справа № 754/7542/25
провадження № 33/824/4644/2025
11 листопада 2025 року м. Київ
Київський апеляційний суд
в складі судді Кирилюк Г. М.,
при секретарі Черняк Д. Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу захисника ОСОБА_1 - адвоката Смєхнова Володимира Афанасійовича на постанову Деснянського районного суду міста Києва від 19 серпня 2025 року в складі судді Банах О.Л., в справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
встановив:
Відповідно до протоколу №78 про адміністративне правопорушення від 08 травня 2025 року, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді головного спеціаліста 3-го відділу (документального забезпечення) 2-го управління (організаційно-аналітичної роботи та забезпечення діяльності) Департаменту кіберполіції Національної поліції України, маючи 9 ранг державного службовця в межах категорії "В" посад державної служби та будучи суб'єктом декларування відповідно до п.п. "в" п.1 ч.1 ст. 3 Закону України від 14.10.2014 №1700-VІІ «Про запобігання корупції» ( далі - Закон), суб'єктом згідно Примітки до ст. 172-6 КУпАП, в порушення частини 1 статті 45 та п. 2-7 розділу XIII Закону, несвоєчасно без поважних причин подала 31.03.2024 о 16 год. 30 хв., шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічну за 2021 рік декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до протоколу №79 про адміністративне правопорушення від 08 травня 2025 року, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді головного спеціаліста 3-го відділу (документального забезпечення) 2-го управління (організаційно-аналітичної роботи та забезпечення діяльності) Департаменту кіберполіції Національної поліції України, маючи 9 ранг державного службовця в межах категорії "В" посад державної служби та будучи суб'єктом декларування відповідно до п.п. "в" п.1 ч.1 ст. 3 Закону України від 14.10.2014 №1700-VІІ «Про запобігання корупції» ( далі - Закон), суб'єктом згідно Примітки до ст. 172-6 КУпАП, в порушення частини 1 статті 45 та п. 2-7 розділу XIII Закону, несвоєчасно без поважних причин подала 31.03.2024 о 13 год. 19 хв., шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, щорічну за 2022 рік декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення №80 від 08 травня 2025 року, ОСОБА_1 , припиняючи з 15.08.2023 діяльність на посаді головного спеціаліста 3-го відділу (документального забезпечення) 2-го управління (організаційно-аналітичної роботи та забезпечення діяльності) Департаменту кіберполіції Національної поліції України, маючи 9 ранг державного службовця в межах категорії "В" посад державної служби та будучи суб'єктом декларування відповідно до п.п. "в" п.1 ч.1 ст. 3 Закону України від 14.10.2014 №1700-VІІ «Про запобігання корупції» ( далі - Закон), суб'єктом згідно Примітки до ст. 172-6 КУпАП, як особа яка припиняє діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, в порушення абзацу першого ч. 2 ст. 45 та п. 2-7 розділу ХІІІ Закону, несвоєчасно без поважних причин подала 31.03.2024 о 14 год. 39 хв. шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави та місцевого самоврядування за період не охоплений раніше поданими деклараціями ( далі - декларація типу "при звільненні"), чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
Постановою Деснянського районного суду міста Києва від 16 травня 2025 року матеріали справ про адміністративні правопорушення №3/754/2213/25, №3/754/2214/25, №3/754/2215/25 про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, об'єднано в одне провадження, якому присвоєно номер 3/754/2213/25 (справа №754/7542/25).
Постановою Деснянського районного суду міста Києва від 19 серпня 2025 року провадження по справі відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6, ч. 1 ст. 172-6, ч. 1 ст. 172-6 КУпАП закрито в зв'язку з закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності.
Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що 6-місячний строк з дня виявлення правопорушення розпочався 15.02.2025 року та закінчився 15.08.2025 року. Враховуючи, що на час розгляду адміністративної справи спливли строки, визначені ч. 4 ст. 38 КУпАП, вчинене правопорушення не є триваючим, провадження по справі підлягає закриттю.
11.09.2025 захисник ОСОБА_1 - адвокат Смєхнов В.А. подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Деснянського районного суду міста Києва від 19 серпня 2025 року, а провадження по справі закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Доводи апеляційної скарги обґрунтовано тим, що ОСОБА_1 працювала в Департаменті кіберполіції Національної поліції України на посаді головного спеціаліста 3-го відділу (документального забезпечення) 2-го управління (організаційно-аналітичної роботи та забезпечення діяльності) і звільнилася з цієї посади 15 серпня 2023 року.
Згідно із Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про запобігання корупції" щодо особливостей застосування законодавства у сфері запобігання корупції в умовах воєнного стану №2381-ІХ від 08.07.2022 Розділ XIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про запобігання корупції" доповнено пунктом 2-7 такого змісту: " 2-7. Установити, що суб'єкт декларування зобов'язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, кінцевий строк подання якої припадає на період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні", протягом дев'яноста календарних днів з дня його припинення чи скасування...".
З аналізу цього пункту вбачається, що кінцевий строк подачі декларацій під час дії воєнного стану був визначений строком в дев'яносто календарних днів з дня припинення чи скасування воєнного стану.
Однак, у протоколах №78, 79, 80 про адміністративні правопорушення норма пункту 27 Прикінцевих положень викладена в редакції Закону № 3384-IX від 20.09.2023, який набув чинності 12 жовтня 2023 року, тобто після звільнення ОСОБА_1 з Департаменту кіберполіції Національної поліції України.
Станом на 12 жовтня 2023 року ОСОБА_1 вже не мала статусу державного службовця, а тому не була суб'єктом відповідальності за Законом України "Про запобігання корупції".
У відповідності до ст. 58 Конституції України Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
Апеляційна скарга також містить клопотання про поновлення строку на апеляційне оскарження, яке обґрунтоване тим, що вперше апеляційну скаргу було подано 27.08.2025, проте постановою Київського апеляційного суду від 04 вересня 2025 року її було повернуто з підстав порушення вимог ч. 2 ст. 271 КУпАП - ненадання до ордеру на надання правової (правничої) допомоги витягу з договору від 08 травня 2025 року, в якому зазначено його повноваження або обмеження його прав на вчинення окремих процесуальних дій як захисника, засвідченого підписами сторін.
У зв'язку з тим, що він випадково не долучив до апеляційної скарги витяг з договору б/н від 08 травня 2025 року, просив поновити процесуальний строк на подання апеляційної скарги.
Згідно з ч. 2 ст. 294 КУпАП постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу. Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.
Причини пропуску строку оскарження судового рішення є поважними, якщо обставини, які зумовили такі причини, є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що оскаржує судове рішення, пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належними доказами.
Враховуючи ту обставину, що апеляційну скаргу на постанову Деснянського районного суду м. Києва від 19 серпня 2025 року вперше було подано 27 серпня 2025 року, тобто у визначений законом строк, а також з огляду на причини її повернення постановою суду апеляційної інстанції від 04 вересня 2025 року, наявні підстави для поновлення строку на апеляційне оскарження.
В судовому засіданні захисник ОСОБА_1 - адвокат Смєхнов В. А. апеляційну скаргу підтримав та просив задовольнити.
Прокурор Сказко Р. І. просив в задоволенні апеляційної скарги відмовити.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, наказом керівника Департаменту кіберполіції Національної поліції України від 30.05.2022 №141 о/с, ОСОБА_1 , яка прибула у порядку переведення з Департаменту боротьби з наркозалежністю (міжрегіональний територіальний орган) призначено головним спеціалістом 3-го відділу (документального забезпечення) 2-го управління (організаційно-аналітичної роботи та забезпечення діяльності) із збереженням раніше встановленого 9-го рангу державного службовця.
Наказом керівника Департаменту кіберполіції Національної поліції України від 07.08.2023 №194 о/с, відповідно до пункту 3 ч. 1 статті 83 Закону України "Про державну службу" припинено державну службу ОСОБА_1 за угодою сторін та звільнено її з посади з 15 серпня 2023 року.
Відповідно до абзацу п'ятнадцятого частини першої статті 1 Закону України "Про запобігання корупції" із змінами, внесеними згідно із Законами № 1975-VIII від 23.03.2017, № 140-IX від 02.10.2019, суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Відповідно до положень статті 45 цього Закону в редакції, станом на 15.08.2023, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в" і "г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в" і "г" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в" і "г" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Законом №2381-ІХ від 08.07.2022 "Про внесення змін до Закону України "Про запобігання корупції" щодо особливостей застосування законодавства у сфері запобігання корупції в умовах воєнного стану" розділ ХІІІ "Прикінцеві положення" доповнено, зокрема, пунктом 27 такого змісту:
" 2-7. Установити, що суб'єкт декларування зобов'язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, кінцевий строк подання якої припадає на період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні", протягом дев'яноста календарних днів з дня його припинення чи скасування".
Законом №3384-ІХ від 20.09.2023 "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану" , який набрав чинності 12 жовтня 2023 року, частину другу статті 45 Закону України "Про запобігання корупції" викладено в такій редакції:
"2. Особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Цим же Законом у розділі ХІІІ "Прикінцеві положення" Закону України "Про запобігання корупції" пункт 27 викладено в такій редакції:
"2-7. Установити, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше".
Таким чином, з 12 жовтня 2023 року здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VІІ Закону України "Про запобігання корупції" було відновлено у повному обсязі. Строк подання щорічної декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий 2021 та 2022 роки, а також на подання декларації особи, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, визначено не пізніше 31 січня 2024 року.
Як вбачається з матеріалів справи, перебуваючи на посаді головного спеціаліста 3-го відділу (документального забезпечення) 2-го управління (організаційно-аналітичної роботи та забезпечення діяльності) Департаменту кіберполіції Національної поліції України, маючи 9 ранг державного службовця в межах категорії "В" посад державної служби та будучи суб'єктом декларування відповідно до п.п. "в" п.1 ч.1 ст. 3 Закону України від 14.10.2014 №1700-VІІ «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік подала 30.03.2024, за 2022 рік - 31.03.2024.
Днем припинення діяльності ОСОБА_1 , зазначеної у пункті 1, підпунктах "а", "в" і "г" пункту 2 частини першої статті 3 Закону України "Про запобігання корупції" є 15.08.2023 року, а тому, не подавши протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, остання відповідно до пункту 27 у розділі ХІІІ "Прикінцеві положення" Закону України "Про запобігання корупції" в редакції Закону №3384-ІХ від 20.09.2023 повинна була подати таку декларацію не пізніше 31 січня 2024 року.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 подала декларацію особи, що припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, лише 31.03.2024.
Частина 1 ст. 172-6 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно примітки до статті 172-6 КУпАП, суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до ч. 1, 2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
З огляду на викладене, підстави для висновку про те, що до ОСОБА_1 застосовано закон, який не мав зворотної дії в часі, а також, що станом на 12 жовтня 2023 року остання вже не була суб'єктом декларування та не була зобов'язана подавати декларацію відповідно до Закону України "Про запобігання корупції" є необґрунтованими.
Згідно з п. 7 частини першої ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за обставин закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Закінчення строків накладення адміністративних стягнень є підставою, що виключає провадження у справі на будь-якій стадії, що унеможливлює здійснення будь-яких заходів, спрямованих на притягнення особи до адміністративної відповідальності.
За установлених обставин, апеляційний суд робить висновок, що доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують та на їх правильність не впливають, відтак апеляційний суд не убачає підстав для скасування оскаржуваної постанови.
Керуючись ст. 294 КУпАП суд
постановив:
Поновити захиснику ОСОБА_1 - адвокату Смєхнову Володимиру Афанасійовичу строк на апеляційне оскарження постанови Деснянського районного суду міста Києва від 19 серпня 2025 року.
Апеляційну скаргу захисника ОСОБА_1 - адвоката Смєхнова Володимира Афанасійовича залишити без задоволення.
Постанову Деснянського районного суду міста Києва від 19 серпня 2025 року залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її винесення, є остаточною й оскарженню не підлягає.
Суддя Г. М. Кирилюк