30 січня 2026 року справа № 580/12991/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Паламаря П.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправної бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
Адвокат Сидоренко І.О. в інтересах ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23) в якому просить:
-визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області № 232550003208 від 05.11.2025 року про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;
-зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій, як це передбачено пунктом 7-1 розділу XV “Прикінцеві положення» Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши до страхового стажу для нарахування та виплати грошової допомоги у розмірі 10 місячних пенсії за віком період роботи в колгоспі “Шлях до комунізму» на посаді вихователя дитсадка з 05.08.1982 по 15.02.1996 та період роботи з 31.08.2017 по 31.03.2023 на посаді асистента вчителя.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачем зазначено, що на її думку відповідач всупереч вимог законодавства України протиправно відмовив у нарахуванні та виплаті грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії за віком, відповідно до вимог п. 7-1 розділу XV Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Ухвалою Черкаського окружного адміністративного суду від 01.12.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому останній просив відмовити у задоволенні позову, оскільки відсутні підстави для нарахування та виплати позивачу грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню та виплачується під час призначення пенсії за віком, у розмірі 10 місячних пенсій станом на день її призначення, відповідно до вимог п. 7-1 розділу XV Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», так як періоди її роботи в колгоспі на посаді вихователя дошкільного закладу освіти та на посаді асистента вчителя не відноситься до посад, робота яких дає право на призначення пенсії за вислугу років.
Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.
Із наявних у матеріалах справи доказів судом встановлено, що ОСОБА_2 відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» призначена пенсія за віком.
Позивач 19.03.2025 звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою, в якій просила нарахувати та виплатити грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню та виплачується під час призначення пенсії за віком, у розмірі 10 місячних пенсій станом на день її призначення, відповідно до вимог п. 7-1 розділу XV Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Головне управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області розглянув заяву позивача відповідно до Закону України “Про звернення громадян» та листом від 16.04.2025 повідомив, про неврахування до спеціального стажу, який дає право на призначення одноразової грошової допомоги вказаних вище періодів роботи позивача та відсутність необхідного страхового стажу і права на виплату вказаної вище допомоги.
Не погоджуючись із вказаним, позивач звернулась до суду з позовом.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 22.09.2025 по справі № 580/5284/25 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повторно розглянути з дотриманням порядку, меж і способу дій, визначених законом, заяву ОСОБА_1 від 19.03.2025 щодо нарахування та виплати одноразової допомог у розмірі 10-ти пенсій за віком і за результатами її розгляду прийняти обґрунтоване рішення. У задоволенні інших позовних вимог відмовлено.
На виконання рішення суду відповідачем повторно розглянуто заяву ОСОБА_1 від 19.03.2025 та рішенням від 05.11.2025 № 232550003208 відмовлено у призначенні одноразової допомоги, у розмірі 10 місячних пенсій, оскільки відсутній спеціальний стаж.
До спеціального стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, не враховано:
- період роботи в колгоспі "Шлях до комунізму» на посаді вихователя дитсадка "Орлятко» з 05.08.1982 по 15.02.1996. оскільки колгосп "Шлях до комунізму» не є закладом та установою державної або комунальної форми власності:
- період роботи з 31.08.2017 по 31.03.2023, оскільки посада асистента вчителя, не передбачена Переліком закладів та установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 № 909.
Вважаючи зазначене рішення протиправним позивач звернулась із даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, судом враховано, що пунктом 1 частини 1 статті 8 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV) передбачено, що право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
За приписами статті 28 Закону України “Про освіту» від 23.05.1991 №1060-XII (далі - Закон №1060-XII) система освіти складається із навчальних закладів, наукових, науково-методичних і методичних установ, науково-виробничих підприємств, державних і місцевих органів управління освітою та самоврядування в галузі освіти.
Відповідно до ст. 29 Закону №1060-XII структура освіти включає, поряд з іншими видами, також позашкільну освіту.
Як передбачено статтею 4 Закону України “Про позашкільну освіту» від 22.06.2000 року за №1841-III, з наступними змінами та доповненнями, позашкільна освіта є складовою системи безперервної освіти, визначеної Конституцією України, Законом України “Про освіту», цим Законом, і спрямована на розвиток здібностей та обдарувань вихованців, учнів і слухачів, задоволення їх інтересів, духовних запитів і потреб у професійному визначенні.
У відповідності до ч. 1 ст. 10 Закону України “Про освіту» невід'ємними складниками системи освіти є: дошкільна освіта; повна загальна середня освіта; позашкільна освіта; спеціалізована освіта; професійна (професійно-технічна) освіта; фахова передвища освіта; вища освіта; освіта дорослих, у тому числі післядипломна освіта.
Таким чином, позашкільна освіта є складовою системи освіти.
Статтею 12 Закону України “Про позашкільну освіту» №1841-III (далі - Закон №1841-III) та п. 6 Переліку типів позашкільних навчальних закладів, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України 06 травня 2001 року за №433, передбачено, що до позашкільних навчальних закладів відносяться початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади (школи естетичного виховання: музичні, художні, хореографічні, театральні, хорові, мистецтв та інші).
Відповідно до статті 21 Закону №1841-III право на пенсію за вислугою років мають педагогічні працівники позашкільних навчальних закладів за наявності педагогічного стажу роботи не менше ніж 25 років.
Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що відповідач оскаржуваним рішенням від 05.11.2025 № 232550003208 відмовив ОСОБА_1 у виплаті грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню та виплачується під час призначення пенсії за віком, у розмірі 10 місячних пенсій станом на день її призначення, відповідно до вимог п. 7-1 розділу XV Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», так як періоди її роботи на посаді директора дошкільного закладу освіти не відноситься до посад, робота яких дає право на призначення пенсії за вислугу років.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2000 року №963 затверджений Перелік посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, у п. 4 якого зазначено, що до категорії педагогічних працівників належать посади: вчителі всіх спеціальностей (у тому числі вчитель-дефектолог, вчитель-логопед), викладачі всіх спеціальностей, асистент вчителя, асистент вчителя-реабілітолога, асистент викладача, старший викладач закладу фахової передвищої освіти, старший майстер закладу професійної (професійно-технічної) освіти, майстер виробничого навчання, асистент майстра виробничого навчання, педагог професійного навчання, керівник фізичного виховання, старший вихователь, вихователь, асистент вихователя, вихователь-методист, музичний керівник, інструктор з фізичної культури (фізкультури), методист, педагог-організатор, практичний психолог, соціальний педагог, соціальний педагог по роботі з дітьми з інвалідністю, логопед закладів охорони здоров'я та соціального захисту, керівник гуртка (секції, студії, інших форм гурткової роботи); концертмейстер, художній керівник, культорганізатор, акомпаніатор, інструктор з праці, інструктор слухового кабінету, перекладач-дактилолог, екскурсовод, інструктор з туризму закладу освіти; старший керівник та керівник туристських груп (походу, екскурсії, експедиції) закладу позашкільної освіти; голова циклової комісії закладу фахової передвищої освіти; фахівець (консультант) інклюзивно-ресурсного центру; консультант, психолог центру професійного розвитку педагогічних працівників; помічник директора з режиму, старший черговий з режиму, черговий з режиму закладу освіти для осіб, які потребують соціальної допомоги і реабілітації.
Суд звертає увагу на те, що на спірні правовідносини розповсюджується також дія вищезазначеного Переліку №963, який відносить посади, зокрема, асистент вчителя, вихователь до педагогічних посад.
Таким чином, суд дійшов висновку, що посади асистент вчителя, вихователь відносяться до педагогічних посад.
Щодо твердження відповідача, що колгосп "Шлях до комунізму» не є закладом та установою державної або комунальної форми власності, а тому період роботи в колгоспі "Шлях до комунізму» на посаді вихователя дитсадка "Орлятко» з 05.08.1982 по 15.02.1996 не може бути зарахований до спеціального стажу позивача, який дає право на призначення грошової допомоги то суд зазначає таке
Відповідно до п.п. 6, 7 ч.1 ст. 1 Закону України «Про освіту» заклад освіти - юридична особа публічного чи приватного права, основним видом діяльності якої є освітня діяльність, засновник закладу освіти - орган державної влади від імені держави, відповідна рада від імені територіальної громади (громад), фізична та/або юридична особа, рішенням та за рахунок майна яких засновано заклад освіти або які в інший спосіб відповідно до законодавства набули прав і обов'язків засновника.
Отже, засновником закладу освіти, у тому числі і дошкільного, може бути, як орган державної влади, відповідна рада так і фізична та юридична особа.
Статтею 10 Закону УРСР «Про народну освіту» від 28.06.1974 № 2778-VIII визначено, що навчально-виховні заклади перебувають у віданні державних органів. Окремі види навчально-виховних закладів можуть перебувати також у віданні колгоспів, інших кооперативних та інших громадських організацій.
Отже, дитячий садок "Орлятко» колгоспу "Шлях до комунізму» є закладом освіти.
Згідно з ст. 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.
ОСОБА_1 має вік більше 60 років та страховий стаж більше 42 років та отримує пенсію відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Отже, оскаржуване рішення про відмову у призначенні одноразової допомоги, у розмірі 10 місячних пенсій в частині зарахування спеціального стажу є протиправним та підлягає скасуванню.
При вирішенні даного спору суд також бере до уваги, що завданням адміністративного судочинства, є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Адміністративний суд у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення) не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Поняття дискреційних повноважень наведене у Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R (80)2, яка прийнята Комітетом Міністрів 11 березня 1980 року на 316-й нараді, відповідно до якої під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин. Тобто, дискреційними є повноваження суб'єкта владних повноважень обирати у конкретній ситуації між альтернативами, кожна з яких є правомірною.
Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 9, 14, 19, 76, 77, 139, 241-246, 255 КАС України, суд,
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області від 05.11.2025 № 232550003208 про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаської області (код ЄДРПОУ 21366538) зарахувати до спеціального стажу працівника освіти ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) період роботи на посаді вихователя дитячого садка «Орлятко» з 05.08.1982 по 15.02.1996, та на посаді асистента вчителя з 31.08.2017 по 31.03.2023.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (код ЄДРПОУ 21366538) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) від 19.03.2023 про нарахування та виплату одноразової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню та виплачується під час призначення пенсії за віком, у розмірі 10 (десяти) місячних пенсій станом на день її призначення, відповідно до вимог п. 7-1 розділу XV Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та прийняти рішення з урахуванням висновків суду.
Стягнути за рахунок Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (код ЄДРПОУ 21366538) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати зі сплати судового збору в сумі 600(шістсот) грн. 00 коп.
Копію рішення направити сторонам.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду.
Суддя Петро ПАЛАМАР