Постанова від 29.01.2026 по справі 308/17855/25

Справа № 308/17855/25

3/308/8086/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2026 року м. Ужгород

Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Крегул М.М., за участю представника Закарпатської митниці Держмитслужби Зубенка І.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, матеріали справи про порушення митних правил відносно громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця Закарпатської області Перечинського району, с.Порошково, мешканця АДРЕСА_1 , Закордонний паспорт НОМЕР_1 від 14.11.2018, виданий 2101, ідентифікаційний код - НОМЕР_2 , за ч. 6 ст. 481 Митного Кодексу України, -

ВСТАНОВИВ:

З протоколу про порушення митних правил №0815/UA305000/2025 від 14.11.2025 року вбачається, 10.10.2025 року до Закарпатської митниці надійшла заява громадянина (місце, час учинення, вид та характер порушень митних правил)України ОСОБА_1 від 09.10.2025 року (вх. митниці від 10.10.2025 №20909/10/7.7-1). У своїй заяві ОСОБА_1 зазначив, що ним 16.02.2022 року на митну територію України був ввезений транспортний засіб марки «Volkswagen» моделі «Golf», VIN-код НОМЕР_3 , в митному режимі «Тимчасове ввезення до 60 днів». Також він зазначив, що у зв'язку з неможливістю вивезти за межі митної території України транспортний засіб марки «Volkswagen» моделі «Golf», VIN-код НОМЕР_3 у визначений Митним кодексом України строк та у разі наявності в його діях ознак порушення митних правил, скласти відносно нього протокол про порушення митних правил у його відсутності.

Під час опрацювання баз даних АСМО «Інспектор» та ЄАІС ДМСУ встановлено, що 16.02.2022 року через митний пост «Малий Березний» Закарпатської митниці громадянином України ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , було ввезено на митну територію України транспортний засіб особистого користування марки «Volkswagen» моделі «Golf», VIN-код НОМЕР_3 , реєстраційний номерний знак Словаччини НОМЕР_4 , в митному режимі «тимчасове ввезення до 60 днів».

Відповідно до АСМО «Інспектор» гр. України ОСОБА_1 було оформлено зобов'язання про зворотне вивезення зазначеного вище транспортного засобу від 16.02.2022 №UA305100/2022/444, згідно якого, він зобов'язався вивезти транспортний засіб особистого користування марки «Volkswagen» моделі «Golf», VIN-код НОМЕР_3 , реєстраційний номерний знак Словаччини НОМЕР_4 у термін до 17.04.2022 року.

Згідно баз даних АСМО «Інспектор» та ЄАІС ДМСУ станом на 14.11.2025 року вказаний транспортний засіб за межі митної території України вивезеним не значиться та продовжує перебувати на митній території України з порушенням норм митного законодавства.

Відповідно до інформації, отриманої з мережі Інтернет (сайт www.autoscout24.com), вартість аналогічного/подібного транспортного засобу марки «Volkswagen» моделі «Golf» 2001 року випуску становить 900 євро, що згідно з курсом НБУ складає 43994.43 грн. (сорок три тисячі дев'ятсот дев'яносто чотири грн. 43 коп.).

Таким чином, громадянин України ОСОБА_1 , перевищив строк тимчасового ввезення на митну територію України транспортного засобу особистого користування, а саме: легкового автомобіля марки «Volkswagen» моделі «Golf», VIN-код НОМЕР_3 , реєстраційний номерний знак Словаччини НОМЕР_4 , 2001 року виготовлення, більше ніж на тридцять діб.

Зазначені дії мають ознаки порушення (порушень) митних правил, передбаченого частиною 6 статті 481 Митного кодексу України.

24.12.2025 року на адресу суду від представника ОСОБА_1 - адвоката Свиди О. надійшло клопотання про закриття провадження у справі на підставі п. 9-49 Перехідних положень Митного кодексу України. До клопотання також було додано акт прийому-передачі автомобіля від 22.10.2025 року складеного між ОСОБА_1 та заступником командира НОМЕР_5 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_6 Міністерства Оборони України підполковником ОСОБА_3 .

У судовому засіданні представник Закарпатської митниці Держмитслужби просив визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 МК України та застосувати відносно останнього адміністративне стягнення передбачене санкцією вказаної статті.

ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився будучи належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи, про причини неявки не повідомляв.

Заслухавши пояснення представника Закарпатської митниці Держмитслужби, дослідивши матеріали справи про порушення митних правил, суддя приходить до наступного висновку.

Частиною 1 статті 7 КУпАП визначено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом.

Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП України при розгляді справи про адміністративне правопорушення суд зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно зі ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Наведене указує на те, що до відповідальності за порушення митних правил може бути притягнута винна особа, яка вчинила відповідне правопорушення умисно або з необережності.

Відповідно до ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Диспозицією ч. 6 ст. 481 МК України передбачена відповідальність за перевищення строку тимчасового ввезення транспортних засобів особистого користування та транспортних засобів комерційного призначення на митну територію України більше ніж на тридцять діб, а так само втрата цих транспортних засобів, у тому числі їх розкомплектування.

Матеріалами справи встановлено, зокрема з витягу ЄАІС, факт ввезення ОСОБА_4 16.02.2022 року через митний пост «Малий Березний» Закарпатської митниці, , в режимі «тимчасове ввезення до 60 діб» автомобіля марки «Volkswagen» моделі «Golf», VIN-код НОМЕР_3 , реєстраційний номерний знак Словаччини НОМЕР_4 , який станом на 14.11.2025 року вивезеним не значиться та продовжує перебувати на митній території України, тим самим перевищив граничний термін тимчасового ввезення на митну територію України транспортного засобу більше ніж на тридцять діб.

Згідно ч. 4 ст. 380 МКУ, Тимчасове ввезення громадянами-резидентами транспортних засобів особистого користування, що класифікуються за товарними позиціями 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни), 8711 згідно з УКТ ЗЕД та причепів до них товарної позиції 8716 згідно з УКТ ЗЕД дозволяється на строк до одного року під письмове зобов'язання про їх зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, після сплати всіх митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.

Тимчасове ввезення громадянами-резидентами на митну територію України інших транспортних засобів особистого користування дозволяється на строк до одного року під письмове зобов'язання про їх зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, та наданням забезпечення сплати митних платежів відповідно до розділу Х цього Кодексу.

Згідно ч. 6 ст. 380 МКУ, тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування повинні бути вивезені за межі митної території України з дотриманням строків, установлених відповідно до вимог цього Кодексу, або поміщені у митні режими відмови на користь держави, знищення або руйнування чи можуть бути оформлені для вільного обігу на митній території України за умови сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.

Згідно ч. 5 ст. 380 МКУ, тимчасово ввезені транспортні засоби особистого користування можуть використовуватися на митній території України виключно громадянами, які ввезли зазначені транспортні засоби в Україну, для їхніх особистих потреб. Транспортні засоби особистого користування, що класифікуються за товарною позицією 8903 згідно з УКТ ЗЕД , можуть використовуватися громадянами, які ввезли їх в Україну, а також громадянами-резидентами та громадянами-нерезидентами, які мають належний дозвіл користувача права на тимчасове ввезення, за умови використання транспортного засобу від імені і згідно з інструкціями користувача права на тимчасове ввезення.

Такі транспортні засоби не можуть використовуватися для цілей підприємницької діяльності в Україні, бути розкомплектовані чи передані у володіння, користування або розпорядження іншим особам.

Згідно з ч.5 ст.255 МК України митне оформлення вважається завершеним після виконання всіх митних формальностей, визначених цим Кодексом відповідно до заявленого митного режиму, що засвідчується митним органом шляхом проставлення відповідних митних забезпечень (у тому числі за допомогою інформаційних технологій).

22.08.2019 набрали чинності зміни до статті 481 МК України, згідно із Законами України від 08.11.2018 №2612-VIII «Про внесення змін до Митного кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо ввезення транспортних засобів на митну територію України» та від 16.05.2019 №2725-VIII «Про несення змін до Податкового кодексу України у зв'язку з прийняттям Закону України «Про електронні довірчі послуги».

25.03.2025 Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про внесення змін до Митного кодексу України та інших законів України щодо деяких питань адміністративної відповідальності за порушення митних правил, уточнення порядку виконання окремих митних процедур та усунення термінологічних неузгодженостей» № 4323-IX, що введений в дію 04.07.2025.

Вказаним Законом Розділ XXI "Прикінцеві та перехідні положення" Митного кодексу України доповнено пунктами 9-49 і 9-50 такого змісту:

"9-49. Особа звільняється від адміністративної відповідальності за вчинення порушень митних правил, передбачених частиною четвертою статті 469, статтями 470, 481 і 485 цього Кодексу, у разі добровільної (без попереднього або наступного відшкодування вартості) передачі Збройним Силам України, добровольчим формуванням територіальних громад, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, а також військовослужбовцям для використання під час здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, транспортних засобів особистого користування, ввезених на митну територію України в період з 24 лютого 2022 року до 1 квітня 2024 року в митних режимах транзиту або тимчасового ввезення, а також транспортних засобів особистого користування, ввезених на митну територію України в митних режимах транзиту або тимчасового ввезення до 24 лютого 2022 року, у разі їх перебування станом на 24 лютого 2022 року на митній території України без порушення строків та умов митних режимів транзиту або тимчасового ввезення, за умови документального підтвердження факту такої передачі.

9-50. Особа звільняється від адміністративної відповідальності за вчинення порушень митних правил, передбачених статтями 483 і 485 цього Кодексу, у разі добровільної (без попереднього або наступного відшкодування вартості) передачі Збройним Силам України, добровольчим формуванням територіальних громад, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, а також військовослужбовцям для використання під час здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (далі в цьому пункті - набувачі гуманітарної допомоги), транспортних засобів, що класифікуються у товарних позиціях 8703, 8704 згідно з УКТ ЗЕД, ввезених на митну територію України та визнаних гуманітарною допомогою у період з 24 лютого 2022 року до 1 квітня 2024 року, за умови документального підтвердження факту передачі таких транспортних засобів будь-якому набувачу гуманітарної допомоги, зазначеному у цьому пункті".

Отже, положеннями пункту 9-49 Розділ XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України передбачено спеціальну підставу звільнення від адміністративної відповідальності передбаченої частиною четвертою статті 469, статтями 470, 481 і 485 цього Кодексу, у разі добровільної (без попереднього або наступного відшкодування вартості) передачі Збройним Силам України, добровольчим формуванням територіальних громад, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, а також військовослужбовцям для використання під час здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, безпеки населення та захисту інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (далі в цьому пункті - набувачі гуманітарної допомоги), транспортних засобів, що класифікуються у товарних позиціях 8703, 8704 згідно з УКТ ЗЕД, ввезених на митну територію України та визнаних гуманітарною допомогою у період з 24 лютого 2022 року до 1 квітня 2024 року, за умови документального підтвердження факту передачі таких транспортних засобів будь-якому набувачу гуманітарної допомоги.

Згідно матеріалів справи вбачається, що транспортний засіб марки «Volkswagen» моделі «Golf», VIN-код НОМЕР_3 , реєстраційний номерний знак Словаччини НОМЕР_4 був переданий ОСОБА_1 в якості благодійної допомоги на час воєнного стану для потреб 1 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_6 , що підтверджується відповідним атом прийому-передачі автомобіля від 22.10.2025 року між ОСОБА_1 та заступником командира 1 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_6 Міністерства Оборони України підполковником ОСОБА_3 та листом командира військової частини НОМЕР_6 полковника ОСОБА_5 № 1/12/5589 від 16.10.2025 року.

Враховуючи вищенаведене та наявність в матеріалах справи документів, що підтверджують дотримання умов, визначених пунктом 9-49 Розділ XXI «Прикінцеві та перехідні положення» Митного кодексу України, суддя приходить до висновку про наявність підстав для звільнення громадянина України ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності, передбаченої ч. 6 ст. 481 Митного кодексу України, на підставі п. 9-49 Розділу ХХІ «Прикінцевих та перехідних положень» МК України.

Керуючись ст.ст. 380, 458, 465, 481, 486, 527 МК України, п.9-49 Розділу ХХІ «Прикінцевих та перехідних положень» МК України, ст.ст. 22, 245, 253 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Громадянина України ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звільнити від адміністративної відповідальності, передбаченої ст. 485 Митного кодексу України, на підставі п. 9-49 Розділу ХХІ «Прикінцевих та перехідних положень» Митного кодексу України.

Провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ч. 6 ст. 481 МК України закрити.

Постанова суду (судді) у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі, до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд Закарпатської області протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя Ужгородського

міськрайонного суду М.М. Крегул