Єдиний унікальний номер 725/12024/25
Номер провадження 3/725/2922/25
22.01.2026 року м. Чернівці
Суддя Чернівецького районного суду міста Чернівців Войтун О.Б., розглянувши матеріали які надійшли від Управління патрульної поліції в Чернівецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого по АДРЕСА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП,-
До Чернівецького районного суду міста Чернівців надійшов протокол серії ЕПР1 №540093 відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Відповідно до протоколу 13.12.2025 року о 20 год. 32 хв. у м. Чернівці по вул. Старожучківський шлях, 13-А, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом «NISSAN vanette» реєстраційний номер НОМЕР_1 з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме звужені зіниці не реагують на світло, поведінка яка не відповідає обстановці, виражене тремтіння пальців рук. Від проходження огляду на стан сп'яніння водій відмовився в медичному закладі, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху України, та його дії працівниками поліції кваліфіковано за ч. 1 ст. 130 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що не відмовився від проходження огляду на стан наркотичного сп'яніння.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 дослідивши письмові матеріали вказаної адміністративної справи та відеозаписи, суддя вважає, що справа підлягає поверненню на доопрацювання, виходячи з наступних підстав.
Так, відповідно до змісту ст. 245 КУпАП завданнями провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, зокрема, такі питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
У відповідності до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Як вбачається зі змісту ст. 130 КУпАП об'єктивна сторона вказаного правопорушення полягає у керуванні транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до змісту п. 2.5 ПДР України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Санкція ч. 1 ст. 130 КУпАП передбачає накладення адміністративного стягнення на водіїв у виді штрафу та позбавлення права керування транспортними засобами і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У матеріалах справи наявна довідка про те, що станом на 13.12.2025 року ОСОБА_1 не отримував посвідчення водія.
Поряд з цим за змістом даної довідки не можливо прийти до однозначного висновку чи ОСОБА_1 взагалі не отримував посвідчення водія, тобто не набував спеціального права, чи він був раніше позбавлений такого права та повторно не отримував посвідчення водія.
Сам ОСОБА_1 наведене не зміг пояснити.
Оскільки наявність чи відсутність у особи спеціального права в даному випадку права керування транспортними засобами має вагоме значення для повного, всебічного та об'єктивного розгляду вказаної справи, вважаю за доцільне повернути вказану адміністративну справу начальнику Управління патрульної поліції в Чернівецькій області на доопрацювання, для усунення недоліків вказаних у постанові.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 251, 256, 278, 283 КУпАП,-
Адміністративну відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого по АДРЕСА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП, за ч. 1 ст. 130 КУпАП повернути начальнику Управління патрульної поліції в Чернівецькій області Департаменту патрульної поліції Національної поліції України, для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Чернівецького районного
суду міста Чернівців Войтун О. Б.