Рішення від 30.01.2026 по справі 200/9901/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2026 року Справа№200/9901/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Логойди Т.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2025 року ОСОБА_1 через свого представника (адвоката) та підсистему «Електронний суд» Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність Міністерства освіти і науки України щодо не внесення відповідних змін до відомостей про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , до Єдиної державної електронної бази з питань освіти, а саме до графи «На підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту"» - замість «Ні, порушує» вказати «Так, не порушує»;

- зобов'язати Міністерство освіти і науки України внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо порушення ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , черговості здобуття освіти, визначеної статтею 10 Закону України «Про освіту», а саме до графи «На підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту"» - замість «Ні, порушує» вказати «Так, не порушує».

Позов обґрунтовував тим, що він як військовозобов'язаний, який є здобувачем професійної освіти, навчається за денною формою та здобуває рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту», має право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі абз. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації він має подати в тому числі довідку про здобувача освіти, що сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти.

Однак, отримавши довідку з Єдиної державної електронної бази з питань освіти про поточне здобуття освіти, він виявив наявність в цій базі інформації про порушення ним послідовності здобуття освіти, визначеної ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту», що не відповідає дійсності.

Тому він неодноразово особисто та через представника звертався до відповідача із заявами про внесення відповідних змін до відомостей, що містяться про нього в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, а саме до графи «На підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту» (графи, яка є в довідці) - замість «Ні, порушує» вказати «Так, не порушує».

Проте такі зміни внесені не були.

Вважаючи, що відповідачем допущено протиправну бездіяльність, яка порушує його права та унеможливлює отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на період навчання, звернувся до суду з даним позовом.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зазначав, що відповідно до ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту» та з метою реалізації п. 62 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 560, дорученням Міністра освіти і науки України від 31.05.2024 року № 1/34-Д-24 встановлено алгоритм визначення послідовності здобуття освіти, здійснено розроблення технічного опису та забезпечено доопрацювання відповідно до нього програмного забезпечення Єдиної державної електронної бази з питань освіти.

03.06.2024 року Міністерство освіти і науки України надіслав керівникам закладів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, Міністерству оборони України та Державному підприємству «Інфоресурс» лист від 03.06.2024 року № 1/9758-24, яким роз'яснив особливості правильного формування довідки про здобувача освіти на основі даних Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБО).

Цим листом поінформовано, що з метою реалізації пункту 62 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 560, здійснено доопрацювання програмного забезпечення Єдиної державної електронної бази з питань освіти (далі - ЄДЕБО) для забезпечення закладам освіти можливості формування в ЄДЕБО довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО за формою, визначеною додатком 9 до Порядку.

Основна мета цього листа полягає в уточненні процесу формування довідок на підставі інформації, що надається закладами освіти. Лист містить інформацію, якою роз'яснено алгоритм (методику) визначення послідовності здобуття освіти та формування довідки про здобувача освіти на основі даних Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБО).

Листи міністерств, інших центральних органів виконавчої влади не є нормативно-правовими актами і не можуть встановлювати нові правові норми, а мають лише інформаційний, рекомендаційний, роз'яснювальний характер та є службовою кореспонденцією.

Щодо спірних правовідносин, то за результатами розгляду звернення позивача до відповідача щодо порушення послідовності здобуття освіти Міністерством освіти і науки України надана відповідь - лист від 10.12.2025 (помилково зазначено «10.10.2025») року № 3/10971-25, яким повідомлено, зокрема, що згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, здобувач освіти ОСОБА_1 08.09.2020 року зарахований на навчання за освітнім рівнем бакалавра до Донбаської національної академії будівництва і архітектури, відрахований 14.12.2020 року за власним бажанням. 11.08.2025 року повторно зарахований на навчання за освітнім рівнем бакалавра до Донбаської державної машинобудівної академії. Таким чином, Єдиною державною електронною базою з питань освіти на підставі даних, які в ній містяться, за визначеним алгоритмом автоматично сформовано довідку про здобуття ОСОБА_1 освіти в непослідовному порядку. Саме тому у довідці у відповідному полі зазначено «Ні, порушує», що відповідає дійсності. З огляду на зазначене, підстави для внесення змін до ЄДЕБО в частині формування відповідної довідки відсутні.

Вважав, що Міністерство діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з урахуванням п. 5 Порядку прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2025 році, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 10.02.2025 року № 168, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України 26.02.2025 року за № 312/43718, та доручення Міністра освіти і науки України від 31.05.2024 року № 1/34-Д-24.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання Міністерства освіти і науки України внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, то вважав, що функції щодо внесення таких відомостей щодо здобувачів освіти покладено на суб'єктів освітньої діяльності та їх територіальні відокремлені структурні підрозділи. Міністерство освіти і науки України виступає як розпорядник ЄДЕБО, тобто є суб'єктом, який уповноважений на ведення ЄДЕБО, здійснює організаційні та контролюючі функції ведення цієї електронної бази, а державне підприємство «Інфоресурс» - як технічний адміністратор ЄДЕБО здійснює технічні функції з обслуговування електронної бази (згідно з Положенням про Єдину державну електронну базу з питань освіти, що затверджене наказом Міністерства освіти і науки України від 08.06.2018 року № 620).

Просив в задоволенні позову відмовити.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є військовозобов'язаним.

У 2018 році він закінчив державний навчальний заклад «Міжрегіональне вище професійне будівельне училище м. Краматорська» і здобув професію «маляр, штукатур» (підтверджується дипломом кваліфікованого робітника, що виданий 30.06.2018 року).

У 2020 року він закінчив Краматорську загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів № 24 Краматорської міської ради Донецької області та отримав свідоцтво про здобуття базової середньої освіти (свідоцтво від 10.06.2020 року, серії НОМЕР_1 ).

30.06.2020 року позивач закінчив державний навчальний заклад «Міжрегіональне вище професійне будівельне училище м. Краматорська» і здобув професію «Будівництво і цивільна інженерія» за освітньою програмою «Технік - будівельник» (підтверджується дипломом молодшого спеціаліста серії НОМЕР_2 , що виданий 30.06.2020 року).

З 21.09.2020 року наказом від 08.09.2020 року № 04-147 позивач був зарахований до будівельного факультету «Донбаської національної академії будівництва і архітектури» на перший курс за денною формою навчання, а наказом від 14.12.2020 року № 04-193 - відрахований з першого курсу за денною формою навчання зазначеного факультету за власним бажанням (підтверджується листом Інституту і архітектури та будівництва «ІФНТУНГ-ДОННАБА» від 09.10.2025 року № 01-05-102).

Наказом Донбаської державної машинобудівної академії від 11.08.2025 року № 04-80 з 01.09.2025 року позивач зарахований студентом першого року навчання очної денної форми здобуття освіти навчального ступеню «бакалавр» за спеціальністю «фізична культура і спорт» (підтверджується зазначеним наказом та додатком до нього).

Наразі позивач навчається у зазначеній Академії, термін навчання: з 01.09.2025 року по 30.06.2029 року, що підтверджується довідкою Академії від 09.12.2025 року № 010/91.

Відповідно, диплом освітнього ступеню «бакалавр» позивач не отримував.

Інформацію про поточне здобуття освіти за ступенем/рівнем освіти «бакалавр» занесені до Єдиної державної електронної бази з питань освіти (підтверджується довідкою про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти (далі - Єдина електронна база), що сформована в цій Єдиній електронній базі 09.12.2025 року).

З метою подання відповідних документів для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на період навчання позивач отримав довідку з Єдиної державної електронної бази з питань освіти про поточне здобуття освіти та виявив наявність в цій Електронній базі інформації про порушення ним послідовності здобуття освіти відповідно до ст. 10 Закону України «Про освіту».

У зазначеній довідці до графи «На підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту"» внесено наступне: «Ні, порушує».

13.10.2025 року позивач через свого представника (адвоката) направив до Міністерства освіти і науки України як розпорядника Єдиної електронної бази (на його електронну пошту informzapyt@mon.gov.ua ) та до Державного підприємства «Інфоресурс» як технічного адміністратора Єдиної електронної бази (на його електронну пошту info@inforesurs.gov.ua ) запит, в якому просив внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо позивача в частині порушення черговості здобуття освіти, визначеної ст. 10 Закону України «Про освіту», а саме в графі «На підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту"» вказати наступне: «Так, не порушує».

До запиту додав, зокрема: копію паспорта; довідки РНОКПП; довідки про зареєстроване місце проживання позивача; заяву позивача від 13.10.2025 року, яка містила аналогічне прохання, що й заява його представника; заяву позивача про згоду на обробку персональних даних; документи позивача, що стосуються навчання і здобуття освіти; ордер адвоката.

14.10.2025 року від Міністерства освіти і науки України на електронну адресу представника позивача (адвоката) надійшло повідомлення, в якому зазначалося, що оскільки лист (запит) надісланий на електронну адресу, що визначена Міністерством для запитів на публічну інформацію, і цей лист як запит не може бути розглянутий, тому його перенаправлено на офіційну електронну пошту Міністерства освіти і науки України mon@mon.gov.ua .

30.10.2025 року позивач засобами поштового зв'язку направив до Міністерства освіти і науки України заяву щодо необхідності виправлення інформації про порушення послідовності здобуття освіти, в якій просив внести зміни до даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо порушення ним черговості здобуття освіти в розділі щодо порушення послідовності здобуття освіти, змінивши їх на «Так, не порушує».

До заяви додав засвідчені копії документів про себе та документів про освіту.

Заява зареєстрована відповідачем 11.11.2025 року за № С-13354/0-25.

Листом Міністерства освіти і науки України від 10.12.2025 року № 3/10971-25 позивача, з посиланням на доручення Міністра освіти і науки України від 31.05.2024 року № 1/34-Д-24, повідомлено, що Законом України «Про вищу освіту» вища освіта визначається як сукупність систематизованих знань, умінь і практичних навичок, способів мислення, професійних, світоглядних і громадянських якостей, морально-етичних цінностей, інших компетентностей, здобутих у закладі вищої освіти (науковій установі) у відповідній галузі знань за певною кваліфікацією на рівнях вищої освіти, що за складністю є вищими, ніж рівень ніж рівень повної загальної середньої освіти. Після першого зарахування на навчання для здобуття відповідного рівня освіти, особі, яка приступила до навчання, впродовж періоду навчання надавалися необхідні освітні послуги, які забезпечували, зокрема, формування знань, умінь, навичок та загальних компетентностей на тому самому рівні вищої освіти. Повторне зарахування особи означає, що особа знову формуватиме такі знання, уміння, навички та загальні компетентності. У термінах визначення послідовності здобуття освіти це свідчить про здобуття освіти в непослідовному порядку. Крім того, згідно з п. 5 розд. Х Порядку прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2025 році, що затверджений наказом Міністерства освіти і науки України від 10.02.2025 року № 168 (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 26.02.2025 року за № 312/43718), у разі зарахування на навчання для здобуття певного ступеня вищої освіти особи, яка в минулому здобувала такий самий або вищий ступінь вищої освіти, і відповідний ступінь не було присуджено, особа вважається такою, що здобуває рівень освіти, що не є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту».

Цим же листом позивача повідомлено, що згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, здобувач освіти ОСОБА_1 08.09.2020 року зарахований на навчання за освітнім рівнем бакалавра до Донбаської національної академії будівництва і архітектури; відрахований 14.12.2020 року за власним бажанням. 11.08.2025 року - повторно зарахований на навчання за освітнім рівнем бакалавра до Донбаської державної машинобудівної академії. Таким чином, Єдиною державною електронною базою з питань освіти на підставі даних, які в ній містяться, за визначеним алгоритмом автоматично сформовано довідку про здобуття ОСОБА_1 освіти в непослідовному порядку. Саме тому у довідці у відповідному полі зазначено «Ні, порушує», що відповідає дійсності. З огляду на зазначене, підстави для внесення змін до ЄДЕБО в частині формування відповідної довідки відсутні.

Судом також встановлено, що в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо позивача міститься інформація про те, що поточне здобуття ним освіти порушує послідовність, що визначена ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту».

Вказані обставини підтверджуються довідкою про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти, що сформована в цій Електронній базі 09.12.2025 року, в якій в графі «На підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту"» зазначено наступне: «Ні, порушує».

Судом також встановлено, що Міністром освіти і науки України підписано доручення від 31.05.2024 року № 1/34-Д-24 «Про забезпечення формування в ЄДЕБО довідки про здобувача освіти за даними ЄДЕБО», яке адресовано Директорату фахової передвищої, вищої освіти, Директорату професійної освіти Департаменту атестації кадрів вищої освіти, Робочій групі, утвореній відповідно до наказу Міністерства освіти і науки України від 13.09.2023 року № 1122.

Цим дорученням з метою реалізації п. 62 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 року № 560, доручено наступне:

«Для заповнення інформації про здобувача освіти за денною або дуальною формою стосовно того, порушує чи не порушує на підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», визначення послідовності здобуття освіти здійснювати за таким алгоритмом:

якщо в даних здобувача освіти, що містяться в ЄДЕБО, зокрема у Реєстрі документів про освіту, є діючий документ про освіту з рівнем, не нижчим ніж рівень поточного навчання, за яким формується Довідка (за таблицею послідовності рівнів, наведеною в додатку 2 до цього доручення), в полі «На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту"» зазначається «Ні, порушує»;

в іншому випадку здійснюється автоматична перевірка даних усіх записів про здобуття особою освіти, що містяться в ЄДЕБО, - якщо наявна інформація про навчання, рівень якого не нижче рівня поточного навчання, за яким формується Довідка, у згаданому вище полі зазначається «Ні, порушує», а якщо відсутня - «Так, не порушує».

Водночас не вважається порушенням послідовності таке здобуття освіти:

1) здобувача освіти було поновлено на навчання або переведено з іншого закладу освіти (в історії поточного навчання перший статус «Поновлено», «Поновлено (з іншого ЗО)», «Переведено (з іншого ЗО)»), а попереднє навчання (запис про яке у статусі «Відраховано із ЗО») було за таким же рівнем, що й поточне навчання (аналогічно, якщо поточне навчання за ОПС «Фаховий молодший бакалавр», а попереднє - за ОКР «Молодший спеціаліст», або поточне навчання за ОС «Бакалавр» (на основі ПЗСО), а попереднє - за ОС «Магістр» (на основі ПЗСО)). При цьому в записах про попереднє навчання рік початку навчання не менше року початку поточного навчання. Як виняток рік початку навчання не порівнюється, якщо особу було відраховано до дати початку навчання або з причиною «За невиконання вимог навчального плану та графіка навчального процесу (після зарахування не приступили до занять протягом 10 днів)»;

2) наявні інші записи про навчання у статусі «Скасовано запис про навчання» (запис був створений помилково);

3) наявні інші записи про освіту, що здобувається або її здобуття призупинено, на такому ж рівні, як поточне навчання, в яких:

дата початку іншого навчання більша ніж дата початку поточного навчання;

дата початку іншого навчання співпадає з датою початку поточного навчання та його дата завершення не менше дати завершення поточного навчання;

рік початку іншого навчання (не за денною або дуальною формою) не менше ніж рік початку поточного навчання.

Крім зазначеного, порушенням послідовності є поточне навчання за ОС «Магістр» (на основі ПЗСО/НРК5) за наявності диплома бакалавра.

Врахувати, що технічний опис має передбачати необхідність блокування в ЄДЕБО дій закладів освіти щодо анулювання у картці фізичної особи записів про документи про освіту.».

Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку про наступне.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про оборону України» у разі збройної агресії проти України або загрози нападу на Україну Президент України приймає рішення про загальну або часткову мобілізацію, введення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, застосування Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, подає його Верховній Раді України на схвалення чи затвердження, а також вносить до Верховної Ради України подання про оголошення стану війни.

З 24.02.2022 року Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», що затверджений Законом України від 24.02.2022 року № 2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан, який діє і натепер.

Указом Президента України від 24.02.2022 року № 69/2022 «Про загальну мобілізацію», що затверджений Законом України від 24.02.2022 року № 2105-IX, оголошено проведення загальної мобілізації.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також військовозобов'язані: здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

Згідно з ч. 11 ст. 38 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» призовники, військовозобов'язані, резервісти, зокрема, в разі зміни їх освіти зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.

Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487.

Згідно з пп. 11 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (який є додатком 2 до Порядку, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року № 1487), призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні подавати щороку до 1 жовтня до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки документи, що підтверджують право громадян на відстрочку від призову на базову військову службу.

Перелік документів, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», визначений Додатком 5 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560.

Згідно з цим Переліком здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти, у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України “Про освіту», а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури, мають подати наступні документи, що підтверджують право на відстрочку: довідку про здобувача освіти, що сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, або довідку закладу освіти про зарахування на навчання до інтернатури та довідка закладу охорони здоров'я про місце роботи на посаді лікаря-інтерна.

Частиною 2 ст. 10 Закону України «Про освіту» визначено, що рівнями освіти є: дошкільна освіта; початкова освіта; базова середня освіта; профільна середня освіта; перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.

Частиною 2 ст. 16 цього ж Закону визначено, що фахова передвища освіта здобувається на основі повної або базової середньої освіти. Здобуття фахової передвищої освіти на основі базової середньої освіти здійснюється з одночасним здобуттям повної загальної середньої освіти та отриманням відповідного документа про повну загальну середню освіту.

Згідно з частиною 2 статті 17 цього ж Закону вища освіта здобувається на основі повної загальної середньої освіти.

Рівні, ступені вищої освіти, порядок, умови, форми та особливості її здобуття визначаються спеціальним законом.

Відповідно до ст. 40 цього ж Закону після успішного завершення навчання за освітньою програмою здобувачі освіти (крім вихованців дошкільних закладів освіти) отримують відповідний документ про освіту.

За запитом здобувача освіти (особи з порушенням зору) документ про освіту виготовляється з урахуванням забезпечення доступності відтвореної на ньому інформації (з використанням шрифту Брайля).

Документи про освіту видаються закладами освіти та іншими суб'єктами освітньої діяльності.

Інформація про видані документи про середню, професійну, фахову передвищу та вищу освіту вноситься до Єдиного державного реєстру документів про освіту в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки. (ч. 3 ст. 40 цього ж Закону).

Рівень освіти - завершений етап освіти, що характеризується рівнем складності освітньої програми, сукупністю компетентностей, які визначені, як правило, стандартом освіти та відповідають певному рівню Національної рамки кваліфікацій (п. 23 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про освіту»).

Отже, рівень освіти - це завершений етап освіти, за наслідками досягнення якого здобувачі освіти (крім вихованців дошкільних закладів освіти) отримують відповідний документ про освіту.

Рівні та ступені вищої освіти визначені ст. 5 Закону України «Про вищу освіту».

Відповідно до ч. 1 ст. 5 зазначеного Закону підготовка фахівців з вищою освітою здійснюється за відповідними освітніми програмами на таких рівнях вищої освіти:

початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти;

перший (бакалаврський) рівень;

другий (магістерський) рівень;

третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень.

Початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти передбачає набуття здобувачами вищої освіти здатності до розв'язування типових спеціалізованих задач у певній галузі професійної діяльності.

Перший (бакалаврський) рівень вищої освіти передбачає набуття здобувачами вищої освіти здатності до розв'язування складних спеціалізованих задач у певній галузі професійної діяльності.

Другий (магістерський) рівень вищої освіти передбачає набуття здобувачами вищої освіти здатності до розв'язування задач дослідницького та/або інноваційного характеру у певній галузі професійної діяльності.

Третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень передбачає набуття здобувачами вищої освіти здатності розв'язувати комплексні проблеми в галузі професійної та/або дослідницько-інноваційної діяльності.

Освітньо-науковий рівень вищої освіти передбачає здобуття особою теоретичних знань, умінь, навичок та інших компетентностей, достатніх для продукування нових ідей, розв'язання комплексних проблем у галузі професійної та/або дослідницько-інноваційної діяльності, оволодіння методологією наукової та педагогічної діяльності, а також проведення власного наукового дослідження, результати якого мають наукову новизну, теоретичне та практичне значення.

Освітньо-творчий рівень вищої освіти передбачає оволодіння методологією мистецької та мистецько-педагогічної діяльності, здійснення самостійного творчого мистецького проекту, здобуття практичних навичок продукування нових ідей і розв'язання теоретичних та практичних проблем у творчій мистецькій сфері.

Згідно з ч. 2 ст. 5 зазначеного Закону здобуття вищої освіти на кожному рівні вищої освіти передбачає успішне виконання особою освітньої програми, що є підставою для присудження відповідного ступеня вищої освіти:

1) молодший бакалавр;

2) бакалавр;

3) магістр;

4) доктор філософії/доктор мистецтва.

Частинами 3 - 5 ст. 5 зазначеного Закону визначено, що молодший бакалавр - це освітньо-професійний ступінь, що здобувається на початковому рівні (короткому циклі) вищої освіти і присуджується вищим навчальним закладом у результаті успішного виконання здобувачем вищої освіти освітньо-професійної програми, обсяг якої становить 90-120 кредитів ЄКТС.

Особа має право здобувати ступінь молодшого бакалавра за умови наявності в неї повної загальної середньої освіти.

Бакалавр - це освітній ступінь, що здобувається на першому рівні вищої освіти та присуджується вищим навчальним закладом у результаті успішного виконання здобувачем вищої освіти освітньо-професійної програми, обсяг якої становить 180-240 кредитів ЄКТС. Обсяг освітньо-професійної програми для здобуття ступеня бакалавра на основі ступеня молодшого бакалавра визначається вищим навчальним закладом.

Особа має право здобувати ступінь бакалавра за умови наявності в неї повної загальної середньої освіти.

Магістр - це освітній ступінь, що здобувається на другому рівні вищої освіти та присуджується вищим навчальним закладом у результаті успішного виконання здобувачем вищої освіти відповідної освітньої програми. Ступінь магістра здобувається за освітньо-професійною або за освітньо-науковою програмою. Обсяг освітньо-професійної програми підготовки магістра становить 90-120 кредитів ЄКТС, обсяг освітньо-наукової програми - 120 кредитів ЄКТС. Освітньо-наукова програма магістра обов'язково включає дослідницьку (наукову) компоненту обсягом не менше 30 відсотків.

Особа має право здобувати ступінь магістра за умови наявності в неї ступеня бакалавра.

Ступінь магістра медичного, фармацевтичного або ветеринарного спрямування здобувається на основі повної загальної середньої освіти і присуджується вищим навчальним закладом у результаті успішного виконання здобувачем вищої освіти відповідної освітньої програми, обсяг якої становить 300-360 кредитів ЄКТС.

Згідно з положеннями ст. 5 Закону України «Про вищу освіту» ступені вищої освіти (освітні ступені) присуджуються закладом вищої освіти у результаті успішного виконання здобувачем вищої освіти відповідної освітньо-професійної програми.

Відповідно до ч.ч. 1та 2 ст. 6 цього Закону атестація - це встановлення відповідності результатів навчання (наукової або творчої роботи) здобувачів вищої освіти вимогам освітньої програми та/або вимогам програми єдиного державного кваліфікаційного іспиту.

Атестація осіб, які здобувають ступінь молодшого бакалавра, бакалавра чи магістра, здійснюється екзаменаційною комісією, до складу якої можуть включатися представники роботодавців та їх об'єднань, відповідно до положення про екзаменаційну комісію, затвердженого вченою радою закладу вищої освіти (наукової установи).

Заклад вищої освіти на підставі рішення екзаменаційної комісії присуджує особі, яка успішно виконала освітню програму на певному рівні вищої освіти, відповідний ступінь вищої освіти та присвоює відповідну кваліфікацію.

Атестація осіб на першому (бакалаврському) та/або другому (магістерському) рівнях вищої освіти може включати єдиний державний кваліфікаційний іспит, що проводиться за спеціальностями та в порядку, визначеними Кабінетом Міністрів України.

Статтею 7 цього ж Закону визначено, що документ про вищу освіту видається особі, яка успішно виконала відповідну освітню програму та пройшла атестацію.

Встановлюються такі види документів про вищу освіту за відповідними ступенями:

диплом молодшого бакалавра;

диплом бакалавра;

диплом магістра;

диплом доктора філософії/доктора мистецтва.

Невід'ємною частиною диплома молодшого бакалавра, бакалавра, магістра, доктора філософії/доктора мистецтва є додаток до диплома європейського зразка, що містить структуровану інформацію про завершене навчання (ч. 5 ст. 7 Закону).

Інформація про видані дипломи вноситься закладами вищої освіти, крім вищих військових навчальних закладів, до Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ч. 10 ст. 7 Закону).

Відповідно до ч. 1 ст. 8 Закону України «Про вищу освіту» засади функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти визначаються законодавством.

Статтею 74 Закону України «Про освіту» визначено, що у системі освіти функціонує інтегрована інформаційна система - Єдина державна електронна база з питань освіти (далі - Електронна база).

Електронна база містить такі складові: Реєстр суб'єктів освітньої діяльності, Реєстр здобувачів освіти, Реєстр документів про освіту, Реєстр сертифікатів зовнішнього незалежного оцінювання, Реєстр студентських (учнівських) квитків, Реєстр педагогічних, науково-педагогічних працівників, Реєстр сертифікатів педагогічних працівників (далі - публічні електронні реєстри у сфері освіти).

Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти та порядок її ведення затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Частиною 5 ст. 74 цього ж Закону визначено, що держателем Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - держатель Електронної бази) є центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки, що здійснює організаційні заходи, пов'язані із забезпеченням функціонування Електронної бази та її складових.

Власником Електронної бази є держава в особі центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.

Адміністратором Електронної бази та публічних електронних реєстрів у сфері освіти (далі - адміністратор Електронної бази) є визначена Кабінетом Міністрів України юридична особа, що належить до сфери управління центрального органу виконавчої влади у сфері освіти і науки.

Частиною 5 ст. 74 цього ж Закону визначено, що суб'єктами ведення Електронної бази є:

держатель та адміністратор Електронної бази;

органи управління у сфері освіти;

суб'єкти освітньої діяльності;

підприємства, установи та організації, що належать до сфери управління держателя Електронної бази.

Наказом Міністерства освіти і науки України від 08.06.2018 року № 620 було затверджено Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти (яке було чинним до 28.11.2025 року).

Це Положення розроблено відповідно до ст. 74 Закону України «Про освіту» (далі - Закон) з метою визначення порядку функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти (далі - ЄДЕБО) в галузі освіти як автоматизованої системи збирання, оброблення, зберігання та захисту інформації щодо здобувачів освіти, суб'єктів освітньої діяльності, що формується (створюється) та використовується для забезпечення потреб фізичних та юридичних осіб (п. 1 розд. І зазначеного Положення).

Пунктом 5 розд. І зазначеного Положення визначено, що власником ЄДЕБО та виключних майнових прав на її програмне забезпечення є держава. Розпорядником ЄДЕБО є Міністерство освіти і науки України, технічним адміністратором - державне підприємство «Інфоресурс», що належить до сфери управління розпорядника ЄДЕБО.

Розпорядник ЄДЕБО є володільцем інформації, що міститься в ЄДЕБО.

Основні функції уповноважених суб'єктів у ЄДЕБО визначені розд. ІV Положення.

Пунктом 1 розд. ІV цього Положення визначено, що розпорядник ЄДЕБО, зокрема:

- вживає організаційних заходів, пов'язаних із забезпеченням функціонування ЄДЕБО (пп. 1);

- використовує інформацію, що міститься в ЄДЕБО, у тому числі персональні дані, з метою прийняття управлінських рішень та виконання повноважень, визначених законодавством (пп. 3);

- вносить до ЄДЕБО інформацію щодо:

ліцензування (рішення про видачу, анулювання ліцензій на провадження освітньої діяльності, звуження, розширення освітньої діяльності) суб'єктів освітньої діяльності відповідно до ліцензійних умов на провадження освітньої діяльності;

результатів перевірок, ініційованих розпорядником ЄДЕБО, щодо дотримання суб'єктами освітньої діяльності - ліцензіатами ліцензійних умов на провадження освітньої діяльності;

акредитації спеціальностей, напрямів підготовки у закладах освіти, освітньо-професійних програм, за якими здійснюється підготовка здобувачів освітньо-кваліфікаційного рівня «молодший спеціаліст», а також освітньо-професійних програм у сфері фахової передвищої освіти (до затвердження положення про акредитацію освітньо-професійних програм у сфері фахової передвищої освіти);

іншу інформацію, визначену законодавством (пп. 4).

28.11.2025 року Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти, що затверджено наказом Міністерства освіти і науки України від 08.06.2018 року № 620, на підставі наказу цього Міністерства від 22.10.2025 року № 1384 втратило чинність.

З 22.07.2025 року (під час дії зазначеного Положення) набрало чинності Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти, що затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 15.07.2025 року № 872.

Це Положення визначає механізм функціонування Єдиної державної електронної бази з питань освіти (далі - Єдина електронна база) в галузі освіти як інтегрованої інформаційної системи, що забезпечує збирання, створення, реєстрацію, накопичення, зберігання, зміну, використання, поширення та захист інформації про суб'єктів освітньої діяльності, вступників до закладів освіти, здобувачів освіти, документи про освіту (науковий ступінь), педагогічних, науково-педагогічних та наукових працівників з метою задоволення потреб фізичних та юридичних осіб, порядок її ведення. (п. 1 розд. І Положення).

Інформація, яка вноситься (передається) до Єдиної електронної бази визначена п.п. 14 - 17 зазначеного Положення.

Такого терміну «як розпорядник» зазначене Положення (на відміну від минулого Положення) вже не містить.

Цим Положенням визначені в тому числі основні функції суб'єктів ведення Єдиної електронної бази.

Так, п. 24 Положення визначено, що МОН, зокрема:

- вживає організаційних заходів, пов'язаних із забезпеченням функціонування Єдиної електронної бази (пп. 1);

- використовує інформацію, що міститься в Єдиній електронній базі, зокрема персональні дані, з метою прийняття управлінських рішень та виконання повноважень, визначених законодавством у сфері державного регулювання та освіти (пп. 2);

- вносить до Єдиної електронної бази інформацію про:

рішення, прийняті ним як органом ліцензування щодо дотримання суб'єктами освітньої діяльності - ліцензіатами ліцензійних умов провадження освітньої діяльності, а також декларації про провадження освітньої діяльності без отримання ліцензії в сфері, в якій МОН є органом ліцензування, подані суб'єктами освітньої діяльності у випадках та порядку, визначених законодавством у сфері ліцензування;

акредитацію освітньо-професійних програм, за якими здійснюється підготовка здобувачів освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста, сертифікатів про акредитацію спеціальностей;

іншу інформацію, визначену законодавством у сфері освіти (пп. 4).

Отже, Міністерство освіти і науки України є держателем та, відповідно суб'єктом ведення Єдиної державної електронної бази з питань освіти (що чітко визначено Законом України «Про освіту»), який згідно з Положенням про Єдину державну електронну базу з питань освіти вносить до Єдиної електронної бази іншу інформацію (крім тієї, що передбачена Положенням), що визначена законодавством у сфері освіти.

Як вже зазначалося, відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також військовозобов'язані: здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

Частиною 2 ст. 10 Закону України «Про освіту» визначено, що рівнями освіти є: дошкільна освіта; початкова освіта; базова середня освіта; профільна середня освіта; перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.

Рівень освіти - завершений етап освіти, що характеризується рівнем складності освітньої програми, сукупністю компетентностей, які визначені, як правило, стандартом освіти та відповідають певному рівню Національної рамки кваліфікацій (п. 23 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про освіту»).

Після успішного завершення навчання за освітньою програмою здобувачі освіти (крім вихованців дошкільних закладів освіти) отримують відповідний документ про освіту (ст. 40 Закону України «Про освіту»).

Отже, рівень освіти - це завершений етап освіти, за наслідками досягнення (здобуття) якого здобувачі освіти (крім вихованців дошкільних закладів освіти) отримують відповідний документ про освіту.

Виходячи з наведених положень законодавства для мети застосування п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» має існувати сукупність наступних умов:

- військовозобов'язаний має бути здобувачем професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти;

- навчання такого військовозобов'язаного має відбуватися за денною або дуальною формою здобуття освіти;

- навчання такого військовозобов'язаного має відбуватися із здобуттям рівня освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту".

Крім цього для мети застосування п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону військовозобов'язаний може бути докторантом та особою, яка зарахована на навчання до інтернатури.

Отже, довідка про здобувача освіти, що сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (довідка, що подаються військовозобов'язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації) має містити відомості, що надають можливість встановити наявність або відсутність умов для мети застосування п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Відповідно, такі відомості мають міститися в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, де формується ця довідка.

Позивач належить до осіб, які відповідають умовам, що визначені п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Так, позивач здобув ступінь вищої освіти «молодший спеціаліст», що підтверджується останнім отриманим позивачем документом про освіту.

(Молодший спеціаліст - це застарілий освітньо-кваліфікаційний рівень в Україні (неповна вища освіта), що надавав знання та вміння для виконання типових професійних завдань, який здобували у коледжах і технікумах. Натепер законодавством він не передбачений, проте відповідає ступеню «молодший бакалавр».

Так, пп. 4 п. 2 розд. XV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону Україну «Про вищу освіту» установлено, що після набрання чинності цим Законом диплом про вищу освіту за освітньо-кваліфікаційним рівнем молодшого спеціаліста (початкова вища освіта) прирівнюється до диплома про вищу освіту за освітньо-професійним ступенем молодшого бакалавра.

Молодший бакалавр - це освітньо-професійний ступінь, що здобувається на початковому рівні (короткому циклі) вищої освіти і присуджується вищим навчальним закладом у результаті успішного виконання здобувачем вищої освіти відповідної освітньо-професійної програми (ч. 3 ст. 5 Закону України «Про вищу освіту»).)

Наразі позивач здобуває ступінь вищої освіти «бакалавр» (бакалавр - це освітній ступінь, що здобувається на першому рівні вищої освіти та присуджується вищим навчальним закладом у результаті успішного виконання здобувачем вищої освіти відповідної освітньо-професійної програми; обсяг освітньо-професійної програми для здобуття ступеня бакалавра на основі ступеня молодшого бакалавра визначається вищим навчальним закладом (ч. 4 ст. 5 Закону України «Про вищу освіту»)).

Отже, позивач здобуває ступінь вищої освіти «бакалавр» на першому рівні вищої освіти, що є вищим за раніше здобутий ним ступінь «молодший спеціаліст», що був здобутий на початковому рівні (короткому циклі) вищої освіти (ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту», ч.ч. 3 та 4 ст. 5 та пп. 4 п. 2 розд. XV «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про вищу освіту»).

Таким чином, навчання позивача як військовозобов'язаного відбувається із здобуттям рівня освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту».

Процес здобуття позивачем освіти є послідовним у розумінні п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту».

Відповідно, поточне здобуття позивачем освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту».

З огляду на наведене, Єдина державна електронна база з питань освіти має містити інформацію про позивача, зокрема про те, що він є здобувачем рівня освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту».

А в разі наявності іншої інформації - така інформація мала бути виправлена відповідачем як держателем та суб'єктом ведення Єдиної державної електронної бази з питань освіти, який вносить до цієї бази в тому числі іншу інформацію, визначену законодавством у сфері освіти.

Вказані положення законодавства відповідачем враховані не були, що призвело до протиправної відмови у внесенні до Єдиної державної електронної бази з питань освіти відповідно інформації щодо позивача.

Посилання відповідача на інше є неприйнятними, оскільки для мети застосування п. 1 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» має значення саме «раніше здобутий рівень освіти», здобуття якого підтверджується відповідним документом про освіту.

Неприйнятними є і посилання відповідача на те, що функції щодо внесення відповідних змін у відомості щодо здобувачів освіти, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти (в даному випадку - відомості щодо дотримання ними при поточному здобутті освіти послідовності здобуття освіти, визначеної ч. 2 ст. 10 Закону України «Про освіту»), покладено на суб'єктів освітньої діяльності та їх територіальні відокремлені структурні підрозділи, є безпідставними, оскільки не ґрунтуються на положеннях законодавства.

Безпідставними є і посилання відповідача на Положенням про Єдину державну електронну базу з питань освіти, що затверджене наказом Міністерства освіти і науки України від 08.06.2018 року № 620, оскільки вказане Положення втратило чинність.

Посилання відповідача на листи та роз'яснення державних органів чи їх посадових осіб є також неприйнятними, оскільки вони не є нормативно-правовими актами і, відповідно, не носять обов'язковий характер.

З огляду на наведене порушені права позивача підлягають захисту шляхом задоволення позову шляхом, який гарантував би повне їх відновлення (п. 10 ч. 2 ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України).

Оскільки суд дійшов висновку про задоволення основних позовних вимог у відповідній частині, тому судові витрати у вигляді судового збору, які оплачені позивачем в сумі 968,96 грн., підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - суб'єкта владних повноважень (ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України).

При обчисленні розміру судового збору судом враховані положення ч. 3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», згідно з якими при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_3 ) до Міністерства освіти і науки України (01135, м. Київ, пр-т Берестейський, 10; код ЄДРПОУ 38621185) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати неправомірними дії Міністерства освіти і науки України щодо відмови ОСОБА_1 у внесенні змін про нього до Єдиної державної електронної бази з питань освіти в частині дотримання ним при поточному здобутті освіти послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту».

Зобов'язати Міністерство освіти і науки України внести зміни до відомостей, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти щодо ОСОБА_1 , шляхом відображення в ній відомостей про те, що поточне здобуття ним освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства освіти і науки України (01135, м. Київ, пр-т Берестейський, 10; код ЄДРПОУ 38621185) на користь ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_3 ) здійснені ним документально підтверджені судові витрати в розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн. 96 (дев'яносто шість) коп.

Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення судом складено 30 січня 2026 року.

Суддя Т.В. Логойда