ПРИМОРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ОДЕСИ1
27 січня 2026 року м. Одеса
Слідчий суддя Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 ,
за участю секретаря - ОСОБА_2 ,
прокурора - ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання старшого слідчого СВ ВП №2 Одеського районного управління поліції №1 ГУНП в Одеській області ОСОБА_4 , поданого в рамках кримінального провадження № 12026162510000027 від 06.01.2026 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, про дозвіл на проведення огляду, -
встановив:
Слідчому судді Приморського районного суду м. Одеси надійшло клопотання старшого слідчого СВ ВП №2 Одеського районного управління поліції №1 ГУНП в Одеській області ОСОБА_4 , погоджене прокурором Приморської окружної прокуратури м. Одеси ОСОБА_5 про дозвіл на проведення огляду, у кримінальному провадженні № 12026162510000027, відомості про яке 06.01.2026 року внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
На обґрунтування клопотання слідчий зазначає, що у провадженні слідчого відділення відділу поліції № 2 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області перебувають матеріали кримінального провадження № 12026162510000027 від 06.01.2026 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що 05 січня 2026 року до чергової частини відділу поліції № 2 Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області надійшло повідомлення на спеціальну лінію «102» від старшого оперуповноваженого Управління стратегічних розслідувань в Одеській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України ОСОБА_6 , про можливе вчинення кримінального правопорушення у сфері використання бюджетних коштів.
У зазначеному повідомленні викладено відомості про те, що службові особи товариства з обмеженою відповідальністю «Енергорежим» (код ЄДРПОУ 36794946), діючи умисно, з корисливих мотивів, з метою незаконного заволодіння бюджетними коштами, у ході виконання будівельних робіт на підставі договору підряду № 244 від 20.11.2025, укладеного з комунальною установою «Одеський зоопарк», зловживаючи наданими їм договірними та організаційно-розпорядчими повноваженнями, вчинили дії, спрямовані на завищення вартості та обсягів фактично виконаних робіт.
Зокрема, службові особи ТОВ «Енергорежим», достовірно усвідомлюючи фактичний обсяг виконаних будівельних робіт, внесли завідомо недостовірні відомості до офіційних документів, а саме до актів приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2в, та довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за формою КБ-3, у яких відобразили роботи, що фактично виконані не були, або виконані частково, з істотним відхиленням від проектно-кошторисної документації, а також завищили їх обсяги, кількісні показники та вартість.
На підставі зазначених офіційних документів, які містили недостовірні відомості, Замовником - КУ «Одеський зоопарк» було здійснено оплату виконаних робіт за рахунок коштів місцевого бюджету, що призвело до безпідставного перерахування грошових коштів на рахунки ТОВ «Енергорежим».
Під час проведення досудового розслідування, 05.01.2026 старшим слідчим слідчого відділення відділу поліції № 2 Одеського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Одеській області ОСОБА_4 , згідно вимог ст. ст. 223, 233, 234, 235, 236, 237 КПК України в період часу з 16 години 17 хвилин по 18 годину 04 хвилину знаходячись за адресою: Одеська область, місто Одеса, вулиця Новощіпний ряд, будинок 25, за місцем розташування Комунальної установи «Одеський зоологічний парк загальнодержавного значення» було проведено огляд території зоопарку в ході якого нічого не вилучалось.
Натомість встановлено, що 20.11.2025 між Комунальною установою «Одеський зоологічний парк загальнодержавного значення» в особі директора ОСОБА_7 , який(яка) діє на підставі Положення, (далі - Замовник), з однієї сторони, та ТОВ “ЕНЕРГОРЕЖИМ», в особі директора ОСОБА_8 , який діє на підставі Статуту (далі - Підрядник), з другої сторони, а разом - Сторони, керуючись положеннями Цивільного кодексу України, Закону України «Про публічні закупівлі» (далі - Закон) та з урахуванням Особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України “Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12 жовтня 2022 р. № 1178 (далі - Особливості), було украдено Договір підряду № 244.
Пунктом 1.1. вказано, що згідно умов цього Договору Пiдрядник зобов'язується, на свiй ризик виконати та здати Замовнику в установлений цим Договором строк закiнченi роботи згідно п. 1.2 цього Договору, а Замовник зобов'язується передати необхідну для виконання робіт проектну документацію (за наявності). Найменування робіт, що мають бути виконані Підрядником: «Капітальний ремонт системи опалення із заміною котельного обладнання (роботи з усунення аварій в бюджетній установі) Комунальної установи “Одеський зоологічний парк загальнодержавного значення» за адресою: м.Одеса, вул.Новощіпний ряд, 25» (ДК 021:2015 (CPV) - 45453000-7 Капітальний ремонт і реставрація).
У пункті 1.2. Договору вказано, що слад та обсяги робiт, що мають бути виконані Підрядником, визначено у відповідності до додатків до цього Договору, які є невід'ємною його частиною.
В той же час, п. 1.3. визначає місце виконання робіт: Україна, 65007, Одеська область, місто Одеса, вул. Новощіпний ряд, 25.
Пунктами 2.1. - 2.4. розділу 2 «Строки виконання робiт» у цьому договорі зазначено, що строки виконання робіт встановлюються згідно цього Договору і визначаються датою їх початку та закінчення. Невід'ємною частиною цього Договору є календарний графік виконання робіт, в якому визначаються дати початку та закінчення робіт, передбачених Договором.
Підрядник забезпечує завершення виконання робіт згідно цього Договору у строк не більше ніж до 25.12.2025 року.
Датою закінчення робіт вважається дата їх прийняття Замовником. Виконання робіт (їх окремого етапу) може бути закінчено достроково та за згодою Замовника.
Строки виконання робіт можуть бути змiненi з внесенням відповідних змін у цей Договір у випадках, що передбачені чинним законодавством, в тому числі з урахуванням вимог Особливостей.
Пунктами 3.1. - 3.5. розділу 3 «Ціна договору» визначено, що загальна вартість цього Договору визначається у відповідності до розрахунку договірної ціни, що є невід'ємною частиною цього Договору, та становить 4 701 245,10 грн. (Чотири мільйона сімсот одна тисяча двісті сорок п'ять гривень 10 копійок) в тому числі ПДВ 20 % - 783'540.85 грн. Договірна ціна визначається на підставі Кошторисних норм України «Настанова з визначення вартості будівництва».
Договірна ціна згідно цього Договору є твердою.
З урахуванням вимог Закону та Особливостей, необхідність виконання додаткових робіт (їх обсяги та витрати на виконання таких робіт) згідно об'єкту, не врахованих проектною документацією та цим Договором, не може бути предметом даного Договору.
Ціна цього договору може бути зменшена Сторонами у випадках, що передбачені згідно п. 19 Особливостей.
Джерело фінансування робіт згідно цього Договору: кошти місцевого бюджету*. (Визначається сторонами під час укладення договору підряду та згідно фактично затверджених бюджетних асигнувань для Замовника на фінансування закупівлі.).
Водночас, у ході проведення огляду місця виконання будівельних робіт, здійсненого у встановленому законом порядку, за участю уповноважених осіб та із застосуванням технічних засобів фіксації, було об'єктивно зафіксовано факти невиконання частини робіт, передбачених умовами договору підряду № 244 від 20.11.2025, а саме: відсутність окремих конструктивних елементів, матеріалів та інженерних рішень, зазначених у актах КБ-2в та довідках КБ-3; виконання окремих видів робіт не в повному обсязі або з порушенням технологічних вимог; невідповідність фактичного стану об'єкта даним, відображеним у первинній обліковій та звітній будівельній документації; наявність розбіжностей між задекларованими та реально виконаними обсягами робіт, що має істотне значення для визначення їх вартості.
Зазначені обставини свідчать про те, що частина грошових коштів, сплачених Замовником за виконання будівельних робіт, була перерахована безпідставно, оскільки відповідні роботи фактично не виконувалися, що підтверджується результатами огляду та первинними матеріалами перевірки.
Таким чином, унаслідок умисних протиправних дій службових осіб ТОВ «Енергорежим» було привласнено бюджетні кошти, чим завдано матеріальної шкоди комунальній установі «Одеський зоопарк» на суму, яка підлягає уточненню та встановленню в ході досудового розслідування, що за попередньою правовою кваліфікацією утворює ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
У зв'язку з чим, 10.01.2026 року старшим слідчим ОСОБА_4 винесено постанову про призначення судової будівельно-технічної експертизи за експертною спеціальністю 10.6 «Дослідження об'єктів нерухомості, будівельних матеріалів, конструкцій та відповідних документів» призначену у кримінальному провадженні № 12026162510000027, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 06.01.2026 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України та направлено судовому експерту ОСОБА_9 (свідоцтво №94-23/П від 05.12.2023) для організації належного виконання.
В подальшому, 19.01.2026 до СВ ВП № 2 ОРУП № 1 ГУНП в Одеській області надійшло клопотання судового експерта ОСОБА_9 про надання безперешкодного доступу до об'єкту дослідження: «Капітальний ремонт системи опалення із заміною котельного обладнання (роботи з усунення аварій в бюджетній установі) Комунальної установи «Одеський зоологічний парк загальнодержавного значення» за адресою: м.Одеса, вул.Новощіпний ряд, 25» (ДК 021:2015 (CPV) - 45453000-7 Капітальний ремонт і реставрація).
Відповідно до клопотання судового експерта ОСОБА_9 , потрібно відповідно до вимог ст. 237 КПК України провести огляд вищевказаного об'єкту нерухомості де здійснювався капітальний ремонт.
У слідства є підстави вважати, що проведення огляду, без відповідної ухвали слідчого судді, на підставі ст.ст. 233, 237 КПК України, може бути неможливою у зв'язку із неотриманням відповідної згоди у фактичного користувача/власника зазначеної будівлі.
Відповідно до інформаційних довідок за № 459359789, 459359954, від 06.01.2026 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна - встановлено, що право власності на земельну ділянку, та об'єкти нерухомості а саме нежитлові будівлі та споруди "Одеського зоологічного парку загальнодержавного значення" за адресою: Одеська обл., м. Одеса, вулиця Новощіпний ряд, будинок 25 зареєстровано за Територіальною громадою міста Одеси в особі Одеської міської ради, код ЄДРПОУ: 26597691, країна реєстрації: Україна, з правом оперативного управління Комунальною установою «Одеський зоологічний парк загальнодержавного значення», код ЄДРПОУ: 02219955, країна реєстрації: Україна.
У зв'язку з вищевикладеним, з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення - здобуття доказової інформації про виявлені порушення встановлених діючим законодавством норм, а також встановлення відповідності фактично виконаних робіт - обсягу, характеру та переліку робіт, що визначені проектно-кошторисною документацією та договірною ціною на підставі укладеного вищевказаного договору підряду, та встановлення осіб причетних до вчинення злочину, а також з метою фіксації слідів злочину, вилучення об'єктів, що підлягають дослідженню та відібрання зразків для забезпечення проведення відповідної судової експертизи, виникла потреба у зверненні із клопотанням про надання дозволу на проведення огляду будівель та приміщень за адресою: Одеська обл., м. Одеса, вулиця Новощіпний ряд, будинок 25 із залученням відповідного судового експерта ОСОБА_9 .
Під час проведення огляду планується виявити та зафіксувати шляхом вилучення об'єктів, що підлягають дослідженню та відібрання необхідних зразків з метою забезпечення проведення відповідної судової експертизи, яка може підтвердити або спростувати факт порушення вимог чинного законодавства.
Отримана в ході огляду інформація та вилучені об'єкти, що підлягають дослідженню в рамках вказаного кримінального провадження в подальшому виступатиме доказами.
В той же час, отримати органам досудового розслідування доступ до вищевказаних об'єктів та інформації, у добровільному порядку шляхом витребування відповідно до ч.2 ст.93 КПК України чи проведення інших слідчих дій є неможливим, оскільки повідомлення про намір отримати такі відомості, може призвести до знищення чи спотворення відповідних об'єктів та інформації особами, які мають доступ до вищевказаної будівлі.
Таким чином, проведення огляду у даному випадку є необхідною та доцільною слідчою дією, яка забезпечить виконання вимог ст. 2 КПК України, щодо швидкого, повного та неупередженого розслідування злочину та притягнення винних осіб до відповідальності.
Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав та просив його задовольнити з підстав наведених у ньому.
Заслухавши прокурора, дослідивши клопотання та матеріали, якими слідчий та прокурор обґрунтовують доводи клопотання, слідчий суддя дійшов до висновку, що клопотання є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Статтею 13 КПК України встановлено, що не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим судовим рішенням, крім випадків, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до статті 30 Конституції України, не допускається проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду чи обшуку інакше як за вмотивованим рішенням суду. У невідкладних випадках, пов'язаних із врятуванням життя людей та майна чи з безпосереднім переслідуванням осіб, які підозрюються у вчиненні злочину, можливий інший, встановлений законом, порядок проникнення до житла чи до іншого володіння особи, проведення в них огляду і обшуку.
Статтею 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров'я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
Відповідно до частини 2 статті 91 КПК України, доказування полягає у збиранні, перевірці та оцінці доказів з метою встановлення обставин, що мають значення для кримінального провадження.
Згідно з ч. 1 ст. 233 КПК України, ніхто не має права проникнути до житла чи іншого володіння особи з будь-якою метою, інакше як лише за добровільною згодою особи, яка ними володіє, або на підставі ухвали слідчого судді, крім випадків, установлених частиною третьою цієї статті.
Відповідно до ч. 1 ст. 237 КПК України, з метою виявлення та фіксації відомостей щодо обставин вчинення кримінального правопорушення слідчий, прокурор проводять огляд місцевості, приміщення, речей та документів.
Частиною 2 ст. 237 КПК України визначено, що огляд житла чи іншого володіння особи здійснюється згідно з правилами цього Кодексу, передбаченими для обшуку житла чи іншого володіння особи.
Згідно ч. 3 ст. 237 КПК України, для участі в огляді може бути запрошений потерпілий, підозрюваний, захисник, законний представник та інші учасники кримінального провадження. З метою одержання допомоги з питань, що потребують спеціальних знань, слідчий, прокурор для участі в огляді може запросити спеціалістів.
Частиною 7 ст. 237 КПК України передбачено, що при огляді слідчий, прокурор або за їх дорученням залучений спеціаліст має право проводити вимірювання, фотографування, звуко- чи відеозапис, складати плани і схеми, виготовляти графічні зображення оглянутого місця чи окремих речей, виготовляти відбитки та зліпки, оглядати і вилучати речі і документи, які мають значення для кримінального провадження. Предмети, які вилучені законом з обігу, підлягають вилученню незалежно від їх відношення до кримінального провадження. Вилучені речі та документи, що не відносяться до предметів, які вилучені законом з обігу, вважаються тимчасово вилученим майном.
З наданих слідчому судді матеріалів вбачається, що слідчим відділом ВП №2 ОРУП №1 ГУНП в Одеській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12026162510000027 від 06.01.2026 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
Постановою слідчого від 10 січня 2026 року у цьому кримінальному провадженні призначено судову будівельно-технічну експертизу, предметом якої є «Капітальний ремонт системи опалення із заміною котельного обладнання (роботи з усунення аварій в бюджетній установі) Комунальної установи «Одеський зоологічний парк загальнодержавного значення» за адресою: м.Одеса, вул.Новощіпний ряд, 25» (ДК 021:2015 (CPV) - 45453000-7 Капітальний ремонт і реставрація), проведення якої доручено судовому експерту ОСОБА_9 (свідоцтво №94-23/П від 05.12.2023).
В ході виконання експертизи судовий експерт 19 січня 2025 року подав клопотання в якому, крім іншого, просив надати йому безперешкодний доступ до об'єкта огляду, вказаного в постанові.
Згідно даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно право власності на земельну ділянку, та об'єкти нерухомості а саме нежитлові будівлі та споруди «Одеського зоологічного парку загальнодержавного значення» за адресою: Одеська обл., м. Одеса, вулиця Новощіпний ряд, будинок 25 зареєстровано за Територіальною громадою міста Одеси в особі Одеської міської ради, код ЄДРПОУ: 26597691, країна реєстрації: Україна, з правом оперативного управління Комунальною установою «Одеський зоологічний парк загальнодержавного значення», код ЄДРПОУ: 02219955, країна реєстрації: Україна.
Таким чином, беручи до уваги все вище викладене та враховуючи те, що з матеріалів кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що проведення огляду, про який просить слідчий має суттєве значення для встановлення важливих для досудового розслідування обставин, слідчий суддя приходить до висновку, що існує необхідність в наданні дозволу на проведення огляду будівель та приміщень Комунальної установи «Одеський зоологічний парк загальнодержавного значення», код ЄДРПОУ: 02219955, що розташований за адресою: Одеська обл., м. Одеса, вулиця Новощіпний ряд, будинок 25, з метою виявлення та фіксації відомостей, які можуть бути використані, як доказ факту чи обставин, що встановлюється під час кримінального провадження, а тому клопотання слідчого підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 222, 234, 235 КПК України, слідчий суддя,-
постановив:
Клопотання старшого слідчого СВ ВП №2 Одеського районного управління поліції №1 ГУНП в Одеській області капітана поліції ОСОБА_4 , про надання дозволу на проведення огляду - задовольнити.
Надати дозвіл старшому слідчому слідчого відділення відділу поліції № 2 Одеського районного управління поліції № 1 ГУНП в Одеській області ОСОБА_4 , та/або слідчим, які входять до складу слідчої групи у кримінальному провадженні № 12026162510000027 від 06.01.2026 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України, прокурору Приморської окружної прокуратури міста Одеси ОСОБА_5 та/або прокурорам, які входять до групи прокурорів, на проведення санкціонованого огляду будівель та всіх приміщень будівлі Комунальної установи «Одеський зоологічний парк загальнодержавного значення» (код ЄДРПОУ 02219955), розташованої за адресою: Одеська область, м. Одеса, вулиця Новощіпний ряд, 25, в яких проводився капітальний ремонт на підставі договору підряду № 244 від 20.11.2025, із залученням судового експерта ОСОБА_9 (свідоцтво № 94-23/П від 05.12.2023).
Встановити строк дії ухвали протягом одного місяця з дня її постановлення.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя
Приморського районного суду м. Одеси ОСОБА_1
Єдиний унікальний номер справи: №522/172/26
Номер провадження № 1-кc/ 522/770/26
Слідчий суддя- ОСОБА_1