вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63
27.01.2026м. ДніпроСправа № 904/6771/23
Суддя Ніколенко М.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Дніпропетровської обласної прокуратури про зміну способу та порядку виконання рішення суду
у справі
За позовом Нікопольської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Дніпропетровської обласної державної адміністрації - Дніпропетровської обласної військової адміністрації, м. Дніпро
до Покровської міської ради Дніпропетровської області, м. Покров, Дніпропетровська область
За участю третьої особи-1, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні позивача: Державного спеціалізованого господарського підприємства "Ліси України", м. Дніпро
За участю третьої особи-2, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача: Головне управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області, м. Дніпро
про зобов'язання усунути перешкоди у здійсненні права користування та розпорядження земельною ділянкою
Представники:
Прокурор: Трубіцина В.Д. (в залі суду) - службове посвідчення № 069925 від 01.03.2023.
Від позивача: не з'явився
Від відповідача: не з'явився
Від третьої особи-1: не з'явився
Від третьої особи-2: не з'явився
Нікопольська окружна прокуратура в інтересах держави в особі Дніпропетровської обласної державної адміністрації - Дніпропетровської обласної військової адміністрації звернулась до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Покровської міської ради Дніпропетровської області з позовом про:
- зобов'язання усунути перешкоди у здійсненні Дніпропетровською обласною державною адміністрацією - Дніпропетровською обласною військовою адміністрацією права користування та розпорядження земельною ділянкою лісогосподарського призначення площею 28,3051 га з кадастровим номером 1222987000:03:001:0022 шляхом скасування державної реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку площею 28,3051 га, кадастровий номер 1222987000:03:001:0022, проведену на підставі рішення державного реєстратора виконавчого комітету Покровської міської ради № 56028196 від 30.12.2020;
- зобов'язання усунути перешкоди у здійсненні Дніпропетровською обласною державною адміністрацією - Дніпропетровською обласною військовою адміністрацією права користування та розпорядження земельною ділянкою лісогосподарського призначення площею 28,3051 га з кадастровим номером 1222987000:03:001:0022 шляхом її повернення на користь держави в особі Дніпропетровської обласної державної адміністрації з незаконного володіння Покровської міської ради.
Рішенням суду від 11.09.2024 позовні вимоги задоволено у повному обсязі.
Постановою Центрального апеляційного господарського суду від 24.06.2025 рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 11.09.2024 у справі № 904/6771/23 залишено без змін.
На виконання рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 11.09.2024 та постанови Центрального Апеляційного господарського суду від 24.06.2025, 02.09.2025 було видано накази про примусове виконання, зокрема, про стягнення з Покровської міської ради (місце реєстрації: аул. Центральна, м. Покров, 48, Дніпропетровська область, 53300, ідентифікаційний код: 34081234) на користь Дніпропетровської обласної прокуратури (місце реєстрації: 49044, м. Дніпро, пр-т Дмитра Яворницького, 38; ідентифікаційний код: 02909938) витрат зі сплати судового збору у розмірі 4 294,40 грн.
На адресу суду надійшла заява Дніпропетровської обласної прокуратури про зміну способу та порядку виконання рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 11.09.2024 у справі № 904/6771/23 шляхом стягнення з Покровської міської ради Дніпропетровської області (ідентифікаційний код 34081234; місце реєстрації: Центральна, 48, Покров, Дніпропетровська область, 53300) шляхом списання коштів з відповідного рахунку Виконавчого комітету Покровської міської ради Дніпропетровської області (ідентифікаційний код 04052212; місце реєстрації: вулиця Центральна, 44, Покров, Дніпропетровська область, 53300) на користь Дніпропетровської обласної прокуратури (ідентифікаційний код 02909938; місце реєстрації: пр-т Д. Яворницького, 38, м. Дніпро, 49044, розрахунковий рахунок № UА228201720343160001000000291; банк отримувача - Державна казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, КЕКВ 2800) кошти, витрачені у 2025 році на сплату судового збору, у розмірі 4 294,40 грн.
Ухвалою суду від 15.01.2026 прийнято заяву Дніпропетровської обласної прокуратури про зміну способу та порядку виконання рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 11.09.2024 у справі № 904/6771/23 та призначено її до розгляду у судовому засіданні на 27.01.2026.
Відповідно до положень ст. 331 Господарського процесуального кодексу України, за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочки або розстрочки виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Так, прокурор Дніпропетровської обласної прокуратури звернувся із заявою від 23.09.2025 № 12-984вих-25 до Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області про виконання судового рішення в частині стягнення із Покровської міської ради судового збору у сумі 4 294,40 грн. на користь Дніпропетровської обласної прокуратури.
Проте, листом Головного управління Державної казначейської служби України у Дніпропетровській області від 15.10.2025 № 04-10-10/13780 повернуто стягувачу вищевказаний судовий наказ без прийняття його до виконання через те, що боржник - Покровська міська рада не має відкритих рахунків в Головному управлінні та територіальних управліннях Державної казначейської служби України Дніпропетровської області.
Крім того, прокурор Дніпропетровської обласної прокуратури звернувся із заявою до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса) про виконання судового рішення в частині стягнення із Покровської міської ради судового збору у сумі 4 294,40 грн.
Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса), 20.11.2025 повернув виконавчий документ стягувану без прийняття до виконання у зв'язку із неможливістю стягнення коштів з місцевого бюджету.
Також Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Дніпропетровській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) було наголошено, що на обслуговуванні в Управлінні Державної казначейської служби України у м. Покрові Дніпропетровській області перебуває Виконавчий комітет Покровської міської ради Дніпропетровської області (ідентифікаційний код 04052212).
Згідно з ч. 1 ст. 18 ГПК України, судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Згідно з ч. 1 ст. 327 ГПК України, виконання судового рішення здійснюється на підставі наказу, виданого судом, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (п. 2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 13.12.2012 у справі № 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (п. 3 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 25.04.2012 у справі № 11-рп/2012).
Частиною 2 статті 6 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, а також іншими органами (посадовими особами), які відповідно до закону мають право приймати такі рішення, визначено Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845 (надалі - Порядок № 845), за змістом якого органами Державної казначейської служби України на підставі виконавчих документів виконуються рішення про стягнення коштів боржників, що обслуговуються в органах Державної казначейської служби України.
Згідно з пунктом 2 Порядку № 845, безспірне списання операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів па підставі виконавчих документів; боржники визначені в рішенні про стягнення коштів державні органи, розпорядники бюджетних коштів (бюджетні установи), а також одержувачі бюджетних коштів в частині здійснення передбачених бюджетною програмою заходів, на які їх уповноважено, які мають відкриті рахунки в територіальних органах Державної казначейської служби України, крім рахунків із спеціальним режимом використання.
Підпунктом 1 пункту 9 Прикінцевих та перехідних положень Бюджетного кодексу України визначено, що до законодавчого врегулювання безспірного списання коштів бюджету та відшкодування збитків, завданих бюджету рішення суду про стягнення коштів місцевого бюджету виконується виключно Казначейством України. Вказані рішення передаються до Казначейства України для виконання.
Безспірне списання коштів місцевого бюджету здійснюється Казначейством України у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, за черговістю надходження таких рішень, щодо видатків бюджету - в межах відповідних бюджетних призначень та наданих бюджетних асигнувань.
Статтею 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Відповідно до статті 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради є виконавчий комітет ради, який утворюється відповідною радою на строк її повноважень.
Відповідно до ч. 3 ст. 16 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Згідно зі ст. 64 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», видатки, які здійснюються органами місцевого самоврядування на потреби територіальних громад, їх розмір і цільове спрямування визначаються відповідними рішеннями про місцевий бюджет.
Видатки місцевого бюджету здійснюються із загального та спеціального фондів місцевого бюджету відповідно до вимог Бюджетного кодексу України та закону про Державний бюджет України (ч. 5 ст. 64 Закону).
Зі змісту п. 3 ч. 2, п. 3 ч. 5 ст. 22 Бюджетного кодексу України вбачається, що головними розпорядниками бюджетних коштів за бюджетними призначеннями, визначеними рішеннями про місцеві бюджети, можуть бути виключно місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників. Головний розпорядник бюджетних коштів отримує бюджетні призначення шляхом їх затвердження у законі про Державний бюджет України (рішенні про місцевий бюджет).
Головні розпорядники коштів місцевих бюджетів визначаються рішенням про місцевий бюджет (ч. 4 ст. 22 Бюджетного кодексу України).
Отже, положення Бюджетного кодексу України не передбачають можливості Покровської міської ради бути розпорядником бюджетних коштів, на відміну від її виконавчих органів.
З положень ч.ч. 1, 2 ст. 11 та ч. 8 ст. 51 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» вбачається, що виконавчими органами міських рад є їх виконавчі комітети, які є підконтрольними і підзвітними відповідним радам.
Згідно зі ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до повноважень міської ради віднесено розгляд прогнозу місцевого бюджету, затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього затвердження звіту про виконання відповідного бюджету.
Відповідно до приписів ст. 28 Закону, до відання виконавчих органів міських рад належать, зокрема, власні (самоврядні) повноваження, зокрема, щодо забезпечення виконання місцевого бюджету, а також здійснення в установленому порядку фінансування видатків з місцевого бюджету.
Тобто, виконавчі комітети міських рад утворюються, в тому числі, для здійснення фінансування видатків з місцевого бюджету. Фінансові ресурси на виконання статей видатків закріплюються за виконавчими органами відповідних органів місцевого самоврядування.
Покровською міською радою прийнято рішення № 2 від 17.12.2024 «Про бюджет Покровської міської територіальної громади Дніпропетровської області на 2025 рік (код бюджету 0456200000)». Згідно з додатком 3 до вказаного рішення, головним розпорядником бюджетних коштів визначено Виконавчий комітет Покровської міської ради Дніпропетровської області.
Відповідно до інформації, наявної в Єдиному реєстрі розпорядників бюджетних коштів та одержувачів бюджетних коштів, розміщеної на сайті Державної казначейської служби України, на обслуговуванні в Управлінні Державної казначейської служби України у м. Покрові Дніпропетровській області знаходиться Виконавчий комітет Покровської міської ради Дніпропетровської області (ідентифікаційний код 04052212), який, в свою чергу, в силу наведених вище норм чинного законодавства, є виконавчим органом Покровської міської ради та розпорядником коштів місцевого бюджету.
Таким чином, Виконавчий комітет Покровської міської ради Дніпропетровської області (ідентифікаційний код 04052212) є головним розпорядником бюджетних коштів у місті Покров Дніпропетровської області, який здійснює заходи, що реалізуються за рахунок коштів бюджету, в тому числі щодо сплати судового збору за подачу позовних заяв та інших заяв до суду для захисту прав та інтересів територіальної громади в особі Покровської міської ради Дніпропетровської області.
Отже, у цьому випадку наявні обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 11.09.2024 у справі № 904/6771/23 в частині стягнення з Покровської міської ради на користь Дніпропетровської обласної прокуратури витрат зі сплати судового збору у розмірі 4 294,40 грн.
За таких обставин, слід задовольнити заяву Дніпропетровської обласної прокуратури про зміну способу та порядку виконання рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 11.09.2024 у справі № 904/6771/23.
Змінити спосіб та порядок виконання рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 11.09.2024 у справі № 904/6771/23 шляхом стягнення з Покровської міської ради Дніпропетровської області (ідентифікаційний код 34081234; місце реєстрації: Центральна, 48, Покров, Дніпропетровська область, 53300) шляхом списання коштів з відповідного рахунку Виконавчого комітету Покровської міської ради Дніпропетровської області (ідентифікаційний код 04052212; місце реєстрації: вулиця Центральна, 44, Покров, Дніпропетровська область, 53300) на користь Дніпропетровської обласної прокуратури (ідентифікаційний код 02909938; місце реєстрації: пр-т Д. Яворницького, 38, м. Дніпро, 49044, розрахунковий рахунок №UА228201720343160001000000291; банк отримувача - Державна казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, КЕКВ 2800) кошти, витрачені у 2025 році на сплату судового збору, у розмірі 4 294,40 грн.
Керуючись ст. ст. 234, 235, 331 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
Заяву Дніпропетровської обласної прокуратури про зміну способу та порядку виконання рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 11.09.2024 у справі № 904/6771/23 - задовольнити.
Змінити спосіб та порядок виконання рішення Господарського суду Дніпропетровської області від 11.09.2024 у справі № 904/6771/23 шляхом стягнення з Покровської міської ради Дніпропетровської області (ідентифікаційний код 34081234; місце реєстрації: Центральна, 48, Покров, Дніпропетровська область, 53300) шляхом списання коштів з відповідного рахунку Виконавчого комітету Покровської міської ради Дніпропетровської області (ідентифікаційний код 04052212; місце реєстрації: вулиця Центральна, 44, Покров, Дніпропетровська область, 53300) на користь Дніпропетровської обласної прокуратури (ідентифікаційний код 02909938; місце реєстрації: пр-т Д. Яворницького, 38, м. Дніпро, 49044, розрахунковий рахунок №UА228201720343160001000000291; банк отримувача - Державна казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, КЕКВ 2800) кошти, витрачені у 2025 році на сплату судового збору, у розмірі 4 294,40 грн.
Ухвала набирає законної сили 27.01.2026.
Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст ухвали складений та підписаний 02.02.2026.
Суддя М.О. Ніколенко