Рішення від 02.02.2026 по справі 640/21167/22

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 лютого 2026 року Справа № 640/21167/22

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Войтович І. І., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "КОМПАНІЯ "БАЛТИК ФІШ" до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві , Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2022 року Товариство з обмеженою відповідальністю «КОМПАНІЯ «БАЛТИК ФІШ» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовом до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві, Державної податкової служби України, у якому з урахуванням уточнених позовних вимог просило суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 04.08.2022 № 152541 про відповідність TOB «КОМПАНІЯ «БАЛТИК ФІШ» критеріям ризиковості платника податку та виключити TOB «КОМПАНІЯ «БАЛТИК ФІШ» з переліку ризикових суб'єктів господарювання;

- зобов'язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 1 від 28.09.2022 датою її фактичного надходження;

- зобов'язати ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну № 2 від 29.09.2022 датою її фактичного надходження.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що дії відповідача щодо прийняття спірного рішення про відповідність позивача критеріям ризиковості від 04.08.2022 № 152541, а також зупинення в подальшому спірних податкових накладних, направлених на реєстрацію в ЄРПН, суперечать нормам податкового законодавства та є необґрунтованими, оскільки товариством подано до контролюючого органу усі необхідні для реєстрації первинні документи, які не мають жодних дефектів та підтверджують факт здійснення господарських операцій. Позивач підсумовує, що наведене спірне рішення відповідача було прийнято протиправно та має бути скасовано.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.12.2022 у справі № 640/21167/22 позовну заяву залишено без руху у зв'язку із невідповідністю останньої ст. 160, ч. 3, ч. 6 ст. 161 КАС України.

Позивачем вимоги ухвали суду виконано у встановлений судом строк.

Відповідно до Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13.12.2022 №2825-ІХ ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва; утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві; визначено територіальну юрисдикцію Київського міського окружного адміністративного суду, яка поширюється на місто Київ.

На виконання положень п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" від 13 грудня 2022 року № 2825-ІХ, дана справа надіслана до Київського окружного адміністративного суду за належністю.

21.02.2023 вказані матеріали адміністративного позову отримані Київським окружним адміністративним судом та протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями, 21.02.2023 справа розподілена судді Войтович І.І.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 27.02.2023 у справі № 640/21167/22 прийнято позовну заяву до провадження та відкрито провадження в адміністративній справі, визначено розглядати таку за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

Відповідач ГУ ДПС у м. Києві позов не визнає, подав до суду відзив на позовну заяву у якому зазначає, що контролюючим органом правомірно прийнято оскаржуване рішення про відповідність платника податків критеріям ризиковості від 04.08.2022 №152541, а також зупинення в подальшому спірних податкових накладних, направлених на реєстрацію в ЄРПН, наголошує на відповідності спірного рішення вимогам законодавства.

Крім того, зазначає, що позивач не скористався правом подання письмових пояснень та пропустив строк такої подачі, у зв'язку із чим, рішення про реєстрацію або відмову в такій реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування прийнято не було.

Зазначає, що позовна вимога щодо реєстрації податкових накладних № 1 від 28.09.2022 та № 2 від 29.09.2022 є передчасною та необґрунтованою, а відтак просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Від відповідача ДПС України відзиву до суду не надійшло.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 17.09.2025 у справі № 640/21167/22 витребувано від Головного управління ДПС у місті Києві додаткові докази у справі, а саме, належним чином завірені рішення, прийняті за результатами розгляду питання про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних № 1 від 28.09.2022 та № 2 від 29.09.2022.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 02.02.2026 у справі № 640/21167/22 задоволено клопотання Головного управління ДПС у м. Києві про закриття провадження у справі та закрито провадження у справі № 640/21167/22 в частині визнання протиправним та скасування рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 04.08.2022 № 152541 про відповідність TOB «КОМПАНІЯ «БАЛТИК ФІШ» критеріям ризиковості платника податку та виключення TOB «КОМПАНІЯ «БАЛТИК ФІШ» з переліку ризикових суб'єктів господарювання.

Розглянувши позовну заяву та відзив на позовну заяву, дослідивши докази та оцінивши їх у сукупності, судом встановлено наступне.

ТОВ «КОМПАНІЯ «БАЛТИК ФІШ» є юридичною особою, яка здійснює господарську діяльність з 02.02.2017 та зареєстрована, згідно відомостей з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 02.02.2017, номер запису 1 067 102 0000 025698.

Основним видом діяльності позивача є КВЕД 46.38 Оптова торгівля іншими продуктами харчування, у тому числі рибою, ракоподібними та молюсками.

Зважаючи на закриття провадження у справі в частині визнання протиправним та скасування рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 04.08.2022 № 152541 про відповідність TOB «КОМПАНІЯ «БАЛТИК ФІШ» критеріям ризиковості платника податку та виключення TOB «КОМПАНІЯ «БАЛТИК ФІШ» з переліку ризикових суб'єктів господарювання, судом здійснюється розгляд справи в частині зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 1 від 28.09.2022 та № 2 від 29.09.2022 датою їх фактичного надходження.

З матеріалів справи вбачається, що 28.09.2022 ТОВ «КОМПАНІЯ «БАЛТИК ФІШ» та ТОВ «ІМЕКС ФІШ» підписано видаткову накладну № 4 на загальну суму 351 000,00 грн, в т.ч. ПДВ - 58 500,00 грн, на поставку хребтів лосося свіжоморожених у кількості 13 000 кг.

Також, 29.09.2022 ТОВ «КОМПАНІЯ «БАЛТИК ФІШ» та ТОВ «ІМЕКС ФІШ» підписано видаткову накладну № 5 на загальну суму 149 040,00 грн, в т.ч. ПДВ - 24 840,00 грн, на поставку хребтів лосося свіжоморожених у кількості 5 520 кг.

Копії договору між сторонами та інших документів щодо поставки зазначених товарів на користь ТОВ «ІМЕКС ФІШ» матеріали справи не містять.

Водночас, судом встановлено, що позивачем подано на реєстрацію наступні податкові накладні:

- від 28.09.2022 № 1 на загальну суму 351 000,00 грн, в т.ч. ПДВ - 58 500,00 грн, з номенклатурою: Хребти лосося свіжоморожені;

- від 29.09.2022 № 2 на загальну суму 149 040,00 грн, в т.ч. ПДВ - 24 840,00 грн, з номенклатурою: Хребти лосося свіжоморожені.

Відповідно до отриманих квитанцій від 14.10.2022 підставою для зупинення реєстрації виписаних позивачем податкових накладних від 28.09.2022 № 1 та від 29.09.2022 № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних зазначено відповідність платника податків - ТОВ «КОМПАНІЯ «БАЛТИК ФІШ» - пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку та запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Разом з тим, позивач зазначає, що останнім 27.10.2022 подано скарги до ДПС України на зупинення реєстрації вищезазначених податкових накладних та не отримано результатів розгляду таких скарг.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Зокрема, в силу ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Предметом розгляду у цій справі є наявність підстав для зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 1 від 28.09.2022 та № 2 від 29.09.2022 датою їх фактичного надходження.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядок їх адміністрування, права, обов'язки платників податків та зборів, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 №2755-VI (в редакції, чинній на час виникнення між сторонами спірних відносин).

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно із п. 201.10 ст. 201 ПК України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

У відповідності до п. 201.16 ст. 201 ПК України, реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначає Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 № 1165 (надалі - Порядок № 1165).

Відповідно до п. 5 Порядку № 1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Згідно із п. 6 Порядку № 1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено та/або подано податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

У відповідності до п. 7 Порядку № 1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Пунктом 8 Порядку № 1165 передбачено, що платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. (п. 10 Порядку № 1165)

Також, у п. 11 Порядку № 1165 зазначено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Положеннями п. 25 Порядку № 1165 визначено, що комісія центрального рівня приймає рішення про неврахування таблиці даних платника податку, розглядає скарги на рішення комісій регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений Наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року № 520 (надалі - Порядок № 520).

Відповідно до п. 2 Порядку № 520, прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Згідно із п. 3 Порядку № 520, комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

У відповідності до п. 4 Порядку № 520, у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку № 520 встановлено, що перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Приписами п. 6 Порядку № 520 визначено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку (п. 7 Порядку № 520).

Пунктом 9 Порядку № 520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

Відповідно до п. 10 Порядку № 520, комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.

Згідно із п. 11 Порядку № 520, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;

та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку. (п. 13 Порядку № 520)

Аналіз вказаних норм свідчить, що після зупинення реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних контролюючий орган регіонального рівня формує квитанції про їх зупинення, в яких пропонує платнику податків подати пояснення та додаткові документи. Після розгляду поданих документів контролюючий орган приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних в ЄРПН.

Крім того, суд зазначає, що у випадку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН платнику надсилається відповідна квитанція щодо зупинення реєстрації, при цьому не приймається окремого рішення про зупинення реєстрації ПН/РК, яке може бути оскаржено в адміністративному чи судовому порядку. Натомість адміністративному чи судовому оскарженню підлягає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.

Так, як вже встановлено судом, позивачем направлено на реєстрацію податкові накладні від 28.09.2022 № 1 та від 29.09.2022 № 2.

Водночас, відповідно до отриманих квитанцій від 14.10.2022 реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних вказаних податкових накладних зупинено у зв'язку із відповідністю платника податків - ТОВ «КОМПАНІЯ «БАЛТИК ФІШ» - пункту 8 Критеріїв ризиковості платника податку та запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Однак, з матеріали справи не містять доказів подання позивачем пояснень та копій документів до комісії регіонального рівня для прийняття такою рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. В свою чергу, податковим органом було лише вчинено дії по зупиненню реєстрації податкових накладних з пропозицією надання позивачем пояснень та/або копії документів, достатніх для прийняття рішень про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН.

Позивач зазначає, що ним 27.10.2022 подано скарги до ДПС України на зупинення реєстрації вищезазначених податкових накладних та не отримано результатів розгляду таких скарг.

Однак, у вказаній скарзі прохається про скасування рішення про відповідність товариства критеріям ризиковості платника податку та виключення останнього з такого переліку.

Законодавством не передбачено можливості подання скарги на квитанції про зупинення податкових накладних/розрахунків коригувань до ДПС України. Позаяк, чинні на момент спірних правовідносин норми передбачали можливість подання платником податку пояснень та копій документів до комісії регіонального рівня для прийняття такою рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Разом з тим, ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 17.09.2025 у справі № 640/21167/22 витребувано від Головного управління ДПС у місті Києві додаткові докази у справі, а саме, належним чином завірені рішення, прийняті за результатами розгляду питання про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних № 1 від 28.09.2022 та № 2 від 29.09.2022.

На виконання зазначеної ухвали суду відповідач повідомив, що позивач не скористався правом подання письмових пояснень та пропустив строк такої подачі, у зв'язку із чим, рішення про реєстрацію або відмову в такій реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування прийнято не було.

Відповідно до ч. 4 ст. 245 КАС України, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Водночас, суд зазначає, що позовні вимоги зобов'язального характеру щодо реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не поєднані з жодними вимогами про визнання протиправними та скасування рішень про відмову в реєстрації таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.

У зв'язку із зазначеним, зважаючи на те, що відповідачем не приймалося жодного рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платник податків не скористався правом на подання пояснень та/або копії документів до комісії регіонального рівня, у суду відсутні правові підстави для зобов'язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 1 від 28.09.2022 та № 2 від 29.09.2022 датою їх фактичного надходження.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно положень ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

У зв'язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову відсутні підстави для розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 2, 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю «КОМПАНІЯ «БАЛТИК ФІШ» до Головного управління Державної податкової служби у м. Києві, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Войтович І. І.