Справа № 761/44249/25
Провадження № 3/761/237/2026
27 січня 2026 року Шевченківського районного суду м. Києва Пономаренко Н.В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Департаменту формування доброчесності політичних фінансів Національного агентства з питань запобігання корупції, про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 212-21 КУпАП:
- ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце роботи, посада: керівник політичної партії «Всеукраїнська політична партія «Братство», адреса: АДРЕСА_1 , -
20.10.2025 року до суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення № 50-33/1144 від 15.09.2025 відповідно зі змісту якого вбачається, що ОСОБА_1 , як керівник політичної партії «Всеукраїнська політична партія «Братство» всупереч вимогам частини 9 статті 17 Закону України «Про політичні партії» не подав звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за ІІ квартал 2025 року, чим вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ст. 212-21 КУпАП.
Відповідно до змісту протоколу про адміністративне правопорушення за ознаками ст. 212-21 КУпАП, вказаною політичною партією не виконано визначені Порядком подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом НАЗК від 19.02.2021 р. № 102/21, зареєстрованого в Міністерстві юстиції 15.04.2021 за № 507/36129 (далі - Порядок) формування та ведення Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру вимоги, що свідчить про відсутність облікового запису Партії в реєстрі.
При цьому, політична партія подає до Національного агенства Звіт за ІІ квартал - до 09.08.2025, однак якщо останній день строку припадає на вихідний або інший неробочий день, днем завершення строку подання Звіту є перший за ним робочий день, що в даному випадку є 11.08.2025.
На виконання ч. 20 ст. 17 Закону України «Про політичні партії в Україні» Національним агентством з питань запобігання корупції сформовано список політичних партій, які не подали Звіти за ІІ квартал 2025 року у визначений Законом строк, під №40 у списку - «Всеукраїнська політична партія «Братство».
В протоколі зазначено, що неподання ОСОБА_1 , як керівником Партії, Звіту Партії за ІІ квартал 2025 року у визначений Законом строк - до 11.08.2025, є порушенням вимог ч.9 ст.17 Закону України «Про політичні партії в Україні», за що вимогами ст.212-21 КУпАП встановлено адміністративну відповідальність.
ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, про день час і місце розгляду протоколу про адміністративне правопорушення повідомлявся належним чином як за адресою місця знаходження політичної партії, так і за вказаним в матеріалах місцем його проживання.
З метою розгляду справи у розумні строки, справа розглянута в межах складеного протоколу про адміністративне правопорушення та на підставі наявних у ній доказів.
Слід зазначити, що з огляду на те, що особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, повідомлялася про судові засідання, також повідомлялася Департаментом формування доброчесності політичних фінансів про складання протоколу та запрошувала для надання відповідних пояснень керівника Партії, суддя вважає за можливе розглянути справу без його участі, з метою дотримання вимог ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка гарантує право кожного на справедливий і публічний розгляд його справи впродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом. При цьому, враховуються вимоги ст. 268 КУпАП , відповідно до яких, участь особи при розгляді справ за ст.212-21 КУпАП не є обов'язковою.
Матеріали справи не містять пояснень ОСОБА_1 щодо обставин, зазначених в протоколі про адміністративне правопорушення.
Статтею 212-21 КУпАП передбачена відповідальність за порушення встановленого порядку або строків подання фінансового звіту про надходження і використання коштів виборчого фонду, звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру або подання фінансового звіту, оформленого з порушенням встановлених вимог.
Частина 9 статті 17 Закону України «Про політичні партії» визначає, що політична партія щоквартально, не пізніше ніж на сороковий день після закінчення звітного кварталу, зобов'язана подати до Національного агентства з питань запобігання корупції звіт про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру (у тому числі її місцевих організацій, які у встановленому порядку набули статусу юридичної особи) шляхом його заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.
Згідно з положеннями частини 11 статті 17 Закону України «Про політичні партії», звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру обов'язково включає наступні пункти:
1) "Майно та нематеріальні активи станом на кінець звітного періоду", в якому має бути наведено повну та достовірну інформацію щодо майна (грошові кошти на всіх рахунках, цінні папери, нерухоме майно, транспортні засоби, інше рухоме майно, вартість якого перевищує п'ятдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня звітного року) та нематеріальних активів, які належать партії, її місцевій організації, що в установленому порядку набула статусу юридичної особи, на праві власності або праві користування;
2) "Внески та інші надходження за звітний період", в якому має бути наведено повну та достовірну інформацію про внески (грошові внески; майнові внески; внески роботами або послугами; внески нематеріальними активами; внески, надані шляхом фінансування заходів або діяльності на користь політичної партії чи її місцевої організації, яка у встановленому порядку набула статусу юридичної особи; кошти державного фінансування (у разі його отримання відповідно до закону); доходи, майно та нематеріальні активи, які не є внесками відповідно до цього Закону; кошти, які не є ні доходами, ні внесками, отримані політичною партією, місцевою організацією політичної партії, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи, протягом звітного кварталу);
3) "Платежі та інші витрати за звітний період", в якому має бути наведено повну та достовірну інформацію про платежі з окремого рахунку, відкритого для зарахування коштів з державного бюджету, інших рахунків політичної партії та її місцевих організацій, які в установленому порядку набули статусу юридичної особи (з узагальненням інформації за кожним видом рахунків окремо); повернення грошових внесків (чи їх частин) та помилкових грошових надходжень, повернення майнових внесків та нематеріальних активів, внесків, здійснених шляхом фінансування заходів або діяльності на користь політичної партії за згодою партії, повернення до державного бюджету невикористаної частини коштів державного фінансування, перерахування до державного бюджету сум внесків, які неможливо повернути особам, які їх здійснили;
4) "Зобов'язання фінансового характеру станом на кінець звітного періоду", в якому має бути наведено повну та достовірну інформацію про всі фінансові зобов'язання політичної партії (її місцевої організації, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи). Якщо фінансове зобов'язання політичної партії (її місцевої організації, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи) виникло у звітному періоді та було виконано політичною партією (її місцевою організацією, яка в установленому порядку набула статусу юридичної особи) у цьому самому звітному періоді, таке фінансове зобов'язання не відображається у звіті політичної партії про її майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру.
Згідно з п.п. 1, 2 розділу ІІ та п.п. 1, 8, 9 розділу ІІІ Порядку подання Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженого наказом Національного агентства від 19.02.2021 № 102/21, 2021 зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 15.04.2021 за № 507/36129, звіт політичної партії є структурованими даними, містить інформацію, внесену керівником політичної партії та/або особами, яких уповноважено в установленому порядку на подання Звіту (далі уповноважена особа), до електронних форм, передбачених Реєстром, та підписаний шляхом накладання на нього кваліфікованого електронного підпису (далі КЕП) керівника (уповноваженої особи) політичної партії. Поданню Звіту передує процес його формування, який полягає в заповненні електронних форм інформацією, передбаченою Реєстром відповідно до Закону.
У відповідності до п.3 розділу ІІ Порядку визначено, що політичні партії отримують доступ до Реєстру за процедурою, визначеною Порядком формування та ведення Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, затвердженим наказом Національного агентства від 19 лютого 2021 року № 102/21.
Матеріалами справи доведено, що Політична партія «Всеукраїнська політична партія «Братство» не виконала вимоги, визначені Порядком формування та ведення Єдиного державного реєстру звітності політичних партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, про що свідчить відсутність облікового запису Партії в Реєстрі.
Відповідно до пунктів 2,3 розділу ІІІ Порядку подання Звіту звітним періодом для складання Звіту є календарний квартал. Звіт подється протягом 40 календарних днів, що настають за останнім днем звітного кварталу.
Вказана політична партія повинна подати Звіт за ІІ квартал - до 09.08.2025, а з врахуванням п.4 розділу ІІІ Порядку - перший робочий день - 11.08.2025.
Матеріали справи містять сформований Національним агентством Список політичних партії, які не подали Звіти за ІІ квартал 2025 року у визначений строк, такий список розміщений на офіційному сайті Національного агентства і в списку під №40 включено Політичну партію «Всеукраїнська політична партія «Братство».
Як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, який сформовано станом на 28.08.2025, ОСОБА_1 - керівник політичної партії «Всеукраїнська політична партія «Братство».
Відповідно до п.6.8. Статуту Партії визначено, що Голова Партії здійснює поточне керівництво діяльністю Партії, без доручення представляє її перед всіма підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності і підпорядкування, фізичними особами, як в України, так і за кордоном; робить заяви та звернення від імені Партії; має право підпису без доручення банківських, фінансових та інших документів; здійснює поточний контроль за використанням майна та коштів Партії.
Доказів тому, що голова Партії делегував свої повноваження в частині подання Звіту - матеріали протоколу не містять.
Вимогами п.9 розділу ІІІ Порядку подання Звіту встановлено, що сформований Звіт підписує керівник (уповноважена особа) політичної партії шляхом накладання КЕП.
Отже, саме керівник політичної партії забезпечує виконання вимог щодо дотримання порядку та строків подання квартальних звітів партії та своїм підписом підтверджує достовірність та повноту інформації, яка повинна бути відображена у цих звітах, відтак адміністративна відповідальність за ст. 212-21 КУпАП покладається на керівника партії як посадову особу.
Під час розгляду вказаної справи встановлено, що ОСОБА_1 , як керівник політичної партії «Всеукраїнська політична партія «Братство», всупереч вимогам частини 9 статті 17 Закону України «Про політичні партії», - не подав звіт політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за ІІ квартал 2025 року.
Під час слухання справи не було суду надано належних та допустимих доказів на спростування зазначеного.
Судом не встановлено, що Політична партія «Всеукраїнська політична партія «Братство» повідомляла НАЗК про поважність причин неможливості подання Звітів.
Згідно зі ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.
Положеннями ст. 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, іншими документами тощо.
Статтею 252 КУпАП визначено, що орган (посадова особа) при розгляді справи оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю.
Відповідно до положень ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Неподання Партією Звіту про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру за ІІ квартал 2025 року є порушенням частин 9 статті 17 Закону України «Про політичні партії».
Таким чином, вина ОСОБА_1 , як керівника політичної Партії «Всеукраїнська політична партія «Братство» у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.212-21 КУпАП підтверджена дослідженими матеріалами справи.
Враховуючи наведені докази в їх сукупності, характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, суд накладає стягнення в межах санкції статті, за якою кваліфіковані його дії, у виді штрафу.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
В порядку, визначеному ст. 40-1 КУпАП та п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» суддя вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір в сумі 665,60 грн.
Керуючись ст. 112-21, ст. 221, 283- 285, 294 КУпАП, суддя -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.212-21 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу на користь держави в розмірі триста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 5100 (п'ять тисяч сто) гривень 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 665,60 грн.
Відповідно до вимог ст. 307-308 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а у разі оскарження постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Постанова може бути пред'явлена до виконання на протязі трьох місяців з наступного дня після набрання нею законної сили.
Зобов'язати відділ державної виконавчої служби повідомити про виконання постанови шляхом повернення останньої на адресу суду з відміткою про її виконання.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя: