02 лютого 2026 року справа № 580/5952/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кульчицького С.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін у змішаній (паперовій та електронній) формі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), третя особа ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якому просить:
- визнати протиправною дією ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ) зняття ОСОБА_1 з військовго обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 );
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_1 ) вчинити певні дії, а саме - взяти на військовий облік ОСОБА_1 у ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 ) за місцем реєстрації проживання.
В обгрунтування позову зазначено, що військовий облік ведеться за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання. Зареєстрованим місцем проживання позивача є с.Хацьки, Черкаського р-н, Черкаської області, де військовий облік веде ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_1 ). Позивач перебував на військовому обліку у відповідача, що встановлено рішенням у справі №707/1333/23. Також, рішенням у справі №580/2248/24 відповідача зобов'язано розглянути заяву позивача про надання відстрочки. Однак, під час виконання рішення суду у справі №580/2248/24, представнику позивача, у відповідь на адвокатський запит відповідач повідомив, що позивач перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_5 . При цьому, місце проживання та інші військово-облікові дані позивача не змінювались, а про зняття його з військового обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 ) його повідомлено не було. Позивач наголошує, що обставини для зняття його з військового обліку у відповідача були відсутні, а отже дії щодо зняття позивача з військового обліку у відповідача є протиправними, тому звернувся до суду з даним позовом.
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 02.06.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач відзив на позовну заяву у встановлений судом строк не надав. Ухвалу про відкриття провадження у справі отримав 11.06.2025, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №06 102 585 886 33.
Третя особа пояснення по суті спору не надала. Водночас, представником третьої особи надано до суду витяг з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів №240120231388730700062 щодо ОСОБА_1 .
Розглянувши подані документи і матеріали, суд зазначає, що відповідно до пункту 122 розділу VI «Перехідні положення» Положення №1845/0/15-21 до початку функціонування всіх підсистем (модулів) ЄСІТС справи можуть розглядатися (формуватися та зберігатися) в паперовій, електронній чи змішаній формі залежно від наявних у суді можливостей. Електронні документи та електронні копії паперових документів вносяться до АСДС та зберігаються в централізованому файловому сховищі. Документи, що надійшли до суду в електронній формі, за потреби можуть роздруковуватися та приєднуватися до матеріалів справи у паперовій формі.
Згідно з абзацом 21 пункту 1 розділу VII Формування і оформлення судових справ Інструкції з діловодства в місцевих та апеляційних судах України, затвердженої наказом Державної судової адміністрації України від 20.08.2019 № 814 (у редакції наказу Державної судової адміністрації України від 17 жовтня 2023 року № 485) у випадку прийняття суддею (суддею-доповідачем), у провадженні якого перебуває судова справа, рішення щодо розгляду (формування та зберігання) судової справи (матеріалів кримінального провадження) в електронній чи змішаній (паперовій та електронній) формі, формування матеріалів судової справи здійснюється у відповідній(их) формі(ах) (паперовій та/або електронній).
Отже, процесуальне законодавство передбачає можливість розгляду справи у змішаній формі (паперовій та електронній) та прийняття рішення про такий розгляд суддею, у провадженні якого перебуває судова справа.
Враховуючи вищевикладені обставини, суд вважає за доцільне здійснити розгляд справи у змішаній (паперовій та електронній) формі.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.
Згідно витягу з реєстру Степанківської територіальної громади (сформованого 06.02.2025) зареєстрованим місцем проживання ОСОБА_1 з 13.03.2013 є АДРЕСА_2 .
Відповідно до наданого ІНФОРМАЦІЯ_2 витягу з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів № 240120231388730700062, ОСОБА_1 взято на військовий облік 15.01.2008 ІНФОРМАЦІЯ_2 (переданий з обліку призовників). Відомості про перебування позивача на військовому обліку в інших ТЦК та СП - відсутні.
Згідно листа ІНФОРМАЦІЯ_6 від 23.04.2025 №1/6868 (на адвокатський запит представника позивача від 03.01.2023) ОСОБА_1 перебуває на військовому обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_7 . Відомості про перебування попередньо в інших ТЦК та СП відсутні. За наявності зазначеної інформації у військово-обліковому документі ОСОБА_1 , необхідно з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_8 із оригіналом ВОД для виправлення можливих неточностей. Відомості щодо наявності особової справи ОСОБА_1 у ІНФОРМАЦІЯ_7 відсутні.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 27.05.2024 у справі №580/2248/24, яке набрало законної сили 27.06.2024, зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_4 розглянути заяву ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та повідомити позивача про результати її розгляду і прийняте рішення.
Листом від 26.07.2024 №117/1578/1 ІНФОРМАЦІЯ_4 повідомив позивачу, що позивач перебуваєте на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_9 , за наявності підстав для відстрочки йому належить особисто подати до ІНФОРМАЦІЯ_10 ( АДРЕСА_3 ) заяву відповідно до додатку 4 до Порядку надання відстрочки, до заяви приєднати оригінали або належним чином посвідчені копії документів відповідно до додатку 5 до Порядку.
Вважаючи, що його протиправно знято з військового обліку у відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд зазначає таке.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України від 25.03.1992 № 2232-XII "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон № 2232-ХІІ).
Відповідно до частини 3 статті 1 цього Закону військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Частиною 7 статті 1 Закону № 2232-XII передбачено, що виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
Згідно із частиною 9 статті 1 Закону № 2232-XII щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають приписці до призовних дільниць; призовники - особи, приписані до призовних дільниць; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Відповідно до частини 10 статті 1 цього ж Закону громадяни України, які приписані до призовних дільниць або перебувають у запасі Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема, уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.
Порядок проходження військової служби, права та обов'язки військовослужбовців визначаються цим та іншими законами, відповідними положеннями про проходження військової служби, що затверджуються Президентом України, та іншими нормативно-правовими актами (частина 4 статті 2 Закону № 2232-XII).
На підставі частини 1 статті 3 цього Закону правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закон України "Про оборону України", Про Збройні Сили України", Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію", інші закони України, а також прийняті відповідно до них укази Президента України та інші нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов'язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до частин 1, 2 статті 14 Закону № 2232-XII взяття громадян України на військовий облік призовників проводиться з метою визначення наявних людських ресурсів, встановлення освітнього рівня, вивчення особистих якостей. Взяття громадян України на військовий облік призовників здійснюється у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання.
Частиною 3 статті 33 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" передбачено, що військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Згідно із частиною 1 статті 34 цього Закону персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
За змістом пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів - додатку 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30.12.2022, встановлено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні, зокрема, перебувати на військовому обліку за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язані СБУ - у Центральному управлінні або регіональних органах СБУ (далі - органи СБУ), військовозобов'язані розвідувальних органів - у відповідному підрозділі розвідувального органу). Крім того, призовники, військовозобов'язані та резервісти, які проживають в селах та селищах, а також у містах, де відсутні відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, повинні перебувати на персонально-первинному військовому обліку у відповідних виконавчих органах сільських, селищних, міських рад.
Відповідно до статті 1 частини 1 Закону України від 16.03.2017 №1951-VIII "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" (далі - Закон №1951-VIII) єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України; 2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (частина перша статті 2 Закону № 1951-VIII).
За приписами частини 8, 9 статті 5 Закону України № 1951-VIII органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України. Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.
Таким чином, із аналізу наведених приписів чинного законодавства слідує, що відповідач та третя особа є органами ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та повинен забезпечувати актуалізацію бази даних, які до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Як встановлено судом, зареєстрованим місцем проживання ОСОБА_1 з 13.03.2013 є АДРЕСА_2 .
Водночас, відповідно до наданого ІНФОРМАЦІЯ_2 витягу з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів №240120231388730700062, ОСОБА_1 взято на військовий облік 15.01.2008 ІНФОРМАЦІЯ_2 (переданий з обліку призовників).
Відомості про перебування позивача на військовому обліку в інших ТЦК та СП - відсутні.
Зазначене також підтверджується листами ІНФОРМАЦІЯ_6 від 23.04.2025 №1/6868 та ІНФОРМАЦІЯ_1 від 26.07.2024 №117/1578/1.
Позивач, стверджуючи, що відповідачем протиправно знято його з військового обліку, не надав суду доказів, що він коли небуть перебував на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Судом під час розгляду даної справи зазначені обставини також не встановлено.
Відповідно до частини 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Судом враховано, що рішеннями судів у справах №580/2248/24 та №707/1333/23 обставини перебування позивача на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановлені не були, тому посилання позивача в цій частині суд вважає необґрунтованими.
Також суд зауважує, що відповідно до пункту 2 частини 1 статті 9 Закону № 1951-VІІІ призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право, зокрема звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Відповідно до пункту 4 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559 (в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;
в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Таким чином, позивач мав право звернутися до третьої особи, з мотивованою заявою для виправлення відносно себе, недостовірних на його думку відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Доказів такого звернення позивач суду не надав.
Більше того, листом ІНФОРМАЦІЯ_6 від 23.04.2025 №1/6868 (на адвокатський запит представника позивача від 03.01.2023) позивачу запропоновано за наявності у його військово-обліковому документі інформації про перебування на військовому обліку в інших ТЦК та СП, з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_8 із оригіналом ВОДа для виправлення можливих неточностей.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, суд дійшов висновку про безпідставність заявлених позовних вимог, а тому у задоволенні позову належить відмовити повністю.
Відповідно до вимог ст. 139 КАС України розподіл судових витрат не здійснювався.
Керуючись ст. ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд,
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Копію рішення направити особам, які беруть участь у справі.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання рішення.
Суддя Сергій КУЛЬЧИЦЬКИЙ