Категорія №6.6.5
Іменем України
02 грудня 2010 року Справа № 2а-8646/10/1270
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чиркін С.М., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Стахановської об'єднаної державної податкової інспекції до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення штрафних ( фінансових) санкцій у сумі 10242,40 грн., -
15 листопада 2009 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Стахановської об'єднаної державної податкової інспекції до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення штрафних ( фінансових) санкцій у сумі 10242,40 грн.
Розгляд справи проведено в порядку скороченого провадження.
У встановлений судом строк відповідачем не подано ані заперечень проти позову, ані заяви про визнання позовних вимог.
Розглянувши матеріали справи суд прийшов до наступного.
Відповідач - фізична особа - підприємець ОСОБА_1 зареєстрований виконавчим комітетом Кіровської міської ради Луганської області 10.02.2000 за № 2 386 017 0000 000319 ( а.с.8)
Перебуває на обліку в Стахановській ОДПІ.
Повноваження органів державної податкової служби України визначені Законом України “Про державну податкову службу в Україні ” від 04.12.1990р. № 509 (із змінами та доповненнями).
Згідно ст.10. ЗУ «Про державну податкову службу в Україні» державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані державні податкові інспекції здійснюють у межах своїх повноважень контроль за законністю валютних операцій, додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності, ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, з наступною передачею матеріалів про виявлені порушення органам, що видають ці документи, за наявністю торгових патентів;
Згідно акту перевірки від 20.07.2010 № 0322/12/04/23/НОМЕР_1( а.с.6-7) встановлено порушення відповідачем ст. 15 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів ” - а саме реалізація алкогольних напоїв без наявності ліцензії. Відповідач з актом перевірки був ознайомлений, що підтверджується його особистим підписом.
В пояснювальній від 20.07.2010 ( а.с.16) відповідачем зазначено, що він здійснював торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії, у зв'язку з відсутністю коштів на її отримання.
Згідно розрахунку фінансової санкції розмір отриманої партії алкогольних напоїв (що підтверджується матеріалами перевірки( а.с.13-15,17) становив 6 121,2 грн. ( а.с.5).
Відповідно до ст. 15 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів ” від 19.12.1995 року № 481 (далі - ЗУ №481) роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами підприємницької діяльності всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
За порушення норм Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами статтею 17 цього Закону встановлено, що посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Відповідно до п.4 ч.2 ст.17 ЗУ № 481 від 19.12.1995 року до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі, зокрема , оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій, - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень.
На підставі акту перевірки від 20.07.2010 року Стахановською ОДПІ було прийнято рішення №0000222308 від 23.07.2010 про застосування штрафних (фінансових) санкцій до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 у розмірі 12242,40 грн.
Рішення про застосування фінансової санкції було направлено відповідачу 27.07.2010 .
У відповідності із п.13 Порядку застосування фінансових санкцій передбачених ст.17 ЗУ №481 рішення про застосування фінансових санкцій може бути оскаржене у місячний термін в установлено законодавством порядку.
Рішення про застосування фінансових санкцій у вигляді штрафу у встановлений законодавством строк не оскаржено.
Згідно зворотного боку облікової картки платника ( а.с.11) відповідачем сплачено в рахунок погашення штрафної ( фінансової) санкції 2000,00 грн.
На час розгляду справи суму штрафної ( фінансової) санкції у повному обсязі відповідачем не сплачено, залишок заборгованості складає 10242,40 грн.
Згідно ч.5 ст.17 ЗУ №481 від 19.12.1995 року у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті , сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись ст. ст. 2, 17, 18, 87, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов Стахановської об'єднаної державної податкової інспекції до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 про стягнення штрафних ( фінансових) санкцій у сумі 10242,40 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1(і.н.НОМЕР_1) суму штрафних ( фінансових) санкцій у розмірі 10242,40 грн. (десять тисяч двісті сорок дві гривні сорок копійок) на розрахунковий рахунок № 31110106700023 управління Державного казначейства м.Кіровська, код 24046946, банк ГУ ДКУ Луганської області , МФО 804013.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною і підлягає негайному виконанню.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.
СуддяС.М. Чиркін