Категорія №2.6.1
Іменем України
29 листопада 2010 року Справа № 2а-9045/10/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді Качуріної Л.С.
при секретарі Лейбенко О.Д.,
в присутності сторін:
представника позивача: Крупська Ю.В., довіреність №7859 від 25.11.10;
представника відповідача: не прибув;
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення Лутугінської районної державної адміністрації в Луганській області до Підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Луганській області про скасування постанов від 25.10.2010 року про накладення штрафу, -
11 листопада 2010 року до Луганського окружного адміністративного суду звернулося Управління праці та соціального захисту населення Лутугінської районної державної адміністрації в Луганській області (далі по тексту - УПСЗН Лутугінської РДА) з адміністративним позовом до Підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Луганській області про скасування постанов від 25.10.2010 року про накладення штрафу.
У позовній заяві позивач просив суд скасувати постанови від 25.10.2010 року державного виконавця підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Луганській області (далі по тексту - ППВР ВДВС ГУЮ) про накладення штрафу на Управління праці та соціального захисту населення в розмірі 340 грн. у виконавчих провадженнях щодо25 виконавчих листів.
В обґрунтування заявленого позову представник позивача зазначив, що на виконанні у Відповідача знаходяться виконавчі листи: №2а-5901 від 11.12.2008 року, №2а-24253 від 20.01.2009 року, №2а-23311 від 15.05.2009 року, №2а-1606 від 09.06.2008 року, №2а-24237 від 20.01.2009 року, №2а-24533 від 13.02.2009 року, №2а-22/09 від 26.02.2009 року, №2а-24749 від 17.03.2009 року, №2а-23/09 від 03.03.2009 року, №2а-6068 від 13.10.2008 року, №2а-24233 від 20.01.2009 року, №2а-24236 від 20.01.2009 року, №2а-24231 від 20.01.2009 року, №2а-24234 від 20.01.2009 року, №2а-24232 від 20.01.2009 року, №2а-23313 від 24.07.2009 року, №2а-1232 від 02.06.2009 року, №2а-88/09 від 20.03.2009 року, №2а-165/09 від 16.03.2009 року, №2а-23309/08 від 20.02.2009 року, №2а-1949/08 від 12.05.2009 року, №2а-24238/08 від 20.02.2009 року №2а-1480 від 29.05.2009 року, №2а-23309/08 від 20.02.2009 року, №2а-25480/08 від 24.07.2009 року щодо здійснення перерахувань та виплати стягувачам-фізичним особам сум недоплаченої щорічної допомоги на оздоровлення.
02.11.2010 року на адресу УПСЗН Лутугінської РДА надійшли постанови старшого державного виконавця ППВР Марченко С.О. від 25.10.2010 року про накладення штрафу в розмірі 340 грн. за невиконання вищезазначених судових рішень на користь стягувачів та надання підтверджуючих документів про виконання рішень суду чи обґрунтування причин його невиконання.
УПСЗН Лутугінської РДА такі дії державного виконавця вважає такими, що не відповідають чинному законодавству, оскільки відповідно до ст.30 Закону України «Про виконавче провадження» державний виконавець, починаючи виконувати рішення, повинен пересвідчитись, чи отримана боржником копія постанови про відкриття виконавчого провадження і чи здійснені ним дії, спрямовані на добровільне виконання рішення у встановлений постановою строк відповідно до ст.24 цього Закону.
УПСЗН Лутугінської РДА листом №1575 від 01.03.2010 року повідомило ППВР ГУЮ про стан виконання вказаних виконавчих проваджень згідно вимоги від 23.03.2010 року №881/14-32/10, яким проінформувало про вжиття заходів щодо виконання зазначених судових рішень, зокрема про часткове їх виконання в частині здійснення перерахунків та здійснення виплат шляхом надання заявки до головного розпорядника коштів на виділення додаткового фінансування. Також, Позивач повідомляв Відповідача листом №1606 від 02.03.2010 року про відсутність постанов суду, ухвалених на користь стягувачів, а тому не можуть бути виконані судові рішення, так як невідомий розмір задоволених позовних вимог, а саме: №2а-88/09 від 20.03.2009 року, №2а-165/09 від 16.03.2009 року, №2а-23309/08 від 20.02.2009 року, №2а-1949/08 від 12.05.2009 року, №2а-24238/08 від 20.02.2009 року.
В той же час, Закон України «Про виконавче провадження» визначає, що штраф застосовується за невиконання рішення, що зобов'язує боржника вчинити певні дії, без поважних причин.
Ухвалою суду від 22 листопада 2010 року позовні вимоги УПСЗН Лутугінської РДА до ППВР ВДВС ГУЮ були роз'єднані у самостійні провадження, зокрема виділена в окреме провадження адміністративна справа по вимозі про скасування постанови про накладення штрафу в сумі 340 грн. за невиконання рішення суду ВП №12087595 від 25.10.2010 року.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату, час та місце розгляду справи був повідомленій належним чином. Через канцелярію суду надав заперечення проти адміністративного позову, в якому просив суд відмовити позивачеві в задоволенні позовних вимог, обґрунтовуючи тим, що позивачем не були виконані рішення, що зобов'язували його виконати певні дії.
Заслухавши пояснення представника позивача, вивчивши матеріали справи, дослідивши надані сторонами докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
У судовому засіданні встановлено, що позивач - суб'єкт владних повноважень юридична особа Управління праці та соціального захисту населення Лутугінської районної державної адміністрації в Луганській області, адреса місцезнаходження: 92000, Луганська область, місто Лутугіно, вул. Крупської, буд 15.
Лутугінський районний суд Луганської області видав виконавчий лист №2а-22/09 від 14.07.2009 року про зобов'язання УПСЗН Лутугінської РДА перерахувати та виплатити ОСОБА_4, що проживає за адресою: АДРЕСА_1, суму щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат за 2008 рік з урахуванням здійснених виплат.
06.08.2009 року державний виконавець Комісарова І.В. згідно ст.ст. 3, 18, 24 Закону України «Про виконавче провадження» відкрила виконавче провадження ВП №14470630 по виконавчому листу №2а-22/09 від 14.07.2009 року про стягнення з Управління праці та соціального захисту населення Лутугінської районної державної адміністрації в Луганській області на користь ОСОБА_4 недоплачену суму за щорічну допомогу на оздоровлення за 2008 рік в розмірі 2505,00 грн.
Виконати вимоги за виконавчим провадженням ВП №14470630 по виконавчому листу №2а-22/09 від 14.07.2009 року у строки, що визначені цим виконавчим провадженням позивач об'єктивно не мав можливості в наслідок особливого порядку виділення коштів на його виконання.
Так, згідно абзацу 2 ст.9 Закону України «Про виконавче провадження» визначено, що виконання рішень про стягнення коштів з рахунків, на яких обліковуються кошти Державного бюджету України та місцевих бюджетів або з бюджетних установ, здійснюється органами Державного казначейства України в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Цей порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 09.07.2008 року №609 (далі по тексту - Порядок №609), згідно вимог якого право списання коштів державного бюджету із рахунків у Держказначействі надається виконавчий службі при безпосередній взаємодії з Державним казначейством.
Також, згідно пункту 1 Порядку складання, розгляд, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України 3228 від 28.02.2002 року, кошторис бюджетних установ є основним плановим документом, який надає повноваження бюджетній установі щодо здійснення видатків, визначає обсяг і спрямування коштів для виконання бюджетною установою своїх функцій та досягнення цілей, визначених на рік відповідно до бюджетних призначень.
Бюджетне призначення - це повноваження, надане головному розпоряднику бюджетних коштів Бюджетним кодексом України, законом про Державний бюджет України, що має кількісні та часові обмеження та дозволяє надавати бюджетні асигнування.
Згідно ст.3 Бюджетного кодексу України бюджетний період для всіх бюджетний установ становить один календарний рік, який починається з 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.
Виділення коштів на надання пільг передбачається щорічно Законом України про Державний бюджет на відповідний рік, використання яких здійснюється протягом календарного року. На рахунок Управління праці та соціального захисту населення Лутугінської районної державної адміністрації в Луганській області надходять бюджетні кошти на проведення виплат поточного 2010 року в розмірі, затвердженому кошторисом. Як свідчать матеріали справи, рішення суду по справі №2а-22/09 щодо стягнення на користь ОСОБА_4 недоплаченої суми за щорічної допомоги на оздоровлення за 2008 рік в розмірі 2505,00 грн., стосується виплат, проведених за минулі роки.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2009 року №1414 «Про заходи щодо організації бюджетного процесу у 2010 році» кошти на виконання таких рішень не передбачені.
З огляду на викладене використання бюджетних коштів, призначених для виплати допомоги на оздоровлення за 2008 рік в розмірі 2505,00 грн. на користь ОСОБА_4, тобто проведення доплат за минулі роки на виконання рішень суду, для виконавчого збору та витрат на проведення виконавчих дій, утворює порушення ст.7 та ст.23 Бюджетного кодексу України.
Судом встановлено, що начальник Управління праці та соціального захисту населення Лутугінської районної державної адміністрації в Луганській області ОСОБА_5 своєчасно інформувала Відповідача про стан виконання, у тому числі й вказаного виконавчого провадження, згідно вимоги від 23.03.2010 року №881/14-32/10, яким повідомило про вжиття заходів щодо виконання зазначених судових рішень та наявність особливостей по їх виконанню.
Судом також встановлено, що позивачем з метою виконання судового рішення було надано заявку №4298 від 11.06.09 на адресу Головного управління праці та соціального захисту населення було надано заявку №4298 від 11.06.09 про виділення додаткових коштів для здійснення перерахунку та виплати ОСОБА_6 за рішенням суду.
Дослідивши матеріали справи та наявні у ній докази суд не знайшов підстав для застосування штрафу до УПСЗН Лутугінської РДА в розмірі 340 грн. за невиконання виконавчого провадження ВП №14470630 по виконавчому листу №2а-22/09 від 14.07.2009 року.
Статтю 87 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, які можуть бути виконані лише боржником, виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - юридичну особу - від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та призначає новий строк для його виконання.
Тобто Закон чітко визначає, що штраф застосовується за невиконання рішення, що зобов'язує боржника вчинити певні дії, без поважних причин.
Суд установив, що УПСЗН Лутугінської РДА повідомляло Відповідача про часткове виконання судових рішень на користь стягувачів, зазначило суми, нараховані на користь громадян та звернуло увагу на необхідність дотримуватись порядку при плануванні таких виплат, який визначений постановою Кабінету Міністрів України від 09.07.2008 року №609.
Представник відповідача у судовому засіданні факти невиконання рішення суду за виконавчим провадженням ВП №14470630 по виконавчому листу №2а-22/09 від 14.07.2009 року жодним чином не обґрунтував.
В той же час, дослідженням у судовому засіданні постанови про накладення штрафу від 25.10.2010 року встановлено її невідповідність фактичним обставинам справи. Так, виконавчий лист №2а-22/09, за яким стягуються кошти на користь ОСОБА_4 фактично виданий 14.07.2009 року, а у постанові зазначена дата його видачі 26.02.2009 року. Номер виконавчого провадження вказаний ВП №12087595, фактично ж виконавче провадження було відкрито за номером ВП №14470630. Якщо номер його змінювався, в постанові про це не зазначено. В мотивувальній частині ні чим не обґрунтовано підстави накладення штрафу.
Отже, з огляду на наявні у справі докази суд дійшов висновку, що вимоги позивача щодо скасування постанови від 25.10.2005 року державного виконавця ППВР ВДВС ГУЮ про накладення штрафу в розмірі 340 грн. за невиконання виконавчого листа №2а-22/09 від 14.07.2009 року, відповідають чинному законодавству України, підтверджені матеріалами справи і підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Згідно ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні, у якому закінчився розгляд справи, оголошено вступну та резолютивну частини постанови та повідомлено представників сторін про те, що постанову у повному обсязі буде виготовлено протягом 5-денного строку.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 17, 87, 94, 98, 158, - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Управління праці та соціального захисту населення Лутугінської районної державної адміністрації в Луганській області до Підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Луганській області про скасування постанови від 25.10.2010 року про накладення штрафу, задовольнити.
Скасувати постанову державного виконавця Підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції в Луганській області від 25.10.2005 року про накладення штрафу на Управління праці та соціального захисту населення Лутугінської районної державної адміністрації в Луганській області в розмірі 340 грн. за невиконання виконавчого листа №2а-22/09 від 14.07.2009 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10днів з дня проголошення постанови, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.
Постанову складено у повному обсязі та підписано 04 грудня 2010 року.
СуддяЛ.С. Качуріна