про передачу адміністративної справи з
одного адміністративного суду до іншого
м. Вінниця
02 лютого 2026 р. Справа № 120/1005/26
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Бошкова Юлія Миколаївна, розглянувши матеріали:
за позовом: ОСОБА_1
до: Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях
про: визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії.
Відповідно до частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви, серед іншого, з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Перевіряючи відповідність позовної заяви вказаним вимогам, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Правила розмежування предметної юрисдикції (підсудності) адміністративних справ встановлено ст. 20 КАС України.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частинами першою та третьою цієї статті (ч. 2 ст. 20 КАС України).
Отже, загальне правило, яке встановлено наведеними нормами КАС України полягає в тому, що предметна юрисдикція (підсудність) адміністративних судів не може бути змінена. Відтак, спори щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень стосовно притягнення до адміністративної відповідальності підсудні місцевим загальним судам як адміністративним.
Так, як слідує зі змісту позовних вимог, предметом даного позову є протиправність дій відповідача, які полягають у відмові повернути ОСОБА_1 водійське посвідчення.
Разом з тим, обгрунтовуючи підстави позову, позивач зазначає про те, що у постанові Липовецького районного суду Вінницької області від 08.06.2018 року у справі № 132/1327/18 та в матеріалах адміністративної справи міститься суттєва помилка в персональних даних позивача, а саме не вірно зазначено рік народження ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), тоді, як відповідно до паспортних даних позивач народився 1998 року.
Таким чином, зазначена помилка в базових ідентифікаційних даних ставить під сумнів правильність ідентифікації особи, стосовно якої застосовано адміністративне стягнення. У зв'язку із чим, постановою суду на підставі ч. 3 ст. 130 КУпАП, фактично визнано винною іншу особу, що свідчить про відсутність правових підстав для утримання посвідчення водія ОСОБА_1 .
Таким чином в силу вимог ч. 1 ст. 20 КАС України, дана адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності, підсудна місцевому загальному суду, як адміністративному суду.
Відповідно до ч. 1 ст. 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
З долучених до позовної заяви матеріалів судом встановлено, що позивач зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .
Відтак, враховуючи, що зареєстрованим місцем проживання позивача є с. Нова Прилуки, Липовецький район, Вінницька область, то ця справа підсудна Липовецькому районному суду Вінницької області як адміністративному суду.
Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Крім того, суд акцентує увагу на дотриманні норм ст. 30 КАС України спори між адміністративними судами щодо підсудності не допускаються.
Адміністративна справа, передана з одного адміністративного суду до іншого в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу, повинна бути прийнята до провадження адміністративним судом, до якого вона надіслана.
З огляду на викладене і беручи до уваги те, що вирішення цієї адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 не належить до юрисдикції Вінницького окружного адміністративного суду, суд дійшов висновку про необхідність передачі цієї справи за підсудністю до Липовецького районного суду Вінницької області як адміністративного суду.
Таким чином, з метою дотримання вимог закону, що визначають правила підсудності адміністративних справ, адміністративну справу належить передати на розгляд іншого адміністративного суду на підставі положень статті 29 КАС України.
Керуючись ст.ст. 29, 248, 256, 294 КАС України, -
Адміністративну справу № 120/1005/26 за позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС у Вінницькій, Черкаській та Кіровоградській областях про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії передати на розгляд до Липовецького районного суду Вінницької області як адміністративного суду.
Передачу справи здійснити не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення (ухвалу) суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя Бошкова Юлія Миколаївна