Постанова від 27.01.2026 по справі 461/678/26

Справа №461/678/26

Провадження №3/461/404/26

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2026 року суддя Галицького районного суду м. Львова Зубачик Н.Б., при секретарі судових засідань Чубей К.А., за участю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли від начальника штабу - заступника командира військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_2 про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, помічника командира військової частини НОМЕР_1 - начальника фінансово-економічної служби, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1

за ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення -

ВСТАНОВИВ:

у період з березня 2023 року по січень 2025 року помічником командира військової частини НОМЕР_2 - начальником фінансово-економічної служби підполковником ОСОБА_1 (який на момент скоєння правопорушення виконував обов'язки) застосовувалась пільга щодо неутримання військового збору з грошового забезпечення військовослужбовців, які не приймали безпосередню участь в заходах забезпечення національної безпеки і оборони.

Так, протягом березня - грудня 2023 року було недоотримано військовий збір з грошового забезпечення 72 військовослужбовців на загальну суму 95 635,27 грн. згідно довідки розрахунку за 2025 рік, за період з січня по грудень 2024 року з грошового забезпечення 136 військовослужбовців на загальну суму 270 535,20 грн. згідно довідки розрахунку за 2024 рік та у січні 2025 року з грошового забезпечення 83 військовослужбовців на загальну суму 31 748,14 грн. згідно довідки розрахунку за 2025 рік.

Відповідно до п. 88 розділу 3 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, закріплено, що помічник командира бригади з фінансово-економічної роботи - начальник фінансової служби відповідає за фінансове забезпечення бригади і зобов'язаний: організовувати і вести фінансове господарство бригади; забезпечувати планування, затребування необхідних коштів, вірогідність фінансового обліку і звітності; разом із заступниками командира бригади і начальниками служб складати та подавати на затвердження командира бригади кошторис на наступний період; вживати заходів для своєчасного грошового забезпечення особового складу та отримання заробітної плати працівниками; забезпечувати контроль за витрачанням коштів, додержанням фінансової дисципліни посадовими особами бригади, своєчасністю і повнотою відшкодування збитків, завданих державі внаслідок втрати, недостачі, крадіжки чи незаконного витрачання коштів і матеріальних цінностей; перевіряти підзвітність посадових осіб бригади; забезпечувати збереження грошових документів, довірених коштів і матеріальних цінностей; щоденно проводити звіряння наявності коштів і матеріальних цінностей з даними обліку; забезпечувати дотримання в бригади єдиних методологічних засад бухгалтерського обліку, складання і подання в установлені терміни фінансової звітності; організовувати контроль за відображенням на рахунках бухгалтерського обліку всіх господарських операцій; забезпечувати перевірку стану бухгалтерського обліку в підрозділах бригади та у військових частинах, матеріальне та фінансове забезпечення яких здійснюється відповідними службами бригади.

Також, відповідно до пункту 1.10. Правил організації фінансового забезпечення військових частин, установ, організацій Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту, затверджених наказом Міністерства оборони України від 22 травня 2017 року № 280 (зі змінами), встановлено, що начальник фінансового органу зобов'язаний: організувати діяльність посадових осіб щодо здійснення фінансового забезпечення військової частини згідно з законодавством та цими Правилами; разом з іншими посадовими особами військової частини забезпечувати своєчасне і правильне планування та витребування коштів на потреби військової частини та інших частин, зарахованих до неї на фінансове забезпечення; забезпечувати своєчасну виплату грошового забезпечення, заробітної плати, інших виплат особовому складу частини, передбачених законодавством; забезпечити своєчасне здійснення установлених відрахувань грошового забезпечення, заробітної плати та інших виплат особовому складу та перераховувати утримані суми за призначенням; забезпечити дотримання вимог бюджетного законодавства під час взяття бюджетних зобов'язань, їх реєстрації в органах Державної казначейської служби України та здійснення платежів відповідно до взятих зобов'язань; організувати і забезпечити ведення бухгалтерського обліку відповідно до національних положень (стандартів) у державному секторі, також інших нормативно-правових актів; своєчасно складати на підставі даних бухгалтерського обліку фінансову, бюджетну, статистичну, податкову звітність та подавати її за належністю; здійснювати аналіз даних бухгалтерського обліку та звітності щодо причин зростання дебіторської та кредиторської заборгованості, вживати заходів щодо стягнення дебіторської та погашення кредиторської заборгованості; дотримуватися фінансової дисципліни; вживати заходів щодо усунення виявлених фінансових порушень, виконання обов'язкових вимог та рекомендацій/пропозицій підрозділів Служби внутрішнього аудиту.

Згідно наказу командира військової частини НОМЕР_3 від 27.02.2022 №1, підполковник ОСОБА_1 приступив до виконання обов'язків за посадою з лютого 2022 року, тобто з цього часу відповідав за забезпечення своєчасного здійснення установлених відрахувань грошового забезпечення, заробітної плати та інших виплат особовому складу та перерахування утриманих сум за призначенням.

Відповідно до абзацу першого пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил У країни, встановлюється військовий збір.

Згідно з підпунктом 1 підпункту 1.1. пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 цього Кодексу (фізична особа-резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи; фізична особа-нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні; податковий агенти).

Відповідно до підпункту 1 підпункту 1.2. пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, об'єктом оподаткування збором є для платників, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 цього пункту, - доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу, тобто загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання).

Згідно пунктів 1.3., 1.4. пункту 16-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ, ставка збору становить: для військовослужбовців та працівників Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Головного управління розвідки Міністерства оборони України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної спеціальної служби транспорту України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань - 1,5 відсотка з доходу, одержаного у вигляді грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, які здійснюються відповідно до законодавства України (за винятком доходів, які звільняються від оподаткування військовим збором відповідно до підпункту 1.7 цього пункту).

Нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору з доходів платників збору, зазначених у підпункті 1 підпункту 1.1 цього пункту, здійснюються в порядку, встановленому розділом IV цього Кодексу, з урахуванням особливостей, визначених підрозділом 1 цього розділу, за ставками, визначеними підпунктом 1.3 цього пункту.

Відповідно до пункту 168.1.1. ст. 168 р. IV ПКУ, податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в статті 167 цього Кодексу.

Податок сплачується (перераховується) до відповідного бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки, небанківські надавачі платіжних послуг приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання платіжної інструкції на перерахування цього податку до відповідного бюджету або платіжної інструкції на зарахування коштів у сумі цього податку на єдиний рахунок, визначений статтею 35-1 цього Кодексу (підпункт 168.1.2. ст. 168 р. IV ПКУ).

Отже, під час виплати додаткової винагороди в розмірі 30 000 грн. (пропорційно) військовослужбовцям за виконання бойових спеціальних завдань військова частина НОМЕР_3 зобов?язана була нарахувати, утримати та сплатити військовий збір у розмірі (1,5%).

Проте, підполковником ОСОБА_1 не вжито жодних заходів щодо своєчасного здійснення відрахування військового збору з грошового забезпечення військовослужбовців та не перераховано суми за призначенням, що призвело до переплати грошового забезпечення, що в свою чергу завдало збитків державі в розмірі 194 015,53 грн.

Таким чином, підполковник ОСОБА_1 , проходячи військову службу на посаді помічника командира військової частини НОМЕР_3 - начальника фінансово-економічної служби (на час скоєння правопорушення), будучи відповідальним за своїми посадовими обов?язками за додержанням фінансової дисципліни посадовими особами бригади, забезпечення своєчасного здійснення установлених відрахувань грошового забезпечення, заробітної плати та інших виплат особовому складу та перерахування утриманих сум за призначенням, в порушення вимог п.16 розділу 1 та п.88 розділу 3 Статуту внутрішньої служби ЗСУ, п.1.1О Правил організації фінансового забезпечення військових частин, установ, організацій Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту, затверджених наказом Міністерства оборони України від 22 травня 2017 року №280 (зі змінами) недбало поставився до посадових обов?язків та військової служби в цілому, що виразилось у не вжитті, у період з березня 2023 року по січень 2025 року, заходів щодо своєчасного здійснення відрахування військового збору з грошового забезпечення військовослужбовців та не перераховано суми за призначенням, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.

ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненні адміністративного правопорушення заперечив.

Заслухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

Завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (ст. 245 КУпАП).

Відповідно до ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

За вимогами ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 172-15 КУпАП встановлено відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби.

Частиною 2 статті 172-15 КУпАП встановлено відповідальність за діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене в умовах особливого періоду

Вина ОСОБА_1 підтверджується зібраними у справі доказами, зокрема протоколом про військове адміністративне правопорушення Т0140 №1-2025 від 22.12.2025, який відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, та яким зафіксовано час, місце, обставини вчинення правопорушення та копією матеріалів службового розслідування.

Проаналізувавши та оцінивши наведені докази, суд вважає, що вони є належними, допустимими та достовірними. Окрім того, вони є достатніми, оскільки, як окремо, так і в сукупності, у повній мірі доводять винуватість ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення.

При обранні міри адміністративного стягнення суддя враховує обставини та характер правопорушення, ступінь вини та дані про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, його відношення до вчиненого, та вважає, що необхідним та достатнім є адміністративне стягнення у виді штрафу.

Відповідно до вимог п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», ОСОБА_1 звільняється від сплати судового збору як військовослужбовець.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 172-15, 221, 280, 283-284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд -

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 (сімнадцять тисяч) гривень.

Звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору відповідно до положень п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду через Галицький районний суд м. Львова протягом десяти днів з дня її винесення і набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги.

Постанова у справі про адміністративне правопорушення пред'являється до виконання протягом трьох місяців з наступного дня після набрання нею законної сили.

У відповідності до ч. 1 ст. 307 КУпАП штраф правопорушником повинен бути сплачений не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніше як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

На підставі ст. 308 КУпАП у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Суддя Зубачик Н.Б.