Постанова від 30.11.2010 по справі 2а-8321/10/1270

Категорія №6.19

ПОСТАНОВА

Іменем України

30 листопада 2010 року Справа № 2а-8321/10/1270

11 год. 30 хв. м. Луганськ

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Качуріна Л.С., розглянувши у скороченому провадженні адміністративну справу за позовом Прокуратури Кам'янобрідського району міста Луганська в інтересах держави в особі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Державного підприємства «Антрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта імені 50-річчя Радянської України» про стягнення суми штрафу у сумі 510,00 грн., -

ВСТАНОВИВ:

03 листопада 2010 р. до Луганського окружного адміністративного суду звернулася Прокуратура Кам'янобрідського району міста Луганська в інтересах держави в особі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Державного підприємства «Антрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта імені 50-річчя Радянської України» про стягнення суми штрафу у сумі 510,00 грн.

Позивач в обґрунтування своїх позовних вимог посилається на те, що відповідно до ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Інспекції та порушення умов ліцензування у вигляді штрафу.

Оскільки відповідач не забезпечив виконання заходів щодо усунення порушень законодавства з метою безпечного використання електроустановок, які були виявлені під час обстеження інспектором Краснолуцького відділення інспекції Держенергонагляду в Луганській області, відповідно до чого складено Акт перевірки від 23.06.2010, постановою від 30.06.2010 на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 510,00 грн.

Ухвалою від 04 листопада 2010 року справу призначено до розгляду у порядку скороченого провадження.

Копія ухвали про відкриття скороченого провадження разом з копіями позовної заяви та доданих до неї документів була надіслана відповідачу та ним отримана 08.11.2010 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення. Відповідач у десятиденний строк з дня одержання ухвали про відкриття скороченого провадження та копій документів, заперечень проти позову та необхідних документів або заяву про визнання позову до суду не подав.

Таким чином, відповідач є належним чином повідомлений про наслідки неподання заперечень проти позову та необхідних документів або заяви про визнання позову до суду.

Згідно п.3 ч.1 ст. 1832 Кодексу адміністративного судочинства України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо: стягнення грошових сум, які ґрунтуються на рішеннях суб'єкта владних повноважень.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено та підтверджується наявними матеріалами, що Державної інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» 04.02.2010 на адресу ДП «Антрацит» в особі ВП «Шахта ім. 50-річчя Радянської України» внесено припис № 02/26-0510, яким зобов'язано виконати заходи з усунення виявлених порушень.

23.06.2010р., у присутності представника відповідача, уповноваженою особою Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області проведено перевірку виконання припису Інспекції від 04.02.2010 № 02/26-0510, про усунення порушень законодавства про електроенергетику.

Актом перевірки від 23.06.2010 № 02/26-0119 встановлено не виконання відповідачем пунктів 1, 2, 3 припису Інспекції від 04.02.2010 № 02/26-0510.

Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області 30.06.2010 винесено постанову № 02/26-0119 про накладення штрафу на відповідача за порушення законодавства про електроенергетику на суму 510,00 грн. у зв'язку з невиконанням припису від 04.02.2010 № 02/26-0510.

Постанову про накладення штрафу надіслано відповідачу листом № 16/162/1-1483 який отримано відповідачем 02.07.2010, що підтверджено копією повідомлення про вручення поштового відправлення.

Указом Президента України «Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади" від 15.12.1999 № 1573/99 Міністерство палива та енергетики України (далі - Мінпаливенерго) визначено центральним органом виконавчої влади на який покладено здійснення державної політики в галузі паливно-енергетичного комплексу.

Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України «Про електроенергетику» здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (далі - Держенергонагляд), яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 929 від 07.08.1996, та діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» (далі - ДП НЕК „Укренерго") та його структурних підрозділів.

Відповідно до п. 1.2 Статуту ДП НЕК «Укренерго» воно засновано на державній власності та підпорядковується Мінпаливенерго відповідно до Указу Президента України від 14.04.2000 № 598/2000.

Головною метою діяльності ДП НЕК «Укренерго» є забезпечення цілісності об'єднаної енергетичної системи України, задоволення інтересів держави у сфері енергопостачання, здійснення централізованого оперативно-технологічного управління ОЕС, запобігання порушенням режимів і аваріям системного значення та ліквідація можливих аварій у країні (абзаци 1-4 пункту 2.1 Статуту), до основних напрямків діяльності віднесено здійснення державного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до Закону України «Про електроенергетику» та Положення (п.п. 2.2.16 п. 2.2. Статуту).

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про електроенергетику» до принципів державної політики в енергетиці належать створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів. Частиною 1 ст. 9 зазначеного закону визначено, що державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (далі - Інспекція) у порядку, визначеному законодавством України, а частиною 5 ст. 9 зазначеного закону Інспекції надано повноваження щодо застосування, у встановленому порядку, санкцій до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів у сфері ПЕК.

Так, відповідно до ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Інспекції та порушення умов ліцензування у вигляді штрафу.

Пунктом 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 № 1312, передбачено, що суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови, а у разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку. До теперішнього часу штраф відповідачем не сплачено.

Частиною 6 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» визначено, що суми штрафів повинні сплачуватися до Державного бюджету України.

Несплата суб'єктами господарювання сум штрафів, накладених Державною інспекцією з енергонагляду унеможливлює виконання державою відповідних економічних програм та спричиняє значні негативні наслідки у сфері ПЕК.

Постанова від 30.06.2010.№ 02/26-0119 про накладення штрафу на відповідача за порушення законодавства про електроенергетику на суму 510,00 грн. у зв'язку з невиконанням припису від 04.02.2010 № 02/26-0510 отримана відповідачем 02.07.2010 та у встановленому законом порядку не оскаржена.

Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем підтверджують обставини, на які позивач посилається та їх обґрунтування.

Згідно ст. 6 Конституції України органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах та відповідно до законів України.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

На підставі викладеного, керуючись ст. 121 Конституції України, ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру», ч. 4 ст. 9 Закону України «Про електроенергетику», п. 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, ст.ст. 2, 6, 7, 17, 94, 158-163, 167, 183-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний Прокуратури Кам'янобрідського району міста Луганська в інтересах держави в особі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Державного підприємства «Антрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта імені 50-річчя Радянської України» про стягнення суми штрафу у сумі 510,00 грн. задовольнити повністю.

Стягнути з товариства з Державного підприємства «Антрацит» в особі відокремленого підрозділу «Шахта імені 50-річчя Радянської України» (ЄДРПОУ 32226065) до Державного бюджету України (поточний рахунок 31112106700010 Держбюджет міста Антрацит Луганської області, код бюджетної класифікації 21081100, МФО 804013, і.к. 25992095) суму штрафу у розмірі 510,00 грн. (п'ятсот десять гривень).

Постанова набирає законної сили у порядку визначеному ст.254 КАС України.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо скаргу не було подано.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга на постанову суду подається через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі, а якщо постанову було проголошено у відсутності особи, яка бере участь у справі, то строк подання заяви про апеляційне оскарження обчислюється з дня отримання нею копії постанови.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків оскарження її в апеляційному порядку, є остаточною.

СуддяЛ.С. Качуріна