03 лютого 2026 року Справа № 480/1171/25
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Прилипчука О.А.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/1171/25
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить:
1. Скасувати рішення №183450020057 від 28.01.2025 про відмову у перерахунку пенсії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати ОСОБА_1 період роботи в податкових органах з 26.11.1990 по 16.08.2022 року, що становить 31 рік 8 місяці 18 днів до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну служби», провести нарахування і виплату пенсії відповідно до Закону України “Про державну служби» № 3723-ХІІ від 16.12.93 р. з урахуванням довідки про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 21.01.2025 року №29/П/18-28-10-02-06, довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка працювала на посадах державної служби, класифікацію яких було проведено, має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і яка на дату виходу на пенсію не перебуває на державній службі від 21.01.2025 року №30/П/18-28-10-02-06, довідку про стаж роботи у податкових органах від 21.01.2025 року №34/18-28-11-01-08, архівну довідку від 21.01.2025 року №33/18-28-11-01-08, трудову книжку та інше, які не було враховано при вирішенні питання щодо переходу позивача на інший вид пенсії, починаючи з 21.01.2025 року, з урахуванням раніше виплачених сум.
В обгрунтування позовних вимог зазначив, що позивач є пенсіонером за віком згідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
21.01.2025 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про переведення на пенсію згідно Закону України "Про державну службу" (далі - Закон № 3723-ХІІ), у порядку передбаченому п. 2 та 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-УІІІ (надалі - Закон № 889-VIII). До заяви були додані всі необхідні документи для призначення пенсії.
28.01.2025 року рішенням Головного управління ПФУ в Запорізькій області №183450020057 відмовлено та зазначено, що згідно документів електронної пенсійної справи ОСОБА_1 з 26.11.1990 р. по 16.08.2022 р. працював в Державній податковій службі України Головного управління ДПС у Сумській області. Зважаючи на те, що посадовим особам контролюючих органів згідно із статтею 341.1 Податкового Кодексу України присвоюються спеціальні звання і відповідно, ці посади не належать до посад, віднесених до категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ, період роботи заявника з 26.11.1990р. по 16.08.2022р. не може бути врахованим до стажу державної служби.
Оскільки станом на 01.05.2016 заявник не обіймав посаду державного службовця, що визначені ст.37 Закону України “Про державну службу» та не має стажу державної служби, прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 в переведенні на пенсію відповідно до Закону України “Про державну службу» у зв'язку з відсутністю законних підстав.
Не погодившись з прийнятим рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями даний позов розподілено судді Осіповій О.О.
Ухвалою суду від 18.02.2025 відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву, а також зобов'язано відповідача надати додаткові докази.
Відповідачам копію ухвали про відкриття провадження у справі надіслано до електронного кабінету через систему "Електронний суд", документ доставлено до їх електронних кабінетів (а.с. 31, 32).
Відповідач (Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області) у відзиві на позовну заяву зазначив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Сумській області та отримує пенсію за віком згідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058.
21.01.2025 року позивач звернувся із заявою щодо переходу на інший вид пенсії, а саме з пенсії за віком, призначеної згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. №1058-IV (далі - Закон № 1058) на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про Державну службу" №889 (далі - Закон №889).
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області № 183450020057 від 28 січня 2025 року позивачу відмовлено у переведенні на пенсію у відповідності до норм Закону України “Про державну службу» у зв'язку з відсутністю законних підстав, а саме - відсутністю необхідного стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, з огляду на наступне.
З 01 травня 2016 року набрав чинності Закон України “По державну службу» від 10.12.2005 №889, відповідно до якого втратив чинність Закон України “По державну службу» від 16.12.1993 №3723 (далі - Закон №3723), крім статті 37, яка застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень.
Пунктами 10 і 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889 передбачено право на призначення пенсії згідно ст.37 Закону №3723 особам, які:
досягли пенсійного віку;
мають страховий стаж: чоловіки - 35 років, жінки - 30 років;
не призначали раніше пенсію відповідно до Закону №3723;
на день набрання чинності Законом №889 займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723 та актами Кабінету Міністрів України, або на день набрання чинності Законом №889 мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723 та актами Кабінету Міністрів України незалежно від факту роботи на державній службі станом на 01 травня 2016 року.
Всі зазначені умови повинні бути дотримані одночасно.
Відповідно до ст.90 Закону №889 та частини 3 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622, пенсії по інвалідності, у разі втрати годувальника, а також пенсії державним службовцям, які не мають права на призначення пенсії відповідно до пунктів 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889, призначаються відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Основним критерієм, який визначає підстави для зарахування того чи іншого періоду роботи до стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до Закону №889 є встановлення за займаною посадою відповідного рангу.
У відповідності до ст.3 Закону №889 його дія не поширюється, зокрема, на осіб рядового начальницького складу правоохоронних органів та працівників інших органів, яким присвоюються спеціальні звання, якщо інше не передбачено законом.
Стаття 25 Закону № 3723 містить вичерпний перелік категорій посад державних службовців.
Відповідно до ст.343.1 Податкового кодексу України присвоюються спеціальні звання і, відповідно ці посади не належать до категорії посад державних службовців, визначених ст.25 Закону №3723.
Згідно документів електронної пенсійної справи ОСОБА_1 з 26.11.1990р. по 16.08.2022р. працював в Державній податковій службі України Головного управління ДПС у Сумській області, і йому присвоювалися спеціальні звання, що відображено в трудовій книжці позивача.
Зважаючи на те, що посадовим особам контролюючих органів згідно із статтею 343.1 Податкового кодексу України присвоюються спеціальні звання і відповідно, ці посади не належать до посад, віднесених до категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-XII, період роботи заявника з 26.11.1990р. по 16.08.2022р. не може бути врахованим до стажу державної служби.
Позивач станом на 01.05.2016 не обіймав посаду державної служби, віднесених до категорій посад державної служби, що дає права на отримання пенсії відповідно до Закон України №889, тому повинен мати не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723 та актами Кабінету Міністрів України.
Оскільки станом на 01.05.2016 заявник не обіймав посаду державного службовця, що визначені ст.37 Закону України “Про державну службу» та не має стажу державної служби, прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 в переведенні на пенсію відповідно до Закону України “Про державну службу» у зв'язку з відсутністю законних підстав.
Отже, відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Щодо визначення розміру пенсії відповідно до наданих із заявою довідок відповідач зазначив, що позивач посилається на законодавство стосовно обчислення пенсій державним службовцям.
Для проведення обчислення пенсії позивачу як державному службовцю відповідно до Закону №3723-ХІІ, Порядку №622, спочатку повинно бути встановлено, що позивач відповідає всім законодавчим вимогам та має право на отримання пенсії державного службовця.
Отже, підстави для переведення пенсії позивача на пенсію у відповідності до норм Закону України “Про державну службу» відсутні, тому його вимога стосовно визначення розміру пенсії відповідно до довідок про складові заробітної плати для державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 21.01.2025 року №29/П/18-28-10-02-06, довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка працювала на посадах державної служби 21.01.2025 року №30/П/18-28-10-02-06, є передчасною та задоволенню не підлягає.
Враховуючи вищезазначене, просить відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с. 33-37).
Представник позивача подала відповідь на відзив, у якій просить позовні вимоги задовольнити (а.с. 43-45).
Відповідач (Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області) відзив на позовну заяву не надав, але надав клопотання про долучення доказів, у якому, зокрема, зазначено, що основним критерієм, який визначає підстави для зарахування періоду роботи на посаді державного службовця до стажу, який дає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону 3723 є встановлення за займаною посадою відповідного рангу державної служби та прийняття присяги державного службовця.
Відповідно до ст. 343.1 Податкового Кодексу України посадовим особам контролюючих органів присвоюються спеціальні звання, тому ці посади не належать до посад, віднесених до категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону № 3723.
Згідно документів електронної пенсійної справи ОСОБА_1 з 26.11.1990р. по 16.08.2022р. працював в Державній податковій службі України Головного управління ДПС у Сумській області.
Зважаючи на те, що посадовим особам контролюючих органів згідно із статтею 343.1 Податкового кодексу України присвоюються спеціальні звання то відповідно, ці посади не належать до посад, віднесених до категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723.
З 01.11.1992 р. ОСОБА_1 було присвоєно спеціальне звання. Отже, період роботи з 01.11.1992р. по 16.08.2022р. не може бути врахованим до стажу державної служби.
З урахуванням вищезазначеного, підстави для зарахування ОСОБА_1 періоду роботи з 01.11.1992 року по 16.08.2022 до стажу державної служби та переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну служби» на даний час відсутні (а.с. 49-50).
Представник позивача подала відповідь на відзив, у якій просить позовні вимоги задовольнити (а.с. 61-62).
У зв'язку зі звільненням ОСОБА_2 з посади судді Сумського окружного адміністративного суду на підставі Указу Президента України № 958/2025 від 13.12.2025 та наказу голови Сумського окружного адміністративного суду від 08.01.2026 за № 5-ОС та відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями дану справу розподілено судді Прилипчуку О.А.
Ухвалою суду від 14.01.2026 прийнято справу № 480/1171/25 до свого провадження. Розгляд справи продовжено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Дослідивши матеріали адміністративної справи та зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Сумській області та отримує пенсію за віком, згідно Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058, що відповідачами не заперечувалось.
21.01.2025 року позивач звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України з заявою про перехід з пенсії за віком, призначеної згідно з Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003р. №1058-IV на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" №889 (а.с. 53).
З урахуванням принципу екстериторіальності, заяву позивача про призначення пенсії за віком розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
28 січня 2025 року ГУ ПФУ в Запорізькій області прийнято рішення № 183450020057, яким ОСОБА_1 було відмовлено у переведенні на пенсію у відповідності до норм Закону України “Про державну службу» у зв'язку з відсутністю необхідного стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби.
У рішенні також зазначено, що згідно документів електронної пенсійної справи ОСОБА_1 з 26.11.1990р. по 16.08.2022р. працював в Державній податковій службі України Головного управління ДПС у Сумській області. Зважаючи на те, що посадовим особам контролюючих органів згідно із статтею 343.1 Податкового кодексу України присвоюються спеціальні звання і відповідно, ці посади не належать до посад, віднесених до категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-ХІІ, період роботи заявника з 26.11.1990р. по 16.08.2022р. не може бути врахованим до стажу державної служби.
Оскільки станом на 01.05.2016 заявник не обіймав посаду державного службовця, що визначені ст.37 Закону України “Про державну службу» та не має стажу державної служби, прийнято рішення відмовити ОСОБА_1 в переведенні на пенсію відповідно до Закону України “Про державну службу» у зв'язку з відсутністю законних підстав (а.с. 6).
Не погодившись з відмовою, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Згідно зі ст. 46 Конституції України право на пенсійне забезпечення гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення. Зміст та обсяг права громадян на пенсійне забезпечення полягає у їх матеріальному забезпеченні шляхом надання трудових і соціальних пенсій, тобто щомісячних пенсійних виплат відповідного розміру в разі досягнення особою передбаченого законом віку чи визнання її інвалідом або отримання членами її сім'ї цих виплат у визначених законом випадках.
Встановивши в законі правові підстави призначення пенсій, їх розміри, порядок обчислення і виплати, законодавець може визначати як загальні умови їх призначення, так і особливості набуття права на пенсію, включаючи для окремих категорій громадян пільгові умови призначення пенсії залежно від ряду об'єктивно значущих обставин, що характеризують трудову діяльність (особливості умов праці, професія, виконувані функції, кваліфікаційні вимоги, обмеження, ступінь відповідальності тощо). Законодавець повинен робити це з дотриманням вимог Конституції України, в тому числі принципів рівності та справедливості.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом України «Про державну службу» № 889- VIII від 10.12.2015 року, набрав чинності 01.05.2016 р. (далі Закон № 889-VІІІ).
Відповідно до п. 2 розд. XI Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VІІІ з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон України «Про державну службу» № 3723-ХІІ від 16. 12. 1993 р. (далі Закон № 3723-ХІІ) крім ст. 37, що застосовується до осіб, зазначених у п.п. 10 і 12 цього розділу.
Зокрема, п.п. 10, 12 розд. XI Прикінцеві та перехідні положення Закону № 889-VІІІ передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону № 3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Тобто, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону № 3723-ХІІ, але за такої умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Частиною 1 ст. 37 Закону № 3723-ХІІ встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону № 1058-ІV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1 ст. 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Отже, відповідно до чинних законодавчих актів, пенсії державним службовцям призначаються відповідно до Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII «Про державну службу» за умов: досягнення ними пенсійного віку, наявності відповідного страхового стажу та, не менше ніж 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 24 Закону № 3723 та актами Кабінету Міністрів України незалежно від факту роботи на державний службі станом на 1 травня 2016 року.
Судом встановлено, що відповідно до змісту трудової книжки НОМЕР_1 від 12.10.1986 року та довідки про стаж роботи у податкових органах, ОСОБА_1 у період: з 26.11.1990 по 16.08.2022 працював на різних посадах в ДПІ по Зарічному районі м.Суми, ДПІ в м.Суми, ДПІ у Сумському районі Сумської області, Краснопільській МДПА у Сумському районі Сумської області, УПМ ДПА в Сумській області, ДПА у Сумській області, Головному управлінні Міндоходів у Сумській області, Сумській ОДПІ ГУ ДФС у Сумській області, ГУ ДФС у Сумській області, ГУ ДПС у Сумській області (а.с.9-13,15-24).
Так, згідно пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Тобто, в даному випадку слід керуватись Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 року № 283.
Відповідно до пункту 2 Порядку обчислення стажу державної служби до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті державної податкової служби.
Згідно п. 342.4 ст. 342 Податкового кодексу України (далі - ПК України) визначено, що посадові особи контролюючих органів є державними службовцями.
Відповідно до ст. 344 ПК України пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу».
При цьому період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) у контролюючих органах зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.
Разом з тим, згідно ст. 343 ПК України посадовим особам органів державної податкової служби присвоюються, зокрема, такі спеціальні звання: інспектор податкової служби I рангу; інспектор податкової служби II рангу; інспектор податкової служби III рангу.
Крім того, ч.17 статті 37 Закону № 3723-ХІІ визначено, що період роботи посадових осіб в органах державної податкової та митної служб на посадах, на яких відповідно до закону присвоювалися спеціальні та/або персональні звання, зараховується до стажу державної служби, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Таким чином, суд вважає що посадові особи державної податкової служби, яким присвоєно спеціальні звання, є державними службовцями зі спеціальним статусом, а тому період проходження такої служби в податкових органах має зараховуватися до стажу державної служби, який дає право на пенсію. Тому, період роботи позивача в органах державної податкової служби зараховується до стажу державної служби.
Зважаючи на вищевикладене, суд приходить висновку, що оскаржуване рішення ГУ ПФУ в Запорізькій області щодо не зарахування позивачу стажу державної служби є протиправним та підлягає скасуванню, та як наслідок слід зобов'язати відповідача зарахувати позивачу до стажу державної служби період роботи позивача в органах державної податкової служби з 26.11.1990 по 16.08.2022 року.
Щодо позовних вимог про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати ОСОБА_1 період роботи в податкових органах 31 рік 8 місяці 18 днів до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, перевести ОСОБА_1 на пенсію за віком відповідно до Закону України “Про державну служби», провести нарахування і виплату пенсії відповідно до Закону України “Про державну служби» № 3723-ХІІ від 16.12.93 р. з урахуванням довідки про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 21.01.2025 року №29/П/18-28-10-02-06, довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка працювала на посадах державної служби, класифікацію яких було проведено, має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і яка на дату виходу на пенсію не перебуває на державній службі від 21.01.2025 року №30/П/18-28-10-02-06, довідку про стаж роботи у податкових органах від 21.01.2025 року №34/18-28-11-01-08, архівну довідку від 21.01.2025 року №33/18-28-11-01-08, трудову книжку та інше, які не було враховано при вирішенні питання щодо переходу позивача на інший вид пенсії, починаючи з 21.01.2025 року, з урахуванням раніше виплачених сум, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Згідно ч. 1 ст. 58 указаного Закону Пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, забезпечує збирання, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування виплати пенсій, допомоги на поховання, виплат за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов'язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом, соціальні та інші виплати, передбачені законодавством України, та інші функції, передбачені цим Законом, Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та статутом Пенсійного фонду.
За таких обставин суд приходить до висновку, що належним способом захисту порушених прав ОСОБА_1 у межах спірних правовідносин є необхідність зобов'язання ГУ ПФУ в Запорізькій області повторно розглянути заяву позивача від 21.01.2025 з урахуванням висновку суду, оскільки при розгляді справи за адміністративним позовом про зобов'язання органів Пенсійного фонду України призначити та виплачувати пенсію, суд вправі зобов'язати відповідний орган розглянути зазначене питання, а не приймати рішення про виплату такої пенсії, що не належить до компетенції суду.
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 20.05.2020 у справі № 233/330/17.
У розрізі наведеного суд вважає, що вимоги позивача про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати ОСОБА_1 період роботи в податкових органах 31 рік 8 місяці 18 днів до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців нарахування і виплату пенсії відповідно до Закону України “Про державну служби» № 3723-ХІІ від 16.12.93 р. з урахуванням довідки про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 21.01.2025 року №29/П/18-28-10-02-06, довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка працювала на посадах державної служби, класифікацію яких було проведено, має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і яка на дату виходу на пенсію не перебуває на державній службі від 21.01.2025 року №30/П/18-28-10-02-06, довідку про стаж роботи у податкових органах від 21.01.2025 року №34/18-28-11-01-08, архівну довідку від 21.01.2025 року №33/18-28-11-01-08, трудову книжку та інше, які не було враховано при вирішенні питання щодо переходу позивача на інший вид пенсії, починаючи з 21.01.2025 року є передчасними, оскільки рішення щодо переведення ОСОБА_1 на відповідний вид пенсії ГУ ПФ в Запорізькій області не приймалося.
Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч.3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Тому, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.
Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №183450020057 від 28.01.2025.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, 158Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057, ЄДРПОУ: 20490012) зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) до стажу державної служби період роботи в податкових органах з 26.11.1990 по 16.08.2022 року.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, 158Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057, ЄДРПОУ: 20490012) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) від 21.01.2025, з урахуванням висновків суду.
В задоволенні інших позовних вимог - відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, 158Б, м. Запоріжжя, Запорізька область, 69057, ЄДРПОУ: 20490012) судовий збір у розмірі 605,60 грн.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.А. Прилипчук