Категорія №6.13
Іменем України
13 грудня 2010 року Справа № 2а-8688/10/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді Смішливої Т.В.,
при секретарі Любімовій Г.Ю.
за участю представників сторін:
від прокуратури: не з'явився
від позивача: Струкін С.В., за дов. № 1 від 04.01.2010
від відповідача: не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом прокурора м.Краснодона в інтересах управління Пенсійного фонду України в м.Краснодоні Луганської області до Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна контора № 9» про стягнення заборгованості по внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, -
16 листопада 2010 року прокурор м. Краснодона звернувся до суду із позовом в інтересах управління Пенсійного фонду України в м. Краснодоні Луганської області, в якому зазначив, що Комунальне підприємство «Житлово-експлуатаційна контора № 9» зареєстроване в управлінні Пенсійного фонду України в м. Краснодоні Луганської області як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. У порушення вимог ч.2 п.6 ст.17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідач не сплачує у встановлений законом термін страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до УПФУ в м. Краснодоні Луганської області, у зв'язку з чим, станом на 01.10.2010 у нього утворилась заборгованість на загальну суму 667474,21 грн., яка складається з недоїмки в розмірі 592407,18 грн., фінансової санкції у розмірі 40146,52 грн. та пені у сумі 34920,51 грн. Зазначена заборгованість була частково стягнута у судовому порядку та сплачена відповідачем, загальна сума залишку складає 196677,59 грн., яка складається з недоїмки в розмірі 168533,61 грн., фінансової санкції у розмірі 6330,21 грн. та пені у сумі 21813,77 грн.
Відповідно до ст.106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Управлінням ПФУ в м. Краснодоні на адресу відповідача направлена вимога про сплату боргу, яка згідно Закону повинна бути сплачена боржником протягом 10 робочих днів з дня отримання вимоги, однак, до цього часу, в добровільному порядку вимога не сплачена. У зв'язку з викладеним позивач просить стягнути з комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна контора № 9» заборгованість у сумі 196677,59 грн., з яких недоїмка 168533,61 грн., фінансові санкції 6330,21 грн., пеня 21813,77 грн.
Прокурор у судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив, про дату, місце та час слухання справи повідомлений судом належним чином.
Представник позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги та надали суду аналогічні позовній заяві пояснення.
Відповідач у судове засідання не з'явився, причини неявки суду не повідомив, про дату, місце та час слухання справи повідомлений судом належним чином. (а.с. 29, 30)
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Частиною 1 ст.2 Кодексу адміністративного судовчинства встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Справи за участю управлінь Пенсійного фонду України є адміністративними, оскільки відповідають вимогам пункту 1 частини першої статті 3 КАС стосовно визначення адміністративної справи.
Пункт 4 частини першої статті 17 КАС України визначає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненнями суб'єкта владних повноважень у випадах, встановлених законом.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до ч.1 ст. 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхувальниками відповідно до цього Закону є підприємства, установи і організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Частиною 3 ст.15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що страхувальники набувають статусу платників страхових внесків до Пенсійного фонду з дня взяття їх на облік територіальним органом Пенсійного фонду.
В судовому засіданні встановлено, що комунальне підприємство «Житлово-експлуатаційна контора № 9» зареєстрована виконавчим комітетом Краснодонської міської ради 10.04.2004 за № 13871020000000004 (а.с. 6) та зареєстровано в управлінні Пенсійного фонду України в м. Краснодоні Луганської області як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с. 5).
Згідно з ч. 6 ст.20 Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Для вищезазначених страхувальників - календарний місяць.
Частиною 2 ст.106 Закону № 1058 передбачено, що суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.
В порушення вказаних норм, комунальне підприємство «Житлово-експлуатаційна контора № 9» не сплачує страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у зв'язку з чим, станом на 01.10.2010 має заборгованість перед Пенсійним фондом України по сплаті внесків у сумі 667474,21 грн., яка складається з недоїмки в розмірі 592407,18 грн., фінансової санкції у розмірі 40146,52 грн. та пені у сумі 34920,51 грн. Наявність зазначеної заборгованості підтверджена карткою особового рахунку підприємства (а.с. 9-17)
Відповідно до ч.12 ст.20 Закону № 1058 страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків. У разі наявності в платника страхових внесків одночасно із зобов'язаннями із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами, зобов'язання із сплати страхових внесків виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань щодо виплати заробітної плати (доходу).
У зв'язку з тим, що страхові внески у встановлений Законом термін не сплачені, позивачем на адресу відповідача згідно вимог п.3 ст.6 Закону надіслано вимогу про сплату боргу № Ю-35 від 07.10.2010 на суму 667474,21 грн. (а.с. 7-8), яка відповідачем отримана 14.10.2010 (а.с. 24) та у встановленому Законом № 1058 порядку не оскаржена.
Сторонами у справі не оскаржується той факт, що зазначена заборгованість була частково стягнута у судовому порядку, загальна сума нестягнутого у судовому порядку залишку становить 196677,59 грн., яка складається з недоїмки в розмірі 168533,61 грн., фінансової санкції у розмірі 6330,21 грн. та пені у сумі 21813,77 грн.
До теперішнього часу вказана сума заборгованості у розмірі 196677,59 грн. відповідачем сплачена не була.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 112 КАС України, позивач може відмовитися від адміністративного позову повністю або частково, а відповідач - визнати адміністративний позов повністю або частково. Відмова від адміністративного позову чи визнання адміністративного позову під час підготовчого провадження мають бути викладені в адресованій суду письмовій заяві, яка приєднується до справи. У разі повного визнання відповідачем адміністративного позову і прийняття його судом приймається постанова суду про задоволення адміністративного позову.
За таких обставин позовні вимоги прокурора м.Краснодона в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в м.Краснодоні Луганської області до комунального підприємство «Житлово-експлуатаційна контора № 9» про стягнення заборгованості по внесках на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування є обгрунтовними та підлягають задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки прокурор звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 11, 17, 18, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги прокурора м. Краснодона в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в м. Краснодоні Луганської області задовольнити повністю.
Стягнути з Комунального підприємства «Житлово-експлуатаційна контора № 9» (код ЄДРПОУ 33009377, вул. Молодіжна, 5, м. Молодогвардійськ, 94415) на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Краснодоні Луганської області заборгованість зі сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 196677,59 грн. (сто дев'яносто шість тисяч шістсот сімдесят сім грн. 59 коп.), у тому числі недоїмку у розмірі 168533,61 грн., фінансові санкції у розмірі 6330,21 грн. та пеню у сумі 21813,77 грн.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
СуддяТ.В. Смішлива