Категорія №6.6.4
Іменем України
06 грудня 2010 року Справа № 2а-8184/10/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді: Захарової О.В.
при секретарі: Білоконі Д.І.
за участю:
представника позивача: Меркулової М.В. (довіреність від 11.01.2010 № 000214/10)
представника відповідача: не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції в Луганській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Променергосоюз" про стягнення податкової заборгованості шляхом звернення стягнення на активи,-
28 жовтня 2010 року Алчевська об'єднана державна податкова інспекція в Луганській області звернулася до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Променергосоюз» про стягнення податкової заборгованості шляхом звернення стягнення на активи.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Променергосоюз» внесено до Єдиного державного реєстру підприємств і організацій України, ідентифікаційний код 32149379.
Станом на 16.09.2010 ТОВ «Променергосоюз» знаходиться на обліку як платник податків в Алчевській об'єднаній державній податковій інспекції та має податковий борг по сплаті орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власті в сумі 1306,14 грн., які нараховані платником податків самостійно у податкових деклараціях від 29.01.2009 №1080, від 01.02.2010 №1751.
У зв'язку з несплатою податкового боргу, позивач просив звернути стягнення податкового боргу ТОВ «Променергосоюз» по сплаті орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності в сумі 1306,14 грн. за рахунок активів платника податків.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним у позові та просив задовольнити позов.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце судового розгляду був повідомлений належним чином, однак на адресу суду повернувся конверт із позначкою «за закінченням терміну зберігання».
Відповідно до ч. 8 ст. 35 КАС України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.
За таких обставин, відповідач вважається належним чином повідомленим, тому суд вважав можливим розглядати справу за відсутності представника відповідача на підставі доказів, наявних в матеріалах справи.
Заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Променергосоюз» зареєстровано виконавчим комітетом Алчевської міської ради Луганської області 24.10.2002 за № 1 384 120 0000 000220 (а.с. 6).
Згідно довідки № 41326 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України відповідач зареєстрований в якості юридичної особи (а.с. 5).
Відповідач як платник податків знаходиться на обліку в Алчевській об'єднаній державній податковій інспекції в Луганській області з 06.11.2002 за № 6231/10 (а.с. 9).
Відповідно до статті 1 Закону України від 06 жовтня 1998 року № 161-ХІV «Про оренду землі», оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Згідно із статтею 21 Закону України від 06 жовтня 1998 року № 161-ХІV «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди.
Статтею 2 Закону України від 03 липня 1992 року № 2535-ХІІ «Про плату за землю» передбачено, що плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Відповідно до частини 2 статті 5 Закону України від 03 липня 1992 року № 2535-XII «Про плату за землю» Товариство з обмеженою відповідальністю «Променергосоюз» є суб'єктом плати за землю (платником).
Відповідно до статті 14 Закону України від 03 липня 1992 року № 2535-XII «Про плату за землю» платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 01 січня і до 01 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Платник податків має право подавати щомісячно нову звітну податкову декларацію, що не звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 01 лютого поточного року, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, що не звільняє від обов'язку подання податкової декларації протягом місяця з дня виникнення права на нововідведену земельну ділянку, протягом 20 календарних днів місяця наступного за звітним.
Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, відповідно до статті 17 Закону України від 03 липня 1992 року № 2535-XII «Про плату за землю» сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі і за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюється органами державної податкової служби (стаття 27 Закону України від 03 липня 1992 року №2535-XII «Про плату за землю»).
Товариство з обмеженою відповідальністю «Променергосоюз» в податковій декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності від 29.01.2010 № 1080 визначило на 2009 рік податкове зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (а.с. 12), та в податковій декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності від 01.02.2010 № 1751 визначило податкове зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності на 2010 рік (а.с. 13).
Згідно довідки про суми податкового боргу платника податків станом на 16.09.2010 за відповідачем обліковується заборгованість з орендної плати з юридичних осіб в сумі 1 306,14 грн. (а.с. 11).
Зазначена заборгованість у розмірі 1 306,14 грн. підтверджується даними зворотнього боку облікової картки платника станом на 16.09.2010, з урахуванням недоїмок і переплат платника (а.с. 14-15).
Таким чином, заборгованість по орендній платі за земельні ділянки, що підлягає стягненню з Товариства з обмеженою відповідальністю «Променергосоюз», станом на 16.09.2010 складає 1 306,14 грн.
Відповідно до пункту 5.1 статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Згідно із підпунктом 5.3.1 пункту 5.3 статті 3 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
В порушення зазначених норм Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» та Закону України від 03 липня 1992 року № 2535-XII «Про плату за землю» Товариство з обмеженою відповідальністю «Променергосоюз» узгоджену суму податкового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця не сплатило, внаслідок чого за ним утворилась заборгованість у розмірі 1 306,14 грн.
Згідно із підпунктом 5.4.1 пункту 5.4 статті 5 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Відповідно до статті 6 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Податкові вимоги також надсилаються платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суму податкових зобов'язань у встановлені законом строки, без попереднього направлення (вручення) податкового повідомлення.
Податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Відповідно до підпункту 10.1.1 пункту 10.1 статті 10 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» у разі коли інші, передбачені цим Законом, заходи з погашення податкового боргу не дали позитивного результату, податковий орган здійснює за платника податків та на користь держави заходи щодо залучення додаткових джерел погашення суми податкового боргу шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а за їх недостатності - шляхом продажу інших активів такого платника податків.
Стягнення коштів та продаж інших активів платника податків провадяться не раніше тридцятого календарного дня з моменту надіслання йому другої податкової вимоги.
Стягнення безготівкових коштів здійснюється шляхом надіслання банку (банкам), обслуговуючому платника податків, платіжної вимоги на суму податкового боргу або його частини, а при стягненні готівкових коштів - у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Продаж інших активів здійснюється на підставі рішення податкового органу, підписаного його керівником та скріпленого гербовою печаткою податкового органу.
На виконання вищезазначених положень Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» Алчевською об'єднаною державною податковою інспекцією в Луганській області 04 лютого 2010 року винесено першу податкову вимогу № 1/44 та 25 травня 2010 року винесено другу податкову вимогу № 2/159.
Перша податкова вимога №1/44 від 04.02.2010 і друга податкова вимога № 2/159 від 25.05.2010 були направлені відповідачу поштою на його юридичну адресу (а.с. 16, 18 - зворотній бік).
Згідно Акту № 23 від 24.04.2010 та Акту № 30 від 10.07.2010 про неможливість вручення платнику податкової вимоги ПП «Променергосоюз», першу і другу податкові вимоги відповідачу не вручені і повернуто поштовим відділенням на адресу Алчевської ОДПІ в Луганській області з відміткою пошти «за закінченням терміну зберігання» (а.с.17, 19).
Перша податкова вимога №1/44 від 04.02.2010 була розміщена на дошці податкових оголошень (повідомлення) 24.04.2010, друга податкова вимога № 2/159 від 25.05.2010 - розміщена на дошці податкових оголошень (повідомлення) - 10.07.2010.
Згідно абз.4 п.п.п. 6.2.4 п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181, у разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.
Перша і друга податкові вимоги є узгодженими, і в установленому законом порядку відповідачем не оскаржені.
03 вересня 2010 року Алчевською об'єднаною державною податковою інспекцією в Луганській області відносно Товариства з обмеженою відповідальністю «Променергосоюз» прийнято рішення № 32580/240 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу (а.с. 21).
Крім того, Алчевською об'єднаною державною податковою інспекцією в Луганській області ПП «Променергосоюз» було направлено запрошення від 08.09.2010 №33058/240 з питання наявності та погашення податкового боргу підприємства -боржника, згідно п.п.5.3.1 п.5.3 ст. 5, п.п.5.4.1 п.5.4 ст.5, ст. 10 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.200 №2181-III.
Посадові особи ПП «Променергосоюз» 15.09.2010 на запрошення Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції в Луганській області не з'явились, про що посадовими особами позивача був складений акт від 15.09.2010 «Про неявку посадових осіб суб'єкта господарювання на запрошення органу податкової служби» (а.с. 20).
Однак, зазначені заходи не призвели до погашення податкового боргу відповідача.
Згідно п. 11 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" №509 і змінами та доповненнями органи державної податкової служби мають право стягувати заборгованість перед бюджетом та державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Відповідно п. п. 7.2.1 п. 7.2 ст. 7 Закону № 2181 джерелами погашення податкового боргу платника податків за рішенням органу стягнення, які є виконавчими документами є будь-які активи платника податків (його філій, відділень, інших відокремлених підрозділів) з урахуванням обмежень, визначених цим Законом, а також іншими законами.
Активами платника податку визнаються кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, які належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання (п. 1.7 Закону №2181).
Відповідно п. п.3.1.1 п.3.1 ст. З Закону 2181 активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Враховуючи те, що відповідач за час судового розгляду справи доказів, які б спростовували доводи позивача, суду не надав, у добровільному порядку податкову заборгованість з узгодженого податкового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності у розмірі 1 306,14 грн. не сплатив, позовні вимоги визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників перед бюджетами та державними цільовими фондами», ст. ст. 112, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України,-
Позовні вимоги Алчевської об'єднаної державної податкової інспекції в Луганській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Променергосоюз» про стягнення податкової заборгованості шляхом звернення стягнення на активи, задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Променергосоюз» (94223, м.Алчевськ, вул. Богучарського, 7а, і.к. 32149379) на користь місцевого бюджету (р/р 33215812700027 код платежу 13050200 Орендна плата з юридичних осіб, одержувач: Управління держказначейства в м. Алчевську (УДК), банк одержувача: Головне управління держказначейства України в Луганській області (ГУДКУ), МФО 804013, ідентифікаційний код: 24046768) суму податкового боргу по сплаті орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності у розмірі 1 306,14 грн. (одна тисяча триста шість гривень 14 копійок) шляхом звернення стягнення на активи.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанову в повному обсязі складено та підписано 10 грудня 2010 року.
СуддяО.В. Захарова