Рішення від 02.02.2026 по справі 400/11287/24

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 лютого 2026 р. № 400/11287/24

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Лісовської Н.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідачаДепартаменту поліції особливого призначення "Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", вул. Максименка Федора, 21,м. Київ,04075,

провизнання протиправним та скасування наказу від 08.11.2024 року № 302 в частині,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі по тексту - Позивач) звернувся з позовною заявою до Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (далі по тексту - Відповідач, ДПОП «ОШБ «Лють») з вимогами про:

- визнання противоправним та скасування наказу Департаменту поліції особового призначення «Об'єднаної штурмової бригади « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Національної поліції України №302 від 08.11.2024 року «Про застосування дисциплінарних стягнень» в частині застосування до інспектора взводу № 2 роти № полку УПОП № 2 ДПОП «ОШБ «Лють» старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби в поліції.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Позивач проходив службу в поліції на посаді інспектора взводу №2 роти №1 полку УПОП №2 ДПОП «ОШБ «Лють» маючи звання старшого лейтенанта поліції. Наказом Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 08.11.2024 року №302 «Про застосування дисциплінарних стягнень» на підставі висновку службового розслідування від 29.10.2024 р. № 9428/01/59/13-2024вн за вчинення дисциплінарного проступку, порушення вимог пунктів 1, 2 та 6 ч. 1 ст. 18, пунктів 1, 2, 4, 5 та 8 ч. 3 ст. 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15.03.2018 №2337 - VIII, підпунктів 2, 5, 8, 20 та 21 п. 3 розділу ІІ Посадової інструкцій інспектора взводу №2 роти №1 полку управління поліції особливого призначення №2 (штурмовий полк « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») Департаменту поліції особливого призначення « ІНФОРМАЦІЯ_1 », затвердженої т.в.о начальника управління - командиром полку управління поліції особливого призначення №2 (штурмовий полк « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » 19.03.2024, Внутрішнього розпорядку дня поліцейських, державних службовців та працівників Департаменту поліції особливого призначення « ІНФОРМАЦІЯ_1 », затвердженого наказом Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 28.11.2023 р. № 346, що виразилося в безпідставній відсутності на службі 28 вересня 2024 року, відповідно до вимог п.п. 2 п. 1 наказу Національної поліції України від 19.07.2022 р. №507 «Про заходи щодо зміцнення службової дисципліни та в діяльності поліції» застосовано до Позивача дисциплінарне стягнення у виді звільнення із служби в поліції. Позивач вважає, що службове розслідування проведено з порушенням його прав, накладене дисциплінарне стягнення необґрунтованим, найсуворішим та крайнім видом дисциплінарного стягнення за порушення службової дисципліни, а накази про накладення дисциплінарного стягнення та звільнення зі служби в поліції протиправними та такими, що порушують його право на працю.

Ухвалою суду від 05.12.2024 р. відкрито провадження у справі. Справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження (без виклику сторін).

24.12.2024 р. Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що адміністративний позов не містить будь-яких доказів, які б підтверджували голослівні твердження представника Позивача про допущені будь-які порушення з боку дисциплінарної комісії під час проведення службового розслідування. Відповідач зазначає, що Позивач безпосереднього або прямого керівника про пошуки оренди житла не повідомляв, про переміщення до іншого міста Донецької області не доповідав, проте самоусунувся від виконання службових обов'язків та не виходив зв'язок, чим порушив службову дисципліну, що виразилось у відсутності на службі без поважних причин, що, у свою чергу, підтверджується матеріалами службового розслідування. Стосовно застосування дисциплінарного стягнення у період тимчасової непрацездатності Позивача, то Відповідач зауважує на тому, що відповідно до ч. 3 ст. 21 Дисциплінарного статуту, перебування поліцейського на лікарняному (у період тимчасової непрацездатності) чи у відпустці не перешкоджає застосуванню до нього дисциплінарного стягнення. Відповідач вказує, що працівники поліції мають спеціальний статус, і приймаючи присягу працівника поліцій погоджуються на підвищені вимоги, які пред'являються до працівників поліції при проходженні служби і яких вони зобов'язані дотримуватися. Відповідно до наказу Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 13.12.2024 р. № 1668 о/с Позивача звільнено зі служби в поліції за п. 6 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про Національну поліцію».

24.12.2024 р. Позивач подав заяву про збільшення позовних вимог, в якій просить:

- визнання противоправним та скасування наказу Департаменту поліції особового призначення «Об'єднаної штурмової бригади « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Національної поліції України №302 від 08.11.2024 року «Про застосування дисциплінарних стягнень» в частині застосування до інспектора взводу № 2 роти № полку УПОП № 2 ДПОП «ОШБ «Лють» старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби в поліції;

- визнати противоправним та скасувати наказ Департаменту поліції особового призначення «Об'єднаної штурмової бригади « ІНФОРМАЦІЯ_1 » Національної поліції України №1668 о/с від 13.12.2024 року «По особовому складу» про звільнення старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 інспектора взводу №2 роти №1 полку управління поліції особливого призначення №2 (штурмовий полк « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») із 13.12.2024 року;

- поновити з 13.12.2024 року старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 на посаді інспектора взводу №2 роти №1 полку управління поліції особливого призначення №2 (штурмовий полк « ІНФОРМАЦІЯ_2 »);

- стягнути з Департаменту поліції особового призначення «Об'єднаної штурмової бригади « ІНФОРМАЦІЯ_1 » на ОСОБА_1 середній заробіток за час вимушеного прогулу з 13.12.2024 року по дату ухвалення судового рішення включно.

Ухвалою суду від 03.01.2025 р. прийнято до розгляду заяву Позивача про збільшення позовних вимог та розглядати справу з вказаними позовними вимогами.

05.01.2025 р. Відповідач подав відзив (на уточнені позовні вимоги), в якому зазначає, що уточнена позовна заява не містить нових доказів або доводів на підтвердження не скоєння Позивачем дисциплінарного проступку, а лише містить прохання у частині поновлення Позивача на посаді та стягнення грошового забезпечення за час вимушеного прогулу. Правову позицію, викладену у відзиві на адміністративний позов (у першій редакції) відповідач підтримує у повному обсязі.

З'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне.

Відповідно до витягу з наказу Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 01.05.2023 р. №389 о/с «По особовому складу» лейтенанта поліції ОСОБА_1 призначено інспектором взводу №2 роти №1 полку управління поліції особливого призначення №2 (штурмовий полк « ІНФОРМАЦІЯ_2 »).

На підставі наказу Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 19.09.2024 № 309 ДСК, з метою здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії рф проти України, в порядку взаємодії підрозділів Національної поліції України зі Збройними силами України, Позивач та інші працівники поліції перебували у відрядженні з 19.09.2024 до особливого розпорядження.

30.09.2024 р. до Управління поліції особливого призначення № 2 (штурмовий полк « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада « ІНФОРМАЦІЯ_1 » надійшла доповідна записка начальника моніторингу Управління поліції особливого призначення № 2 Департаменту поліції особливого призначення « ІНФОРМАЦІЯ_3 штурмова бригада « ІНФОРМАЦІЯ_1 » майора поліції ОСОБА_2 за фактом відсутності 28.09.2024 р. на службі без поважних причин окремих поліцейських роти № 1 полку Управління поліції особливого призначення № 2 Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за місцем тимчасової дислокації даного підрозділу в АДРЕСА_2 , серед яких був і Позивач.

Наказом Управління поліції особливого призначення № 2 (штурмовий полк « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 30.09.2024 № 438, призначено службове розслідування у формі письмового провадження та утворено дисциплінарну комісію.

Під час проведення службового розслідування комісією встановлено наступне.

ОСОБА_1 був опитаний, про що свідчать його пояснення від 03.10.2024 р., під час опитування Позивач пояснив таке:

Безпосередніми керівниками Позивача являються командир взводу № 2 роти № 1 полку Управління поліції особливого призначення № 2 Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада « ІНФОРМАЦІЯ_1 » капітан поліції ОСОБА_3 та заступник командира взводу № 2 роти № 1 полку Управління поліції особливого призначення № 2 Департаменту поліції особливого призначення « ІНФОРМАЦІЯ_3 штурмова бригада « ІНФОРМАЦІЯ_1 » майор поліції ОСОБА_4 .

На момент вчинення дисциплінарного правопорушення, відповідно до наказу Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада « ІНФОРМАЦІЯ_1 », Позивач перебував у відрядженні в Донецькій області та був залучений до виконання завдань та обов'язків у складі зведеного підрозділу Управління поліції особливого призначення № 2 (штурмовий полк « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

За рішенням керівництва роти № 1 полку Управління поліції особливого призначення № 2 Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада « ІНФОРМАЦІЯ_1 », з метою забезпечення безпеки особового складу, тимчасовим місцем дислокації взводу № 2 роти № 1 полку Управління поліції особливого призначення № 2 Департаменту поліції особливого призначення « ІНФОРМАЦІЯ_3 штурмова бригада « ІНФОРМАЦІЯ_1 » було визначено м. Добропілля Покровського району Донецької області. Особовий склад взводу № 2 роти № 1 полку Управління поліції особливого призначення № 2 Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада « ІНФОРМАЦІЯ_1 » мешкають малими групами у різних локаціях м. Добропілля Покровського району Донецької області.

Позивач разом із поліцейським взводу № 4 роти № 1 полку Управління поліції особливого призначення № 2 Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада « ІНФОРМАЦІЯ_1 » старшим сержантом поліції ОСОБА_5 мешкає у тимчасовому житлі, розташованому у м. Добропілля, Покровського району Донецької області, точну адресу не пам'ятає.

У ніч з 27.09.2024 р. на 28.09.2024 р. у м. Добропілля Покровського району Донецької області була оголошена повітряна тривога, під час якої окремі районі міста були атаковані ворогом з використанням балістичного озброєння. Поруч із будинком Позивача пролунало декілька вибухів. По вказаним причинам ОСОБА_1 та ОСОБА_5 домовились про те, що у ранковий час 28.09.2024 будуть займатися пошуками тимчасового житла у інших містах Донецької області, зокрема у м. Слов'янськ.

28.09.2024 р. близько 09:00 Позивач та ОСОБА_5 , на транспортному засобі AUDI А4, під керуванням останнього, виїхали із м. Добропілля у напрямку м. Слов'янськ Донецької області. Про вказаний факт Позивач інформував своє керівництво.

До м. Слов'янськ Донецької області Позивач та ОСОБА_5 дістались близько 10:00 год. 28.09.2024 р. та одразу приступили до пошуку житла. У цей день зв'язок із Позивачем був відсутній, оскільки належний йому мобільний телефон з абонентським номер НОМЕР_1 залишився у тимчасовому місці мешкання у м. Добропілля. Зв'язок із ОСОБА_5 також був відсутній, оскільки його мобільний телефон вийшов з ладу 27.09.2024 р. та знаходився у ремонтній майстерні.

У м. Слов'янськ Донецької області перебували до ранку 29.09.2024 р. Повернувшись до тимчасового місця дислокації у м. Добропілля, від інспектора взводу № 2 роти № 1 полку Управління поліції особливого призначення № 2 Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_6 стало відомо про те, що близько 15:00 год. 28.09.2024 р. за місцем тимчасової дислокації взводу № 2 роти № 1 полку Управління поліції особливого призначення № 2 Департаменту поліції особливого призначення « ІНФОРМАЦІЯ_1 » відбувся збір особового складу, на якому були присутні працівники відділу моніторингу Управління поліції особливого призначення № 2 Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада « ІНФОРМАЦІЯ_1 ». У цей час Позивач та ОСОБА_5 були відсутні у місці тимчасової дислокації взводу № 2 роти № 1 полку Управління поліції особливого призначення № 2 Департаменту поліції особливого призначення « ІНФОРМАЦІЯ_3 штурмова бригада « ІНФОРМАЦІЯ_1 », розташованому у АДРЕСА_2 , з причин, що були вказані Позивачем вище. У період з 10:00 год. 27.09.2024 р. до 07:00 год. 29.09.2024 р. Позивач перебував у м. Слов'янськ Донецької області та не виїжджав за межі Донецької області. Близько 10:00 год. 29.09.2024 р. позивач зателефонував працівникам відділу моніторингу Управління поліції особливого призначення № 2 Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та повідомив, що перебуває у місці тимчасової дислокації свого підрозділу.

Комісією також був опитаний тимчасово виконуючий обов'язки командира роти № 1 полку Управління поліції особливого призначення № 2 Департаменту поліції особливого призначення « ІНФОРМАЦІЯ_3 штурмова бригада « ІНФОРМАЦІЯ_1 » лейтенант поліції ОСОБА_7 , який в поясненнях від 05.10.2024 р. зазначив, що наказом командира зведеного підрозділу Управління поліції особливого призначення № 2 (штурмовий полк « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада « ІНФОРМАЦІЯ_1 » підполковника поліції ОСОБА_8 від 24.09.2024 р. № Зо/сВСЛ «По особовому складу», із 24.09.2024 до особливого розпорядження, його було визначено виконуючим обов'язки командира роти № 1 зведеного підрозділу Управління поліції особливого призначення № 2 (штурмовий полк « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

28.09.2024 р. о 15:20 год. під час перевірки підлеглого особового складу роти № 1 була виявлена відсутність на службі поліцейських, зокрема і ОСОБА_1 . При цьому Позивач і ОСОБА_5 не доповідали засобами електронного зв'язку або будь-яким іншим способом про причини своєї відсутності на службі. Безпосередні керівники поліцейських ОСОБА_1 та ОСОБА_5 також не інформували т.в.о. командира роти № 1 полку УПОП № 2 ДПОП «ОШБ «Лють» лейтенант поліції ОСОБА_7 про причини їх відсутності на службі за місцем тимчасової дислокації.

Факт відсутності на службі без поважних причин, зокрема і Позивача, у період з 15:20 год. до 21:00 год. 28.09.2024 р., зафіксовано відповідним актом від 28.09.2024 р., що складений комісійно.

У ранковий час 29.09.2024 р. поліцейські ОСОБА_5 та ОСОБА_1 повернулись до тимчасового місця дислокації у м. Добропілля Покровського району Донецької області та доповіли рапортом на ім'я т.в.о. командира роти № 1 полку УПОП № 2 ДПОП «ОШБ «Лють» лейтенант поліції ОСОБА_7 про причини своєї відсутності на службі 28.09.2024 р. Зі слів ОСОБА_5 та ОСОБА_1 стало відомо про те, що упродовж дня 28.09.2024 р. вони перебували у м. Слов'янськ, де займались пошуком житла. Зв'язок із ОСОБА_1 та ОСОБА_5 упродовж 28.09.2024 р. був відсутній, оскільки вони не мали при собі належних їм мобільних телефонів з причин, шо вказані у рапортах від 29.09.2024 р.

Вказану інформацію т.в.о. командира роти № 1 полку УПОП № 2 ДПОП «ОШБ «Лють» лейтенант поліції ОСОБА_7 повідомив працівникам відділу моніторингу Управління поліції особливого призначення № 2 Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

Факт відсутності старшого сержанта поліції ОСОБА_1 28.09.2024 р. був зафіксований шляхом складання комісією у складі поліцейських Управління поліції особливого призначення № 2 Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ОСОБА_9 та ОСОБА_10 відповідного акту про відсутність на службі поліцейського, який зареєстрований від 28.09.2024 р. за № 69/59/13-2024/вн/ВСЛ.

За наслідками проведення вказаного вище службового розслідування було затверджено Висновок службового розслідування від 29.10.2024 р. №9428/01/59/13-2024вн, проведеного за фактом можливого порушення службової дисципліни, що виразилося у неналежному виконанні службових обов'язків окремими поліцейськими роти №1 полку Управління поліції особливого призначення № 2 Департаменту поліції особливого призначення « ІНФОРМАЦІЯ_1 », зокрема, їх відсутності на службі та у залишенні ОСОБА_11 закріпленої зброї без нагляду.

Згідно висновків службового розслідування від 29.10.2024 р. №9428/01/59/13-2024вн, обставини, які пом'якшують відповідальність ОСОБА_1 , передбачені ч. 4, ч. 5 ст. 19 Дисциплінарного статуту, та обставини, які обтяжують відповідальність ОСОБА_1 , передбачені ч. 6 ст. 19 Дисциплінарного статуту, а також щодо скоєння ним дисциплінарного проступку у стані крайньої необхідності чи необхідної оборони, що, відповідно до вимог ч. 2 ст. 13 Дисциплінарного статуту, виключало б можливість застосовування до нього дисциплінарних стягнень, комісією не встановлено.

На підставі висновку службового розслідування від 29.10.2024 р. №9428/01/59/13-2024вн та за клопотанням т.в.о. начальника управління - командира полку УПОП № 2 ДПОП «ОШБ «Лють», наказом Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 08.11.2024 року №302 «Про застосування дисциплінарних стягнень» за вчинення дисциплінарного проступку, порушення вимог пунктів 1, 2 та 6 ч. 1 ст. 18, пунктів 1, 2, 4, 5 та 8 ч. 3 ст. 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15.03.2018 №2337 - VIII, підпунктів 2, 5, 8, 20 та 21 п. 3 розділу ІІ Посадової інструкцій інспектора взводу №2 роти №1 полку управління поліції особливого призначення №2 (штурмовий полк « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») Департаменту поліції особливого призначення « ІНФОРМАЦІЯ_1 », затвердженої т.в.о начальника управління - командиром полку управління поліції особливого призначення №2 (штурмовий полк « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » 19.03.2024, Внутрішнього розпорядку дня поліцейських, державних службовців та працівників Департаменту поліції особливого призначення « ІНФОРМАЦІЯ_1 », затвердженого наказом Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 28.11.2023 р. № 346, що виразилося в безпідставній відсутності на службі 28 вересня 2024 року, відповідно до вимог п.п. 2 п. 1 наказу Національної поліції України від 19.07.2022 р. №507 «Про заходи щодо зміцнення службової дисципліни та в діяльності поліції» застосовано до інспектора взводу №2 роти №1 полку управління поліції особливого призначення №2 (штурмовий полк « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 дисциплінарне стягнення у виді звільнення із служби в поліції.

З вказаним наказом Позивач був ознайомлений 13.11.2024 р., що підтверджується його власноручним підписом на копії наказу Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 08.11.2024 року №302 «Про застосування дисциплінарних стягнень».

Відповідно до витягу з наказу Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 13.12.2024 р. № 1668 о/с (по особовому складу), старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 , інспектора взводу №2 роти №1 полку управління поліції особливого призначення №2 (штурмовий полк « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з 13.12.2024 р. звільнено зі служби в поліції за пунктом 6 частини першої статті 77 Закону України «Про національну поліцію».

13.12.2024 р. засобами поштового зв'язку АТ «Укрпошта» (рекомендованим листом з повідомленням про вручення №6509601317801) листом №11191/59/13-2024 Позивача повідомлено про звільнення згідно наказу Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 13.12.2024 р. № 1668 о/с (по особовому складу).

Позивач, вбачаючи в зазначеному порушення своїх прав, звернувся за їх захистом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ст. 17 Закон України «Про правовий режим воєнного стану», органи державної влади України, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, громадські об'єднання, а також громадяни зобов'язані сприяти діяльності військового командування та військових адміністрацій у запровадженні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану на відповідній території.

Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/202, з 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб в Україні було введено воєнний стан, термін дії якого, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією російської федерації проти України відповідними Указами Президента України продовжено до сьогоднішнього дня.

Законом України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII (далі Закон №580-VIII) визначено правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України.

За приписами статті 1 Закону України №580-VIII, Національна поліція України (поліція) - це центральний орган виконавчої влади, який служить суспільству шляхом забезпечення охорони прав і свобод людини, протидії злочинності, підтримання публічної безпеки і порядку. Діяльність поліції спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України згідно із законом.

Згідно з частиною першою статті 59 Закону № 580-VIII служба в поліції є державною службою особливого характеру, яка є професійною діяльністю поліцейських з виконання покладених на поліцію повноважень.

Поліцейським є громадянин України, який склав Присягу поліцейського, проходить службу на відповідних посадах у поліції і якому присвоєно спеціальне звання поліції (частина перша статті 17 Закону № 580-VIII).

Відповідно до ст.64 Закону №580-VIII особа, яка вступає на службу в поліції, складає Присягу на вірність Українському народові. Прийнята поліцейськими при вступі на службу присяга передбачає взяття на себе обов'язків поваги та охорони прав і свобод людини, честі держави, несення високого звання поліцейського з гідністю та сумлінного виконання своїх службових обов'язків.

Завданням поліції є надання поліцейських послуг у сферах: 1) забезпечення публічної безпеки і порядку; 2) охорони прав і свобод людини, а також інтересів суспільства і держави; 3) протидії злочинності; 4) надання в межах, визначених законом, послуг з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або в наслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги (стаття 2 Закону № 580-VІІІ).

При цьому, відповідно до частини першої статті 18 Закону України №580-VIII поліцейський зобов'язаний:

1) неухильно дотримуватися положень Конституції України, законів України та інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, та Присяги поліцейського;

2) професійно виконувати свої службові обов'язки відповідно до вимог нормативно-правових актів, посадових (функціональних) обов'язків, наказів керівництва;

3) поважати і не порушувати прав і свобод людини;

4) надавати невідкладну, зокрема домедичну і медичну, допомогу особам, які постраждали внаслідок правопорушень, нещасних випадків, а також особам, які опинилися в безпорадному стані або стані, небезпечному для їхнього життя чи здоров'я;

5) зберігати інформацію з обмеженим доступом, яка стала йому відома у зв'язку з виконанням службових обов'язків;

6) інформувати безпосереднього керівника про обставини, що унеможливлюють його подальшу службу в поліції або перебування на займаній посаді.

Відповідно до ст. 13 Закону № 580-VIII у складі поліції функціонують: 1) кримінальна поліція; 2) патрульна поліція; 3) органи досудового розслідування; 4) поліція охорони; 5) спеціальна поліція; 6) поліція особливого призначення.

Відповідно до пункту 24 частини першої статті 23 Закону № 580-VIII поліція бере участь відповідно до повноважень у забезпеченні та здійсненні заходів правового режиму воєнного або надзвичайного стану, зони надзвичайної екологічної ситуації у разі їх введення на всій території України або в окремій місцевості.

Частиною 2 статті 24 Закону № 580-VIII передбачено, що у разі виникнення загрози державному суверенітету України та її територіальної цілісності, а також у ході відсічі збройної агресії проти України органи та підрозділи, що входять до системи поліції, відповідно до законодавства України беруть участь в обороні України, у виконанні завдань територіальної оборони, забезпеченні та здійсненні заходів правового режиму воєнного стану у разі його оголошення на всій території України або в окремій місцевості.

Частиною 4 ст. 24 Закону № 580-VIII унормовано, що під час дії воєнного стану поліція особливого призначення в ході відсічі збройної агресії проти України за рішенням військового командування, погодженим з керівником поліції або уповноваженою ним особою, може брати участь в обороні України відповідно до Закону України «Про оборону України» шляхом безпосереднього ведення бойових дій.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про оборону України» від 06.12.1991 № 1932-XII (далі Закон № 1932- ХІІ) воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Відповідно до ч. 1 статті 2 Закону № 1932-XII оборона України базується на готовності та здатності органів державної влади, усіх складових сектору безпеки і оборони України, органів місцевого самоврядування, єдиної системи цивільного захисту, національної економіки до переведення, при необхідності, з мирного на воєнний стан та відсічі збройній агресії, ліквідації збройного конфлікту, а також готовності населення і території держави до оборони.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 12 Закону № 1932-XII участь в обороні держави разом із Збройними Силами України беруть у межах своїх повноважень інші військові формування, утворені відповідно до законів України, Державна спеціальна служба транспорту, Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України, а також відповідні правоохоронні органи.

Діяльність і управління іншими військовими формуваннями, утвореними відповідно до законів України, та правоохоронними органами, які відповідно до своїх повноважень беруть участь в обороні держави, здійснюються згідно із законодавством.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про національну безпеку» від 21 червня 2018 року № 2469-VIII (далі - Закон України «Про національну безпеку України») сектор безпеки і оборони України складається з чотирьох взаємопов'язаних складових: сили безпеки; сили оборони; оборонно-промисловий комплекс; громадяни та громадські об'єднання, які добровільно беруть участь у забезпеченні національної безпеки.

Функції та повноваження складових сектору безпеки і оборони визначаються законодавством України.

До складу сектору безпеки і оборони входять: Міністерство оборони України, Збройні Сили України, Державна спеціальна служба транспорту, Міністерство внутрішніх справ України, Національна гвардія України, Національна поліція України, Державна прикордонна служба України, Державна міграційна служба України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Служба безпеки України, Антитерористичний центр при Службі безпеки України, Служба судової охорони, Управління державної охорони України, Державна служба спеціального зв'язку та захисту інформації України, Апарат Ради національної безпеки і оборони України, розвідувальні органи України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну військово-промислову політику.

Відповідно до ч. 4 ст. 18 Закону України «Про національну безпеку України» Національна поліція України є центральним органом виконавчої влади, що забезпечує громадську безпеку і порядок, охорону прав і свобод людини, інтересів суспільства і держави, протидію злочинності, а також надає визначені законом послуги з допомоги особам, які з особистих, економічних, соціальних причин або внаслідок надзвичайних ситуацій потребують такої допомоги.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 січня 2023 № 30 утворено як юридичну особу публічного права міжрегіональний територіальний орган Національної поліції - Департамент поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 ».

Згідно Положення про Департамент поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 », затвердженого наказом Національної поліції України від 16.04.2024 №403, Департамент поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » є міжрегіональним територіальним органом Національної поліції України у складі поліції особливого призначення, який створюється, реорганізовується та ліквідовується Кабінетом Міністрів України за поданням Міністра внутрішніх справ України на підставі пропозицій Голови Національної поліції України в установленому законодавством України порядку.

Департамент організовує діяльність своїх структурних, стройових та територіальних (відокремлених) підрозділів (далі - підрозділи Департаменту), здійснює контроль за їх діяльністю, надає їм організаційно-методичну і практичну допомогу та здійснює ix інформаційно-аналітичне, матеріально-технічне та фінансово-господарське забезпечення у визначеному законодавством України порядку.

Серед функцій Департаменту, визначених пунктом 3 Положення, зокрема, Департамент бере участь, у разі виникнення загрози державному суверенітету України та її територіальній цілісності, а також у ході відсічі збройної агресії проти України, в обороні України, у виконанні завдань територіальної оборони, забезпеченні та здійсненні заходів правового режиму надзвичайного або воєнного стану в разі його оголошення на всій території України або в окремій місцевості, зокрема шляхом виконання бойових розпоряджень, які надані уповноваженими посадовими особами, та бойових (спеціальних) завдань в операціях або самостійно під час відсічі збройної агресії проти України або ліквідації (нейтралізації) збройного конфлікту, виконання інших завдань із застосуванням будь-яких видів зброї (озброєння), спеціальних та технічних засобів відповідно до законодавства України; а також участь в обороні України відповідно до Закону України «Про оборону України» шляхом безпосереднього ведення бойових дій за рішенням військового командування, погодженим із керівником поліції або уповноваженою ним особою, під час дії правового режиму воєнного стану в ході відсічі збройної агресії проти України.

Отже, участь у бойових діях під час воєнного стану відповідними підрозділами Департаменту поліції особливого призначення, зокрема, і Департаментом поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » регламентована нормами права.

Згідно з посадовою інструкцією інспектора взводу № 2 роти № 1 полку Управління поліції особливого призначення № 2 (штурмовий полк « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») Департаменту поліції особливого призначення « ІНФОРМАЦІЯ_1 », до завдань і обов'язків інспектора взводу, серед іншого, входить: участь у разі виникнення загрози державному суверенітету України та її територіальної цілісності, а також відсічі збройної агресії проти України, обороні України, у виконанні завдань територіальної оборони, забезпеченні та здійсненні заходів правового режиму надзвичайного або воєнного стану у разі його оголошення по всій території України або в окремій місцевості, зокрема, шляхом виконання бойових розпоряджень, які надані уповноваженими посадовими особами та бойових (спеціальних) завдань в операціях або самостійно під час відсічі збройної агресії проти України або ліквідації (нейтралізації збройного конфлікту, виконання інших завдань із застосуванням будь-яких видів зброї (озброєння), спеціальних та технічних засобів відповідно до законодавства України); виконання бойових завдань із відсічі збройної агресії, проведення штурмових, контрдиверсійних та пошуково-фільтраційних заходів тощо.

Інспектор взводу зобов'язаний: запобігати вчиненню правопорушень; знати та неухильно дотримуватися положень Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, бути вірним Присязі працівника поліції, мужньо і вправно служити народу України; безумовно виконувати накази прямих керівників, віддані (видані) в межах наданих їм повноважень та відповідно до закону; вживати заходів до негайного усунення причин та умов, що ускладнюють виконання обов'язків поліцейського, та невідкладно інформувати про це безпосереднього керівника; утримуватись від дій, що перешкоджають іншим поліцейським виконувати їхні обов'язки, а також таких, що підривають авторитет Національної поліції України; знати і виконувати заходи безпеки під час несення служби, дотримуватися правил внутрішнього розпорядку; інформувати безпосереднього керівника про обставини, що унеможливлюють його подальшу службу в поліції, або перебування в займаній посаді; постійно працювати над підвищенням свого освітнього та професійного рівня, бути дисциплінованим, чітко виконувати доручення, проявляти ініціативу та мотивувати себе на виконання поставлених завдань.

Як встановлено судом, з посадовою інструкцією Позивач ознайомлений під особистий підпис 01.05.2023 року.

Згідно з частинами першою та другою статті 19 Закону України №580-VIII у разі вчинення протиправних діянь поліцейські несуть кримінальну, адміністративну, цивільно-правову та дисциплінарну відповідальність. Підстави та порядок притягнення поліцейських до дисциплінарної відповідальності, а також застосування до поліцейських заохочень визначаються Дисциплінарним статутом Національної поліції України, що затверджується законом.

Сутність службової дисципліни в Національній поліції України, повноваження поліцейських та їхніх керівників з її додержання, види заохочень і дисциплінарних стягнень, а також порядок їх застосування та оскарження встановлено Дисциплінарним статутом Національної поліції України, затвердженим Законом України від 15.03.2018 № 2337-VIII (далі - Дисциплінарний статут). Дія цього Статуту поширюється на поліцейських, які повинні неухильно додержуватися його вимог.

Відповідно до статті 1 Дисциплінарного статуту, службова дисципліна - дотримання поліцейським Конституції і законів України, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів Національної поліції України, нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, Присяги поліцейського, наказів керівників.

Згідно з частиною 3 статті 1 Дисциплінарного статуту, службова дисципліна, крім основних обов'язків поліцейського, визначених статтею 18 Закону України Про Національну поліцію, зобов'язує поліцейського, бути вірним Присязі поліцейського, мужньо і вправно служити народу України; знати закони, інші нормативно-правові акти, що визначають повноваження поліції, а також свої посадові (функціональні) обов'язки; поважати права, честь і гідність людини, надавати допомогу та запобігати вчиненню правопорушень; безумовно виконувати накази керівників, віддані (видані) в межах наданих їм повноважень та відповідно до закону; вживати заходів до негайного усунення причин та умов, що ускладнюють виконання обов'язків поліцейського, та негайно інформувати про це безпосереднього керівника; утримуватися від дій, що перешкоджають іншим поліцейським виконувати їхні обов'язки, а також які підривають авторитет Національної поліції України; утримуватися від висловлювань та дій, що порушують права людини або принижують честь і гідність людини; знати і виконувати заходи безпеки під час несення служби, дотримуватися правил внутрішнього розпорядку; підтримувати рівень своєї підготовки (кваліфікації), необхідний для виконання службових повноважень; берегти службове майно, забезпечувати належний стан зброї та спеціальних засобів; поважати честь і гідність інших поліцейських і працівників поліції, надавати їм допомогу та стримувати їх від вчинення правопорушень; дотримуватися правил носіння однострою та знаків розрізнення; сприяти керівникові в організації дотримання службової дисципліни, інформувати його про виявлені порушення, у тому числі вчинені іншими працівниками поліції; під час несення служби поліцейському заборонено перебувати у стані алкогольного, наркотичного та/або іншого сп'яніння.

Розділом ІІІ Дисциплінарного статуту передбачено порядок накладення дисциплінарного стягнення.

Відповідно до статті 11 Дисциплінарного статуту за порушення службової дисципліни поліцейські незалежно від займаної посади та спеціального звання несуть дисциплінарну відповідальність згідно з цим Статутом. За вчинення адміністративних правопорушень поліцейські несуть дисциплінарну відповідальність відповідно до цього Статуту, крім випадків, передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення. Поліцейських, яких в установленому порядку притягнуто до адміністративної, кримінальної або цивільно-правової відповідальності, одночасно може бути притягнуто до дисциплінарної відповідальності згідно з цим Статутом.

При цьому, за приписами статті 12 Дисциплінарного статуту, дисциплінарним проступком визнається протиправна винна дія чи бездіяльність поліцейського, що полягає в порушенні ним службової дисципліни, невиконанні чи неналежному виконанні обов'язків поліцейського або виходить за їх межі, порушенні обмежень та заборон, визначених законодавством для поліцейських, а також у вчиненні дій, що підривають авторитет поліції.

Частинами першою-третьою статті 13 Дисциплінарного статуту визначено, що дисциплінарне стягнення є засобом підтримання службової дисципліни, що застосовується за вчинення дисциплінарного проступку з метою виховання поліцейського, який його вчинив, для безумовного дотримання службової дисципліни, а також з метою запобігання вчиненню нових дисциплінарних проступків.

Дисциплінарне стягнення має індивідуальний характер та не застосовується до поліцейського, вина якого у вчиненні дисциплінарного проступку не встановлена у визначеному порядку або який діяв у стані крайньої необхідності чи необхідної оборони.

До поліцейських можуть застосовуватися такі види дисциплінарних стягнень: 1) зауваження; 2) догана; 3) сувора догана; 4) попередження про неповну службову відповідність; 5) пониження у спеціальному званні на один ступінь; 6) звільнення з посади; 7) звільнення із служби в поліції.

Статтею 14 Дисциплінарного статуту встановлено порядок проведення службового розслідування, відповідно до якої службове розслідування - це діяльність із збирання, перевірки та оцінки матеріалів і відомостей про дисциплінарний проступок поліцейського. Службове розслідування проводиться з метою своєчасного, повного та об'єктивного з'ясування всіх обставин вчинення поліцейським дисциплінарного проступку, встановлення причин і умов його вчинення, вини, ступеня тяжкості дисциплінарного проступку, розміру заподіяної шкоди та для підготовки пропозицій щодо усунення причин вчинення дисциплінарних проступків.

Службове розслідування призначається за письмовим наказом керівника, якому надані повноваження із застосування до поліцейського дисциплінарного стягнення.

Відповідно до частини четвертої вказаної статті Дисциплінарного статуту підставою для призначення службового розслідування є заяви, скарги та повідомлення громадян, посадових осіб, інших поліцейських, засобів масової інформації (далі - повідомлення), рапорти про вчинення порушення, що має ознаки дисциплінарного проступку, або безпосереднє виявлення ознак такого проступку посадовою особою поліції, за наявності достатніх даних, що вказують на ознаки дисциплінарного проступку.

Службове розслідування проводиться на засадах неупередженості та рівності всіх поліцейських перед законом незалежно від займаної посади, спеціального звання, наявних у них державних нагород та заслуг перед державою.

Згідно з частиною 10 статті 14 Дисциплінарного статуту порядок проведення службових розслідувань у Національній поліції України встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.

Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07.11.2018 №893, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28.11.2018 за №1355/32807, затверджено Порядок проведення службових розслідувань у Національній поліції України (далі - Наказ №893).

Відповідно до пункту 1 розділу ІІ Наказу №893 службове розслідування призначається за письмовим наказом керівника, якому надані повноваження із застосування до поліцейського дисциплінарного стягнення. Підставами для призначення службового розслідування є заяви, скарги та повідомлення громадян, посадових осіб, інших поліцейських, засобів масової інформації, рапорти про вчинення порушення, що має ознаки дисциплінарного проступку, або безпосереднє виявлення ознак такого проступку посадовою особою поліції за наявності достатніх даних, що вказують на ознаки дисциплінарного проступку.

Розділом V Порядку №893 зокрема, визначено що проведення службового розслідування полягає в діяльності дисциплінарної комісії із збирання, перевірки та оцінки матеріалів і відомостей про дисциплінарний проступок поліцейського з метою своєчасного, повного та об'єктивного з'ясування всіх обставин його вчинення, установлення причин і умов учинення дисциплінарного проступку, вини поліцейського, ступеня тяжкості дисциплінарного проступку, розміру заподіяної шкоди та для підготовки пропозицій щодо усунення причин учинення дисциплінарних проступків.

Службове розслідування розпочинається із дня видання наказу про його призначення та завершується в день затвердження керівником, який призначив службове розслідування, чи особою, яка виконує його обов'язки, висновку службового розслідування. Якщо закінчення строку проведення службового розслідування припадає на вихідний чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.

Строк проведення службового розслідування, його продовження, порядок обчислення строку службового розслідування визначаються статтею 16 Дисциплінарного статуту Національної поліції України.

Службове розслідування має встановити:

наявність чи відсутність складу дисциплінарного проступку в діянні (дії чи бездіяльності) поліцейського, з приводу якого (якої) було призначено службове розслідування;

наявність чи відсутність порушень положень законів України чи інших нормативно-правових актів, організаційно-розпорядчих документів або посадових інструкцій;

ступінь вини кожної з осіб, що вчинили дисциплінарний проступок;

обставини, що пом'якшують або обтяжують ступінь і характер відповідальності поліцейського чи знімають безпідставні звинувачення з нього;

відомості, що характеризують поліцейського, а також дані про наявність або відсутність у нього дисциплінарних стягнень;

вид і розмір заподіяної шкоди;

причини та умови, що призвели до вчинення дисциплінарного проступку.

Розгляд справи дисциплінарною комісією проводиться зазвичай у формі письмового провадження.

Збирання та перевірка матеріалів і відомостей про дисциплінарний проступок поліцейського у разі розгляду справи у формі письмового провадження здійснюються зазвичай шляхом:

одержання пояснень щодо обставин справи від поліцейського, стосовно якого проводиться службове розслідування, та від інших осіб;

одержання в органах, закладах, установах поліції та їх підрозділах чи за запитом в інших органах державної влади та органах місцевого самоврядування необхідних документів або їх копій та долучення до матеріалів справи;

отримання консультацій спеціалістів з питань, що стосуються службового розслідування.

У разі розгляду справи у формі письмового провадження рішення дисциплінарною комісією приймається без повідомлення та (або) виклику інших учасників службового розслідування на підставі наявних у справі матеріалів.

Поліцейський, стосовно якого проводиться службове розслідування, та інші особи можуть надавати усні або письмові пояснення (у тому числі з накладанням електронного цифрового підпису) щодо відомих їм відомостей про діяння, яке стало підставою для призначення службового розслідування.

Під час розгляду справи у формі письмового провадження поліцейський, стосовно якого проводиться службове розслідування, надає пояснення в письмовій формі.

Пояснення поліцейського, стосовно якого проводиться службове розслідування, та інших осіб може фіксуватися на бланку пояснення, зразок якого наведена в додатку до цього Порядку.

Письмове пояснення підписують особа, яка отримувала пояснення, та особа, яка надала пояснення, із зазначенням дати його надання.

Відповідно до розділу VI Порядку №893 висновок службового розслідування є підсумковим документом службового розслідування, який складається зі вступної, описової та резолютивної частин. Висновок службового розслідування готує і підписує дисциплінарна комісія.

Висновок службового розслідування затверджує керівник, який його призначив, або особа, яка виконує обов'язки керівника. Враховуючи думку членів дисциплінарної комісії та на підставі поданих матеріалів службового розслідування уповноважений керівник може прийняти рішення про накладення на поліцейського іншого виду дисциплінарного стягнення, що відрізняється від запропонованого дисциплінарною комісією.

На підставі пункту 6 частини першої статті 77 Закону № 580-VIII поліцейський звільняється зі служби в поліції, а служба в поліції припиняється у зв'язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби, накладеного відповідно до Дисциплінарного статуту Національної поліції України.

Отже, з наведених норм законодавства вбачається, що єдиною підставою для застосування до поліцейського дисциплінарного стягнення, зокрема, у вигляді звільнення зі служби у поліції, є відповідний наказ начальника, прийнятий на підставі висновку службового розслідування, яке проводиться з метою повного та об'єктивного з'ясування всіх обставин вчинення поліцейським дисциплінарного проступку.

Так, судом встановлено, що, наказом Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 01.05.2023 р. №389 о/с «По особовому складу» лейтенанта поліції ОСОБА_1 призначено інспектором взводу №2 роти №1 полку управління поліції особливого призначення №2 (штурмовий полк « ІНФОРМАЦІЯ_2 »).

Згідно з посадовою інструкцією інспектора взводу № 2 роти № 1 полку управління поліції особливого призначення № 2 (штурмовий полк « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») Департаменту поліції особливого призначення « ІНФОРМАЦІЯ_1 », до завдань і обов'язків Позивача, серед іншого, входить: участь у разі виникнення загрози державному суверенітету України та її територіальної цілісності, а також відсічі збройної агресії проти України, обороні України, у виконанні завдань територіальної оборони, забезпеченні та здійсненні заходів правового режиму надзвичайного або воєнного стану у разі його оголошення по всій території України або в окремій місцевості, зокрема, шляхом виконання бойових розпоряджень, які надані уповноваженими посадовими особами та бойових (спеціальних) завдань в операціях або самостійно під час відсічі збройної агресії проти України або ліквідації (нейтралізації збройного конфлікту, виконання інших завдань із застосуванням будь-яких видів зброї (озброєння), спеціальних та технічних засобів відповідно до законодавства України); виконання бойових завдань із відсічі збройної агресії, проведення штурмових, контрдиверсійних та пошуково-фільтраційних заходів тощо.

Інспектор взводу зобов'язаний: запобігати вчиненню правопорушень; знати та неухильно дотримуватися положень Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, що регламентують діяльність поліції, бути вірним Присязі працівника поліції, мужньо і вправно служити народу України; безумовно виконувати накази прямих керівників, віддані (видані) в межах наданих їм повноважень та відповідно до закону; вживати заходів до негайного усунення причин та умов, що ускладнюють виконання обов'язків поліцейського, та невідкладно інформувати про це безпосереднього керівника; утримуватись від дій, що перешкоджають іншим поліцейським виконувати їхні обов'язки, а також таких, що підривають авторитет Національної поліції України; знати і виконувати заходи безпеки під час несення служби, дотримуватися правил внутрішнього розпорядку; інформувати безпосереднього керівника про обставини, що унеможливлюють його подальшу службу в поліції, або перебування в займаній посаді; постійно працювати над підвищенням свого освітнього та професійного рівня, бути дисциплінованим, чітко виконувати доручення, проявляти ініціативу та мотивувати себе на виконання поставлених завдань.

З вказаною посадовою інструкцією Позивач ознайомлений під особистий підпис 01.05.2023 р.

Наказом Управління поліції особливого призначення № 2 (штурмовий полк « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 30.09.2024 № 438, призначено службове розслідування у формі письмового провадження та утворено дисциплінарну комісію.

Службовим розслідуванням встановлено:

- 28.09.2024 р. о 15:20 год. під час перевірки підлеглого особового складу роти № 1 була виявлена відсутність на службі поліцейських, зокрема і ОСОБА_1 , який не повідомив засобами електронного зв'язку або будь-яким іншим способом про причини своєї відсутності на службі;

- факт відсутності на службі без поважних причин, зокрема і Позивача, у період з 15:20 год. до 21:00 год. 28.09.2024 р., зафіксовано відповідним актом, що складений комісійно, який зареєстрований від 28.09.2024 р. за № 69/59/13-2024/вн/ВСЛ;

- 29.09.2024 р. поліцейські ОСОБА_5 та ОСОБА_1 повернулись до тимчасового місця дислокації у м. Добропілля Покровського району Донецької області та доповіли рапортом на ім'я т.в.о. командира роти № 1 полку УПОП № 2 ДПОП «ОШБ «Лють» лейтенант поліції ОСОБА_7 про причини своєї відсутності на службі 28.09.2024 р.; згідно пояснень ОСОБА_5 та ОСОБА_1 , впродовж дня 28.09.2024 р., вони перебували у м. Слов'янськ Донецької області, де займались пошуком житла, зв'язок із вказаними особами упродовж 28.09.2024 р. був відсутній, оскільки вони не мали при собі належних їм мобільних телефонів з причин, шо вказані у рапортах від 29.09.2024 р.

За наслідками проведення вказаного вище службового розслідування було затверджено Висновок службового розслідування від 29.10.2024 р. №9428/01/59/13-2024вн, який підтверджено факт безпідставної відсутності Позивача на службі.

Суд зазначає, що Позивачем не надано до суду доказів, які б свідчили про допущені порушення з боку дисциплінарної комісії під час проведення службового розслідування.

Відповідно до пункту 4.1 Правил внутрішнього службового (трудового) розпорядку Управління поліції особливого призначення № 2 Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада «Лють», затверджених наказом УПОП № 2 ДПОП «ОШБ «Лють» від 08.06.2023 № 13 (далі - Правила), у разі своєї відсутності на службі поліцейський невідкладно повідомляє про це безпосереднього керівника у письмовій формі (рапортом), засобами електронного чи телефонного зв'язку або іншим доступним способом про причини відсутності на службі, медичний заклад, де проходить лікування, та приблизний термін лікування.

У підпункті 2 пункту 1 наказу Національної поліції України від 19.07.2022 р. № 507 «Про заходи щодо зміцнення службової дисципліни та дотримання законності в діяльності поліції» зазначено, що керівникам структурних підрозділів центрального органу управління поліції, міжрегіональних територіальних органів Національної поліції, головних управлінь Національної поліції в АР Крим та м. Севастополі, областях та м. Києві, державних установ, що належать до сфери управління Національної поліції, необхідно за результатами службових розслідувань за фактами причетності до скоєння корупційних кримінальних правопорушень, незаконного застосування табельної вогнепальної зброї або її втрати в умовах, що не пов'язані з веденням бойових дій, дорожньо-транспортних пригод з тяжкими наслідками, а також випадками керування транспортними засобами в стані (або з ознаками) сп'яніння, перебування на службі в стані сп'яніння, безпідставної відсутності на робочому місці (на службі) більше ніж добу застосовувати до винних найсуворіший вид дисциплінарної відповідальності - звільнення зі служби в поліції.

Позивач в порушення вимог пункту 4.1 Правил, не поінформував про причини своєї відсутності на службі безпосереднього керівника.

Так, згідно з матеріалами справи, на підставі висновку службового розслідування від 29.10.2024 р. №9428/01/59/13-2024вн та за клопотанням т.в.о. начальника управління - командира полку УПОП № 2 ДПОП «ОШБ «Лють», наказом Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 08.11.2024 року №302 «Про застосування дисциплінарних стягнень» за вчинення дисциплінарного проступку, порушення вимог пунктів 1, 2 та 6 ч. 1 ст. 18, пунктів 1, 2, 4, 5 та 8 ч. 3 ст. 1 Дисциплінарного статуту Національної поліції України, затвердженого Законом України від 15.03.2018 №2337 - VIII, підпунктів 2, 5, 8, 20 та 21 п. 3 розділу ІІ Посадової інструкцій інспектора взводу №2 роти №1 полку управління поліції особливого призначення №2 (штурмовий полк « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») Департаменту поліції особливого призначення « ІНФОРМАЦІЯ_1 », затвердженої т.в.о начальника управління - командиром полку управління поліції особливого призначення №2 (штурмовий полк « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » 19.03.2024, Внутрішнього розпорядку дня поліцейських, державних службовців та працівників Департаменту поліції особливого призначення « ІНФОРМАЦІЯ_1 », затвердженого наказом Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 28.11.2023 р. № 346, що виразилося в безпідставній відсутності на службі 28 вересня 2024 року, відповідно до вимог п.п. 2 п. 1 наказу Національної поліції України від 19.07.2022 р. №507 «Про заходи щодо зміцнення службової дисципліни та в діяльності поліції» застосовано до інспектора взводу №2 роти №1 полку управління поліції особливого призначення №2 (штурмовий полк « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 дисциплінарне стягнення у виді звільнення із служби в поліції.

З вказаним наказом Позивач був ознайомлений 13.11.2024 р., що підтверджується його власноручним підписом на копії наказу Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 08.11.2024 року №302 «Про застосування дисциплінарних стягнень».

13.12.2024 р., наказом Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 13.12.2024 р. № 1668 о/с (по особовому складу), старшого лейтенанта поліції ОСОБА_1 , інспектора взводу №2 роти №1 полку управління поліції особливого призначення №2 (штурмовий полк « ІНФОРМАЦІЯ_2 ») Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з 13.12.2024 р. звільнено зі служби в поліції за пунктом 6 частини першої статті 77 Закону України «Про національну поліцію».

Листом від 13.12.2024 р. №11191/59/13-2024, направленого засобами поштового зв'язку АТ «Укрпошта» (рекомендованим листом з повідомленням про вручення №6509601317801), Позивача повідомлено про звільнення згідно наказу Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » від 13.12.2024 р. № 1668 о/с (по особовому складу).

Відповідно до частини 2 статті 30 розділу V Дисциплінарного статуту, поліцейський вважається таким, що ознайомлений з наказом про застосування дисциплінарного стягнення, після спливу чотирьох календарних днів з дня його відправлення поштовим зв'язком або після спливу двох календарних днів - у разі відправлення з використанням електронної комунікації.

Таким чином, Позивач був ознайомлений з наказами від 08.11.2024 року №302, від 13.12.2024 р. № 1668 о/с відповідно до вимог законодавства.

Посилання Позивача на те, що йому не запропонували надати пояснення під час службового розслідування, спростовується матеріалами справи.

Так, під час проведення службового розслідування Позивачем надано пояснення від 03.10.2024 р., які містяться у матеріалах службового розслідування. Крім цього, неврахування права особи на участь у процесі службового розслідування та прийняття рішення про застосування Відповідачем дисциплінарного стягнення, не ознайомлення Позивача з матеріалами службового розслідування не може бути самостійною правовою підставою для звільнення Позивача від дисциплінарної відповідальності за наявності обставин, які вказують на скоєння дисциплінарного проступку. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 06.02.2020 р. по справі № 300/1406/19.

У постанові Верховного Суду від 08.02.2024 по справі № 640/8784/21 викладено правову позицію, про те, що чинним законодавством України передбачено право, а не обов'язок поліцейського, стосовно якого проводиться службове розслідування, та дисциплінарної комісії надавати і, відповідно, одержувати пояснення щодо обставин, які досліджуються. Ненадання таких пояснень не є перешкодою для подальшого розгляду матеріалів, що підтверджують та/або спростовують факт вчинення дисциплінарного проступку та проведення службового розслідування.

Щодо застосування дисциплінарного стягнення у період тимчасової непрацездатності Позивача, що підтверджується довідкою №4422, виданою 28.10.2024 р., то суд вказує на те, що відповідно до частини третьої статті 21 Дисциплінарного статуту, перебування поліцейського на лікарняному (у період тимчасової непрацездатності) чи у відпустці не перешкоджає застосуванню до нього дисциплінарного стягнення.

Розглядаючи питання співмірності обраного до Позивача крайнього заходу дисциплінарної відповідальності, суд зазначає, що Верховний Суд в постанові від 20.07.2023 р. у справі №620/4675/22 наголосив, що аналіз наведених вимог Дисциплінарного Статуту свідчить, що підставою для застосування до поліцейського дисциплінарного стягнення є порушення поліцейським службової дисципліни, невиконання або неналежне виконання обов'язків поліцейського, порушення обмежень та заборон, визначених законодавством для поліцейських.

Верховний Суд сформував правові висновки щодо застосування положень Дисциплінарного статуту, якими урегульовано особливості застосування дисциплінарних стягнень у період дії воєнного стану. У постанові від 23.11.2023 р. у справі № 420/14443/22, з урахуванням усталеної практики, Верховний Суд вказав, що обрання виду стягнення за дисциплінарний проступок перебуває у площині дискреційних повноважень суб'єкта його накладення. Застосування дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби є крайнім заходом дисциплінарного впливу, проте його застосування здійснюється на розсуд уповноваженої особи з урахуванням обставин у справі та не потребує наведення неможливості застосування інших видів дисциплінарних стягнень (постанови Верховного Суду від 01.04.2020 у справі № 806/647/15, від 21.01.2021 у справі № 826/4681/18, від 28.10.2021 у справі № 520/1578/2020, від 09.02.2022 у справі № 160/12290/20 та ін.)

Під час визначення виду стягнення керівник враховує характер проступку, обставини, за яких він був вчинений, особу порушника, ступінь його вини, обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність, попередню поведінку поліцейського, його ставлення до служби.

Подібні висновки підтримані Верховним Судом і у постанові від 31 січня 2024 року у справі № 600/4386/22-а.

Крім того, в матеріалах службового розслідування наявні документи, які містять данні, що характеризують позивача та його роботу в поліції, а отже дисциплінарної комісією було враховано цю інформацію при визначенні виду дисциплінарного стягнення.

Отже, аналіз наведених обставин дає підстави для висновку, що своїми діями, які знайшли відображення у висновку службового розслідування від 29.10.2024 р. №9428/01/59/13-2024вн, Позивачем порушено службову дисципліну, недотримано вимоги нормативних актів перелічених в наказі від 08.11.2024 року №302 про застосування дисциплінарних стягнень, що робить неможливим його подальшу службу в органах національної поліції.

Таким чином, враховуючи викладене, з урахуванням особливостей проведення службових розслідувань в період воєнного часу, суд зробив висновок про відсутність порушень у діях дисциплінарної комісії під час проведення службового розслідування відносно Позивача.

З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що при прийнятті оскаржуваних наказів №302 від 08.11.2024 року та №1668 о/с від 13.12.2024 року Відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що встановлений законом, добросовісно та розсудливо, з урахуванням всіх обставин справи, а тому відсутні підстави для визнання протиправними та скасування спірних наказів.

Оскільки інші позовні вимоги, в тому числі вимога про поновлення Позивача на посаді та виплату середнього заробітку за час вимушеного прогулу є похідними від вимог про скасування наказів про притягнення до дисциплінарної відповідальності та звільнення зі служби, відтак підстави для їх задоволення також відсутні.

Така правова позиція узгоджується з висновками Верховного Суду, які викладені у постановах №120/860/19а, № 824/355/17-а, № 806/2555/17, № 826/18834/15, № 815/2443/16, № 816/604/17.

Згідно ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку про необґрунтованість та безпідставність позовних вимог, відтак у задоволенні позову слід відмовити у повному обсязі.

Згідно ст. 139 КАС України, судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись ст. 2, 19, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Департаменту поліції особливого призначення «Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ( АДРЕСА_4 , ідентифікаційний код НОМЕР_3 ) про визнання протиправним та скасування наказу від 08.11.2024 року № 302 в частині - відмовити в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Дата складення повного судового рішення 02.02.2026 р.

Суддя Н.В. Лісовська