03 лютого 2026 року Справа № 640/14180/21 ЗП/280/532/25
м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сацького Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження клопотання позивача про заміну відповідача на належного в адміністративній справі
за - позовом ОСОБА_1
до - Управління праці та соціального захисту населення Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації
про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації (далі по тексту - відповідач) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.
23.06.2021 Окружним адміністративним судом м. Києва ухвалою відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні).
У зв'язку з ліквідацією Окружного адміністративного суду міста Києва, 14.03.2025 справа № 640/14180/21надійшла до Запорізького окружного адміністративного суду.
Витягом з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 14.03.2025 справу № 640/14180/21 передано на розгляд судді Сацькому Р.В.
Ухвалою суду від 19.03.2025 справу прийнято до провадження та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Дослідивши матеріали справи судом встановлено, що у відзиві на позовну заяву (вх. № 15384 від 31.03.2025) відповідачем, крім іншого, заявлене клопотання про заміну відповідача на Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, яке обґрунтоване тим, що всі виплати щорічної грошової допомоги до 5 травня в місті Києві проводяться Київським міським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, на підставі списків поданих районними військовими комісаріатами та військовими частинами за місцем служби учасників бойових дій, без участі управлінь соціального захисту населення. Отже, відповідач жодних призначень, нарахувань та виплат вищезазначеної допомоги не проводить.
Вирішуючи заявлене клопотання, суд виходить з того, що відповідно до ч.3, 4 статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача.
Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Згідно із пунктом 1 Положення про Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, затвердженого розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 27.01.2007 № 65, (у редакції розпорядження ВО КМР (КМДА) від 27.04.2021 № 955, яка була чинної на момент виникнення спірних правовідносин), передбачено, що Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (далі - Центр) є бюджетною установою та підпорядковується Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради.
Відповідно до пункту 3 Положення про Центр, головним завданням Центру є зокрема:
забезпечення реалізації державної політики у сфері соціального захисту та обслуговування населення, надання соціальної допомоги громадянам, які потребують підтримки держави (підпункт 3.1. пункту 3 Положення про Центр);
підготовка документів на виплату всіх видів соціальної допомоги, житлових субсидій у готівковій формі на придбання твердого та рідкого пічного палива і скрапленого газу, компенсаційних виплат інвалідам, виплат громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших грошових виплат (далі - соціальна допомога, інші грошові виплати) (підпункт 3.2. пункту 3 Положення про Центр).
Згідно пункту 4 Положення, Центр відповідно до покладених на нього завдань:
готує в установленому порядку документи для виплати соціальної допомоги, інших грошових виплат через державні підприємства зв'язку та установи банків (підпункт 4.6. пункту 4 Положення про Центр);
проводить перерахунки розмірів грошової допомоги (в тому числі у зв'язку з індексацією), забезпечує своєчасну підготовку бухгалтерської та статистичної звітності з використанням уніфікованих програмних засобів (підпункт 4.10. пункту 4 Положення про Центр).
Верховний Суду в постанові від 13 жовтня 2021 року у справі № 520/12960/2020 виклав правову позицію, відповідно до якої позивач не завжди спроможний правильно визначити відповідача. Визначення відповідачів, предмета та підстав спору є правом позивача. Натомість, встановлення належності відповідачів й обґрунтованості позову - є обов'язком суду, який виконується під час розгляду справи. При цьому обов'язком суду є встановлення належності відповідачів та їх заміна у разі необхідності, або залучення співвідповідача.
Слід зазначити, що поняття “сторона у спорі» може не бути тотожним за змістом поняттю “сторона у процесі»: сторонами в процесі є такі її учасники, як позивач і відповідач; тоді як сторонами у спорі є належний позивач і той належний відповідач, до якого звернута чи має бути звернута відповідна вимога позивача.
Враховуючи відсутність згоди позивача на заміну відповідача іншою особою, підстави для заміни відповідача на належного відсутні.
Водночас, суд дійшов висновку про наявність підстав для залучення Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат до участі в справі в якості співвідповідача.
Відповідно до частини 6 статті 48 КАС України після заміни сторони, залучення другого відповідача розгляд адміністративної справи починається спочатку.
Крім того, у зв'язку із залученням до участи в справі співвідповідача, у останнього виникає право на подання заяв по суті справи, у зв'язку з чим необхідно встановити відповідний строк.
Керуючись ст.ст. 9, 48, 52, 181, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Клопотання Управління праці та соціального захисту населення Солом'янської районної в місті Києві державної адміністрації про заміну відповідача задовольнити частково.
Залучити до участі в справі в якості співвідповідача Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (просп. Любомира Гузара, буд.7, м. Київ, 03165; код ЄДРПОУ 22886300).
Запропонувати Київському міському центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат подати відзив на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення копії даної ухвали. Відповідно до частин 3, 4 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України до відзиву мають бути додані документи, що підтверджують надіслання (надання) відзиву і доданих до нього доказів іншим учасникам справи. У разі ненадання відповідачем відзиву без поважних причин справа буде вирішена за наявними матеріалами.
У відповідності до частини 6 статті 48 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд адміністративної справи № 640/14180/21 розпочати спочатку.
Копію даної ухвали направити учасникам справи, Київському міському центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат - копію позовної заяви та додані до неї документи.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається: adm.zp.court.gov.ua/sud0870/.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Р.В. Сацький