Рішення від 27.01.2026 по справі 440/12342/25

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/12342/25

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Довгопол М.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом Державного підприємства "Жовтневий спиртовий завод" до Головного управління ДПС у Полтавській області про скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

І. ІСТОРІЯ СПРАВИ

1. Стислий зміст позовних вимог

Державне підприємство "Жовтневий спиртовий завод" звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Полтавській області , в якій просить скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Полтавській області №00075220704 від 03.06.2025, отримане 10.06.2025.

В обґрунтування позовних вимог ДП "Жовтневий спиртовий завод" зазначило про протиправність податкового повідомлення-рішення ГУ ДПС у Полтавській області №00075220704 від 03.06.2025, оскільки висновки акту перевірки про порушення підприємством п.п.49.18.2 п.49.18, п.49.2 ст.49, п.257.3 ст.257 ПК України є необґрунтованими та безпідставними. ДП "Жовтневий спиртовий завод" у спірний період (2, 3 квартал 2018 року) не здійснювало жодної господарської діяльності (перебувало в процесі банкрутства за позовом ГУ ДПС у Полтавській області з 2015 року), а документація, пов'язана з нарахуванням та подачею звітності з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин вилучена правоохоронними органами в рамках кримінального провадження, копія протоколу обшуку, під час якого було вилучено документи, надавалася представникам контролюючого органу. Причини неврахування даних обставин представниками контролюючого органу, які проводили перевірку, підприємству невідомі. При цьому, представники контролюючого органу фактично жодної перевірки підприємства не проводили, а сформували в акті перевірки висновки на підставі наявних відомостей в базах даних контролюючого органу, що не може слугувати єдиним та достатнім доказом вчинення податкового порушення. Відтак, позивач не погоджується з висновками податкового органу, вказаними у акті перевірки, оскільки вони зроблені перевіряючими без належної перевірки документів та поза межами підприємства, а відомості про порушення базуються виключно на наявних відомостях в базах даних контролюючого органу.

2. Стислий зміст заперечень відповідача

ГУ ДПС у Полтавській області 12.11.2025 подано відзив на адміністративний позов, за змістом якого відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, наполягаючи на правомірності податкового повідомлення-рішення №00075220704 від 03.06.2025. Зазначав, що відповідно до пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.78.1.7 п.78.1 ст.78, п.82.2 ст.82, пп. 69.2-2 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (із змінами та доповненнями), на підставі наказу ГУ ДПС у Полтавській області від 31.01.2025 № 375-П проведена позапланова виїзна документальна перевірка ДП «ЖОВТНЕВИЙ СПИРТЗАВОД» (податковий номер 00374829), (надалі ДП «ЖОВТНЕВИЙ СПИРТЗАВОД» або підприємство) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2018 по останній день проведення перевірки. За результатами перевірки складено акт від 28.04.2025 №5610/16-31-07-04-02/00374829, згідно висновку якого, серед іншого, встановлено не подання ДП «ЖОВТНЕВИЙ СПИРТЗАВОД» податкової звітності з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 2-3 квартали 2018 року, що є порушенням п.п. 49.18.2 п. 49.18, п.49.2 ст.49, п.257.3 ст.257 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (із змінами та доповненнями).

3. Процесуальні дії по справі

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 15.09.2025 позовну заяву Державного підприємства "Жовтневий спиртовий завод" до Головного управління ДПС у Полтавській області про скасування податкового повідомлення-рішення залишено без руху.

26.09.2025 до суду від позивача надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви, до якої додано належним чином засвідчені копії додатків до позовної заяви та роздруківку трекінгу з сайту Укрпошти про отримання рішення ДПС України про залишення скарги без розгляду за номером трекінгу "0601176111112".

У період з 01.10.2025 по 22.10.2025 суддя Довгопол М.В. перебувала на лікарняному.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 23.10.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі 440/12342/25 за позовом Державного підприємства "Жовтневий спиртовий завод" до Головного управління ДПС у Полтавській області про скасування податкового повідомлення-рішення. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

30.10.2025 (дата формування в системі "Електронний Суд" 29.10.2025) судом одержано заперечення представника Головного управління ДПС у Полтавській області проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою суду від 30.10.2025 заперечення представника Головного управління ДПС у Полтавській області проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження залишено без задоволення.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося на підставі частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

ІІ. ФАКТИЧНІ ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини справи та відповідні правовідносини.

ДП "Жовтневий спиртовий завод" (код ЄДРПОУ 00374829) зареєстроване Карлівською державною адміністрацією Полтавської області, номер запису про включення відомостей про юридичну особу до єдиного державного реєстру від 29.07.1994 №15651200000000129. Взяте на податковий облік 24.04.1997 за №13, станом на 08.04.2025 перебуває на обліку в ГУ ДПС у Полтавській області.

Наказом в.о. начальника ГУ ДПС у Полтавській області від 31.01.2025 №375-П "Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки ДП "ЖОВТНЕВИЙ СПИРТЗАВОД" (податковий номер 00374829)" на підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.78.1.7 п.78.1 ст.78, п.82.2 ст.82, пп.69.22 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ (зі змінами та доповненнями) у зв'язку з внесенням до ЄДР відомостей щодо припинення ДП "ЖОВТНЕВИЙ СПИРТЗАВОД" (податковий номер 00374829) наказано провести документальну позапланову виїзну перевірку ДП "ЖОВТНЕВИЙ СПИРТЗАВОД" (податковий номер 00374829) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2018 по останній день проведення перевірки, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по останній день проведення перевірки терміном 5 робочих днів з 04.02.2025.

Наказом в.о. начальника ГУ ДПС у Полтавській області від 04.02.2025 №422-П на підставі п.85.9 ст.85 ПК України та матеріалів кримінальних проваджень перенесено термін проведення документальної позапланової виїзної перевірки ДП "ЖОВТНЕВИЙ СПИРТЗАВОД" (податковий номер 00374829) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2018 по останній день проведення перевірки, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по останній день проведення перевірки, з 04.02.2025 по дату повернення документів правоохоронними органами або надання доступу до них.

Наказом в.о. начальника ГУ ДПС у Полтавській області від 04.04.2025 №1119-П поновлено з 08.04.2025 термін проведення документальної позапланової виїзної перевірки ДП "ЖОВТНЕВИЙ СПИРТЗАВОД" (податковий номер 00374829) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2018 по останній день проведення перевірки, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по останній день проведення перевірки, строком на 5 робочих днів.

Наказом в.о. начальника ГУ ДПС у Полтавській області від 11.04.2025 №1170-П продовжено термін проведення перевірки строком на 5 робочих днів з 15.04.2025.

Відповідно до пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.78.1.7 п.78.1 ст.78, п.82.2 ст.82, пп. 69.2-2 п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (із змінами та доповненнями), на підставі наказу ГУ ДПС у Полтавській області від 31.01.2025 №375-П у період з 04.02.2025 по 21.04.2025 проведена позапланова виїзна документальна перевірка ДП "ЖОВТНЕВИЙ СПИРТЗАВОД" (податковий номер 00374829), (надалі ДП "ЖОВТНЕВИЙ СПИРТЗАВОД" або підприємство) з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2018 по останній день проведення перевірки, правильності нарахування та обчислення єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01.01.2011 по останній день проведення перевірки.

За результатами перевірки складено акт про результати документальної позапланової виїзної перевірки ДП "ЖОВТНЕВИЙ СПИРТЗАВОД" (податковий номер 00374829) від 28.04.2025 №5610/16-31-07-04-02/00374829, згідно висновку якого, серед іншого, встановлено порушення п.п.49.18.2 п.49.18, п.49.2 ст.49, п.257.3 ст.257 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (із змінами та доповненнями) в зв'язку з не поданням податкової звітності з рентної плати (за користування надрами для видобування корисних копалин) за 2-3 квартали 2018 року.

На підставі вказаних висновків акту ГУ ДПС у Полтавській області прийнято податкове повідомлення-рішення від 03.06.2025 №00075220704, яким до ДП "ЖОВТНЕВИЙ СПИРТОВИЙ ЗАВОД" застосовано штрафну (фінансову) санкцію за платежем "Рентна плата за користування надрами для видобування інш. корисних копалин загальнодерж. значення" у сумі 680,00 грн /а.с. 122/.

В результаті оскарження позивачем вказаного податкового повідомлення-рішення в адміністративному порядку рішеннями ДПС України від 30.07.2025 №22030/6/99-00-06-03-02-06 та від 30.07.2025 №22024/6/99-00-06-03-02-06 не визнано поважними причини пропуску строку на подання в адміністративному порядку скарги на ППР ГУ ДПС у Полтавській області від 03.06.2025 №00075220704, відмовлено у поновленні пропущеного строку, скаргу підприємства залишено без розгляду та повернуто її останньому.

Позивач, не погодившись із податковим повідомленням-рішенням від 03.06.2025 №00075220704, звернувся до суду із цим позовом.

ІІІ. ДЖЕРЕЛА ПРАВА

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України), зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства (п.1.1 ст.1 ПК України).

Згідно з пп.16.1.3. п.16.1. ст.16 ПК України визначено, що платники податку зобов'язані подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Відповідно до з п.36.1 ст.36 ПК України податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. (п. 46.1 ст.46 ПК України)

Згідно з п.49.1 ст.49 ПК України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.

Відповідно з п.49.2 ст.49 ПК України платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Цей абзац застосовується до всіх платників податків, в тому числі платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування обліку та звітності.

Підпунктом 49.18.2. п.49.18 ст.49 ПК України визначено, що податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

Згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган (пп.54.3.3 п.54.3 ст.54 ПК України).

Згідно п.251.1 ст.251 ПК України рентна плата складається з:

рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин;

рентної плати за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин;

рентної плати за користування радіочастотним спектром (радіочастотним ресурсом) України;

рентної плати за спеціальне використання води;

рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів;

рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України.

Відповідно до приписів пп. 252.1.1., 252.1.2., 252.1.4., 252.1.5., 252.1.6. п. 252.1. статті 252 Податкового кодексу України платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин є суб'єкти господарювання, у тому числі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, зареєстровані відповідно до закону як підприємці, які набули права користування об'єктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами (далі - спеціальний дозвіл) в межах конкретних ділянок надр з метою провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, у тому числі під час геологічного вивчення (або геологічного вивчення з подальшою дослідно-промисловою розробкою) в межах зазначених у таких спеціальних дозволах об'єктах (ділянках) надр.

У разі укладення власниками спеціальних дозволів з третіми особами договорів на виконання робіт (послуг), пов'язаних з використанням надр, у тому числі (але не виключно) за операціями з давальницькою сировиною, платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин є власники таких спеціальних дозволів.

Платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин є землевласники та землекористувачі, крім суб'єктів підприємництва, які відповідно до законодавства відносяться до фермерських господарств, що провадять господарську діяльність з видобування підземних вод на підставі дозволів на спеціальне водокористування.

Платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин є землевласники та землекористувачі, крім суб'єктів підприємництва, які відповідно до законодавства відносяться до фермерських господарств, - громадяни України, іноземці та особи без громадянства, що в межах наданих їм земельних ділянок, розмір яких перевищує норми, передбачені статтею 121 Земельного кодексу України, видобувають прісні підземні води із застосуванням електричних пристроїв у обсязі понад 13 кубічних метрів на особу в місяць (за показниками лічильників).

Платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин є суб'єкти господарювання, які виконують роботи, для проведення яких необхідно отримання погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Згідно з положеннями пунктів 252.2. - 252.3. статті 252 ПК України платники рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин здійснюють для цілей оподаткування окремий (від інших видів операційної діяльності) бухгалтерський та податковий облік витрат і доходів за кожним видом мінеральної сировини за кожним об'єктом надр, на який надано спеціальний дозвіл.

Об'єктом оподаткування рентною платою за користування надрами для видобування корисних копалин по кожній наданій у користування ділянці надр, що визначена у відповідному спеціальному дозволі, є обсяг товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), що є результатом господарської діяльності з видобування корисних копалин у податковому (звітному) періоді, приведеної у відповідність із стандартом, встановленим галузевим законодавством, до якої належать:

обсяг товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), що є результатом господарської діяльності з видобування корисних копалин з надр на території України, її континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони, у тому числі обсяг мінеральної сировини, що утворюється в результаті виконання первинної переробки, що провадиться іншими, ніж платник рентної плати, суб'єктами господарювання на умовах господарських договорів про послуги з давальницькою сировиною;

обсяг товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), що є результатом господарської діяльності з видобування корисних копалин з відходів (втрат, хвостів тощо) гірничого виробництва, у тому числі обсяг мінеральної сировини, що утворюється в результаті виконання первинної переробки, що провадиться іншими, ніж платник рентної плати, суб'єктами господарювання на умовах господарських договорів про послуги з давальницькою сировиною, якщо для її видобутку відповідно до законодавства необхідно отримати спеціальний дозвіл.

обсяг товарної продукції - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), що є результатом господарської діяльності з видобування корисних копалин з надр на території України, її континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони, у тому числі обсяг мінеральної сировини, що утворюється під час виконання робіт, для проведення яких необхідно отримання погодження центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, у тому числі під час виконання робіт в акваторіях водних об'єктів.

За змістом пунктів 252.6., 252.7 статті 252 ПК України базою оподаткування рентною платою за користування надрами для видобування корисних копалин є вартість обсягів видобутих у податковому (звітному) періоді корисних копалин (мінеральної сировини), яка окремо обчислюється для кожного виду корисної копалини (мінеральної сировини) для кожної ділянки надр на базових умовах поставки (склад готової продукції гірничого підприємства).

Вартість відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) у податковому (звітному) періоді обчислюється платником для кожної ділянки надр на базових умовах поставки (склад готової продукції гірничого підприємства) за більшою з таких її величин:

за фактичними цінами реалізації відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини);

за розрахунковою вартістю відповідного виду товарної продукції гірничого підприємства - видобутої корисної копалини (мінеральної сировини), крім вуглеводневої сировини.

Ставки рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за видобуті корисні копалини (мінеральну сировину), види товарної продукції гірничого підприємства якої затверджені кондиціями на мінеральну сировину об'єкта (ділянки) надр, установлюються у відсотках від вартості товарної продукції гірничого підприємства у розмірах, визначених у п.252.20 ст. 252 ПК України.

Податкові декларації з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин подаються її платником починаючи з календарного кварталу, що настає за кварталом, у якому такий платник отримав або переоформив спеціальний дозвіл (п.252.23 ст. 252 ПК України).

Згідно з п.п.252.25, 252.26 ст.252 ПК України платник рентної плати та уповноважена особа сплачують податкові зобов'язання:

за місценаходженням ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини, у разі розміщення такої ділянки надр у межах території України;

за місцем обліку платника рентної плати у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.

Подання декларації, строки сплати, відповідальність платників та контроль за справлянням рентної плати визначено статтями 257 і 258 цього Кодексу.

Згідно з п.257.1 ст.257 ПК України базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу, крім визначених цим пунктом випадків.

Пунктом 257.3 ст. 257 ПК України визначено, що платник рентної плати до закінчення визначеного розділом II цього Кодексу граничного строку подання податкових декларацій за податковий (звітний) період, визначений цією статтею, подає до відповідного контролюючого органу за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, податкову декларацію, яка містить додатки, наведені у цьому пункті.

ІV. ВИСНОВКИ СУДУ

Предметом спору у цій справі є податкове повідомлення-рішення від 03.06.2025 №00075220704, яким до ДП "ЖОВТНЕВИЙ СПИРТОВИЙ ЗАВОД" застосовано штрафну (фінансову) санкцію за платежем "Рентна плата за користування надрами для видобування інш. корисних копалин загальнодерж. значення" у сумі 680,00 грн, оцінюючи яке, суд виходить з такого.

Як слідує зі змісту акту перевірки за період з 01.01.2018 по 21.04.2025 ДП "ЖОВТНЕВИЙ СПИРТЗАВОД" задекларовано рентної плати у сумі 237211,66 грн, в тому числі за користування надрами для видобування корисних копалин та за спеціальне використання води.

Перевіркою повноти визначення рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин встановлені та відображені на сторінках 74-76 акту перевірки зведені дані щодо нарахованих сум рентної плати за 1, 4 квартали 2018 року, 1-4 квартали 2019 року, 1-4 квартали 2020 прку, 1-4 квартали 2021 року, 1-4 квартали 2022 року, 1-4 квартали 2023 року, всього на суму 237211,66 грн, в тому числі за користування надрами для видобування корисних копалин та за спеціальне використання води.

В ході проведення перевірки підприємством не надано підтверджуючі документи щодо повноти нарахування та сплати за користування надрами для видобування корисних копалин та за спеціальне використання води, в результаті чого були складені акти про ненадання документів в ході проведення перевірки.

Так, матеріалами справи підтверджується, що у зв'язку з проведенням позапланової перевірки ДП "ЖОВТНЕВИЙ СПИРТЗАВОД" надано запит про надання документів для проведення перевірки №1 від 04.02.2025, який вручено 04.02.2025 під підпис керуючому припиненням ДП "ЖОВТНЕВИЙ СПИРТЗАВОД" Скубаку А.В., з вимогою, зокрема, підготувати та надати посадовим особам, які проводять перевірку, необхідні документи податкового та бухгалтерського обліку за перевіряємий період:

- установчі документи та зміни до них; - головну книгу, оборотно-сальдові відомості/сформовані у відповідності до податкових період: по яких здійснювалося звітування; - накази на проведення інвентаризації та протоколи за її результатами; - первинні банківські документи: виписки, регістри бухгалтерського обліку та платіжні доручення; договори купівлі-продажу послуг та додатки до них; первинні бухгалтерські та інші документи щодо придбання/реалізації товарів; - розрахункові документи: платіжні доручення або інші документи, що свідчать про виконання грошових зобов'язань; - регістри бухгалтерського обліку, до яких перенесено інформацію із запитуваних первинних документів (із зазначенням сальдо станом на дату подання документів) за весь період дії договору(-ів) (у т. ч. за період що запитується); - інші документи, які не увійшли до зазначеного переліку, але безпосередньо пов?язані зі здійсненням фінансово-господарських операцій (товаротранспортні документи, сертифікати якості, інформацію про місця зберігання продукції, довіреності про отримання продукції), пояснення тощо; - інші документи, які не увійшли до зазначеного переліку, але безпосередньо пов?язані із формуванням показників, пояснення тощо;

а також інформацію:

1. щодо існування на підприємстві/установі затвердженої процедури для відбору/перевірки постачальників товарів, робіт, послуг, яким внутрішнім документом затверджена така процедура (дата, номер, посадова особа, що його затвердила даний документ, його основний зміст);

2. чим керувалися посадові особи при виборі контрагентів-постачальників, чи була дотримана процедура вибору, чим зумовлена перевага у такому виборі відносно існуючих контрагентів;

3. наявності підрозділів, відповідальних за зазначені функції;

4. щодо джерел отримання інформації (запит на надання такої інформації) стосовно, способу отримання (реквізити відповіді), П.І.Б. та посада працівника, який знайшов/запропонував контрагентів та безпосередньо здійснював їх відбір в якості постачальників товарів, робіт, послуг, попередню перевірку спроможності зазначеним підприємством виконати умови договорів (наявність ОЗ, співробітників, суттєвих активів, прибуткової діяльності);

5. щодо перевірки доброчесності та репутації підприємств-постачальників на ринку (спосіб перевірки, інформація, яка при цьому використовувалася, наявність звіту про таку перевірку);

6. які суб?єкти господарювання здійснювали для аналогічні/ідентичні послуги в той самий період чи попередні періоди (назва, податковий номер), в чому виявилася перевага (ціна, умови оплати, якість, репутація і т.д.);

7. П.І. Б. та посада працівника, який затверджував контрагентів в якості постачальників послуг;

8. П.І.Б та посади працівника, який здійснював перше контактування із контрагентами при складанні договору(-ів) надання послуг;

9. порядок підпису/укладання договорів (особиста зустріч (місце, дата, П.І.Б. осіб, що були присутні при цьому), відправка поштою (дата відправки, реквізити поштового відправлення, адреса поштово вихідний номер і дата, реєстрація в журналі вихідної кореспонденції, реквізити платіжних та інших документів, пов?язаних з поштовими послугами), доставка кур?єром тощо;

10. щодо того, чи потребувало надання послуг, з урахування їх специфіки, наявності отримання певної інформації, документів, вказівок, тощо. Їх фактична наявність (в разі необхідності) у сторін договору (-ів);

11. П.І.Б. працівників, які контролювали повноту надання послуг. Яким чином це відбувалося і документувалося;

- реєстри виданих та отриманих податкових накладних та податкові накладні до них, в т.ч. зовнішньоекономічні;

- первинні бухгалтерські документи, товарно-транспортні накладні;

- касові книги та первинні касові документи;

- ліцензії, дозволи, патенти, свідоцтва;

- статистичну та податкову звітність, в т.ч, декларації про валютні цінності;

- договори, контракти та додаткові угоди до них в т. ч. зовнішньоекономічні;

Для обліку грошових коштів та грошових документів: - журнал-ордер №1 за кредитом рахунків 30, 31, 33; - відомість №1.1 за дебетом рахунку 30; - відомість №1.2 за дебетом рахунку 31; - відомість №1.3 за дебетом рахунку 33;

Облік довгострокових та короткострокових позик: - журнал-ордер №2 за кредитом рахунків 50, 60.

Облік розрахунків, довгострокових та поточних зобов?язань: - журнал-ордер №3 за кредитом рахунків 16, 17, 34, 36, 37, 38, 51, 52, 53, 54, 55, 61, 62, 63, 64, 67, 68, 69; - відомість №3.1 аналітичного обліку розрахунків з покупцями та замовниками (до рах. 36); - відомість №3.2 до рахунку 37; - відомість №3,3 до рахунку 63; - відомість №3.4 до обліку виданих та отриманих векселів; - відомість №3.5 до рахунку 68; - відомість №3.6 аналітичного обліку розрахунків з бюджетом.

Облік необоротних активів та фінансових інвестицій: журнал-ордер №4 за кредитом рахунків 10, 11, 12, 13, 14, 15, 18, 19, 35; відомість №4.1 аналітичного обліку капітальних інвестицій; відомість №4.2 аналітичного обліку фінансових інвестицій; відомість №4.3 аналітичного обліку розрахунків з бюджетом.

Облік витрат: журнал-ордер №5 за кредитом рахунків 20, 22, 23, 24, 25, 26, 28, 39, 65, 66 класу 9 та 90, 91, 92, 93; відомість №5.1 аналітичного обліку запасів;

Облік доходів і результатів діяльності:

- журнал-ордер №6 за кредитом рахунків 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 79.

Облік власного капіталу та забезпечення зобов?язань: журнал-ордер №7 за кредитом рахунків 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49; відомість №7.1 аналітичних даних рахунку 42 "Додатковий капітал"; відомість №7.2 (до рахунку 44); відомість №7.3 (до рахунку 47); відомість №8 позабалансового обліку.

Або інші документи, що підтверджують отримання платником податків доходів, здійснення витрат, обов?язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку та інших документів, встановлених розділом І Податкового Кодексу України.

Підготувати та надати перевіряючим документи для проведення перевірки з питань дотримання валютного законодавства (за умови здійснення зовнішньоекономічної діяльності): Вантажно-митні декларації; Міжнародна товарно-транспортна накладна (CMR); Рахунок-фактура (інвойс); Первинні банківські документи по валютних рахунках; Платіжні доручення; Меморіальні ордери; Акти виконаних робіт (наданих послуг); Журнали по рахунках 312, 681, 371, 372, 632, 362, 14, 40, 502, 602, 671; Звіт про виплачені доходи, утримання та внесення до бюджету податку на доходи нерезидентів; Ліцензії, дозволи та реєстраційні свідоцтва діяльності підприємства в сфері ЗЕД; Накази та авансові звіти по відрядженнях за кордон з додатками; Векселі, що були взяті на облік в податковій інспекції; Довідки уповноважених органів про підтвердження резидентства.

Підготувати та надати перевіряючим документи для здійснення перевірки з питань правильності обчислення, повноти та своєчасності внесення до бюджету сум податку з доходів фізичних осіб, податкових власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів та державного мита: Відомості нарахування заробітної плати; Довідки за ф. 1-ДФ; Накази по особовому складу; Авансові звіти; Договори, угоди; Розрахунки сум податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів; Копії свідоцтв про реєстрацію транспортних засобів та інших самохідних машин та механізмів;

та інші документи, які підтверджують здійснення підприємством фінансово-господарської діяльності.

Згідно акту про ненадання документів (копій) в ході проведення перевірки №300/16-31-07-04-02/00374829 від 10.04.2025 станом на 10.04.2025 підприємством ДП "ЖОВТНЕВИЙ СПИРТЗАВОД" (податковий номер 00374829) для перевірки надано слідуючі документи: Акти приймання-передачі за травень-грудень 2019; Рахунки на сплату за грудень 2021 - грудень 2022; Приход матеріалів за грудень 2021; Реалізація за 2021, 2022 роки; Копії актів виробництва спирту за квітень 2020 - лютий 2023; Каса 2019-2020 роки; Касова книга за 1 квартал 2018; Бухгалтерський звіт за 2019; Акти приймання-передачі меляси за листопад 2019 - травень 2020, грудень 2020, лютий 2021 - січень 2023; Товарно-транспортні накладні за грудень 2022 - січень 2023; Акти приймання-передачі меляси за 2020 рік; Вимоги на відпуск меляси на виробництво за 2020 рік; Приход матеріалів жовтень 2019 - лютий 2020, квітень 2020, серпень 2020 - грудень 2020; Акти списання матеріалів за грудень 2019 - жовтень 2022; Подорожні листи орендованих легкових авто за червень 2020 - грудень 2022; Акти списання палива на орендовані авто за 2022, 2023; Банк за листопад-грудень 2019, січень 2020-вересень 2022; Реєстр актів по мелясі за 2020 рік; Акти списання меляси на виробництво за 2020 рік, 2021 рік; Прибуткові накладні по мелясі за 2020, 2021 рік; ОСВ за грудень 2019; Договори оренди майна; Акти зважування за 2022 рік; Акти наданих послуг за 2020 рік; Копії товарно-транспортних накладних по мелясі; Акти списання матеріалів за травень 2020, липень, грудень 2022, січень, березень, квітень, липень 2023; Рахунки на оплату за 2023; Видаткові накладні за 2023; Податкові накладні за 2020; Витратні документи на патоку; Реєстри вимог на виробництво; Документи по будівництву за 2023; Акти списання МШП за 2020; Документи по використанню газу природного; Інвентаризація на 30.09.2022; Акти повернення майна зі зберігання по ТОВ "РОСТГРУП-ЕНЕРГО"; Книга відпуску меляси на виробництво з 28.07.2021 по 28.04.2022; Акти приймання-передачі основних засобів; Корпоративна картка по 313 рахунку; Акти інвентаризації спирту; Інвентаризація на 31.12.2022; ОСВ по 26 рахунку за 2023 рік; Акти приймання-передачі основних засобів ТОВ "РОСТГРУП-ЕНЕРГО"; Звітність 2022 рік; Передача ДП «ЖОВТНЕВИЙ СПИРТЗАВОД»; Нарахування по заробітній платі по рахунку 661 за 2020, 2021, 2022, 2023, січень 2024 року; Звіти про суми нарахованої зарплати та ЄСВ 2020-2023.

Станом на 10.04.2025 інших документів для проведення перевірки ДП «ЖОВТНЕВИЙ СПИРТЗАВОД" не надано.

Таким чином, станом на 10.04.2025 платником не надано до перевірки оригінали, або завірені належним чином копії наступних документів: головні книги, оборотно-сальдові відомості, журнали - ордери за період 2018-2025 рр; накази на проведення інвентаризації та протоколи за її результатами за період 2018-2023, 2024 рр; первинні банківські документи за період 2018-2025 рр.; виписки, регістри бухгалтерського обліку та платіжні доручення; первинні бухгалтерські документи, товарно-транспортні накладні, договори за період 2018-2025 рр; Відомості нарахування заробітної плати, особові картки нарахування зарплати, інші документи щодо нарахування та виплати заробітної плати 2018-2019, документи підтверджуючі правомірність використання податкових пільг; касові книги та первинні касові документи за період 2018-2024 рр; договори оренди або право власності земельних ділянок, нерухомого майна; підтверджуючи документи щодо повноти нарахування викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення, користування надрами для видобування корисних копалин.

В ході перевірки встановлено неподання ДП "ЖОВТНЕВИЙ СПИРТЗАВОД" податкової звітності з рентної плати за 2-3 квартали 2018 року, що є порушенням пп.49.18.2 п.49.18, п.49.2 ст.49, п.257.3 ст.257 ПК України, при цьому із змісту Акту перевірки слідує, що відповідна податкова звітність з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 1 квартал 2018 року та 4 квартал 2018 року позивачем подавалась.

Суд відмічає, що в ході розгляду справи позивачем не надано жодних документальних доказів в спростування допущення ним вищевказаних порушень пп.49.18.2 п.49.18, п.49.2 ст.49, п.257.3 ст.257 ПК України, встановлених у акті перевірки.

Жодних належних пояснень щодо підстав та правомірності неподання ДП "ЖОВТНЕВИЙ СПИРТЗАВОД" податкової звітності з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 2-3 квартали 2018 року позовна заява підприємства не містить.

При цьому, судом критично оцінюються твердження підприємства у позовній заяві про те, що у спірному випадку висновки у акті перевірки зроблені перевіряючими без належної перевірки документів та поза межами підприємства, а відомості про порушення базуються виключно на наявних відомостях в базах даних контролюючого органу, як на підставу для визнання протиправним та скасування спірного податкового повідомлення-рішення, оскільки згідно з наявними у матеріалах справи документами контролюючим органом вчинялися дії з метою отримання відповідних документів у платника шляхом направлення останньому відповідного запиту, а факт неподання податкових декларацій контролюючий орган може достовірно встановити виходячи з відомостей ІКС "Податковий блок".

Щодо доводів позивача стосовного того, що у період з 2015 року, в тому числі й у 2-3 квартал 2018 року, підприємство не здійснювало жодної господарської діяльності, то судом такі доводи відхиляються як безпідставні, оскільки надані самим же підприємством до контролюючого органу документи на запит від 04.02.2025 свідчать про провадження діяльності підприємством у спірний період.

Стосовно тверджень позивача про те, що спірним податковим повідомленням-рішенням №00075220704 від 03.06.2025 та іншим податковим повідомленням-рішенням №00075210704 від 03.06.2025 до підприємства застосовані штрафні санкції за одне і теж допущене порушення, то судом такі твердження оцінюються критично, так як оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням №00075220704 від 03.06.2025 до позивача штрафні санкції застосовані за неподання ДП "ЖОВТНЕВИЙ СПИРТЗАВОД" податкової звітності з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за 2-3 квартали 2018 року, в той час як іншим податковим повідомленням-рішенням №00075210704 від 03.06.2025 штрафні санкції застосовані за неподання ДП "ЖОВТНЕВИЙ СПИРТЗАВОД" податкової звітності з рентної плати за спеціальне використання води за 2-3 квартали 2018 року.

Резюмуючи викладене, суд приходить до висновку щодо правомірності прийняття відповідачем зазначеного вище оскаржуваного податкового повідомлення-рішення.

Частинами першою, другою статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зважаючи на те, що ГУ ДПС у Полтавській області доведено правомірність прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення №00075220704 від 03.06.2025, а позивачем не надано доказів на спростування висновків контролюючого органу, то суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог про скасування оскаржуваного рішення.

V. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ

Враховуючи, що судом відмовлено у задоволенні позову, а відповідачем не понесено судових витрат, пов'язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-245 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

У задоволенні адміністративного позову Державного підприємства "Жовтневий спиртовий завод" (вул. Полтавська, 3, м. Карлівка, Полтавська область, 39503, код ЄДРПОУ 00374829) до Головного управління ДПС у Полтавській області (вул. Європейська, 4, м. Полтава, Полтавська область, 36014, код ЄДРПОУ ВП 44057192) про скасування податкового повідомлення-рішення відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя М.В. Довгопол