Рішення від 26.01.2026 по справі 440/13441/24

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 січня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/13441/24

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сич С.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Полтавського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області), Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Полтавській області), у якій позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 у скасуванні перерахунку пенсії за віком на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20.12.2021 у справі №200/10327/20-а та поновленні виплати пенсії призначеної на підставі заяви від 10.01.2022;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком призначеної на підставі заяви від 10.01.2022 без урахування рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20.12.2021 у справі №200/10327/20-а з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передували року звернення за призначенням пенсії, а саме 10846,37 грн. (2019-2021) та обов'язкових автоматичних масових перерахунків пенсії починаючи з 01.12.2023.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач звернулася до ГУ ПФУ в Донецькій області із заявою від 10.01.2022 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2 та рішенням відповідача від 22.02.2022 призначено ОСОБА_1 пенсію за віком за Списком №2 з 02.11.2021. У подальшому на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20.12.2021 у справі №200/10327/20-а, що набрало законної сили 19.10.2022, органом Пенсійного фонду України рішенням від 21.11.2023 призначено ОСОБА_1 пенсію за віком за Списком №2, починаючи з 18.05.2020. Враховуючи, що розмір пенсії після проведеного перерахунку на виконання вказаного рішення суду зменшився, 14 листопада 2023 року позивач звернулася до відповідача із заявою про скасування перерахунку, проведеного на виконання рішення суду від 20.12.2021 у справі №200/10327/20-а, та поновлення виплати пенсії, призначеної на підставі заяви від 10.01.2022. ГУ ПФУ в Донецькій області листом від 03.01.2024 повідомило, що скасування перерахунку, проведеного на виконання рішення суду від 20.12.2021 у справі №200/10327/20-а, не є можливим з технічних причин, оскільки кошти, нараховані на виконання рішення суду у розмірі 39952,62 грн., виплачені у грудні 2023 року, а заява позивачем подана 14.12.2023. Позивач посилається на пункт 4 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", згідно якого, у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі, та вважає, що застосування вказаних положень не залежить від того, чи зроблений перерахунок пенсії органом Пенсійного фонду на виконання рішення суду чи з інших підстав.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/13441/24. Клопотання позивача про розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження задоволено, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), витребувано докази.

02 грудня 2024 року до суду надійшов відзив відповідача ГУ ПФУ в Полтавській області на позовну заяву /а.с. 54-57/, в якому представник відповідача просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що рішенням від 22.01.2022 позивачу призначено пенсію за віком на пільгових умова (список №2) починаючи з 02.11.2021. На виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20.12.2021 по справі №200/10327/20-а ГУ ПФУ в Донецькій області проведено перерахунок пенсії позивача з 18.05.2020. 14 грудня 2023 року позивач звернулася із заявою до Головного управління Пенсійного фонд України в Донецькій області про скасування перерахунку пенсії на виконання рішенні суду та поновлення виплати пенсії, призначеної на підставі заяви від 10.01.2022. Листом від 03.01.2024 ГУ ПФУ в Донецькій області повідомило позивача, що скасувати рішення про перерахунок пенсії проведеного на виконання рішення суду є неможливим з технічних причин, оскільки заява про скасування подана 14.12.2023, а кошти нараховані на виконання рішення суду у розмірі 39952,62 грн. та виплачені у грудні 2023 року.

04 грудня 2024 року до суду надійшов відзив відповідача ГУ ПФУ в Донецькій області на позовну заяву /а.с. 121-123/, у якому представник відповідача просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі, посилаючись на те, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Полтавській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч. 2 п. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 18.05.2020. ОСОБА_1 неодноразово зверталася через веб портал Пенсійного фонду України із заявами призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від .09.07.2003 (далі-Закон України №1058). Заяву про призначення пенсії на пільгових умовах від 18.05.2020 було розглянуто Селидівським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області. Не погодившись з діями управління Пенсійного фонду України, ОСОБА_1 оскаржила їх до суду. Крім того, ОСОБА_1 повторно звернулась через веб портал Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 10.01.2022. Заяву про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 10.01.2022 та додатково надані до неї документи за принципом екстериторіальності розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області. На момент звернення заявниця досягла віку 53 роки 8 місяців. Страховий стаж роботи склав 35 років 1 місяць 21 день. Пільговий стаж роботи за Списком №2 склав 24 роки 4 місяці 5 днів, середній заробіток за 3 попередні роки становить 9118,81 (за 2019-2021 роки). Індивідуальний коефіцієнт для обчислення заробітку склав 2,57857 (після оптимізації). Заробітна плата для розрахунку пенсії склала 23513,49 грн. За результатом розгляду заяви про призначення пенсії за віком на пільгових умовах від 10.01.2022 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області прийнято рішення №057250002433 від 22.01.2022 про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно частини 2 статті 114 Закону №1058, з 02.11.2021 (з дня досягнення пенсійного віку). Розмір пенсії за віком з 02.11.2021 склав 8341,94 грн. У подальшому, на виконання рішення суду Головним управлінням Пенсійного фонду в Донецькій області прийнято рішення №057250002433 від 21.11.2023 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з 18.05.2020 року, при цьому: страховий стаж роботи склав 34 роки 6 місяців 21 днів; пільговий стаж роботи за Списком №2 склав 24 років 4 місяців 5 днів, середній заробіток за 3 попередні роки склав 7763,17 грн. (за 2017-2019 роки), індивідуальний коефіцієнт для обчислення заробітку 2,57539 (після оптимізації), середньомісячний заробіток для обчислення 19993,19 грн., розмір пенсії з 18.05.2020 на виконання рішення суду склав 6963,17 грн. Після виконання рішення суду позивачу проведено масові перерахунки призначеної пенсії відповідно до чинного законодавства. Листом №0500-0210-8/101037 від 23.11.2023 ОСОБА_1 повідомлено про виконання рішення суду в межах покладених зобов'язань та зменшення поточного розміру пенсії. ОСОБА_1 звернулася із заявою від 14.12.2023 про скасування виконання рішення суду і виплатою пенсії у попередньому розмірі. Листом від 03.01.2024 №225-25151/П-02/8-0500/24 позивачу повідомлено про виконання рішення суду, про неможливість скасування виконання рішення суду, оскільки доплата пенсії за рахунок зміни дати призначення пенсії на більш ранню, в сумі 39952,62 грн., нарахована на рахунок ПАТ КБ “Приватбанк» на грудень 2023 року та повідомлено про обов'язковість виконання рішення суду для всіх підприємств, організацій та установ на всій території України відповідно статті 370 Кодексу адміністративного судочинства.

04 грудня 2024 року до суду надійшло клопотання відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про залишення позову без розгляду /а.с. 132-136/.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 26 січня 2026 року відмовлено у задоволенні клопотання відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про залишення позову без розгляду у справі №440/13441/24.

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

18.05.2020 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 /а.с. 8/, звернулася до Селидовського об'єданого управління ПФУ Головного управління ПФУ в Донецькій області із заявою про призначення пенсії за віком /а.с. 60/.

20 травня 2020 року Селидовським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії від 18.05.2020 прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії, яким відмовлено гр. ОСОБА_1 в призначенні пенсії із зниженням пенсійного віку за нормами ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у зв'язку з недосягненням необхідного віку - 53 роки 06 місяців /а.с. 61/.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 20 грудня 2021 року у справі №200/10327/20-а, яке залишено без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 19 жовтня 2022 року у справі №200/10327/20-а, позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано рішення Селидовського об'єднаного управлінням Пенсійного фонду України Донецької області від 20 травня 2020 року №2122 про відмову позивачу в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком №2 згідно п. "б" ст. 13 ЗУ "Про пенсійне забезпечення2 від 05 листопада 1991 року № 1788-ХII в редакції до внесення змін Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02 березня 2015 року № 213-VIII, з урахуванням висновків Конституційного суду України, викладених у прийнятому 23 січня 2020 року рішенні №1-р/2020, як особі, яка працювала до 01 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити ОСОБА_1 з 18 травня 2020 року пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 2 згідно п. "б" ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-ХII в редакції до внесення змін Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VIII, з урахуванням висновків Конституційного суду України, викладених у прийнятому 23 січня 2020 року рішенні №1-р/2020, як особі, яка працювала до 01 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах. Стягнути на користь ОСОБА_1 з бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області суму сплаченого судового збору в розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 коп. /а.с. 43-46, 47-51/.

Водночас, 10 січня 2022 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 /а.с. 8/, знову звернулася до органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком /а.с. 75/.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №057250002433 від 22.01.2022 призначено ОСОБА_1 пенсію за віком з 02 листопада 2021 року; умови призначення: ЗУ №1058-ІV, Прик.полож., п.2,ч.1; ЗУ №1788, ст.13 б) (Робота за списком №2); коефіцієнт стажу без урахуванням кратності - 0,35083; коефіцієнт стажу з урахуванням кратності (421/100*12)*1) - 0,35083; з 02.11.2021 по 30.11.2021 розмір пенсії за віком (ст.27) (23513,49*0,35083) - 8249,24 грн.; доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1 абз.2) (за 5 років) - 92,70 грн.; загальний розмір пенсії - 8341,94 грн.; місяць підвищення розміру пенсії - 01.10.2021; розмір пенсії з надбавками - 8341,94 грн. /а.с. 89/.

Відповідно до розрахунку заробітку для обчислення у рішенні №057250002433 від 22.01.2022 при призначенні пенсії позивачу враховано середній заробіток за 3 попередні роки: 9118,81 грн. (за 2019-2021 роки); середньомісячний заробіток для обчислення - 23513,49000 /а.с. 90-92/.

На виконання рішення суду у справі №200/10327/20-а Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області прийнято рішення №057250002433 від 21.11.2023, яким призначено ОСОБА_1 пенсію за віком з 18 травня 2020 року; умови призначення: ЗУ №1058-ІV, Прик.полож., п.2,ч.1; ЗУ №1788, ст.13 б) (Робота за списком №2); підстава: згідно рішення суду справи №200/10327/20-а від 28.11.2021; особливості: призначення за рішенням суду - з 18.05.2020 по довічно; коефіцієнт стажу без урахуванням кратності - 0,34500; коефіцієнт стажу з урахуванням кратності (414/100*12)*1) - 0,34500; з 18.05.2020 по 30.06.2020 розмір пенсії за віком (ст.27) (19993,19*0,34500) - 6897,65 грн.; доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1 абз.2) (за 4 роки) - 65,52 грн.; загальний розмір пенсії - 6963,17 грн.; розмір пенсії з надбавками - 6963,17 грн. /а.с. 104-105/.

Відповідно до розрахунку заробітку для обчислення у рішенні №057250002433 від 21.11.2023 враховано середній заробіток за 3 попередні роки: 7763,17 грн. (за 2017-2019 роки); середньомісячний заробіток для обчислення - 19993,19 /а.с. 109-111/.

На звернення позивача від 14.12.2023 про скасування виконання рішення суду у справі №200/10327/20-а /а.с. 30/ ГУ ПФУ в Донецькій області надано відповідь листом від 03.01.2024 №225-25151/П-02/8-0500/24 про відсутність підстав для такого скасування /а.с. 31/.

На звернення позивача листом Пенсійного фонду України від 21.08.2024 №2800-030203-8/50941 /а.с. 32/ ОСОБА_1 повідомлено, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду Головним управлінням Пенсійного фонду України призначено з 18.05.2020 пенсію за віком на пільгових умовах по Списку №2, розмір якої обчислено відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та зазначено, що рішення суду виконано відповідно до покладених зобов'язань.

Вважаючи протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 у скасуванні перерахунку пенсії за віком на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20.12.2021 у справі №200/10327/20-а та поновленні виплати пенсії призначеної на підставі заяви від 10.01.2022, позивач звернувся до суду з позовом у цій справі.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов таких висновків.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

З 01.01.1992 постановою Верховної Ради України від 06.12.1991 N1931-XII введено в дію Закон №1788-XII в частині норм, що стосуються призначення і виплати пенсій та коригування рівнів пенсій, призначених до введення цього Закону; з 01.04.1992 - в повному обсязі.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону № 1788-XII громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.

Пунктом "б" частини першої статті 13 Закону №1788-ХІІ передбачено право на пенсію за віком на пільгових умовах, зокрема, для працівників, які зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

З 01.01.2004 набрав чинності Закон №1058-IV, який розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Отже, з 01.01.2004 Закон №1058-IV є основним законом, який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду.

Відповідно до пункту 2 розділу XV Прикінцевих положень Закону №1058-IV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди вищезазначеним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом №1788-XII.

Положеннями частини першої статті 9 Закону № 1058-IV встановлено, що відповідно до цього Закону за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

Відповідно до частини першої статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

Частиною другою статті 40 Закону № 1058-IV визначено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

Отже, у випадку призначення пенсії на підставі Закону №1058-IV, при обчисленні пенсії враховується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.

Разом з тим, відповідно до частини першої статті 10 Закону №1058-IV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Порядок переведення з одного виду пенсії на інший регламентовано статтею 45 Закону №1058-IV, частиною третьою якої визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.

Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати і набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення пенсії (попереднього перерахунку пенсії без урахування перерахунку, передбаченого абзацом п'ятим частини четвертої статті 42 цього Закону) незалежно від перерв у роботі, під час переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена (визначений) частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.

Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні з одного виду пенсії, призначеної саме за Законом №1058-ІV, на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої зазначеним нормативно-правовим актом.

Водночас, статтею 13 Закону № 1788-ХІІ для відповідних категорій осіб передбачено не окремий вид пенсійного забезпечення, а пільгові умови для призначення пенсії за віком, які полягають у зменшенні пенсійного віку. Пенсія за віком на пільгових умовах призначається та виплачується у порядку та на умовах, що визначені Законом №1058-IV.

Судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові 22 жовтня 2024 року у справі №300/5450/23 зазначила, що "висновки, викладені в раніше ухвалених постановах Верховного Суду від 17.06.2021 у справі №336/7438/16-а, від 13.02.2019 у справі №334/917/17 та інших, у яких викладено правовий висновок про наявність в осіб, яким призначалась пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до статті 13 Закону 1788-XII, права на призначення пенсії за віком на загальних підставах (після досягнення пенсійного віку) відповідно до Закону №1058-ІV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують зверненню за призначенням пенсії, є такими, що не ґрунтуються на правильному правозастосуванні. У зв'язку з наведеним, судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду вважає за необхідне відступити від таких висновків та сформувати такі: 1) статтею 13 Закону 1788-XII для відповідних категорій осіб передбачено не окремий вид пенсійного забезпечення, а пільгові умови для призначення пенсії за віком, які полягають у зменшенні пенсійного віку; 2) пільгова пенсія за віком, призначена з урахуванням положень Закону 1788-XII, призначається та виплачується в порядку та на умовах, що визначені Законом №1058-IV, а тому особи, які отримують таку пенсію, не мають права на перехід на пенсію за віком на загальних підставах відповідно до Закону №1058-IV після досягнення ними пенсійного віку".

Як слідує з матеріалів справи, рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області №057250002433 від 22.01.2022 ОСОБА_1 призначено пенсію за віком з 02 листопада 2021 року; умови призначення: ЗУ №1058-ІV, Прик.полож., п.2,ч.1; ЗУ №1788, ст.13 б) (Робота за списком №2); коефіцієнт стажу без урахуванням кратності - 0,35083; коефіцієнт стажу з урахуванням кратності (421/100*12)*1) - 0,35083; з 02.11.2021 по 30.11.2021 розмір пенсії за віком (ст.27) (23513,49*0,35083) - 8249,24 грн.; доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1 абз.2) (за 5 років) - 92,70 грн.; загальний розмір пенсії - 8341,94 грн.; місяць підвищення розміру пенсії - 01.10.2021; розмір пенсії з надбавками - 8341,94 грн. /а.с. 89/. При призначенні пенсії позивачу враховано середній заробіток за 3 попередні роки: 9118,81 грн. (за 2019-2021 роки); середньомісячний заробіток для обчислення - 23513,49000 /а.с. 90-92/.

На виконання рішення суду у справі №200/10327/20-а Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області прийнято рішення №057250002433 від 21.11.2023, яким призначено ОСОБА_1 пенсію за віком з 18 травня 2020 року (тобто з більш ранньої дати); умови призначення: ЗУ №1058-ІV, Прик.полож., п.2,ч.1; ЗУ №1788, ст.13 б) (Робота за списком №2); підстава: згідно рішення суду справи №200/10327/20-а від 28.11.2021; особливості: призначення за рішенням суду - з 18.05.2020 по довічно; коефіцієнт стажу без урахуванням кратності - 0,34500; коефіцієнт стажу з урахуванням кратності (414/100*12)*1) - 0,34500; з 18.05.2020 по 30.06.2020 розмір пенсії за віком (ст.27) (19993,19*0,34500) - 6897,65 грн.; доплата за понаднормовий стаж (ст.28 ч.1 абз.2) (за 4 роки) - 65,52 грн.; загальний розмір пенсії - 6963,17 грн.; розмір пенсії з надбавками - 6963,17 грн. /а.с. 104-105/. При призначенні пенсії враховано середній заробіток за 3 попередні роки: 7763,17 грн. (за 2017-2019 роки); середньомісячний заробіток для обчислення - 19993,19 /а.с. 109-111/.

Отже, у спірному випадку призначення пенсії і вперше і на виконання рішення суду відбулося на підставі Закону №1058-IV, тому при обчисленні пенсії органом Пенсійного фонду України у відповідності до приписів статті 40 Закону №1058-IV враховано середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки (за 2017-2019 роки), що передують року звернення позивачем за призначенням пенсії (2020 року).

Відтак, відсутні підстави для врахування при призначенні пенсії з 18.05.2020 середнього заробітку за 2019-2021 роки.

Відповідно до пункту 4 розділу XV Закону №1058-IV у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цього Закону її розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Як встановлено судом, рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 20 грудня 2021 року у справі №200/10327/20-а, яке залишено без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 19 жовтня 2022 року у справі №200/10327/20-а, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити ОСОБА_1 з 18 травня 2020 року пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 2 згідно п. "б" ст. 13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-ХII в редакції до внесення змін Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VIII, з урахуванням висновків Конституційного суду України, викладених у прийнятому 23 січня 2020 року рішенні №1-р/2020, як особі, яка працювала до 01 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах /а.с. 43-46, 47-51/.

Частинами 2, 3 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Відтак, рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20 грудня 2021 року у справі №200/10327/20-а, яке набрало законної сили, є обов'язковим до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України і підлягає виконанню на всій території України, та у спірному випадку відсутні підстави для застосування норми пункту 4 розділу XV Закону №1058-IV, оскільки ця норма підлягає застосуванню у випадку перерахунку пенсії за нормами Закону №1058-IV, тоді як рішенням суду у справі №200/10327/20-а було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області призначити ОСОБА_1 з 18 травня 2020 року пенсію за віком на пільгових умовах, а не перерахувати її за нормами Закону №1058-IV.

Підсумовуючи викладене вище, зважаючи на встановлені обставини справи та наведені вище норми права, якими врегульовані спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що оскаржувані дії відповідача ґрунтуються на вимогах законодавства України, а позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 у скасуванні перерахунку пенсії за віком на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20.12.2021 у справі №200/10327/20-а та поновленні виплати пенсії призначеної на підставі заяви від 10.01.2022 та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком призначеної на підставі заяви від 10.01.2022 без урахування рішення Донецького окружного адміністративного суду від 20.12.2021 у справі №200/10327/20-а з урахуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передували року звернення за призначенням пенсії, а саме 10846,37 грн. (2019-2021) та обов'язкових автоматичних масових перерахунків пенсії починаючи з 01.12.2023, - необґрунтовані та задоволенню не підлягають.

При прийнятті рішення у даній справі суд також враховував позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки інших аргументів учасників справи), сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (заява №65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), "Проніна проти України" (заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (заява № 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).

Підстави для стягнення за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судових витрат відсутні у зв'язку з відмовою у задоволенні позову.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 9, 77, 139, 229, 243-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (площа Соборна, 3, м. Слов'янськ, Донецька область, 84122, ідентифікаційний код 13486010), Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області (вул. Гоголя, 34, м. Полтава, 36000, ідентифікаційний код 13967927) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя С.С. Сич