Рішення від 26.01.2026 по справі 580/13861/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 січня 2026 року справа № 580/13861/25

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово в складі головуючої судді Бабич А.М., розглянувши в залі суду в порядку спрощеного письмового провадження адміністративну справу за позовом адвокатки Бобкової О.С. від імені ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправним і скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

16.12.2025 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов адвокатки Бобкової О.С. від імені ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; ЄДРПОУ 21366538) (далі - відповідач) про:

визнання протиправним і скасування рішення від 28.10.2025 №142851111500 щодо відмови їй в переведенні на пенсію по втраті годувальника ОСОБА_2 відповідно до заяви від 20.10.2025;

зобов'язання перевести її на пенсію по втраті годувальника померлого чоловіка - ОСОБА_2 відповідно до її заяви від 20.10.2025;

стягнення на користь позивачки за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судових витрат.

Обґрунтовуючи зазначили, що відповідач безпідставно прийняв рішення про відмову позивачці у перерахунку пенсії.

Встановивши не подання документів, що підтверджують сплату судового збору або вказують на наявність у позивача пільг щодо не сплати розміру судового збору, суд ухвалою від 22.12.2025 залишив позовну заяву без руху.

25.12.2025 на адресу суду надійшла заява вх.№64487/25 про усунення недоліків позовної заяви, якою додано докази про сплату судового збору.

Суд встановив виконання вимог ухвали від 22.12.2025. Тому суд ухвалою від 26.12.2025 прийняв позовну заяву до розгляду, відкрив провадження у справі та вирішив здійснювати її розгляд правилами спрощеного письмового провадження відповідно до ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). Також встановлено відповідачу строк, тривалістю 15 днів з дня отримання копії ухвали про відкриття провадження у справі, для надання відзиву на позовну заяву та доказів.

09.01.2025 від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву з проханням відмовити у задоволенні позову повністю. Обґрунтовуючи зазначив, що документами, поданими позивачкою для перерахунку пенсії, не підтверджується факт спільного проживання позивача з померлим годувальником на момент його смерті. Під час постановлення рішення про відмову у перерахунку встановлено невідповідність реєстрації місця проживання позивачки та померлого чоловіка. До заяви долучено довідку про спільне проживання від 14.10.2025 №84, видану ФОП ОСОБА_3 , що не передбачено Порядком. Тому вважає, що правомірно прийнято рішення про відмову у перерахунку.

26.01.2026 від представниці позивачки надійшла відповідь на відзив з проханням позов задовольнити у повному обсязі. Вважає, відсутність реєстрації місця проживання заявника за місцем проживання її чоловіка не може бути доказом того, що вона не проживала з ним.ОП ОСОБА_3 є управителем багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 . Відповідно до п. 42 Правил управитель має право отримувати інформацію від співвласників про зміну власника житла (іншого об'єкта нерухомого майна) та фактичну кількість осіб, які постійно проживають у житлі, у випадках та порядку, передбачених договором управління. Факт не проживання можна підтвердити довідкою, що видана на підставі акту щодо підтвердження факту проживання без реєстрації/факту непроживання, підписаного не менш, як 3 сусідами. Тому стверджує, що довідка №84 від 14.10.2025, видана ФОП ОСОБА_3 , є належним документом, що підтверджує факт спільного проживання з годувальником і ведення господарства. Вказаний документ згідно з п.2.11 Порядку №22-1 має враховуватися відповідачем, оскільки засвідчує факт перебування на утриманні померлого годувальника.

Оцінивши доводи, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню, з огляду на таке.

Паспортом громадянина серії НОМЕР_2 підтверджується, що позивачка ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Із пенсійного посвідчення від 02.05.2019 серії НОМЕР_3 встановлено, що позивачці призначена пенсія за віком. Відповідно до запису у паспорті про сімейний стан позивачка зареєструвала шлюб 26.02.1986 з громадянином - ОСОБА_2 . Вказаний факт також підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу від 26.02.1986 серії НОМЕР_4 . У свідоцтві про смерть від 30.08.2025 серії НОМЕР_5 зафіксовано факт смерті ОСОБА_2 від 30.08.2025, у віці 70 років.

В акті від 14.10.2025, який затверджений печаткою, підписом ФОП ОСОБА_3 та підписами мешканцями будинку по АДРЕСА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , зазначено, що в кв. АДРЕСА_3 дійсно мешкав весь час та на момент смерті ОСОБА_2 разом зі своєю дружиною, позивачкою. На підставі складеного акту ФОП ОСОБА_3 видала довідку позивачці від 14.10.2025 №84 про те, що ОСОБА_2 проживав разом з позивачкою, яка знаходилась на його утриманні.

Відповідно до відомостей з даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців основним видом діяльності ФОП ОСОБА_3 є « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».

20.10.2025 позивачка звернулася ГУ ПФУ в Миколаївській області з заявою про перехід на пенсію в зв'язку з втратою годувальника.

Рішенням відповідач від 28.10.2025 №142850001500 відмовив у перерахунку пенсії. Обґрунтовуючи зазначив, що згідно з матеріалами електронно-пенсійної справи позивачка має іншу реєстрацію місця проживання, ніж померлий годувальник. До заяви заявниця долучила довідку про спільне проживання від 14.10.2025 №84, видану ФОП ОСОБА_3 , що не передбачено Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1. У рішенні зазначено, що до заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника подається документ про перебування членів сім'ї на утриманні померлого годувальника. Відповідно до п2.11 Порядку за документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім'ї приймається документ про реєстрацію місця проживання (разом з годувальником за однією адресою) або інші документи, видані відповідно до чинного законодавства за місцем проживання (реєстрації) особи, зокрема органом місцевого самоврядування, що підтверджують такий факт. Для підтвердження інформації про місце проживання можуть надаватися відомості, що були внесені до документів, визначених Законом України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні».

Тому позивачка звернулася в суд з позовом.

Суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини, що виникають у сфері пенсійного забезпечення громадян, регулюються Законом України від 9 липня 2003 року № 1058-IV “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV).

Частиною першою ст. 9 Закону №1058-IV визначено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства); 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 (далі - Порядок №22-1).

Відповідно до абз.1 розділу І Порядку 22-1 подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі Порядок №22-1) заява про призначення, перерахунок пенсії, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб.

Частиною першою статті 10 Закон № 1058-IV визначено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Загальні умови призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника визначені в статті 36 Закону № 1058-IV, відповідно до якої пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті особи, яка виконала функцію донора анатомічних матеріалів людини, пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), та непрацездатним членам сім'ї особи, якій відповідно до Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» надано правовий статус особи, зниклої безвісти за особливих обставин, - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.

Згідно з ч. 2 ст. 36 Закону № 1058-IV непрацездатними членами сім'ї вважаються, зокрема, чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли віку 65 років, або пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.

До членів сім'ї, які вважаються такими, що були на утриманні померлого годувальника, відносяться особи, зазначені в частині другій цієї статті, якщо вони: 1) були на повному утриманні померлого годувальника; 2) одержували від померлого годувальника допомогу, що була для них постійним і основним джерелом засобів до існування. Члени сім'ї померлого годувальника, для яких його допомога була постійним і основним джерелом засобів до існування, але які й самі одержували пенсію, мають право, за бажанням, перейти на пенсію у зв'язку з втратою годувальника.

Тобто, серед основних документів для призначення вказаного виду обов'язковим є той, що підтверджує саме повне утримання заявника померлим за його життя і така допомога була єдиним і основним джерелом засобів існування.

Частиною третьою статті 45 Закону № 1058-IVвизначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Пунктом 2.3 Порядку № 22-1 до заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2 , 3 пункту 2.1 цього розділу.

Також надаються такі документи:

1) документ, що підтверджує реєстраційний номер облікової картки платника податків, або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування особи, якій призначається пенсія, та померлого годувальника (подається у разі, якщо особа, яка звернулася із заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, має такі документи);

2) свідоцтво про народження або паспорт особи, якій призначається пенсія;

3) документи, що засвідчують родинні стосунки члена сім'ї з померлим годувальником;

4) свідоцтво про смерть годувальника, або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім чи оголошення його померлим, або витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, що засвідчує факт внесення до цього реєстру інформації про безвісне зникнення особи, або інформація з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, отримана в порядку, передбаченому статтею 15 «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти»; Закону України

5) документи про вік померлого годувальника сім'ї за відсутності таких даних у свідоцтві про смерть чи рішенні суду про визнання годувальника безвісно відсутнім або оголошення його померлим;

6) довідки загальноосвітніх навчальних закладів системи загальної середньої освіти, професійно-технічних, вищих навчальних закладів про те, що особи, зазначені в абзаці другому пункту 2 частини другої статті 36 Закону, навчаються за денною формою навчання;

7) довідка про те, що чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків, дід, баба, брат чи сестра померлого годувальника незалежно від віку і працездатності не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років;

8) документи про місце проживання (реєстрації);

9) документ про перебування членів сім'ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника;

Згідно пункту 2.11. Порядку № 22-1 за документ, що засвідчує факт перебування на утриманні непрацездатних членів сім'ї, приймаються відомості про місце проживання (разом з годувальником за однією адресою), зазначені у пункті 2.22 цього розділу, або документи, видані відповідно до чинного законодавства за місцем проживання особи, зокрема органом місцевого самоврядування, що підтверджують такий факт. У разі неможливості надати такі документи факт перебування на утриманні померлого годувальника встановлюється у судовому порядку.

Довідка, яка складена на підставі акту ФОП ОСОБА_3 від 14.10.2025 №84, про те, що ОСОБА_2 (померлий чоловік позивачки) проживав разом з нею весь час та на момент смерті, затверджена фізичною особою-підприємцем, яка основним видом своєї діяльності має « 81.10 Комплексне обслуговування об'єктів», не є належним доказом у розумінні пункту 2.11 Порядку № 22-1, оскільки видана не органом місцевого самоврядування та не про факти, з якими ч. 2 ст. 36 Закону № 1058-IV пов'язує виникнення підстав вважати годувальником померлого члена сім'ї заявника.

Водночас статтею 44 Закону України №1058-VI визначено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Відповідно до приписів п.1.8 Розділу 1 «Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії» Порядку 22-1 у разі якщо до заяви додані не всі необхідні документи, орган письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що у поданій заяві робиться відповідний запис (у разі подання заяви через вебпортал або засобами Порталу Дія таке повідомлення надсилається особі через електронний кабінет користувача вебпорталу або засобами Порталу Дія). Якщо документи будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата реєстрації заяви на вебпорталі або засобами Порталу Дія.

Відповідач, встановивши не подання необхідного пакету документів для призначення пенсії, повинен повідомити та роз'яснити, які документи треба подати додатково для здійснення такого призначення. Докази виконання такого обов'язку відсутні. Отже, передчасно прийняв рішення від 28.10.2025 №142850001500 про відмову у переведенні позивачки на пенсію по втраті годувальника відповідно до її заяви від 20.10.2025, не встановивши додатковий строк для подання необхідного і достатнього пакету документів для призначення пенсії.

Для забезпечення виконання завдання адміністративного суду, вказаного у ст.2 КАС України щодо ефективного способу повного захисту порушеного права позивача, суд дійшов висновку визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо прийняття рішення за результатами розгляду заяви позивачки від 20.10.2025 щодо переведення на пенсію по втраті годувальника відповідно до заяви від 20.10.2025 та зобов'язати відповідача повторно розглянути з дотриманням порядку, меж і способу дій, визначених законом, вказану заяву позивачки і за результатами її розгляду прийняти обґрунтоване рішення.

Отже, заявлені позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню у вказаних вище частинах, а іншій - не підтверджені.

Відповідно до ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Понесені позивачкою судові витрати, підтверджені квитанцією від 24.12.2025 в сумі 968,96грн про сплату судового збору за звернення до адміністративного суду з позовною заявою, підлягають стягненню на користь позивачки за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно задоволеній частині позову - половина від 968,96грн - 484,48грн.

Керуючись ст.ст. 2-20, 72-78, 90, 132-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов адвокатки Бобкової О.С. від імені ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_6 ) задовольнити частково.

Визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; ЄДРПОУ 21366538) від 28.10.2025 №142851111500 про відмову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) у переведенні на пенсію по втраті годувальника, ОСОБА_2 , відповідно до заяви від 20.10.2025.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м.Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; ЄДРПОУ 21366538) у порядку, межах, спосіб і строки, визначені законом, повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) від 20.10.2025 щодо переведення на пенсію по втраті годувальника, ОСОБА_2 , та за наслідками розгляду прийняти обґрунтоване рішення.

У задоволенні інших позовних вимог відмовити.

2. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (юридична адреса: 18002, м. Черкаси, вул.Смілянська, буд.23; код ЄДРПОУ 21366538) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) понесені судові витрати зі сплати судового збору за звернення позовною заявою до адміністративного суд в сумі 484,48грн (чотириста вісімдесят чотири гривні сорок вісім копійок).

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя Анжеліка БАБИЧ

Рішення виготовлене в повному обсязі та підписане 26.01.2026.