справа №380/17711/25
28 січня 2026 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Хоми О.П., розглянувши у письмовому провадженні в м. Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач-1, ГУ ПФУ у Львівській області), Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (далі - відповідач-2, ГУ ПФУ в Хмельницькій області), в якому просить:
- визнати рішення ГУ ПФУ в Хмельницькій області про відмову в перерахунку пенсії позивачу з 01.05.2025 за період з 01.05.2023-30.04.2025 протиправним та скасувати його;
- зобов'язати ГУ ПФУ у Львівській області зробити перерахунок пенсії позивача з 01.05.2025 за відпрацьований період з 01.05.2023 по 30.04.2025.
Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначила, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області як працюючий пенсіонер та з 07.04.2019 отримує пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон №1058-IV). Зазначає, що в силу положень частини 4 статті 42 Закону №1058-VI звернулася 12.05.2025 до пенсійного органу із заявою про перерахунок пенсії за 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії. Однак відповідач відмовив у задоволенні заяви, оскільки після попереднього перерахунку пенсії ОСОБА_1 не набуто 24 місяці страхового стажу та не пройшло 2 календарних роки (заява про перерахунок 15.05.2023, страховий стаж враховано по 30.04.2023). Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернулася до суду з цим позовом.
Відповідач-1 заперечив проти позовних вимог з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, суть яких полягає у такому. Згідно до матеріалів електронної пенсійної справи ОСОБА_1 перебуває на обліку як працюючий пенсіонер, одержувач пенсії за віком відповідно до Закону №1058 з 07.04.2019. 3 01.05.2023 на підставі заяви про проведення перерахунку пенсії згідно до частини 4 статті 42 Закону №1058-VI від 15.05.2023 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії від стажу. Загальний розмір пенсійної виплати з 01.05.2023 становив 7257,76 грн, з урахуванням страхового стажу 47 років 03 місяці 00 днів, коефіцієнт страхового стажу - 0,47250 по 30.04.2023 і середньомісячної заробітної плати 12351,44 грн. (7405,03 *1,66798) по 28.02.2019. Вказує, що 12.05.2025 ОСОБА_1 звернулася з заявою про проведення перерахунку пенсії згідно частини 4 статті 42 Закону №1058-VI. Оскільки після попереднього перерахунку ОСОБА_1 не набуто 24 місяці страхового стажу та не пройшло 2 календарних роки (заява про попередній перерахунок пенсії - від 15.05.2023, страховий стаж враховано по 30.04.2023) Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області прийнято рішення про відмову у проведенні перерахунку пенсії.
Ухвалою від 01.09.2025 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін.
Відповідач-1 16.09.2025 (вх. №68024) подав відзив на позовну заяву.
Відповідно до довідок про доставку електронного листа, до електронного кабінету ГУ ПФУ в Хмельницькій області в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі доставлено: 01.09.2025 - позовну заяву з копіями доданих до позовної заяви документів та 02.09.2025 - ухвалу про відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі без виклику сторін від 01.09.2025 (тобто на наступний день постановлення ухвали судом).
Відповідачу-2 роз'яснено право подання відзиву на позов з посиланням на докази, якими такий обґрунтовується.
Відповідач-2 не скористався правом на подання відзиву на позовну заяву.
У відповідності до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного суду України (далі - КАС України) неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Відповідно до положень частини п'ятої статті 262 КАС України судом вирішено справу на підставі наявних у ній доказів.
Суд, з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області та з 07.04.2019 отримує пенсію відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» як працюючий пенсіонер.
ГУ ПФУ у Львівській області з 01.06.2021 за заявою позивача здійснило перерахунок пенсії на підставі частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
На підставі заяви від 15.05.2023 про проведення перерахунку пенсії згідно до частини 4 статті 42 Закону №1058-IV ГУ ПФУ у Львівській області з 01.05.2023 проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 . Загальний розмір пенсійної виплати з 01.05.2023 становив 7257,76 грн, з урахуванням страхового стажу 47 років 03 місяці 00 днів, коефіцієнт страхового стажу - 0,47250 по 30.04.2023 і середньомісячної заробітної плати 12351,44 грн. (7405,03 *1,66798) по 28.02.2019.
ОСОБА_1 12.05.2025 повторно звернулася із заявою про проведення перерахунку пенсії згідно частини 4 статті 42 Закону №1058-IV.
За принципом екстериторіальності ГУ ПФУ в Хмельницькій області рішенням від 19.05.2025 №134450003815 відмовлено у перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
ГУ ПФУ у Львівській області листом від 16.06.2025 №1300-5803-8/81083 повідомило позивача, що оскільки після попереднього перерахунку ОСОБА_1 не набуто 24 місяці страхового стажу та не пройшло 2 календарних роки (заява про перерахунок пенсії від 15.05.2023, страховий стаж враховано по 30.04.2023) ГУ ПФУ в Хмельницькій області рішенням від 19.05.2025 №134450003815 відмовлено у перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Вважаючи протиправною відмову у перерахунку пенсії, позивач звернулася до суду з цим позовом.
При вирішенні спору суд керувався таким.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, особливості призначення, перерахунку і виплати пенсій врегульовано Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Відповідно до статті 1 Закону №1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом; пенсіонер - особа, яка відповідно до цього Закону отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім'ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених цим Законом.
Частиною першою статті 9 Закону №1058-ІV установлено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Частиною другою статті 9 Закону №1058-ІV визначено, що за рахунок коштів накопичувальної системи пенсійного страхування, що обліковуються на накопичувальних пенсійних рахунках Накопичувального фонду або на індивідуальних пенсійних рахунках у відповідних недержавних пенсійних фондах суб'єктах другого рівня системи пенсійного забезпечення, здійснюються такі пенсійні виплати, як довічні пенсії і одноразова виплата.
Відповідно до положень частини другої статті 40 Закону №1058-ІV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1+ Кз2+Кз3+...+Кзn); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Відповідно до частини 2 статті 42 Закону №1058-IV для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.
Розмір та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.
Згідно до частини четвертої статті 42 Закону № 1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Згідно із пунктом 3 Порядку проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління ПФУ від 18.05.2018 №10-1, перерахунок пенсії проводиться пенсіонеру, який після призначення (перерахунку) пенсії:
1) продовжував працювати та має не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії;
2) продовжував працювати і має менш як 24 місяці страхового стажу. Перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки з дня звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії.
Перерахунок проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) та із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію.
З аналізу наведених норм Закону №1058-IV слідує, що перерахунок пенсії проводиться з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Згідно до матеріалів електронної пенсійної справи ОСОБА_1 перебуває на обліку як працюючий пенсіонер, одержувач пенсії за віком відповідно до Закону №1058-IV з 07.04.2019.
Розмір пенсії становив 5531,53 грн, з урахуванням страхового стажу 43 роки 01 місяць 00 днів, коефіцієнт страхового стажу - 0,43083 по 28.02.2019 і середньомісячної заробітної плати 10322,94 грн. (6188,89 * 1,66798) по 28.02.2019.
На підставі заяви про проведення перерахунку пенсії згідно до частини 4 статті 42 Закону №1058-IV від 02.06.2021 ОСОБА_1 з 01.06.2021 проведено перерахунок пенсії від стажу. Розмір пенсії становив 5819,62 грн, з урахуванням страхового стажу 45 років 02 місяці 00 днів, коефіцієнт страхового стажу - 0,45167 по 31.03.2021 і середньомісячної заробітної плати 10322,94 грн (6188,89 *1,66798) по 28.02.2019.
На підставі заяви від 15.05.2023 про проведення перерахунку пенсії згідно до частини 4 статті 42 Закону №1058-IV ОСОБА_1 проведено з 01.05.2023 перерахунок пенсії від стажу.
Загальний розмір пенсійної виплати з 01.05.2023 становив 7257,76 грн, з урахуванням страхового стажу 47 років 03 місяці 00 днів, коефіцієнт страхового стажу - 0,47250 по 30.04.2023 і середньомісячної заробітної плати 12351,44 грн (7405,03 *1,66798) по 28.02.2019.
ОСОБА_1 12.05.2025 звернулася із заявою про проведення перерахунку пенсії згідно до частини 4 статті 42 Закону №1058-IV .
Оскільки після попереднього перерахунку ОСОБА_1 не набуто 24 місяці страхового стажу та не пройшло 2 календарних роки (заява про попередній перерахунок пенсії - від 15.05.2023, страховий стаж враховано по 30.04.2023).
Відповідно до частини 4 статті 45 Закону №1058-IV перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Суд звертає увагу, що на підставі заяви від 15.05.2023 позивачу в силу положень частини 4 статті 45 Закону №1058-IV було здійснено перерахунок пенсії з 01.05.2023.
Наступне звернення позивача відбулося 12.05.2025, що в силу положень частини 4 статті 45 Закону №1058-IV передбачає перерахунок призначеної пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, тобто з 01.05.2025.
Таким чином, на дату звернення ОСОБА_1 12.05.2025 з заявою про проведення перерахунку пенсії згідно до частини 4 статті 42 Закону №1058-IV, нею набуто 24 місяці страхового стажу.
Наявність 24 набутого позивачем страхового стажу також підтверджується наявним у справі розрахунком пенсії за віком ОСОБА_1 , у якому відображено період роботи, а відповідно і страховий стаж, по 31.04.2025, тобто з 01.05.2023 (дата попереднього перерахунку) по 01.05.2025 (дата наступного перерахунку) пройшло 24 місяці.
Викладене зумовлює висновок суду про те, що в ГУ ПФУ в Хмельницькій області не було законних підстав для відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.
Відповідно до вимог частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем вказаний обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення не виконав.
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Даючи оцінку рішенню відповідача-2, яке зумовило звернення позивача до суду з даним позовом, суд дійшов висновку, що рішення ГУ ПФУ в Хмельницькій області про відмову у перерахунку пенсії позивачу за період з 01.05.2025 не відповідає визначеним частиною другою статті 2 КАС України критеріям поведінки відповідача у спірних правовідносинах, тому першу позовну вимоги слід задовольнити шляхом визнання протиправним та скасування спірного рішення.
Друга позовна вимога є похідною від першої, тому підлягає до часткового задоволення шляхом зобов'язання відповідача-2, а не відповідача-1, як просить позивач, перерахувати ОСОБА_1 пенсію з 01.05.2025 за відпрацьований період з 01.05.2023 по 30.04.2025 та здійснити виплату, з урахуванням раніше виплачених сум.
При цьому, суд враховує, що згідно з пунктом 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1, після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
У цій справі для прийняття рішення за результатами поданої позивачем заяви за принципом екстериторіальності структурним підрозділом визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, рішенням від 19.05.2025 №134450003815 якого відмовлено в перерахунку пенсії.
Тож, дії зобов'язального характеру щодо проведення позивачу вказаного перерахунку має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, що вирішував питання про призначення грошової допомоги позивачці, яким у цьому випадку є Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.
Такий висновок суду відповідає послідовній правовій позиції Верховного Суду, відображеній у постановах від 08.02.2024 у справі №500/1216/23 та від 09.07.2024 у справі №240/16372/23, який в силу приписів частини 5 статті 242 КАС України враховується судом у цій справі.
Оцінюючи зібрані по справі докази в їх сукупності та мотиви суду щодо кожної позовної вимоги, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити частково.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України підлягають стягненню за рахунок бюджетних відшкодувань відповідача-2 на користь позивача понесені ним судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 1211 грн 20 коп., сплаченого за квитанцією №1.271471315.1 від 21.08.2025.
Керуючись ст.ст. 6-10, 14, 72-77, 90, 139, 241-246, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, 79016, код ЄДРПОУ 13814885), Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, буд. 10, м. Хмельницький, 29000, код ЄДРПОУ 21318350) про визнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити дії , - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, буд. 10, м. Хмельницький, 29000, код ЄДРПОУ 21318350) про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.05.202025 за період з 01.05.2023 по 30.04.2025.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, буд. 10, м. Хмельницький, 29000, код ЄДРПОУ 21318350) перерахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію з 01.05.2025 за відпрацьований період з 01.05.2023 по 30.04.2025, та здійснити виплату, з урахуванням раніше виплачених сум.
У задоволенні інших позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, буд. 10, м. Хмельницький, 29000, код ЄДРПОУ 21318350) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп. судових витрат у вигляді судового збору.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Хома О. П.