Справа № 522/1107/26
Провадження № 2-а/522/166/26
29 січня 2026 року м. Одеса
Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого судді - Федчишеної Т. Ю.,
за участі секретаря судового засідання - Коновал Д. І.,
представника позивача - Казбекова В. Е.,
відповідача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - адвоката Шалько О. А.,
перекладача - Нікішова О. О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в режимі відеоконференції адміністративну справу за позовом Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Азербайджанської Республіки, про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України, -
28.01.2026 Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області (надалі - ГУ ДМС України в Одеській області) звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Азербайджанської Республіки, в якому просить затримати ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Азербайджанської Республіки, з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України строком на 6 місяців до 26.07.2026 з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.
Позов мотивовано тим, що 30.04.2025 працівниками ГУ ДМС в Одеській області виявлено за адресою: Одеська область, блок-пост «7 - км», та запрошено до ГУ ДМС в Одеській області за адресою: м. Одеса, вул. Тараса Кузьміна, 33, громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У результаті проведеної перевірки відібраних пояснень у відповідача встановлено, що громадянин Азербайджанської Республіки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , востаннє прибув на територію України 07.01.2016 легально через ПП аеропорт «Одеса» за паспортним документом громадянина Азербайджанської Республіки для виїзду за кордон, термін дії якого закінчився. Був документований паспортом громадянина Азербайджанської Республіки серії НОМЕР_1 терміном дії з 06.11.2024 до 05.11.2024.
19.11.2019 ОСОБА_3 звернувся до ГУ ДМС в Одеській області із заявою про надання дозволу на імміграцію в Україну у відповідності до п. 1 ч. 3 ст. 4 Закону України «Про імміграцію», у зв'язку з тим, що він перебуває у шлюбі з громадянкою України ОСОБА_4
11.09.2020 ГУ ДМС України в Одеській області прийнято рішення № 51034200033963 про надання громадянину Азербайджанської Республіки ОСОБА_5 дозволу на імміграцію в Україну у відповідності до пункту 1 частини 3 статті 4 Закону України «Про імміграцію».
21.09.2020 громадянин Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було документовано посвідкою на постійне проживання № НОМЕР_2 терміном дії до 17.09.2030.
06.04.2023 до ГУ ДМС в Одеській області від Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України надійшло вмотивоване подання від 05.04.2023 № 3757/55/114/01.2023 про скасування громадянину Азербайджанської Республіки ОСОБА_5 дозволу на імміграцію в Україну та посвідки на постійне проживання, оскільки дії останнього становлять загрозу національній безпеці України, громадському порядку та це є необхідним для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України.
Указане подання мотивоване тим, що за результатами отриманої оперативної інформації встановлено, що громадянин Азербайджанської Республіки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прибув в Україну з метою вчинення протиправної діяльності, направленої на дестабілізацію громадського порядку в Україні шляхом підбурення до масових протестів та заколотів, які можуть призвести до підриву державності та направлені на повалення державного ладу України. Крім того, в ході проведення оперативно-розшукової діяльності встановлено, що ОСОБА_3 має стійкі кримінальні зв'язки з особами, які поширюють кримінальний вплив від так званих «смотрящих» та осіб, раніше засуджених, які підтримують т. зв. «злодіїв в законі» та поширюють злочинний вплив на території Одеської області.
Рішеннями ГУ ДМС в Одеській області від 27.05.2023 № 51004500000304 та № 51002500070271 скасовано громадянину Азербайджанської Республіки ОСОБА_5 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , дозвіл на імміграцію в Україну та посвідку на постійне проживання № НОМЕР_2 термін дії 18.09.2020 - 17.09.2030.
Не погоджуючись з прийнятими рішеннями ОСОБА_3 оскаржив їх у судовому порядку.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 28.12.2023 у справі № 420/14597/23, залишеним без змін постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 18.04.2024, відмовлено громадянину Азербайджанської Республіки ОСОБА_5 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , у задоволені позову до ГУ ДМС в Одеській області, третя особа - Департамент стратегічних розслідувань Національної поліції України в особі Управління стратегічних розслідувань в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення про скасування дозволу на імміграцію від 27.05.2023 № 51004500000304 та рішення від 27.05.2023 № 51002500070271 про скасування посвідки на постійне проживання.
Ухвалою Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 23.05.2025 відмовлено у відкритті касаційного провадження.
На момент скоєння правопорушення громадянином Азербайджанської Республіки ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , правила перебування іноземних громадян на території України визначались наказом МВС України від 20.07.2015 № 884 «Про затвердження Порядку обчислення строку тимчасового перебування в Україні іноземців, які є громадянами держав з безвізовим порядком в'їзду».
Відповідно до пункту 1 Наказу МВС України від 20.07.2015 № 884, громадяни держав з безвізовим порядком в'їзду можуть тимчасово перебувати на території України не більше ніж 90 днів протягом 180 днів, якщо інший строк не визначено міжнародними договорами України.
ГУ ДМС в Одеській області встановлено, що дозволений строк перебування у громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на території закінчився, він перебуває на території України незаконно, постійного зареєстрованого місця проживання та законного джерела існування не має, у зв'язку з чим, з метою отримання грошових коштів, може вчиняти злочини проти власності, чим завдати істотної шкоди охоронюваним інтересам держави та громадян.
30.04.2025 за порушення правил перебування іноземців в Україні відповідача було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 203 КУпАП.
30.04.2025 ГУ ДМС в Одеській області відносно відповідача прийнято рішення № 5101130100018309 про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства, та зобов'язано відповідача покинути територію України у термін до 29.05.2025.
У визначений термін відповідач з території України не виїхав, тому є обґрунтовані підстави вважати, що відповідач ухиляється від виконання такого рішення.
26.01.2026 ГУ ДМС в Одеській області виявлено за адресою: Одеська область, блок-пост «7 - км», та запрошено до ГУ ДМС в Одеській області за адресою: м. Одеса, вул. Тараса Кузьміна, 33, ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Азербайджанської Республіки.
На момент виявлення у ОСОБА_1 були відсутні документи, що посвідчують особу.
26.01.2026 о 19.00 відповідача затримано відповідно до протоколу про адміністративне затримання серії № МОД 000350 на підставі ч. 2 ст. 263 КУпАП з метою встановлення особи та/або з'ясування обставин правопорушення.
26.01.2026 за порушення правил перебування іноземців в Україні відповідача було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 203 КУпАП.
26.01.2026 ГУ ДМС в Одеській області прийнято рішення № 5101100100000680 про примусове видворення з України ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Азербайджанської Республіки.
Позивач зазначає, що підставами вважати, що відповідач буде ухилятися від виїзду є: те, що відомості про перебування на території України на законних підставах у відповідача відсутні, що вказує на грубе порушення з боку відповідача норм Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства»; відповідач прибув в Україну 07.01.2016 та з моменту скасування дозволу на імміграцію в Україну не вчинив жодних спроб для легалізації власного становища. 30.04.2025 був виявлений співробітниками ГУ ДМС в Одеській області за порушення правил перебування іноземців в Україні, а саме - перевищив встановлений строк перебування в Україні більш як на 30 днів. 26.01.2026 був повторно виявлений співробітниками ГУ ДМС в Одеській області за порушення правил перебування іноземців в Україні, а саме - перевищив встановлений строк перебування в Україні більш як на 30 днів, яке повторно вчинено протягом року. Після прийняття рішення про примусове повернення від 30.04.2025 № 5101130100018309 відповідач не вчинив жодних дій, спрямованих на виконання зазначеного рішення та не залишив територію України. Крім того, відповідач довгий час проживав на території України незаконно та не вживав жодних заходів для легалізації свого становища.
Позивач звертає увагу на порушення відповідачем законодавства України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, незаконне перебування його на території України та невиконання рішення про примусове повернення.
Зазначає, що відомості про оскарження відповідачем рішень про його примусове повернення та примусове видворення за межі України відсутні.
Також позивач посилається на те, що відсутні обставини, через які відповідно до статті 31 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» відповідач не може бути примусово видворений за межі території України.
Вважає, що враховуючи наведені вище обставини та те, що відповідач після прийняття відносно нього рішення про примусове повернення в подальшому проживав на території України нелегально, вчинив адміністративні правопорушення передбачені ч. ч. 2 та 3 ст. 203 КУпА, є підстави вважати, що відповідач ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення, існує ризик його втечі.
Представник ГУ ДМС України в Одеській області Казбеков В. Е. у судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити з підстав, наведених у позовній заяві.
Відповідач ОСОБА_3 брав участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції. Проти задоволення позову заперечував. Зазначив, що на територію України в'їхав 07.01.2016, одружений з громадянкою України, мав дозвіл на імміграцію та посвідку та постійне проживання в Україні. У подальшому дозвіл на імміграцію та посвідку на постійне проживання було скасовано. Дійсного паспортного документа на даний час він не має. Посилався на наявність у нього захворювань та відсутність соціальних зв'язків на території Азербайджанської Республіки.
Представник відповідача - адвокат Шалько О. А. у судовому засіданні проти задоволення позову заперечувала. Посилалася на необґрунтованість обрання позивачем при зверненні до суду найсуворішого заходу, передбаченого ч. 1 ст. 289 КАС України. Зазначила, що відповідач добровільно сплатив суми штрафів, що накладені на нього відповідно до постанов про адміністративні правопорушення. Указувала, що відповідач є особою з інвалідністю 2 групи, має захворювання, що вимагає регулярного прийому лікарських препаратів. Відповідач перебуває у зареєстрованому шлюбі з громадянкою України. Відносно відповідача відсутні зареєстровані кримінальні провадження.
Заслухавши відповідача та представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд зазначає таке.
Судом установлено, що 11.09.2020 ГУ ДМС України в Одеській області прийнято рішення про надання громадянину Азербайджанської Республіки ОСОБА_5 дозволу на імміграцію в Україну.
Відповідач ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , був документований посвідкою на постійне проживання № НОМЕР_2 терміном дії 18.09.2020-17.09.2030.
06.04.2023 до ГУ ДМС в Одеській області від Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України надійшло подання від 05.04.2023 № 3757/55/114/01.2023 про скасування громадянину Азербайджанської Республіки ОСОБА_5 дозволу на імміграцію в Україну, посвідки на постійне проживання, примусове повернення, видворення, оскільки дії останнього становлять загрозу національній безпеці України, громадському порядку та це є необхідним для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України.
Указане подання мотивоване тим, що за результатами отриманої оперативної інформації встановлено, що громадянин Азербайджанської Республіки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прибув в Україну з метою вчинення протиправної діяльності, направленої на дестабілізацію громадського порядку в Україні шляхом підбурення до масових протестів та заколотів, які можуть призвести до підриву державності та направлені на повалення державного ладу України. Крім того, в ході проведення оперативно-розшукової діяльності встановлено, що ОСОБА_3 має стійкі кримінальні зв'язки з особами, які поширюють кримінальний вплив від так званих «смотрящих» та осіб, раніше засуджених, які підтримують т. зв. «злодіїв в законі» та поширюють злочинний вплив на території Одеської області.
27.05.2023 ГУ ДМС в Одеській області прийнято рішення про скасування дозволу на імміграцію в Україну № 51004500000304, яким скасовано дозвіл на імміграцію в Україну громадянину Азербайджанської Республіки ОСОБА_5 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , виданий 11 вересня 2020 року.
27.05.2023 ГУ ДМС в Одеській області прийнято рішення про скасування посвідки на постійне проживання № НОМЕР_3 , яким скасовано Гусейну Ельдару посвідку на постійне проживання № НОМЕР_2 .
30.04.2025 працівниками ГУ ДМС в Одеській області виявлено за адресою: Одеська область, блок-пост «7 - км», та запрошено до ГУ ДМС в Одеській області за адресою: м. Одеса, вул. Тараса Кузьміна, 33, громадянина Азербайджанської Республіки ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 .
У результаті проведеної перевірки наявних документів та відібраних пояснень встановлено, що громадянин Азербайджанської Республіки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зі слів прибув на територію України 07.01.2016 легально через ПП аеропорт «Одеса» за паспортним документом громадянина Азербайджанської Республіки для виїзду за кордон, термін дії якого закінчився. Дозвіл на імміграцію в Україну та посвідку на постійне проживання скасовані, ОСОБА_3 перебуває на території України незаконно.
За вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення, що виразилося у порушенні правил перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні, а саме: перевищення встановленого строку перебування в Україні не більш як на 30 днів, співробітниками ГУ ДМС України в Одеській області 30.04.2025 відносно відповідача складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МОД № 011930.
Постановою про накладення адміністративного стягнення від 30.04.2025 серії ПН МОД № 012028 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1 700 гривень за порушення правил перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні, а саме: перевищення встановленого строку перебування в Україні не більш як на 30 днів.
30.04.2025 ГУ ДМС України в Одеській області прийнято рішення № 5101130100018309 про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Азербайджанської Республіки, та зобов'язано його покинути територію України у термін до 29.05.2025.
Листом ГУ ДМС України в Одеській області від 18.06.2025 повідомило начальника Управління Служби безпеки України в Одеській області про ухилення від виконання рішення про примусове повернення ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Листом ГУ ДМС України в Одеській області від 19.06.2025 повідомило начальника ГУНП в Одеській області про ухилення від виконання рішення про примусове повернення ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
26.01.2026 о 19.00 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , було затримано відповідно до протоколу про адміністративне затримання серії № МОД 000350 на підставі ч. 2 ст. 263 КУпАП у зв'язку з вчиненням правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 203 КУпАП для з'ясування обставин правопорушення.
За вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення, що виразилося у порушенні законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, а саме: перевищення встановленого строку перебування в Україні не більш як на 30 днів та скоєння такого самого адміністративного правопорушення повторно протягом року, уповноваженою особою ГУ ДМС України в Одеській області 26.01.2026 відносно відповідача складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МОД № 012676.
Постановою про накладення адміністративного стягнення від 26.01.2026 серії ПН МОД № 012772 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності та накладено на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 5 100 гривень за порушення законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, а саме: перевищення встановленого строку перебування в Україні не більш як на 30 днів та скоєння такого самого адміністративного правопорушення повторно протягом року.
26.01.2026 ГУ ДМС України в Одеській області прийнято рішення № 5101100100000680 про примусове видворення з України іноземця або особи без громадянства, яким вирішено примусово видворити з України громадянина Азербайджану ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 .
26.01.2026 ГУ ДМС України в Одеській області прийнято рішення про поміщення громадянина Азербайджану ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , у Миколаївський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України з метою ідентифікації або для забезпечення примусового видворення.
Закон України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» визначає правовий статус іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні, та встановлює порядок їх в'їзду в Україну та виїзду з України (далі - Закон).
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону іноземці та особи без громадянства, які перебувають на території України на законних підставах, - іноземці та особи без громадянства, які в установленому законодавством чи міжнародним договором України порядку в'їхали в Україну та постійно або тимчасово проживають на її території, або тимчасово перебувають в Україні.
Згідно з ч. 3 ст. 9 Закону строк перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні встановлюється візою, законодавством України чи міжнародним договором України.
За приписами частини першої статті 26 Закону №3773-VI іноземець або особа без громадянства можуть бути примусово повернуті в країну походження або третю країну, якщо їх дії порушують законодавство України з прикордонних питань про правовий статус іноземців та осіб без громадянства або суперечать інтересам забезпечення національної безпеки України чи охорони громадського порядку, або якщо це необхідно для охорони здоров'я, захисту прав і законних інтересів громадян України за рішенням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, органу Служби безпеки України або органу охорони державного кордону. У рішенні про примусове повернення зазначається строк, протягом якого іноземець або особа без громадянства повинні виїхати з України. Зазначений строк не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення.
Відповідно до ч.1, ч. 2 ст. 30 Закону № 3773-VI центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальні органи та територіальні підрозділи, органи охорони державного кордону або органи Служби безпеки України можуть приймати рішення про примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства, якщо такі особи затримані за незаконне перетинання (спробу незаконного перетинання) державного кордону України або є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухилятиметься від виконання рішення про примусове повернення, або якщо така особа не виконала у встановлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення, а також в інших передбачених законом випадках.
Рішення про примусове видворення іноземців та осіб без громадянства може бути оскаржено в порядку, передбаченому законом.
На підставі частини 4 статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України, затримані в установленому порядку та підлягають примусовому видворенню за межі України, у тому числі прийняті відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію, розміщуються в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, протягом строку, необхідного для їх ідентифікації та забезпечення примусового видворення (реадмісії) за межі України, але не більш як на вісімнадцять місяців.
Особливості провадження у справах за адміністративними позовами з приводу затримання іноземців або осіб без громадянства визначені ст. 289 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, згідно ч. 1 ст. 289 КАС України за наявності обґрунтованих підстав вважати, що іноземець або особа без громадянства, стосовно якої подано адміністративний позов про примусове видворення, ухилятиметься від виконання рішення про її примусове видворення, перешкоджатиме проведенню процедури видворення чи реадмісії відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію або якщо існує ризик її втечі, а так само у разі відсутності в іноземця або особи без громадянства, яка вчинила порушення законодавства України з прикордонних питань або про правовий статус іноземців, документа, що дає право на виїзд з України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Служби безпеки України подається до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням цих органів (підрозділів) або за місцезнаходженням пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, позовна заява про застосування судом до іноземця або особи без громадянства одного з таких заходів:
1) затримання іноземця або особи без громадянства з метою ідентифікації та (або) забезпечення видворення за межі території України;
2) затримання іноземця або особи без громадянства з метою забезпечення її передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
3) взяття іноземця або особи без громадянства на поруки підприємства, установи чи організації;
4) зобов'язання іноземця або особи без громадянства внести заставу.
Згідно з ч. 11 ст. 289 КАС України строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців. За наявності умов, за яких неможливо ідентифікувати іноземця або особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи у зазначений строк або прийняти рішення за заявою про визнання її біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту в Україні, цей строк може бути продовжений, але не більш як на вісімнадцять місяців.
З аналізу вказаних норм слідує, що до іноземця, стосовно якого прийнято рішення про примусове видворення, може бути застосований такий захід як затримання з метою ідентифікації та/або забезпечення примусового видворення за межі території України.
З матеріалів справи слідує, що 30.04.2025 ГУ ДМС України в Одеській області прийнято рішення № 5101130100018309 про примусове повернення до країни походження або третьої країни іноземця або особи без громадянства ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Азербайджанської Республіки, та зобов'язано його покинути територію України у термін до 29.05.2025.
Відповідач зазначене рішення не оскаржував та не вчинив жодних дій, спрямованих на його виконання та не залишив територію України.
26.01.2026 ГУ ДМС України в Одеській області прийнято рішення № 5101100100000680 про примусове видворення з України громадянина Азербайджану ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Станом як на час звернення до суду, так і на час розгляду даної справи, рішення про примусове видворення є чинним та не оскаржувалося відповідачем.
Згідно з частиною 13 статті 289 КАС України умовами, за яких неможливо ідентифікувати іноземця чи особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи, є:
1) відсутність співпраці з боку іноземця або особи без громадянства під час процедури його ідентифікації;
2) неодержання інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи.
Аналогічні положення визначено також п. 6 розділу ІІІ «Інструкції про примусове повернення та примусове видворення з України іноземців та осіб без громадянства», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України, Адміністрації Державної прикордонної служби України, Служби безпеки України від 23.04.2012 №353/271/150.
Як установлено в ході розгляду справи, у відповідача відсутній дійсний паспортний документ.
26.01.2026 ГУ ДМС України в Одеській області звернулося до Надзвичайного і Повноважного Посла Республіки Азербайджан в Україні з листом, в якому зазначено, що в матеріалах справи знаходиться копія паспортного документа громадянина Республіки Азербайджан для виїзду за кордон серії № НОМЕР_1 термін дії 06.11.2024-05.11.2034, який, зі слів особи, був втрачений на території України при невідомих обставинах. Враховуючи наведене, ГУ ДМС в Одеській області звертається до Консульства Республіки Азербайджан з метою інформування та з проханням щодо забезпечення ідентифікації особи, підтвердження або спростування громадянства, а у разі підтвердження - документувати свідоцтвом про повернення до Республіки Азербайджан, без сплати консульського збору.
Відомості про отримання документів на вказаний лист станом на час розгляду справи з консульської установи у матеріалах справи відсутні.
Правовий аналіз норм матеріального та процесуального права щодо вирішення питання про затримання іноземця або особи без громадянства, стосовно якої прийнято рішення про примусове видворення, вказує на те, що порушення особою законодавства України про правовий статус іноземців та осіб без громадянства у випадку, коли немає документів, які посвідчують особу, та відсутність документів, що свідчать про законне перебування на території України, є підставою для затримання особи з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення з території України з поміщенням до ПТПІ, які незаконно перебувають на території України.
Як слідує з матеріалів справи, відповідач допустив порушення вимог міграційного законодавства України, станом на час розгляду справи в суді відповідач перебуває на території України незаконно, рішення про його примусове повернення не виконав, що вказує на обґрунтованість підстав вважати, що він ухилятиметься від виконання рішення про його примусове видворення, у матеріалах справи відсутні належні документи для ідентифікації особи відповідача та документування.
Усі вказані вище судом обставини, у розрізі наведених мотивів, у відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 289 КАС України є підставою для застосування до відповідача ОСОБА_1 такого заходу як затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України.
Щодо посилань представника відповідача у судовому засіданні на необґрунтованість обрання позивачем при зверненні до суду найсуворішого заходу, передбаченого ч. 1 ст. 289 КАС України, адже крім цього заходу вказаною нормою передбачено зокрема такі заходи як взяття на поруки підприємством, установою чи організацією та зобов'язання внести заставу, суд зазначає таке.
Системний аналіз визначених в частині першій статті 289 КАС України заходів зумовлює висновок про те, що такий вибір здійснюється на розсуд центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, його територіальним органом чи підрозділом, органом охорони державного кордону або Службою безпеки України про що й подається відповідна позовна заява до суду.
При цьому, положеннями зазначеної процесуальної норми не передбачено можливості зміни заходу в ході розгляду справи.
Крім того, взяття на поруки підприємством, установою чи організацією є неможливим через нелегальне перебування відповідача на території України та відсутність підтвердження факту законного перебування в трудових відносинах з підприємством, установою чи організацією, діяльність яких проводиться відповідно до вимог чинного законодавства.
Також не свідчать про наявність підстав для відмови у задоволенні позову й доводи представника відповідача про стан його здоров'я.
Так, у судовому засіданні представник відповідача зазначила, що відповідач є особою з інвалідністю 2 групи та має захворювання серця, що зумовлює необхідність постійного прийому лікарських препаратів.
Однак, такі обставини не спростовують обґрунтованості позову, не підтверджені жодними доказами, при цьому відповідачем не наведено поважних причин та не надано доказів неможливості їх подання в судовому засіданні. При цьому суд ураховує, що відповідач не посилався на наявність у нього перешкод в отриманні належного лікування за умов його перебування в пункті тимчасового перебування іноземців, крім того у судовому засіданні вказував на належне надання йому в ПТПІ медичної допомоги.
Також посилання відповідача у судовому засіданні на перебування його у зареєстрованому шлюбі з громадянкою України, відсутність соціальних зв'язків у Республіці Азербайджан та відсутність відомостей про зареєстровані відносно нього кримінальні провадження на території України, враховуючи предмет позову, не мають правового значення для даної справи та не свідчать про наявність підстав для відмови у позові.
Відповідно до положень ч.11 ст. 289 КАС України строк затримання іноземців та осіб без громадянства в пунктах тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, становить шість місяців.
Керуючись Законом України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст. ст. 2, 5, 7-9, 72-79, 90, 241, 242, 243, 246, 250, 255, 289 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Азербайджанської Республіки, про затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України- задовольнити.
Затримати ОСОБА_1 ( ОСОБА_2 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина Азербайджанської Республіки, з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі території України строком на 6 місяців до 26.07.2026 з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають на території України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення може бути оскаржене до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя Тетяна ФЕДЧИШЕНА