Справа № 522/905/26
Провадження по справі № 1-«кс»/522/746/26
27 січня 2026 року м. Одеса
Слідчий суддя Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , розглянувши клопотання прокурора Приморської окружної прокуратури міста Одеси ОСОБА_3 , в рамках кримінального провадження № 42025163030000201 від 25.11.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 197-1 КК України, про проведення огляду, -
У провадженні слідчого відділення відділення поліції №1 Одеського районного управління поліції №1 ГУНП в Одеській області перебувають матеріали кримінального провадження № 42025163030000201 від 25.11.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 197-1 КК України.
У ході проведення досудового розслідування у вказаному кримінальному провадженні встановлено, що посадовими особами ТОВ «ФАБРИКА АКАЦІЯ» код ЄДРПОУ 04594673 здійснено самовільне будівництво будівель та споруд закладу охорони здоров'я за рахунок частини земельної ділянки, яка належить територіальній громаді м. Одеси.
Так, відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно встановлено, що у власності ТОВ «ФАБРИКА АКАЦІЯ» перебувають нежитлові будівлі та споруди, що складаються з будівель літ. «АА1», «Б», «В», «Г», «Д», «Е» за адресою: АДРЕСА_1 загальною площею 18995,7 кв.м. на підставі свідоцтва про право власності від 11.06.2009 виданого виконавчим комітетом Одеської міської ради.
Вказані будівлі та споруди розташовані на земельній ділянці загальною площею 1,4932 га за адресою: м. Одеса, вул. Розкидайлівська, 69/71, яка згідно договору купівлі продажу № 2330 від 20.07.2007 перебуває у власності ЗАТ ФІРМА «АКАЦІЯ» (на теперішній час ТОВ «ФАБРИКА АКАЦІЯ»).
Згідно вказаного договору, кадастровий номер вказаної земельної ділянки 5110137500:15:002:0003, цільове призначення: для експлуатації та обслуговування швейної фабрики.
Крім цього, в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно наявний технічний паспорт на нежитлові будівлі та споруди виданий Комунальним підприємством «Бюро технічної інвентаризації» Одеської міської ради на замовлення ТОВ «ФАБРИКА АКАЦІЯ» № б/н від 08.06.2012, згідно з яким загальна площа вказаного об'єкта складає 18995,7 кв.м.
Так, згідно довідки ТОВ «НОВЕ БТІ» від 20.07.2018 виданої ТОВ «ФАБРИКА АКАЦІЯ» за результатами технічної інтентаризації проведеної 19.07.2018 встановлено, що нежитлові будівлі та споруди експлуатуються як нежитлові будівлі та споруди закладу охорони здоров'я, а загальна площа об'єкта змінена з 18995,7 на 18851,9 кв.м. внаслідок виконання власником робіт з переобладнання та перепланування.
Також, в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно наявна довідка № 1843422 від 26.10.2018 видана ТОВ «ПРОМ-СТРОЙ ЛТД», згідно з якою загальна площа об'єкта за адресою: м. Одеса, вул. Розкидайлівська, буд. 69/71 складає 19023, 4 кв.м., а цільове призначення «нежитлових будівель та споруд» змінено на «нежитлові будівлі та споруди закладу охорони здоров'я».
У подальшому, ПП «ПРОЕКТ» на замовлення ТОВ «ФАБРИКА АКАЦІЯ» виготовлено технічний паспорт серія та номер 29-10/18 від 29.10.2018 на нежитлові будівлі закладу охорони здоров'я.
Згідно експлікації вказані будівлі та споруди закладу охорони здоров'я складаються з будівель літ. «А, А1», «Б», «В», «Г», «Д», «Е», «Ж», №1-5 огорожа, 1- мостіння загальною площею 19023,4 кв.м.
Крім цього, рішенням державного реєстратора № 43749532 від 29.10.2018 ОСОБА_4 комунального підприємства «Агенція державної реєстрації» Одеської області за заявою керівника ТОВ «ФАБРИКА АКАЦІЯ» ОСОБА_5 внесено зміни до розділу об'єкта речових прав, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна 9040951101 в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, а саме змінено загальну площу об'єкта з 18995,7 кв.м. на 19023, 4 кв.м., а також змінено тип об'єкта нерухомого майна з нежитлових будівель та споруд на «нежитлові будівлі закладу охорони здоров'я».
За інформацією наданою Управлінням державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міської ради дозвільні документи щодо виконання будівельних робіт та прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів за адресою: м. Одеса, вул. Розкидайлівська, 69/71 управлінням не реєструвались та не видавались.
Крім цього, згідно даних Публічної кадастрової карти України встановлено, що об'єкт нерухомого майна за адресою: м. Одеса, вул. Розкидайлівська, 69/71 знаходиться поза межами земельної ділянки що перебуває у власності ТОВ «ФАБРИКА АКАЦІЯ».
Таким чином, невстановленими особами проведено реконструкцію нежитлових будівель та споруд закладу охорони здоров'я зі збільшенням загальної площі об'єкта без належно розробленої проектної документації та дозвільних документів, що дають право на виконання будівельних робіт.
Враховуючи викладене, невстановленими особами за відсутності дозвільних документів на проведення будівельних робіт здійснено самовільне будівництво на самовільно зайнятій земельній ділянці, що належить територіальній громаді міста Одеса.
Вказані вище обставини можуть свідчити про численні порушення умов містобудівного, земельного законодавства та Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» під час проведення будівельних робіт за адресою: м. Одеса, вул. Розкидайлівська, будинок 69/71.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про архітектурну діяльність» від 20.05.1999 № 687-XIV (далі - Закон № 687-XIV), проект - це документація для будівництва об'єктів архітектури, що складається з креслень, графічних і текстових матеріалів, інженерних і кошторисних розрахунків, які визначають містобудівні, об'ємно-планувальні, архітектурні, конструктивні, технічні та технологічні рішення, вартісні показники конкретного об'єкта архітектури, та відповідає вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил.
Відповідно до ст. 1 Закону № 687-XIV, погодження проекту - процедура встановлення відповідності проектних рішень вихідним даним на проектування.
Згідно з п. 3.17 ДБН А.2.2-3-2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво», проектна документація - це затверджені текстові та графічні матеріали, якими визначаються містобудівні, об'ємно-планувальні, архітектурні, конструктивні, технічні, технологічні рішення, а також кошториси об'єктів будівництва.
Згідно з п. 4.8 ДБН А.2.2-3-2014 «Склад та зміст проектної документації на будівництво», проектна документація має бути розроблена з урахуванням усіх документів будівельних норм та стандартів, чинних на час її передачі у виробництво.
Відповідно до ч. 1 ст. 31 Закону № 3038-VI, проектна документація на будівництво об'єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджується замовником
Відповідно до ч. 1 ст. 34 Закону № 3038-VI, замовник має право виконувати будівельні роботи після подання замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об'єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), та щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта та які не потребують отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 376 Цивільного кодексу України, житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно вважається самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документу, який надає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотними порушеннями будівельних норм і правил.
Сукупність вищевказаних фактів свідчить про те, що невстановлені особи здійснили самовільне будівництво на самовільно зайнятій земельній тим самим вчинили кримінальне правопорушення, що являє собою самовільне проведення будівельних робіт на самовільно зайнятій земельній ділянці, яка належить територіальній громаді м. Одеси.
Приймаючи до уваги те, що здобутих на даний момент доказів недостатньо для притягнення невстановлених осіб до кримінальної відповідальності та відомості про злочин неможливо отримати в інший спосіб, з метою фіксації кримінального правопорушення, отримання доказів, притягнення у подальшому, за наявності підстав, до відповідальності винних осіб за вчинене кримінальне правопорушення, встановлення обставин, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, виникла необхідність у проведенні огляду усіх нежитлових будівель і споруд, нежитлових будівель та споруд закладу охорони здоров'я, які розташовані за адресою: м. Одеса, Розкидайлівська, будинок 69/71, земельної ділянки за вказаною адресою, а також прилеглих земельних ділянок.
У зв'язку з вищевикладеним, прокурор звернулась до суду з клопотанням про надання дозволу на проведення огляду.
У судовому засіданні прокурор вимоги клопотання підтримала та просила його задовольнити в повному обсязі.
Заслухавши слідчого та вивчивши надані матеріали, приходжу до висновку, що клопотання прокурора підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Мотиви слідчого судді
Частиною 1 ст. 9 КПК України регламентовано, що під час кримінального провадження суд, слідчий суддя, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий, інші службові особи органів державної влади зобов'язані неухильно додержуватися вимог Конституції України, цього Кодексу, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства, а за ст. 13 цього ж Кодексу, не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим судовим рішенням, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 3 ст. 26, п. 18 ч. 1 ст. 3 КПК України, слідчий суддя у кримінальному провадженні вирішує лише ті питання, які винесені на його розгляд сторонами та віднесено до його компетенції цим Кодексом, а слідчий суддя - суддя суду першої інстанції, до повноважень якого належить здійснення у порядку, передбаченому цим Кодексом, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.
Відповідно до положень статті 237 КПК України огляд місцевості, приміщення, речей та документів проводиться слідчим, прокурором з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення. Огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами цього Кодексу, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи.
Відповідно до ч. 1 ст. 234 КПК України обшук проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб.
Слідчим суддею встановлено, що в провадженні провадженні слідчого відділення відділення поліції №1 Одеського районного управління поліції №1 ГУНП в Одеській області перебувають матеріали кримінального провадження № 42025163030000201 від 25.11.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 197-1 КК України.
Описані у клопотанні фактичні обставини в сукупності з наданими прокурором поясненнями та поданими матеріалами кримінального провадження свідчать про наявність достатніх підстав вважати, що було вчинене кримінальне правопорушення.
Метою проведення огляду є встановлення обставин, що мають суттєве значення для кримінального провадження, фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення.
Слідчому судді надано достатньо доказів, які вказують на те, що знайдені відомості можуть бути використані як доказ в цьому кримінальному провадженні для встановлення дійсних обставин вчинення кримінального правопорушень та надання дозволу на його огляд забезпечить дієвість кримінального провадження.
Враховуючи обставини вчиненого кримінального правопорушення, а також характер і зміст інформації, що належить зафіксувати, огляд є найбільш доцільним та ефективним способом отримання відомостей про зазначений об'єкт нерухомості, які мають значення для досудового розслідування. Досліджені обставини вказують на те, що у органу досудового розслідування немає іншої можливості отримати доступ до цього майна, окрім як на підставі ухвали слідчого судді.
На підставі наведених підстав приходжу до висновку, що є передбачені законом необхідні і достатні підстави для проведення огляду вказаних приміщень.
Окрім цього, нормами частин 3, 7 ст. 237 КПК України визначені окремі правила проведення огляду. Так, для участі в огляді може бути запрошений потерпілий, підозрюваний, захисник, законний представник та інші учасники кримінального провадження та з метою одержання допомоги з питань, що потребують спеціальних знань, слідчий, прокурор для участі в огляді може запросити спеціалістів. Також при огляді слідчий, прокурор або за їх дорученням залучений спеціаліст має право проводити вимірювання, фотографування, звуко- чи відеозапис, складати плани і схеми, виготовляти графічні зображення оглянутого місця чи окремих речей, виготовляти відбитки та зліпки, оглядати і вилучати речі і документи, які мають значення для кримінального провадження.
Тобто норми КПК України, що регулюють проведення огляду, прямо передбачають право слідчого, прокурора для участі в огляді запрошувати спеціаліста.
Керуючись ст.ст. 9, 26, 233-237 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання прокурора Приморської окружної прокуратури міста Одеси ОСОБА_3 , про надання дозволу на огляд - задовольнити.
Надати слідчому СВ ВП №1 Одеського районного управління поліції №1 ГУНП в Одеській області ОСОБА_6 та іншим слідчим групи слідчих, а також прокурорам, які здійснюють нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва процесуальному керівнику - ОСОБА_3 та іншим прокурорам групи прокурорів у кримінальному провадженнііз залученням співробітників Національної поліції України та спеціалістів із числа Приморської районної адміністрації Одеської міської ради, Департаменту архітектури містобудування та земельних відносин Одеської міської ради, Управління ДАБК Одеської міської ради, інженерів-геодезистівдозвіл на проведення огляду усіх нежитлових будівель і споруд, нежитлових будівель та споруд закладу охорони здоров'я, які розташовані за адресою: м. Одеса, Розкидайлівська, будинок 69/71, земельної ділянки за вказаною адресою, а також прилеглих земельних ділянокз метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення у кримінальному провадженні за № 42025163030000201 від 25.11.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 197-1 КК України.
Встановити строк дії ухвали протягом одного місяця з дня її постановлення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_7
27.01.2026