Постанова від 28.01.2026 по справі 205/11487/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2026 року м. Дніпросправа № 205/11487/25

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Щербака А.А. (доповідач),

суддів: Баранник Н.П., Малиш Н.І.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Новокодацького районного суду міста Дніпра від 03 листопада 2025 року (суддя Мовчан Д.В.) у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення № 30 від 17.07.2025 року, винесену т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , відповідно до якої було накладено штраф у розмірі 34 000 грн. 00 коп., за що передбачена відповідальність ч.3 ст.210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Рішенням Новокодацького районного суду міста Дніпра від 03 листопада 2025 року в задоволенні позову відмовлено.

Позивачем подана апеляційна скарга, просить рішення суду першої інстанції скасувати, позов задовольнити.

Апеляційна скарга обґрунтована тим, що судом першої інстанції не було враховано, що хоча позивач погоджувався з окремими порушеннями, такі порушення як не зазначення особи, яка заміщує ОСОБА_1 під час відпустки; відсутність у посадовій інструкції відповідальної особи повного обсягу завдань щодо організації та ведення свійського обліку: порушення п. 40 Порядку Додаток 12 за своєю сукупністю не можуть бути підставою для висновку про порушення позивачем ведення військового обліку, яке могло привести до негативних наслідків і відповідно притягнення до адміністративної відповідальності.

Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до пункту 1 частини 1 ст.311 КАС України в порядку письмового провадження, на підставі наявних у ній доказів.

Колегія суддів доходить висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Як було встановлено судом першої інстанції, наказом директора Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІП -ГАРАНТ» № 23-18 к від 30.03.2023 року ОСОБА_1 призначено відповідальною за ведення військового обліку військовозобов'язаних і призовників та бронювання військовозобов'язаних за підприємством на період мобілізації та воєнного стану.

27.06.2025 року комісією у складі: голови комісії - заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів Самарівської міської ради Зайцева А.А., членів комісії: начальника групи віськового обліку сержантів і солдатів запасу відділення військового обліку та бронювання ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковника ОСОБА_3 , начальника групи бронювання відділення військового обліку та бронювання ІНФОРМАЦІЯ_1 капітана ОСОБА_4 , в присутності особи відповідальної за організацію та ведення військового обліку ОСОБА_1 26.06.2025 року проведено перевірку стану організації та ведення військового обліку, організації бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час у Товаристві з обмеженою відповідальністю «ВІП -ГАРАНТ» та складено відповідний Акт, який затверджено Самарівським міським головою Сергієм Рєзніком 27.06.2025 року.

Під час перевірки встановлено, що ведення військового обліку військовозобов'язаних та призовників у Товаристві з обмеженою відповідальністю «ВІП -ГАРАНТ» не відповідає вимогам керівних документів, за критеріями оцінки рівнів мобілізованої готовності національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, затверджених наказом Міністертства економічного розвитку і торгівлі України від 12.03.2019 року № 19 «Про затвердження показників критеріїв оцінок рівнів мобілізованої готовості національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, яким встановлено мобілізаційне завдання (замовлення), адміністративно - територіальних одиниць України», затверджений у Мінюсті 04.04.2019 року № 354/33325, оцінка стану військового обліку та бронювання «Негативна». Внесена пропозиція: керівнику Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІП -ГАРАНТ» організувати усунення виявлених під час перевірки недоліків щодо ведення військового обліку.

01.07.2025 року уповноваженою особою ІНФОРМАЦІЯ_1 , начальником групи військового обліку сержантів і солдатів запасу відділення військового обліку та бронювання ІНФОРМАЦІЯ_1 підполковником ОСОБА_3 , відносно ОСОБА_1 складено протокол про адміністративне правопорушення № 30 за ч.3 ст. 210-1 КУпАП, в якому вказано, що у Товаристві з обмеженою відповідальністю «ВІП -ГАРАНТ» виявлено та зафіксовано порушення положень Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року № 1487, а саме: 1) в порушення вимог п.8 Порядку 1487 не визначена посадова особа яка виконує обов'язки по веденню військового обліку на час тимчасової відсутності ОСОБА_1 ; 2) відповідальна посадова особа вимоги організації та ведення військового обліку знає не в повному обсязі, а саме непідтверджена її обізнаність стосовно: а) порядку виконання вимог п. 47 Порядку (у разі отримання підприємством розпоряджень РТЦК про оповіщення військовозобов'язаних працівників); б) основних положень п. 34 Порядку (стосовно взаємодії з РТЦК при виконанні службових обов'язків); 3) в порушення п.12 Порядку відповідальна посадова особа не пройшла навчання з підвищення кваліфікації з питань ведення військового обліку, що також є порушенням положень наказу директора від 01.01.2025 року №1-ОД, про визначення потреби підвищення кваліфікації працівників відповідальних за ведення військового обліку; 4) інструкція відповідальної посадової особи за ведення військового обліку включає в себе неповний перелік заходів покладених на відповідальну особу з метою ведення персонального обліку призовників та військовозобов'язаних згідно Порядку 1487 (до посадової інструкції не включені релевантні положення пунктів 34 та 47 Порядку 1487); 5) в порушення п.72 Порядку 1487 відсутні відмітки про виконання плану роботи відповідальної особи за організацію та ведення військового обліку, що свідчить про відсутність належного ставлення до виконання покладених обов'язків та ефективності у контролі за якістю їх виконання; 6) в порушення вимог абз.17 п.34 Порядку 1487 журнал обліку результатів перевірок стану військового обліку призовників і військовозобов'язаних (додаток 9 до Порядку 1487) не містить відмітки про проведення звірянь та перевірки керівництвом; 7) в порушення вимог абз. 9 та 10 п. 34 Порядку 1487 звіряння облікових даних призовників та військовозобов'язаних з обліковими даними районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, в яких вони перебувають на військовому обліку за 2025 рік проведено 23.05.2025 р. тільки з ІНФОРМАЦІЯ_2 , з іншими ІНФОРМАЦІЯ_3 не проведено; 8) в порушення п. 40 Порядку відомість оперативного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Додаток 12) станом на 01.01.2025 року не завірена печаткою підприємства та не підписана керівником; 9) в порушення абз.1 п. 33; п.39 та п. 40 Порядку 1487 Додаток 5 до Порядку офіцерського та рядового, сержантського та старшинського складу, жінок військовозобов'язаних та призовників станом на 01.01.2025 року печаткою підприємства не завірений, в стовпчику 5 (ВОС) вказані застарілі ВОС, що свідчить про відсутність належного ставлення до виконання покладених обов'язків та ефективності у контролі за якістю їх виконання; 10) під час перевірки списків персонального військового обліку та військово-облікових документів військовозобов'язаних виявлено, що відповідальною особою не забезпечено дотримання вимог абз. 8 та 10 п.34 Порядку 1487, оскільки з 50 військовозобов'язаних на підприємстві у 42 порушені терміни проходження медичного огляду, накази директора про направлення працівників до ІНФОРМАЦІЯ_3 для проходження медичних оглядів, заміни військово-облікових документів не виконуються, керівництвом не контролюються; 11) в порушення абз.1 п. 33; п.39 та п. 40 Порядку 1487 Додаток 5 до Порядку офіцерського та рядового, сержантського та старшинського складу, жінок військовозобов'язаних та призовників містить неповну інформацію, а саме графа 9, яка передбачає наявність як відомостей про освіту так і серію та номер диплома/свідоцтва/сертифіката/тощо, але у наданому для перевірки Додатку 5 вказана інформація відсутня; 12) в порушення абзацу 13 пункту 34 бланки розписок Додаток 7 до Порядку відсутні.

В протоколі зазначено, що повідомлено, що розгляд справи про адміністративне правопорушення відбудеться о 10 год. 00 хв. 17.07.2025 року в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_1 , за адресою АДРЕСА_1 , а також, що у разі неявки без поважної причини, або не пред'явлення посвідчення особи, справу буде розглянуто без участі особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , про що остання поставила свій особистий підпис та отримала другий примірник протоколу 01.07.2025 року, також, під підпис.

17.07.2025 року т.в.о.начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 , було винесено постанову № 30, про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення.

У вказаній Постанові зазначено, що на підставі плану перевірок стану військового обліку на території міста Самар на 2025 рік, затвердженого рішенням виконавчого комітету Самарівської міської ради від 09.01.2025 року № 3/0/6-25, 26 червня 2025 року проведено перевірку стану ведення військового обліку та організації бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний стан у Товаристві з обмеженою відповідальністю «ВІП -ГАРАНТ». За результатами перевірки складено Акт від 27.06.2025 року за № 24/3403, відповідно до якого виявлено та зафіксовано порушення положення Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року № 1487.

У постанові вказано, що обов'язки з ведення військового обліку в Товаристві з обмеженою відповідальністю «ВІП -ГАРАНТ» покладено на начальника відділу кадрів Добродомову Аллу Олексіївну, наказ директора виконавчого від 30.03.2023 року № 23-18К. Таким чином, здійснивши аналіз положень Акту перевірки від 27.06.2025 року № 24/3404, Протоколу № 30 від 01.07.2025 року та інших матеріалів справи, вислухавши пояснення залучених осіб, є всі належні та допустимі підстави вважати, що ОСОБА_1 , під час воєнного стану та загальної мобілізації допустила неналежне ведення військового обліку на підприємстві, чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.

Не погодившись із вищезазначеною постановою, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції зазначив, що відповідачем правомірність оскарженої постанови було доведено.

Колегія суддів з висновками суду першої інстанції погоджується.

Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 року, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який продовжено.

У відповідності до положень ст. 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.

Відповідно до ч. 3 ст.210-1 КУпАП порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, вчинене в особливий період, тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону України «Про мобілізацію і мобілізаційну підготовку» підприємства, установи і організації, щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації, зобов'язані вести військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів із числа працюючих, здійснювати заходи щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та в особливий період і надавати звітність з цих питань відповідних органам державної влади, іншим держаним органам та органам місцевого самоврядування в установленому порядку.

Згідно абз.3 ч. 2 ст. 16 Закону України «Про оборону України» посадові особи підприємств, установ та організацій усіх форм власності забезпечують ведення персонального військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, сприяють їх підготовці до військової служби, призову на строкову військову службу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, створенню працівникам належних умов для виконання ними військового обов'язку згідно із законодавством, забезпечують здійснення заходів з їх військово-патріотичного виховання.

У відповідності до ч.5 ст.34 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» персональний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей щодо таких осіб за місцем їх роботи або навчання та покладається на керівників центральних та місцевих органів виконавчої влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій і закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності.

Відповідно до ч.10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, серед іншого: уточнити протягом 60днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки; виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством.

Згідно з ч.1 ст. 42 вказаного Закону керівники, інші посадові особи органів виконавчої влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ, організацій та закладів освіти незалежно від підпорядкування і форми власності та громадяни України, винні в порушенні правил військового обліку громадян України, допризовної підготовки, приписки до призовних дільниць, призову на строкову військову службу, проходження служби у військовому резерві, проходження зборів, мобілізаційної підготовки та мобілізаційної готовності, призову на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період, прибуття за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, Центрального управління або регіональних органів Служби безпеки України, відповідного підрозділу Служби зовнішньої розвідки України, а також у вчиненні інших порушень законодавства про військовий обов'язок і військову службу, несуть відповідальність згідно із законом.

Відповідно до п.82 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, перевірка стану організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів проводиться за питаннями, визначеними у додатку 31.

Питання перевірки доводяться до державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, які включені до відповідних планів перевірки, не пізніше ніж за 10 днів до її початку.

Згідно до п. 83 Порядку, у разі неможливості виконання відповідних планів з перевірки стану організації та ведення військового обліку в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах та організаціях внаслідок обставин непереборної сили проводиться документальна перевірка шляхом надсилання до таких органів, підприємств, установ та організацій письмових запитів щодо отримання інформації, перелік якої визначено пунктом 17 додатка 31.

За результатами документальної перевірки складаються акти, які в тридцятиденний строк з дня отримання відповідей на письмові запити надсилаються державним органам, органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам та організаціям, а також відповідним органам військового управління Збройних Сил для реагування і вжиття заходів згідно із законодавством

Відповідно до п. 85 Порядку, голови комісій (заступники голови комісії), що проводять перевірку, на початку її проведення доводять до відома керівників державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій плани роботи, а після завершення оголошують результати перевірки, які вносять до журналів обліку результатів перевірки.

Згідно п. 86 вказаного Порядку, керівники державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, у яких проведено перевірку стану військового обліку, організовують та забезпечують усунення виявлених недоліків. Про вжиті заходи та усунення недоліків зазначені керівники інформують у тридцятиденний строк з дня отримання результатів перевірки керівника органу, підприємства, установи та організації, який проводив перевірку.

Згідно п. 87 цього ж Порядку, посадові особи державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зокрема за неподання до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки списків громадян, які підлягають приписці до призовних дільниць, за прийняття на роботу призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які не перебувають на військовому обліку, незабезпечення оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів про їх виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, органу СБУ, відповідного підрозділу розвідувального органу, перешкоду їх своєчасній явці на збірні пункти, призовні дільниці, несвоєчасне подання документів, необхідних для ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, та неподання відомостей про таких осіб несуть відповідальність згідно із законом.

Як встановлено судом першої інстанції, позивач, будучи посадовою особою, відповідальною за ведення військового обліку в Товаристві з обмеженою відповідальністю «ВІП -ГАРАНТ» допустила порушення ведення військового обліку, зокрема: 1) в порушення вимог п.8 Порядку 1487 не визначена посадова особа яка виконує обов'язки по веденню військового обліку на час тимчасової відсутності ОСОБА_1 ; 2) відповідальна посадова особа вимоги організації та ведення військового обліку знає не в повному обсязі, а саме непідтверджена її обізнаність стосовно: а) порядку виконання вимог п. 47 Порядку (у разі отримання підприємством розпоряджень РТЦК про оповіщення військовозобов'язаних працівників); б) основних положень п. 34 Порядку (стосовно взаємодії з РТЦК при виконанні службових обов'язків); 3) в порушення п.12 Порядку відповідальна посадова особа не пройшла навчання з підвищення кваліфікації з питань ведення військового обліку, що також є порушенням положень наказу директора від 01.01.2025 року №1-ОД, про визначення потреби підвищення кваліфікації працівників відповідальних за ведення військового обліку; 4) інструкція відповідальної посадової особи за ведення військового обліку включає в себе неповний перелік заходів покладених на відповідальну особу з метою ведення персонального обліку призовників та військовозобов'язаних згідно Порядку 1487 (до посадової інструкції не включені релевантні положення пунктів 34 та 47 Порядку 1487); 5) в порушення п.72 Порядку 1487 відсутні відмітки про виконання плану роботи відповідальної особи за організацію та ведення військового обліку, що свідчить про відсутність належного ставлення до виконання покладених обов'язків та ефективності у контролі за якістю їх виконання; 6) в порушення вимог абз.17 п.34 Порядку 1487 журнал обліку результатів перевірок стану військового обліку призовників і військовозобов'язаних (додаток 9 до Порядку 1487) не містить відмітки про проведення звірянь та перевірки керівництвом; 7) в порушення вимог абз. 9 та 10 п. 34 Порядку 1487 звіряння облікових даних призовників та військовозобов'язаних з обліковими даними районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, в яких вони перебувають на військовому обліку за 2025 рік проведено 23.05.2025 р. тільки з ІНФОРМАЦІЯ_2 , з іншими ІНФОРМАЦІЯ_3 не проведено; 8) в порушення п. 40 Порядку відомість оперативного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Додаток 12) станом на 01.01.2025 року не завірена печаткою підприємства та не підписана керівником; 9) в порушення абз.1 п. 33; п.39 та п. 40 Порядку 1487 Додаток 5 до Порядку офіцерського та рядового, сержантського та старшинського складу, жінок військовозобов'язаних та призовників станом на 01.01.2025 року печаткою підприємства не завірений, в стовпчику 5 (ВОС) вказані застарілі ВОС, що свідчить про відсутність належного ставлення до виконання покладених обов'язків та ефективності у контролі за якістю їх виконання; 10) під час перевірки списків персонального військового обліку та військово-облікових документів військовозобов'язаних виявлено, що відповідальною особою не забезпечено дотримання вимог абз. 8 та 10 п.34 Порядку 1487, оскільки з 50 військовозобов'язаних на підприємстві у 42 порушені терміни проходження медичного огляду, накази директора про направлення працівників до ІНФОРМАЦІЯ_3 для проходження медичних оглядів, заміни військово-облікових документів не виконуються, керівництвом не контролюються; 11) в порушення абз.1 п. 33; п.39 та п. 40 Порядку 1487 Додаток 5 до Порядку офіцерського та рядового, сержантського та старшинського складу, жінок військовозобов'язаних та призовників містить неповну інформацію, а саме графа 9, яка передбачає наявність як відомостей про освіту так і серію та номер диплома/свідоцтва/сертифіката/тощо, але у наданому для перевірки Додатку 5 вказана інформація відсутня; 12) в порушення абзацу 13 пункту 34 бланки розписок Додаток 7 до Порядку відсутні.

Матеріали справи доказів на спростування зазначеного не містять.

Як встановив суд першої інстанції, позивач не прибула на розгляд означеної справи без поважних причин, що надало право суб'єкту владних поводжень здійснити розгляд справи без участі позивача, про що такій особі прямо роз'яснювалось у протоколі про адміністративне правопорушення.

Суд дійшов вірного висновку про відсутність підстав для скасування оскаржуваної постанови.

Доводи апеляційної скарги зазначеного не спростовують.

Підстави для скасування рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст. ст. 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Рішення Новокодацького районного суду міста Дніпра від 03 листопада 2025 року у справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття і касаційному оскарженню не підлягає.

Головуючий - суддя А.А. Щербак

суддя Н.П. Баранник

суддя Н.І. Малиш