Рішення від 02.02.2026 по справі 580/12793/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 лютого 2026 року справа № 580/12793/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Гаврилюка В.О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Комунального закладу “ОБЛАСНА БІБЛІОТЕКА ДЛЯ ДІТЕЙ» Черкаської обласної ради до Головного управління ДПС у Черкаській області про визнання протиправним та скасування рішення,

встановив:

Комунальний заклад “ОБЛАСНА БІБЛІОТЕКА ДЛЯ ДІТЕЙ» Черкаської обласної ради (далі - КЗ “ОБЛАСНА БІБЛІОТЕКА ДЛЯ ДІТЕЙ» Черкаської обласної ради, позивач) подало позов до Головного управління ДПС у Черкаській області (далі - ГУ ДПС у Черкаській області, відповідач), в якому просить протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Черкаській області від 07.10.2025 № 0183722407 про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у сумі 65862 грн 94 коп.

В обґрунтування позовних вимог представниця позивача зазначила, що спірне рішення є протиправним, адже у Податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за лютий 2025 року, позивачем у рядку 5 Розділу І було помилково зазначено суму “самостійно визначеної пені», що підлягає сплаті за звітний місяць, у розмірі 128867 грн 23 коп., а фактично заборгованості зі сплати ЄСВ у позивача в цей період не було, рядок 4 Розділу І Розрахунку, як передумова для нарахування пені, не заповнювався. Після виявлення помилки позивач подав до податкового органу податковий розрахунок від 14.10.2025 за вересень 2025 року з позначкою “Звітний новий», у якому помилку щодо пені було виправлено. Цей звіт прийнято контролюючим органом, що підтверджується даними інтегрованої картки платника податків. Отже, відображення значної суми пені у рядку 5 Розділу І Розрахунку за лютий 2025 року було очевидною технічною (арифметичною/описовою) помилкою, яка не ґрунтувалася на факті прострочення сплати ЄСВ і була згодом самостійно виправлена позивачем.

Ухвалою від 02 грудня 2025 року суддя Черкаського окружного адміністративного суду прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у адміністративній справі, вирішив розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

17.12.2025 до суду надійшов письмовий відзив на адміністративний позов, в якому представниця відповідача просила в задоволенні позову відмовити повністю, зазначивши при цьому, що позивач, як платник єдиного внеску, належним чином не виконував вимоги частини восьмої статті 9 Закону № 2464-VI, а саме єдиний внесок за березень - серпень 2025 року сплачено з порушенням законодавчо встановленого строку. Погашення заборгованості відбувалося із значною затримкою, тому відповідно до статті 25 Закону № 2464-VI на момент погашення боргу в інтегрованій картці платника в автоматичному режимі розраховувалася штрафна (фінансова) санкція за несвоєчасну сплату єдиного внеску у розмірі 20 відсотків погашеної суми та пеня у розмірі 0,1 відсотка від суми недоплати за кожен день прострочення платежу. Крім того вказав, що висновки Верховного Суду стосовно застосування норм права, викладені у наведених у позові постановах, стосуються правовідносин, які не є подібними до спірних правовідносин у даній справі, тому не можуть бути враховані судом при ухваленні рішення у розглядуваній справі.

Розгляд справи по суті відповідно до частини 3 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України розпочато через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд встановив таке.

Згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Комунальний заклад “ОБЛАСНА БІБЛІОТЕКА ДЛЯ ДІТЕЙ» Черкаської обласної ради, (код ЄДРПОУ 02221934) перебуває з 03.05.1995 у Головному управлінні ДПС у Черкаській області на обліку як платник єдиного внеску.

У зв'язку із несвоєчасністю сплати Комунальним закладом “ОБЛАСНА БІБЛІОТЕКА ДЛЯ ДІТЕЙ» Черкаської обласної ради суми єдиного внеску за період березень - серпень 2025 року, Головне управління ДПС у Черкаській області прийняло рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату по єдиному соціальному внеску від 07.10.2025 № 0183722407 з розрахунком штрафних санкцій на загальну суму 65862,94 грн (в т.ч. штрафна санкція 20% - 64537,86 грн за період з 22.04.2025 до 25.09.2025 року та пеня - 1325,08 грн).

20.10.2025 позивач звернувся зі скаргою до Державної податкової служби України, в якій просив скасувати вказане рішення, за наслідками розгляду якої рішенням від 05.11.2025 № 31944/6/99-00-06-02-01-06 ДПС України залишила рішення без змін, а скаргу позивача - без задоволення.

Рішення ГУ ДПС у Черкаській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені позивач вважає протиправним, а тому звернувся в суд з цим позовом.

Під час вирішення спору по суті суд зазначає, що відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України від 08 липня 2010 року № 2464-VI “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», який набрав чинності з 01.01.2011, зі змінами та доповненнями (далі - Закон № 2464), визначаються правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Частиною 1 статті 4 Закону № 2464 визначено, що платниками єдиного внеску є роботодавці, зокрема підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою- підприємцем, якщо виконувані роботи (надані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб- підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 6 Закону № 2464 платники єдиного внеску зобов'язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску.

Платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця (частина 8 статті 9 Закону № 2464).

Пунктом 11 статті 9 Закону № 2464 визначено, що у разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Відповідно до пункту 2 частини 11 статті 25 Закону № 2464, податковий орган застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Застосування окремих положень порядку нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) страхувальниками, визначеними Законом України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та процедуру нарахування і сплати фінансових санкцій та стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів податковими органами визначає Інструкція про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449 (далі - Інструкція № 449).

Відповідно до п. 2 розд. VII Інструкції № 449 за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення починаючи з 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.

При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції.

Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних ІКС.

Згідно з п. 7 розд. VII Інструкції № 449 рішення про нарахування пені та застосування штрафів, передбачених, зокрема у п. 2 розд. VII Інструкції № 449, за наслідками розгляду акта та інших матеріалів про порушення приймає посадова особа контролюючого органу.

За результатами розгляду акта документальної перевірки рішення про нарахування пені та застосування штрафів приймається протягом десяти робочих днів з дня, що настає за днем вручення платнику акта перевірки, а за наявності заперечень платника ЄВ до акта перевірки - приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки.

Аналіз вказаних положень вказує, що у правовідносинах щодо несвоєчасної сплати платником єдиного внеску контролюючий орган здійснює відповідну перевірку про що складає Акт та направляє його у встановленому законом порядку платнику. В свою чергу, рішення про застосування штрафів та пені приймається після вручення платнику акта перевірки.

Суд встановив, що у Податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за лютий 2025 року, позивач у рядку 5 Розділу 1 зазначив суму пені, нарахованої самостійно, що підлягає сплаті за звітний місяць, у розмірі 128867 грн 23 коп.

У подальшому позивач подав до податкового органу податковий розрахунок від 14.10.2025 за вересень 2025 року з позначкою “Звітний новий», у якому відкоригував рядок 5 Розділу 1, вніс відомості “-128867,23 грн».

Аналіз встановлених обставин вказує на те, що відображення суми пені у рядку 5 Розділу І Розрахунку за лютий 2025 року відбулось внаслідок допущення позивачем технічної помилки, яка не ґрунтувалася на факті прострочення сплати ЄСВ і була згодом самостійно виправлена позивачем.

Суд врахував, що відповідач не надав до суду жодних доказів, які підтверджують обставини несвоєчасної сплати позивачем сум єдиного внеску за березень-серпень 2025 року.

З урахуванням зазначеного, суд доходить висновку, що спірне рішення про застосування штрафних санкцій є протиправним.

Суд також враховує інші аргументи сторін, зазначені у заявах по суті справи, однак зауважує, що встановлені судом обставини є самостійними та достатніми підставами для ухвалення рішення по суті спору.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить задовольнити.

Під час вирішення питання про розподіл судових витрат, суд враховує таке.

Згідно статті 132 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу; сторін та їхніх представників, що пов'язані із прибуттям до суду; пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; пов'язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.

Відповідно до частини 1 статті 139 вказаного Кодексу при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Зважаючи на те, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню, то судові витрати, які підлягають відшкодуванню, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 9, 14, 73-77, 139, 242 - 246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Черкаській області про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску від 07 жовтня 2025 року № 0183722407.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Черкаській області на користь Комунального закладу “ОБЛАСНА БІБЛІОТЕКА ДЛЯ ДІТЕЙ» Черкаської обласної ради витрати зі сплати судового збору в розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн 00 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду у строк, встановлений статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Учасники справи:

1) позивач - Комунальний заклад “ОБЛАСНА БІБЛІОТЕКА ДЛЯ ДІТЕЙ» Черкаської обласної ради (18001, Черкаська обл., Черкаський р-н, м. Черкаси, вул. Святотроїцька, 24, код ЄДРПОУ 02221934);

2) відповідач - Головне управління ДПС у Черкаській області (18002, Черкаська обл., Черкаський р-н, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, код ЄДРПОУ 44131663).

Рішення складене у повному обсязі та підписане 02.02.2026.

Суддя Василь ГАВРИЛЮК