Рішення від 29.01.2026 по справі 320/8198/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2026 року м. Київ № 320/8198/24

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Панової Г.В., розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю « Тренспортно-експедиторська компанія «Вертикаль»

до Державної служби України з безпеки на транспорті Відділу державного нагляду (контролю) у місті Києві

про визнання протиправною та скасування постанови,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Транспортно-експедиторська компанія «Вертикаль» з позовом до Державної служби України з безпеки на транспорті Відділу державного нагляду (контролю) у місті Києві, в якому просить суд визнати протиправною та скасувати постанову Відділу державного нагляду (контролю) у м. Києві Державної служби України з безпеки на транспорті про застосування адміністративно-господарського штрафу № 035774 від 19.09.2023 року про стягнення з ТОВ «ТЕК «Вертикаль» адміністартивно-господарського штрафу у сумі 17000,00 грн.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що відповідачем проведено зупинку та габаритно-ваговий контроль транспортного засобу марки «VOLVO» (державний номерний знак НОМЕР_1 ) зі спеціалізованим напівпричепом «WIELTON NS34» (державний номерний знак НОМЕР_2 ), що належить на праві власності ОСОБА_1 . На думку позивача, посадовими особами Відділу державного нагляду (контролю) в Одеській області при складанні Акту №016637 від 15.08.2023 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом та посадовими особами Відділу державного нагляду (контролю) у м. Києві при винесенні Постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №035774 від 19.09.2023, як суб'єктами владних повноважень, допущено помилки при визначенні суб'єкта господарювання (який має нести відповідальність за порушення вказані в Акті №016637 від 15.08.2023) та не проведено жодних заходів для їх усунення, що свідчить про порушення посадовими особами Укртрансбезпеки норм чинного законодавства України, зокрема, щодо встановлення належного суб'єкта господарювання, який має нести відповідальність за порушення законодавства про автомобільний транспорт.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 17.05.2024 відкрито спрощене позовне провадження в даній адміністративній справі.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в обгрунтування якого зазначив, що на підставі пункту 6 Порядку 422, у зв'язку з виявленими під час здійснення габаритно-вагового контролю невідповідності фактичних вагових параметрів нормам та правилам, інспекторами Уктрансбезпеки, було складено Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 0071993 від 15.08.2023. Враховуючи те, що відповідно до акта проведення перевірки Товариство з обмеженою відповідальністю фірма "Транспортно-експедиторська компанія "Вертикаль" виконувало вантажні перевезення з перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10 відсотків до 20 відсотків включно при перевезенні подільного вантажу, відповідно начальником Відділу державного нагляду (контролю) м. Києві прийнято постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу відповідно до абзацу 14 частини 1 статті 60 Закону № 2344-ІІІ, тобто 17000 грн.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено про таке.

На підставі направлення на рейдову перевірку від 10.08.2023 №33/В посадовими особами Укртрансбезпеки на автомобільній дорозі М-15 Одеса-Рені 12км.+125м. 15.08.2023 о 21:39 год. проведено габаритно-ваговий контроль автомобіля «VOLVO FH12» (з державним номерним знаком НОМЕР_3 ) зі спеціалізованим напівпричепом «WIELTON NS34» (державний номерний знак НОМЕР_2 ), що належить на праві власності ОСОБА_1 . Водієм вказаного транспортного засобу - ОСОБА_2 .

За наслідками перевірки складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 016637 від 15.08.2023, акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів № 007193 від 15.08.2023 та довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю №0062923 від 15.08.2023.

Зазначений транспортний засіб здійснював перевезення сипучого вантажу (пшениці).

Актом № 016637 від 15.08.2023 встановлено порушення ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», п.22.5. Правил дорожнього руху України, а саме навантаження на одиничну вісь 13,34 т. при допустимих 11,5 т., під час надання послуг з перевезення вантажу, згідно TTH №223 від 14.08.2023.

Листом № 68891/28/24-23 від 11.09.2023 Товариство з обмеженою відповідальністю «ТЕК «Вертикаль» повідомлено про розгляд справи.

Представником позивача 18.09.2023 подано заперечення на акт № 016637 від 15.08.2023 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом складеного Відділом державного нагляду (контролю) в Одеській області. До вказаного заперечення додані

Листом № 3941/28/23-23 від 18.09.2023 Державною службою України з безпеки на транспорті повідомлено ТОВ «ТЕК «Вертикаль» про результат розгляду справи про правопорушення.

Станом на 26.09.2023 ТОВ «ТЕК «Вертикаль» отримало Постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 035774 від 19.09.2023 засобами поштового зв'язку.

У подальшому, Товариство з обмеженою відповідальністю «ТЕК «Вертикаль» 27.09.2023 подало скаргу до Державної служби України з безпеки на транспорті на Постанову №035774 від 19.09.2023.

25.10.2023 ТОВ «ТЕК «Вертикаль» отримано лист-відповідь №10196/3.1/15-23 від 13.10.2023 про результати розгляду скарги, яким скаргу позивача залишено без задоволення, а Постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №035774 від 19.09.2023 - без змін.

Не погодившись із вказаним рішенням суб'єкта владних повноважень та прийнятою ним постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу, позивач звернувся до суду з цим адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що склались між сторонами, суд зазначає про таке.

Правовідносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень, регулюються Законом України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 №2344-III (далі - Закон №2344-III).

Відповідно до частини 12 статті 6 Закону № 2344-III, державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.

Згідно статті 48 Закону № 2344-III, автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень обов'язковим документом також є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами, або документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових або габаритних обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків.

Відповідно до абзацу 15 частини 1 статті 60 Закону № 2344-III, за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи, зокрема, за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10 відсотків, але не більше 20 відсотків при перевезенні неподільного вантажу без відповідного дозволу або подільного вантажу - штраф у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно статті 33 Закону України «Про автомобільні дороги», рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Частиною 2 статті 29 Закону України «Про дорожній рух» встановлено, що з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Процедура здійснення габаритно-вагового контролю регламентована Порядком № 879, затверджений постановою Кабінету Міністрів України «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» від 27.06.2007, пунктом 2 якого встановлено, що габаритно-ваговий контроль це контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотриманий визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Згідно приписів пункту 3 Порядку № 879, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.

Підпунктом 3 пункту 2 Порядку № 879 визначено, що великовагові та великогабаритні транспортні засоби транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху. При цьому транспортний засіб не може вважатися великоваговим та/або великогабаритним, якщо його параметри не перевищують нормативи більш як на 2%.

Відповідно до пункту 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18 січня 2001 року №30 (далі - Правила) транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху.

Згідно пункту 4 Правил, рух великовагових та великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами здійснюється на підставі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні (далі - дозвіл), виданим перевізникові уповноваженим підрозділом Національної поліції, або документа про внесення плати за проїзд таких транспортних засобів. Допускається перевищення вагових параметрів порівняно з визначеними у пункті 22.5 Правил дорожнього руху на 2 відсотки (величина похибки) без оформлення відповідного дозволу та внесення плати за проїзд.

Єдиний порядок дорожнього руху на всій території України встановлено Правилами дорожнього руху, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 № 1306.

У відповідності до пункту 22.5 Правил дорожнього руху, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах 4,35 м), за довжиною 22 м (для маршрутних транспортних засобів 25 м), фактичну масу понад 40 тонн (для контейнеровозів понад 44 тонн, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах до 46 тонн), навантаження на одиночну вісь 11 тонн (для автобусів, тролейбусів 11,5 тонн), здвоєні осі 16 тонн, строєні 22 тонн (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь 11 тонн, здвоєні осі 18 тонн, строєні 24 тонн) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.

Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м.

Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 тонн, здвоєні осі понад 16 тонн, строєні осі понад 22 тонн або фактичною масою понад 40 тонн (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь понад 11 тонн, здвоєні осі понад 18 тонн, строєні осі понад 24 тонн або фактичною масою понад 44 тонн, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах понад 46 тонн) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється.

Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 тонн або фактичною масою понад 24 тонн автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.

При цьому, згідно пункту 5 Правил, рух транспортних засобів та їх составів загальною масою до 40 тонн включно, якщо вони не є великогабаритними і контейнеровозів загальною масою до 46 тонн включно та заввишки від поверхні дороги до 4,35 метра включно (на встановлених Укравтодором, Укртрансбезпекою і Національною поліцією маршрутах, які погоджено з організаціями, зазначеними в пунктах 9-13 цих Правил), здійснюється без дозволу.

Відповідно до пункту 18 Порядку №879, за результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення.

У разі пред'явлення водієм транспортного засобу міжнародного сертифіката зважування габаритно-ваговий контроль у частині зважування не здійснюється.

Згідно пункту 21 Порядку № 879, у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 % подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування. Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України.

Відповідно до пункту 31-1 Порядку № 879, якщо рух здійснюється без відповідного дозволу або внесення плати за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, така плата визначається за пройдену частину маршруту по території України або за частину, яку перевізник має намір проїхати, у разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10% у подвійному розмірі; на 10 - 40% у потрійному розмірі; більше як на 40% у п'ятикратному розмірі. У разі перевищення кількох нормативів вагових або габаритних параметрів плата за проїзд визначається виходячи з параметру з найбільшим перевищенням. Перевізник зобов'язаний протягом 30 календарних днів з моменту визначення плати внести її та повідомити про це відповідний територіальний орган Укртрансбезпеки.

Наведеними правовими нормами визначено повноваження Укртрансбезпеки щодо контролю за рухом транспортних засобів з перевищенням габаритно-вагових параметрів, а також порядок здійснення такого контролю.

При цьому, участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові параметри яких перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, зокрема, навантаження на вісі транспортного засобу, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів, а при перевезенні вантажу без відповідного дозволу настає адміністративно-господарська відповідальність, яка залежить від відсоткового перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм.

Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами, визначає Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 (далі - Порядок № 1567).

Пунктом 4 Порядку №1567 передбачено, що державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Відповідно до пункту 15 Порядку № 1567 під час проведення рейдової перевірки перевіряється, зокрема, наявність визначених статтями 39, 48 Закону України № 2344-III документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону України № 2344-III; додержання водієм вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР); відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам; оснащення таксі справним таксометром; відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу; додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху; наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду відповідного посвідчення; додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів або перевезення організованих груп дітей за маршрутом, який виходить за межі населеного пункту та має протяжність понад 250 кілометрів; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.

Порядком № 1567 встановлено, що у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3 (пункт 21); у разі відмови уповноваженої особи суб'єкта господарювання або водія від підписання акту перевірки суб'єкта господарювання або акту перевірки транспортного засобу посадова особа (особи), що провела перевірку, вносить про це запис (пункт 22); справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення (пункт 25); справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням (пункт 26); у разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5 (пункт 27).

На підставі вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, та встановлених обставин, суд дійшов висновку, що підстави прийняття оскаржуваної постанови є такими, що не відповідають положенням законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, та/або фактичним обставинам справи, з наступних підстав.

З матеріалів справи вбачається, що 15.08.2023 відбулася рейдова перевірка транспортного засобу марки «VOLVO FH12» (з державним номерним знаком НОМЕР_3 ) зі спеціалізованим напівпричепом «WIELTON NS34» (державний номерний знак НОМЕР_2 ), на підставі направлення на рейдову перевірку від 10.08.2023 №33/В.

Вказаний транспортний засіб, водієм якого на момент зупинки та здійснення габаритно-вагового контролю був ОСОБА_2 , належить на праві власності ОСОБА_1 .

Посадовими особами відділу державного нагляду (контролю) у Одеській області Укртрансбезпеки складено акт від 15.08.2023 № 007193 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та довідку від 15.08.2023 №0062923 про результати здійснення габаритно-вагового контролю, якими зафіксовано осьове навантаження на одиночну вісь №2 транспортного засобу позивача - 13,34 т., при допустимій масі - 11,5 т.

Також, за результатами перевірки складено акт № AP016637 від 15.08.2023 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом, яким встановлено порушення перевезення вантажу з перевищенням габаритно-вагових норм без відповідного дозволу з перевищенням встановлених п. 22.5. ПДР України вагових норм.

Зі змісту вказаних вище актів вбачається, що водій з актами ознайомлений, від підпису, надання пояснень та отримання зазначених актів і довідки про результати здійснення контролю із зазначенням часу і місця його проведення не відмовився.

Актом № 016637 від 15.08.2023, складеним за результатами перевірки, виявлено порушення перевезення вантажу з перевищенням встановлених законодавством вагових норм без відповідного дозволу, згідно ТТН від 14.08.2023 № 223, з перевищенням встановлених п. 22.5 ПДР вагових норм на 16,0%.

У тому числі порушення, відповідальність за яке передбачена абз. 15 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт, а саме перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 10%, але не більше 20% включно при перевезенні вантажу без відповідного дозволу.

Згідно з актом № 0071993 від 15.08.2023 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, навантаження на одиничну вісь склало 13,34 т. при допустимих 11,5 т.

Судом встановлено, що 03 квітня 2023 року між ТОВ «ТЕК «ВЕРТИКАЛЬ» (далі - Замовник) та ФОП ОСОБА_2 (далі - Виконавець), було укладено Договір № 030423 про надання транспортно-експедиторських послуг по перевезенню вантажів автомобільним транспортом (далі - Договір № 030423).

Згідно цього Договору, Замовник - клієнт, споживач послуг Виконавця, який за цим договором доручає Виконавцю здійснити організацію перевезення чи надати послуги транспортно-експедиторського обслуговування та оплачує їх.

Відповідно до пункту 2.1 Договору, Замовник доручає, а Виконавець бере на себе зобов'язання за плату і за рахунок Замовника надати Замовнику послуги з транспортно-експедиторського обслуговування, а також інші послуги, пов'язані з перевезенням вантажів автомобільним транспортом по території України.

Згідно пункту 3.1.3 Договору, Виконавець зобов'язується організувати подачу транспортних засобів, що відповідають вимогам Заявки і перевезення вантажів, технічно справних, із наявними матеріалами кріплення, а також таких, що мають всі необхідні для здійснення перевезень документи встановленої форми.

У пункті 3.1.5 Договору зазначено, що Виконавець зобов'язується надати Замовнику за фактом виконання доручення оригінал рахунку на оплату суми доручення, акт наданих/виконаних робіт, податкову накладну, копію/примірник товаро-транспортної накладної з позначкою Вантажоодержувача про одержання товару.

Відповідно до пункту 3.1.10 Договору Виконавець зобов'язується контролювати правильність оформлення товаро-транспортної накладної та супровідної документації, цілісність упаковки вантажу, відповідність кріплення вантажу відповідно вимогам правил безпеки руху і відповідність фактичної кількості вантажних місць зазначеної в товарно-транспортній накладній згідно переліку та номенклатури.

У пункті 3.1.15 Договору зазначено, що Виконавець зобов'язується контролювати завантаження транспортних засобів з урахуванням обмежень щодо загальної ваги та навантаження на вісь автомобіля.

Пунктом 3.1.16 Договору передбачено, що Виконавець самостійно залучає перевізників і самостійно укладає з ними правочини/договори від свого імені.

Згідно пункту 3.1.17 Договору Виконавець самостійно залучає інших осіб до виконання Договору і самостійно укладає з ними правочини/договори від власного імені.

Отже, ТОВ «ТЕК «ВЕРТИКАЛЬ» є Замовником надання послуг, а ФОП ОСОБА_2 - є Виконавцем, про що позивач неодноразово зазначав при поданні Заперечень та Скарги.

Крім того, до Договору також була складена Заявка № 1 від 14.08.2023, згідно якої ФОП ОСОБА_2 здійснював перевезення вантажу.

Представник позивача звертав увагу Державної служби України з безпеки на транспорті на те, що ТОВ «ТЕК «ВЕРТИКАЛЬ» в договорі не може бути Замовником надання послуг і Виконавцем одночасно. В підписаному сторонами акті про надання послуг № 6 від 18.08.2023, копія якого наявна у матеріалах справи, а також надавалась позивачем, чітко зазначена назва послуги, яка була надана Виконавцем Замовнику, а саме перевезення вантажу.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільний перевізник фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.

Згідно зі ст. 800 Цивільного кодексу України, наймач самостійно здійснює використання транспортного засобу у своїй діяльності і має право без згоди наймодавця укладати від свого імені договори перевезення, а також інші договори відповідно до призначення транспортного засобу.

З аналізу вищевказаних норм законодавства та зазначеного Договору вбачається, що позивач, оформивши відповідний договір, замовив у ФОП ОСОБА_2 надання послуг з перевезення вантажів автомобільним транспортом, згідно Договору є Замовником, а тому не може виступати автомобільним перевізником у спірних правовідносинах.

Враховуючи наявний Договір про надання транспортно-експедиторських послуг по перевезенню вантажів автомобільним транспортом суд виходить з того, що позивач, як Замовник, не зобов'язаний бути обізнаний про оформлення чи не оформлення усіх необхідних документів Виконавцем, адже відповідальність за дотримання вимог законодавства про автомобільні перевезення згідно Договору несе Виконавець.

Таким чином, суд дійшов висновку, що постанова Відділу державного нагляду (контролю) у м. Києві Державної служби України з безпеки на транспорті про застосування адміністративно-господарського штрафу № 035774 від 19.09.2023 прийнята з порушенням норм чинного законодавства та підлягає скасуванню.

Відтак, позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем долучено до позовної заяви платіжну інструкцію № 1630 від 24.10.2023 про сплату судового збору за подання даного адміністративного позову у розмірі 2684,00 грн.

Відповідно, стягненню з Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у м. Києві за рахунок її бюджетних асигнувань на користь позивача підлягає сума судового збору в розмірі 2684,00 грн.

Керуючись статтями 9, 14, 72-77, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною та скасувати постанову Державної служби України з безпеки на транспорті Відділу державного нагляду (контролю) у місті Києві № 035774 від 19.09.2023 про застосування адміністративно-господарського штрафу.

3. Стягнути з Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Відділу державного нагляду (контролю) у місті Києві (місцезнаходження: 03150, м.Київ, вул.Антоновича, буд.51; код ЄДРПОУ: 39816845) за рахунок її бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Транспортно-експедиторська компанія «Вертикаль» (мсцезнаходження: 04052, м. Київ, вул. Грибочицька, буд. 17, прим. № 711-713 (в літ. "А") код ЄДРПОУ 43133523) суму сплаченого судового збору у розмірі 2684 (дві тисячі шістсот вісімдесят чотири) грн 00 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано в установлені строки.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Панова Г. В.