Справа № 727/1169/26
Провадження № 2-о/727/88/26
про залишення заяви без руху
02 лютого 2026 року м. Чернівці
Суддя Шевченківського районного суду м.Чернівців Дубець О.С., розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Кельменецька селищна рада Дністровського району Чернівецької області, про встановлення факту родинних відносин та встановлення факту, що має юридичне значення,
Заявниця звернулася до Шевченківського районного суду м. Чернівців із заявою, в якій просить:
-Встановити факт родинних відносин, а саме, що вона ОСОБА_1 (дошлюбне прізвище - ОСОБА_2 ), є онукою померлої ОСОБА_3 .
2. Встановити факт, що розбіжність у написанні прізвища « ОСОБА_2 » та « ОСОБА_2 » є технічною помилкою та стосується однієї і тієї ж особи.
3. Визнати зазначені факти такими, що мають юридичне значення для оформлення спадкових прав та внесення змін до актових записів цивільного стану.
Відповідно до частини 1 статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Згідно з частиною 3 статті 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду.
Згідно з частинами 1, 2 статті 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Вивчивши матеріали заяви з доданими до неї документами суд вважає, що вона не може бути прийнята до розгляду, як така що містить ряд недоліків, зокрема.
Відповідно до частини 4 статті 177 ЦПК України до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Ставка судового збору за подання до суду заяви у справах окремого провадження, яка подана фізичною особою складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та на дату подання даної заяви становить 665,60 грн.
Згідно з частиною 3 статті 6 вказаного Закону у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
З поданої заяви вбачається, що заявник просить встановити три юридичні факти, а саме: факт родинних відносин, факт того, що розбіжність у написанні прізвища померлої особи є технічною помилкою та стосуються однієї і тієї ж особи, а також визнати зазначені факти такими, що мають юридичне значення для оформлення спадкових прав та внесення змін до актових записів цивільного стану, сплативши при цьому судовий збір у розмірі 665,60 грн - за одну вимогу окремого провадження.
З урахуванням наведеного заявниці слід доплати судовий збір в розмірі 1331,20 грн ще за дві вимоги окремого провадження.
Також слід зазначити таке. Відповідно до пункту 5 частини 3 статті 175 ЦПК України позовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Відповідно до частини 5 статті 177 ЦПК України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні у нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Відповідно до абзацу третього пункту 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 «Про судову практику у справах про спадкування» визначено, що при розгляді цих справ слід перевіряти наявність або відсутність спадкової справи стосовно спадкодавця у державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини, наявність у матеріалах справи обґрунтованої постанови про відмову нотаріуса у вчиненні нотаріальної дії, зокрема відмови у видачі свідоцтва про право на спадщину.
Наведене кореспондується із пунктом 1 листа від 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ України «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» в якому заначено, що спадкові відносини в Україні регулюються Цивільним кодексом України 2003 року (ЦК), законами України "Про нотаріат", "Про міжнародне приватне право", іншими законами та підзаконними нормативними актами, як нормами матеріального та процесуального права. При розгляді справ про спадкування суди мають встановлювати: - місце відкриття спадщини; - коло спадкоємців, які прийняли спадщину; - законодавство, яке підлягає застосуванню щодо правового режиму спадкового майна та часу відкриття спадщини у випадку, якщо спадщина відкрилась до 1 січня 2004 року або ж спадкодавець проживав в іншій державі, спадкоємець є іноземним громадянином та проживає в іншій державі, а спадкове майно знаходиться на території України.
Обставини, які входять до предмета доказування (ч. 1 ст. 179 ЦПК України) у зазначеній категорії справ, можна встановити лише при дослідженні документів, наявних у спадковій справі. Належними доказами щодо фактів, які необхідно встановити для вирішення спору про право спадкування, є копії документів відповідної спадкової справи, зокрема, поданих заяв про прийняття спадщини, виданих свідоцтв про право на спадщину, довідок житлово-експлуатаційних організацій, сільських, селищних рад за місцем проживання спадкодавця.
Згідно з роз'ясненнями, які містяться в постанові Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», коли в заяві не зазначено, з яких причин неможливо одержати або відновити документ, що посвідчує даний факт, якими доказами цей факт підтверджується або до заяви не приєднано довідки про неможливість одержання чи відновлення необхідних документів, суддя відповідно до статті 185 ЦПК постановляє ухвалу про залишення заяви без руху і надає заявникові строк для виправлення недоліків.
Так, із матеріалів заяви неможливо встановити, чи зверталась заявниця до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4 , чи є відкритою спадкова справа щодо майна померлої ОСОБА_4 , хто ще є спадкоємцями щодо майна померлої ОСОБА_4 .
Крім наведеного, заявницею не надано суду доказів з яких можна встановити місце відкриття спадщини, яке відповідно до частини 1 статті 1221 ЦК України визначається за останнім місцем проживання спадкодавця, що є важливим для визначення кола учасників у даній справі.
Крім того, частиною третьою статті 42 ЦПК України визначено, що у справах окремого провадження учасниками справи є заявники, інші заінтересовані особи.
Відповідно до частин першої-четвертої статті 294 ЦПК України під час розгляду справ окремого провадження суд зобов'язаний роз'яснити учасникам справи їхні права та обов'язки, сприяти у здійсненні та охороні гарантованих Конституцією і законами України прав, свобод чи інтересів фізичних або юридичних осіб, вживати заходів щодо всебічного, повного і об'єктивного з'ясування обставин справи.
З метою з'ясування обставин справи суд може за власною ініціативою витребувати необхідні докази.
Справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.
До заінтересованих осіб належать особи, які беруть участь у справі та мають у ній юридичну заінтересованість. Коло заінтересованих осіб визначається взаємовідносинами із заявником у зв'язку з обставинами, які підлягають встановленню і які можуть вплинути на їх права та обов'язки. Участь у справі цих осіб обумовлюється тим, що із установленням окремих обставин заявник може реалізувати свої права у правовідносинах, у яких беруть участь і заінтересовані особи. Для цих осіб характерним є те, що їхні суб'єктивні права та обов'язки мають юридичний зв'язок із суб'єктивними правами і обов'язками заявників.
Права заінтересованих осіб знаходяться у юридичному зв'язку із суб'єктивними правами заявників і зумовлюються встановленням юридичного факту. Інтереси заінтересованих осіб можуть суперечити інтересам заявника. Отже, притягнення (вступ) цих заінтересованих осіб має важливе практичне значення, оскільки вони мають можливість у процесі розгляду справи про встановлення юридичного факту заявити про порушення чи оспорювання їхніх суб'єктивних прав (постанова Верховного Суду у справі № 638/4/19 від 07 квітня 2020 року, провадження № 61-18132св19).
Заінтересовані особи беруть участь у справах окремого провадження з метою захисту своїх інтересів або інтересів держави.
Для забезпечення правильного і своєчасного розгляду справ про встановлення фактів, що мають юридичне значення, у кожній справі після її порушення суд, залежно від мети встановлення юридичного факту, зобов'язаний з'ясувати, які фізичні особи чи органи державної влади можуть бути заінтересовані у вирішенні даної справи.
Залучення до участі у справі окремого провадження всіх заінтересованих осіб має важливе значення, оскільки допомагає суду уникнути ухвалення незаконного рішення та виключити можливість появи в майбутньому конкуруючого рішення з іншою заінтересованою особою, а також має на меті повно і всебічно дослідити всі обставини справи.
Так, заявницею, в тому числі, заявлена вимога про визнання фактів такими, що мають юридичне значення для оформлення спадкових прав та внесення змін до актових записів цивільного стану. Разом з тим, нею не залучено до участі у справі як заінтересовану особу орган державної реєстрації актів цивільного стану на який покладається обов'язок внесення змін до актових записів та інших спадкоємців щодо майна померлої ОСОБА_4 .
За наведених обставин уважаю за необхідне заяву ОСОБА_1 про встановлення факту родинних відносин та встановлення факту, що має юридичне значення - залишити без руху, та надати заявниці строк для усунення виявлених та наведених в ухвалі недоліків.
Керуючись статтями 175, 177, 184, 185, 293, 294, 258-260, 318 ЦПК України, суд,
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Кельменецька селищна рада Дністровського району Чернівецької області, про встановлення факту родинних відносин та встановлення факту, що має юридичне значення - залишити без руху.
Надати заявниці строк для усунення недоліків - п'ять днів з дня вручення ухвали про залишення заяви без руху.
Роз'яснити заявниці, що у разі не усунення нею недоліків заяви у строк, встановлений судом, заява буде вважатись неподаною та підлягає поверненню. Повернення заяви не перешкоджає повторному зверненню до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для її повернення.
Учасники справи можуть отримати інформацію по даній справі на офіційному веб-порталі судової влади України за веб-адресою: https://court.gov/ua/sud2414.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Дубець О.С.