Рішення від 02.02.2026 по справі 200/9099/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 лютого 2026 року Справа№200/9099/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черникової А.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «АКАМА» про стягнення податкового боргу, -

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Донецькій області (далі-позивач) звернулося до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «АКАМА» (далі-відповідач) в якому просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «АКАМА» до бюджету кошти з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, у розмірі суми податкового боргу - 644 315,83 грн, а саме:

- з податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (код класифікації доходів бюджету 14010100, код території UA14000000000091971), у сумі 640 016,74 грн;

- з податку на прибуток підприємств, який сплачують інші підприємства, (код класифікації доходів бюджету 11021000, код території UA14160210000011148, Покровська ТГ), у сумі 4 299,09 грн.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що на податковому обліку перебуває відповідач, який будучи платником податку на додану вартість та податку на прибуток підприємств, відповідач має податковий борг у загальній сумі 644 315,83 грн, який виник з причини несплати самостійно задекларованих зобов'язань та податкових зобов'язань нарахованих контролюючим органом на підставі податкових повідомлень-рішень (штрафних санкцій).

В добровільному порядку вказана заборгованість не виплачена, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою Донецького адміністративного суду від 28 листопада 2025 року відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Копія ухвали суду від 28 листопада 2025 року отримана відповідачем в системі Електронний Суд - 28 листопада 2025 року о 12 год. 44 хв.

Окрім того, вищезазначена ухвала суду була направлена відповідачу на його електронну адресу: 38836656@ukr.net.

Відповідач правом на надання відзиву не скористався. В межах визначеного судом строку відзив на позовну заяву не надав, клопотання про продовження відповідного строку не заявив.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі-КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними матеріалами та доказами у справі.

Суд вважає за необхідне зазначити, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку із військовою агресією російської федерації в Україні введено воєнний стан із 5 год 30 хв 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженими відповідними законами, дія воєнного стану неодноразово продовжувалась та станом на час розгляду справи в Україні продовжує діяти воєнний стан.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «АКАМА» (код ЄДРПОУ 38836656) (далі - ТОВ «АКАМА», відповідач, платник) є юридичною особою, яке зареєстровано в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 08.08.2013 за №12241020000057973, зареєстрований за податковою адресою: 85300, Донецька область, м. Покровськ, вул. Маршала Москаленка, буд. 144, (код за КАТОТТГ UA14160210000011148, Покровська територіальна громада).

ТОВ «АКАМА» перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Донецькій області, Покровська ДПІ як платник податків за основним місцем обліку з 26.03.2024, попереднє місце обліку - ГУ ДПС у Дніпропетровській області (Придніпровська ДПІ), номер взяття на облік 046413127700.

За ТОВ «АКАМА» обліковується податковий борг, який раніше не був заявлений до суду, в розмірі 644 315,83 грн, та як зазначає позивач, виник з причини несплати самостійно задекларованих грошових зобов'язань, донарахованих штрафних санкцій за результатами актів перевірок та пені, у т.ч.:

1. Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (код класифікації доходів бюджету 14010100, код території UA14000000000091971), у сумі 640 016,74 грн а саме:

- 98 294,00 грн, нараховано ПДВ по декларації, Податкова декларація з податку на додану вартість № 9171588643 від 31.08.2022, термін сплати 01.09.2022;

- 81,00 грн, Нараховано ПДВ по декларації, Податкова декларація з податку на додану вартість № 9274630982 від 20.12.2022, термін сплати 21.12.2022;

- 6 572,00 грн, нараховано ПДВ по декларації, Податкова декларація з податку на додану вартість № 9307583851 від 13.02.2023, термін сплати 14.02.2023;

- 1 020,00 грн, донараховані штрафні санкції за актом перевірки (поточний рік), податкове повiдомлення-рiшення (форма «ПС») № 0116820408 вiд 12.12.2022;

1. Податковим органом було проведено камеральну перевірку, за підсумками якої складено Акт від 05.08.2022 № 8022/04-36-04-08/38836656 про результати камеральної перевірки щодо неподання/несвоєчасного подання податкової звітності з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг). Перевіркою встановлено порушення вимог пункту 49.18 статті 49, пункту 203.1 статті 203, підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу, на підставі акту податковим органом складено податкове повідомлення-рішення (форма «ПС») № 0116820408 від 12.12.2022, застосовані штрафні санкції у сумі 1 020,00 грн, донараховані штрафні санкції за актом перевірки (поточний рік), яке направлено платнику засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.

Зазначене відправлення не вручено та повернуто поштою 08.02.2023 з відміткою «за закінченням терміну зберігання».

2. Податковим органом було проведено камеральну перевірку, за підсумками якої складено Акт від 31.08.2022 № 8757/04-36-04-08/38836656 про результати камеральної перевірки щодо неподання/несвоєчасного подання податкової звітності з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг). Перевіркою встановлено порушення вимог пункту 49.18 статті 49, пункту 203.1 статті 203 Кодексу. На підставі акту податковим органом складено податкове повідомлення-рішення (форма «ПС») № 0120260408 вiд 15.12.2022 року нараховано штрафні санкції у сумі 1 020,00 грн, які були направлені платнику засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.

Зазначене відправлення не вручено та повернуто поштою 17.02.2023 з відміткою «за закінченням терміну зберігання».

3. Податковим органом було проведено камеральну перевірку, за підсумками якої складено Акт від 03.01.2023 № 137/04-36-04-08/38836656 про результати камеральної перевірки щодо неподання/несвоєчасного подання податкової звітності з податку на додану вартість. Перевіркою встановлено порушення вимог пункту 49.18 статті 49, пункту 203.1 статті 203 Податкового кодексу. На підставі акту податковим органом складено податкове повідомлення-рішення (форма «ПС») № 0057450408 вiд 27.03.2023 нараховано штрафні санкції у сумі 1 020,00 грн, які були направлені платнику засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.

Зазначене відправлення не вручено та повернуто поштою 01.05.2023 з відміткою «за закінченням терміну зберігання».

4. Податковим органом було проведено камеральну перевірку, за підсумками якої складено Акт від 07.04.2023 № 11595/04-36-04-08/38836656 про результати камеральної перевірки з питання своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних. Перевіркою встановлено порушення граничних строків реєстрації податкових накладних вимог в Єдиному реєстрі податкових накладних. Відповідальність платника передбачена пунктом 120.1 1, 120.1 2 статті 120 1 глави 11 розділу ІІ Кодексу . На підставі податковим органом складено податкове повiдомлення-рiшення (форма «Н») № 0170650408 вiд 05.07.2023 яким застосовано штраф у розмірі 148 108,54 грн, які були направлені платнику засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.

Зазначене відправлення не вручено та повернуто поштою 25.09.2023 з відміткою «за закінченням терміну зберігання».

5. Податковим органом було проведено камеральну перевірку, за підсумками якої складено Акт від 18.05.2023 № 18316/04-36-04-08/38836656 про результати камеральної перевірки щодо неподання/несвоєчасного подання податкової звітності з податку на додану вартість. Перевіркою встановлено порушення вимог пункту 49.18 статті 49, пункту 203.1 статті 203 Податкового кодексу. На підставі акту складено податкове повідомлення-рішення (форма «ПС») № 0207070408 вiд 02.08.2023, нараховано штрафні санкції у сумі 1 020,00 грн, які були направлені платнику засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.

Зазначене відправлення не вручено та повернуто поштою 10.10.2023 з відміткою «за закінченням терміну зберігання».

6. Податковим органом було проведено камеральну перевірку, за підсумками якої складено Акт від 24.10.2023 № 38916/04-36-04-08/38836656 про результати камеральної перевірки щодо неподання/несвоєчасного подання податкової звітності з податку на додану вартість. Перевіркою встановлено порушення вимог підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16, пункту 203.2 статті 203, пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу, На підставі акту податковим органом складено податкове повідомлення-рішення (форма «ПС») № 0029320408 вiд 19.01.2024 у зв'язку із сумою податкового боргу у розмірі 661 900,00 грн нараховано штраф у розмірі 33 093,50 грн, яке направлено платнику засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.

Зазначене відправлення не вручено та повернуто поштою 14.03.2024 з відміткою «за закінченням терміну зберігання».

7. Податковим органом було проведено камеральну перевірку, за підсумками якої складено Акт від 15.11.2023 № 42031/04-36-04-08/38836656 про результати камеральної перевірки щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних/ розрахунків в Єдиному реєстрі податкових накладних. Перевіркою встановлено порушення граничних строків реєстрації податкових накладних вимог в Єдиному реєстрі податкових накладних. Відповідальність платника передбачена пунктом 120.1 1, 120.1 2 статті 120 1 глави 11 розділу ІІ, п. 90 підрозділу 2 розділу ІІ Кодексу, пунктом 89, пунктом 90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідних положень» Кодексу. На підставі акту податковим органом складено податкове повідомлення-рішення (форма «Н») № 0059950408 від 08.02.2024 нараховано штраф у сумі 9 9502,10 грн, яке направлено платнику засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.

Зазначене відправлення не вручено та 16.03.2024 повернуто поштою з відміткою «за закінченням терміну зберігання».

8. Податковим органом було проведено камеральну перевірку, за підсумками якої складено Акт від 15.03.2024 № 11133/04-36-04-08/38836656 про результати камеральної перевірки щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних/ розрахунків в Єдиному реєстрі податкових накладних. Перевіркою встановлено порушення граничних строків реєстрації податкових накладних вимог в Єдиному реєстрі податкових накладних. Відповідальність платника передбачена пунктом 120.1 1, 120.1 2 статті 120.1 глави 11 розділу ІІ, п. 90 підрозділу 2 розділу ІІ Кодексу, пунктом 89, пунктом 90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідних положень» Кодексу. На підставі акту податковим органом складено податкове повідомлення-рішення (форма «Н») № 0304700408 від 23.05.2024, донараховані штрафнi санкцiї у сумі 34,66 грн, яке направлено платнику засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.

Зазначене відправлення не вручено та 15.06.2024 повернуто поштою з відміткою «за закінченням терміну зберігання».

9. Податковим органом було проведено камеральну перевірку, за підсумками якої складено Акт від 11.04.2024 № 19961/04-36-04-08/38836656 про результати камеральної перевірки щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних/ розрахунків в Єдиному реєстрі податкових накладних. Перевіркою встановлено порушення граничних строків реєстрації податкових накладних вимог в Єдиному реєстрі податкових накладних. Відповідальність платника передбачена пунктом 120.1 1, 120.1 2 статті 120 1 глави 11 розділу ІІ, п. 90 підрозділу 2 розділу ІІ Кодексу, пунктом 89, пунктом 90 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідних положень» Кодексу. На підставі акту податковим органом складено податкове повідомлення-рішення (форма «Н») № 028359048 від 21.05.2024, донараховані штрафні санкції у сумі 322,76 грн, яке направлено платнику засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.

Зазначене відправлення не вручено та 12.06.2024 повернуто поштою з відміткою «за закінченням терміну зберігання».

10. Податковим органом було проведено камеральну перевірку щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з ПДВ, за підсумками якої складено Акт від 21.06.2024 № 44709/04-36-04-08/38836656 про результати камеральної перевірки щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг). Перевіркою встановлено порушення вимог підпункту 16.1.4 статті 16, пункту 203.2 статті 203, пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу. На підставі акту податковим органом складено податкове повідомлення-рішення (форма «Ш») № 0486770408 вiд 30.07.2024 донараховані штрафні санкції (за невчасну сплату) у сумі 657,20 грн, яке направлено платнику засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.

Зазначене відправлення не вручено та повернуто поштою 17.08.2024 з відміткою «за закінченням терміну зберігання».

11. Податковим органом було проведено камеральну перевірку, за підсумками якої складено Акт від 23.12.2022 № 24806/04-36-04-08/38836656 про результати камеральної перевірки щодо порушення термінів сплати узгодженої суми податкового зобов'язання з податку на прибуток підприємств який сплачують інші підприємства. Перевіркою встановлено порушення вимог пп. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16, п. 46.2 ст.46 Кодексу, п. 49.2 ст. 49 Кодексу, п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу та підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу. На підставі акту податковим органом складено податкове повідомлення-рішення (форма «ПС») № 0030140408 вiд 21.02.2023, нараховано штрафні санкції у сумі 1 020,00 грн, які були направлені платнику засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.

Зазначене відправлення не вручено та повернуто поштою 12.04.2023 з відміткою «за закінченням терміну зберігання».

12. Податковим органом було проведено камеральну перевірку, за підсумками якої складено Акт від 11.04.2023 № 12300/04-36-04-08/38836656 про результати камеральної перевірки щодо несвоєчасного подання податкової звітності з податку на прибуток підприємств який сплачують інші підприємства. Перевіркою встановлено порушення вимог пп. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16, п. 46.2 ст.46 Податкового кодексу, п. 49.2 ст. 49 Податкового кодексу, п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу та підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ в частині несвоєчасного подання податкової декларації з податку на прибуток підприємств який сплачують інші підприємства. На підставі акту податковим органом складено податкове повідомлення - рішення (форма «ПС») № 0145600408 вiд 14.06.2023, нараховано штрафні санкції у сумі 1 020,00 грн, які були направлені платнику засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.

Зазначене відправлення не вручено та повернуто поштою 21.08.2023 з відміткою «за закінченням терміну зберігання».

13. Податковим органом було проведено камеральну перевірку, за підсумками якої складено Акт від 21.02.2024 № 6647/04-36-04-08/38836656 про результати камеральної перевірки щодо несвоєчасного подання податкової звітності з податку на прибуток підприємств який сплачують інші підприємства. Перевіркою встановлено порушення вимог пп. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16, п. 46.2 ст.46 Податкового кодексу, п. 49.2 ст. 49 Податкового кодексу, п. 49.18 ст. 49 Податкового Кодексу та підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ в частині несвоєчасного подання податкової декларації з податку на прибуток підприємств який сплачують інші підприємства. На підставі акту податковим органом складено податкове повідомлення - рішення (форма «ПС») № 0241740408 вiд 10.05.2024, нараховано штрафні санкції у сумі 2040,00 грн, яке направлено платнику засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.

Зазначене відправлення не вручено та повернуто поштою 03.06.2024 з відміткою «за закінченням терміну зберігання».

14. Податковим органом було проведено камеральну перевірку, за підсумками якої складено Акт від 11.04.2024 № 20154/04-36-04-08/38836656 про результати камеральної перевірки щодо несвоєчасного подання податкової звітності з податку на прибуток підприємств який сплачують інші підприємства. Перевіркою встановлено порушення вимог пп. 16.1.3 п. 16.1 ст. 16, п. 46.2 ст.46 Податкового кодексу, п. 49.2 ст. 49 Податкового кодексу, п. 49.18 ст. 49 Податкового Кодексу та підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ в частині несвоєчасного подання податкової декларації з податку на прибуток підприємств який сплачують інші підприємства. На підставі акту податковим органом складено податкове повідомлення - рішення (форма «ПС») № 0446600408 вiд 11.07.2024, нараховано штрафні санкції у сумі 1 020,00 грн, яке направлено платнику засобами поштового зв'язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.

Зазначене відправлення не вручено та повернуто поштою 09.08.2024 з відміткою «за закінченням терміну зберігання».

Вказані податкові повідомлення-рішення не оскаржувались платником та не відкликались податковим органом.

Пунктом 20.1.19 статті 20 Податкового кодексу України визначено, що контролюючі органи, зокрема, мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб'єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.

Таким чином, позивач Головне управління ДПС у Донецькій області є органом державної влади, уповноваженим здійснювати функцію контролю за визначенням та сплатою платником податків, повноваження якого на звернення до суду із позовом про стягнення податкового боргу прямо визначені законодавством України.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Обов'язок сплати податків платником передбачений п. п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI, відповідно до якого, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Пунктом 56.11 статті 56 Податкового кодексу України передбачено, що не підлягає оскарженню податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.

Статтею 49 Податкового кодексу України передбачено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.

Порядок та строки сплати податкових зобов'язань з податку на додану вартість визначені розділом V Податкового кодексу України.

Пунктом 202.1 статті 202 Податкового кодексу України звітним (податковим) періодом є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених цим Кодексом, календарний квартал, з урахуванням таких особливостей:

а) якщо особа реєструється як платник податку з іншого дня, ніж перший день календарного місяця, першим звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається від дня такої реєстрації та закінчується останнім днем першого повного календарного місяця;

б) якщо податкова реєстрація особи анулюється в інший день, ніж останній день календарного місяця, то останнім звітним (податковим) періодом є період, який розпочинається з першого дня такого місяця та закінчується днем такого анулювання.

Відповідно до вимог статті 203 Кодексу податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Сума податкового зобов'язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.

Відповідно до пункту 126.1 статті 126 Податкового кодексу України у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Згідно з пунктом 57.3. статті 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Щодо податку на прибуток підприємств, суд зазначає таке.

За визначенням, наведеним в підпункті 14.1.54. пункту 14.1 статті 14 ПК України дохід з джерелом їх походження з України - будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні, у тому числі, але не виключно, доходи у вигляді спадщини, подарунків, виграшів, призів.

Відносини з приводу нарахування та сплати податку на прибуток підприємств врегульовані розділом ІІІ Податкового кодексу України.

Згідно з п.п. 133.1.1 п. 133.1 ст. 133 Податкового кодексу України платниками податку на прибуток підприємств - резидентами є суб'єкти господарювання - юридичні особи, які провадять господарську діяльність як на території України, так і за її межами, крім юридичних осіб, визначених пунктами 133.4 та 133.5 цієї статті.

Порядок обчислення та сплати податку на прибуток підприємств визначений ст. 137 ПК України.

Так, відповідно до п. 137.1. ст. 137 Податкового кодексу України податок на прибуток підприємств нараховується платником самостійно за ставкою, визначеною статтею 136 цього Кодексу, від бази оподаткування, визначеної згідно зі статтею 135 цього Кодексу.

Пунктами 137.4 та 137.5 ст. 137 Податкового кодексу України встановлено, що податковими (звітними) періодами для податку на прибуток підприємств, крім випадків, передбачених пунктом 137.5 цієї статті, є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік. При цьому податкова декларація розраховується наростаючим підсумком. Податковий (звітний) період починається з першого календарного дня податкового (звітного) періоду і закінчується останнім календарним днем податкового (звітного) періоду.

Згідно зі статтею 163 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є: загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи - доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.

Платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (п. 16.1.4. статті 16 ПК України).

Відповідно до пункту 14.1.175 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Пунктом 5 розділу ІІІ Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженим наказом Міністерства фінансів України 28.12.2015 № 1204, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22.01.2016 за №124/28254, встановлено, що якщо пошта (поштова служба) не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення через відсутність за місцезнаходженням платника податків (посадових осіб платника податків), їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштою (поштовою службою) в повідомленні про вручення, із зазначенням причин невручення.

Відтак, указане податкове повідомлення-рішення вважається врученим відповідачу, а визначене ним грошове зобов'язання з податку на прибуток підприємств узгодженим.

Загальна сума заборгованості з податку на прибуток підприємств, яка виникла у зв'язку з нарахуванням штрафних санкцій на підставі податкового повідомлення-рішення та самостійно задекларованих зобов'язань з податку на прибуток підприємств складає 4 299,09 грн.

Загальна сума боргу з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), код за КАТОТТГ UA14000000000091971, складає 640 016,74 грн.

Зазначена заборгованість підтверджується карткою особового рахунку з податку на прибуток підприємств.

Стаття 67 Конституції України встановлює обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Згідно приписів пункту 6.1 статті 6 Податкового кодексу України, податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету або на єдиний рахунок, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.

Статтею 36 Податкового кодексу України встановлено, що податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором.

Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.

Виконання податкового обов'язку може здійснюватися платником податків самостійно або за допомогою свого представника чи податкового агента.

Відповідальність за невиконання або неналежне виконання податкового обов'язку несе платник податків, крім випадків, визначених цим Кодексом або законами з питань митної справи.

Відповідно до пункту 38.1 статті 38 Податкового кодексу України, виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Відповідно до п. п. 14.1.175. п. 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковим боргом є сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до п. 59.1 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Пунктом 59.5 статті 59 Податкового кодексу України встановлено, що у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Згідно з пунктом 95.1. статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Пунктом 95.3 статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Відповідно до пункту 95.2. статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Пунктом 7 Порядку направлення контролюючими органами податкових вимог платникам податків, затвердженим наказом Міністерства фінансів України 30.06.2017 № 610, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24.07.2017 за №902/30770, встановлено, що податкова вимога вважається належним чином врученою платнику податків (крім фізичних осіб), якщо вона надіслана за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручена платнику податків або його законному чи уповноваженому представникові (абзац перший).

Податкова вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному абзацом третім пункту 6 цього розділу (абзац другий).

У разі якщо пошта не може вручити платнику податків податкову вимогу через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їх відмову прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, така податкова вимога вважається врученою платнику податків у день, вказаний поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення (абзац третій).

У зв'язку з несплатою платником податків ТОВ «АКАМА» узгоджених податкових зобов'язань, Головним управління ДПС у Дніпропетровській області було сформовано податкову вимогу форми «Ю» від 18.04.2023 № 0003530-1306-0436, яку 21.04.2023 спрямовано на адресу підприємства рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення.

Лист з вимогою не вручено та повернуто поштою 15.07.2023 з відміткою «за закінченням терміну зберігання».

Відтак, вказана податкова вимога вважається врученою відповідачу.

Суд зазначає, що вимога надсилалася на юридичну адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «АКАМА», яка наявна в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

У постанові Верховного Суду від 14.07.2022 року по справі № 120/479/21-а суд звертає увагу, що добросовісний платник податків, зобов'язаний забезпечити отримання кореспонденції, у разі невиконання цього обов'язку, платник не вправі посилатись на неотримання ним документів, як на обставину, що звільняє його від настання у зв'язку з цим негативних наслідків.

Аналогічна правова позиція у подібних правовідносинах викладена у постанові Верховного Суду від 20.10.2020 року у справі № 140/30/20.

Відповідно до п. 42.2. ст. 42 Податкового кодексу України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

Верховний Суд у постанові від 04.06.2020 року по справі №826/11455/15 дійшов висновку, що не виконання платником податків обов'язку щодо повідомлення контролюючого органу про зміну податкової адреси позбавляє його можливості посилатися у спорі з контролюючим органом, що документи, правомірності яких стосується спір, не були йому вручені, якщо буде встановлено, що документи були направлені в установленому законом порядку на його податкову адресу, навіть у випадку повернення цих документів підприємством поштового зв'язку через неможливість їх вручення. Такий правовий наслідок висновується з норми п. 42.2 статті 42 Податкового кодексу України. Однак, цей наслідок не може бути поширений на випадок, коли контролюючий орган володіє достовірною інформацією про зміну платником місця проживання.

З урахуванням того, що у контролюючого органу відсутні відомості щодо зміни податкової адреси відповідача, а матеріалами справи не встановлена будь-яка інша адреса платника податків, направлення податкової вимоги на відому адресу відповідача свідчить про дотримання вимог п. 42.2 статті 42 Податкового кодексу України.

З матеріалів справи вбачається, що відповідачем не вжиті заходи з самостійного погашення податкового боргу.

Строки добровільної сплати узгоджених податкових зобов'язань сплинули, заходи, прийняті податковим органом щодо стягнення податкових зобов'язань, не призвели до їх погашення.

Отже, наявними в матеріалах справи документами підтверджено правомірність визначення позивачем суми податкового боргу відповідача та наявність підстав для стягнення зазначеної суми боргу в судовому порядку.

Відповідно до ст. 67 Конституції України та ст. 16 Податкового кодексу України, підприємство зобов'язано своєчасно та у повному обсязі сплачувати до бюджетів належні суми податків та зборів (обов'язкових платежів), однак вказані зобов'язання відповідач не виконав.

Пунктом 95.3 статті 95 Податкового кодексу України передбачено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Враховуючи наведене правове регулювання та встановлені судом обставини щодо несплати відповідачем суми податкового боргу, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Враховуючи те, що докази понесення позивачем витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, до суду не надано, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 2, 3, 5-9, 12, 15, 18, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 94, 139, 241-243, 245, 246, 263, 295, 297, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Головного управління ДПС у Донецькій області (зареєстроване місцезнаходження: Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська буд. 59; код ЄДРПОУ 44070187, поштова адреса: 07400, Київська область, м. Бровари, вул. Київська, буд. 286) до Товариства з обмеженою відповідальністю «АКАМА» (зареєстроване місцезнаходження: 85300, Донецька область, м. Покровськ, вул. Маршала Москаленка, буд. 144; ЄДРПОУ 38836656) про стягнення податкового боргу, - задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «АКАМА» (ЄДРПОУ 38836656) до бюджету кошти з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, у розмірі суми податкового боргу - 644 315,83 грн, а саме:

- з податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) (код класифікації доходів бюджету 14010100, код території UA14000000000091971), у сумі 640 016,74 грн;

- з податку на прибуток підприємств, який сплачують інші підприємства, (код класифікації доходів бюджету 11021000, код території UA14160210000011148, Покровська ТГ), у сумі 4 299,09 грн.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя А.О.Черникова