02 лютого 2026 року ЛуцькСправа № 140/14715/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Ксензюка А.Я.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області про визнання протиправними дій щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплат пенсії за вислугу років у відповідності до вимог ст.43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», починаючи з 01.02.2023 у розмірі 83% відповідних сум грошового забезпечення, зазначеного у довідці №ХА21827 від 24.03.2025 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, встановленого за посадою, відповідною (аналогічною) останній штатній посаді, виготовленій ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням раніше виплачених сум, без застосування обмеження пенсії максимальним розміром; зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років у відповідності до вимог ст.43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», починаючи з 01.02.2023 у розмірі 83% відповідних сум грошового забезпечення, зазначеного у довідці №ХА21827 від 24.03.2025 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, встановленого за посадою, відповідною (аналогічною) останній штатній посаді, виготовленій ІНФОРМАЦІЯ_1 , з урахуванням раніше виплачених сум, без застосування обмеження пенсії максимальним розміром.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ.
Позивач зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_3 ) було видано позивачу та надіслано до ГУ ПФУ у Волинській області оновлену довідку №ХА21827 від 24.03.2025 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, для проведення відповідного перерахунку пенсії позивача. Проте, як вказує позивач, від ГУ ПФУ у Волинській області отримав лист з відмовою здійснити перерахунок пенсії на підставі вказаної довідки.
Позивач, вважаючи протиправною відмову відповідача у здійсненні обчислення і перерахунку з 01.02.2023 його пенсії звернувся до суду із даним позовом для захисту своїх законних прав та інтересів.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 28.11.2025 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до частини другої статті 262 КАС України.
У відзиві на позовну заяву від 11.12.2025 представник відповідача заперечує проти позову з наступних підстав.
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХII (далі - Закон № 2262).
Оскільки Кабінетом Міністрів України станом на 01.02.2023 не прийнято жодної іншої постанови, яка б визначала умови, порядок та розміри перерахунку пенсій, підстави для проведення повторного перерахунку пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших категорій осіб» (яка на даний час є чинною та визначає грошове забезпечення працівників військовослужбовців), відсутні.
Враховуючи наведене, підстав для перерахунку пенсії позивачеві з 01.02.2023, на підставі довідки №ХА21827 від 24.03.2025 виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 , немає.
Таким чином, позов ОСОБА_1 є безпідставним та необґрунтованим, а дії Відповідача не можна вважати протиправними, оскільки діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
У відповіді на відзив від 16.12.2025 позивач зазначив, що вважає дії відповідача щодо обмеження пенсії за вислугу років максимальним розміром у десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, суперечать чинному законодавству України, яке регулює пенсійне забезпечення. Просить позов задовольнити повністю.
Враховуючи вимоги статті 262 КАС України судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області як одержувач пенсії за вислугу років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.92 №2262-XII, що підтверджується пенсійним посвідченням серії НОМЕР_1 від 25.11.1988.
ІНФОРМАЦІЯ_2 виготовив довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 №ХА21827 від 24.03.2025 та направив її до ГУ ПФУ у Волинській області.
Позивач 03.11.2025 звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою, в якій просив здійснити перерахунок його пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_4 №ХА21827 від 24.03.2025.
Відповідач листом від 25.11.2025 повідомив про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії на підставі довідки №ХА21827 від 24.03.2025, оскільки повідомлення Мінсоцполітики про перерахунок пенсій з урахуванням грошового забезпечення станом на 01.01.2023 до Пенсійного фонду України не надходило.
Не погоджуючись із діями відповідача щодо не проведення перерахунку основного розміру пенсії, виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного у новій (оновленій) довідці, позивач звернувся до суду за захистом свого права із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Надаючи оцінку заявленим позовним вимогам та запереченням проти них, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (надалі по тексту - Закон України №2262-ХІІ).
Згідно частин другої, третьої статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (надалі по тексту - Закон України №2011-ХІІ) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону (частини перша, друга статті 63 Закону України №2262-XII).
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України №2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
З системного аналізу вказаних правових норм вбачається, що Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсії, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.
Згідно з частинами першою, другою статті 51 Закону України №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України №2262-XII, визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі по тексту Порядок №45), згідно із пунктом 1 якого пенсії, призначені відповідно до Закону України №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
З огляду на викладене, підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону України №2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.
Кабінет Міністрів України 30.08.2017 прийняв постанову “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Верховний Суд у постановах від 02.08.2022 у справі №440/6017/21, від 31.08.2022 у справі №120/8603/21-а, від 12.09.2022 у справі №500/1813/21, від 14.09.2022 у справі №500/1886/21, від 22.09.2022 у справі №500/3840/21 виклав наступну правову позицію:
- з 01.01.2020 положення пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України №704 у частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;
- через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом України №1082-IX, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку №45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 Постанови Кабінету Міністрів України №704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік);
- встановлене положеннями пункту 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України №1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №704 жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року.
З огляду на викладене, через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом України від 03.11.2022 №2710-IX “Про Державний бюджет України на 2023 рік» (далі - Закон №2710-IX), виникли підстави для перерахунку пенсії позивача, призначеної згідно із Законом України №2262-ХІІ, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України №2262-ХІІ та статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-ХІІ, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт.
Окрім цього, відповідно до положень частини третьої статті 43 Закону України №2262-ХІІ передбачено, що при обрахунку пенсії мають враховуватись щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які виплачувались військовослужбовцю.
Аналогічні нормативні положення містяться також у частині третій статті 63 Закону України №2262-ХІІ, якими передбачено підстави для перерахунку пенсій та перелік щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які враховуються для їх перерахунку.
Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону України №2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно з вимогами статті 10 Закону України №2262-ХІ обов'язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих документів, відповідними органами / особою - пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення, і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення, зазначених у довідках.
Таким чином, органи Пенсійного фонду здійснюють перерахунок пенсій на підставі довідок про складові оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, які видані відповідними міністерствами та відомствами.
З урахуванням наведеного, позивач має право на отримання з 01.02.2023 пенсії, виходячи з розміру посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії станом на 01.01.2023.
Таким чином, після отримання довідки ІНФОРМАЦІЯ_4 №ХА21827 від 24.03.2025 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 позивач набув право на перерахунок пенсії з урахуванням розміру грошового забезпечення для перерахунку пенсії та здійснення виплати недоплаченої частини пенсії з 01.02.2023, а у відповідача виник обов'язок щодо перерахунку пенсії позивача з 01.02.2023 (з першого числа місяця, наступного за місяцем в якому виникли підстави для перерахунку пенсії).
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії виходячи з розміру 83% грошового забезпечення зазначеного у довідці, суд зазначає наступне.
Як встановлено судом, позивачу за вислугу 31 рік була призначена пенсія у розмірі 83% відповідних сум грошового забезпечення, що підтверджується матеріалами пенсійної справи позивача №ХА9773-Міноборони.
З матеріалів справи вбачається, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 26.07.2022 у справі №140/4257/22 за позовом ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Волинській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, визнано протиправними дії ГУ ПФУ у Волинській області щодо непроведення перерахунку та виплати ОСОБА_1 з 01 червня 2022 року пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_4 від 19 травня 2022 року №ХА21827 у розмірі 83% відповідних сум грошового забезпечення.. Зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 01 червня 2022 року перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_4 від 19 травня 2022 року №ХА21827 у розмірі 83% відповідних сум грошового забезпечення (з урахуванням раніше виплачених сум).
Таким чином, даним рішенням суду встановлено, що при призначенні пенсії позивачу її розмір був визначений на рівні 83% відповідних сум грошового забезпечення, а тому, при здійсненні перерахунку пенсії позивача з 01.02.2023 основний розмір пенсії ОСОБА_1 повинен обраховуватись з розрахунку 83% відповідних сум грошового забезпечення.
Частиною 4 статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.02.2023 без обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установлених для осіб, які втратили працездатність, суд зазначає, що така вимога є передчасною, а позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають з огляду на наступне.
Відповідно до частини сьомої статті 43 Закону №2262-XII, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Однак рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 у справі №1-38/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-XII зі змінами, зокрема: частини сьомої статті 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Конституційний Суд України в зазначеному рішенні ствердив, що обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом №2262-XII, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.
Проте, спірні правовідносини виникли у зв'язку з нездійсненням ГУ ПФУ у Волинській області перерахунку пенсії з 01.02.2023 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_4 від №ХА21827 від 24.03.2025 про розмір грошового забезпечення. Матеріали справи не містять доказів щодо застосовування обмеження пенсії позивача максимальним розміром з 01.02.2023, адже перерахунку пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_4 №ХА21827 від 24.03.2025 про розмір грошового забезпечення не відбулося. Отже, спору щодо обмеження пенсії позивача максимальним розміром на час звернення позивача у цій справі до суду не існує. Натомість судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо будуть порушені в майбутньому.
Відповідно до частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішеннями, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
У порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права, суд позбавлений можливості задовольняти вимоги на майбутнє. Відповідно до постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України №7 від 20.05.2013 резолютивна частина рішення суду не повинна містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та зобов'язання його до вчинення чи утримання від вчинення дій на майбутнє.
Як свідчить практика Європейського суду в державі повинен діяти принцип збалансованості інтересів людини з інтересами суспільства, справедливе співвідношення між потребами пов'язаними з інтересами суспільства загалом і вимогами захисту основних прав людини, необхідно враховувати справедливий баланс, який має бути встановлений між інтересами всього суспільства інтересам окремої людини. Порушення принципу пропорційності не узгоджується з конституційною ідеологією бюджетних відносин, зокрема видатків на соціальний захист громадян, закладеною в принципах справедливого і неупередженого розподілу суспільного багатства між громадянами та збалансованості бюджету України (стаття 95 Конституції України).
Відтак, з урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, виходячи з наданих суду статтею 245 КАС України повноважень, за наведених вище мотивів та підстав, позов підлягає до задоволення частково шляхом прийняття рішення про визнання протиправною бездіяльності ГУ ПФУ у Волинській області щодо не проведення з 01.02.2023 перерахунку та виплати позивачу пенсії на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 №ХА21827 від 24.03.2025 та зобов'язання відповідача провести з 01.02.2023 перерахунок та виплату пенсії позивачу на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 №ХА21827 від 24.03.2025 у розмірі 83% відповідного грошового забезпечення (з урахуванням раніше виплачених сум) та про відмову у задоволенні решти позовних вимог.
Відповідно до вимог статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.
Як визначено частиною першою статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
За подання даного позову позивач сплатив судовий збір у розмірі 1211,20 грн, що підтверджується квитанцією від 25.11.2025.
Керуючись статтями 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_4 №ХА21827 від 24.03.2025 про розмір грошового забезпечення встановленого за посадою, відповідною (аналогічною) останній штатній посаді.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області провести з 01.02.2023 перерахунок та виплату (з урахуванням виплачених сум) пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_4 №ХА21827 від 24.03.2025 про розмір грошового забезпечення встановленого за посадою, відповідною (аналогічною) останній штатній посаді.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 1211,20 гривень (тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43027, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 6, код ЄДРПОУ 13358826).
Суддя А.Я. Ксензюк