Категорія №6.6.4
Іменем України
16 грудня 2010 року Справа № 2а-9148/10/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді Ушакова Т.С.,
при секретарі Фенічевій О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора Краснодонського району Луганської області в інтересах держави в особі Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,-
25 листопада 2010 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов прокурора Краснодонського району Луганської області в інтересах держави в особі Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу в сумі 399 грн.
Прокурор та представник позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги, підтримали доводи, викладені у позові, просили суд стягнути з суб'єкта підприємницької діяльності - ОСОБА_1 заборгованість по сплаті єдиного податку в сумі 399 грн.
Відповідач в судове засідання не з'явився, причин неявки суду не повідомив, про дату, час та місце судового засідання повідомлявся належним чином, у зв'язку з чим суд розглядає справу за наявними матеріалами у справі.
Вислухавши прокурора та представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що адміністративний позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 06.02.2008 року зареєстрована виконавчим комітетом Краснодонської міської ради Луганської області, № 2 387 000 0000 005306, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, за адресою: АДРЕСА_1
08.02.2008 року ОСОБА_1 звернулася до Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області із заявою про право застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності.
Згідно зворотного боку облікової картки платника податку, відповідачка станом на 29.09.2010 року має заборгованість по сплаті єдиного податку на підприємницьку діяльність з фізичних осіб в сумі 399 грн.
Статтею 9 Закону України «Про систему оподаткування» передбачені обов'язки платників податків і зборів (обов'язкових платежів), а саме: вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Пунктом 1 Указу Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва» від 03.07.1998 року № 727/98 встановлено, що спрощена система оподаткування, обліку та звітності запроваджується для таких суб'єктів малого підприємництва: фізичних осіб, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і у трудових відносинах з якими, включаючи членів їх сімей, протягом року перебуває не більше 10 осіб та обсяг виручки яких від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за рік не перевищує 500 тис. гривень.
Згідно п. 2 Указу, суб'єкти малого підприємництва - фізичні особи мають право самостійно обрати спосіб оподаткування доходів за єдиним податком шляхом отримання свідоцтва про сплату єдиного податку. Ставка єдиного податку для суб'єктів малого підприємництва - фізичних осіб встановлюється місцевими радами за місцем їх державної реєстрації залежно від виду діяльності і не може становити менше 20 гривень та більше 200 гривень на місяць.
Згідно ч. 6 п. 2 зазначеного Указу, суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа сплачує єдиний податок щомісяця не пізніше 20 числа наступного місяця на окремий рахунок відділень Державного казначейства України.
Пунктом 5 Указу передбачено, що суб'єкти підприємництва несуть відповідальність за правильність обчислення, своєчасність подання розрахунків та сплати сум єдиного податку згідно із законодавством України.
До цього часу заборгованість по сплаті єдиного податку фізичних осіб відповідачем не сплачена.
Приймаючи до уваги те, що матеріалами справи підтверджено правомірність стягнення боргу по сплаті єдиного податку на підприємницьку діяльність, позовні вимоги визнаються обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.
Згідно ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні, у якому закінчився розгляд справи, оголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено представників сторін про те, що постанову у повному обсязі буде виготовлено протягом 5-денного строку.
Питання про розподіл судових витрат не вирішується у зв'язку з тим, що відповідно до ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про державне мито» позивач звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст. ст. 2, 17, 18, 87, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Адміністративний позов прокурора Краснодонського району Луганської області в інтересах держави в особі Краснодонської об'єднаної державної податкової інспекції Луганської області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з фізичної особи-підприємця - ОСОБА_1 податковий борг в сумі 399 грн. (триста дев'яносто дев'ять гривень) на р/р 34217379700028, МФО 804013, одержувач платежу Краснодонське УДК, код одержувача 24048922, банк ГУДКУ в Луганській області, код платежу 16050200 єдиний податок.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 21 грудня 2010 року.
СуддяТ.С. Ушаков