Категорія №6.15
Іменем України
08 грудня 2010 року Справа № 2а-8623/10/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
Судді: Матвєєвої В.В.
при секретарі: Сіряцькому А.С.
за участю сторін:
представника позивача Пропльоткіної Н.В.
представник відповідача не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Комунального підприємства «Брянківське житлово-експлуатаційне об'єднання» про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків ,-
15 листопада 2010 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Комунального підприємства «Брянківське житлово-експлуатаційне об'єднання» про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків у розмірі 10 450,11 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач є платником зборів на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що має найману робочу силу та зареєстрований в Стахановській міській виконавчій дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за №440010000559.
Комунальне підприємство «Брянківське житлово-експлуатаційне об'єднання» як суб'єкт підприємницької діяльності, що має найману робочу силу, повинно нараховувати 1,5% суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників та 0,5% - 1,0% від суми оплати праці найманих працівників.
Загальна сума заборгованості, яка рахується за страхувальником, складає 107 247,00 грн.
Постановами Луганського окружного адміністративного суду від 04.12.2009, 20.10.2010 та 25.03.2010 було призначено до стягнення з відповідача заборгованість по сплаті страхових внесків на загальну суму 96 796,85 грн.
Станом на 01.10.2010 за відповідачем рахується прострочена заборгованість по сплаті страхових внесків у розмірі 10 450,11 грн., яка виникла за період з 01.07.2010 по 01.10.2010, що підтверджується фінансовим звітом форми 4-ФСС про нараховані внески, перерахування та витрати, пов'язані із загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності за 9 місяців 2010 року.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеному у позові, просив позов задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час, місце та дату слухання справи був повідомлений належним чином, що підтверджується поштовим повідомленням, заперечень на позов не надав.
За таких обставин суд вважає можливим розглянути справу у відсутності представника відповідача.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що відповідач Комунальне підприємство «Брянківське житлово-експлуатаційне об'єднання» є платником зборів на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що має найману робочу силу та зареєстрований у Стахановській міській виконавчій дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за №440010000559 (а.с.9).
Згідно фінансового звіту форми 4-ФСС про нараховані внески, перерахування та витрати, пов'язані із загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності за 9 місяців 2010 року за відповідачем рахується прострочена заборгованість по сплаті страхових внесків у розмірі 107 247,00 грн. (а.с. 7).
Як вбачається з копій постанов Луганського окружного адміністративного суду від 04.12.2009, 20.10.2010 та 25.03.2010, наданих представником позивача у судовому засіданні, відповідачу було призначено до стягнення суму заборгованості по сплаті страхових внесків на загальну суму 96 796,85 грн.
Згідно довідки про заборгованість по страховим внескам від 28.10.2010, складеної Стахановською міською виконавчою дирекцією Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, станом на 01.10.2010 за відповідачем рахується прострочена заборгованість по сплаті страхових внесків у розмірі 10 450,11 грн., яка виникла за період з 01.07.2010 по 01.10.2010 (а.с.8).
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки та збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, передбачає матеріальне забезпечення громадян у зв'язку з втратою заробітної плати (доходу) внаслідок тимчасової втрати працездатності (включаючи догляд за хворою дитиною, дитиною-інвалідом, хворим членом сім'ї), вагітності та пологів, часткову компенсацію витрат, пов'язаних із смертю застрахованої особи або членів її сім'ї, а також надання соціальних послуг за рахунок бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, що формується шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також за рахунок інших джерел, передбачених цим Законом.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування» та п.п.3.1.1, 3.1.2 п.3 Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності підприємства, які мають найману робочу силу, повинні нараховувати 2,5% суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників та 0,25% - 0,5% від суми оплати праці найманих працівників.
Згідно із п.1 ст.9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності) є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, провадить збір і акумуляцію страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг та забезпечує їх надання, а також здійснює контроль за використанням цих коштів.
Згідно п.п. 2 п. 2 ст. 27 Закону страхувальник зобов'язаний нараховувати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Відповідно до ч.1 ст.30 Закону страхувальник - роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків, у тому числі страхових внесків, що сплачують застраховані особи через рахунки роботодавців, а також за порушення порядку використання страхових коштів.
У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальником або неповної їх сплати страхувальник сплачує суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.
Відповідно до ч.2 ст.30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується.
Як встановлено в судовому засіданні, заборгованість Комунального підприємства «Брянківське житлово-експлуатаційне об'єднання» по сплаті страхових внесків складає 10 450,11 грн., яку відповідач на теперішній час не сплатив. Тому суд вважає, що позов Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Комунального підприємства «Брянківське житлово-експлуатаційне об'єднання» про стягнення заборгованості у розмірі 10 450,11 грн. підлягає задоволенню.
Питання про розподіл судових витрат не вирішується, так як виконавча дирекція Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності звільнена від сплати судового збору відповідно до ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» від 21.01.1993 року та при поданні заяви судовий збір не сплачувала.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.19, 67 Конституції України, ст.ст. 2, 17, 88, 94, 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 1, п.п. 2 п. 2 ст. 27, ч.1 ст.30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», п.п.3.1.1, 3.1.2 п.3 Інструкції про порядок надходження, обліку та витрачання коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 26.06.2001 N16, суд -
Адміністративний позов Виконавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до Комунального підприємства «Брянківське житлово-експлуатаційне об'єднання» про стягнення заборгованості по сплаті страхових внесків у розмірі 10 450,11 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з Комунального підприємства "Брянківське житлово-експлуатаційне об"єднання" (інд. код 26009552713291, МФО 307018) но користь Викнавчої дирекції Луганського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (р/р 37172500100001 в УДК Луганської області, МФО 804013, код ЄДРПОУ 21785643) заборгованість по сплаті страхових внесків у розмірі 10 450,11 грн.
Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до суду апеляційної інстанції
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Повний текст постанови складено у повному обсязі 13 грудня 2010 року.
СуддяВ.В. Матвєєва