Ухвала від 27.01.2026 по справі 918/426/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Давидюка Тараса, 26А, м. Рівне, 33013, тел. (0362) 62 03 12, код ЄДРПОУ: 03500111,

e-mail: inbox@rv.arbitr.gov.ua, вебсайт: https://rv.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

"27" січня 2026 р. м. Рівне Справа №918/426/25

Господарський суд Рівненської області у складі судді Пашкевич І.О., за участю секретаря судового засідання Ярощук О.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Головного управління ДПС у Житомирській області з грошовими вимогами до боржника у справі за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "НОР-ЕСТ АГРО" до Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО-ЦВІТ-2012" про банкрутство

у судове засідання учасники справи не з'явились

ВСТАНОВИВ:

14 травня 2025 року до Господарського суду Рівненської області надійшла заява ТОВ "НОР-ЕСТ АГРО" про відкриття провадження у справі про банкрутство ТОВ "АГРО-ЦВІТ-2012".

За результатами автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу № 918/426/25 розподілено судді Романюк Ю.Г.

Ухвалою від 03.06.2025 відкрито провадження у справі про банкрутство ТОВ "АГРО-ЦВІТ-2012", визнано грошові вимоги ініціюючого кредитора ТОВ "HOP-ЕСТ АГРО" у розмірі 7 330 183,60 грн, включено до витрат, пов'язаних з провадженням у справі про банкрутство, витрати на оплату судового збору ТОВ "HOP-ЕСТ АГРО" в розмірі 30 280,00 грн та витрати на авансування винагороди арбітражному керуючому у розмірі 72 000, 00 грн, введено мораторій на задоволення вимог кредиторів, введено процедуру розпорядження майном боржника до 20.11.2025, розпорядником майна призначено арбітражного керуючого Косякевича С.О.

Постановою від 04.11.2025 заяву ТОВ "АГРО-ЦВІТ-2012" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців, призначено ліквідатором ТОВ "АГРО-ЦВІТ-2012" арбітражного керуючого Косякевича С.О.

02 грудня 2025 року до Господарського суду Рівненської області надійшла заява ГУ ДПС у Житомирській області з поточними грошовими вимогами до ТОВ "АГРО-ЦВІТ-2012". Право на звернення з грошовими вимогами пов'язує з тим, що ТОВ "АГРО-ЦВІТ-2012", як платник податків за неосновним місцем обліку, в ГУ ДПС у Житомирській області має заборгованість зі сплати податків, зборів на загальну суму 30 229,296 грн, а саме: 29 617,80 грн - заборгованість зі сплати орендної плати з юридичних осіб (основний платіж - 20 737,02 грн (податковий розрахунок земельного податку №9038370228 вiд 20.02.2025 + 8 880,79 грн - пеня); 611,49 грн - заборгованість зі сплати єдиного податку з с/г виробників (пеня - 611,49 грн (нараховано відповідно до вимог ст. 129 Податкового кодексу України).

Ухвалою від 05.12.2025 заяву ГУ ДПС у Житомирській області про поточні грошові вимоги до боржника ТОВ "АГРО-ЦВІТ-2012" прийнято до розгляду. Постановлено, що розгляд заяви відбудеться у судовому засіданні суду "13" січня 2026 р.

09 грудня 2025 року від ліквідатора банкрута Косякевича С.О. надійшло клопотання про затвердження Порядку формування фонду та використання коштів для авансування грошової винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого у справі № 918/426/25.

Відповідно до підпунктів 2.3.43- 2.3.48 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 11.11.2024 № 39, введеного в дію з 01.04.2025 відповідно до рішення Ради суддів України від 06.03.2025 №7 розпорядженням керівника апарату господарського суду № 03-04/81/2025 від 16.12.2025 "Щодо призначення повторного автоматичного розподілу судових справ" призначено повторний автоматизований розподіл справи № 918/426/25.

За результатами повторного автоматичного розподілу справу № 918/426/25 розподілено судді Пашкевич І.О.

Ухвалою від 19.12.2025 справу № 918/426/25 за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "НОР-ЕСТ АГРО" до Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО-ЦВІТ-2012" про банкрутство прийнято до свого провадження. Повідомлено учасників справи, що судове засідання з розгляду заяви ГУ ДПС у Житомирській області із поточними грошовими вимогами до боржника ТОВ "АГРО-ЦВІТ-2012" відбудеться 13.01.2026.

Ухвалою від 23.12.2025 клопотання ліквідатора банкрута Косякевича С.О. від 09.12.2025 про затвердження Порядку формування фонду та використання коштів для авансування грошової винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого у справі № 918/426/25 прийнято та призначено до розгляду у судовому засіданні суду 13.01.2026.

Ухвалою від 13.01.2026 клопотання ліквідатора банкрута Косякевича С.О. від 09.12.2025 про затвердження Порядку формування фонду та використання коштів для авансування грошової винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого у справі № 918/426/25 задоволено. Постановлено затвердити Порядок формування фонду та використання коштів для авансування грошової винагороди та відшкодування витрат арбітражного керуючого Косякевича С.О. у справі № 918/426/25 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО-ЦВІТ-2012", затверджений рішенням зборів кредиторів, оформленим протоколом № 2 від 04.12.2025. Оголошено перерву у судовому засіданні по розгляду заяви Головного управління ДПС у Житомирській області з грошовими вимогами до боржника на 27.01.2026. Витребувано у Головного управління ДПС у Житомирській області, у строк до 26.01.2026 (включно) детальний розрахунок штрафних санкцій (пені) із розмежуванням на періоди їх нарахування, а саме: до відкриття провадження у справі № 918/426/25 - до 02.06.2025 (включно) та після відкриття провадження у даній справі, тобто з 03.06.2025.

22 січня 2026 року від Головного управління ДПС у Житомирській області надійшли письмові пояснення на виконання вимог ухвали від 13.01.2026.

27 січня 2026 року судом встановлено, що ліквідатор банкрута, кредитор ТОВ "НОР-ЕСТ АГРО", кредитор ГУ ДПС у Житомирській області, кредитор ГУ ДПС у Рівненській області, кредитор ТОВ "ВІЛОМІКС УКРАЇНА" у судове засідання не з'явилися, причини неявки суд не повідомили. 27 січня 2026 року від ліквідатора банкрута - арбітражного керуючого Косякевича Сергія Олексійовича надійшло клопотання про проведення судового засідання 27.01.2026 без його участі.

Учасники справи належним чином повідомлені про час, дату та місце проведення даного засідання, що підтверджується довідкою про доставлення ухвал від 13.01.2026 до їх електронних кабінетів в підсистемі "Електронний суд" 14.01.2026 після 17:00 год.

Згідно з п. 2 ч. 6 ст. 242 ГПК України днем вручення судового рішення є, серед іншого, день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи. Відповідно до абз 2 ч. 6 ст. 242 ГПК України якщо судове рішення надіслано до електронного кабінету пізніше 17 години, судове рішення вважається врученим у робочий день, наступний за днем його відправлення, незалежно від надходження до суду повідомлення про його доставлення.

Відтак ліквідатор банкрута - арбітражний керуючий Косякевич Сергій Олексійович, кредитори ТОВ "НОР-ЕСТ АГРО", ГУ ДПС у Житомирській області, ГУ ДПС у Рівненській області, кредитор ТОВ "ВІЛОМІКС УКРАЇНА" вважаються такими, що отримали ухвалу від 13.01.2026 - 15.01.2026.

Розглянувши заяву Головного управління ДПС у Житомирській області з грошовими вимогами до боржника, суд встановив наступне.

Головне управління ДПС в Житомирській області просить суд визнати його грошові вимоги до Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО-ЦВІТ-2012" у сумі 30 229 грн 29 коп, з яких:

- 20 737,02 грн (основний борг) - третя черга вимог кредиторів;

- 9 492,28 грн (пеня) - шоста черга вимог кредиторів.

06 січня 2026 року від ліквідатора банкрута надійшла заява, в якій арбітражний керуючий Косякевич С.О. визнає грошові вимоги податкового органу на всю суму 30 229 грн 29 коп.

Однак 12.01.2025 від ліквідатора банкрута надійшла заява, в якій Косякевич С.О. звертає увагу, що в доданій до заяви ГУ ДПС в Житомирській області довідці зазначено дату нарахування пені "03.06.2025" - тобто, дата відкриття провадження у справі про банкрутство боржника (ухвала від 03.06.2025 у справі № 918/426/25). Відповідно до ст. 41 Кодексу України з процедур банкрутства, одночасно з відкриттям провадження у справі про банкрутство вводиться мораторій на задоволення вимог кредиторів. Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів, з поміж іншого, не нараховується неустойка (штраф, пеня), не застосовуються інші фінансові санкції за невиконання чи неналежне виконання зобов'язань із задоволення всіх вимог, на які поширюється мораторій. Відтак, якщо ГУ ДПС в Житомирській області пеня була нарахована 03.06.2025 після відкриття справи про банкрутство - така пеня не може бути визнана в силу ст. 41 КУзПБ. Якщо ж пеня була нарахована до 03.06.2025, тобто до відкриття справи про банкрутство - то такі вимоги не є поточними, а є конкурсними.

У судовому засіданні 13.01.2026 ліквідатор банкрута заперечив проти визнання грошових вимог ГУ ДПС в Житомирській області у вигляді пені станом на 03.06.2025, оскільки штрафні санкції не можуть бути нараховані після відкриття провадження у справі.

У ході з'ясування періодів нарахування пені суд оголосив перерву у судовому засіданні з метою витребування у кредитора-заявника детального розрахунку штрафних санкцій (пені) з чітким розмежуванням періодів їх нарахування, а саме: до відкриття провадження у справі про банкрутство № 918/426/25 - до 02.06.2025 включно, та після відкриття провадження у даній справі - з 03.06.2025, з метою повного та всебічного розгляду даної заяви з грошовими вимогами до боржника.

22 січня 2026 року від Головного управління ДПС у Житомирській області надійшли письмові пояснення на виконання вимог ухвали від 13.01.2026. Як видно з даних пояснень, заявник зазначає, що нарахування пені у сумі 8880,79 грн здійснено по 02.06.2025 включно на підставі ст.129 Податкового кодексу України. Відповідно до п.129.3.3. ПК України, нарахування пені закінчується: у день запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів (при винесенні відповідної ухвали суду у справі про банкрутство або прийняття відповідного рішення Національним банком України). Тому остаточний розрахунок боргу по пені здійснено станом на дату постановлення ухвали суду про відкриття провадження у справі про банкрутство і введення мораторію на задоволення вимог кредиторів - 03.06.2025. Грошові вимоги по пені мають статус поточних кредиторських вимог.

Дослідивши матеріали заяви Головного управління ДПС у Житомирській області, врахувавши відомості про результати розгляду грошових вимог надані ліквідатором банкрута та письмові пояснення заявника, суд дійшов висновку про часткове задоволення заяви з грошовими вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО-ЦВІТ-2012" на суму 30 229 грн 29 коп з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 45 КУзПБ конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.

Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.

У свою чергу, частина 4 цієї статті Кодексу передбачено, що для кредиторів, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, усі дії, вчинені у судовому процесі, є обов'язковими так само, як вони є обов'язковими для кредиторів, вимоги яких були заявлені протягом встановленого строку. Вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, задовольняються в порядку черговості, встановленої цим Кодексом.

Статтею 1 КУзПБ визначено, що кредитор - юридична або фізична особа, а також контролюючий орган, уповноважений відповідно до Податкового кодексу України здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у межах своїх повноважень, та інші державні органи, які мають вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника; забезпечені кредитори - кредитори, вимоги яких до боржника або іншої особи забезпечені заставою майна боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли після відкриття провадження у справі про банкрутство.

Згідно з ч. 4 ст. 60 КУзПБ у ліквідаційній процедурі господарський суд розглядає заяви з вимогами поточних кредиторів, які надійшли до господарського суду після офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом. Заяви з вимогами поточних кредиторів розглядаються господарським судом у порядку черговості їх надходження. За результатами розгляду зазначених заяв господарський суд своєю ухвалою визнає чи відхиляє (повністю або частково) вимоги таких кредиторів. Вимоги поточних кредиторів погашаються в порядку черговості, визначеної статтею 64 цього Кодексу.

Визначення статусу вимог кредитора (конкурсні чи поточні) пов'язується безпосередньо з моментом виникнення цих вимог. При цьому набуття статусу кредитора у справі про банкрутство законодавець пов'язує з наявністю у особи (як фізичної, так і юридичної) грошових вимог до боржника, поданих у встановленому законом порядку, та прийняття судом відповідної ухвали про повне або часткове визнання її вимог.

04 червня 2025 року на офіційному веб - порталі судової влади України здійснено офіційне оприлюднення повідомлення про відкриття провадження у справі про банкрутство ТОВ "АГРО-ЦВІТ-2012" (номер публікації 76269).

Постановою від 04.11.2025 заяву ТОВ "АГРО-ЦВІТ-2012" визнано банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців, призначено ліквідатором ТОВ "АГРО-ЦВІТ-2012" арбітражного керуючого Косякевича С.О.

04 червня 2025 року на офіційному веб - порталі судової влади України здійснено офіційне оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури (номер публікації 77691).

Суд зазначає про те, що розгляд та визнання грошових вимог податкових органів у процедурах банкрутства здійснюється судами з врахуванням особливостей виникнення (припинення) податкових зобов'язань боржника згідно з вимогами ПК України, які є спеціальними нормами права, що регулюють ці питання, якщо такі зобов'язання виникають до моменту порушення справи про банкрутство.

Відповідно до п. 1.1 ст. 1 Податкового кодексу України, Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Згідно ст. 41 Податкового кодексу України, податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.

Державні податкові інспекції є структурними підрозділами територіальних органів центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, та діють на підставі положень про такі територіальні органи, затверджених центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в межах функцій, визначених статтею 19-3 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов'язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов'язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов'язків платника податків, крім випадків, передбачених законом. (п. п. 36.1 - 36.3 ПК України).

Відповідно до п. 37.2 ст. 37 Податкового кодексу України податковий обов'язок виникає у платника податку з моменту настання обставин, з якими цей Кодекс та закони з питань митної справи пов'язує сплату ним податку.

Згідно з пунктом 46.1 статті 46 ПК України, податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Відповідно до підпункту 14.1.39 пункту 14.1. статті 14 ПК України, грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Згідно п.п.37.3.1 п.37.3 ст.37 ПКУ підставами для припинення податкового обов'язку, крім його виконання, є: ліквідація юридичної особи. Так, згідно з пунктом 31.1 статті 31 ПК України, строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно. Момент виникнення податкового обов'язку платника податків, у тому числі податкового агента, визначається календарною датою.

Податковим періодом визнається встановлений цим Кодексом період часу, з урахуванням якого відбувається обчислення та сплата окремих видів податків та зборів. (п.33.1 ст.33 ПК України).

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 15.12.2020 у справі № 904/1693/19 зазначила, що аналіз приписів податкового законодавства, в тому числі положень підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14, пункту 56.18 статті 56, пункту 57.3 статті 57 та інших положень ПК України, дає змогу дійти висновку про те, що грошове зобов'язання платника податків для цілей здійснення адміністрування податків та зборів може існувати як узгоджене зобов'язання, набувши статусу податкового боргу після настання моменту його сплати, що надає податковому органу можливість здійснення заходів щодо стягнення суми такого зобов'язання, а також як неузгоджене зобов'язання, коли грошове зобов'язання існує, але заходи щодо адміністрування податків та зборів податковими органами не вживаються. Однак неузгодженість суми грошового зобов'язання не означає, що зобов'язання не існує або може не враховуватися при зверненні із заявою про визнання кредиторських вимог відповідно до приписів законодавства про банкрутство.

В податковому законодавстві податковий обов'язок включає в себе обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (пункт 36.1 статті 36 ПК України).

Відповідно до пункту 286.2 статті 286 ПК України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

Згідно з п. 287.3 ст. 287 ПК України податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Відповідно до пунктів 54.1 та 54.3 статті 54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою. Контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку.

Податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків не підлягає оскарженню (пункт 56.11 статті 56 ПК України).

Пунктом 57.1 статті 57 ПК України унормовано, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п. 57.1, 57.3 ст. 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом - за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 робочих днів, наступних за днем такого узгодження.

Згідно з Конституцією України (стаття 67) кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку та розмірах, встановлених законодавством України; система оподаткування, податки і збори встановлюються виключно законами України (стаття 92).

З довідки Головного управління ДПС у Житомирській області щодо стану розрахунків ТОВ «АГРО-ЦВІТ-2012» з бюджетом вбачається, що за боржником обліковується податкова заборгованість зі сплати земельного податку, яка виникла з податкової декларації (податкового розрахунку) з плати за землю (код платежу 3456.17).

Судом встановлено, що податковий борг ТОВ "АГРО-ЦВІТ-2012" виник з податкової декларації (розрахунку) з плати за землю (у частині земельного податку), тобто є самостійно узгодженим грошовим зобов'язанням платника податків у розумінні Податкового кодексу України.

Основний борг у сумі 20 737,02 грн виник з самостійно задекларованих податкових зобов'язань боржника на підставі податкових декларацій з плати за землю, за результатами нарахування земельного податку за податкові (звітні) періоди. Дані про донарахування за результатами перевірок або податкові повідомлення-рішення відсутні, що свідчить про декларативний характер податкового боргу.

Боржником самостійно задекларовано у податковій звітності, однак не сплачено податкові зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб на суму 20 737,02 грн, що підтверджується податковими деклараціями з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) боржника.

Суд встановив, що платнику податків нараховано податкове зобов'язання з земельного податку за поточний рік відповідно до податкового розрахунку №?90338370228 від 20.02.2025, при цьому термін сплати податку встановлено до 30.06.2025 у сумі 3?456,17 грн, до 30.07.2025 у сумі 3?456,17 грн, до 01.09.2025 у сумі 3?456,17 грн, до 30.09.2025 у сумі 3?456,17 грн, до 30.10.2025 у сумі 3?456,17 грн, до 01.12.2025 у сумі 3?456,17 грн.

Грошові зобов'язання не погашались.

Відповідно до абзацу четвертого частини першої статті 59 КУзПБ з дня ухвали господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури у банкрута не виникає жодних додаткових зобов'язань, у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури.

За змістом ч. 14 ст. 39 КУзПБ, з моменту відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство, пред'явлення поточними кредиторами вимог до боржника та їх задоволення може відбуватися у випадку та порядку, передбачених цим Законом.

Поточні вимоги кредитора - це неоплачені боржником вимоги, які виникли в процедурах банкрутства, за період після порушення господарським судом провадження у справі про банкрутство і до винесення постанови про визнання боржника банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури і призначення ліквідатора. При цьому в ліквідаційній процедурі у банкрута не можуть виникати зобов'язання зі сплати обов'язкових платежів, оскільки господарська діяльність банкрута завершується і строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута вважається таким, що настав.

Верховний Суд у складі судової палати для розгляду справ про банкрутство Касаційного господарського суду від 17.01.2024 у справі № 903/51/20 зазначив, що для цілей розгляду грошових вимог податкового органу до боржника у справі про банкрутство та кваліфікації їх як конкурсних чи поточних, моментом виникнення грошових вимог податкового органу в розумінні КУзПБ слід вважати перший день несплати боржником податку, що настає за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого ПК України для подання податкової декларації за відповідним податком.

У постанові Верховного Суду у складі палати для розгляду справ про банкрутство Касаційного господарського суду від 19.01.2021 у справі №916/4181/14 міститься правовий висновок, згідно якого боржник у справі про банкрутство, щодо якого ухвалене рішення про визнання його банкрутом, на підставі положень статті 38 Закону про банкрутство має право на легітимне очікування бути звільненим від податкового обов'язку щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін сплати яких настав у період після прийняття постанови про визнання боржника банкрутом. Легітимні очікування боржника безпосередньо випливають із частини другої статті 19 Конституції України, відповідно до якої органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Характеристика очікувань боржника як легітимних поєднує в собі їх законність, яка зумовлена реалізацією особою належного їй суб'єктивного права, та обґрунтованість, тобто зумовлену законом раціональність сподівань учасників суспільних відносин. Звільнення від обов'язку щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), термін сплати яких настав у період після прийняття постанови про визнання боржника банкрутом, передбачено законом (частина перша статті 38 Закону про банкрутство, частина перша статті 59 КУзПБ), що в свою чергу зумовлює раціональне сподівання такого боржника на те, що після встановлення його неплатоспроможності у нього не виникають додаткові зобов'язання.

Подібні висновки також викладені у постановах Верховного Суду від 02.08.2023 у справі № 18/1247/12, від 05.08.2024 у справі № 926/869-б/23, від 18.03.2025 у справі № 904/1582/22.

Враховуючи, що заявлені податковим органом грошові вимоги до ТОВ "АГРО-ЦВІТ-2012" складаються із податкового боргу, який виник на підставі самостійно поданих боржником декларацій, строк сплати яких настав після відкриття провадження у справі та до винесення постанови про визнання боржника банкрутом - суд визнає грошові вимоги Головного управління ДПС у Житомирській області у розмірі 17 280 грн 85 коп. (основний борг) із віднесенням їх до третьої черги вимог кредиторів. Означені вимоги є поточними.

При цьому суд відмовляє у визнанні грошових вимог на суму 3?456,17 грн., термін сплати яких настав після 01.12.2025 - тобто після визнання (04.11.2025) боржника банкрутом.

Також, як видно, боржнику нарахована пеня у сумі 9 492,28 грн на підставі ст.129 Податкового кодексу України на підставі Податкового розрахунку земельного податку № 9033955673 від 19.02.2024, Податкового повідомлення-рішення (форма 'Ш') № 000210700409 від 06.09.2024, Податкового повідомлення-рішення (форма 'Ш') № 0232710409 від 08.10.2024, Податкового повідомлення-рішення (форма 'Ш') 0036430409 від 21.02.2024.

Відповідно до п.3 ч.5 Розділу VI Порядку ведення податковими органами оперативного обліку податків, зборів, платежів та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 12 січня 2021 року N 5: станом на дату постановлення ухвали суду про відкриття провадження у справі про банкрутство і введення мораторію на задоволення вимог кредиторів в ІКП банкрута здійснюється остаточний розрахунок податкового боргу (сум заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи, на які поширюється дія мораторію) та відображаються облікові показники (операції), що фіксують (виділяють) суми боргу (заборгованості).

Остаточний розрахунок боргу (заборгованості) станом на день постановлення ухвали складається із:

- суми несплачених податкових зобов'язань (основного платежу);

- суми несплачених штрафних (фінансових) санкцій (штрафів);

- суми несплаченої пені;

- суми несплачених процентів за користування розстроченням (відстроченням);

- пені, нарахованої на несплачені станом на день постановлення ухвали грошові (податкові) зобов'язання.

Відповідно до підпункту 14.1.162 пункту 14.1 статті 14 ПК України пеня - сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми грошових зобов'язань у встановлених цим Кодексом випадках та не сплачена у встановлені законодавством строки.

У відповідності до пункту 111.2 статті 111 ПК України, фінансова відповідальність за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється та застосовується згідно з цим Кодексом та іншими законами. Фінансова відповідальність застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені.

Згідно з пп. 129.1.1, 129.1.3 п. 129.1, пп. 129.3.3 п. 129.3 ст. 129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається:

- при нарахуванні контролюючим органом податкового зобов'язання у встановлених цим Кодексом випадках, не пов'язаних з проведенням перевірки, або при нарахуванні контролюючим органом грошового зобов'язання, визначеного за результатами перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків такого зобов'язання, визначеного в податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом;

- при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до статті 50 цього Кодексу, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання.

Нарахування пені закінчується (крім пені, передбаченої підпунктами 129.1.2, 129.1.4 пункту 129.1 цієї статті) у день запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів (при винесенні відповідної ухвали суду у справі про банкрутство або прийнятті відповідного рішення Національним банком України).

Верховний Суд у постановах від 27.08.2024 у справі № 908/88/22, від 02.07.2024 у справі № 908/855/22 та від 16.04.2024 у справі № 926/869-б/23 зазначив, що якщо основне податкове зобов'язання і момент його невиконання, з яким у податкового органу виникає право нарахування штрафних санкцій, виникло у боржника до порушення провадження у справі про банкрутство та введення мораторію, відповідно, незалежно від часу документального оформлення таких зобов'язань податковим органом, такі вимоги можуть вважатися конкурсними, тобто такими, що виникли до порушення провадження у справі про банкрутство та введення мораторію.

Враховуючи, що заявлені податковим органом грошові вимоги до ТОВ "АГРО-ЦВІТ-2012" складаються із пені нарахованої включно до 02.06.2025 (станом на дату відкриття провадження у справі № 918/426/25 про банкрутство ТОВ "АГРО-ЦВІТ-2012" - 03.06.2025) - суд визнає грошові вимоги Головного управління ДПС у Житомирській області у розмірі 9 492,28 грн (пеня) із віднесенням їх до шостої черги вимог кредиторів. При цьому означені вимоги є конкурсними без права вирішального голосу на зборах кредиторів.

За таких обставин, вимоги кредитора є обґрунтованими, заявленими відповідно до вимог чинного законодавства, але з пропуском 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство, конкурсними, підтверджуються належними доказами, наявними в матеріалах справи, та підлягають визнанню на суму 30 229 грн 29 коп.

Головним управління ДПС у Житомирській області за подання до господарського суду заяви з вимогами до боржника сплачено судовий збір в розмірі 4 844 грн 80 коп. що підтверджується платіжною інструкцією від 1846 від 01.12.2025.

У зв'язку з чим, на підставі статті 129 ГПК України на боржника покладається сплата 4 844 грн 80 коп. грн судового збору, що сплачені кредитором при поданні до суду заяви з вимогами до боржника.

Керуючись ст. ст. 196, 234, 235 ГПК України, ст. ст. 45, 46, 47, 122, 123, 133 КУзПБ, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Заяву Головного управління ДПС у Житомирській області (10003, м. Житомир, вул. Юрка Тютюнника, 7, ідентифікаційний код 44096781) з грошовими вимогами кредитора до боржника Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО-ЦВІТ-2012" у справі № 918/426/25 задовольнити частково.

2. Визнати грошові вимоги кредитора Головного управління ДПС у Житомирській області (10003, м. Житомир, вул. Юрка Тютюнника, 7, ідентифікаційний код 44096781) до Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО-ЦВІТ-2012" у загальному розмірі 26 773 (двадцять шість тисяч сімсот сімдесят три) грн 12 коп. з яких:

- поточні вимоги 17 280 грн 85 коп.- основний борг (третя черга вимог кредиторів);

- конкурсні вимоги 9 492 грн 28 коп - пеня (шоста черга вимог кредиторів) без права вирішального голосу на зборах кредиторів.

3. Включити до витрат, пов'язаних з провадженням у справі № 918/426/25 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "АГРО-ЦВІТ-2012" судові витрати Головного управління ДПС у Житомирській області (10003, м. Житомир, вул. Юрка Тютюнника, 7, ідентифікаційний код 44096781) на оплату судового збору розмірі 4 844 (чотири тисячі вісімсот сорок чотири) грн 80 коп.

4. У решті вимог Головного управління ДПС у Житомирській області на суму 3?456,17 грн. - відмовити.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Північно-західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, визначені ст.ст. 254-257 ГПК України.

Ухвала складена та підписана суддею "30" січня 2026 року.

Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі, що розглядається - http://rv.arbitr.gov.ua/sud5019/.

Суддя І.О. Пашкевич