Постанова від 28.01.2026 по справі 308/153/26

308/153/26

ПОСТАНОВА

28.01.2026 м. Ужгород

Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Голяна О.В., за участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , його захисника адвоката Гецко М.М., розглянувши матеріали, які надійшли з Західного регіонального управління НОМЕР_1 прикордонного загону відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » відділу прикордонного служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 », про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України, місце проживання: АДРЕСА_1 , місце роботи та посада: Західне регіональне управління НОМЕР_1 прикордонного загону інспектор прикордонної служби 3 категорії - майстер групи інженерного облаштування державного кордону відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 », відділу прикордонного служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 », за ч.3 ст.172-20 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИВ:

З протоколу про військове адміністративне правопорушення серії НГ №525925 від 22.12.2025 вбачається, що 29.12.2025 о 22 год. 00 хв. на території військового містечка відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » відділу прикордонного служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » було виявлено інспектора прикордонної служби 3 категорії - майстера групи інженерного облаштування державного кордону відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » відділу прикордонного служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ОСОБА_1 з можливими ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушена координація рухів, порушення мови. Від проходження медичного огляду в закладі охорони здоровя на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законодавством порядку ОСОБА_1 відмовився.

Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.3 ст.172-20 КУпАП, а саме: відмова військовослужбовця від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння, що вчинене в умовах особливого періоду.

В судовому засіданні особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 вину у вчиненні інкримінованого правопорушення не визнав.

Захисник адвокат Гецко М.М. в судовому засіданні просив закрити провадження у справі на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП за відсутністю у діях його підзахисного події і складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.3 ст.172-20 КУпАП.

Дослідивши протокол про вчинення адміністративного правопорушення та додатки до нього, заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , його захисника адвоката Гецко М.М., суддя приходить до наступного висновку.

Згідно ст.245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності із законом.

За змістом статті 251 КУпАП на основі доказів встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, поясненнями свідків та іншими доказами.

Зі змісту ст.252 КУпАП вбачається, що оцінка доказів при розгляді справ про адміністративні правопорушення ґрунтуються на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні усіх обставин справи в їх сукупності.

Відповідно до вимог ст.280 КУпАП, суд, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, крім іншого, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно з частиною 1 статті 254 КУпАП про вчинення адміністративного правопорушення складається протокол уповноваженими на те посадовою особою або представником громадської організації чи органу громадської самодіяльності.

В пункті 14 ч.1 статті 255 КУпАП передбачено суб'єктів, яким надано право на складання протоколу за правопорушення, передбаченні статтею 172-20 КУпАП, зокрема, до таких осіб належать командири (начальники) військових частин (установ, закладів), командири підрозділів, які уповноважені на те командирами (начальниками) військових частин (установ, закладів) (статті 172-10- 172-20).

Відповідно до положень статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

Із наведених положень статті 256 КУпАП слідує, що протокол про адміністративне правопорушення за своєю суттю та змістом є ключовим і первинним документом, в якому викладено суть вчиненого особою обвинувачення, і яке має повністю відповідати змісту об'єктивної сторони диспозиції порушеного Закону чи статті КУпАП. Протокол - це офіційний документ, відповідним чином оформлений уповноваженою особою про вчинення діяння (діянь), яке (які) містить ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого КУпАП, є найважливішим джерелом доказів у справах про адміністративні правопорушення. У ньому також зазначаються інші відомості, необхідні для вирішення справи, до яких безумовно слід віднести відомості про особу, яка складає протокол, а також ознаки і склад правопорушення, який узгоджується із наявними в кодексі нормами статей.

В межах, зазначених у протоколі про адміністративне правопорушення обставин, інкримінованого особі адміністративного правопорушення і повинен провадитися судовий розгляд.

З цього слідує, що протокол про адміністративне правопорушення є не тільки джерелом доказів у справі, але й актом обвинувачення у вчиненні конкретного адміністративного правопорушення, вимоги до оформлення якого мають бути на тому рівні, щоб забезпечити достатнє розуміння як особі, так і суду, а також недвозначне його тлумачення під час захисту та правозастосуванні при розгляді справи в суді.

Пленум ВСУ у своїй постанові від 23.12.2005 № 14 (пункті 24) відзначив, що необхідно визнати правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КпАП ( 80732-10 ), відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.

Положеннями ст.278 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення повинен вирішити, у тому числі й питання про те, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення (п.2), а в разі неправильного складання такого протоколу, у тому числі і про адміністративне правопорушення, передбачене ст.172-20 КУпАП, повернути матеріали адміністративної справи органу, який порушив справу про адміністративне правопорушення для належного (додаткового) оформлення.

З протоколу про військове адміністративне правопорушення серії НГ №525925 від 22.12.2025 вбачається, що він був складений заступником начальника відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з морально-психологічного забезпечення старшим лейтенантом ОСОБА_2 , разом з тим матеріали справи не містять підтверджуючих повноважень на складення ним протоколу про адміністративне правопорушення.

Враховуючи вищенаведене, суддя позбавлений можливості повно, всебічно і об'єктивно розглянути дану справу.

За вказаних обставин вважаю, що матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.3 ст.172-20 КУпАП необхідно направити до Західного регіонального управління НОМЕР_1 прикордонного загону відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » відділу прикордонного служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » для належного оформлення.

На підставі наведеного, керуючись ст. 256 КУпАП , -

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за ч.3 ст.172-20 Кодексу України направити до Західного регіонального управління НОМЕР_1 прикордонного загону відділення інспекторів прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_1 » відділу прикордонного служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » для належного оформлення.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя Олена ГОЛЯНА