Постанова від 28.01.2026 по справі 713/1510/25

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ
АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 січня 2026 року

м. Чернівці

справа № 713/1510/25

провадження 822/16/26

Чернівецький апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:

головуючого Кулянди М.І.,

суддів: Одинака О.О., Лисак І.Н.,

секретар судового засідання Скулеба А.І.,

учасники справи:

позивач ОСОБА_1 ,

відповідач Акціонерне товариство «Чернівціобленерго»,

апеляційна скарга Акціонерного товариства «Чернівціобленерго» на рішення Вижницького районного суду Чернівецької області від 26 вересня 2025 року,

головуючий в суді першої інстанції суддя Пилипюк І.В.,

ВСТАНОВИВ:

Описова частина

Короткий зміст позовних вимог

У травні 2025 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до Акціонерного товариства «Чернівціобленерго» про захист прав споживача шляхом визнання протиправним та скасування рішення комісії з розгляду акту про порушення, оформленого протоколом.

Посилались на те, що між ним і АТ «Чернівціобленерго» укладено договір про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії № 21190184С від 25 січня 2024 року на підставі заяви-приєднання.

Згідно паспорта точки розподілу (передачі) електричної енергії, який є додатком до договору № 21190184С від 25 січня 2024 року, об'єктом споживача є житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 . Зазначений об'єкт є житловим будинком та не має статусу комерційної забудови. Він є споживачем електричної енергії для побутових потреб.

Вказує, що представниками АТ «Чернівціобленерго» (Вижницька дільниця) Грищенко О. М. та ОСОБА_2 25 лютого 2025 року здійснено перевірку його об'єкта за адресою: АДРЕСА_1 (о/р НОМЕР_1 ), в ході якої встановлено нібито порушення п. 2.3.12. ПРРЕЕ в частині використання електричної енергії на непобутові потреби на об'єкті побутового споживача, про що складено акт про порушення CV 3103 від 25 лютого 2025 року.

На сторінці 3 акта у пункті 5 «Перелік струмоприймачів, приєднаних споживачем до електричної мережі та режим роботи» зазначено: паспортні дані всіх струмоприймачів не надано, обстежити всі струмоприймачі на предмет непобутового використання електричної енергії не допущено. Дозволена потужність споживання відповідно до умов Договору: згідно договору кВт (по об'єкту). У пункту 9 акта вказано «Заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення порушення» зазначено: негайно припинити споживання електричної енергії на непобутові потреби, укласти відповідні договори згідно ПРРЕЕ. Акт підписано представниками оператора системи ОСОБА_3 та ОСОБА_4 . Представник споживача ОСОБА_5 від підпису акта відмовився.

16 квітня 2025 року комісією з розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії АТ «Чернівціобленерго» (Вижницька дільниця Прутського регіону) було розглянуто акт про порушення №CV 3103 від 25 лютого 2025 року, та за наслідками розгляду було прийнято рішення, оформлене протоколом №45, яке полягає у наступному: «Порушення не усунуто. Надати копію протоколу комісії з розгляду акта про порушення цих Правил відповідному електропостачальнику та додаткову інформацію, необхідну для здійснення коригуючого розрахунку електропостачальником щодо дати останнього контрольного огляду чи технічної перевірки, величини договірної потужності об'єкта споживача та обсягу (помісячно), що підлягає перерахунку до дати складання акта про порушення ПРРЕЕ. Зобов'язати споживача здійснити заходи з усунення виявленого порушення».

Отже, АТ «Чернівціобленерго» вирішило здійснити перерахунок спожитої ним електричної енергії за відповідним тарифом для непобутових споживачів.

Зазначає, що представник позивача була присутня на засіданні комісії 16 квітня 2025 року по розгляду акту про порушення №CV 3103 від 25 лютого 2025 року.

Вказує, що електричну енергію на непобутові потреби не використовує, тому комісії АТ «Чернівціобленерго» було повідомлено про те, що він не згідний з порушенням, зазначеним у акті та надано письмові зауваження, які є додатком до протоколу №45 від 16 квітня 2025 року.

Згідно інформації, наданої представниками ОСР останній контрольний огляд його об'єкта проводився у 29 березня 2024 року, що суперечить п. 4 п. 2.5.4 Кодексу комерційного обліку електричної енергії.

У відповідь на адвокатський запит АТ «Чернівціобленерго» було надано лише акт №149918 від 27 грудня 2023 року встановлення/заміни/технічної перевірки/контрольного огляду/ пломбування/ розпломбування вузла обліку електричної енергії (засобів комерційного обліку). Інших підтверджуючих документів про проведення контрольного огляду або технічної перевірки відповідачем не надано.

Вказує, що не погодився з прийнятим комісією АТ «Чернівціобленерго» рішенням, яке оформлене протоколом №45 від 16 квітня 2025 року, оскільки таке не відповідає Правилам роздрібного ринку електричної енергії, затвердженим постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №312.

Зокрема, акт не містить зазначення саме змісту виявленого представниками ОСР порушення, адже в акті не вказано, яку професійну та/або господарську діяльність веде споживач на об'єкті перевірки, в чому вона полягає і якими доказами підтверджується.

Зазначає, що відповідач при прийняті оскаржуваного рішення не зазначає про будь-які докази, які б підтверджували факт споживання ним електричної енергії на непобутові потреби (інформації від місцевих органів державної влади, місцевого самоврядування, податкової служби чи доказів розміщення реклами, вивісок про надання послуг) на його об'єкті за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно приписів абзаців 10-12 п. 2.3.12 за результатами обстеження внутрішніх електричних мереж встановлюється факт споживання електричної енергії на непобутові потреби, що є підставою для зобов'язання споживача здійснити заходи з усунення виявленого порушення.

Доказів стосовно того, що позивач не допустив представників ОСР на об'єкт на обстеження, що відображено на сторінці 3 акта у пункті 5 не підтверджено відповідачем належними та допустимими доказами, адже представниками АТ «Чернівціобленерго» не складався акт про недопуск, як того вимагають вимоги ПРРЕЕ.

Відповідачем не підтверджено належними доказами факту споживання електричної енергії на непобутові потреби, що згідно приписів абзацу 12 п. 2.3.12 ПРРЕЕ мало бути встановлено при обстеженні внутрішніх електричних мереж та слугувало б передумовою для зобов'язання його здійснити заходи з усунення такого порушення.

Отже, ОСОБА_1 є побутовим споживачем в розумінні Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року №312 та Закону України «Про ринок електричної енергії» та використовує електричну енергію на об'єкті перевірки для побутових потреб.

Вказує, що відповідач при складанні акта, при його розгляді та прийнятті рішення за результатами його розгляду не доказав протилежного і не підтвердив своєї позиції відповідними доказами.

Зазначає, що не здійснює жодної професійної, підприємницької та/або господарської діяльності на об'єкті за адресою: АДРЕСА_1 , що також свідчить про відсутність використання електричної енергії побутовим споживачем на непобутові потреби.

Тому вважає, що рішення комісії АТ «Чернівціобленерго», зафіксоване в протоколі №45 від 16 квітня 2025 року по розгляду акту про порушення №CV 3103 від 25 лютого 2025 року є протиправним та підлягає скасуванню.

Просив суд визнати протиправним та скасувати рішення комісії АТ «Чернівціобленерго» з розгляду акту про порушення №CV 3103 від 25 лютого 2025 року, оформлене протоколом №45 від 16 квітня 2025 року.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції

Рішенням Вижницького районного суду Чернівецької області від 26 вересня 2025 року позов ОСОБА_1 до АТ «Чернівціобленерго» задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення комісії АТ «Чернівціобленерго» з розгляду акту про порушення № CV 3102 від 25 лютого 2025 року, оформленого протоколом № 45 від 16 квітня 2025 року.

Вирішено питання розподілу судових витрат.

Рішення суду мотивоване тим, що надаючи оцінку акту про порушення №СV 3103 від 25 лютого 2025 року на його відповідність вимогам п. 2.3.12 та п. 8.2.5. ПРРЕЕ, суд дійшов висновку, що він закріпленим у даних пунктах вимогам у повній мірі не відповідає, а саме:

- факт споживання електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби не підтверджений: інформацією від місцевих органів державної влади, місцевого самоврядування, податкової служби; рекламними вивісками та фасадними табличками на об'єктах; зафіксованими фото (відео) з відповідною рекламою; рекламною інформацією з продажу товарів чи надання платних послуг на відповідних сайтах мережі Internet, тощо. З наданих чотирьох світлин неможливо достовірно встановити, що на них відображено територію, яка відноситься до житлового будинку позивача та розташована за адресою: АДРЕСА_1 .

- відсутні докази того, що саме споживач ОСОБА_1 недопустив представників АТ «Чернівціобленерго» (ОСР/ОСП) на об'єкт для обстеження внутрішніх електричних мереж, у зв'язку з чим увесь обсяг використаної електричної енергії на такому об'єкті відповідач вважає таким, що використаний на непобутові потреби. З наданого відеозапису тривалістю 24 секунди, що є додатком до акту про порушення CV 3103 від 25.02.2025 року, на якому зафіксовано, що невідома особа запитує ОСОБА_1 , чи буде він підписувати акт про порушення, яке виявилося у використання електричної енергії на непобутові потреби. На що особа, яку назвали ОСОБА_1 зазначила, що не буде підписувати акт про порушення, його копію отримувати не буде, зауваження - користувався для своїх цілей;

- у зв'язку з відмовою ОСОБА_1 (який можливо допустив представників АТ «Чернівціобленерго» на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення, його повинні були підписати:

- більше одного уповноваженого представника АТ «Чернівціобленерго» та будь яка незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи,

- більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова підписувати акт про порушення повинна бути підтверджена відеозйомкою.

Однак, у акті про порушення підпис незаінтересованої особи відсутній, а доданий до нього відеозапис тривалістю 24 секунд не може вважатися відеозйомкою, яка вимагається положеннями даного п.8.2.5. ПРРЕЕ.

Аналіз досліджених доказів та встановлених обставин, зокрема щодо недоліків допущених при складанні акту про порушення №CV 3103 від 25 лютого 2025 року, дають підстави для висновку про недійсність вказаного акту.

А тому, є протиправним рішення комісії АТ «Чернівціобленерго» по розгляду даного акту, яке оформлене протоколом №45 від 16 квітня 2025 року.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги

В апеляційній скарзі АТ «Чернівціобленерго» просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове судове рішення про відмову у задоволенні позову.

Посилається на те, що оскаржуване рішення ухвалено з порушенням норм процесуального права і неправильним застосуванням норма матеріального права, а також неповним з'ясуванням обставин, що мають значення для справи.

Узагальнені доводи особи, яка подала апеляційну скаргу

АТ «Чернівціобленерго» посилається на те, що згідно із абзацом 8 п. 2.3.12 ПРРЕЕ, у разі виявлення оператором системи фактів споживання побутовим споживачем та іншими споживачами електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби (на потреби для яких застосування фіксованої ціни на електричну енергію не передбачено) оператор системи складає акт про порушення ПРЕЕ, в якому зазначаються зобов'язання споживача здійснити заходи з усунення виявленого порушення шляхом негайного припинення споживання електричної енергії на непобутові потреби та протягом 30 днів з дня складення акта про порушення ПРРЕЕ організації комерційного обліку на непобутові потреби та укладення договору з електропостачальником за відповідним тарифом

Підтвердженням факту споживання електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби, можуть слугувати:

- отримана інформація від місцевих органів державної влади, місцевого самоврядування, податкової служби;

- рекламні вивіски та фасадні таблички на об?єктах;

- зафіксовані фото (відео) з відповідною рекламою;

- рекламна інформація з продажу товарів чи надання платних послуг на відповідних сайтах мережі Internet, тощо.

Вказує на те, що словосполучення «тощо» у зазначеному пункті слід розуміти як невичерпний перелік можливих підтверджень, що не обмежує оператора системи у використанні інших належних і допустимих доказів, які підтверджують факт споживання електричної енергії на непобутові потреби.

Щодо фотоматеріалів, зазначає, що надані світлини фіксують факт вчинення ОСОБА_1 порушення, передбаченого п. 2.3.12 ПРРЕЕ. Зазначені фотознімки є невід'ємними додатками до акта про порушення, оскільки останній складено щодо об'єкта, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 .

Відповідно до вимог п. 8.2.5. ПРРЕЕ, акт про порушення № CV3103 від 25 лютого 2025 року складений у присутності іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача, а саме ОСОБА_1 , який від внесення зауважень щодо складеного акту про порушення, а також підписувати акт про порушення відмовився, а тому, згідно вимог чинного законодавства України, акт про порушення підписаний двома уповноваженими представниками АТ «Чернівціобленерго», а факт відмови від підпису зафіксований відеозйомкою.

Вважає, що будь-які недоліки відеофіксації, здійсненої ОСР під час фіксування відмови представника споживача від підписання акта про порушення, не можуть свідчити про недійсність самого акта. У даному випадку доказом виявленого порушення є саме акт про порушення № CV3103 від 25 лютого 2025 року, а не відеозапис.

Отже, акт про порушення №CV3103 від 25 лютого 2025 року складений з дотриманням вимог передбаченими ПРРЕЕ.

Також, згідно абзацу 13 п. 2.3.12. ПРРЕЕ, у разі наявності підтверджених фактів споживання споживачем електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби та у разі недопуску споживачем представників ОСР/ОСІ на об'єкт для обстеження внутрішніх електричних мереж, увесь обсяг використаної електричної енергії на такому об'єкті споживача вважається таким, що використаний на непобутові потреби.

Отже, доказом факту недопуску представників оператора системи до обстеження внутрішніх електричних мереж та струмоприймачів споживача в безпосередньо відповідна відмітка в самому акті про порушення № CV3103 від 25 лютого 2025 року, де у пункті 5 (стор. 3) чітко зазначено, що паспортні дані всіх струмоприймачів не надано, а обстеження внутрішніх електричних мереж на предмет побутового використання електричної енергії не проведено через не допуск.

При цьому особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт споживача, був ОСОБА_1 , що підтверджується даними, зазначеними на сторінці 1 акта про порушення.

Отже, вважає, що судом першої інстанції неправильно зроблено висновок про відсутність доказів недопуску представників оператора системи на об'єкт споживача, оскільки відповідна інформація безпосередньо зазначена в акті про порушення №CV3103 від 25 лютого 2025 року.

Вказує, що позивач фактично використовував електричну енергію, як побутовий споживач на непобутові потреби. Однак зазначена обставина судом належним чином не була досліджена та не отримала відповідної правової оцінки.

Отже, використання електроенергії на непобутові потреби при збереженні статуси побутового споживача є не лише порушенням норм чинного законодавства, а і завдає шкоди бюджету держави, а тим паче в умовах воєнного стану, коли кожен ресурс має стратегічне значення для економіку та обороноздатності України.

З огляду на вказане, суд першої інстанції не здійснив належного дослідження та оцінки доказів, чим порушив статтю 229 ЦПК України, як результат суд прийняв рішення з неповним з'ясуванням обставин справи.

Узагальнені доводи та заперечення інших учасників справи

ОСОБА_1 у відзиві на апеляційну скаргу вказує на те, що судом першої інстанції правильно з'ясовані фактичні обставини справи та дана їм належна оцінка.

Просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Позиція апеляційного суду

Обставини справи, встановлені судом першої та апеляційної інстанцій

Судом встановлено, що між ОСОБА_1 і АТ «Чернівціобленерго» укладено договір про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії № 21190184С від 25 січня 2024 року на підставі заяви-приєднання.

Згідно паспорта точки розподілу (передачі) електричної енергії, який є додатком до договору № 21190184С від 25 січня 2024 року, об'єктом споживача є житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 . Зазначений об'єкт є житловим будинком та не має статусу комерційної забудови. Він є споживачем електричної енергії для побутових потреб.

25 лютого 2025 року відносно ОСОБА_1 , представниками АТ «Чернівціобленерго» (Вижницька дільниця) Грищенко О. М. та Лунгул Р. Б. складено акт про порушення CV 3103 від 25 лютого 2025 року (далі - акт), згідно якого на об'єкті позивача за адресою: АДРЕСА_1 (о/р НОМЕР_1 ) встановлено порушення п. 2.3.12. ПРРЕЕ в частині використання електричної енергії на непобутові потреби на об'єкті побутового споживача. Акт підписаний ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , а також у ньому наявна відмітка про те, що ОСОБА_1 від підпису, внесення зауважень та отримання примірника акта відмовився. До акта про порушення додані фотофіксація.

16 квітня 2025 року комісією з розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії АТ «Чернівціобленерго» (Вижницька дільниця Прутського регіону) було розглянуто акт про порушення №CV 3103 від 25 лютого 2025 року, та за наслідками розгляду було прийнято рішення, оформлене протоколом №44, наступного змісту: «Порушення не усунуто. Надати копію протоколу комісії з розгляду акта про порушення цих Правил відповідному електропостачальнику та додаткову інформацію, необхідну для здійснення коригуючого розрахунку електропостачальником щодо дати останнього контрольного огляду чи технічної перевірки, величини договірної потужності об'єкта споживача та обсягу (помісячно), що підлягає перерахунку до дати складання акта про порушення ПРРЕЕ. Зобов'язати споживача здійснити заходи з усунення виявленого порушення».

Із змісту копії листа АТ «Чернівціобленерго» №1/1-02/107 від 18 квітня 2025 року, адресованого ТОВ «ЧОЕК», вбачається, що оператором системи АТ «Чернівціобленерго» виявлено факт споживання електричної енергії на об'єкті побутового споживача на непобутові потреби та складено акт про порушення ПРРЕЕ.

У відповідності до п.2.3.12 ПРРЕЕ надали копію протоколу комісії з розгляду акта про порушення цих правил та додаткову інформацію, необхідну для здійснення коригуючого розрахунку електропостачальником згідно таблиці, за якою: № договору 21190184, ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , дата останнього контрольного огляду - 25.08.2024 року, порушення не усунуто, величина договірної потужності об'єкта споживача - 70 кВт, обсяг, що підлягає перерахунку 194842 кВт/год, з них: серпень - 6564; вересень - 31280; жовтень - 30440; листопад - 24718; грудень - 40520; січень - 35400; лютий - 25920.

За змістом роздруківки з сайту з сайту Українське Бюро Кредитних Історій, згідно якої - ОСОБА_1 17.11.2024 року зареєстрований в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, види діяльності: Код КВЕД 46.38 Оптова торгівля іншими продуктами харчування, у тому числі рибою, ракоподібними та молюсками; 03.12 Прісноводне рибальство; 10.20 Перероблення та консервування риби, ракоподібних і молюсків; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 47.23 Роздрібна торгівля рибою, ракоподібними та молюсками в спеціалізованих магазинах.

Мотиви, з яких виходить апеляційний суд та застосовані норми права

Апеляційний суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення наступних підстав.

Згідно з частинами першою, другою та п'ятою статті 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права.

Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Апеляційний суд вважає, що рішення суду першої інстанції відповідає зазначеним вище вимогам закону, виходячи з наступного.

Відповідно до частини першої статті 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Згідно з частиною першою статті 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.

Відповідно до частини першої та другої статті 614 ЦК України особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов'язання.

Статтею 27 Закону України «Про електроенергетику» встановлено, що правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність. Правопорушеннями в електроенергетиці зокрема є: крадіжка електричної і теплової енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики і споживання енергії без приладів обліку; пошкодження приладів обліку; порушення правил користування енергією тощо.

Частиною першою статті 77 Закону України «Про ринок електричної енергії» встановлено, що учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.

Підпунктом 14 пунктом 1.2.1 частини 1.2 Кодексу комерційного обліку електричної енергії встановлено, що вузол обліку електричної енергії (вузол обліку) - сукупність обладнання та засобів вимірювальної техніки, змонтованих та з'єднаних між собою за встановленою схемою для забезпечення вимірювання та обліку електричної енергії в заданій точці вимірювання. До складу вузла обліку можуть входити лічильники електричної енергії, трансформатори струму, трансформатори напруги, устаткування автоматичного відключення чи обмеження потужності, засоби захисту (автоматичні вимикачі або запобіжники), вторинні кола струм і напруги та інші допоміжні засоби (тестові блоки, перетворювачі імпульсів, блоки живлення, обладнання дистанційної передачі даних тощо).

Відповідно до підпункту 1.2.1 пункту 1.2 розділу І Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14 березня 2018 року № 312 (далі - ПРРЕЕ), на роздрібному ринку електричної енергії споживання та використання електричної енергії для потреб електроустановки споживача здійснюється за умови забезпечення розподілу/передачі та продажу (постачання) електричної енергії на підставі договорів про розподіл/передачу, постачання електричної енергії, надання послуг комерційного обліку, які надаються відповідно до цих правил, Кодексу системи передачі, Кодексу системи розподілу та Кодексу комерційного обліку.

Відповідно до підпункту 5.1.1 пункту 7 ПРРЕЕ, оператор системи має право: на отримання доступу до засобів вимірювальної техніки, систем автоматизованого вимірювання та баз даних результатів такого вимірювання (з метою отримання інформації) для контролю обсягів розподілу електричної енергії та величини потужності.

Крім того, згідно підпункту 5.1.1 пункту 3 ПРРЕЕ, оператор системи має право: проводити (за пред'явленням представником службового посвідчення) обстеження електроустановок споживачів щодо виявлення споживання електричної енергії поза засобами вимірювання та інших порушень, що викликають неправильне вимірювання обсягів споживання електричної енергії.

За змістом підпунктів 12, 13 пункту 5.5.5 частини 5.5 Розділу V ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов'язаний: забезпечувати доступ представникам оператора системи (після пред'явлення ними службових посвідчень) до об'єкта споживача для проведення технічної перевірки засобу комерційного обліку (засобів вимірювальної техніки), електроустановок та електропроводки, вимірювання показників якості електричної енергії, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії споживачу (субспоживачу) відповідно до встановленого цими Правилами порядку та виконувати їх обґрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень, якщо це обумовлено умовами договору; забезпечити безперешкодний доступ представникам постачальника послуг комерційного обліку, електропостачальника та/або оператора системи (після пред'явлення ними службових посвідчень) до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що встановлені на об'єктах споживача, для візуального або автоматизованого зняття показів розрахункових засобів комерційного обліку.

Відповідно до підпункту 1.1.2 ПРРЕЕ, акт про порушення - документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення на об'єкті споживача цих Правил та який є підставою для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії.

Згідно з пунктом 8.2.4 ПРРЕЕ у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.

Відповідно до пункту 8.2.5 ПРРЕЕ, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів без облікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 8 до цих Правил.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил та всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.

Споживачі, представники оператора системи, інші особи, присутні при перевірці, під час здійснення перевірки електроустановок мають право здійснювати фото- та відеозйомку для фіксації виявлених порушень та/або відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення, про що зазначається в акті про порушення.

В акті зазначаються заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення допущених порушень.

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).

У разі відмови споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт про порушення вважається дійсним, якщо його підписали більше одного уповноваженого представника оператора системи та незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи або більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова споживача (представника споживача або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписувати акт про порушення підтверджується відеозйомкою.

До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в цьому акті.

Представники оператора системи перед складанням акта про порушення зобов'язані повідомити споживача про його право внести пояснення та зауваження до акта, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень.

Згідно з підпунктами 1 та 2 пункту 8.4.2 ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення зокрема таких порушень: порушення цілісності пломб, цілісності пломбувального матеріалу, на якому встановлені пломби (дріт, кордова нитка тощо), порушення цілісності гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал, або відсутність на засобах вимірювальної техніки пломб з відбитками тавр про їх повірку чи пломб з відбитками тавр оператора системи або інших заінтересованих сторін, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, установлених пломб, та за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки); пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах (вузлах) вимірювальної техніки в місцях, указаних в акті про пломбування, складеному в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії).

Згідно з пунктом 8.2.6 ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи.

Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.

Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.

У разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи. У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення.

Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.

У разі причетності споживача до порушення цих Правил у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Судом встановлено, що 25 лютого 2025 року відносно ОСОБА_1 представниками АТ «Чернівціобленерго» (Вижницька дільниця) Грищенко О. М. та Лунгул Р. Б. складено акт про порушення CV 3102 від 25 лютого 2025 року (далі - акт), згідно якого на об'єкті позивача за адресою: АДРЕСА_1 (о/р НОМЕР_2 ) встановлено порушення п. 2.3.12. ПРРЕЕ в частині використання електричної енергії на непобутові потреби на об'єкті побутового споживача.

Згідно пункту 8.2.5 ПРРЕЕ в акті про порушення мають бути зазначені зміст виявлено порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням, ЕІС код площадки комерційного обліку, за якою виявлено порушення (за наявності), та у разі порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення акта про порушення.

Акт не містить зазначення саме змісту виявленого представниками ОСР порушення, адже в акті не вказано, яку професійну та/або господарську діяльність веде споживач на вказаному об'єкті, в чому вона полягає і якими доказами підтверджується.

На сторінці 3 акта у пункті 5 «Перелік струмоприймачів, приєднаних споживачем до електричної мережі та режим роботи» зазначено: паспортні дані всіх струмоприймачів не надано, обстежити всі струмоприймачі на предмет непобутового використання електричної енергії не допущено. Дозволена потужність споживання відповідно до умов Договору: зг. догов. кВт (по об'єкту). У пункту 9 акта «Заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення порушення» зазначено: негайно припинити споживання електричної енергії на непобутові потреби, укласти відповідні договори згідно ПРРЕЕ.

Акт підписано представниками оператора системи ОСОБА_3 та ОСОБА_2 . Споживач ОСОБА_1 від підпису акта відмовився.

Надаючи оцінку акту про порушення №CV 3103 від 25 лютого 2025 року на його відповідність вимогам п. 2.3.12 та п. 8.2.5. ПРРЕЕ, суд першої інстанції прийшов до висновку, що він закріпленим у даних пунктах вимогам у повній мірі не відповідає, а саме:

- факт споживання електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби не підтверджений: інформацією від місцевих органів державної влади, місцевого самоврядування, податкової служби; рекламними вивісками та фасадними табличками на об'єктах; зафіксованими фото (відео) з відповідною рекламою; рекламною інформацією з продажу товарів чи надання платних послуг на відповідних сайтах мережі Internet, тощо. З наданих чотирьох світлин неможливо достовірно встановити, що на них відображено територію, яка відноситься до житлового будинку ОСОБА_1 та розташована за адресою: АДРЕСА_1 ;

- відсутні докази того, що споживач не допустив представників АТ «Чернівціобленерго» (ОСР/ОСП) на об'єкт для обстеження внутрішніх електричних мереж, у зв'язку з чим увесь обсяг використаної електричної енергії на такому об'єкті відповідач вважає таким, що використаний на непобутові потреби. З наданого відеозапису тривалістю 24 секунди, що є додатком до акту про порушення CV 3103 від 25.02.2025 року, на якому зафіксовано, що невідома особа запитує ОСОБА_1 , чи буде він підписувати акт про порушення, яке виявилося у використання електричної енергії на непобутові потреби. На що особа, яку назвали ОСОБА_1 зазначила, що не буде підписувати акт про порушення, його копію отримувати не буде, зауваження - користувався для своїх цілей.;

- у зв?язку з відмовою ОСОБА_1 (який можливо допустив представників АТ «Чернівціобленерго» на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки) підписати акт про порушення, його повинні були підписати:

більше одного уповноваженого представника АТ «Чернівціобленерго» та будь яка незаінтересована особа (представник житлово-експлуатаційної організації, балансоутримувача або управителя будинку, виборна особа будинкового, вуличного, квартального чи іншого органу самоорганізації населення або представник органу місцевого самоврядування, інший споживач тощо) за умови посвідчення цієї особи, більше одного уповноваженого представника оператора системи, а відмова підписувати акт про порушення повинна бути підтверджена відеозйомкою.

Однак, у акті про порушення підпис незаінтересованої особи відсутній, а доданий до нього відеозапис тривалістю 24 секунд не може вважатися відеозйомкою, яка вимагається положеннями даного п. 8.2.5. ПРРЕЕ.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що недоліки допущені при складанні акту про порушення №CV 3103 від 25 лютого 2025 року дають підстави для висновку про недійсність вказаного акту, з наступних підстав.

Зокрема, що стосується самого змісту порушення пункту 2.3.12 ПРРЕЕ зазначеного в акті, апеляційний суд звертає увагу, що за вимогами цього пункту ПРРЕЕ споживання електричної енергії за відповідним тарифом (ціною) відповідно до комерційної пропозиції має бути забезпечене окремим комерційним обліком.

Окремі фізичні точки комерційного обліку мають бути забезпечені засобами вимірювальної техніки, які дають можливість організувати комерційний облік за відповідним тарифом (ціною) на всій площадці вимірювання.

Вид об'єкта електрифікації та призначення використання електроустановок площадок вимірювання, в тому числі для окремого обліку споживання на непобутові потреби, відображаються в паспорті точки розподілу/передачі.

У разі зміни потреб споживання на об'єкті індивідуального побутового споживача, інформація щодо типу споживання (побутові/непобутові потреби) площадок вимірювання відображається в паспорті точки розподілу/передачі.

Електрична енергія, яка використовується на об'єкті індивідуального побутового споживача на непобутові потреби, зокрема для підприємницької, господарської та незалежної професійної діяльності, надання платних послуг, здійснення нотаріальної діяльності, діяльності дата-центрів, центрів обробки даних, діяльності зі створення віртуальних активів (майнінгу), надання інших платних послуг, у тому числі у сфері сільського зеленого туризму тощо, обліковується за умовною (віртуальною) точкою комерційного обліку окремо та оплачується за відповідними тарифами (цінами) для непобутових споживачів електропостачальника.

У разі споживання електричної енергії на об'єкті індивідуального побутового споживача на непобутові потреби побутовий споживач зобов'язаний звернутись до оператора системи із заявою про організацію окремого обліку споживання електричної енергії на непобутові потреби та оформлення акта розподіленої електричної енергії (додаток 11 до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії). Організація обліку має бути здійснена шляхом створення умовних (віртуальних) точок комерційного обліку для побутових та непобутових потреб з використанням існуючого засобу вимірювальної техніки.

Обсяги споживання електричної енергії на об'єкті індивідуального побутового споживача непобутові потреби визначаються постачальником послуг комерційного обліку розрахунковим шляхом в межах обсягів соціальних нормативів для користування послугами з постачання та розподілу електричної енергії у житлових приміщеннях, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 06 серпня 2014 року №409 (далі - постанова №409). Споживач зобов'язаний надати дані та документи для оформлення акта розподіленої електричної енергії.

У разі споживання електричної енергії на об'єкті споживача (крім побутового споживача) за фіксованою ціною для побутових споживачів (колективний побутовий споживач, утримання місць загального користування, технічні цілі та інші випадки передбачені законодавством) та на цілі, для яких застосування фіксованої ціни на електричну енергію не передбачено, споживач має звернутись до оператора системи із заявою про організацію окремого обліку споживання електричної енергії на непобутові потреби, шляхом встановлення додаткового засобу обліку.

У разі виявлення оператором системи фактів споживання побутовим споживачем та іншими споживачами електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби (на потреби для яких застосування фіксованої ціни на електричну енергію не передбачено) оператор системи складає акт про порушення ПРРЕЕ, в якому зазначаються зобов'язання споживача здійснити заходи з усунення виявленого порушення шляхом негайного припинення споживання електричної енергії на непобутові потреби та протягом 30 днів з дня складення акта про порушення ПРРЕЕ організації комерційного обліку на непобутові потреби та укладення договору з електропостачальником за відповідним тарифом.

Підтвердженням факту споживання електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби, можуть слугувати:

- отримана інформація від місцевих органів державної влади, місцевого самоврядування, податкової служби;

- рекламні вивіски та фасадні таблички на об'єктах;

- зафіксовані фото (відео) з відповідною рекламою;

- рекламна інформація з продажу товарів чи надання платних послуг на відповідних сайтах мережі Internet, тощо.

Такий акт про порушення розглядається оператором системи у порядку передбаченому розділом VIII цих Правил.

При складанні акта про порушення ОСР/ОСП має право обстежувати внутрішні електричні мережі та струмоприймачі на об'єкті споживача на предмет споживання електричної енергії на непобутові потреби.

У разі наявності підтверджених фактів споживання споживачем електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби та у разі недопуску споживачем представників ОСР/ОСП на об'єкт для обстеження внутрішніх електричних мереж, увесь обсяг використаної електричної енергії на такому об'єкті споживача вважається таким, що використаний на непобутові потреби.

У разі підтвердження за результатами обстеження внутрішніх електричних мереж факту споживання електричної енергії на непобутові потреби, у протоколі комісії з розгляду акта про порушення зазначаються зобов'язання споживачу здійснити заходи з усунення виявленого порушення.

ОСР/ОСП надає копію протоколу комісії з розгляду акта про порушення цих Правил відповідному електропостачальнику та додаткову інформацію, необхідну для здійснення коригуючого розрахунку електропостачальником щодо дати останнього контрольного огляду чи технічної перевірки, дати усунення порушення, величин договірної потужності об?єкта споживача та обсягу (помісячно), що підлягає перерахунку до дати складання акта про порушення ПРРЕЕ або акта розподіленої електричної енергії (додаток 11 до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії (у разі наявності).

Електропостачальник, на підставі рішення комісії з розгляду акта про порушення: ПРРЕЕ, проводить перерахунок вартості за фактично спожиту електричну енергію ва об'єкті споживача за відповідним тарифом (ціною) згідно чинного законодавства з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку чи технічної перевірки до дня виявлення порушення, але не більше ніж за 6 місяців та за період з дня виявлення порушення до дня ного усунення, та надає споживачу коригуючий платіжний документ для оплати.

У разі не сплати коригуючого платіжного документу у тридцятиденний строк з дня його отримання, постачання електричної енергії такому споживачу припиняється за ініціативою електропостачальника в установленому цими Правилами порядку.

У разі оформлення акта розподіленої електричної енергії на побутові та непобутові потреби (додаток 11 до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії) розподіл обсягів індивідуального побутового споживача здійснюється:

- на побутові потреби в межах обсягів соціальних нормативів для користування послугами з постачання та розподілу електричної енергії у житлових приміщеннях, встановлених постановою № 409;

- на непобутові потреби у розмірі перевищення обсягів соціальних нормативів для користування послугами з постачання та розподілу електричної енергії у житлових приміщеннях, встановлених постановою № 409.

Так, складений працівниками електропостачальної організації акт про порушення ПРЕЕ є лише фіксацією такого порушення, що було виявлено під час проведення перевірки дотримання цих Правил, тому оскарження самого факту складення такого акта, який не встановлює для споживача будь-яких обов'язків і є різновидом претензії, не передбачено чинним законодавством як спосіб захисту прав.

Колегія суддів наголошує, що вимога про скасування рішення комісії електропередавальної організації про визначення обсягу недорахованої електричної енергії та її вартості є способом захисту прав та інтересів, установленим законом, оскільки таке рішення комісії, оформлене протоколом з розгляду акта про порушення ПКЕЕ, безпосередньо впливає на права та обов'язки відповідного суб'єкта в контексті його відносин з електропередавальною організацією, встановлює обсяг і вартість недорахованої електроенергії та створює загрозу припинення електропостачання відповідного споживача.

Такий правовий висновок викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 14 січня 2020 року у справі № 910/17955/17.

АТ «Чернівціобленерго» зазначає, що згідно приписів абзаців 10-12 п. 2.3.12 Правил при складання акта про порушення ОСР/ОСП має право обстежувати внутрішні електричні мережі та струмоприймачі на об'єкті споживача на предмет споживання електричної енергії на непобутові потреби.

Колегія суддів звертає увагу, що лише у разі наявності підтверджених фактів споживання споживачем електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби та у разі не допуску споживачем представників ОСР/ОСП на об'єкт для обстеження внутрішніх електричних мереж, увесь обсяг використаної електричної енергії на такому об'єкті споживача вважається таким, що використаний на непобутові потреби.

І лише у разі підтвердження за результатами обстеження внутрішніх електричних мереж факту споживання електричної енергії на непобутові потреби у протоколі комісії з розгляду акта про порушення зазначаються зобов'язання споживачу здійснити заходи з усунення виявленого порушення.

Тобто, саме за результатами обстеження внутрішніх електричних мереж встановлюється факт споживання електричної енергії на непобутові потреби, що є підставою для зобов'язання споживача здійснити заходи з усунення виявленого порушення.

Як вбачається з матеріалів справи, належних доказів стосовно того, що споживач не допустив представників ОСР на об'єкт на обстеження, що відображено на сторінці 3 акта у пункті 5 відповідачем не надано, оскільки представниками АТ «Чернівціобленерго» не складався акт про не допуск, як того вимагають вимоги ПРРЕЕ.

Відповідно до пункту 1.1.2 ПРЕЕ відмова в доступі до об'єкта споживача - дії та/або бездіяльність споживача (власника або користувача об'єкта споживача) та/або власника, користувача земельної ділянки, на якій розташований/розміщений об'єкт споживача, внаслідок створюються перешкоди представникам електропостачальника, оператора системи розподілу (передачі) щодо виконання своїх функцій, передбачених цими Правилами, що засвідчується відповідним актом про не допуск.

В силу вимог пункту 1.1.2 ПРРЕЕ саме актом про не допуск підтверджується неможливість представників ОСР виконати свої функції, в тому числі і обстежити внутрішні електричні мережі на об'єкті споживача.

Наявними в матеріалах справи доказами не підтверджено факт споживання ОСОБА_1 електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби за адресою: АДРЕСА_1 та факт не допуску споживачем представників АТ «Чернівціобленерго» на об'єкт для обстеження внутрішніх електричних мереж.

Згідно з пунктом 2.3.12 ПРРЕЕ визначено, що підтвердженням факту споживання електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби, можуть слугувати: отримана інформація від місцевих органів державної влади, місцевого самоврядування, податкової служби; рекламні вивіски та фасадні таблички на об'єктах; зафіксовані фото (відео) з відповідною рекламою; рекламна інформація з продажу товарів чи надання платних послуг на відповідних сайтах мережі Internet, тощо.

Як вбачається з матеріалів справи суду не надало належних та доступних доказів, які б підтверджували факт споживання ОСОБА_1 електричної енергії на непобутові потреби (інформації від місцевих органів державної влади, місцевого самоврядування, податкової служби чи доказів розміщення реклами, вивісок про надання послуг) на об'єкті споживача за адресою: АДРЕСА_1 .

Також, не підтверджено належними доказами факту споживання електричної енергії на непобутові потреби, що згідно приписів абзацу 12 пункту 2.3.12 ПРРЕЕ мало бути встановлено при обстеженні внутрішніх електричних мереж споживача та слугувало б передумовою для зобов'язання останнього здійснити заходи з усунення такого порушення.

Визначальним для порушення, передбаченого пунктом 2.3.12 ПРРЕЕ є саме здійснення підприємницької, господарської або іншої незалежної професійної діяльності на об'єкті побутового споживача, а для підтвердження факту такого порушення є саме наявність рекламних вивісок, табличок, зокрема, зафіксовані фото (відео) 3 відповідною рекламою. Однак, такі докази на підтвердження порушення, зазначеного у акті про порушення №CV 3103 від 25 лютого 2025 року відсутні, що було підтверджено і членами комісії при розгляді зазначеного акта на засіданні 16 квітня 2025 року.

Відповідно до вимог частини четвертої статті 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

У цій частині колегія суддів звертає увагу на те, що Касаційним господарським судом у складі Верховного Суду, переглядалась справа № 927/46/25 з подібними правовідносинами.

Зокрема постановою від 08 жовтня 2025 року за наслідками перегляду вказаної справи Верховний Суд, скасовуючи постанову суду апеляційної інстанції та залишаючи без змін рішення суду першої інстанції про відмову у позові споживача до оператора системи розподілу електричної енергії про визнання протиправними та скасування рішення комісії з розгляду актів про порушення, вказав на те, що «при складенні акта про порушення ОСР/ОСП має право обстежувати внутрішні електричні мережі та струмоприймачі на об'єкті споживача на предмет споживання електричної енергії на непобутові потреби.

У разі наявності підтверджених фактів споживання споживачем електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби та у разі недопуску споживачем представників ОСР/ОСП на об'єкт для обстеження внутрішніх електричних мереж, увесь обсяг використаної електричної енергії на такому об'єкті споживача вважається таким, що використаний на непобутові потреби».

Вважаючи доведеним факт порушення Верховний Суд виходив із того, що «АТ «Чернігівобленерго» на підтвердження використання позивачем електричної енергії на непобутові потреби додало фотоматеріали з розташуванням рекламних вивісок на в'їзді до Автокооперативу, зокрема реклама робіт та послуг майстра з заправки, ремонту, обслуговуванню та діагностики автомобільних кондиціонерів, реклама надання послуг «автомобільні зварювальні роботи» поряд з рекламними оголошеннями про буріння свердловин та безкоштовну доставку шаурми. Крім того, АТ «Чернігівобленерго» додало фото вивіски «продукти, алкоголь, тютюн», яка, за твердженням АТ «Чернігівобленерго», розташована на магазині, що знаходиться на об'єкті позивача».

Разом з цим, у справі що переглядається, відповідачем не надано такого роду доказів на підтвердженням факту споживання позивачем електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби.

Окрім цього, колегія суддів також враховує, що на відміну від передбаченого нормами ГПК України такого стандарту доказування як «вірогідність доказів», у статті 80 ЦПК України закріплено принципово інший стандарт доказування - «достатність доказів», який передбачає що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Верховний Суд у постанові від 4 березня 2024 року у справі № 400/4966/21 акцентував увагу на тому, що на сьогодні у праві існують три основні стандарти доказування: «баланс імовірностей» (balance of probabilities) або «перевага доказів» (preponderance of the evidence); «наявність чітких та переконливих доказів» (clear and convincing evidence); «поза розумним сумнівом» (beyond reasonable doubt).

За своєю правовою природою, закріплений у статті 80 ЦПК України стандарт доказування відноситься до вищевказаної категорії «наявність чітких та переконливих доказів».

Такий підхід є наслідком того, що у цивільному судочинстві діє принцип змагальності сторін, що закріплений у статті 12 ЦПК України. Це означає, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Враховуючи наведене та приймаючи до уваги те, що АТ «Чернівціобленерго» не доведено належними та допустимими доказами, які б відповідали критеріям достовірності та достатності, факт споживання ОСОБА_1 електричної енергії на непобутові потреби, відсутності акта про не допуск споживачем представників оператора системи на об'єкт для обстеження внутрішніх електричних мереж, як цього вимагає абзац 12 пункту 2.3.12 ПРРЕЕ, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції проте, що рішення комісії АТ «Чернівціобленерго», зафіксоване в протоколі №45 від 16 березня 2025 року з розгляду акта про порушення №CV 3103 від 25 лютого 2025 року є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

Колегія суддів вважає помилковими аргументи апеляційної скарги АТ «Чернівціобленерго» про те, що норми ПРРЕЕ передбачають складення акта про не допуск лише у разі відмови в доступі до об'єкта споживача в цілому.

Оскільки в даному випадку така міра відповідальності споживача як перерахунок всього обсягу використаної електричної енергії з розрахунку її використання на непобутові потреби настає за наступних умов (фактичного складу): 1) підтверджених фактів споживання споживачем електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби, та 2) не допуску споживачем представників оператора системи на об'єкт для обстеження внутрішніх електричних мереж.

Вжите у пункті 1.1.2 ПРРЕЕ поняття «відмова в доступі до об'єкта споживача» охоплює всі випадки не допуску представників електропостачальника, при цьому визначає правило обов'язкового засвідчення цього факту відповідним актом про не допуск. В даному випадку - не допуск споживачем представників оператора системи на об'єкт для обстеження внутрішніх електричних мереж.

Також безпідставним є посилання АТ «Чернівціобленерго» на значний обсяг споживання електричної енергії ОСОБА_1 , який не є характерним для побутового споживача, оскільки як зазначалося вище без доведення належними та допустими доказами використання електричної таким споживачем на непобутові потреби, відповідна обставина не має самостійного правового значення та лише визначає обсяг електричної енергії, який за наявності порушення підлягає перерахунку.

Висновки апеляційного суду за результатами розгляду апеляційних скарг

Відповідно до ст. 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи наведене вище, рішення суду першої інстанції ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції слід залишити без змін.

Керуючись ст. ст. 367, 368, 374, 375, 381, 382 ЦПК України, апеляційний суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Акціонерного товариства «Чернівціобленерго» залишити без задоволення.

Рішення Вижницького районного суду Чернівецької області від 26 вересня 2025 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.

На постанову може бути подана касаційна скарга до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного тексту постанови.

Дата складання повного тексту судового рішення - 30 січня 2026 року.

Головуючий М.І. Кулянда

Судді: О.О. Одинак

І.Н. Лисак