27 січня 2026 року м. Чернівці
справа № 713/1509/25
провадження №22-ц/822 /18/ 26
Чернівецький апеляційний суд у складі колегії суддів судової палати з розгляду цивільних справ:
судді-доповідача Перепелюк І. Б.
суддів: Кулянди М.І., Одинака О.О.
при секретарі Черновській А.К.
розглянувши апеляційну скаргу Акціонерного товариства «Чернівціобленерго» на рішення Вижницького районного суду Чернівецької області від 26 вересня 2025 року в цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Чернівціобленерго» про захист прав споживача шляхом визнання протиправними та скасування рішень комісії з розгляду актів про порушення, оформлених протоколами,
встановив:
Описова частина
Короткий зміст позовних вимог
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до АТ «Чернівціобленерго» про захист прав споживачів шляхом визнання протиправними та скасування рішень комісії з розгляду актів про порушення, оформлених протоколами.
Позов обґрунтовано наступним. Між нею і АТ «Чернівціобленерго» укладено договори споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії: №21121779 від 23.06.2022 року, об'єктом споживача є житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 ; №21121780 від 23.06.2022 року, та житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 .
Представниками АТ «Чернівціобленерго» (Вижницька дільниця) Грищенко О.М. та Лунгул Р.Б. 25.02.2025 року перевірку його об'єкта за адресою: АДРЕСА_1 (о/р НОМЕР_1 ) та АДРЕСА_1 (о/р НОМЕР_2 ), в ході якої встановлено нібито порушення п.2.3.12. ПРРЕЕ в частині використання електричної енергії на непобутові потреби на об'єктах побутового споживача, про що складено акти про порушення CV 3105 та CV 3104 від 25.02.2025 року.
На сторінці 3 актів у пункті 5 «Перелік струмоприймачів, приєднаних споживачем до електричної мережі та режим роботи» зазначено: паспортні дані всіх струмоприймачів не надано, обстежити всі струмоприймачі на предмет непобутового використання ел. енергії не допущено. Дозволена потужність споживання відповідно до умов Договору: зг. догов. кВт (по об'єкту). У пункту 9 акта «Заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення порушення» зазначено: негайно припинити споживання ел. енергії на непобутові потреби, укласти відповідні договори згідно ПРРЕЕ. Акти підписано представниками оператора системи ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . Представник споживача ОСОБА_4 від підпису акта відмовився.
16.04.2025 року комісією з розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії АТ «Чернівціобленерго» (Вижницька дільниця Прутського регіону) було розглянуто акти про порушення №CV 3105 та №CV 3104 від 25.02.2025 року, та за наслідками розгляду було прийнято рішення, оформлені протоколом №47 та №46, які полягають у наступному: «Порушення не усунуто. Надати копію протоколу комісії з розгляду акта про порушення цих Правил відповідному електропостачальнику та додаткову інформацію, необхідну для здійснення коригуючого розрахунку електропостачальником щодо дати останнього контрольного огляду чи технічної перевірки, величини договірної потужності об'єкта споживача та обсягу (помісячно), що підлягає перерахунку до дати складання акта про порушення ПРРЕЕ. Зобов'язати споживача здійснити заходи з усунення виявленого порушення».
Таким чином, АТ «Чернівціобленерго» вирішило здійснити перерахунок спожитої нею електричної енергії за відповідним тарифом для непобутових споживачів.
Її представник Руденко Т. була присутня на засіданні комісії 16.04.2025 року по розгляду актів про порушення №CV 3105 та №CV 3104 від 25.02.2025 року.
Електричну енергію на непобутові потреби не використовує, тому комісії АТ «Чернівціобленерго» було повідомлено про те, що вона не згідна з порушеннями, зазначеними у актах та надано письмові зауваження, які є додатками до протоколу №47 та №46 від 16.04.2025 року.
Згідно інформації, наданої представниками ОСР останній контрольний огляд його об'єкта проводився 27.11.2024 року, що суперечить пп.4 п.2.5.4 Кодексу комерційного обліку електричної енергії.
Згідно актів №093864 від 22.06.2022 року та №167167 від 27.11.2024 року встановлення/заміни/ технічної перевірки/контрольного огляду/ пломбування/ розпломбування вузла обліку електричної енергії (засобів комерційного обліку) жодних порушень на її об'єктах виявлено не було.
Всупереч її запереченням, відповідачем було прийнято рішення про факт використання електричної енергії побутовим споживачем на непобутові потреби, що оформлено протоколами №47 та №46 від 16.04.2025 року.
Позивач не погодилася з прийнятими комісією АТ «Чернівціобленерго» рішеннями, які оформлені протоколами №47 та №46 від 16.04.2025 року, оскільки такі не відповідають Правилам роздрібного ринку електричної енергії, затвердженим постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року №312, оскільки акти не містять зазначення саме змісту виявленого представниками ОСР порушення, адже в актах не вказано, яку професійну та/або господарську діяльність веде споживач на об'єктах перевірки, в чому вона полягає і якими доказами підтверджується.
Протоколи не містять конкретного зазначення щодо того, яка саме «підприємницька» діяльність нібито ведеться споживачем на об'єктах за адресою: АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 .
Стверджувала, що відповідач при прийняті оскаржуваних рішень не зазначає про будь-які докази, які б підтверджували факт споживання нею електричної енергії на непобутові потреби (інформації від місцевих органів державної влади, місцевого самоврядування, податкової служби чи доказів розміщення реклами, вивісок про надання послуг) на її об'єктах за адресою: АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 .
Доказів стосовно недопущення представників ОСР на об'єкти обстеження, що відображено на стор.3 акту у п.5 не підтверджено відповідачем належними та допустимими доказами, адже представниками АТ «Чернівціобленерго» не складалися акти про не допуск, як того вимагають вимоги ПРРЕЕ.
Відповідачем не підтверджено належними доказами факту споживання електричної енергії на непобутові потреби, що згідно приписів абзацу 12 п. 2.3.12 ПРРЕЕ мало бути встановлено при обстеженні внутрішніх електричних мереж та слугувало б передумовою для зобов'язання її здійснити заходи з усунення такого порушення.
Отже, вона є побутовим споживачем в розумінні Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 року №312 та ЗУ «Про ринок електричної енергії» та використовує електричну енергію на об'єктах перевірки для побутових потреб.
Відповідач при складанні актів, при їх розгляді та прийнятті рішень за результатами їх розгляду не доказав протилежного і не підтвердив своєї позиції відповідними доказами.
Позивач зазначає, що не здійснює жодної професійної, в т.ч. підприємницької та/або господарської діяльності на об'єктах за адресою: с. Банилів, вул. Черемошська, 11 та АДРЕСА_2 , що також свідчить про відсутність використання електричної енергії побутовим споживачем на непобутові потреби.
Тому рішення комісії АТ «Чернівціобленерго», зафіксовані в протоколах №47 та №46 від 16.04.2025 року по розгляду актів про порушення №CV 3105 та №CV 3104 від 25.02.2025 року є протиправними та підлягають скасуванню.
Позивач просила визнати протиправними та скасувати рішення комісії АТ «Чернівціобленерго» з розгляду Акту про порушення №CV 3105 від 25.02.2025 року, оформлене протоколом №47 від 16.04.2025 року та з розгляду Акту про порушення №CV 3104 від 25.02.2025 року, оформлене протоколом №46 від 16.04.2025 року.
Короткий зміст рішення суду першої інстанції
Рішенням Вижницького районного суду Чернівецької області 26 вересня 2025 року позов ОСОБА_1 задоволено.
Визнано протиправними та скасовано рішення комісії АТ «Чернівціобленерго» з розгляду акту про порушення №CV 3105 від 25.02.2025 року, оформленого протоколом №47 від 16.04.2025 року та рішення комісії з розгляду акту про порушення №CV 3104 від 25.02.2025 року, оформленого протоколом №46 від 16.04.2025 року.
Стягнути з відповідача АТ «Чернівціобленерго» в дохід держави 1211,20 грн. судового збору.
Короткий зміст вимог апеляційної скарги
В апеляційній скарзі АТ «Чернівціобленерго» просить рішення Вижницького районного суду Чернівецької області від 26 вересня 2025 року скасувати та ухвалити нове, яким у позові відмовити.
Узагальнені доводи особи, яка подала апеляційну скаргу
В апеляційній скарзі АТ «Чернівціобленерго» посилається на те, що суд першої інстанції ухвалив рішення з порушенням норм процесуального та матеріального права.
Зазначає, що 25.02.2025 року уповноваженими представниками АТ «Чернівціобленерго» проведено перевірку об'єктів, що знаходяться за адресою: АДРЕСА_1 та АДРЕСА_2 , за результатами якої складено акти про порушення №CV 3104 та №CV 3105. Даними актами зафіксовано порушення, що відповідає п.2.3.12. глави 2.3. ПРРЕЕ, а саме: в частині використання електричної енергії на непобутові потреби на об'єктах побутового споживача.
Відповідно до вимог п.8.2.5. ПРРЕЕ, акти про порушення №CV 3104 та №CV 3105 від 25.02.2025 року складені у присутності іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкти (територію) споживача, а саме ОСОБА_4 , який від внесення зауважень щодо складених актів про порушення, а також від їх підписання відмовився. Тому, згідно вимог чинного законодавства України, акти про порушення підписані двома уповноваженими представниками АТ «Чернівціобленерго», а факт відмови від підпису ОСОБА_4 зафіксований відеозйомкою.
Таким чином акти про порушення №CV 3104 та №CV 3105 від 25.02.2025 року складені з дотриманням вимог, передбачених ПРРЕЕ.
16.04.2025 року відбулося засідання комісії по розгляду акту про порушення №CV 3104 та №CV 3105 від 25.02.2025 року, про що було складено відповідні протоколи №46 та №47. За результатами розгляду актів комісією було встановлено, що факт порушення, які передбачені п.2.3.12. глави 2.3. ПРРЕЕ - підтверджено. Споживач не здійснив заходів, щодо усунення даних правопорушень.
Комісією було вирішено наступне: «Порушення не усунуто. Надати копію протоколу комісії з розгляду акта про порушення цих Правил відповідному електропостачальнику та додаткову інформацію, необхідну для здійснення коригуючого розрахунку електропостачальником щодо дати останнього контрольного огляду чи технічної перевірки, величини договірної потужності об'єкта споживача та обсягу (помісячно), що підлягає перерахунку до дати складання акта про порушення ПРРЕЕ. Зобов'язати споживача здійснити заходи з усунення виявленого порушення.».
У пунктах 5 на с. 3 актів про порушення вказано, що паспортні дані всіх струмоприймачів не надано, обстежити внутрішні електричні мережі та струмоприймачі на предмет побутового використання електричної енергії - не допущено.
Аналіз положень ПРРЕЕ свідчить, що обстеження внутрішніх електричних мереж та струмоприймачів споживача на предмет використання електроенергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби є правом оператора системи розподілу, а не його обов'язком. При цьому ПРРЕЕ не встановлюють вимог щодо обов'язкового складання окремого акту про недопуск до обстеження внутрішніх електричних мереж.
Фотоматеріали, що долучені до актів про порушення №CV 3104 та №CV 3105 від 25.02.2025 року, вважає належними доказами, які в сукупності з іншими даними підтверджують виявлені порушення. Доказом в цьому випадку є саме акти про порушення №CV 3104 та №CV 3105 від 25.02.2025 року.
Акти про порушення містять чіткий опис обставин виявлених порушень, у тому числі посилання на те, що споживач не допустив до обстеження внутрішніх електричних мереж і приладів, що унеможливило перевірку характеру фактичного використання електричної енергії, зокрема - з метою ведення підприємницької діяльності.
Акти не зобов'язані містити висновки щодо виду підприємницької діяльності споживача або повний перелік доказів її ведення. У документі фіксується сам факт виявленого порушення.
Водночас, у матеріалах справи наявні інші докази, що підтверджують ознаки ведення підприємницької діяльності, зокрема: фотоматеріали, дані споживання, відомості про суб'єкта господарювання.
Шляхом моніторингу Інтернет джерел, в тому числі сайту: «Українське бюро кредитних історій», було встановлено, що ОСОБА_1 з 11.04.2005 року зареєстрована ФОП, видами діяльності якого є: код КВЕД 03.22 Прісноводне рибництво (аквакультура).03.21 морське рибництво (аквакультура). 46.19 діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту.
47.23 Роздрібна торгівля рибою, ракоподібними та молюсками в спеціалізованих магазинах.
Вказує, що згідно із абзацом 8 п. 2.3.12 ПРРЕЕ, у разі виявлення оператором системи фактів споживання побутовим споживачем та іншими споживачами електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби (на потреби для яких застосування фіксованої ціни на електричну енергію не передбачено) оператор системи складає акт про порушення ПРЕЕ, в якому зазначаються зобов'язання споживача здійснити заходи з усунення виявленого порушення шляхом негайного припинення споживання електричної енергії на непобутові потреби та протягом 30 днів з дня складення акта про порушення ПРРЕЕ організації комерційного обліку на непобутові потреби та укладення договору з електропостачальником за відповідним тарифом
Підтвердженням факту споживання електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби, можуть слугувати: отримана інформація від місцевих органів державної влади, місцевого самоврядування, податкової служби; рекламні вивіски та фасадні таблички на об'єктах; зафіксовані фото (відео) з відповідною рекламою; рекламна інформація з продажу товарів чи надання платних послуг на відповідних сайтах мережі Internet, тощо.
Вказує, що позивач фактично використовував електричну енергію, як побутовий споживач на непобутові потреби. Однак зазначена обставина судом належним чином не була досліджена та не отримала відповідної правової оцінки.
Апелянт зазначає, що суд першої інстанції не здійснив належного дослідження та оцінки доказів та ухвалив рішення з неповним з'ясуванням обставин справи.
Узагальнені доводи та заперечення інших учасників справи
ОСОБА_1 у відзиві на апеляційну скаргу посилається на те, що судом першої інстанції правильно з'ясовані фактичні обставини справи та дана їм належна оцінка. Просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції залишити без змін.
Мотивувальна частина
Обставини справи, встановлені судом
Судом встановлено, що між ОСОБА_1 і АТ «Чернівціобленерго» укладено договори споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії: №21121779 від 23.06.2022 року, об'єктом споживача є житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 ; №21121780 від 23.06.2022 року, об'єктом споживача є житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 .
Представниками АТ «Чернівціобленерго» (Вижницька дільниця) Грищенко О.М. та Лунгул Р.Б. 25.02.2025 року перевірку його об'єкта за адресою: АДРЕСА_1 (о/р НОМЕР_1 ) та АДРЕСА_1 (о/р НОМЕР_2 ), в ході якої встановлено нібито порушення п.2.3.12. ПРРЕЕ в частині використання електричної енергії на непобутові потреби на об'єктах побутового споживача, про що складено акти про порушення CV 3105 та CV 3104 від 25.02.2025 року.
Представниками АТ «Чернівціобленерго» (Вижницька дільниця) Грищенко О.М. та Лунгуп Р.Б. 25.02.2025 року проведено перевірку об'єкта за адресою: АДРЕСА_1 (о/р НОМЕР_1 ) та АДРЕСА_1 (о/р НОМЕР_2 ), в ході якої встановлено порушення п.2.3.12. ПРРЕЕ в частині використання електричної енергії на непобутові потреби на об'єктах побутового споживача, про що складено акти про порушення CV 3105 та CV 3104 від 25.02.2025 року.
На сторінці 3 актів у пункті 5 «Перелік струмоприймачів, приєднаних споживачем до електричної мережі та режим роботи» зазначено: паспортні дані всіх струмоприймачів не надано, обстежити всі струмоприймачі на предмет непобутового використання ел. енергії не допущено. Дозволена потужність споживання відповідно до умов Договору: зг. догов. кВт (по об'єкту). У пункту 9 акта «Заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення порушення» зазначено: негайно припинити споживання ел. енергії на непобутові потреби, укласти відповідні договори згідно ПРРЕЕ. Акти підписано представниками оператора системи ОСОБА_2 та ОСОБА_3 . Представник споживача ОСОБА_4 від підпису акта відмовився.
16.04.2025 року комісією з розгляду актів про порушення Правил роздрібного ринку електричної енергії АТ «Чернівціобленерго» (Вижницька дільниця Прутського регіону) було розглянуто акти про порушення №CV 3105 та №CV 3104 від 25.02.2025 року, та за наслідками розгляду було прийнято рішення, оформлені протоколом №47 та №46, які полягають у наступному: «Порушення не усунуто. Надати копію протоколу комісії з розгляду акта про порушення цих Правил відповідному електропостачальнику та додаткову інформацію, необхідну для здійснення коригуючого розрахунку електропостачальником щодо дати останнього контрольного огляду чи технічної перевірки, величини договірної потужності об'єкта споживача та обсягу (помісячно), що підлягає перерахунку до дати складання акта про порушення ПРРЕЕ. Зобов'язати споживача здійснити заходи з усунення виявленого порушення».
Позиція апеляційного суду, застосовані норми права та мотиви, з яких виходить суд при прийнятті постанови
Під час розгляду справи в апеляційному порядку суд апеляційної інстанції керуючись ст.367 ЦПК України переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши матеріали цивільної справи, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість оскаржуваного рішення суду в межах доводів апеляційної скарги та позовних вимог, заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів дійшла наступних підстав.
Відповідно до вимог ст.263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Апеляційний суд вважає, що рішення суду першої інстанції відповідає зазначеним вище вимогам закону, виходячи з наступного.
За загальним правилом, визначеним у статях 15, 16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу має право звернутися до суду, який може захистити цивільне право або інтерес в один із способів, визначених ч.2 ст.16 ЦК України, або й іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
Згідно з частиною першою статті 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Правовідносини, що виникають при купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії врегульовані ЗУ «Про ринок електричної енергії», а також Правилами роздрібного ринку електричної енергії.
Закон України «Про ринок електричної енергії» визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулюють відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище.
Учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема договори про надання послуг з розподілу.
Відповідно до ч.6 ст.56, ч.3 ст.58, 77 Закону «Про ринок електричної енергії» постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку. Споживач зобов'язаний, зокрема, дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів. Учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії, зокрема недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несанкціоноване втручання в роботу об'єктів електроенергетики тощо.
Споживачем згідно з п.84 ч.1 ст.1 Закону є фізична особа, у тому числі фізична особа-підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання.
У відповідності до п.1.1.1. Правил роздрібного ринку електричної енергії регулюються взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії. Учасниками роздрібного ринку є: електропостачальники, оператор системи передачі, оператори систем розподілу, у тому числі оператори малих систем розподілу, споживачі, основні споживачі, субспоживачі, виробники електричної енергії, які підпадають під визначення розподіленої генерації, та інші учасники ринку, які надають послуги, пов'язані з постачанням електричної енергії споживачу з метою використання ним електричної енергії на власні потреби.
Ці Правила є обов'язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.
Акт про порушення - документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення на об'єкті споживача цих Правил.
Відмова в доступі до об'єкта споживача - дії та/або бездіяльність споживача (власника або користувача об'єкта споживача) та/або власника, користувача земельної ділянки, на якій розташований/розміщений об'єкт споживача, внаслідок яких створюються перешкоди представникам електропостачальника, оператора системи розподілу (передачі) щодо виконання своїх функцій, передбачених цими Правилами, що засвідчується відповідним актом про недопуск (п.1.1.2. ПРРЕЕ).
У п.2.3.12. ПРРЕЕ обумовлено, що споживання електричної енергії за відповідним тарифом (ціною) відповідно до комерційної пропозиції має бути забезпечене окремим комерційним обліком. Окремі фізичні точки комерційного обліку мають бути забезпечені засобами вимірювальної техніки, які дають можливість організувати комерційний облік за відповідним тарифом (ціною) на всій площадці вимірювання. Вид об'єкта електрифікації та призначення використання електроустановок площадок вимірювання, в тому числі для окремого обліку споживання на непобутові потреби, відображаються в паспорті точки розподілу/передачі. У разі зміни потреб споживання на об'єкті індивідуального побутового споживача, інформація щодо типу споживання (побутові/непобутові потреби) площадок вимірювання відображається в паспорті точки розподілу/передачі.
Електрична енергія, яка використовується на об'єкті індивідуального побутового споживача на непобутові потреби, зокрема для підприємницької, господарської та незалежної професійної діяльності, надання платних послуг, здійснення нотаріальної діяльності, діяльності дата-центрів, центрів обробки даних, діяльності зі створення віртуальних активів (майнінгу), надання інших платних послуг, у тому числі у сфері сільського зеленого туризму тощо, обліковується за умовною (віртуальною) точкою комерційного обліку окремо та оплачується за відповідними тарифами (цінами) для непобутових споживачів електропостачальника.
У разі споживання електричної енергії на об'єкті індивідуального побутового споживача на непобутові потреби побутовий споживач зобов'язаний звернутись до оператора системи із заявою про організацію окремого обліку споживання електричної енергії на непобутові потреби та оформлення акта розподіленої електричної енергії (додаток 11 до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії). Організація обліку має бути здійснена шляхом створення умовних (віртуальних) точок комерційного обліку для побутових та непобутових потреб з використанням існуючого засобу вимірювальної техніки. Обсяги споживання електричної енергії на об'єкті індивідуального побутового споживача на непобутові потреби визначаються постачальником послуг комерційного обліку розрахунковим шляхом в межах обсягів соціальних нормативів для користування послугами з постачання та розподілу електричної енергії у житлових приміщеннях, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 06 серпня 2014 року №409 (далі - постанова КМУ № 409). Споживач зобов'язаний надати дані та документи для оформлення акта розподіленої електричної енергії.
У разі споживання електричної енергії на об'єкті споживача (крім побутового споживача) за фіксованою ціною для побутових споживачів (колективний побутовий споживач, утримання місць загального користування, технічні цілі та інші випадки передбачені законодавством) та на цілі, для яких застосування фіксованої ціни на електричну енергію не передбачено, споживач має звернутись до оператора системи із заявою про організацію окремого обліку споживання електричної енергії на непобутові потреби, шляхом встановлення додаткового засобу обліку. У разі виявлення оператором системи фактів споживання побутовим споживачем та іншими споживачами електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби (на потреби для яких застосування фіксованої ціни на електричну енергію не передбачено) оператор системи складає акт про порушення ПРРЕЕ, в якому зазначаються зобов'язання споживача здійснити заходи з усунення виявленого порушення шляхом негайного припинення споживання електричної енергії на непобутові потреби та протягом 30 днів з дня складення акта про порушення ПРРЕЕ організації комерційного обліку на непобутові потреби та укладення договору з електропостачальником за відповідним тарифом. Підтвердженням факту споживання електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби, можуть слугувати: отримана інформація від місцевих органів державної влади, місцевого самоврядування, податкової служби; рекламні вивіски та фасадні таблички на об'єктах; зафіксовані фото (відео) з відповідною рекламою; рекламна інформація з продажу товарів чи надання платних послуг на відповідних сайтах мережі Internet, тощо.
При складенні акту про порушення ОСР/ОСП має право обстежувати внутрішні електричні мережі та струмоприймачі на об'єкті споживача на предмет споживання електричної енергії на непобутові потреби. У разі наявності підтверджених фактів споживання споживачем електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби та у разі недопуску споживачем представників ОСР/ОСП на об'єкт для обстеження внутрішніх електричних мереж, увесь обсяг використаної електричної енергії на такому об'єкті споживача вважається таким, що використаний на непобутові потреби. У разі підтвердження за результатами обстеження внутрішніх електричних мереж факту споживання електричної енергії на непобутові потреби, у протоколі комісії з розгляду акта про порушення зазначаються зобов'язання споживачу здійснити заходи з усунення виявленого порушення.
ОСР/ОСП надає копію протоколу комісії з розгляду акта про порушення цих Правил відповідному електропостачальнику та додаткову інформацію, необхідну для здійснення коригуючого розрахунку електропостачальником щодо дати останнього контрольного огляду чи технічної перевірки, дати усунення порушення, величини договірної потужності об'єкта споживача та обсягу (помісячно), що підлягає перерахунку до дати складання акта про порушення ПРРЕЕ або акта розподіленої електричної енергії (додаток 11 до договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії (у разі наявності).
За приписами п.8.2.5. ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.
Відповідно до ст. ст. 76, 79 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Відповідно до ч.1 80, ч.1 ст.81, ст. 89 ЦПК України достатніми є доказами, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жоден доказ не має для суду наперед встановленого значення. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Обов'язок доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, які мають значення для справи. Важливим елементом змагальності процесу є стандарти доказування - спеціальні правила, якими суд має керуватися при вирішення справи. Ці правила дозволяють оцінити, наскільки вдало сторони виконали вимоги щодо тягаря доказування і наскільки вони змогли переконати суд у своїй позиції, що робить оцінку доказів більш алгоритмізованою та обґрунтованою (постанова Верховного Суду від 22 квітня 2021 року у справі № 904/1017/20).
Велика Палата Верховного Суду неодноразово наголошувала на необхідності застосування передбачених процесуальним законом стандартів доказування та зазначала, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Зокрема, цей принцип передбачає покладення тягаря доказування на сторони. Водночас цей принцип не створює для суду обов'язку вважати доведеною та встановленою обставину, про яку стверджує сторона. Таку обставину треба доказувати таким чином, аби реалізувати стандарт більшої переконливості, за яким висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається вірогіднішим, ніж протилежний. Тобто певна обставина не може вважатися доведеною, допоки інша сторона її не спростує (концепція негативного доказу), оскільки за такого підходу принцип змагальності втрачає сенс (пункт 81 постанови Великої Палати Верховного Суду від 18 березня 2020 року у справі № 129/1033/13-ц, провадження № 14-400цс19; пункт 9.58 постанови Великої Палати Верховного Суду від 16 листопада 2021 року у справі № 904/2104/19, провадження № 12-57гс21).
Так, п.2.3.12 Правил передбачає, що підтвердженням факту споживання електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби, можуть слугувати: отримана інформація від місцевих органів державної влади, місцевого самоврядування, податкової служби; рекламні вивіски та фасадні таблички на об'єктах; зафіксовані фото (відео) з відповідною рекламою; рекламна інформація з продажу товарів чи надання платних послуг на відповідних сайтах мережі Internet, тощо.
У справі що переглядається, відповідачем не надано доказів на підтвердженням факту споживання позивачем електричної енергії за фіксованою ціною для побутових споживачів на непобутові потреби та не зазначено цього в актах. Водночас, із відповідних фото, які містяться в матеріалах справи (т.1 а.с.38), достовірно встановити, що там зафіксовано, як і встановити, що фотографії були здійснені саме на об'єкті за адресою позивача, неможливо.
Інших доказів, які б підтверджували факт споживання позивачем електричної енергії на непобутові потреби (інформації від місцевих органів державної влади, місцевого самоврядування, податкової служби, чи доказів розміщення реклами, тощо) за адресою позивача матеріали справи не містять.
Колегія суддів вважає помилковими аргументи апеляційної скарги АТ «Чернівціобленерго» про те, що норми ПРРЕЕ передбачають складення акту про не допуск лише у разі відмови в доступі до об'єкта споживача в цілому.
Відмова в доступі до об'єкта споживача - дії та/або бездіяльність споживача (власника або користувача об'єкта споживача) та/або власника, користувача земельної ділянки, на якій розташований/розміщений об'єкт споживача, внаслідок яких створюються перешкоди представникам електропостачальника, оператора системи розподілу (передачі) щодо виконання своїх функцій, передбачених цими Правилами, засвідчується відповідним актом про недопуск (п.1.1.2. ПРРЕЕ).
Отже, ПРРЕЕ прямо передбачено складання акту, який фіксує будь-які перешкоди, що створюються споживачем представникам електропостачальника щодо виконання їх функцій.
В акті (п.5) вказано, що паспортні дані всіх струмоприймачів не надано, обстежити внутрішні ел/мережі та струмоприймачі на предмет непобутового використання ел/енергії недопущено.
Згідно приписів абзаців 10, 12 п.2.3.12 Правил при складенні акту про порушення ОСР/ОСП має право обстежувати внутрішні електричні мережі та струмоприймачі на об'єкті споживача на предмет споживання електричної енергії на непобутові потреби.
У разі підтвердження за результатами обстеження внутрішніх електричних мереж факту споживання електричної енергії на непобутові потреби, у протоколі комісії з розгляду акту про порушення зазначаються зобов'язання споживачу здійснити заходи з усунення виявленого порушення.
Матеріали справи не містять акту про не допуск на об'єкти споживання, як цього вимагає абзац 12 п.2.3.12 ПРРЕЕ.
Також безпідставним є посилання АТ «Чернівціобленерго» на значний обсяг споживання електричної енергії ОСОБА_1 , який не є характерним для побутового споживача, оскільки як зазначалося вище, використання електричної енергії споживачем на непобутові потреби є припущенням відповідача та не доведено належними та допустимими доказами.
Доводи апелянта є аналогічними тим доводами, які були надані відповідачем та перевірялися судом першої інстанції під час розгляду цього спору, однак висновків суду першої інстанції не спростовують і зводяться до суб'єктивного тлумачення чинних норм законодавства України та незгоди з висновками суду першої інстанцій стосовно встановлених обставин справи, містять посилання на факти, що були предметом дослідження й оцінки судом та не можуть бути підставами для скасування судового рішення.
Суд першої інстанцій забезпечив повний та всебічний розгляд справи на основі наданих сторонами доказів, оскаржуване рішення відповідає нормам матеріального та процесуального права.
Висновки апеляційного суду за результатами розгляду апеляційної скарги
Відповідно до ст. 375 ЦПК України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 367, 368, 369, 375, 381, 382, 383, 384 ЦПК України суд,
ухвалив :
Апеляційну скаргу Акціонерного товариства «Чернівціобленерго» залишити без задоволення.
Рішення Вижницького районного суду Чернівецької області від 26 вересня 2025 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.
На постанову може бути подана касаційна скарга до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повної постанови.
Повна постанова складена 28 січня 2026 року.
Судді І.Б. Перепелюк
М.І. Кулянда
О.О. Одинак