Рішення від 30.01.2026 по справі 520/26800/25

Харківський окружний адміністративний суд

61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2026 р. №520/26800/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бідонько А.В., розглянувши в місті Харкові в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Берестинської міської ради Харківської області (вул. Історична,буд. 94, м. Берестин, Берестинський р-н, Харківська обл., 63304, код ЄДРПОУ 04058686) про зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 , з адміністративним позовом, в якому, з урахуванням уточнень, просить суд:

1. Визнати бездіяльність Відповідача протиправною щодо відмови ОСОБА_1 у ознайомлені з аркушами за №№ 163-179 з комплекту документів, наданого до Красноградської міської ради, на підставі яких рішенням виконавчого комітету Красноградської міської ради від 14 вересня 2023 року №463 були встановлені тарифи на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для ККП «Водоканал» на 2024 рік, у знеособлюваному від персональних даних вигляді.

2. Зобов'язати Берестинську міську раду Харківської області надати ОСОБА_1 можливість ознайомитись з документами на аркушах 163- 179 з комплекту документів, наданого до Красноградської міської ради, на підставі яких рішенням виконавчого комітету Красноградської міської ради від 14 вересня 2023 року №463 були встановлені тарифи на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для ККП «Водоканал» на 2024 рік, у знеособлюваному від персональних даних вигляді.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що відповідачем, на думку позивача, вчинено протиправну бездіяльність щодо відмови ОСОБА_1 у ознайомлені з аркушами за №№ 163-179 з комплекту документів, наданого до Красноградської міської ради, на підставі яких рішенням виконавчого комітету Красноградської міської ради від 14 вересня 2023 року №463 були встановлені тарифи на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для ККП «Водоканал» на 2024 рік, у знеособлюваному від персональних даних вигляді.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 03.11.2025 у вказаній адміністративній справі відкрито спрощене провадження.

Відповідач, Берестинська міська рада Харківської області, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства. Зазначає, що Аркуші 163-179 вищевказаного комплекту документів в своєму змісті містять персональні дані осіб, які можуть бути ідентифіковані. Зазначені особи не надавали своєї згоди на передачу та обробку своїх персональних даних третім особам, а тому надання для ознайомлення позивачу зазначених аркушів не представляється можливим. Додатково зазначаємо, що запитувані позивачем аркуші містять розрахунки заробітної плати працівників ККП «Водоканал», їх прізвища та ініціали, назви посад, структурних підрозділів, дату прийому на роботу та оклад. Зважаючи на те, що законом не визначено вичерпного переліку відомостей що відносяться до персональних даних, а на деяких посадах в ККП «Водоканал» працюють по одній особі, то враховуючи цю обставину та знаючи назву цієї посади, дану особу можна легко ідентифікувати. Позивачем у позові не наведено належних доказів щодо порушення його права, та яким саме чином воно порушене. Позов містить лише суб'єктивні твердження позивача щодо начебто наявних порушень.

Позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якому позивач наполягав на задоволенні позовних вимог в повному обсязі з огляду на їх обґрунтованість та доведеність.

Суд зазначає, що відповідно до положень ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності. За правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.

Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Отже, враховуючи вищевикладене, дана справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в матеріалах справи доказами.

Судом з матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до Берестинської міської ради із запитом на публічну інформацію в якому висловив прохання надати йому можливість ознайомитися з документами на аркушах №№ 163-179 з комплекту документів, наданого до Красноградської міської ради, на підставі яких рішенням Виконавчого комітету Красноградської міської ради від 14.09.2023 року № 463 були встановлені тарифи на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для ККП «Водоканал» на 2024 рік.

На зазначений запит позивачу було надано відповідь від 20.08.2025 № 02- 23/5937, відповідно до якої йому було роз'яснено, що згідно з абз. 10 статті 2 ЗУ «Про захист персональних даних», персональні дані - це відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована.

Згода суб'єкта персональних даних - це добровільне волевиявлення фізичної особи щодо надання дозволу на обробку її персональних даних відповідно до сформульованої мети їх обробки, висловлене у письмовій формі, що дає змогу зробити висновок про надання згоди (абз.4 ст. 2) Поширення персональних даних передбачає дії щодо передачі відомостей про фізичну особу за згодою суб'єкта персональних даних (п.1 ст. 14). Аркуші 163-179 вищевказаного комплекту документів в своєму змісті містять персональні дані осіб, які можуть бути ідентифіковані.

Зазначені особи не надавали своєї згоди на передачу та обробку своїх персональних даних третім особам, а тому надання для ознайомлення позивачу зазначених аркушів не представляється можливим.

Позивач, вважаючи, що відповідачем неправомірно відмовлено у ознайомлені з аркушами за №№ 163-179 з комплекту документів, наданого до Красноградської міської ради, на підставі яких рішенням виконавчого комітету Красноградської міської ради від 14 вересня 2023 року №463 були встановлені тарифи на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для ККП «Водоканал» на 2024 рік, у знеособлюваному від персональних даних вигляді, звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Наведена норма означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Статтею 34 Конституції України встановлено право кожного вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб - на свій вибір.

Відповідно до статті 3 Закону України ,,Про інформацію основними напрямами державної інформаційної політики є забезпечення доступу кожного до інформації; забезпечення рівних можливостей щодо створення, збирання, одержання, зберігання, використання, поширення, охорони, захисту інформації; створення умов для формування в Україні інформаційного суспільства; забезпечення відкритості та прозорості діяльності суб'єктів владних повноважень; створення інформаційних систем і мереж інформації, розвиток електронного урядування; постійне оновлення, збагачення та зберігання національних інформаційних ресурсів; забезпечення інформаційної безпеки України; сприяння міжнародній співпраці в інформаційній сфері та входженню України до світового інформаційного простору.

Згідно з положеннями статті 5 цього Закону, кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів. Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.

Статтею 20 цього Закону встановлено, що за порядком доступу інформація поділяється на відкриту інформацію та інформацію з обмеженим доступом. Будь-яка інформація є відкритою, крім тієї, що віднесена законом до інформації з обмеженим доступом.

Порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес визначає Закон України ,,Про доступ до публічної інформації.

Відповідно до статті 1 цього Закону, публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Згідно з положеннями статті 3 Закону України ,,Про доступ до публічної інформації, право на доступ до публічної інформації гарантується, зокрема обов'язком розпорядників інформації надавати та оприлюднювати інформацію, крім випадків, передбачених законом.

Статтею 40 Конституції України передбачено, що усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Положеннями статті 19 Закону України ,,Про доступ до публічної інформації визначено, що запит на інформацію - це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні. Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту. Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача. Письмовий запит подається в довільній формі.

Положення вказаної статті регламентують також й вимоги до запиту на інформацію, які вказують на те, що запит повинен містити: 1) ім'я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв'язку, якщо такий є; 2) загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; 3) підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.

Суд дослідив наявний в матеріалах справи запит позивача від 14.08.2025, та дійшов висновку, що такий відповідає вимогам Закону України Про доступ до публічної інформації, оскільки містить всі необхідні вимоги, які викладені у статті 19 вказаного Закону.

Суд також встановив, що рішенням виконавчого комітету Красноградської міської ради від 14 вересня 2023 року №463 були встановлені тарифи на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для ККП «Водоканал» на 2024 рік.

Відповідно до змісту запиту позивач просив надати йому можливість ознайомитись з аркушами за №№ 163-179 з комплекту документів, наданого до Красноградської міської ради, на підставі яких рішенням виконавчого комітету Красноградської міської ради від 14 вересня 2023 року №463 були встановлені тарифи на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для ККП «Водоканал» на 2024 рік, у знеособлюваному від персональних даних вигляді.

Отже, запитувана позивачем інформація в розумінні статті 1 Закону України "Про доступ до публічної інформації" є публічною.

Відповідно до частини першої статті 20 Закону України "Про доступ до публічної інформації" розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Згідно з частиною четвертою цієї статті, у разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту.

Поряд з цим, статтею 22 цього ж Закону встановлено випадки, в яких розпорядник інформації має право відмовити в задоволенні запиту, а саме: 1) розпорядник інформації не володіє і не зобов'язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти інформацією, щодо якої зроблено запит; 2) інформація, що запитується, належить до категорії інформації з обмеженим доступом відповідно до частини другої статті 6 цього Закону; 3) особа, яка подала запит на інформацію, не оплатила передбачені статтею 21 цього Закону фактичні витрати, пов'язані з копіюванням або друком; 4) не дотримано вимог до запиту на інформацію, передбачених частиною п'ятою статті 19 цього Закону.

Відповідь розпорядника інформації про те, що інформація може бути одержана запитувачем із загальнодоступних джерел, або відповідь не по суті запиту вважається неправомірною відмовою в наданні інформації (частина друга статті 22).

Зі змісту відповіді на запит відповідач відмовив у доступі до публічної інформації у зв'язку з тим, що що Аркуші 163-179 вищевказаного комплекту документів в своєму змісті містять персональні дані осіб, які можуть бути ідентифіковані.

Оцінюючи правомірність такої відмови, суд зазначає наступне.

Частиною 1 статті 6 цього Закону встановлено, що інформацією з обмеженим доступом є: конфіденційна інформація; таємна інформація; службова інформація.

Так, згідно з частиною другою статті 21 Закону України ,,Про інформацію конфіденційною є інформація про фізичну особу, а також інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою, крім суб'єктів владних повноважень. Конфіденційна інформація може поширюватися за бажанням (згодою) відповідної особи у визначеному нею порядку відповідно до передбачених нею умов, а також в інших випадках, визначених законом.

За змістом частин першої та другої статті 11 Закону України ,,Про інформацію інформація про фізичну особу (персональні дані) - відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована. Не допускаються збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та захисту прав людини. До конфіденційної інформації про фізичну особу належать, зокрема, дані про її національність, освіту, сімейний стан, релігійні переконання, стан здоров'я, а також адреса, дата і місце народження.

Відповідно до положень статті 5 Закону України «Про захист персональних даних», персональні дані можуть бути віднесені до конфіденційної інформації про особу законом або відповідною особою. Не належить до інформації з обмеженим доступом інформація про отримання у будь-якій формі фізичною особою бюджетних коштів, державного чи комунального майна, крім випадків, передбачених статтею 6 Закону України ,,Про доступ до публічної інформації.

Суд не заперечує, що запитувані позивачем аркуші містять розрахунки заробітної плати працівників ККП «Водоканал», їх прізвища та ініціали, назви посад, структурних підрозділів, дату прийому на роботу та оклад, тобто конфіденційну інформацію.

Поряд з цим, судом враховано норми ст.10-1 Закону України ,,Про доступ до публічної інформації, в яких зазначено, що публічна інформація, що містить персональні дані фізичної особи, оприлюднюється та надається на запит у формі відкритих даних у разі додержання однієї з таких умов:

1) персональні дані знеособлені та захищені відповідно до Закону України ,,Про захист персональних даних;

2) фізичні особи (суб'єкти даних), персональні дані яких містяться в інформації у формі відкритих даних, надали свою згоду на поширення таких даних відповідно до Закону України ,,Про захист персональних даних;

3) надання чи оприлюднення такої інформації передбачено законом;

4) обмеження доступу до такої інформації (віднесення її до інформації з обмеженим доступом) заборонено законом.

Відповідно до частини восьмої статті 6 Закону України ,,Про доступ до публічної інформації обмеженню доступу підлягає інформація, а не документ. Якщо документ містить інформацію з обмеженим доступом, для ознайомлення надається інформація, доступ до якої необмежений.

Відтак, суд приходить до висновку, що доводи відповідача про наявність персональних даних в запитуваній позивачем інформації як підстава для відмови у наданні інформації є необґрунтованими

З врахуванням вимог ст.10-1 Закону України ,,Про доступ до публічної інформації відповідач зобов'язаний знеособити персональні дані осіб, які вказані в запитуваних позивачем аркушах 163- 179 з комплекту документів, наданого до Красноградської міської ради, на підставі яких рішенням виконавчого комітету Красноградської міської ради від 14 вересня 2023 року №463 були встановлені тарифи на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для ККП «Водоканал» на 2024 рік та надати такі для ознайомлення позивачу.

З огляду на наведене правове регулювання спірних відносин та встановлені обставини справи, суд вважає протиправною відмову відповідача у ознайомлені з аркушами за №№ 163-179 з комплекту документів, наданого до Красноградської міської ради, на підставі яких рішенням виконавчого комітету Красноградської міської ради від 14 вересня 2023 року №463 були встановлені тарифи на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для ККП «Водоканал» на 2024 рік, у знеособлюваному від персональних даних вигляді.

В частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльність задоволенню не підлягає, оскільки відповідачу було відмовлено у у ознайомлені з аркушами з комплекту документів, тобто має місце активна поведінка, а не бездіяльність.

З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне зобов'язати Берестинську міську раду Харківської області надати ОСОБА_1 можливість ознайомитись з документами на аркушах 163- 179 з комплекту документів, наданого до Красноградської міської ради, на підставі яких рішенням виконавчого комітету Красноградської міської ради від 14 вересня 2023 року №463 були встановлені тарифи на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для ККП «Водоканал» на 2024 рік, у знеособлюваному від персональних даних вигляді.

За приписами ч. 1 та ч. 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зважаючи на встановлені у справі обставини, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про часткове задоволенні позовних вимог.

Керуючись статтями 14, 243-246, 291, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Берестинської міської ради Харківської області (вул. Історична,буд. 94, м. Берестин, Берестинський р-н, Харківська обл., 63304, код ЄДРПОУ 04058686) про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Берестинської міської ради Харківської області щодо відмови ОСОБА_1 у ознайомлені з аркушами за №№ 163-179 з комплекту документів, наданого до Красноградської міської ради, на підставі яких рішенням виконавчого комітету Красноградської міської ради від 14 вересня 2023 року №463 були встановлені тарифи на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для ККП «Водоканал» на 2024 рік, у знеособлюваному від персональних даних вигляді.

Зобов'язати Берестинську міську раду Харківської області надати ОСОБА_1 можливість ознайомитись з документами на аркушах 163- 179 з комплекту документів, наданого до Красноградської міської ради, на підставі яких рішенням виконавчого комітету Красноградської міської ради від 14 вересня 2023 року №463 були встановлені тарифи на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення для ККП «Водоканал» на 2024 рік, у знеособлюваному від персональних даних вигляді.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Бідонько А.В.