Категорія №2.19.8
Іменем України
15 листопада 2010 року Справа № 2а-7014/10/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді Качуріної Л.С.
при секретарі Лемба А.В.,
в присутності сторін:
представник позивача: Весельська К.О., довіреність від 05.05.10;
представник відповідача: Скрилова І.І., довіреність №8560 від 07.09.10;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Відкритого акціонерного товариства «Трест «Лугансьвуглеавтоматика» до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська про визнання недійсними та скасування повідомлень, -
15 вересня 2010 року до Луганського окружного адміністративного суду звернулося Відкрите акціонерне товариство «Трест «Лугансьвуглеавтоматика» з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська про визнання недійсними та скасування повідомлень.
У позовній заяві позивач просив суд визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська по пред'явленню позивачу розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ст.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно пунктів «б» - «з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», надісланих листами від 27.07.2007 року №5580/07, від 06.02.2007 року №104б/07, від 25.01.2007 року №672/07, від 19.01.2007 року №1901/07, від 19.01.2007 року №474/07, від 12.01.2008 року №263/09, від 18.01.2008 року №620/09, від 29.01.2008 року №1197/09, від 06.02.2008 року №1659/09, від 08.02.2008 року №1754/09, від 31.03.2008 року №3753/09 від 18.04.2008 року №4582/09, від 21.05.2008 року №5783/09, від 21.05.2008 року №5713/09, від 11.06.2008 року №6594/09, від 01.10.2008 року №11339/09, від 01.10.2008 року №11340/09, та скасувати вищезазначені листи як такі, що суперечать нормам діючого законодавства.
В обґрунтування заявленого позову представник позивача зазначив, що ВАТ трест «Луганськвуглеавтоматика» діє на підставі статуту, зареєстрованого виконавчим комітетом Луганської міської ради 06.08.1996 року за реєстраційним номером №198/5767, згідно якого передбачена повна назва товариства - Відкрите акціонерне товариство трест «Луганськвуглеавтоматика», та скорочена - ВАТ Трест «ЛВА».
Відповідачем на адресу позивача надіслані розрахунки про фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до п. «б» - «з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з вказівкою адреси ШСПАУ «Теплоенерговуглеавтоматика» Краснодонського шахтоспецналагоджувального управління, або ЛШСМУ ВАТ трест «Лугансьвуглеавтоматика», тобто з вказівкою іншого підприємства, ніж ВАТ трест «Луганськвуглеавтоматика».
Таким чином, вважає позивач, відповідач неправомірно, в порушення п.6.4 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року №21-1 (далі - Інструкція), адресував розрахунки ліквідованим структурним підрозділам ВАТ трест «Луганськвуглеавтоматика».
Представник відповідача у судовому засіданні проти адміністративного позову заперечував та просив суд відмовити позивачеві в задоволенні позовних вимог, обґрунтовуючи тим, що ВАТ «Трест «Луганськвуглеавтоматика» згідно протоколу загальних зборів акціонерів ВАТ «Трест «Луганськвуглеавтоматика» від 24.04.2004 року є правонаступником прав та обов'язків ліквідованих філій, які входили в структуру підприємства. Актами передачі від 30.07.2004 року УПФУ у Артемівському районі м. Луганська та інших УПФУ до УПФУ в Ленінському районі м. Луганська передана заборгованість по пільгових пенсіях, призначених пенсіонерам не лише за місцезнаходженням позивача. Позивач з 2004 року приймав розрахунки до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, не заперечував і не оскаржував їх у встановленому порядку.
Заслухавши пояснення сторін, вивчивши матеріали справи, дослідивши надані сторонами докази, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що позивач - суб'єкт господарювання юридична особа Відкрите акціонерне товариство трест «Луганськвуглеавтоматика» (далі - ВАТ трест «Луганськвуглеавтоматика»), зареєстровано виконавчим комітетом Луганської міської ради 06.08.1996 року за адресою: 91055, м. Луганськ, вул. Радянська, буд. 40, знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська як платник внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з 01.03.1991 року за номером №12.04.05-0361.
Суд установив, що Відкрите акціонерне товариство трест «Луганськвуглеавтоматика» створено як корпоративне підприємство, відповідно з наказом Міністерства вугільної промисловості України від 27.06.1996 року №290, шляхом перетворення державного підприємства трест «Вуглеавтоматика» у відкрите акціонерне товариство трест «Луганськвуглеавтоматика» на підставі Указів Президента України №210 від 15.06.1993 року «Про корпоратизацію державних підприємств» та №116 від 07.06.1996 року «Про структурну перебудову вугільної промисловості».
В наступний час ВАТ трест «Луганськвуглеавтоматика» діє на підставі нової редакції Статуту, затвердженого загальними зборами акціонерів товариства (протокол №1 від 24.04.2004 року).
Пунктом 1.3 Статуту передбачено, що ВАТ трест «Луганськвуглеавтоматика» є правонаступником державного підприємства трест «Луганськвуглеавтоматика».
Представник позивача не заперечує той факт, що філії державного підприємства трест «Луганськвуглеавтоматика», які діяли в регіонах Луганської області, в наслідок реорганізації підприємства та у зв'язку з їх ліквідацією були приєднані до ВАТ трест «Луганськвуглеавтоматика». Дана обставина підтверджується публікацією в газеті «Луганська правда» від 01.05.2004 року №48(22406) про ліквідацію філіалів ВАТ трест «Луганськвуглеавтоматика», в якій також зазначено, що наступником прав та обов'язків ліквідованих філії є ВАТ трест «Луганськвуглеавтоматика».
Відповідно до ст.14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV ВАТ трест «Луганськвуглеавтоматика» є страхувальником, а відповідно до пунктів 1 та 2 ст.1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 року №400/97-ВР є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Позивач має працівників, які були задіяні на роботах, що дають право на призначення та вже призначені пенсії на пільгових умовах відповідно до п.п. «б» - «з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року №1788-ХІІ.
В пенсійних справах пенсіонерів знаходяться довідки, які уточнюють характер роботи або умов їх праці, які необхідні для призначення пільгових пенсій, видані філіалами ВАТ тресту «Луганськвуглеавтоматика».
Згідно з абзацом 4 пункту 1 ст.2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 року №400/97-ВР для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 ст.1 цього Закону, об'єктом оподаткування є фактичні витрати на виплату пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст.12 цього Закону.
Абзацом 3 пункту 1 ст.4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 року №400/97-ВР встановлена ставка на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом 4 пункту 1 ст.2 цього Закону.
Цей порядок компенсації витрат Пенсійного фонду України не змінився у зв'язку з набранням чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV з 1 січня 2004 року.
Безпосередньо порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України визначений Інструкцією, затвердженою постановою Правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року №21-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за номером №64/8663 (далі - Інструкція).
Ця Інструкція визначає процедуру реєстрації та обліку платників внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), обчислення і сплати страхових внесків та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності і господарювання та фізичними особами, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, подання страхувальниками звітності управлінням Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
Пунктом 6.3 цієї Інструкції передбачено, якщо у разі ліквідації або зміни власника підприємства суми зазначених витрат Пенсійному фонду вносять правонаступники.
Пунктом 6.4 Інструкції передбачено, що Розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону (1058-15) (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Відповідно до п. 2.2.1 Інструкції платниками таких сум є: підприємства, установи й організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування - фіксований податок, єдиний податок та фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Відповідно до п.6.9 Інструкції У разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає повідомлення згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
Дослідивши у судовому засіданні розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а також листи УПФУ в Ленінському районі м. Луганська від 27.07.2007 року №5580/07, від 06.02.2007 року №104б/07, від 25.01.2007 року №672/07, від 19.01.2007 року №1901/07, від 19.01.2007 року №474/07, від 12.01.2008 року №263/09, від 18.01.2008 року №620/09, від 29.01.2008 року №1197/09, від 06.02.2008 року №1659/09, від 08.02.2008 року №1754/09, від 31.03.2008 року №3753/09 від 18.04.2008 року №4582/09, від 21.05.2008 року №5783/09, від 21.05.2008 року №5713/09, від 11.06.2008 року №6594/09, від 01.10.2008 року №11339/09, від 01.10.2008 року №11340/09, суд установив, що вказані документи відповідають вимогам чинного законодавства. Посилання в них на назви філіалів, що раніше входили до структури ВАТ трест «Луганськвуглеавтоматика», а після перетворення підприємства були ліквідовані, не є помилкою, оскільки ВАТ трест «Луганськвуглеавтоматика» є правонаступником прав та обов'язків цих ліквідованих структурних підрозділів.
Позивач не надав суду доказів, які б визволяли його від виконання вимог Законів України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року №1788-ХІ, «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV, «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 року №400/97-ВР та іншого чинного законодавства України, та доводили б незаконність дій відповідача з направлення на його адресу спірних Розрахунків.
Відповідно ч.2 ст.108 ЦК України передбачено, що у разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов'язки попередньої юридичної особи.
Отже, з огляду на наявні у справі докази суд дійшов висновку, що вимоги позивача щодо визнання протиправними дій Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська по пред'явленню розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ст.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно пунктів «б» - «з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», надісланих листами від 27.07.2007 року №5580/07, від 06.02.2007 року №104б/07, від 25.01.2007 року №672/07, від 19.01.2007 року №1901/07, від 19.01.2007 року №474/07, від 12.01.2008 року №263/09, від 18.01.2008 року №620/09, від 29.01.2008 року №1197/09, від 06.02.2008 року №1659/09, від 08.02.2008 року №1754/09, від 31.03.2008 року №3753/09 від 18.04.2008 року №4582/09, від 21.05.2008 року №5783/09, від 21.05.2008 року №5713/09, від 11.06.2008 року №6594/09, від 01.10.2008 року №11339/09, від 01.10.2008 року №11340/09, та скасування їх, не відповідають чинному законодавству України і задоволенню не підлягають.
Згідно ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні, у якому закінчився розгляд справи, оголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено представників сторін про те, що постанову у повному обсязі буде виготовлено протягом 5-денного строку.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158, - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову Відкритого акціонерного товариства «Трест «Лугансьвуглеавтоматика» до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Луганська про визнання недійсними та скасування повідомлень, відмовити за необґрунтованістю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10днів з дня проголошення постанови, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.
Постанову складено у повному обсязі та підписано 19 листопада 2010 року.
Суддя Л.С. Качуріна