Рішення від 27.01.2026 по справі 380/12757/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 січня 2026 рокусправа № 380/12757/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Грень Н.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції до Громадської організації «ДЖЕРЕЛА ДОПОМОГИ» в особі керівника Іваночко Іванни Василівни , за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Управління Служби безпеки України у Львівській області про заборону діяльності громадського об'єднання,

УСТАНОВИВ:

Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (далі - позивач) звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Громадської організації «ДЖЕРЕЛА ДОПОМОГИ» в особі керівника Іваночко Іванни Василівни (далі - відповідач), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Управління Служби безпеки України у Львівській області (далі-третя особа) з вимогами:

-заборонити діяльність громадського об'єднання Громадської організації «ДЖЕРЕЛА ДОПОМОГИ» при цьому виконання функцій ліквідаційної комісії покласти на орган управління юридичної особи та повідомити про це орган, що здійснює державну реєстрацію.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 02.04.2025 до Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції надійшло звернення від Управління Служби безпеки України у Львівській області від 01.04.2025 щодо ініціювання відповідно до статті 28 Закону України «Про громадські об'єднання» заборони діяльності Громадської організації « Джерела допомоги» у зв'язку із засудженням ОСОБА_1 за проведення підривної діяльності проти України до позбавлення волі за частиною першої статті 111 Кримінального кодексу України, та, як наслідок, реалізацію частини першої статті 28 Закону України « Про громадські об'єднання», згідно якої громадське об'єднання може бути заборонено судом за позовом уповноваженого органу з питань реєстрації у разі виявлення ознак порушення громадським об'єднанням вимог статей 36, 37 Конституції України, статті 4 Закону України «Про громадські об'єднання», а також у разі засудження його уповноважених осіб за вчинення кримінального правопорушення проти основ національної безпеки України, передбаченого статтею 111-1 Кримінального кодексу України. Заборона громадського об'єднання має наслідком припинення його діяльності у порядку, встановленому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Ухвалою від 27.06.2025 відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та залучила до участі у справі третю особу, яка заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Управління Служби безпеки України у Львівській області.

Відповідач належним чином був повідомлений про розгляд вказаної справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін шляхом скерування ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі на поштову адресу відповідача.

До суду повернувся конверт з вказаною ухвалою зі довідкою відділення поштового зв'язку про причини повернення «адресат відсутній за вказаною адресою» та «за закінченням терміну зберігання».

Суд зазначає, що згідно з пунктом 4 частини шостої статті 251 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) днем вручення судового рішення є день проставлення в поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.

Згідно з пунктами 99, 116, 117 Правил надання послуг поштового зв'язку (затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270) у разі відсутності адресата поштові відправлення повертаються об'єктом поштового зв'язку відправнику за закінченням встановленого строку зберігання.

Водночас до повноважень адміністративних судів не віднесено установлення фактичного місцезнаходження юридичних осіб або місця проживання фізичних осіб - учасників судового процесу на час вчинення тих чи інших процесуальних дій. Тому примірники повідомлень про вручення рекомендованої кореспонденції, повернуті органами зв'язку з позначками «за закінченням терміну зберігання», «адресат вибув», «адресат відсутній» і т. п., з врахуванням конкретних обставин справи можуть вважатися належними доказами виконання адміністративним судом обов'язку щодо повідомлення учасників судового процесу про вчинення цим судом певних процесуальних дій.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом, зокрема в ухвалах від 21.06.2022 у справі № 215/507/21, від 18.04.2022 у справі № 215/764/21 та постанові від 28.01.2021 у справі № 820/1400/17.

Від третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Управління Служби безпеки України у Львівській області надійшли пояснення (вх. № 78997). В поданих поясненнях зазначено, що в ході покладених на регіональний орган безпеки завдань встановлено, що діяльність ГО «Джерела допомоги» посягає на національну безпеку нашої держави. Зокрема керівник зазначеної організації, який уповноважений представляти інтереси всіх її членів, ОСОБА_1 , 14.02.2024 року засуджена за проведення підривної діяльності проти України до 13 років позбавлення волі за частиною першою статті 111 КК України (Державна зрада). Також в мережі «Інтернет» наявна інформація, про те, що ОСОБА_1 активно брала участь у програмах на медійних ресурсах, на яких системно здійснювала інформаційну та пропагандистську діяльність проросійського спрямування з високим ступенем інформативного впливу з огляду на заявлений нею статус експерта. Таким чином вона надавала допомогу іноземній державі у проведенні підривної діяльності проти України.

Також ОСОБА_1 у своїх інтерв'ю системно поширювала неправдиву інформацію про Україну, зокрема, щодо нібито русофобії, антиросійськості України, фашизму, нацизму та радикального націоналізму в Україні, баз НАТО, внаслідок чого Україна перетворюється у ворожу для росії державу, повної залежності від Заходу (США), звинувачення влади у війні на території України, що у сукупності відповідає поняттям «денацифікація», «демілітаризація» України, «захист» російського народу, що слугували формальними приводами збройної агресії російської федерації проти України. Також ОСОБА_1 у вказаних інтерв'ю озвучувала неправдиву інформацію стосовно суспільно-політичних обставин та реалій, зокрема наративи про те, що громадяни України нібито розчарувалися у націоналістичних, патріотичних щодо України ідеях, прихильно ставиться до росії, не вважає її ворогом чи окупантом , українці та росіяни є одним народом, у якого спільна історія, а територія України є спільною територією - Руссю, що слугувало інформаційним підгрунтям для усвідомлення бажаності, очікування збройної агресії рф проти України як «визвольної» такої, що забезпечить єдність народів, а відтак, створення позитивного ідеологічного іміджу збройної агресії. Відповідно до висновку Інституту народознавства НАН України, діяльність представників ГО « Джерела Допомоги» здійснюється всупереч Конституції України та статті 4 Закону України «Про громадські об'єднання» та несе загрозу територіальної цілісності та суверенітету.

Відповідно до частини п'ятої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов до таких висновків.

Відповідно до свідоцтва про реєстрацію об'єднання громадян від 09.09.2011 № 1583 Головним управлінням Міністерства юстиції у Львівській області зареєстровано Громадську організацію «ДЖЕРЕЛА ДОПОМОГИ». Юридична адреса: 79018, м. Львів, вул. О. Степанівни, буд. 24, кв.7.

В Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань наявні наступні відомості: громадська організація «ДЖЕРЕЛА ДОПОМОГИ». Керівник- Іваночко Інна Василівна.

Відповідно до статуту Громадської організації «ДЖЕРЕЛА ДОПОМОГИ» (у новій редакції від 2016 року), зокрема пункту 2.1. статуту, основною метою діяльності організації є реалізація та захист прав та свобод, законних соціальних, правових, економічних. трудових, культурних, екологічних та інших інтересів своїх членів, підвищення ролі та розвиток громадянського суспільства, організація та проведення соціальних, фінансових, психологічних, спортивних, виховних та культурно-освітніх заходів для членів організації та населення.

Управління Служби безпеки України у Львівській області звернулося з листом до начальника Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції «Щодо діяльності ГО «ДЖЕРЕЛА ДОПОМОГИ». Від 01.04.2025 № 62/62/5/3-147, згідно якого повідомлено, що діяльність ГО «ДЖЕРЕЛА ДОПОМОГИ» посягає на національну безпеку нашої держави. Керівник зазначеної організації, який уповноважений представляти інтереси всіх її членів, ОСОБА_1 , 14.02.2024 року засуджена за проведення підривної діяльності проти України до 13 років позбавлення волі за частиною першою статті 111 КК України (Державна зрада).

Поряд з наведеним, у мережі за посиланнями зазначеними в додатку 2 поширено інформацію, де ОСОБА_1 активно приймала участь в програмах на медійних ресурсах, на яких системно здійснювала інформаційну та пропагандистську діяльність проросійського спрямування з високим ступенем інформативного впливу з огляду на заявлений нею статус експерта. Таким чином надавала допомогу іноземній державі у проведенні підривної діяльності проти України шляхом заподіяння шкоди інформаційній безпеці України.

При цьому ОСОБА_1 у своїх інтерв'ю системно поширювала неправдиву інформацію про Україну, зокрема, щодо нібито русофобії, анти російськості України, фашизму нацизму та радикального націоналізму в Україні, баз НАТО, внаслідок чого Україна перетворюється у ворожу для росії державу, повної залежності від Заходу (США), звинувачення влади у війні на території України, що в сукупності відповідає поняттям «денацифікація», «демілітаризація» України, «захист» російського народу, що слугували формальними приводами збройної агресії російської федерації проти України.

Іваночко у вказаних інтерв'ю озвучувала неправдиву інформацію стосовно суспільно-політичних обставин та реалій, зокрема про те, що народ України нібито розчарувався у націоналістичних, патріотичних щодо України ідеях, прихильно ставиться до росії, не вважає її ворогом чи окупантом, українці та росіяни є одним народом, у якого спільна історія, а територія України є спільною територією - Руссю, що слугувало інформаційним підгрунтям для усвідомлення бажаності, очікування збройної агресії рф проти України як «визвольної», такої, що забезпечить єдність народів, а відтак, створення позитивного ідеологічного іміджу збройної агресії.

До вищезгаданого звернення долучено акт огляду з відкритих джерел інформації мережі «Інтернет» від 19.03.2025 з копіями виявлених матеріалів, лист Інституту народознавства Національної академії наук України від 24.03.2025 № 53, вирок суду.

Згідно акта огляду з відкритих джерел інформації мережі «Інтернет» від 19.03.2025 встановлено таке.

Старшим оперуповноваженим в ОВС УСБУ у Львівській області підполковником ОСОБА_2 , у службовому приміщенні між кабінетами № 414, 416 та 418 Управління Служби безпеки України у Львівській області за адресою: вул. Вітовського, буд.55, за допомогою службового комп'ютера, під'єднаного до мережі «Інтернет» з встановленими web-браузерами «Google Chrome» та «Mozilla Firefox»здійснено огляд інформації, яка опублікована у соціальній мережі «Інтернет», що стосується діяльності керівника та співзасновника Громадської організації «Джерела Допомоги» (код ЄДРПОУ 37879793; м. Львів, вул. О. Степанівни, буд. 24, кв. 7) ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Дунаївці, Хмельницької області; зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 .

З метою огляду відкритих джерел інформації та детального опрацювання матеріалів за допомогою функції Windows-Printscreen, здійснено копіювання виведеної інформації.

1. На сайті за посиланням: htt://news-front.su/2020/08/04/inna-ivanochko-my-mirotvorczy-v-etom-nasha-sila-i-nasha-slabost/ розміщена інформація про те, що 04.08.2020 року ОСОБА_4 взяла участь у записі відеосюжету під назвою « ОСОБА_5 : Мы миротворцы. В этом наша сила и наша слабость» для проросійського медіаресурсу «News Front».

1. На сайті за посиланням: htt://news-front.su/2021/01/14/inna-ivanochko-v-efire-vremya-pikty/ розміщена інформація про те, що 14.01.2001 року ОСОБА_4 взяла участь у записі відеосюжету під назвою « ІНФОРМАЦІЯ_2 » для проросійського медіаресурсу «News Front».

3. На сайті за посиланням: htt://news-front.su/2021/07/26/lishenie grazhdanctya-za-rossiyskiy-pasport-esche-odin-shag-v-prevraschenie-ukraine-v-anti-russhрозміщена інформація про те, що 26.07.2021 ОСОБА_4 взяла участь у записі сюжету під назвою «Лишение гражданства за российский паспорт- еще один шаг в превращение Украины в анти-Россию» для проросійського медіаресурсу «News Front».

4. На сайті за посиланням: htt://news-front.su/2021/12/11/na-ukraine-vezde-sploshnaya-problema-partneram-vygoden-polnyy-razval-ukrainy-inna-ivanochko/ розміщена інформація про те. Що 11.12.2021 року ОСОБА_4 взяла участь у записі відеосюжету під назвою «На Украине везде сплошная проблема. «Партнерам выгоден полный развал Украины» для проросійського медіаресурсу «News Front».

5. На сайті за посиланням: htt://news-front.su/2021/12/23/neprofessionalizm-ukrainskih-vlastey-bolno-bet-po-prostym-grazhdanam-strany-inna-ivanochko/ розміщена інформація про те, що 23.12.2021 року ОСОБА_4 взяла участь у записі сюжету під назовю « Непрофессионализм украинских властей больно бьет по простым гражданам страны» для проросійського медіаресурсу «News Front».

6. На сайті за посиланням: htttps://rutube.ru/video/64-dbcbe7fe7fac04a793434eb9bc87f8/ розміщена інформація про те, що Інна Іваночко із використанням відеозв'язку віддалено взяла участь у токшоу «ВІКЕНД.LIVE» для проросійського телеканалу «Перший незалежний» (входить до ТОВ «Медіахолдинг Новини», стосовно якого рішенням Ради національної безпеки і оборони України від 28 грудня 2021 року «Про застосування персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), уведеного в ді. Указом Президента України від 28 грудня 2021 року № 684/2021, застосовано відповідні обмежувальні заходи (санкції).

Між тим, Інститутом народознавства Національної академії наук України на запит Упраління Служби безпеки України у Львівській області надано експертну оцінку матеріалів щодо діяльності керівника та співзасновника Громадської організації «ДЖЕРЕЛА ДОПОМОГИ» (код ЄДРПОУ 3787793) ОСОБА_3 , спрямованої проти основ національної безпеки держави.

У висновку зазначено: « У результаті проведеного аналізу, діяльність керівника та співзасновника Громадської організації «ДЖЕРЕЛА ДОПОМОГИ» (код ЄДРПОУ 37879793) ОСОБА_3 та інших членів має явно виражений антидержавний характер і спрямований на підрив територіальної цілісності та суверенітету держави. Поширення проросійських наративів, маніпуляція громадською думкою та співпраця з ворожими силами є серйозною загрозою для національної безпеки, яка вимагає негайної реакції з боку державних структур. Вважаємо за доцільне вжити заходів щодо припинення діяльності вказаної Громадської організації.»

Крім того, позивач долучив копію вироку Галицького районного суду м. Львова від 14.02.2025 у справі № 461/1308/23, згідно якого ОСОБА_3 визнано винуватою у вчиненні кримінального правопорушення , передбаченого частиною першою статті 111 Кримінального кодексу України (Державна зрада) та призначено покарання у виді 13 (тринадцяти) років позбавлення волі з конфіскацією всього майна, належного їй на праві власності.

Однак, згідно відомостей Єдиного державного реєстру судових рішень, вказаний вирок на момент ухвалення рішення у цій справі не набрав законної сили.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Отже, суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Відповідно до статті 36 Конституції України громадяни України мають право на свободу об'єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів, за винятком обмежень, встановлених законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Статтею 37 Конституції України передбачено, що утворення і діяльність політичних партій та громадських організацій, програмні цілі або дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення, забороняються. Політичні партії та громадські організації не можуть мати воєнізованих формувань. Не допускається створення і діяльність організаційних структур політичних партій в органах виконавчої та судової влади і виконавчих органах місцевого самоврядування, військових формуваннях, а також на державних підприємствах, у навчальних закладах та інших державних установах і організаціях. Заборона діяльності об'єднань громадян здійснюється лише в судовому порядку.

Відповідно до статті 10 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на свободу вираження поглядів. Це право включає свободу дотримуватися своїх поглядів, одержувати і передавати інформацію та ідеї без втручання органів державної влади і незалежно від кордонів. Ця стаття не перешкоджає державам вимагати ліцензування діяльності радіомовних, телевізійних або кінематографічних підприємств.

Здійснення цих свобод, оскільки вони пов'язані з обов'язками і відповідальністю, можуть підлягати таким формальностям, умовам, обмеженням або санкціям, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі, для захисту репутації чи прав інших осіб, для запобігання розголошенню конфіденційної інформації або для підтримання авторитету і безсторонності суду.

Положеннями статті 11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен має право на свободу мирних зібрань і свободу об'єднання з іншими особами, включаючи право створювати профспілки та вступати до них для захисту своїх інтересів.

Здійснення цих прав не підлягає жодним обмеженням, за винятком тих, що встановлені законом і є необхідними в демократичному суспільстві в інтересах національної або громадської безпеки, для запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.

Правові та організаційні засади реалізації права на свободу об'єднання, гарантованого Конституцією України та міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, порядок утворення, реєстрації, діяльності та припинення громадських об'єднань визначає Закон України від 22 березня 2012 року № 4572-VI «Про громадські об'єднання».

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про громадські об'єднання» громадське об'єднання - це добровільне об'єднання фізичних осіб та/або юридичних осіб приватного права для здійснення та захисту прав і свобод, задоволення суспільних, зокрема економічних, соціальних, культурних, екологічних, та інших інтересів.

Обмеження щодо утворення і діяльності громадських об'єднань визначені статтею 4 Закону України «Про громадські об'єднання», згідно із якою утворення і діяльність громадських об'єднань, мета (цілі) або дії яких спрямовані на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення, пропаганду російської імперської політики та її символіки, комуністичного та/або націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів та їхньої символіки, порушення рівноправності громадян залежно від їх раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками; поширення відомостей, що містять виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, у тому числі шляхом представлення збройної агресії Російської Федерації проти України як внутрішнього конфлікту, громадянського конфлікту, громадянської війни, заперечення тимчасової окупації частини території України; пропаганду російського нацистського тоталітарного режиму, збройної агресії Російської Федерації проти України, символіки воєнного вторгнення російського нацистського тоталітарного режиму в Україну, забороняються.

Громадські об'єднання не можуть мати воєнізованих формувань.

Інші обмеження права на свободу об'єднання, у тому числі на утворення і діяльність громадських об'єднань, можуть бути встановлені виключно законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.

Громадським об'єднанням не можуть надаватися владні повноваження, крім випадків, передбачених законом.

Відповідно до частин першої, другої статті 25 Закону України «Про громадські об'єднання» припинення діяльності громадського об'єднання здійснюється:

1) за рішенням громадського об'єднання, прийнятим вищим органом управління громадського об'єднання, у визначеному статутом порядку, шляхом саморозпуску або реорганізації;

2) за рішенням суду про заборону (примусовий розпуск) громадського об'єднання.

Припинення діяльності громадського об'єднання відбувається в порядку, визначеному Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань».

Отже, припинення діяльності громадського об'єднання здійснюється або за рішенням громадського об'єднання, прийнятим вищим органом управління громадського об'єднання, у визначеному статутом порядку, шляхом саморозпуску або реорганізації або ж за рішенням суду про заборону (примусовий розпуск) громадського об'єднання.

Заборона громадського об'єднання здійснюється з підстав, визначених статтею 28 Закону України «Про громадські об'єднання», відповідно до положень якої громадське об'єднання може бути заборонено судом за позовом уповноваженого органу з питань реєстрації у разі виявлення ознак порушення громадським об'єднанням вимог статей 36, 37 Конституції України, статті 4 цього Закону, а також у разі засудження його уповноважених осіб за вчинення кримінального правопорушення проти основ національної безпеки України, передбаченого статтею 111-1 Кримінального кодексу України. Заборона громадського об'єднання має наслідком припинення його діяльності у порядку, встановленому Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань".

Справа про заборону громадського об'єднання розглядається у порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.

У разі прийняття рішення про заборону громадського об'єднання майно, кошти та інші активи громадського об'єднання за рішенням суду спрямовуються до державного бюджету.

Інші підстави для заборони діяльності громадського об'єднання, крім зазначених у частині першій цієї статті, не допускаються.

До філій та представництв іноземних неурядових організацій застосовуються положення цієї статті щодо підстав та порядку заборони їх діяльності.

Приписами абзаців першого, другого пункту другого Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року № 228 (далі Положення), визначено, що Міністерство юстиції України (Мін'юст) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України.

Мін'юст є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну правову політику, державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців.

Відповідно до пункту 7 Положення Мін'юст здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи Мін'юсту.

Згідно з абзацом четвертим пункту 14 частини першої статті 1 Закону України від 15 травня 2003 року № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» суб'єктом державної реєстрації є територіальні органи Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі - у разі державної реєстрації первинних, місцевих, обласних, регіональних та республіканських професійних спілок, їх організацій та об'єднань, структурних утворень політичних партій, регіональних (місцевих) творчих спілок, територіальних осередків всеукраїнських творчих спілок, місцевих, обласних, республіканських Автономної Республіки Крим, Київської та Севастопольської міських організацій роботодавців та їх об'єднань, постійно діючих третейських судів, громадських об'єднань, їх відокремлених підрозділів, громадських об'єднань, що не мають статусу юридичної особи, підтвердження всеукраїнського статусу громадського об'єднання.

Суд встановив, що у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань наявні відомості щодо керівника Громадської організація «ДЖЕРЕЛА ДОПОМОГИ», а саме Іваночко Інна Василівна.

Суд встановив, що Управління Служби безпеки України у Львівській області звернулося з листом до начальника Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції «Щодо діяльності ГО «ДЖЕРЕЛА ДОПОМОГИ». Від 01.04.2025 № 62/62/5/3-147, згідно якого повідомлено, що діяльність ГО «ДЖЕРЕЛА ДОПОМОГИ» посягає на національну безпеку нашої держави. Керівник зазначеної організації, який уповноважений представляти інтереси всіх її членів, Іваночко І. В., 14.02.2024 року засуджена за проведення підривної діяльності проти України до 13 років позбавлення волі за частиною першою статті 111 КК України (Державна зрада).

Згідно експертої оцінки Інституту народознавства Національної академії наук України від 24.03.2025 № 53, наданої на запит Упраління Служби безпеки України, зазначено: «У результаті проведеного аналізу, діяльність керівника та співзасновника Громадської організації «ДЖЕРЕЛА ДОПОМОГИ» (код ЄДРПОУ 37879793) ОСОБА_3 та інших членів має явно виражений антидержавний характер і спрямований на підрив територіальної цілісності та суверенітету держави. Поширення проросійських наративів, маніпуляція громадською думкою та співпраця з ворожими силами є серйозною загрозою для національної безпеки, яка вимагає негайної реакції з боку державних структур.»

У свою чергу, надані разом з листом Управління Служби безпеки України у Львівській області матеріали з інтернет ресурсів підтверджують наявні ознаки протиправної діяльності керівника Громадської організації «ДЖЕРЕЛА ДОПОМОГИ».

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що діяльність відповідача спрямована на ліквідацію незалежності України, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, а також становить загрозу демократичному розвитку українського суспільства, що є порушенням вимог статті 37 Конституції України, статті 4 Закону України «Про громадські об'єднання».

Як уже зазначено вище припинення діяльності громадського об'єднання є наслідком заборони такого громадського об'єднання в разі виявлення ознак порушення громадським об'єднанням вимог статей 36, 37 Конституції України, статті 4 Закону України «Про громадські об'єднання».

З урахуванням висновку суду про те, що діяльність громадськї організації «ДЖЕРЕЛА ДОПОМОГИ» спрямована на ліквідацію незалежності України, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, а також становить загрозу демократичному розвитку українського суспільства, що підтверджується належними та допустимими доказами, суд переконаний, що зазначене громадське об'єднання підлягає забороні відповідно до статті 28 Закону України «Про громадські об'єднання» у зв'язку з виявленням ознак порушення ним вимог статті 37 Конституції України, статті 4 Закону України «Про громадські об'єднання».

За змістом частини першої статті 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

Згідно з пунктом 7 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення: про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян.

У зв'язку з цим заявлений позов належить задовольнити повністю у спосіб: заборонити діяльність Громадської організації «ДЖЕРЕЛА ДОПОМОГИ» (м. Львів, вул. О. Степанівни, буд. 24, кв. 7).

Щодо вимоги у частині покладення виконання функцій ліквідаційної комісії на орган управління юридичної особи та повідомлення про це орган, що здійснює державну реєстрацію, суд зазначає, що відповідно до частини першої статті 28 Закону України «Про громадські об'єднання» заборона громадського об'єднання має наслідком припинення його діяльності у порядку, встановленому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань». Отже, така вимога фактично стосується вже порядку виконання судового рішення про заборону громадського об'єднання, деталізація якого (порядку), з огляду на його чітке нормативне регулювання, не є необхідною у судовому рішенні. При цьому зазначений висновок суду не впливає на можливість задоволення заявленого позову у повному обсязі.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Оцінивши докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та, враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов висновку про задоволення позову повністю.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 72-77, 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Позов Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (79007, місто м. Івано-Франківськ, вул. Грюнвальдська, 11; код ЄДРПОУ 43316386 ) до Громадськї організації «ДЖЕРЕЛА ДОПОМОГИ» в особі керівника Іваночко Іванни Василівни (м. Львів, вул. О. Степанівни, буд. 24, кв. 7; код ЄДРПОУ 37879793), за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача, Управління Служби безпеки України у Львівській області (вул. Д. Вітовського, 55, м. Львів, 79000) про заборону діяльності громадського об'єднання задовольнити повністю.

Заборонити діяльність Громадської організації «ДЖЕРЕЛА ДОПОМОГИ» (м. Львів, вул. О. Степанівни, буд. 24, кв. 7; код ЄДРПОУ 37879793).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

СуддяГрень Наталія Михайлівна