Дата документу 29.01.2026Справа № 554/1022/22
Провадження № 1-кс/554/1928/2026
29 січня 2026 року м. Полтава
Шевченківський районний суд міста Полтави в складі: слідчого судді ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2 , прокурора - ОСОБА_3 , підозрюваної- ОСОБА_4 , адвоката ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтаві клопотання старшого слідчого слідчої групи у кримінальному провадженні - старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ Головного управління Національної поліції в Полтавській області підполковник поліції ОСОБА_6 про застосування запобіжного заходу у вигляді застави за матеріалами кримінального провадження №42021172060000198 від 25.11.2021 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 364 КК України відносно підозрюваної ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,-
Встановлено, що групою слідчих відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Полтавській області, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке 25.11.2021 до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42021172060000198 за ознаками кримінальних правопорушень передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 364 КК України.
ОСОБА_4 , будучи службовою особою - директором та уповноваженою особою за організацію та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель згідно із Законом України «Про публічні закупівлі» комунального підприємства «Добробут Полтавської громади Полтавської міської ради», виконуючи організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, діючи з метою одержання неправомірної вигоди для іншої юридичної особи, при проведенні у 2022 році закупівель вказаним комунальним підприємством використала своє службове становище всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки за наступних обставин.
Комунальне підприємство «Добробут Полтавської громади Полтавської міської ради» (далі - КП «Добробут Полтавської громади ПМР») створено відповідно до рішення третьої сесії Полтавської міської ради восьмого скликання від 19 березня 2021 року «Про створення комунального підприємства «Добробут Полтавської громади ПМР», яким затверджено його статут (ідентифікаційний номер юридичної особи: 43965125, дані про основний вид економічної діяльності: 56.29 Постачання інших готових страв; інші: 10.13 Виробництво м'ясних продуктів; 10.32 Виробництво фруктових і овочевих соків; 10.39 Інші види перероблення та консервування фруктів і овочів; 10.71 Виробництво хліба та хлібобулочних виробів; виробництво борошняних кондитерських виробів, тортів і тістечок нетривалого зберігання; 10.72 Виробництво сухарів і сухого печива; виробництво борошняних кондитерських виробів, тортів і тістечок тривалого зберігання; 10.85 Виробництво готової їжі та страв; 10.89 Виробництво інших харчових продуктів, н.в.і.у.; організаційно-правова форма: комунальне підприємство; юридична адреса: м. Полтава, вул. Соборності, 36, фактичне місцезнаходження: м. Полтава, вул. Сапіго, 6).
Відповідно до п. 1.2. Статуту КП «Добробут Полтавської громади ПМР»: засновником підприємства є Полтавська міська територіальна громада в особі Полтавської міської ради (код ЄДРПОУ 24388285), а уповноваженим органом управління - Управління освіти і науки Полтавської міської ради чи/або Департамент освіти Полтавської міської ради (після державної реєстрації). Підприємство за своєю організаційно-правовою формою є комунальним комерційним унітарним підприємством, яке засноване на базі відокремленої частини комунальної власності Полтавської міської територіальної громади. Підприємство є самостійним господарюючим суб'єктом, що є юридичною особою, яке здійснює свою діяльність з метою отримання прибутку та відповідно до вимог законодавства України. Метою діяльності підприємства, окрім іншого є: організації та забезпечення харчування у закладах освіти, охорони здоров'я, культури, фізкультури і спорту, оздоровчих закладах, які належать територіальній громаді або передані їй. Майно підприємства становить необоротні та оборотні активи, основні засоби та грошові кошти, а також інші цінності, вартість яких відображається у самостійному балансі підприємства. Майно підприємства є комунальною власністю і закріплюється ним на праві господарського відання. Здійснюючи право господарського відання, підприємство користується та розпоряджається майном відповідно до законодавства. Фінансування діяльності підприємства здійснюється у встановленому порядку місцевих бюджетів, державного бюджету України, власних коштів підприємства, а також інших джерел, не заборонених законодавством України. Використання підприємством коштів місцевих бюджетів та Державного бюджету України здійснюється відповідно до законодавства України.
Відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Також, відповідно до п. 1 примітки до статті 364 КК України службовими особами у статтях 364, 368, 368-5, 369 цього Кодексу є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
24.03.2021 наказом № 18-к Департаменту освіти Полтавської міської ради на посаду директора КП «Добробут Полтавської громади ПМР» призначено ОСОБА_4 , з якою 24.03.2021 підписано контракт на термін- з 24.03.2021 по 24.03.2026.
До функціональних обов'язків директора КП «Добробут Полтавської громади ПМР» відповідно до статуту окрім іншого входило: здійснення поточного керівництва підприємством; визначення порядку розподілу чистого прибутку підприємства; несення відповідальності за виконання фінансових планів підприємства, подання їх на затвердження органу управління; визначення загального напрямку економічного та соціального розвитку підприємства; безпосереднє підпорядкування органу управління та несення персональної відповідальності за невиконання покладених на підприємство завдань і здійснення ним своїх функцій; дії без довіреності від імені підприємства, представлення його інтересів в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними та фізичними особами, формування трудового колективу підприємства і вирішення питань діяльності підприємства у межах та у визначеному законодавством й статутом порядку; розпорядження коштами та майном підприємства відповідно до законодавства та статуту; укладення договорів, видання довіреностей, відкриття рахунків в органах Державної казначейської служби України, в установах банків в установленому порядку;
Відповідно до посадової інструкції директора КП «Добробут Полтавської громади ПМР» затвердженої начальником Управління освіти і науки Полтавської міської ради 26.03.2021, основними напрямками діяльності директора є: організація та забезпечення якісного харчування у закладах освіти, охорони здоров'я, культури, фізкультури і спорту, оздоровчих закладах, які належать територіальній громаді або передані їй; організація якісного гарячого, повноцінного, раціонального, збалансованого, різноманітного, безпечного та здорового харчування на підприємствах, в установах, організаціях, закладах незалежно від форм власності та підпорядкування, в органах державної влади, місцевого самоврядування, фізичних осіб та будь-яких інших суб'єктів взаємовідносин із КП «Добробут Полтавської громади ПМР» з метою отримання прибутку; реалізація виробничо-економічних та соціально-культурних інтересів Полтавської територіальної громади, а також підприємств, установ, організацій, закладів, органів місцевого самоврядування, фізичних осіб, а так само будь-яких інших суб'єктів взаємовідносин з Підприємством; забезпечення фінансово-господарської діяльності; здійснення кадрового та методичного забезпечення; забезпечення дотримання вимог законодавства України з охорони праці та безпеки життєдіяльності; забезпечення позитивного іміджу підприємства і галузі освіти.
Наказом КП «Добробут Полтавської громади ПМР» від 27.04.2021 № 2 директора ОСОБА_4 з 27.04.2021 призначено уповноваженою особою за організацію та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель згідно із Законом України «Про публічні закупівлі» (далі - уповноваженою особою із закупівель).
Наказом КП «Добробут Полтавської громади ПМР» від 27.04.2021 № 2 затверджено «Положення про уповноважену особу із закупівель КП «Добробут Полтавської громади ПМР» (далі - Положення), яким визначено, що уповноважена особа - службова (посадова) особа чи інша особа, яка є працівником замовника і визначена відповідальною за організацію та проведення процедур закупівель/спрощених закупівель згідно із Законом на підставі власного розпорядчого рішення замовника або трудового договору (контракту). Згідно з пунктом 3.4 Положення рішення уповноваженої особи оформлюються протоколом із зазначенням дати прийняття рішення, який підписується уповноваженою особою. Пунктом 3.9 Положення визначено, що до основних завдань (функцій) уповноваженої особи, зокрема, належать: планування закупівель та формування річного плану закупівель в електронній системі закупівель; проведення попередніх ринкових консультацій з метою аналізу ринку; проведення процедур закупівель. Відповідно до пункту 4.2 Положення уповноважена особа зобов'язана дотримуватися законодавства у сфері публічних закупівель та цього Положення. Згідно пункту 4.3 Положення уповноважена особа несе персональну відповідальність за прийняті нею рішення і вчинені дії (бездіяльність) відповідно до законів України, також за повноту та достовірність інформації, що оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель.
Таким чином, на ОСОБА_4 покладено виконання організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у зв'язку з чим відповідно до ст. 18 КК України та п. 1 примітки до ст. 364 КК України вона набула статусу службової особи.
З метою забезпечення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвитку добросовісної конкуренції 25.12.2015 Верховною Радою України прийнято Закон України «Про публічні закупівлі» № 922-VIII з подальшими змінами та доповненнями (далі - Закон № 922).
Указаним Законом України визначені правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад, яким у своїй діяльності повинна була керуватись ОСОБА_4 як директор та уповноважена особа із закупівель КП «Добробут Полтавської громади ПМР» при проведенні закупівель з подальшою організацією та забезпеченням якісного харчування у закладах освіти Полтавської територіальної громади.
Примірною методикою визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, затвердженої наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 18.02.2020 № 275 (далі - примірна методика № 275), якою повинна була керуватись ОСОБА_4 , як директор та уповноважена особа із закупівель КП «Добробут Полтавської громади ПМР», регламентовано етапи визначення очікуваної вартості: визначення потреби в товарах, роботах, послугах; формування опису предмета закупівлі із зазначенням технічних і якісних характеристик; аналіз ринку; визначення вимог до умов поставки і оплати; визначення очікуваної вартості кожного окремого предмета закупівлі.
Частиною 4 статті 4 Закону № 922 передбачено, що для планування закупівель та підготовки до проведення закупівель замовники можуть проводити попередні ринкові консультації з метою аналізу ринку, у тому числі запитувати й отримувати рекомендації та інформацію від суб'єктів господарювання.
Відповідно до частини першої статті 5 Закону № 922 закупівлі здійснюються за принципами добросовісної конкуренції серед учасників; максимальної економії, ефективності та пропорційності; відкритості та прозорості на всіх стадіях закупівель; недискримінації учасників та рівного ставлення до них; об'єктивного та неупередженого визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; запобігання корупційним діям і зловживанням.
Листом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України «Щодо етичної поведінки під час здійснення публічних закупівель» № 3301-04/47784-06 від 15.11.2019, вказано, що з метою досягнення максимальної економії та ефективності замовникам слід звернути увагу на формування очікуваної вартості закупівлі, складання річного плану закупівель, критеріїв оцінки, встановлення технічних вимог та умов договору. Так, для формування обґрунтованої очікуваної вартості закупівлі замовники можуть попередньо вивчати ринок, здійснювати моніторинг комерційних пропозицій потенційних постачальників.
Окрім цього, пунктом 2 частини п'ятої статті 41 Закону № 922 передбачено, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків збільшення ціни за одиницю товару до 10 відсотків пропорційно збільшенню ціни такого товару на ринку у разі коливання ціни такого товару на ринку за умови, що така зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі про закупівлю, - не частіше ніж один раз на 90 днів з моменту підписання договору про закупівлю/внесення змін до такого договору щодо збільшення ціни за одиницю товару.
Відповідно до пункту 11 частини 1 статті 10 Закону № 922 замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює в електронній системі закупівель інформацію про закупівлю, у тому числі повідомлення про внесення змін до договору про закупівлю та зміни до договору у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 41 цього Закону - протягом трьох робочих днів з дня внесення змін.
У порушення зазначених вище норм, ОСОБА_4 , будучи директором та уповноваженою особою із закупівель КП «Добробут Полтавської громади ПМР», на яке Полтавською територіальною громадою в особі Полтавської міської ради серед іншого покладено завдання організації та забезпечення якісного харчування у закладах освіти, які належать територіальній громаді або передані їй, вчинила кримінальне правопорушення за наступних обставин.
Так, ОСОБА_4 , достовірно знаючи, що у зв'язку зі створенням та діяльністю КП «Добробут Полтавської громади ПМР» у 2022 році з бюджету Полтавської міської ради будуть виділені кошти на організацію харчування внутрішньо переміщених осіб які внаслідок російської агресії вимушено покинули свої помешкання та тимчасово проживають в закладах освіти Полтавської ОТГ, вирішила використати своє службове становище з метою одержання іншою юридичною особою неправомірної вигоди та здійснити у 2022 році закупівлю для вказаних потреб продуктів харчування за цінами, завищеними відносно цін, що сформувались на ринку.
ОСОБА_4 , будучи директором та уповноваженою особою із закупівель вказаного підприємства, зловживаючи своїм службовим становищем, всупереч інтересам служби, з метою одержання ТОВ «Фудгранд»(код ЄДРПОУ 44844146) неправомірної вигоди, не вчинивши дій, направлених на визначення потреби в товарах, формування опису предмета закупівлі із зазначенням технічних і якісних характеристик, здійснення аналізу ринку, розрахунку очікуваної вартості кожного окремого предмета закупівлі, проведення передніх ринкових консультацій, з метою з'ясування фактів, які б вплинули на формування очікуваної вартості товарів, у вересні 2022 року (більш точного часу слідством не встановлено), перебуваючи на своєму робочому місці за адресою: м. Полтава, вул. Сапіго, 6, сформувала очікувану вартість предмету закупівлі «ДК 021-2015: 03220000-9 - Овочі, фрукти та горіхи», в розмірі 1 320 000,00 гривень, яка значно завищена відносно вартості аналогічних товарів на ринку.
Також 23.09.2022, будучи директором та уповноваженою особою із закупівель КП «Добробут Полтавської громади ПМР», ОСОБА_4 , зловживаючи своїм службовим становищем, перебуваючи на своєму робочому місці за адресою: м. Полтава, вул. Сапіго, 6, оприлюднила оголошення про проведення спрощеної закупівлі «ДК 021-2015: 03220000-9 - Овочі, фрукти та горіхи», (з ідентифікатором ID UА-2022-09-23-009841-a) очікуваною вартістю 1 320 000,00 грн, з ПДВ, яка значно завищена відносно вартості аналогічних товарів на ринку, а саме: буряк у кількості 7562 кг, капуста білокачанна 8931 кг, картопля 15115 кг, морква 6748 кг, огірки свіжі у кількості 2658 кг, перець солодкий у кількості 242 кг, цибуля ріпчаста у кількості 3731 кг, яблука у кількості 2344.
Попри наявність тендерних пропозицій з меншою вартістю ОСОБА_4 , будучи директором та уповноваженою особою із закупівель КП «Добробут Полтавської громади ПМР», зловживаючи своїм службовим становищем, перебуваючи на своєму робочому місці за адресою: м. Полтава, вул. Сапіго, 6, визнала 07.10.2022 переможцем спрощеної закупівлі згідно з предметом закупівлі «ДК 021-2015: 03220000-9 - Овочі, фрукти та горіхи», учасника ТОВ «Фудгранд»(код ЄДРПОУ 44844146), яке надало тендерну пропозицію із найбільшою вартістю.
У подальшому, 10.10.2022, директор КП «Добробут Полтавської громади ПМР» ОСОБА_4 , діючи від імені вказаного підприємства, зловживаючи своїм службовим становищем, перебуваючи на своєму робочому місці за адресою: м. Полтава, вул. Сапіго, 6, уклала з ТОВ «Фудгранд»(код ЄДРПОУ 44844146) договір № 13-ВПО/2022 про закупівлю товарів, за умовами якого постачальник зобов'язується у 2022 році поставити покупцю товар, зазначений у тендерній документації «ДК 021-2015: 03220000-9 - Овочі, фрукти та горіхи», а покупець - прийняти і оплатити продукцію харчової промисловості - 03220000-9, що становить 1 312 765, 88 грн з ПДВ, яка може бути зменшена за взаємною згодою сторін. Даний договір набирав чинності з 10.10.2022 та діяв до 20.11.2022.
Надалі директор КП «Добробут Полтавської громади ПМР» ОСОБА_4 , діючи від імені вказаного комунального підприємства, уклала з ТОВ «Фудгранд»(код ЄДРПОУ 44844146) додаткові угоди до договору про закупівлю товарів № 13-ВПО/2022, якими значно зменшено кількість закупленого товару та ціну договору - до 721 059,91 грн з ПДВ. При цьому вартість товарів як в договорі №13-ВПО/2022 так і в додаткових угодах значно завищена відносно вартості аналогічних товарів на ринку.
На виконання умов указаного договору та додаткових угод ТОВ «Фудгранд» (код ЄДРПОУ 44844146) здійснено поставку указаних продуктів харчування за вартістю завищеною, відносно вартості аналогічних товарів на ринку, а саме яблука на суму 8886,55 грн.
Директор КП «Добробут Полтавської громади ПМР» ОСОБА_4 у період з 10.10 по 20.11.2022, зловживаючи своїм службовим становищем, перебуваючи на своєму робочому місці за адресою: м. Полтава, вул. Сапіго, 6, забезпечила перерахування на рахунок ТОВ «Фудгранд» (код ЄДРПОУ 44844146) з рахунку КП «Добробут Полтавської громади ПМР» за поставку продуктів харчування, у тому числі за вартістю завищеною, відносно вартості аналогічних товарів на ринку грошових коштів за яблука, на загальну суму 8 886,55 грн.
Таким чином, у результаті вказаних вище дій ОСОБА_4 як директора та уповноваженої особи із закупівель КП «Добробут Полтавської громади ПМР», які виразились у порушенні вимог чинного законодавства щодо визначення очікуваної вартості предмету закупівлі, визначенні завищених цін на товари під час формування очікуваної вартості предмету закупівлі ID UА-2022-09-23-010016-a, що вплинуло на результат закупівлі, порушенні ст. 5 Закону № 922 при виконанні договірних зобов'язань, внаслідок використання нею свого службового становища всупереч інтересам служби з метою отримання ТОВ «Фудгранд» (код ЄДРПОУ 44844146) неправомірної вигоди, КП «Добробут Полтавської громади ПМР» завдано матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 8886,55 грн.
Окрім того, ОСОБА_4 , будучи директором та уповноваженою особою із закупівель вказаного підприємства, зловживаючи своїм службовим становищем, всупереч інтересам служби, з метою одержання ТОВ «Фудгранд»(код ЄДРПОУ 44844146) неправомірної вигоди, не вчинивши дій, направлених на визначення потреби в товарах, формування опису предмета закупівлі із зазначенням технічних і якісних характеристик, здійснення аналізу ринку, розрахунку очікуваної вартості кожного окремого предмета закупівлі, проведення передніх ринкових консультацій, з метою з'ясування фактів, які б вплинули на формування очікуваної вартості товарів, у вересні 2022 року (більш точного часу слідством не встановлено), перебуваючи на своєму робочому місці за адресою: м. Полтава, вул. Сапіго, 6, сформувала очікувану вартість предмету закупівлі «ДК 021-2015: 15110000-2 - М'ясо», в розмірі 4 700 000,00 гривень, яка значно завищена відносно вартості аналогічних товарів на ринку.
Також 23.09.2022, будучи директором та уповноваженою особою із закупівель КП «Добробут Полтавської громади ПМР», ОСОБА_4 , зловживаючи своїм службовим становищем, перебуваючи на своєму робочому місці за адресою: м. Полтава, вул. Сапіго, 6, оприлюднила оголошення про проведення спрощеної закупівлі «ДК 021-2015: 15110000-2 - М'ясо», (з ідентифікатором ID UА-2022-09-23-010016-a) очікуваною вартістю 4 700 000, 00 грн, з ПДВ яка значно завищена відносно вартості аналогічних товарів на ринку, а саме: Філе куряче охолоджене або заморожене у кількості 6611 кг, М'ясо свинини (великошматковий напівфабрикат натуральний) охолоджене або заморожене 17807 кг.
Попри наявність тендерної пропозиції з меншою вартістю ОСОБА_4 , будучи директором та уповноваженою особою із закупівель КП «Добробут Полтавської громади ПМР», зловживаючи своїм службовим становищем, перебуваючи на своєму робочому місці за адресою: м. Полтава, вул. Сапіго, 6, визнала 07.10.2022 переможцем спрощеної закупівлі згідно з предметом «ДК 021-2015: 15110000-2 - М'ясо», учасника ТОВ «Фудгранд»(код ЄДРПОУ 44844146), яке надало тендерну пропозицію із найбільшою вартістю.
У подальшому, 24.10.2022, директор КП «Добробут Полтавської громади ПМР» ОСОБА_4 , діючи від імені вказаного підприємства, зловживаючи своїм службовим становищем, перебуваючи на своєму робочому місці за адресою: м. Полтава, вул. Сапіго, 6, уклала з ТОВ «Фудгранд»(код ЄДРПОУ 44844146) договір № 17-ВПО/2022 про закупівлю товарів, за умовами якого постачальник зобов'язується у 2022 році поставити покупцю товар, зазначений у тендерній документації «ДК 021-2015: 15110000-2 - М'ясо», а покупець - прийняти і оплатити продукцію харчової промисловості - М'ясо, що становить 4 665 010, 00 грн з ПДВ, яка може бути зменшена за взаємною згодою сторін. Даний договір набирав чинності з 24.10.2022 та діяв до 20.11.2022.
Надалі директор КП «Добробут Полтавської громади ПМР» ОСОБА_4 , діючи від імені вказаного комунального підприємства, уклала з ТОВ «Фудгранд»(код ЄДРПОУ 44844146) додаткові угоди до договору про закупівлю товарів № 17-ВПО/2022, якими значно зменшено кількість закупленого товару та ціну договору - до 2647946,00 грн з ПДВ. При цьому вартість товарів як в договорі №17-ВПО/2022 так і в додаткових угодах значно завищена відносно вартості аналогічних товарів на ринку.
На виконання умов указаного договору та додаткових угод ТОВ «Фудгранд» (код ЄДРПОУ 44844146) здійснено поставку указаних продуктів харчування за вартістю завищеною, відносно вартості аналогічних товарів на ринку, а саме Філе куряче охолоджене або заморожене у кількості 4 783,90 кг на суму 669746,00 кг, М'ясо свинини (великошматковий напівфабрикат натуральний) охолоджене або заморожене 9420,00 кг на суму 1978 200,00 грн.
Директор КП «Добробут Полтавської громади ПМР» ОСОБА_4 у період з 24.10 по 20.11.2022, зловживаючи своїм службовим становищем, перебуваючи на своєму робочому місці за адресою: м. Полтава, вул. Сапіго, 6, забезпечила перерахування на рахунок ТОВ «Фудгранд» (код ЄДРПОУ 44844146) з рахунку КП «Добробут Полтавської громади ПМР» за поставку продуктів харчування, у тому числі за вартістю завищеною, відносно вартості аналогічних товарів на ринку грошових коштів за філе куряче становить 34 204,89 грн, за м'ясо свинини - 407509,20 грн, на загальну суму 441714,08 грн.
Таким чином, у результаті вказаних вище дій ОСОБА_4 як директора та уповноваженої особи із закупівель КП «Добробут Полтавської громади ПМР», які виразились у порушенні вимог чинного законодавства щодо визначення очікуваної вартості предмету закупівлі, визначенні завищених цін на товари під час формування очікуваної вартості предмету закупівлі ID UА-2022-09-23-010016-a, що вплинуло на результат закупівлі, порушенні ст. 5 Закону № 922 при виконанні договірних зобов'язань, внаслідок використання нею свого службового становища всупереч інтересам служби з метою отримання ТОВ «Фудгранд» (код ЄДРПОУ 44844146) неправомірної вигоди, КП «Добробут Полтавської громади ПМР» завдано матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 441714, 08 грн.
Загальна сума збитків становить 450600,63 грн, що більш ніж у двісті п'ятдесят разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян, тобто є тяжкими наслідками.
Таким чином, ОСОБА_4 , підозрюється у зловживанні службовим становищем, тобто умисному, з метою одержання неправомірної вигоди для іншої юридичної особи, використанні службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки, тобто у скоєнні кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
У вчиненні зазначеного кримінального правопорушення підозрюється: ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка м. Камянка Виборгського району Ленінградської області РФ, громадянка України, зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 , фактично проживаюча за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судима.
27 січня 2026 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру у зловживанні службовим становищем, тобто умисному, з метою одержання неправомірної вигоди для іншої юридичної особи, використанні службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки, тобто у скоєнні кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.
Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_4 вказаного кримінального правопорушення повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами в їх сукупності, а саме:
Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань № 42021172060000198 від 25.11.2021 за ознаками кримінальних правопорушень передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 364 КК України;
Договір № 13-ВПО/2022 від 10.10.2022 з додатками;
Висновком товарознавчої експертизи № 15111/23-53 від 07.08.2025;
Договір № 17-ВПО/2022 від 24.10.2022 з додатками;
Висновком товарознавчої експертизи № 15112/23-53 від 21.07.2025;
Висновком економічної експертизи № 4215-25 від 15.01.2026;
Статутом КР «Добробут Полтавської громади Полтавської міської ради» від 19.03.2021;
Посадовою інструкцією директора комунального підприємства від 20.03.2021;
Посадовою інструкцією фахівця з публічних закупівель підприємства від 16.04.2021;
Наказом №185 від 08.09.2022 Про затвердження змін до паспортів бюджетних програм на 2022 рік;
Оголошення про проведення відкритих торгів;
Протоколом щодо прийняття рішення уповноваженою особою № 181 від 07.10.2022;
Протоколом щодо прийняття рішення уповноваженою особою № 186 від 07.10.2022;
Формою повідомлення про намір укласти договір;
Оголошенням про проведення відкритих торгів ID UА-2022-09-23-009841-a;
Звітом про результати проведення процедури закупівлі ID UА-2022-09-23-009841-a;
Реєстром отриманих тендерних пропозицій ID UА-2022-09-23-009841-a;
Протоколом розгляду тендерних пропозицій ID UА-2022-09-23-009841-a;
Повідомлення про намір укласти договір про закупівлю ID UА-2022-09-23-009841-a;
Оголошенням про проведення відкритих торгів ID UА-2022-09-23-010016-a;
Звітом про результати проведення процедури закупівлі ID UА-2022-09-23-010016-a;
Реєстром отриманих тендерних пропозицій ID UА-2022-09-23-010016-a;
Протоколом розгляду тендерних пропозицій ID UА-2022-09-23-010016-a;
Повідомлення про намір укласти договір про закупівлю ID UА-2022-09-23-010016-a;
іншими матеріалами в їх сукупності.
Підставою застосування до підозрюваної ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді застави є наявність ризиків, визначених п. 1, п. 2, п. 3, п. 4, п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, які дають підстави вважати, що ОСОБА_4 може переховуватися від органів досудового розслідування та суду, оскільки перебуваючи на волі підозрювана ОСОБА_4 , через усвідомлення втрати свободи на тривалий строк позбавлення волі, а кримінальна відповідальність за кримінальне правопорушення, яке їй інкриміноване передбачає позбавлення волі на строк до шести років, а тому ОСОБА_4 може ухилятися від слідства та суду, що унеможливлює своєчасне виконання процесуальних рішень та призначення їй кримінального покарання за скоєне кримінальне правопорушення.
Окрім цього, враховуючи той факт, що ОСОБА_4 ніде не працює та не має законних джерел для проживання, що є неспростовним ризиком продовження нею своєї злочинної діяльності.
Підозрювана ОСОБА_4 може знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, оскільки підозрювана ОСОБА_4 , а перебуваючи на волі, може вчинити будь-які дії направлені на знищення предметів, речей та документів, що матимуть доказове значення по даному кримінальному провадженню.
Підозрювана ОСОБА_4 може незаконно впливати на свідків у цьому кримінальному провадженні.
Так як, підозрюваній ОСОБА_4 відомі свідки у даному кримінальному провадженню, завідуючі харчоблоками навчальних закладів, особи, які доставляли продукти харчування тощо. Зміна показань свідків на користь підозрюваного унеможливить якісне проведення досудового розслідування та позбавить можливості притягти винну особу до кримінальної відповідальності.
Підозрювана ОСОБА_4 може перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, а саме не виконувати покладені на неї процесуальні обов'язки, вчиняти спроби будь-якого іншого перешкоджання здійсненню кримінального провадження, не виконувати процесуальні рішенні, у тому числі вироку суду, оскільки підозрювана є працездатною, має задовільний стан здоров'я, підозрювана у трудових правовідносинах не перебуває, постійних джерел до існування не має.
Відповідно до п. 5 ст. 9 КПК України кримінальне процесуальне законодавство України застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до ст.178 КПК України при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу суд зобов'язаний оцінити в сукупності всі обставини, в тому числі: вагомість наявних доказів про вчинення обвинуваченим кримінального правопорушення, тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі у разі визнання винуватим у кримінальному правопорушенні, вік та стан здоров'я, міцність соціальних зв'язків, наявність у підозрюваного місця роботи або навчання, його репутацію, майновий стан, наявність судимостей, наявність повідомлення про підозру у вчиненні іншого тяжких та особливо тяжких кримінальних правопорушень, розмір майнової шкоди, у завданні якої підозрюється, тощо.
Враховуючи зазначені вище ризики і наявність обґрунтованої підозри, застосування до ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді застави є найбільш прийнятним, а інші більш м'які запобіжні заходи не здатні усунути ризики, передбачені ст. 177 КПК України з наступних причин:
- особисте зобов'язання - не можливо застосувати у зв'язку з тим, що ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, яке відносяться до категорії тяжких злочинів.
- особиста порука - на адресу слідчого відділу та прокуратури не надходили для розгляду письмові звернення осіб, які поручаються за ОСОБА_4 ;
Частиною першою статі 182 КПК України передбачено, що застава полягає у внесенні коштів у грошовій одиниці України на спеціальний рахунок, визначений в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з метою забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків, під умовою звернення внесених коштів у доход держави в разі невиконання цих обов'язків.
Відповідно до ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам:
1) переховуватися від органів досудового розслідування або суду;
2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення.
3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні;
4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином;
5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється.
Відповідно до ч. 1 ст. 194 КПК України визначено, що під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про:
1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення;
2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор;
3) недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.
З огляду на викладене, враховуючи майновий стан підозрюваної ОСОБА_4 , її сімейне становище, роль в інкримінованому їй злочині, спричиненої нею значної суми збитків, які складають 450 600, 63 грн., для належного виконання обов'язків ОСОБА_4 за доцільним визначати їй заставу в розмірі 135 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 450 600,63 грн. Для забезпечення проведення належного досудового розслідування на підозрювану ОСОБА_4 необхідно покласти обов'язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, при внесенні нею застави у вказаному розмірі.
Відповідно до ч. 5 ст. 194 КПК України на підозрюваного, покладається обов'язок прибувати за кожною вимогою до суду або до іншого визначеного органу державної влади, а також виконувати один або кілька обов'язків, необхідність покладення яких була доведена, а саме:
1) прибувати до визначеної службової особи із встановленою періодичністю;
2) не відлучатися із населеного пункту, в якому він зареєстрований, проживає чи перебуває, без дозволу слідчого, прокурора або суду;
3) повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
4) утримуватися від спілкування з будь-якою особою, визначеною слідчим суддею, судом, або спілкуватися з нею із дотриманням умов, визначених слідчим суддею, судом;
5) не відвідувати місця, визначені слідчим суддею або судом;
6) пройти курс лікування від наркотичної або алкогольної залежності;
7) докласти зусиль до пошуку роботи або до навчання;
Таким чином, об'єктивна потреба у застосуванні до підозрюваної ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді застави, зумовлюється переліченими ризиками у сукупності з тяжкістю інкримінованого їй кримінального правопорушення, даними про особу та іншими вищевикладеними обставинами.
У разі не обрання відносно підозрюваної ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді застави, остання через усвідомлення можливого позбавлення волі на тривалий строк, а кримінальна відповідальність за злочини, який їй інкримінований передбачає позбавлення волі на строк у вигляді позбавлення волі шести років, може та матиме реальну можливість ухилятися від слідства та суду, переховуватись від органів досудового розслідування, покинути межі території України, що унеможливлює своєчасне виконання процесуальних рішень та призначення їй кримінального покарання за скоєний злочин.
В судовому засіданні прокурор підтримав клопотання.
Підозрювана та захисник заперечували проти задоволення клопотання.
Однією із гарантій забезпечення законних інтересів осіб, які залучаються до участі в кримінальному провадженні (п.18 ст.3 КПК України) є саме судовий контроль законності обмеження конституційних прав і свобод людини при здійсненні кримінального провадження, який на досудовому розслідуванні здійснюється слідчим суддею.
У відповідності до ст. 131 КПК України одним із заходів забезпечення кримінального провадження з метою досягнення його дієвості є запобіжні заходи.
Згідно до ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується. Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1ст.182 КПК України застава полягає у внесенні коштів у грошовій одиниці України на спеціальний рахунок, визначений в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з метою забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків, під умовою звернення внесених коштів у дохід держави в разі невиконання цих обов'язків.
Враховуючи викладене, розмір застави, який здатен забезпечити виконання підозрюваною покладених на неї обов'язків та має бути призначений у розмірі, що становить 40 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Такий розмір застави є справедливим, здатний забезпечити високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів, не порушує права підозрюваного.
Відповідно до ч.11ст.182 КПК України застава, що не була звернена в дохід держави, повертається підозрюваному, обвинуваченому, заставодавцю після припинення дії цього запобіжного заходу.
Відповідно до ч.1, 2, 4, ст.194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні. Слідчий суддя, суд зобов'язаний постановити ухвалу про відмову в застосуванні запобіжного заходу, якщо під час розгляду клопотання прокурор не доведе наявність всіх обставин, передбачених частиною першою цієї статті. Якщо при розгляді клопотання про обрання запобіжного заходу прокурор доведе обставини, передбачені пунктами 1 та 2 частини першої цієї статті, але не доведе обставини, передбачені пунктом 3 частини першої цієї статті, слідчий суддя, суд має право застосувати більш м'який запобіжний захід, ніж той, який зазначений у клопотанні, а також покласти на підозрюваного, обвинуваченого обов'язки, передбачені частиною п'ятою цієї статті, необхідність покладення яких встановлена з наведеного прокурором обґрунтування клопотання.
Крім того, згідно з положеннями ст. 178 КПК України при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у ст. 177 КПК України, слідчий суддя, суд зобов'язанні оцінити, в тому числі вагомість доказів про вчинення підозрюваним кримінального правопорушення, тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі у разі визнання підозрюваного, обвинуваченого винуватим у кримінальному правопорушенні, розмір майнової шкоди, а також дані, що характеризують особу підозрюваного, обвинуваченого.
ОСОБА_4 підозрюється у вчинені злочину, передбаченого ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 364 КК України.
Також досудовим слідством встановлено наявність ризиків, передбачених пунктами 1, 2, 3, 4, 5 ч.1 ст. 177 КПК України, а саме те, що підозрюваний може переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду, знищити, сховати або спотворити будь яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, незаконно впливати на свідків, іншого підозрюваного, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інше кримінальне правопорушення.
Також, прокурором в судовому засіданні доведено неможливість застосування до підозрюваної ОСОБА_4 більш м'якого запобіжного заходу.
Таким чином, у кримінальному провадженні встановлено наявність ризиків, передбачених у пунктах 1, 2, 3, 4, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а тому з метою забезпечення дієвості кримінального провадження та забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків, слідчий суддя вважає, що відносно ОСОБА_4 необхідно застосувати запобіжний захід у вигляді застави.
Разом з цим, при обранні запобіжного заходу у вигляді застави, вважаю за необхідне покласти на підозрюваного ОСОБА_4 обов'язки, визначені ч. 5 ст. 194 КПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 131-132, 176-178, 182, 193-194, 196 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання старшого слідчого слідчої групи у кримінальному провадженні - старшого слідчого відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ Головного управління Національної поліції в Полтавській області підполковник поліції ОСОБА_6 про застосування запобіжного заходу у вигляді застави за матеріалами кримінального провадження №42021172060000198 від 25.11.2021 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 364 КК України відносно підозрюваної ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити частково.
Застосувати до підозрюваної ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Камянка Виборгського району Ленінградської області РФ, громадянки України, зареєстрованої за адресою АДРЕСА_1 , фактично проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимої, запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 40 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, що становить 133120 грн.
Застава може бути внесена у будь-який момент протягом дії ухвали як самим підозрюваним так і іншою фізичною або юридичною особою (заставодавцем) на рахунок: UA398201720355289002000015950 , В ДКСУ м. Київ, МФО 820172, Отримувач: ТУ ДСА України в Полтавській області, ЗКПО 26304855 .
Покласти на підозрювану ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 наступні обов'язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України:
- прибувати за кожним усним чи письмовим викликом до слідчого, прокурора чи суду, в тому числі за допомого телекомунікаційних послуг;
- не відлучатися із населеного пункту, в якому він зареєстрований, проживає чи перебуває, без дозволу слідчого, прокурора або суду;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
- утримуватися від спілкування зі свідками та іншими підозрюваними в даному кримінальному провадженні;
Підозрювана не пізніше п'яти днів з дня обрання запобіжного заходу у вигляді застави зобов'язана внести кошти на відповідний рахунок або забезпечити їх внесення заставодавцем та надати документ, що це підтверджує, слідчому, прокурору, суду. Зазначені дії можуть бути здійснені пізніше п'яти днів з дня обрання запобіжного заходу у вигляді застави, якщо на момент їх здійснення не буде прийнято рішення про зміну запобіжного заходу. З моменту обрання запобіжного заходу у вигляді застави щодо особи, яка не тримається під вартою, в тому числі до фактичного внесення коштів на відповідний рахунок підозрюваний, обвинувачений, заставодавець зобов'язані виконувати покладені на них обов'язки, пов'язані із застосуванням запобіжного заходу у вигляді застави.
У разі невиконання обов'язків заставодавцем, а також, якщо підозрюваний, обвинувачений, будучи належним чином повідомлений, не з'явився за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду без поважних причин чи не повідомив про причини своєї неявки, або якщо порушив інші покладені на нього при застосуванні запобіжного заходу обов'язки, застава звертається в дохід держави та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України й використовується у порядку, встановленому законом для використання коштів судового збору.
У разі звернення застави в дохід держави слідчий суддя, суд вирішує питання про застосування до підозрюваного, обвинуваченого запобіжного заходу у вигляді застави у більшому розмірі або іншого запобіжного заходу з урахуванням положень частини сьомої статті 194 цього Кодексу.
Застава, що не була звернена в дохід держави, повертається підозрюваному, обвинуваченому, заставодавцю після припинення дії цього запобіжного заходу; при цьому застава, внесена підозрюваним, обвинуваченим, може бути повністю або частково звернена судом на виконання вироку в частині майнових стягнень; застава, внесена заставодавцем, може бути звернена судом на виконання вироку в частині майнових стягнень тільки за його згодою.
Контроль за виконанням ухвали покласти на слідчого та прокурора у кримінальному провадженні.
Ухвала може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення.
Слідчий суддя : ОСОБА_1