Рішення від 30.01.2026 по справі 200/9021/25

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2026 року Справа№200/9021/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Логойди Т.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

У листопаді 2025 року ОСОБА_1 засобами поштового зв'язку через свого представника (адвоката) звернувся до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у ненаправленні його на проходження повторної військово-лікарської комісії;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 направити його на проходження повторної військово-лікарської комісії для визначення ступеня придатності до проходження військової служби.

Позов обґрунтовував тим, що перебуває на військовому обліку призовників в ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно з рішенням військово-лікарської комісії (далі - ВЛК) він був визнаний «тимчасово непридатним до військової служби, потребує лікування» (протокол ВЛК від 11 вересня 2024 року №29). Комісія не визначила ступінь придатності до проходження військової служби, не зазначила повторного строку переогляду.

У березні 2025 року він самостійно через застосунок «ІНФОРМАЦІЯ_6» згенерував направлення на проходження ВЛК. Проте, при явці за направленням до ВЛК при відповідачі його було повідомлено, що підстави для проведення медичного огляду відсутні.

На усне прохання видати направлення на повторний медичний огляд, відповідачем було повідомлено, що направлення позивача на проходження ВЛК неможливе.

Звернення з відповідними скаргами на рішення ВЛК, а також подальші письмові звернення до відповідача не призвели до бажаного результату.

Вважаючи свої права порушеними звернувся до суду з даним позовом.

В позові також пояснив, що позовні вимоги пов'язані з відповіддю відповідача від 07 листопада 2025 року № 06/9496, якою відмовлено в направленні позивача на повторний медичний огляд військово-лікарською комісією.

У зв'язку з цим він знаходиться у стані невизначеності свого правового статусу щодо придатності до військової служби. Вважав, що у рішенні ВЛК, яким призовнику, військовозобов'язаному або резервісту надана тимчасова непридатність має бути визначений строк повторного переогляду, а якщо відповідний строк не зазначений, то таке рішення не може вважатись належним і завершеним актом медичного огляду, оскільки тимчасова непридатність не може бути безстроковою. Тому повторний медичний огляд після встановлення тимчасової непридатності не є по своїй суті новим направленням на ВЛК, а є продовженням процедури вже розпочатої ВЛК, яка повинна визначити остаточний ступінь придатності позивача до проходження військової служби.

За таких обставин бездіяльність відповідача, яка полягає у ненаправленні його на проходження повторної військово-лікарської комісії, порушує права позивача та підлягає визнанню протиправною.

Відповідач подав відзив на позовну заяву та письмові пояснення («відзив на відповідь»), в яких зазначав, що з моменту проходження позивачем медичного огляду (протокол ВЛК від 11 вересня 2024 року №29) позивач не висловив жодних заперечень щодо результатів висновку ВЛК.

Вважав, що моментом настання спірних правовідносин є березень 2025 року - коли позивач самостійно згенерував направлення на проходження ВЛК через застосунок «ІНФОРМАЦІЯ_6», проте при явці за направленням до ВЛК позивачу було повідомлено, що підстави для проведення медичного огляду відсутні.

Виходячи з положень п. 2.2 Положення про військово-лікарську експертизи у Збройних Силах України, що затверджено наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 року № 402 (в редакції, яка діяла на початку березня 2025 року), на збірних пунктах обласних ІНФОРМАЦІЯ_7 (ІНФОРМАЦІЯ_7) медичний огляд призовників (безпосередньо перед направленням для проходження базової військової служби) та допризовників проводиться лікарями медичного відділення тимчасової адміністрації збірного пункту, які залучаються із закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, які мають договір із НСЗУ на пакет медичних послуг, включений до програми державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний рік щодо медичного огляду осіб, який організовується ІНФОРМАЦІЯ_7.

Призов для проходження базової військової служби відбувається за наказом президента. У 2025 році таких наказів не надходило.

Законною підставою для направлення позивача як призовника на проходження ВЛК буде або наказ президента про призов для проходження базової військової служби, або досягнення позивачем відповідного віку, згідно з яким він буде переведений з військового обліку призовників на військовий облік військовозобов'язаних (що настане раніше). Відповідно, після цього позивач змінить свій статус з тимчасово непридатного, і буде визначена його придатність до несення військової служби.

Наразі правові підстави для направлення позивача на проходження медичного огляду для визначення ступеня придатності для несення військової служби відсутні.

Виходячи з наведеного вважав, що не порушив права позивача.

Просив в задоволенні позову відмовити.

Позивач подав відповідь на відзив, якою підтримав доводи позовної заяви. Просив задовольнити позов.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , перебуває на військовому обліку призовників у ІНФОРМАЦІЯ_1 (взятий на військовий облік 04 вересня 2024 року).

Згідно з рішенням військово-лікарської комісії, що прийняте за результатами медичного огляду позивача позивач згідно зі з статті 13 «г» графи І додатку І до Положення про військово-лікарську експертизи у Збройних Силах України, що затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 року № 402, був визнаний «тимчасово непридатним до військової служби, потребує лікування» (протокол ВЛК від 11 вересня 2024 року №29).

Дані щодо цього рішення занесені до паперового військово-облікового документу позивача, в якому графа 7 «Підлягає повторному медичному огляду» не заповнена.

У електронному військово-обліковому документі позивача, що сформований через застосунок «ІНФОРМАЦІЯ_6», також відображено, що позивач як призовник перебуває на військовому обліку у відповідача; постановою ВЛК від 11 вересня 2024 року визнаний тимчасово непридатним (для проходження військової служби).

04 серпня 2025 року позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив направити його на повторний медичний огляд. Заяву обґрунтовував тим, що військово-лікарська комісія, що була проведена 11 вересня 2024 року (протокол ВЛК від 11 вересня 2024 року №29), не визначила його придатність до проходження військової служби та не зазначила дату повторного медичного огляду.

02 жовтня 2025 року, у зв'язку з не отримання відповіді, до відповідача був надісланий адвокатський запит, в якому містилося прохання надати інформацію щодо підстави невидачі позивачу направлення на повторний медичний огляд.

Листом від 07 листопада 2025 року №06/9496 відповідач на адвокатський запит повідомив, що згідно з абз. 2 п. 2.1 гл. 2 розд. II Положення про військово-лікарську експертизи у Збройних Силах України, що затверджено наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 року № 402, під час дії правового режиму воєнного стану медичний огляд призовників і допризовників проводиться з урахуванням положень пунктів 8, 18 Порядку реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 серпня 2024 року № 932.

Цим же листом з посиланням на п.п. 8 та 18 зазначеного Порядку повідомлено, що взяття на військовий облік громадян України чоловічої статі віком від 18 до 60 років, відомості про яких передано в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів з урахуванням вимог пункту 15 цього Порядку, проводиться без направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду, крім випадків, передбачених пунктом 8 цього Порядку. Тому, оскільки позивач вже перебуває на військовому обліку призовників у ІНФОРМАЦІЯ_1 та не є особою, перелік яких встановлено у п. 8 цього Порядку, тому на даний час надати направлення на ВЛК неможливо.

Також повідомлено, що у зв'язку з наведеним проходження повторного медичного огляду позивач можете здійснити через комісію з питань направлення для проходження базової військової служби. Організація медичного огляду призовників покладається на районні (міські) комісії з питань направлення для проходження базової військової служби при районних ІНФОРМАЦІЯ_7. Терміни початку її роботи буде додатково визначено відповідним законодавством.

Судом також встановлено, що до виникнення спірних правовідносин з відповідачем позивач подавав скарги на постанову ВЛК від 11 вересня 2024 року № 29.

Так, 30 квітня 2025 року позивач направив до ІНФОРМАЦІЯ_5 скаргу на постанову ВЛК від 11 вересня 2024 року № 29, в якій просив: скасувати зазначену постанову; призначити та провести повторний медичний огляд; розглянути питання про винесення постанови, якою визнати його непридатним для проходження військової служби в Збройних Силах України з виключенням з військового обліку.

На скаргу надана відповідь від 03 липня 2025 року № 07/02/269 аналогічного змісту, що й відповідь відповідача (від 07 листопада 2025 року №06/9496).

11 липня 2025 року позивач направив аналогічну скаргу до 20 Регіональної військово-лікарської комісії, яка листом від 19 серпня 2025 року № 1854/6161 (з посиланням на п. 3.3 гл. 3 розд. І Положення про військово-лікарську експертизи у Збройних Силах України, що затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 року № 402, згідно з якою скарги на дії (бездіяльність) чи постанови ВЛК районних (міських) ІНФОРМАЦІЯ_7 подаються за підпорядкованістю до ВЛК обласних ІНФОРМАЦІЯ_7), направлена скаргу за належністю до ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Пізніше на зазначену скаргу від ІНФОРМАЦІЯ_5 надійшла відповідь від 27 серпня 2025 року № 07/02/319 аналогічного змісту, що й раніше надана ним відповідь.

Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про оборону України» у разі збройної агресії проти України або загрози нападу на Україну Президент України приймає рішення про загальну або часткову мобілізацію, введення воєнного стану в Україні або окремих її місцевостях, застосування Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, подає його Верховній Раді України на схвалення чи затвердження, а також вносить до Верховної Ради України подання про оголошення стану війни.

З 24 лютого 2022 року Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», що затверджений Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-ІХ, в Україні введено воєнний стан, який діє і натепер.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 69/2022 «Про загальну мобілізацію», що затверджений Законом України від 24 лютого 2022 року № 2105-IX, оголошено проведення загальної мобілізації.

Відповідно до ч.ч. 1, 2, 9 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії:

допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік;

призовники - особи, які взяті на військовий облік;

військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;

військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;

резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

До категорії військовослужбовців прирівнюються іноземці та особи без громадянства, які відповідно до закону проходять військову службу у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту та Національній гвардії України.

Призовникам, військовозобов'язаним, резервістам та військовослужбовцям оформлюється та видається військово-обліковий документ, який є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку.

Частинами 1 - 3 ст. 14 цього Закону визначено, що взяття громадян України на військовий облік призовників проводиться з метою визначення наявних людських ресурсів, встановлення освітнього рівня, вивчення особистих якостей.

Взяття громадян України на військовий облік призовників здійснюється у районних (міських) ІНФОРМАЦІЯ_7 за місцем проживання.

Щороку з 1 січня до 31 липня громадяни України чоловічої статі, яким у рік взяття на військовий облік виповнюється 17 років, беруться на військовий облік призовників із внесенням відповідних відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Взяттю на військовий облік призовників (крім Служби безпеки України, розвідувальних органів України) підлягають громадяни України віком до 25 років (п. 1 ч. 1 ст.37 Закону).

Частиною 10 ст. 1 цього Закону визначено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_7, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України.

Аналогічні положення містяться в п. 4 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (які є додатком 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487).

Відповідно до ч. ч. 1 - 3, 6, 7 ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Проходження військової служби здійснюється:

громадянами України - у добровільному порядку (за контрактом), за направленням або за призовом;

іноземцями та особами без громадянства - у добровільному порядку (за контрактом) на посадах у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту та Національній гвардії України.

Громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які проходять військову службу, є військовослужбовцями.

Види військової служби:

базова військова служба;

військова служба за призовом під час мобілізації, на особливий період;

військова служба за контрактом осіб рядового складу;

військова служба за контрактом осіб сержантського і старшинського складу;

військова служба (навчання) курсантів вищих військових навчальних закладів та закладів вищої освіти, які мають у своєму складі військові інститути, факультети військової підготовки, кафедри військової підготовки, відділення військової підготовки (далі - вищі військові навчальні заклади та військові навчальні підрозділи закладів вищої освіти), а також закладів фахової передвищої військової освіти;

військова служба за контрактом осіб офіцерського складу;

військова служба за призовом осіб офіцерського складу;

військова служба за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

Базову військову службу громадяни України проходять відповідно до законів України у Збройних Силах України та інших військових формуваннях з метою здобуття військово-облікової спеціальності, набуття практичних навичок і умінь для збройного захисту Вітчизни.

Згідно зі ст. 15 зазначеного Закону для проходження базової військової служби направляються придатні для цього за станом здоров'я громадяни України чоловічої статі (жіночої статі - добровільно), яким до дня відправлення на базову військову службу виповнилося 18 років, та старші особи, які не досягли 25-річного віку.

Зазначені громадяни України можуть один раз обрати рік проходження базової військової служби до досягнення ними 24-річного віку.

Громадяни України, які перебувають на військовому обліку призовників, у добровільному порядку можуть бути прийняті на військову службу за контрактом на умовах, передбачених частиною першою статті 20 цього Закону, та в порядку, визначеному положеннями про проходження військової служби громадянами України.

Направлення громадян України для проходження базової військової служби включає:

прибуття на медичний огляд, професійно-психологічний відбір та засідання комісії з питань направлення для проходження базової військової служби;

проходження медичного огляду (у тому числі, за необхідності, направлення на додаткове медичне обстеження);

проведення професійно-психологічного відбору;

засідання комісії з питань направлення для проходження базової військової служби;

прибуття за зазначеними в повістці районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_7 адресою та часом для відправлення у навчальну частину (центр) для проходження базової військової служби та знаходження у відповідному ІНФОРМАЦІЯ_7 (обласному збірному пункті) до відправлення у навчальну частину (центр).

Організація направлення громадян України для проходження базової військової служби здійснюється районними державними адміністраціями (виконавчими органами міських рад) у взаємодії з відповідними районними (міськими) ІНФОРМАЦІЯ_7 та органами місцевого самоврядування.

Порядок організації підготовки та направлення громадян України для проходження базової військової служби визначається цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України.

Статтею 16 зазначеного Закону визначено, що для направлення громадян України для проходження базової військової служби в районах (містах) утворюються комісії з питань направлення для проходження військової служби (далі - районна (міська) комісія).

Персональний склад районної (міської) комісії (основний та резервний), персональний склад лікарів-спеціалістів, які залучаються для проведення медичного огляду призовників (основний та резервний), графік засідань комісії, порядок проведення та забезпечення заходів з організації направлення громадян України для проходження базової військової служби затверджуються головою районної державної адміністрації (міським головою).

На районні (міські) комісії покладається, зокрема:

організація медичного огляду та направлення громадян України для проходження базової військової служби з призначенням їх для служби у Збройних Силах України чи іншому військовому формуванні;

надання відстрочки від направлення для проходження базової військової служби;

звільнення від проходження базової військової служби та взяття громадян України на облік військовозобов'язаних.

Для керівництва і контролю за діяльністю районних (міських) комісій в Автономній Республіці Крим, областях та містах Києві та Севастополі утворюються відповідно комісія Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські комісії (далі - комісія вищого рівня).

На комісію вищого рівня покладаються:

керівництво діяльністю районних (міських) комісій;

організація медичного огляду громадян України, які визнані районними (міськими) комісіями непридатними або тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я, та громадян України, які заявили про незгоду з результатами медичного огляду чи рішеннями районних (міських) комісій, а також громадян, які направлені для проходження базової військової служби безпосередньо перед їх відправленням до місць служби;

перевірка підстав щодо надання відстрочки або звільнення громадян України від проходження базової військової служби;

контроль за обґрунтованим призначенням призовників для служби у Збройних Силах України чи в іншому військовому формуванні з урахуванням їх освіти, досвіду, здібностей, інтересів та особистих можливостей;

розгляд скарг громадян на рішення та дії районних (міських) комісій.

Отже, призовники - це особи віком від 17 до 25 років, які взяті на військовий облік, метою якого є визначення наявних людських ресурсів, встановлення освітнього рівня, вивчення особистих якостей.

Такі особи, якщо вони визнані придатними за станом здоров'я, у віці від 18 до 25 років можуть:

- проходити військову службу у добровільному порядку (за контрактом, ч. 2 ст. 2, ч. 2 ст. 15 Закону);

- проходити військову службу за направленням (базову військову службу, метою якої є здобуття військово-облікової спеціальності, набуття практичних навичок і умінь для збройного захисту Вітчизни, ч. 2 ст. 2, ч. 1 ст. 15 Закону).

Для визначення ступеню придатності такі особи (призовники) зобов'язані проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_7, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України.

Виходячи з положень законодавства придатність/непридатність до військової служби визнається на підставі висновку військово-лікарської комісії (ВЛК) про придатність/непридатність.

Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України затверджено наказом Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 року № 402.

Пунктом 1.2 розд. І зазначеного Положення визначено, що військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров'я до військової служби, служби у військовому резерві військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, установлює причинний зв'язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.

Згідно з п. 2.1 гл. 2 розд. II зазначеного Положення організація медичного огляду призовників і допризовників покладається на районні (міські) комісії з питань взяття на військовий облік і районні (міські) комісії з питань направлення для проходження базової військової служби, в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі - на комісію Автономної Республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські комісії (далі - комісії вищого рівня).

Згідно з п. 2.9 гл. 2 розд. II зазначеного Положення за результатами проведеного медичного огляду призовників ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7 приймає постанови згідно з главою 20 цього розділу.

Пунктом 2.2 гл. 2 розд. II зазначеного Положення визначено, що медичний огляд призовників (допризовників) проводиться на збірних пунктах (дільницях) районних (міських) ІНФОРМАЦІЯ_7 або за місцем провадження медичної практики у закладах охорони здоров'я комунальної або державної форми власності лікарями, які залучаються до складу ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_7.

Для проведення медичного огляду громадян, які підлягають взяттю на військовий облік, із закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, які мають договір із Національною службою здоров'я України (далі - НСЗУ) на пакет медичних послуг, включений до програми державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний рік щодо медичного огляду осіб, який організовується ІНФОРМАЦІЯ_7, залучаються хірург, терапевт, лікар з надання первинної медичної допомоги, невропатолог, психіатр, офтальмолог, отоларинголог, стоматолог, дерматовенеролог, а за потреби - лікар-ортопед-травматолог та лікарі інших спеціальностей. Персональний склад лікарів-спеціалістів (основний та резервний), які залучаються для проведення медичного огляду допризовників (призовників), порядок роботи комісії затверджуються щороку відповідним головою обласної (Київської та Севастопольської міських), районної державної адміністрації (міським головою).

На збірних пунктах обласних ІНФОРМАЦІЯ_7 медичний огляд призовників (безпосередньо перед направленням для проходження базової військової служби) та допризовників проводиться лікарями медичного відділення тимчасової адміністрації збірного пункту, які залучаються із закладів охорони здоров'я комунальної або державної форми власності, які мають договір із НСЗУ на пакет медичних послуг, включений до програми державних гарантій медичного обслуговування населення на відповідний рік щодо медичного огляду осіб, який організовується ІНФОРМАЦІЯ_7.

Разом з цим відповідно до абз. 2 п. 2.1 гл. 2 розд. II цього ж Положення під час дії правового режиму воєнного стану медичний огляд призовників і допризовників проводиться з урахуванням положень пунктів 8, 18 Порядку реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 серпня 2024 року № 932.

Пунктами 8, 18 Порядку реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 серпня 2024 року № 932, визначено наступне:

«8. Громадяни, визнані в установленому порядку особами з інвалідністю (далі - особи з інвалідністю), або громадяни, які мають важкі перинатальні ураження нервової системи, важкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, важкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або захворювання, захворювання нірок IV ступеня, отримали важку травму, потребують трансплантації органу, потребують паліативної допомоги, але яким не встановлено інвалідність, за власним бажанням (у відповідних випадках від їх імені їхніх батьків (усиновлювачі), опікуни, піклувальники та інші законні представники) подає на розгляд військово-лікарської комісії районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_7 документ, що підтверджує наявність відповідного стану (захворювання), виданий у встановленому порядку за формою первинної облікової документації № 080-3/о , або документи, що підтверджують інвалідність (для дітей з інвалідністю - медичний висновок про дитину з інвалідністю віком до 18 років за формою, підтвердженою МОЗ, або його дублікат, виданий закладом охорони здоров'я, чи посвідчення або інший документ, що підтверджує призначення особи на таку допомогу соціальної допомоги відповідно до Законів України "Про державну соціальну допомогу з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю" ; для повнолітніх осіб з інвалідністю - довідку до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної групи з оцінювання повсякденного функціонування особи, або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю", "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю" , в яких помітні групи та причини інвалідності, або довідку для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінполітики). Замість оригіналів зазначених документів може бути подана їх копія за умови пред'явлення оригіналів таких документів (крім подання дубліката медичного висновку про дитину з інвалідністю віком до 18 років). Копії документів (крім медичних документів) можуть бути засвідчені власним підписом особи, яка їх надає. Оригінали документів після звіряння з їх копіями повертаються особи, яка дає такі документи. Постанова військово-лікарської комісії вимагається без присутності особи та без проведення медичного огляду на підставі поданих документів та/або даних, наявних в електронній системі охорони здоров'я, доступ до яких отримано відповідно до законодавства, та інших інформаційних систем, реєстрів та баз (банків) даних відповідно до статті 14 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів".

18. Взяття на військовий облік громадян України чоловічого статі віком від 18 до 60 років, відомості про які передано в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів за вимогами пункту 15 цієї Порядку, здійснюється без направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду, крім того, передбаченого пунктом 8 цієї Порядку.».

Відповідно до п. 22 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487, під час воєнного стану направлення призовників на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду здійснюється лише у разі їх прийняття на військову службу у добровільному порядку.

Відомості щодо позивача як призовника знаходяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, що підтверджується електронним військово-обліковим документом, що сформований із застосунку «ІНФОРМАЦІЯ_6».

Під час воєнного стану позивач як призовник в порядку, що передбачений п. 8 Порядку реалізації експериментального проекту з автоматичної верифікації та перевірки відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 серпня 2024 року № 932, до відповідача не звертався.

Також позивач не заперечував того, що він не належить до осіб, про які йдеться в п. 8 зазначеного Порядку.

Також позивач як призовник не висловив бажання бути прийнятим на військову службу у добровільному порядку - за контрактом (чи, навіть, пройти базову військову службу, що здійснюється через комісії з питань направлення для проходження базової військової служби).

Виходячи з наведеного відповідач дійшов правильного висновку про те, що правові підстави для направлення позивача як призовника до військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) ІНФОРМАЦІЯ_7 відсутні.

За таких обставин військовий облік позивача як призовника під час воєнного стану правомірно здійснюється без направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду.

З огляду на встановлені обставини та вимоги законодавства посилання позивача на те, що районні (міські) ІНФОРМАЦІЯ_7 зобов'язані здійснювати контроль за своєчасним проходженням повторного медичного огляду призовниками, які одержали відстрочку від направлення для проходження базової військової служби за станом здоров'я, є безпідставними.

Суб'єкт владних повноважень в спірних правовідносинах діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством, і не порушив права та законні інтереси позивача в сфері публічно-правових відносин.

З огляду на наведене правові підстави для задоволення позову із зазначених в ньому підстав - відсутні.

Посилання відповідача на те, що моментом настання спірних правовідносин є березень 2025 року, - є неприйнятними, оскільки підставою для звернення до суду з позовом (як зазначено в позові) є лист відповідача від 07 листопада 2025 року № 06/9496, яким позивачу офіційно відмовлено в направленні на повторний медичний огляд.

Виходячи з вимог ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при відмові в задоволенні позову понесені позивачем судові витрати (судовий збір в сумі 1211,20 грн.) стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - суб'єкта владних повноважень не підлягають.

Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; паспорт ID № НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії відмовити.

Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення судом складено 30 січня 2026 року.

Суддя Т.В. Логойда