Ухвала від 30.01.2026 по справі 314/5938/25

Справа № 314/5938/25

Провадження № 1-кп/314/530/2026

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.01.2026 м. Вільнянськ

Вільнянський районний суд Запорізької області у складі головуючого судді ОСОБА_1 , секретар судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду клопотання начальника Мелітопольського відділу Запорізької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони східного регіону, прокурора ОСОБА_3 , про звільнення від кримінальної відповідальності у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №62024080100004450 від 29.05.2024за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України, на підставі ч. 5 ст. 401 КК України щодо

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Коханівка Полонського району Хмельницької області, громадянина України, який має вищу освіту, військовослужбовця який перебував на посаді командира 1 зенітного самохідно-артилерійського взводу зенітної самохідно-артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_1 , у військовому званні «старший лейтенант», зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,

підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України,

за участю прокурора (в режимі відеоконференції) ОСОБА_5 ,

підозрюваного (в режимі відеоконференції) ОСОБА_4 ,

ВСТАНОВИВ:

До Вільнянського районного суду Запорізької області надійшло клопотання прокурора про звільнення від кримінальної відповідальності, внесеного до ЄРДР за №62024080100004450 від 29.05.2024відносно ОСОБА_4 , за ч. 5 ст. 407 КК України.

Із матеріалів досудового розслідування встановлено, що наказом командувача оперативного командування « ІНФОРМАЦІЯ_2 » від 22.09.2022 №466 військовослужбовця - старшого лейтенанта ОСОБА_4 призначено на посаду командира 1 зенітного самохідно-артилерійського взводу зенітної самохідно-артилерійської батареї зенітного ракетно-артилерійського дивізіону військової частини НОМЕР_1 . Відповідно до наказу командира ВЧ НОМЕР_1 (по стройовій частині) від 23.09.2022 №259 уважається, що старший лейтенант ОСОБА_4 справи та посаду прийняв та приступив до виконання обов'язків за посадою.

Відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року, який діє по теперішній час. Згідно з вимогами ст. 1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб зазначенням строку дії цих обмежень.

Відповідно до ст. 65 Конституції України, ст. 17 Закону України «Про оборону України», ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України, які проходять військову службу відповідно до законодавства.

Будучи військовослужбовцем військової служби, старший лейтенант ОСОБА_4 згідно з вимогами ст. ст. 9, 11, 16, 49, 127, 128 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. ст. 1-4 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, зобов'язаний свято і непорушно додержуватися Конституції та законів України, Військової присяги, віддано служити Українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов'язок, бути дисциплінованим та не допускати негідних вчинків самому та утримувати від них інших військовослужбовців, виконувати службові обов'язки, що визначають обсяг виконання завдань, доручених йому за посадою.

В свою чергу, старший лейтенант ОСОБА_4 достовірно знаючи свої обов'язки, передбачені зазначеним вище законодавством, яке регламентує порядок виконання військового обов'язку і проходження військової служби, маючи можливість належно їх виконувати, свідомо допустив їх порушення, вчинивши військовий злочин за наступних обставин.

Так, 27.04.2024 за станом здоров'я старшого лейтенанта ОСОБА_4 було госпіталізовано до лікувального закладу - КНП «Обласний клінічний заклад з надання психіатричної допомоги» Запорізької обласній раді, розташованого за адресою: м. Запоріжжя, вул. Оріхівське Шосе 10-А, для проходження лікування.

28.04.2024 старший лейтенант ОСОБА_4 , усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, діючи з метою тимчасового ухилення від військової служби, в умовах воєнного стану, будучи виписаним 28.04.2024 з лікувального закладу КНП «Обласний клінічний заклад з надання психіатричної допомоги» Запорізької обласної ради за порушення режиму лікування не з'явився на службу до місця дислокації підрозділу ВЧ НОМЕР_1 та до 03.12.2025, тобто тривалістю понад три доби, обов'язки військової служби безпідставно не прибував, проводив час на власний розсуд, не пов'язуючи його з виконанням обов'язків військової служби та не вживав жодних заходів для з'явлення до місця військової служби, звернення до правоохоронних або інших державних органів чи органів військового та цивільного управління, за наявності реальної можливості для цього.

Таким чином, військовослужбовець ОСОБА_4 за викладених вище обставин, обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України - самовільному залишенні місця служби військовослужбовцем без поважних причин тривалістю понад три доби, вчинене в умовах воєнного стану.

У підготовчому судовому засіданні прокурор клопотання про звільнення підозрюваного від відповідальності в порядку ч.5 ст.401 КК України підтримав, оскільки підозрюваний бажає повернутися до військової служби, провадження у справі просив закрити.

Підозрюваний ОСОБА_4 просив звільнити його від кримінальної відповідальності у порядку ч. 5 ст. 401 КК України.

Суд, вислухавши думку учасників судового провадження, перевіривши матеріали справи, приходить до висновку, що клопотання прокурора підлягає задоволенню із таких підстав.

Відповідно до ч.1 ст.286 КПК України звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення здійснюється судом. Як вбачається з ч.2 ст. 286 КПК України, у разі наявності підстави для звільнення від кримінальної відповідальності, передбаченої частиною 5 статті 401 Кримінального кодексу України, прокурор або суд повинен також отримати письмову згоду командира (начальника) військової частини (установи) про можливість продовження проходження військової служби таким підозрюваним або обвинуваченим.

Відповідно до ст. 288 КПК України, суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність. У разі закриття судом кримінального провадження та звільнення підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у порядку, передбаченому частиною 5 статті 401 Кримінального кодексу України, суд своєю ухвалою зобов'язує після набрання такою ухвалою законної сили невідкладно поновити звільнену особу на військовій службі та звільнену особу не пізніше 72 годин зобов'язує прибути до відповідної військової частини або місця служби для продовження проходження військової служби.

Частиною 5 статті 401 КК України визначено, що особа, яка під час дії воєнного стану вперше вчинила кримінальне правопорушення, передбачене статями 407, 408 цього Кодексу, може бути звільнена від кримінальної відповідальності в порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством України, якщо вона добровільно звернулася із клопотанням до слідчого, прокурора, суду про намір повернутися до цієї або іншої військової частини або до місця служби для продовження проходження військової служби та за наявності письмової згоди командира (начальника) військової частини (установи) на продовження проходження такою особою військової служби.

З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_4 до кримінальної відповідальності за ст.ст. 407, 408 КК України не притягався.

Як встановлено в ході досудового розслідування підозрюваний ОСОБА_4 добровільно звернувся із клопотанням до слідчого про намір повернутися до військової частини НОМЕР_2 для продовження проходження військової служби, а тимчасово виконуючий обов'язки командира військової частини НОМЕР_2 надав письмову згоду на продовження проходження підозрюваним ОСОБА_4 військової служби.

Судом з'ясовано, що підозрюваний розуміє підстави та наслідки закриття провадження відповідно до ч. 5 ст. 401 КК України, звільнення його від кримінальної відповідальності з нереабілітуючих підстав, безумовної можливості судового розгляду провадження з його вирішенням по суті.

За таких обставин, клопотання прокурора підлягає задоволенню, а підозрюваний звільненню від кримінальної відповідальності.

Крім того, за положення ч. 2 ст. 24 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» військовослужбовці, стосовно яких судом постановлено ухвалу про закриття кримінального провадження та звільнення від кримінальної відповідальності на підставі, передбаченій частиною 5 статті 401 Кримінального кодексу України, зобов'язані невідкладно, але не пізніше трьох діб після набрання такою ухвалою законної сили, прибути до вказаних в ухвалі військових частин (місць проходження військової служби) для продовження проходження військової служби.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.285, 286, 288, 314, 370, 371, 372 КПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання прокурора задовольнити.

Звільнити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від кримінальної відповідальності за ч. 5 ст. 407 КК України, в порядку, передбаченому ч. 5 ст. 401 КК України, для продовження проходження військової служби.

Кримінальне провадження, внесене до ЄРДР за №62024080100004450 від 29.05.2024за підозрою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України, закрити.

Зобов'язати ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , невідкладно, але не пізніше 72 годин після набрання такою ухвалою законної сили, прибути до військової частини НОМЕР_2 для продовження проходження військової служби.

Зобов'язати командира військової частини НОМЕР_2 після набрання зазначеною ухвалою суду законної сили забезпечити продовження проходження військової служби ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Копію ухвали після проголошення негайно вручити учасникам розгляду справи.

Ухвала може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду протягом семи днів з дня її проголошення через Вільнянський районний суд Запорізької області.

Суддя ОСОБА_1

30.01.2026

Попередній документ
133693668
Наступний документ
133693670
Інформація про рішення:
№ рішення: 133693669
№ справи: 314/5938/25
Дата рішення: 30.01.2026
Дата публікації: 02.02.2026
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Кримінальне
Суд: Вільнянський районний суд Запорізької області
Категорія справи: Кримінальні справи (з 01.01.2019); Кримінальні правопорушення проти встановленого порядку несення військової служби (військові кримінальні правопорушення); Самовільне залишення військової частини або місця служби
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Закрито провадження (30.01.2026)
Дата надходження: 23.12.2025
Розклад засідань:
30.01.2026 09:00 Вільнянський районний суд Запорізької області