Рішення від 22.01.2026 по справі 909/1351/25

Справа № 909/1351/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.01.2026 м. Івано-Франківськ

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Михайлишина В. В., секретар судового засідання Карпінець Г. Я., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовом: Івано-Франківського обласного центру зайнятості

(вул. Деповська, буд. 89 А, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківський район,

Івано-Франківська область, 76007)

до відповідача: Фізичної особи - підприємця Карпець Арсенія Сергійовича

(

АДРЕСА_1 )

про стягнення коштів в сумі 250 000, 00 гривень,

за участі:

від позивача: Гандзюк Олени Орестівни,

від відповідача: представник в судове засідання не з'явився,

ВСТАНОВИВ:

1. Під час судового розгляду справи здійснювалося фіксування судових засідань технічними засобами.

2. Рішення у цій справі ухвалено за результатами оцінки поданих доказів.

3. За результатами розгляду справи суд бере до уваги таке.

І. СУТЬ СПОРУ

4. У листопаді 2025 року до Господарського суду Івано-Франківської області звернувся Івано-Франківський обласний центр зайнятості із позовною заявою до Фізичної особи - підприємця Карпець Арсенія Сергійовича про стягнення коштів в сумі 250 000, 00 гривень.

ІІ. ВИРІШЕННЯ ПРОЦЕСУАЛЬНИХ ПИТАНЬ ПІД ЧАС РОЗГЛЯДУ СПРАВИ

5. 21.11.2025 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі; постановив здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом учасників справи; розгляд справи по суті призначив на 18.12.2025; зобов'язав сторони подати заяви по суті спору, зокрема: відповідачу встановив 15 - ти денний строк з моменту вручення ухвали суду для подачі відзиву на позов.

6. 18.12.2025 суд відклав розгляд справи по суті на 22.01.2026.

7. В судові засідання представник відповідача жодного разу не з'явився.

8. Про дату, час та місце судових засідань у справі відповідач належним чином повідомлявся відповідними ухвалами суду.

9. Ухвали суду від 21.11.2025 та від 18.12.2025 направлені на адресу відповідача, яка вказана у позовній заяві та у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, рекомендованим листом з повідомленням про вручення за № R068029108610 та за № R0670648302781 - відповідно. Означені відправлення повернулися на адресу суду із зазначенням причини повернення "за терміном зберігання".

10. В силу положення пунктів 4, 5 частини 6 статті 242 Господарського процесуального кодексу України, днем вручення судового рішення є: день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду; день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

11. Станом на 22.01.2026 відповідач правом на подання відзиву на позов не скористався, свої пояснення стосовно позову до суду не подав.

12. Будь-яких інших заяв, клопотань або заперечень від сторін не надходило.

13. Водночас, як визначено в частині 2 статті 178 Господарського процесуального кодексу України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

14. Суд зазначає, що відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованої Законом України від 17.07.1997, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

15. Суд нагадує, що роль національних судів полягає у швидкому та ефективному розгляді справ (Рішення Європейського суду з прав людини від 30.11.2006 у справі "Красношапка проти України"); організовувати судові провадження таким чином, щоб вони були без затримок та ефективними (Рішення Суду у справі "Шульга проти України" № 16652/04, від 02.12.2010).

16. Враховуючи положення статей 13, 74 Господарського процесуального кодексу України, якими в господарському судочинстві реалізовано конституційний принцип змагальності судового процесу, судом, в межах наданих повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та заперечень та здійснені всі необхідні дії для забезпечення сторонами реалізації процесуальних прав, а тому вважає за можливе розглядати справу за відсутності відповідача.

ІІІ. ПОЗИЦІЯ СТОРІН

17. Позиція позивача. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на неналежне виконання відповідачем умов Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 № 738 та умов договору про надання мікрогранту, до якого відповідач приєднався шляхом підписання заяви про приєднання від 22.04.2024, що є підставою для повернення виплачених відповідачу коштів мікрогранту у розмірі 250 000, 00 гривень.

18. Позиція відповідача. Відзив на позов не подав, проти позову не заперечив.

IV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

19. 15.03.2024 року Фізична особа - підприємець Карпець Арсеній Сергійович на порталі Дія подав заяву № GPT577 на отримання мікрогранту в сумі 250 000, 00 гривень, відповідно до Порядку надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 № 738 (далі - Порядок).

20. Наказом Державного центру зайнятості про надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу № 67 від 12.04.2024, відповідно до Порядку № 738, надано мікрогранти на створення або розвиток бізнесу згідно з переліком - Додатком 2, до якого увійшла заява № GPT577 ФОП Карпець А. С. із сумою 250 000, 00 гривень.

21. 22.04.2024 ФОП Карпець А. С. уклав договір мікрогранту у відділенні уповноваженого банку - АТ "Ощадбанк" шляхом підписання заяви про приєднання до Договору про надання мікрогранту, умови якого оприлюднено на офіційному сайті Державного центру зайнятості мережі Інтернет, вільний доступ до якого здійснюється за адресою (доменним ім'ям): www.dcz.gov.ua.

22. Відповідно до змісту заяви про приєднання від 22.04.2024, укладення договору внаслідок приєднання отримувача до його умов передбачає надання мікрогранту в розмірі 250 000, 00 гривень. Надання отримувачу мікрогранту у зазначеному розмірі здійснюється відповідно до наданих отримувачем заяви на отримання мікрогранту та бізнес-плану на підставі рішення Державного центру зайнятості про надання мікрогранту № 6 від 12.04.2024.

23. У вказаній заяві про приєднання від 22.04.2024 зазначено, що обов'язковою умовою, виконання якої повинен забезпечити отримувач протягом строку дії договору, є створення робочих місць у кількості 2 (дві) особи. Вказано, що мікрогрант перераховується на рахунок отримувача визначений у вказаній заяві.

24. Вказана заява підписана ФОП Карпець А. С., а також містить відмітку Уповноваженого банку про перевірку та прийняття цієї заяви 22.04.2024.

25. Отже, 22.04.2024 між Державним центром зайнятості (далі - ДЦЗ) та ФОП Карпець А. С. (далі - отримувач, відповідач) укладено договір про надання мікрогранту (далі - договір) шляхом приєднання відповідача до всіх його умов в цілому шляхом надання Уповноваженому банку заяви про приєднання до умов цього договору.

26. Відповідно до розділу 2 договору, на виконання цього договору на підставі рішення ДЦЗ про надання мікрогранту, прийнятого до його укладання, отримувачу відповідно до Порядку та договорів про взаємодію надається мікрогрант у розмірі та порядку визначених умовами цього договору.

27. Згідно пунктів 1, 2 розділу ІІІ договору, розмір мікрогранту, який надається отримувачу відповідно до цього договору обумовлений бізнес-планом, визначається відповідно до прийнятого ДЦЗ рішення про надання мікрогранту та зазначається у Заяві про приєднання. При цьому загальна вартість реалізації бізнес-плану може перевищувати суму мікрогранту та передбачати також фінансування за рахунок власних коштів отримувача. Мікрогрант надається у безготівковій формі у національній валюті України шляхом зарахування коштів на рахунок отримувача через Уповноважений банк у строки та порядку, визначені договорами про взаємодію та Порядком. Уповноважений банк забезпечує оплату витрат отримувача на цілі, визначені у бізнес-плані відповідно до пункту 3 розділу V цього договору та передбачені бізнес-планом.

28. Відповідно до пунктів 1, 2 розділу IV договору, використання коштів мікрогранту здійснюється за цільовим призначенням, яке обумовлене умовами його надання, визначається бізнес-планом та повинно відповідати цілям, визначеним у бізнес-плані відповідно до пункту 3 розділу V цього договору. Отримувач використовує кошти мікрогранту за цільовим призначенням протягом шести місяців з дати його отримання (зарахування на рахунок отримувача).

29. За умовами пункту 4 розділу IV договору, для використання коштів мікрогранту та оплати ними витрат отримувача, що відповідають цільовому призначенню мікрогранту, визначеному у бізнес-плані відповідно до пункту 3 розділу V цього договору та передбаченому бізнес-планом, отримувач подає до Уповноваженого банку рахунок-фактуру (рахунок, квитанція, накладна тощо) та договір, укладений між отримувачем і постачальником (продавцем) обладнання, сировини та матеріалів тощо. На підставі таких документів Уповноважений банк забезпечує проведення операції з оплати витрат, які відповідають цільовому призначенню мікрогранту та бізнес-плану.

30. Пунктом 5 розділу IV договору передбачено, що у разі збільшення вартості предмета договору, укладеного отримувачем з постачальником (продавцем), може бути проведена доплата суми коштів у межах граничного розміру отриманого мікрогранту. У такому випадку отримувач згідно з вимогами Порядку вносить відповідні зміни до бізнес-плану, надсилає його на погодження до Уповноваженого банку та до відповідного регіонального центру зайнятості. Відповідні зміни викладаються в додатковій угоді до цього договору. Оплата витрат може бути проведена декільком постачальникам (продавцям) у межах граничного розміру мікрогранту.

31. Пунктом 7 розділу IV договору визначено, що для підтвердження цільового використання мікрогранту ДЦЗ через регіональні, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості здійснює моніторинг та контроль виконання умов договору шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача протягом трьох років з дня укладення отримувачем договору мікрогранту або до повного виконання обов'язкової умови договору, визначеної абзацом третім пункту 20 Порядку. Для здійснення моніторингу та контролю за додержанням умов договору отримувачем центр зайнятості може залучати відповідні центральні та/або місцеві органи влади. У разі неможливості встановлення факту цільового використання мікрогранту або встановлення факту нецільового використання мікрогранту під час моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту, який здійснюється центром зайнятості, витрачені кошти протягом одного місяця повертаються отримувачем на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку, для подальшого їх перерахування на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту.

32. Згідно пункту 1 розділу V договору, обов'язковою умовою договору є створення протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку робочих місць залежно від розміру мікрогранту, визначеного пунктом 4 Порядку, кількість яких визначається з урахуванням бізнес-плану та рішення ДЦЗ про надання мікрогранту і зазначається в заяві про приєднання, та працевлаштування на них осіб на строк не менше як 24 місяці. У разі призову отримувача на військову службу під час мобілізації, що підтверджується відповідними документами та заявою на ім'я керівника регіонального центру зайнятості, виконання обов'язкової умови договору мікрогранту тимчасово зупиняється та продовжується після демобілізації отримувача. У разі звільнення працівників, працевлаштованих відповідно до абзацу першого цього пункту, до закінчення дворічного строку з дня працевлаштування на їх робочі місця в межах дворічного строку працевлаштовуються інші особи.

33. За пунктом 2 розділу V договору, відповідно до Порядку мікрогрант надається для покриття таких напрямів витрат:

1) придбання обладнання, необхідного для провадження господарської діяльності отримувачем, яке не підлягає відчуженню до виконання умов договору (крім випадків відчуження внаслідок звернення стягнення на нього уповноваженим банком відповідно до договору застави);

2) закупівля ліцензійного програмного забезпечення, свійських тварин та птиці, багаторічних насаджень, саджанців, посівного матеріалу, сировини, матеріалів, товарів та послуг, пов'язаних з реалізацією бізнес-плану (такі витрати повинні становити сумарно не більше 50 відсотків розміру мікрогранту);

3) послуги маркетингу та реклами (такі витрати повинні становити не більше 10 відсотків розміру мікрогранту);

4) орендна плата за нежитлове приміщення (такі витрати повинні становити не більше 25 відсотків розміру мікрогранту);

5) орендна плата за обладнання (такі витрати повинні становити не більше 10 відсотків розміру мікрогранту);

6) лізинг обладнання, крім автомобілів, мотоциклів та інших транспортних засобів особистого користування (такі витрати повинні становити не більше 50 відсотків загального розміру мікрогранту);

7) використання у підприємницькій діяльності прав інших суб'єктів господарювання (комерційна концесія).

34. Відповідно до пункту 3 розділу V договору, конкретні цілі використання коштів мікрогранту з переліку, визначеного пунктом 2 розділу V цього Договору, зазначаються отримувачем в бізнес-плані. Використання коштів мікрогранту на покриття інших витрат забороняється.

35. За змістом пункту 2 розділу VІ договору, отримувач зобов'язується, зокрема: 1) використати кошти мікрогранту для реалізації бізнес-плану на умовах, визначених Порядком та цим договором; 2) виконати обов'язкову умову визначену Порядком; 3) не використовувати кошти мікрогранту на цілі, відмінні від тих, які визначені у бізнес-плані відповідно до пункту 3 розділу V цього договору; 4) з метою здійснення моніторингу та контролю виконання умов цього договору надавати ДЦЗ (відповідному регіональному, міському, районному, міськрайонному центру зайнятості або відповідній філії регіональних центрів зайнятості, центральним та/або місцевим органам влади (у разі їх залучення)), доступ до місця провадження господарської діяльності отримувача, а також необхідну інформацію та документи, зокрема стосовно сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та створення робочих місць, протягом трьох років з дня зарахування коштів на рахунок отримувача або до повного виконання обов'язкової умови договору, визначеної абзацом третім пункту 20 Порядку; 5) повернути до Уповноваженого банку на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту, суму отриманого мікрогранту в повному обсязі в разі невиконання обов'язкової умови; 6) повернути кошти в сумі, що дорівнює сумі коштів мікрогранту, використаної не за цільовим призначенням, протягом одного місяця до Уповноваженого банку у разі неможливості встановлення факту цільового використання або встановлення факту нецільового використання мікрогранту за результатами здійснення ДЦЗ моніторингу та контролю за додержанням умов цього договору; 13) попередити центр зайнятості за місцем укладення договору про намір здійснити реорганізацію, ліквідацію.

36. За приписами пункту 4 розділу VІ договору, ДЦЗ має право, серед іншого: 1) через регіональні, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості, а також із залученням відповідних центральних та/або місцевих органів влади (у разі необхідності), здійснювати моніторинг та контроль виконання умов договору (зокрема, шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача) протягом трьох років з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в Уповноваженому банку або до повного виконання обов'язкової умови договору, визначеної абзацом третім пункту 20 Порядку відповідно до Порядку; 2) вимагати від отримувача необхідну інформацію та документи, зокрема стосовно сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та створених робочих місць тощо; 3) вимагати повернення коштів мікрогранту та розірвати цей договір у випадках, передбачених його умовами та Порядком.

37. Пунктом 6 розділу VІІ договору визначено, що у разі невиконання отримувачем обов'язкової умови, він повертає до Уповноваженого банку на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту, суму отриманого мікрогранту в повному обсязі.

38. У разі несвоєчасного та/або неповного виконання пунктів 20 і 21 Порядку сума мікрогранту вважається заборгованістю, стягнення якої здійснюється ДЦЗ та/або регіональним центром зайнятості в судовому порядку (п. 8 розділу VІІ договору).

39. Відповідно до пункту 1 розділу ХІV договору, цей договір набирає чинності з дня його укладання у порядку визначеному розділом ХІІІ цього договору та діє до повного виконання зобов'язань сторін, передбачених цим договором.

40. На виконання умов Договору, Уповноваженим банком АТ "Ощадбанк" 13.05.2024 на банківський рахунок відповідача зараховано суму мікрогранту в розмірі 250 000, 00 гривень.

41. Позивач вказує, що отримувачем мікрогранту фактично використано кошти у розмірі 250 000, 00 гривень, що підтверджується актами спостереження (моніторингу та контролю) дотримання умов договору мікрогранту від 09.07.2024 № 1168, від 02.10.2024 № 1367, платіжними інструкціями, наданими в електронні формі відповідачем та випискою по рахунку наданою АТ "Ощадбанк", а саме: оренда приміщення на суму 14 000, 00 гривень (платіжна інструкція від 03.06.2024 № 2), меблі (крісла - 8 шт., стіл - 2 шт., маркіза - 1 шт.) на суму 29 590, 00 гривень (платіжна інструкція від 26.06.2024 № 3), сировина та матеріали (азійський чай, сировина для бургерів: булочки, ковбаски) на суму 18 708, 00 гривень (платіжна інструкція від 02.07.2024 № 4) та рекламу (неонова вивіска) на суму 7 411, 00 гривень (платіжна інструкція від 02.07.2024 № 5).

42. Проте, за твердженням позивача, встановити їх фактичну наявність є неможливим, оскільки ФОП Карпець А. С. відсутній за адресою фактичного провадження діяльності та не відповідає на дзвінки за номером телефону, який зазначений у заяві на отримання гранту на власну справу та Єдиному державному реєстрі юридичних, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

43. Також на виконання умов Порядку 03.01.2025, 05.03.2025, 07.04.205 Івано-Франківською філією Івано-Франківського обласного центру зайнятості (надалі - Філія) на адресу ФОП Карпця А. С., яка зазначена в заяві № GPT577 на отримання гранту на власну справу та міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: АДРЕСА_2 , були направлені повідомлення про проведення 13.01.2025, 17.03.2025 та 18.04.2025 виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності щодо дотримання умов Договору, однак, як за адресою провадження господарської діяльності так і за адресою зареєстрованого місця проживання ФОП Карпець А. С. не знаходиться, про що працівниками Філії були складені акти від 13.01.2025 № 1, від 17.03.2025, від 18.04.2025 № 3.

44. За запитом Івано-Франківського обласного центру зайнятості до Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області, 07.03.2025 отримано відповідь, в якій зазначено, що за період з 13.05.2024 по 27.11.2024 ФОП Карпецем А. С. повідомлення про прийняття працівника на роботу/укладення гіг-контракту не подавалося.

45. Відповідно до інформації, що міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань до зазначеного вище реєстру внесені відомості про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОП Карпця А. С. - 23.02.2025, за особистим рішенням підприємця.

46. Таким чином, позивач зазначає, що у зв'язку з порушенням умови договору в частині припинення фізичною особою статусу підприємця до повернення підлягає 250 000, 00 гривень наданих коштів мікрогранту.

47. Враховуючи все наведене вище Івано-Франківським обласним центром зайнятості 12.08.2025 прийнято рішення про повернення Карпцем А. С. коштів мікрогранту в сумі 250 000, 00 гривень та 13.08.2025 направлено претензійну вимогу на означену суму.

48. Як вказує позивач, означена претензія отримана відповідачем за його юридичною адресою.

49. Оскільки відповідач не задовольнив вимогу позивача, позивач звернувся із даним позовом до суду про стягнення коштів мікрогранту в розмірі 250 000, 00 гривень на рахунок уповноваженого банку, з якого здійснювалось перерахування мікрогранту.

V. ПОЗИЦІЯ СУДУ

Норми права та мотиви, якими суд керувався при ухваленні рішення.

50. Згідно зі статтею 11 Цивільного кодексу України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини.

51. За приписами статті 509 Цивільного кодексу України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку; зобов'язання виникають з підстав, встановлених ст. 11 цього Кодексу, у тому числі і з договорів.

52. В силу положень статті 626 Цивільного кодексу України, договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

53. Статтею 628 Цивільного кодексу України визначено, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

54. Так, як встановлено судом вище, 22.04.2024 між Державним центром зайнятості та ФОП Карпець А. С. було укладено договір про надання мікрогранту шляхом приєднання відповідача до всіх його умов в цілому шляхом надання Уповноваженому банку заяви про приєднання до умов цього договору.

55. Відповідно до частин 1, 2 статті 12 Закону України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні", державна підтримка надається суб'єктам малого і середнього підприємництва, які відповідають критеріям, встановленим частиною третьою статті 55 Господарського кодексу України. Державна підтримка передбачає формування програм, в яких визначається механізм цієї підтримки. Програми державної підтримки розробляються та впроваджуються спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва із залученням інших центральних органів виконавчої влади та громадських організацій, що представляють інтереси суб'єктів малого і середнього підприємництва. Державні програми підтримки затверджуються Кабінетом Міністрів України в установленому законом порядку.

56. Надання фінансової державної підтримки здійснюється спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва, іншими органами виконавчої влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, Українським фондом підтримки підприємництва та іншими загальнодержавними фондами, регіональними та місцевими фондами підтримки підприємництва. Фінансова державна підтримка надається за рахунок державного та місцевих бюджетів. (ч. 1 ст. 16 Закону України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні").

57. Основними видами фінансової державної підтримки є: 1) часткова компенсація відсоткових ставок за кредитами, що надаються на реалізацію проектів суб'єктів малого і середнього підприємництва; 2) часткова компенсація лізингових, факторингових платежів та платежів за користування гарантіями; 3) надання гарантії та поруки за кредитами суб'єктів малого і середнього підприємництва; 4) надання кредитів, у тому числі мікрокредитів, для започаткування і ведення власної справи; 5) надання позик на придбання і впровадження нових технологій; 6) компенсація видатків на розвиток кооперації між суб'єктами малого і середнього підприємництва та великими підприємствами; 7) фінансова підтримка впровадження енергозберігаючих та екологічно чистих технологій; 8) інші види не забороненої законодавством фінансової державної підтримки. (ч. 2 ст. 16 Закону України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні").

58. Частиною 3 статті 16 Закону України "Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні" визначено, що порядок використання коштів державного бюджету для фінансової державної підтримки суб'єктів малого і середнього підприємництва затверджується відповідно до вимог бюджетного законодавства.

59. Постановою Кабінету Міністрів України № 738 від 21.06.2022 затверджено Порядок надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу (далі - Порядок).

60. Відповідно до пункту 1 Порядку, тут та надалі - в редакції, яка діяла на момент укладання Договору про надання мікрогранту, передбачено, що цей Порядок визначає умови, критерії, механізм надання безповоротної державної допомоги фізичним особам, суб'єктам господарювання (далі - отримувач) у формі мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу (далі - мікрогрант); механізм використання коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття для надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу та коштів, передбачених Мінекономіки за бюджетною програмою "Надання грантів для створення або розвитку бізнесу" для надання безповоротної державної допомоги отримувачу у формі мікрогранту. Метою надання безповоротної державної допомоги у формі мікрогрантів є сприяння зайнятості населення, створення або розвиток власного бізнесу. Джерелами фінансування надання мікрогрантів отримувачам є кошти: Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття (далі - Фонд); державного бюджету, у тому числі кошти, що надходять на рахунок Мінекономіки "Фонд підтримки малого та середнього бізнесу", відкритий у Національному банку, на який зараховуються добровільні внески (благодійні пожертви) від фізичних та юридичних осіб приватного права та/або публічного права в національній та іноземній валюті.

61. Пункт 4 Порядку визначає, що розмір мікрогранту, який надається одному отримувачу, визначається відповідно до його запиту, але не менше 50 000 гривень та не перевищує: 150 000 гривень у випадку зобов'язання отримувача створити одне робоче місце після отримання мікрогранту та прийняття на нього працівника на умовах, визначених цим Порядком; 250 000 гривень у випадку зобов'язання отримувача створити не менше двох робочих місць після отримання мікрогранту та прийняття на них працівників на умовах, визначених цим Порядком.

62. Згідно пункту 6 Порядку, надання мікрогрантів за рахунок джерел, передбачених абзацом сьомим пункту 1 цього Порядку, здійснюється Мінекономіки через АТ "Ощадбанк" (далі - уповноважений банк) на підставі рішень Державного центру зайнятості, включених до подання про надання мікрогрантів (далі - подання), відповідно до договору про взаємодію між Мінекономіки, уповноваженим банком та Державним центром зайнятості (далі - договір про взаємодію 1). Надання мікрогрантів за рахунок джерел, передбачених абзацом шостим пункту 1 цього Порядку, здійснюється Державним центром зайнятості в межах обсягу коштів, передбачених в бюджеті Фонду на поточний бюджетний період за відповідним напрямом, через уповноважений банк відповідно до договору про взаємодію між уповноваженим банком та Державним центром зайнятості (далі - договір про взаємодію 2).

63. Рішення про надання мікрогранту приймається Державним центром зайнятості протягом 15 робочих днів з дня кінцевого строку подання заяв на основі інформації уповноваженого банку, яка включає результати перевірки ділової репутації отримувача та відомостей, зазначених у заяві, а також оцінку співбесіди з отримувачем, проведеної регіональними центрами зайнятості. Порядок обміну та передачі документів між уповноваженим банком та Державним центром зайнятості визначається договором про взаємодію (п. 17 Порядку).

64. Суд зауважує, що відповідно до абзацу 3 пункту 20 Порядку, обов'язковою умовою договору мікрогранту є створення протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку робочих місць залежно від розміру мікрогранту, визначеного пунктом 4 цього Порядку, та працевлаштування на них осіб на строк не менш як 24 місяці протягом трирічного строку реалізації проекту. У разі призову отримувача на військову службу під час мобілізації, що підтверджується відповідними документами та заявою на ім'я керівника регіонального центру зайнятості, виконання обов'язкової умови договору мікрогранту тимчасово зупиняється та продовжується після демобілізації отримувача.

65. Відповідно до змісту Заяви про приєднання від 22.04.2024, укладення договору внаслідок приєднання отримувача до його умов передбачає надання мікрогранту в розмірі 250 000, 00 гривень. У вказаній Заяві про приєднання зазначено, що обов'язковою умовою, виконання якої повинен забезпечити отримувач протягом строку дії договору, є створення робочих місць у кількості 2 (дві) особи.

66. 13.05.2024 на рахунок ФОП Карпця А. С. була перерахована сума мікрогранту у розмірі 250 000, 00 гривень, отже у відповідача виник обов'язок у строк протягом шести місяців з дня зарахування коштів на рахунок отримувача створити два робочі місця та працевлаштувати на них осіб на строк не менш як на 24 місяці.

67. Як вбачається з наданої Головним управлінням Державної податкової служби в Івано-Франківській області, інформації, за період з 13.05.2024 по 27.11.2024 ФОП Карпецем А. С. повідомлення про прийняття працівника на роботу/укладення гіг-контракту не подавалося.

68. Відтак, в матеріалах справи відсутня інформація про працевлаштування найманих працівників, інформація про сплату ЄСВ та інших обов'язкових податків та зборів також відсутня.

69. Вказані обставини відповідачем не спростовано, доказів працевлаштування двох осіб на строк не менш як на 24 місяці до суду не надано.

70. З викладеного випливає, що ФОП Карпець А. С. вказану обов'язкову умову не виконав і у строк до 13.11.2025 не створив два робочі місця та не працевлаштував на них відповідно двох осіб.

71. У разі невиконання обов'язкової умови договору мікрогранту, зокрема нестворення отримувачем робочих місць протягом шести місяців з дня зарахування коштів на його рахунок та непрацевлаштування на них осіб згідно з умовами цього Порядку, сума мікрогранту протягом одного місяця після закінчення такого шестимісячного періоду повертається отримувачем у повному обсязі уповноваженому банку на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту (абз. 8 п. 20 Порядку № 738).

72. Окрім того, 23.02.2025 внесено запис до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця що ФОП Карпець А. С., підстава для внесення від 23.02.205 номер запису 2010350060001480165 є припинення ФОП за його рішенням.

73. У зв'язку із припиненням підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця Карпець А. С. встановити факт цільового використання ним коштів мікрогранту немає можливості.

74. Відповідно до абзацу 11 пункту 8 Порядку, отримувачем мікрогранту може бути фізична особа - підприємець або юридична особа.

75. Згідно пункту 3 розділу IV Договору, отримувач реалізує бізнес-план протягом строку, визначеного в ньому.

76. Абзацами 21, 22 пункту 20 Порядку встановлено, що у разі ліквідації суб'єкта господарювання, який отримав мікрогрант, повернення коштів мікрогранту здійснюється відповідно до законодавства. Суб'єкт господарювання зобов'язаний попередити центр зайнятості за місцем укладення договору мікрогранту про намір здійснити реорганізацію, ліквідацію.

77. Пунктом 1 розділу XIII Договору чітко встановлюється, що цей Договір укладається виключно із суб'єктом господарювання щодо якого ДЦЗ прийняв рішення про надання мікрогранту та який відповідно може набути прав та обов'язків отримувача, передбачених цим договором. Інформацію про суб'єктів господарювання щодо яких прийняте зазначене рішення ДЦЗ надає Уповноваженому банку. Умови цього договору доводяться ДЦЗ до відома отримувачів шляхом оприлюднення його на сайті його тексту у вигляді файлу, на який накладено кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи ДЦЗ.

78. За приписами пункту 8 розділу VII Договору, у разі несвоєчасного та/або неповного виконання пунктів 20, 21 Порядку, сума мікрогранту вважається заборгованістю, стягнення якої здійснюється ДЦЗ та/або регіональним центром зайнятості в судовому порядку.

79. У відповідності до абзаців 14, 19 пункту 20 Порядку, відповідні рішення про повернення приймаються регіональними центрами зайнятості. Неповернуті отримувачем кошти стягуються з нього відповідно до вимог законодавства.

80. На виконання пунктів 20, 21 Порядку, Івано-Франківським обласним центром зайнятості 12.08.2025 видано наказ № 1168 про повернення ФОП Карпцем А. С. коштів мікрогранту у сумі 250 000, 00 гривень.

81. Підсумовуючи викладене, суд доходить висновку про те, що ФОП Карпцем А. С. у порушення умов Договору не виконано обов'язкову умову щодо створення протягом шести місяців двох робочих місць та працевлаштування на них осіб на строк не менш як на 24 місяці, а також у зв'язку із припиненням фізичної особи - підприємця Карпця А. С. 23.02.2025 за особистим рішенням підприємця, наслідком чого, відповідно до умов Договору та Порядку є обов'язок відповідача повернути уповноваженому банку надані кошти мікрогранту.

82. Докази повернення мікрогранту в сумі 250 000, 00 гривень в матеріалах справи відсутні.

83. Отже вимога позивача про стягнення з відповідача 250 000, 00 гривень коштів мікрограму є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

84. Відповідно до статей 73, 74 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи.

85. Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 13 Господарського процесуального кодексу України. Згідно із положеннями цієї статті судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

86. Суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності (ст. 86 Господарського процесуального кодексу України).

Висновок суду.

87. Враховуючи фактичні обставини справи та наведені норми законодавства, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є правомірними, обґрунтованими, підтверджуються матеріалами справи, та не спростовані відповідачем, тому підлягають задоволенню у повному обсязі.

Судові витрати.

88. Згідно із частиною 1 статті 123 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

89. Частиною 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

90. Відповідно до положень статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік", розмір прожиткового мінімуму на одну працездатну особу з 1 січня 2025 року складає 3 028 гривень.

91. За приписами пункту 2 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір", ставка судового збору за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру встановлена в розмірі 1, 5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

92. Частиною 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0, 8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

93. При зверненні до суду з даним позовом позивач за платіжною інструкцією № 10551 від 11.11.2025 сплатив судовий збір в розмірі 3 750, 00 гривень.

94. Оскільки позовна заява Івано-Франківського обласного центру зайнятості надійшла до суду в електронній формі через підсистему "Електронний суд", за подання цієї позовної заяви позивач мав сплатити судовий збір у розмірі 3 000, 00 гривень із застосуванням коефіцієнту пониження ставки судового збору.

95. Таким чином при зверненні з позовом до суду позивач надмірно сплатив судовий збір в розмірі 750, 00 гривень.

96. При цьому суд звертає увагу, що відповідно до пункту 1 частини 1 статті 7 Закону України "Про судовий збір", сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі зменшення розміру позовних вимог або внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.

97. За правилами пункту 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України, враховуючи задоволення позову, судовий збір в розмірі 3 000, 00 гривень покладається на відповідача.

Керуючись статтями 73, 86, 123, 129, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позов Івано-Франківського обласного центру зайнятості до Фізичної особи - підприємця Карпець Арсенія Сергійовича про стягнення коштів мікрогранту в сумі 250 000, 00 гривень - задовольнити.

2. Стягнути з Фізичної особи - підприємця Карпець Арсенія Сергійовича ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) кошти мікрогранту в розмірі 250 000, 00 гривень (двісті п'ятдесят тисяч гривень) на спеціальний рахунок, відкритий для операцій надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу (Акціонерне товариства "ОЩАДБАНК": IBAN НОМЕР_2 , ЄДРПОУ 00032129).

3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

4. Стягнути з Фізичної особи - підприємця Карпець Арсенія Сергійовича ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) на користь Івано-Франківського обласного центру зайнятості (вул. Деповська, буд. 89 А, м. Івано-Франківськ, Івано-Франківський район, Івано-Франківська область, 76002; ідентифікаційний код: 03491062) - 3 000, 00 гривень (три тисячі гривень) судового збору.

5. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

6. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

7. Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

8. Повний текст рішення складено - 27.01.2026.

Суддя В. В. Михайлишин