Ухвала від 03.02.2026 по справі 501/1194/25

Єдиний унікальний № 501/1194/25

Провадження № 1-кп/501/45/26

УХВАЛА

03 лютого 2026 року м. Чорноморськ

Чорноморський міський суд Одеської області, суддя ОСОБА_1

Секретар судового засідання - ОСОБА_2

Кримінальне провадження, відомості про яке внесені до ЄРДР за № 12018160000000689 від 25.09.2018 р., № 12019160000000867 від 25.09.2019 р., 12019160000000564 від 13.06.2019, 12019160000000717 від 19.07.2019

Прокурор - ОСОБА_3 , ОСОБА_4

Захисник - ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 .

Обвинувачені:

ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка с. Великодолинське, Одеської області, Овідіопольського району, громадянка України, яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1 раніше не судима.

у вчиненні злочину, передбаченого ч.5 ст.27, ч.2 ст.191 КК України,

ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженка: Усть-Майський район, с. Сонячний, громадянка України, яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_2 , не судима.

у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 191КК України,

ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженка м. Іллічівськ, Одеської області, громадянка України, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , проживає за адресою: АДРЕСА_4 , заміжня, раніше не судима

у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 191КК України,

ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженка с. Приморське АР Крим, громадянка України, яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судима

у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 191КК України,

Суть питання, що вирішується

Захисники заявили клопотання про звільнення обвинувачених ОСОБА_9 ,, ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 від кримінальної відповідальності за обвинуваченням за ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 191 України у зв'язку із закінченням строків давності на підставі ст. 49 КК України та закриття кримінального провадження. Захисники вважали можливим судові витрати віднести на рахунок держави, а цивільний позов залишити без розгляду.

Обвинувачені надали згоду на звільнення від кримінальної відповідальності з нереабілітуючих підстав.

Прокурор підтримав клопотання, зазначивши про відсутність підстав для відмови у задоволенні клопотань.

Встановлені судом обставини

1. Відповідно до зміненого обвинувачення, обвинувального акту, погодженого заступником керівника Одеської обласної прокуратури 09.01.2026 р., приблизно у вересні 2014 року, більш точна дата не встановлена, організатор злочинного угруповання Особа_1 (матеріали стосовно якого виділені в окреме провадження), діючи на виконання відведеної йому ролі, з метою незаконного заволодіння бюджетними грошовими коштами, запропонував, ОСОБА_9 ,надати свої персональні данні для пособництва у заволодінні грошовими коштами, які виділяються з державного бюджету в якості державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

При цьому, Особа_1 повідомив ОСОБА_9 про те, що у неї відсутні законні підстави для отримання соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, що визначені Постановою КМУ від 24.02.2003 року № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» (далі Постанова), однак, у разі надання її згоди на участь у даній злочинній діяльності та надання йому незаконної винагороди у розмірі 50% від нарахованих сум соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, він забезпечить оформлення та нарахування такої допомоги. Так, ОСОБА_9 , маючи намір на отримання з державного бюджету грошових коштів в якості державної соціальної допомоги без проходження певної процедури оформлення та перевірки законності підстав для отримання такої допомоги, погодилась на пропозиціюОсоба_1, який є депутатом Великодолинської селищної ради VI скликання Овідіопольського району Одеської області та керівником організованої ним злочинної групи, яка здійснює заволодіння грошовими коштами, що виділяються з державного бюджету в якості державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

При цьому, ОСОБА_9 не була обізнана про структуру злочинного угруповання, план та функції учасників організованої групи, очолюваної Особа_1 та не входила до неї.

Разом з цим, ОСОБА_9 , достовірно знаючи про відсутність у неї законних підстав для отримання соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою пособництва Особа_1у привласненні грошових коштів державного бюджету, погодилась на пропозицію та умови останнього.

Далі, ОСОБА_9 , в невстановлений досудовим розслідуванням день та час, у вересні 2014 року, під час зустрічі з Особа_1, надала останньому копії паспорту, ІПН, свідоцтва про народження дітей тощо, які необхідні для проведення процедури нарахування соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, а також номер особового карточного рахунку № НОМЕР_1 , відкритого в ПАТ КБ «ПриватБанк».

Продовжуючи діяти відповідно до плану злочинної діяльності, у вересні 2014 року, Особа_1, виконуючи роль керівника організованої групи, з метою створення підстав для нарахування соціальної допомоги

ОСОБА_9 , передав надані нею копії особистих документів учасникам організованої групи Особа_2, і Особа_3 (матеріали стосовно яких виділені в окреме провадження), надав вказівку здійснити реєстрацію ОСОБА_9 в базі АСОПД та провести нарахування їй грошових коштів в якості державної соціальної допомоги, яка передбачена Постановою.

Відповідно до злочинного плану в електрону базу АСОПД необхідно було внести неправдиві данні про те, що ОСОБА_9 нібито здійснювала звернення 23.04.2014, 31.10.2014, 24.04.2015, 01.09.2015, 15.10.2015 і 01.04.2016, з метою створення незаконного нарахування грошових коштів за минулий період, а також створення нібито законних підстав для нарахування у подальшому вказаної державної соціальної допомоги у період з 01.09.2014 по 02.08.2016.

З метою конспірації злочинної діяльності Особа_3 за погодженням з Особа_2 особову справу ОСОБА_9 не завели, необхідні процедури щодо перевірки наявності підстав для отримання ОСОБА_9 державної соціальної допомоги не виконали.

Після чого, Особа_2 в період з 12.09.2014 по 10.06.2016,Особа_3 в період з 12.09.2014 по 02.08.2016 і Особа_4 в період з 15.10.2015 по 02.08.2016 на виконання своєї злочинної ролі, достовірно знаючи, що ОСОБА_9 не має права на призначення допомоги, так як чоловік заявниці, за інформацією ЦЗ, на обліку не перебував, в порушення положень п. 10 Порядку, використовуючи персональні коди № 24, № 2, № 8, № 9 і № 11 та унікальні паролі доступу, закріплені за працівниками управління, надані їм учасником злочинної групи Особа_2, за погодженням і у співучасті з останнім, знаходячись на своєму робочому місці у приміщенні Овідіопольської районної державної адміністрації, за адресою Одеська обл., Овідіопольський район, смт Овідіополь, вул. Шевченка, буд. 169, внесли в електрону базу АСОПД неправдиві відомості щодо ОСОБА_9 , чим створили умови для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, згідно з Порядком.

Продовжуючи свою злочинну діяльність, Особа_4, Особа_3 і Особа_2, діючи умисно, з корисливих мотивів, відповідно до розробленого Особа_1 плану та розподілу ролей, зловживаючи своїм службовим становищем, знаходячись на своєму робочому місці в порушення Постанови, використовуючи персональні коди № 2, № 8, № 9, № 11 і № 24 та унікальні паролі доступу, закріплені за працівниками управління, надані їм учасником злочинної групи Особа_2, за погодженням і у співучасті з останнім, увійшли до електронної бази АСОПД та безпідставно здійснили нарахування грошових коштів ОСОБА_9 в якості державної соціальної допомоги, яка передбаченаПостановою, а саме:

- 12.09.2014 за період з квітня по серпень 2014 року -23 185, 39 грн.;

- 16.09.2014 за вересень 2014 року - 4 870,95 грн.;

- 02.11.2014 за жовтень, листопад 2014 року - 8 341,42 грн.;

- 02.12.2014 за грудень 2014 року - 4 170,71 грн.;

- 26.12.2014 за січень 2015 року - 4 170,71 грн.;

- 02.02.2015 за лютий 2015 року - 4 170,71 грн.;

- 02.03.2015 за березень 2015 року - 4 170,71 грн.;

- 24.04.2015 за квітень 2015 року - 4 751,26 грн.;

- 29.04.2015 за травень 2015 року - 4 751,26 грн.;

- 02.06.2015 за червень 2015 року - 4 751,26 грн.;

- 01.07.2015 за липень 2015 року - 4 751,26 грн.;

- 02.08.2015 за серпень 2015 року - 4 751,26 грн.;

- 03.09.2015 за вересень 2015 року - 4 751,26 грн.;

- 02.10.2015 за вересень 2015 року - 633,89 грн.;

- 16.10.2015 за жовтень 2015 року - 5 385,15 грн.;

- 02.11.2015 за листопад 2015 року - 5 385,15 грн.;

- 02.12.2015за грудень 2015 року - 5 385,15 грн.;

- 01.02.2016 за січень 2016 року - 5 385,15 грн.;

- 06.02.2016 за лютий 2016 року - 5 385,15 грн.;

- 29.02.2016 за березень 2016 року - 5 385,15 грн.;

- 03.04.2016 за квітень 2016 року - 5 385,15 грн.;

- 05.05.2016 за травень 2016 року - 5 385,15 грн.;

- 01.06.2016 за червень 2016 року - 5 385,15 грн.;

- 02.07.2016 за липень 2016 року - 5 385,15 грн.;

- 02.08.2016 за серпень 2016 року - 347,43 грн.

Вказані грошові кошти виплачено шляхом перерахування на особистий рахунок ОСОБА_9 № НОМЕР_1 в ПАТ КБ «ПриватБанк», а всього їй незаконно виплачено з Державного бюджету соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на суму, 136 420 грн. 98 коп. Після нарахування та отримання щомісячної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, ОСОБА_9 , діючи в якості пособникаОсоба_1, в невстановлених досудовим розслідуванням місцях на території Овідіопольського району Одеської області, в невстановлені досудовим розслідуванням дати та час, при зустрічах з Особа_1 передавала йому половину незаконно отриманих в якості соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям коштів.

Після чого, Особа_1, відповідно до розробленого ним плану та функцій керівника організованої групи, розподіляв між всіма учасниками організованої групи привласнені грошові кошти.

Таким чином, ОСОБА_9 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 191 КК України, а саме: пособництво у привласнені чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем.

2. Відповідно до зміненого обвинувачення, обвинувального акту, погодженого заступником керівника Одеської обласної прокуратури 09.01.2026 р., на початку квітня 2016 року, більш точна дата не встановлена, організатор злочинного угруповання Особа_1 (матеріали стосовно якого виділені в окреме провадження), який обраний депутатом Великодолинської селищної ради VI скликання Овідіопольського району Одеської області з 12.11.2011 до 25.10.2015, та з 13.11.2015 - депутатом Овідіопольської районної ради VII скликання, діючи на виконання відведеної йому ролі, з метою незаконного заволодіння бюджетними грошовими коштами, запропонував, ОСОБА_10 , надати свої персональні данні для пособництва у заволодінні грошовими коштами, які виділяються з державного бюджету в якості державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

При цьому, Особа_1 повідомив ОСОБА_10 про те, що у неї відсутні законні підстави для отримання соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, що визначені Постановою КМУ від 24.02.2003 року № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» (далі Постанова), однак, у разі надання її згоди на участь у даній злочинній діяльності та надання йому незаконної винагороди у розмірі 50% від нарахованих сум соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, він забезпечить оформлення та нарахування такої допомоги.

Так, ОСОБА_10 , маючи намір на отримання з державного бюджету грошових коштів в якості державної соціальної допомоги без проходження певної процедури оформлення та перевірки законності підстав для отримання такої допомоги, погодилась на пропозиціюОсоба_1, який є депутатом Великодолинської селищної ради VI скликання Овідіопольського району Одеської області та керівником організованої ним злочинної групи, яка здійснює заволодіння грошовими коштами, що виділяються з державного бюджету в якості державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

При цьому, ОСОБА_10 не була обізнана про структуру злочинного угруповання, план та функції учасників організованої групи, очолюваної Особа_1 та не входила до неї.

Разом з цим, ОСОБА_10 , достовірно знаючи про відсутність у неї законних підстав для отримання соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою пособництва Особа_1 у привласненні грошових коштів державного бюджету, погодилась на пропозицію та умови останнього.

Далі, ОСОБА_10 в невстановлений досудовим розслідуванням день та час, у період з 01 по 30 квітня 2016 року, під час зустрічі з

Особа_1, надала останньому копії паспорту, ІПН, свідоцтва про народження дітей тощо, які необхідні для проведення процедури нарахування соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, а також номер особового карточного рахунку.

Продовжуючи діяти відповідно до плану злочинної діяльності, у квітні 2016 року, Особа_1, виконуючи роль керівника організованої групи, з метою створення підстав для нарахування соціальної допомоги

ОСОБА_10 , передав надані нею копії особистих документів учасникам організованої групи Особа_2 (матеріали стосовно якого виділені в окреме провадження), який займав посаду начальника Управління праці та соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації в Одеській області в період з 02.11.2009 по 01.12.2015, а також з 22.04.2016 по 10.06.2016, Особа_3 (матеріали стосовно якої виділені в окреме провадження), яка займала посади: виконуючої обов'язки начальника відділу соціальних компенсацій і гарантій Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації з 22.03.2013 по 14.07.2015, та головного спеціаліста відділу персоніфікованого обліку пільгових категорій громадян Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації з 14.07.2015 по липень 2017 та Особа_4 (матеріали стосовно якої виділені в окреме провадження), яка займала посаду начальника відділу соціальних компенсацій і гарантій Управління праці та соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації з жовтня 2015 по березень 2016 та головного спеціаліста відділу соціальних компенсацій і гарантій Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації з березня 2016 по липень 2017 (обвинувальний акт стосовно яких розглядається судом), надав вказівку здійснити реєстрацію ОСОБА_10 в базі АСОПД та провести нарахування їй грошових коштів в якості державної соціальної допомоги, яка передбачена Постановою.

Відповідно до злочинного плану в електрону базу АСОПД необхідно було внести неправдиві данні про те, що ОСОБА_10 нібито здійснювала звернення до Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації 01.04.2015, з метою створення незаконного нарахування грошових коштів за минулий період, а також створення нібито законних підстав для нарахування вказаної державної соціальної допомоги.

З метою конспірації злочинної діяльності Особа_3 та Особа_4 за погодженням з Особа_2 особову справу ОСОБА_10 не завели, необхідні процедури щодо перевірки наявності підстав для отримання ОСОБА_10 державної соціальної допомоги не виконали.

Після чого, Особа_2, Особа_4 і Особа_3 30.04.2016на виконання своєї злочинної ролі, достовірно знаючи, що ОСОБА_10 не має права на призначення допомоги у зв'язку з перевищенням розміру середньомісячного доходу сім'ї, в порушення положень п. 10 Порядку, використовуючи персональний код № 21 та унікальний пароль доступу, закріплений за працівниками управління, наданий їм учасником злочинної групи Особа_2, за погодженням і у співучасті з останнім, знаходячись на своєму робочому місці у приміщенні Овідіопольської районної державної адміністрації, за адресою Одеська область, Овідіопольський район, смт. Овідіополь, вул. Шевченка, буд. 169, внесли в електрону базу АСОПД неправдиві відомості ОСОБА_13 , чим створили умови для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, згідно з Порядком.

Продовжуючи свою злочинну діяльність, 30.04.2016 Особа_4, Особа_3 і Особа_2, діючи умисно, з корисливих мотивів, відповідно до розробленого Особа_1 плану та розподілу ролей, зловживаючи своїм службовим становищем, знаходячись на своєму робочому місці в порушення Постанови, використовуючи персональний код № 21та унікальний пароль доступу, закріплений за працівниками управління, наданий їм учасником злочинної групи Особа_2, за погодженням і у співучасті з останнім, увійшли до електронної бази АСОПД та безпідставно здійснили нарахування грошових коштів ОСОБА_10 в якості державної соціальної допомоги, яка передбачена Постановою, а саме: нарахували за квітень, травень, червень, липень та серпень 2015 року щомісячно по 1673 грн. 12 коп., а також за вересень 2015 року - у сумі 1959 грн. 18 коп.

Вказані грошові кошти виплачено шляхом перерахування на особистий рахунок ОСОБА_10 , а всього їй незаконно виплачено з Державного бюджету соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на суму 24 656 грн. 50 коп.

Після нарахування та отримання щомісячної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, ОСОБА_10 , в невстановлених досудовим розслідуванням місцях на території Овідіопольського району Одеської області, в невстановлені досудовим розслідуванням дати та час, при зустрічах з Особа_1 передавала йому половину отриманих в якості соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям коштів.

Після чого, Особа_1, відповідно до розробленого ним плану та функцій керівника організованої групи, розподіляв між всіма учасниками організованої групи привласнені грошові кошти.

Таким чином, ОСОБА_10 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 191 КК України, а саме: пособництво у привласнені чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем.

3. Відповідно до зміненого обвинувачення, обвинувального акту, погодженого першим заступником керівника Одеської обласної прокуратури 14.01.2026 р., приблизно у серпні 2014 року, більш точна дата не встановлена, організатор злочинного угруповання Особа_1(матеріали стосовно якого виділені в окреме провадження), який обраний депутатом Великодолинської селищної ради VI скликання Овідіопольського району Одеської області з 12.11.2011 до 25.10.2015, та з 13.11.2015 - депутатом Овідіопольської районної ради VII скликання (обвинувальний акт стосовно якого розглядається судом), діючи на виконання відведеної йому ролі, з метою незаконного заволодіння бюджетними грошовими коштами, запропонував, ОСОБА_11 , надати свої персональні данні для пособництва у заволодінні грошовими коштами, які виділяються з державного бюджету в якості державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

При цьому, Особа_1 повідомив ОСОБА_11 про те, що у неї відсутні законні підстави для отримання соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, що визначені Постановою КМУ від 24.02.2003 року № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» (далі Постанова), однак, у разі надання її згоди на участь у даній злочинній діяльності та надання йому незаконної винагороди у розмірі 50% від нарахованих сум соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, він забезпечить оформлення та нарахування такої допомоги.

Так, ОСОБА_11 , маючи намір на отримання з державного бюджету грошових коштів в якості державної соціальної допомоги без проходження певної процедури оформлення та перевірки законності підстав для отримання такої допомоги, погодилась на пропозиціюОсоба_1, який с депутатом Великодолинської селищної ради VI скликання Овідіопольського району Одеської області та керівником організованої ним злочинної групи, яка здійснює заволодіння грошовими коштами, що виділяються з державного бюджету в якості державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

При цьому, ОСОБА_11 не була обізнана про структуру злочинного угруповання, план та функції учасників організованої групи, очолюваної Особа_1 та не входила до неї.

Разом з цим, ОСОБА_11 , достовірно знаючи про відсутність у неї законних підстав для отримання соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою пособництва у привласненні грошових коштів державного бюджетуОсоба_1, погодилась на пропозицію та умови останнього.

Далі, ОСОБА_11 в невстановлений досудовим розслідуванням день та час, у серпні2014 року, під час зустрічі з Особа_1, надала останньому копії паспорту, ІПН тощо, які необхідні для проведення процедури нарахування соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, а також номер особового карточного рахунку.

Продовжуючи діяти відповідно до плану злочинної діяльності, у серпні 2014 року, Особа_1, виконуючи роль керівника організованої групи, з метою створення підстав для нарахування соціальної допомоги

ОСОБА_11 , передав надані нею копії особистих документів учасникам організованої групи Особа_2 (матеріали стосовно якого виділені в окреме провадження), який займав посаду начальника Управління праці та соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації в Одеській області в період з 02.11.2009 по 01.12.2015, а також з 22.04.2016 по 10.06.2016, і Особа_3 (матеріали стосовно якої виділені в окреме провадження), яка займала посади: виконуючої обов'язки начальника відділу соціальних компенсацій і гарантій Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації з 22.03.2013 по 14.07.2015, та головного спеціаліста відділу персоніфікованого обліку пільгових категорій громадян Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації з 14.07.2015 по липень 2017, надав вказівку здійснити реєстрацію ОСОБА_11 в базі АСОПД та провести нарахування їй грошових коштів в якості державної соціальної допомоги, яка передбачена Постановою.

Відповідно до злочинного плану в електрону базу АСОПД необхідно було внести неправдиві данні про те, що ОСОБА_11 нібито здійснювала звернення до Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації 05.08.2013, 10.02.2014 та 07.08.2014 з метою створення незаконного нарахування грошових коштів за минулий період, а також створення нібито законних підстав для нарахування державної соціальної допомоги.

З метою конспірації злочинної діяльності Особа_3 за погодженням з Особа_2 особову справу ОСОБА_11 не завели, необхідні процедури щодо перевірки наявності підстав для отримання ОСОБА_11 державної соціальної допомоги не виконали.

Після чого, Особа_2 і Особа_3 в період з 28.08.2014 по 10.06.2016 і Особа_4 (матеріали стосовно якої виділені в окреме провадження), (займала посаду начальника відділу соціальних компенсацій і гарантій Управління праці та соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації з жовтня 2015 по березень 2016 та головного спеціаліста відділу соціальних компенсацій і гарантій Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації з березня 2016 по липень 2017) в період з 15.10.2015 по 02.07.2016 на виконання своєї злочинної ролі, достовірно знаючи, що ОСОБА_11 не має права на призначення допомоги так, як на момент вказаних звернень ОСОБА_11 не працювала, в порушення положень п. 10 Порядку, використовуючи персональні коди № 7, № 9, № 11 і № 24 та унікальні паролі доступу, закріплені за працівниками управління, надані їм учасником злочинної групи Особа_2, за погодженням і у співучасті з останнім, знаходячись на своєму робочому місці у приміщенні Овідіопольської районної державної адміністрації, за адресою Одеська область, Овідіопольський район, смт. Овідіополь, вул. Шевченка, буд. 169, внесли в електрону базу АСОПД неправдиві відомості щодо ОСОБА_11 , чим створили умови для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, згідно з Порядком.

Продовжуючи свою злочинну діяльність, Особа_4, Особа_3 і Особа_2, діючи умисно, з корисливих мотивів, відповідно до розробленого Особа_1 плану та розподілу ролей, зловживаючи своїм службовим становищем, знаходячись на своєму робочому місці в порушення Постанови, використовуючи персональні коди № 7, № 9, № 11 і № 24 та унікальні паролі доступу, закріплені за працівниками управління, надані їм учасником злочинної групи Особа_2, за погодженням і у співучасті з останнім, увійшли до електронної бази АСОПД та безпідставно здійснили нарахування грошових коштів ОСОБА_11 в якості державної соціальної допомоги, яка передбачена Постановою, а саме:

28.08.2014 за серпень, вересень 2013 року щомісячно по 1563 грн. 50 коп., заквітень 2013 року - у сумі 513 грн. 58 коп., за жовтень 2013 року - у сумі 1166 грн. 05 коп., за листопад 2013 року - у сумі 1743 грн. 50 коп., за грудень 2013 року - у сумі 1828 грн. 94 коп., за січень, лютий, березень 2014 року щомісячно по 2139 грн. 22 коп., за квітень, травень, червень, липень 2014 року щомісячно по 2139 грн. 22 коп.;

01.10.2014 за серпень 2014 року - у сумі 2139 грн. 22 коп., за вересень 2014 року - у сумі 2234 грн. 21 коп.;

02.10.2014 за жовтень 2014 року - у сумі 2317 грн. 33 коп.;

02.11.2014 (неділя) за листопад 2014 року - у сумі 2317 грн. 33 коп.;

02.12.2014 за грудень 2014 року - у сумі 2317 грн. 33 коп.;

26.12.2014 за січень 2015 року - у сумі 2317 грн. 33 коп.;

17.02.2015 за лютий 2015 року - у сумі 2317 грн. 33 коп.;

02.03.2015 з а березень 2015 року - у сумі 2317 грн. 33 коп.;

02.04.2015 за квітень 2015 року - у сумі 2317 грн. 33 коп.;

29.04.2015 за травень 2015 року - у сумі 2317 грн. 33 коп.;

02.06.2015 за червень 2015 року - у сумі 2317 грн. 33 коп.;

01.07.2015 за липень 2015 року - у сумі 2317 грн. 33 коп.;

17.08.2015 за серпень 2015 року - у сумі 2317 грн. 33 коп.;

03.09.2015 за вересень 2015 року - у сумі 2317 грн. 33 коп.;

02.10.2015 за жовтень 2015 року - у сумі 2555 грн. 72 коп., за вересень 2015

року - у сумі 238 грн. 39 коп.;

02.11.2015 за листопад 2015 року - у сумі 2555 грн. 72 коп.;

02.12.2015 за грудень 2015 року - у сумі 2555 грн. 72 коп.;

25.12.2015 за січень 2016 року - у сумі 1817 грн. 33 коп.;

06.02.2016 за лютий 2016 року - у сумі 2555 грн. 72 коп.;

29.02.2016 за березень 2016 року - у сумі 2555 грн. 72 коп.;

03.04.2016 за квітень 2016 року - у сумі 2555 грн. 72 коп.;

05.05.2016 за травень 2016 року - у сумі 2555 грн. 72 коп.; 01.06.2016 за червень 2016 року - у сумі 2555 грн. 72 коп.;

02.07.2016 за липень 2016 року - у сумі 2555 грн. 72 коп.

Вказані грошові кошти виплачено шляхом перерахування на особистий рахунок ОСОБА_11 , а всього їй незаконно виплачено з Державного бюджету соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на суму 80 592 грн. 20 коп.

Після нарахування та отримання щомісячної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, ОСОБА_11 , діючи за попередньою змовою з Особа_1 в якості пособника, в невстановлених досудовим розслідуванням місцях на території Овідіопольського району Одеської області, в невстановлені досудовим розслідуванням дати та час, при зустрічах з Особа_1 передавала йому половину незаконно отриманих в якості соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям коштів.

Після чого, Особа_1, відповідно до розробленого ним плану та функцій керівника організованої групи, розподіляв між всіма учасниками організованої групи привласнені грошові кошти.

Таким чином, ОСОБА_11 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 191 КК України, а саме: пособництво у привласнені чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем.

4. Відповідно до зміненого обвинувачення, обвинувального акту, погодженого першим заступником керівника Одеської обласної прокуратури 14.01.2026 р., приблизно початку березня2014 року, більш точна дата не встановлена, організатор злочинного угруповання Особа_1 (матеріали стосовно якого виділені в окреме провадження) який обраний депутатом Великодолинської селищної ради VI скликання Овідіопольського району Одеської області з 12.11.2011 до 25.10.2015, та з 13.11.2015 - депутатом Овідіопольської районної ради VII скликання, діючи на виконання відведеної йому ролі, з метою незаконного заволодіння бюджетними грошовими коштами, запропонував, ОСОБА_12 , надати свої персональні данні для пособництва у заволодінні грошовими коштами, які виділяються з державного бюджету в якості державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

При цьому, Особа_1 повідомив ОСОБА_12 про те, що у неї відсутні законні підстави для отримання соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, що визначені Постановою КМУ від 24.02.2003 року № 250 «Про затвердження порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» (далі Постанова), однак, у разі надання її згоди на участь у даній злочинній діяльності та надання йому незаконної винагороди у розмірі 50% від нарахованих сум соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, він забезпечить оформлення та нарахування такої допомоги.

Так, ОСОБА_12 , маючи намір на отримання з державного бюджету грошових коштів в якості державної соціальної допомоги без проходження певної процедури оформлення та перевірки законності підстав для отримання такої допомоги, погодилась на пропозиціюОсоба_1, який с депутатом Великодолинської селищної ради VI скликання Овідіопольського району Одеської області та керівником організованої ним злочинної групи, яка здійснює заволодіння грошовими коштами, що виділяються з державного бюджету в якості державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.

При цьому, ОСОБА_12 не була обізнана про структуру злочинного угруповання, план та функції учасників організованої групи, очолюваної Особа_1 та не входила до неї.

Разом з цим, ОСОБА_12 , достовірно знаючи про відсутність у неї законних підстав для отримання соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою пособництва у привласненні грошових коштів державного бюджетуОсоба_1, погодилась на пропозицію та умови останнього.

Далі, ОСОБА_12 в невстановлений досудовим розслідуванням день та час, у березні2014 року, під час зустрічі з Особа_1, надала останньому копії паспорту, ІПН тощо, які необхідні для проведення процедури нарахування соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, а також номер особового карточного рахунку.

Продовжуючи діяти відповідно до плану злочинної діяльності, у період з01 по 27 березня 2014 року, Особа_1, виконуючи роль керівника організованої групи, з метою створення підстав для нарахування соціальної допомоги ОСОБА_12 , передав надані нею копії особистих документів учасникам організованої групи Особа_2 (матеріали стосовно якого виділені в окреме провадження), який займав посаду начальника Управління праці та соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації в Одеській області в період з 02.11.2009 по 01.12.2015, а також з 22.04.2016 по 10.06.2016, і Особа_3 (матеріали стосовно якої виділені в окреме провадження), яка займала посади: виконуючої обов'язки начальника відділу соціальних компенсацій і гарантій Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації з 22.03.2013 по 14.07.2015, та головного спеціаліста відділу персоніфікованого обліку пільгових категорій громадян Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації з 14.07.2015 по липень 2017, надав вказівку здійснити реєстрацію ОСОБА_12 в базі АСОПД та провести нарахування їй грошових коштів в якості державної соціальної допомоги, яка передбачена Постановою.

Відповідно до злочинного плану в електрону базу АСОПД необхідно було внести неправдиві данні про те, що ОСОБА_12 нібито здійснювала звернення до Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації 27.03.2013, 03.09.2013, 10.03.2014, 24.09.2014, 13.03.2015, 14.09.2015, 31.03.2016 з метою створення незаконного нарахування грошових коштів за минулий період, а також створення нібито законних підстав для нарахування державної соціальної допомоги.

З метою конспірації злочинної діяльності Особа_3 за погодженням з Особа_2 особову справу ОСОБА_12 не завели, необхідні процедури щодо перевірки наявності підстав для отримання ОСОБА_12 державної соціальної допомоги не виконали.

Після чого, Особа_2 в період з 27.03.2014 по 10.06.2016, Особа_3 в період з 27.03.2014 по 02.08.2016 і Особа_4 (матеріали стосовно якої виділені в окреме провадження), (займала посаду начальника відділу соціальних компенсацій і гарантій Управління праці та соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації з жовтня 2015 по березень 2016 та головного спеціаліста відділу соціальних компенсацій і гарантій Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації з березня 2016 по липень 2017) в період з 15.10.2015 по 02.08.2016на виконання своєї злочинної ролі, достовірно знаючи, що права на допомогу на загальних підставах родина ОСОБА_12 не має, так як один з працездатних сім'ї не працював (чоловік заявниці), в порушення положень п. 10 Порядку, використовуючи персональні коди № 2, № 7, № 8, № 11 і № 24та унікальні паролі доступу, закріплені за працівниками управління, надані їм учасником злочинної групи Особа_2, за погодженням і у співучасті з останнім, знаходячись на своєму робочому місці у приміщенні Овідіопольської районної державної адміністрації, за адресою Одеська область, Овідіопольський район, смт. Овідіополь, вул. Шевченка, буд. 169, внесли в електрону базу АСОПД неправдиві відомості щодо ОСОБА_12 , чим створили умови для призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, згідно з Порядком.

Продовжуючи свою злочинну діяльність, Особа_4, Особа_3 і Особа_2, діючи умисно, з корисливих мотивів, відповідно до розробленого Особа_1 плану та розподілу ролей, зловживаючи своїм службовим становищем, знаходячись на своєму робочому місці в порушення Постанови, використовуючи персональні коди № 2, № 7, № 8, № 11 і № 24та унікальні паролі доступу, закріплені за працівниками управління, надані їм учасником злочинної групи Особа_2, за погодженням і у співучасті з останнім, увійшли до електронної бази АСОПД та безпідставно здійснили нарахування грошових коштів ОСОБА_12 в якості державної соціальної допомоги, яка передбачена Постановою, а саме:

27.03.2014 за березень, квітень, травень, червень, липень, серпень2013 року щомісячно по 2070 грн. 77 коп., за вересень, жовтень, листопад 2013 року - щомісячно по 2070 грн. 77 коп., за грудень 2013 року - у сумі 2166 грн. 10 коп., зі січень, лютий 2014 року щомісячно по 2567 грн. 33 коп.;

29.05.2014 за березень, квітень, травень 2014 року щомісячно по 2567 грн. 33 коп.

01.06.2014 за червень 2014 року - у сумі 2567 грн. 33 коп.;

02.07.2014 за липень 2014 року - у сумі 2567 грн. 33 коп.;

31.07.2014 за серпень 2014 року - у сумі 2567 грн. 33 коп.;

15.10.2014 за вересень 2014 року - у сумі 2484 грн. 00 коп.;

17.10.2014 за жовтень 2014 року - у сумі 2067 грн. 33 коп.;

02.11.2014 за листопад 2014 року -у сумі 2067 грн. 33 коп.;

02.12.2014 за грудень 2014 року - у сумі 2067 грн. 33 коп.;

26.12.2014 за січень 2015 року - у сумі 2067 грн. 33 коп.;

02.02.2015 за лютий 2015 року - у сумі 2067 грн. 33 коп.;

17.03.2015 за березень 2015 року - у сумі 2019 грн. 65 коп.;

02.04.2015 за квітень 2015 року - у сумі 2019 грн. 65 коп.;

29.04.2015 за травень 2015 року - у сумі 2019 грн. 65 коп.;

02.06.2015 за червень 2015 року - у сумі 1904 грн. 73 коп., за червень 2015 року - у сумі 269 грн. 29 коп.;

01.07.2015 за липень 2015 року - у сумі 2197 грн. 77 коп.;

02.08.2015 за серпень 2015 року - у сумі 2197 грн. 77 коп.;

18.09.2015 за вересень 2015 року - у сумі 2197 грн. 77 коп.;

02.10.2015 за жовтень 2015 року - у сумі 2453 грн. 68 коп., за вересень 2015 року - у сумі 255 грн. 91 коп.;

02.11.2015 за листопад 2015 року - у сумі 2453 грн. 68 коп.;

02.12.2015 за грудень 2015 року - у сумі 2453 грн. 68 коп.;

25.12.2015 за січень 2016 року - у сумі 1947 грн. 77 коп.;

06.02.2016 за лютий 2016 року - у сумі 1947 грн. 77 коп.;

02.04.2016 за березень 2016 року - у сумі 2453 грн. 68 коп.;

03.04.2016 за квітень 2016 року - у сумі 2453 грн. 68 коп.;

05.05.2016 за травень 2016 року - у сумі 2453 грн. 68 коп.;

01.06.2016 за червень 2016 року - у сумі 2453 грн. 68 коп.;

02.07.2016 за липень 2016 року - у сумі 2453 грн. 68 коп.;

02.08.2016 за серпень 2016 року - у сумі 158 грн. 30 коп.;

Вказані грошові кошти виплачено шляхом перерахування на особистий рахунок ОСОБА_12 , а всього їй незаконно виплачено з Державного бюджету соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на суму 92 769 грн. 49 коп.

Після нарахування та отримання щомісячної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, ОСОБА_12 , діючи за попередньою змовою з Особа_1 в якості пособника, в невстановлених досудовим розслідуванням місцях на території Овідіопольського району Одеської області, в невстановлені досудовим розслідуванням дати та час, при зустрічах з Особа_1 передавала йому половину незаконно отриманих в якості соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям коштів.

Після чого, Особа_1, відповідно до розробленого ним плану та функцій керівника організованої групи, розподіляв між всіма учасниками організованої групи привласнені грошові кошти.

Таким чином, ОСОБА_12 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 191 КК України, а саме: пособництво у привласнені чужого майна шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем.

Мотиви, з яких суд виходив при постановлені ухвали

Покарання у виді обмеженням волі на строк до п'яти років або позбавленням волі на той самий строк, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років передбачає санкція ч. 2 ст. 191 КК України

Нетяжким злочином є передбачене цим Кодексом діяння (дія чи бездіяльність), за вчинення якого передбачене основне покарання у виді штрафу в розмірі не більше десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі на строк не більше п'яти років (ч. 4 ст. 12 КК України).

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 49 КК України особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минули такі строки - п'ять років - у разі вчинення нетяжкого злочину, крім випадку, передбаченого у пункті 2 цієї частини.

Оскільки з дня вчинення, відповідно до обвинувачення ОСОБА_9 , у період з 01.09.2014 по 02.08.2016 року, ОСОБА_14 у період з квітня 2015 по вересень 2015 року, ОСОБА_11 у період з 28.08.2014 по 02.07.2016, ОСОБА_12 у період з 27.03.2014 р. по 02.08.2016 р. злочину, передбаченого ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 191 КК України, на момент розгляду клопотання минуло більше ніж п'ять років, обвинувачені не ухилялись від суду, прокурором не надано доказів про вчинення обвинуваченими нового злочину або ухилення від досудового розслідування, то обвинувачені мають бути звільнені від кримінальної відповідальності на підставі п. 3 ч. 1 ст. 49 КК України.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.

Цивільні позови необхідно залишити без розгляду.

Відповідно до ч. 2 ст. 124 КПК України у разі ухвалення обвинувального вироку суд стягує з обвинуваченого на користь держави документально підтверджені витрати на залучення експерта.

Однак, враховуючи, що судом не ухвалюється обвинувальний вирок, а приймається рішення про закриття кримінального провадження, то відсутні підстави для стягнення з обвинувачених таких судових витрат

Крім того, процесуальні витрати документально не підтверджені, у зв'язку з чим питання про їх розподіл не може бути вирішене.

Керуючись ст. 284, 372 КПК України, суд

постановив:

Звільнити ОСОБА_9 від кримінальної відповідальності за вчинення злочину, передбаченого ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 191 КК України на підставі п. 3 ч. 1 ст. 49 КК України у зв'язку із закінченням строків давності.

Звільнити ОСОБА_10 від кримінальної відповідальності за вчинення злочину, передбаченого ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 191 КК України на підставі п. 3 ч. 1 ст. 49 КК України у зв'язку із закінченням строків давності.

Звільнити ОСОБА_11 від кримінальної відповідальності за вчинення злочину, передбаченого ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 191 КК України на підставі п. 3 ч. 1 ст. 49 КК України у зв'язку із закінченням строків давності.

Звільнити ОСОБА_12 від кримінальної відповідальності за вчинення злочину, передбаченого ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 191 КК України на підставі п. 3 ч. 1 ст. 49 КК України у зв'язку із закінченням строків давності.

Закрити кримінальне провадження за обвинуваченням ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 27 ч. 2 ст. 191 КК України, на підставі п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.

Цивільні позови залишити без розгляду.

Ухвала може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду протягом семи днів з дня її оголошення.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Суддя ОСОБА_1