Справа № 420/24289/25
26 січня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабенка Д.А., розглянувши в письмовому провадженні заяву позивача в порядку ст. 382 КАС України про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №420/24289/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 10.10.2025 у справі №420/24289/25:
визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром з 01.02.2023, з 01.03.2023, з 01.04.2023, з 01.05.2023, з 01.06.2023, з 01.07.2023, з 01.08.2023, з 01.09.2023, з 01.10.2023, з 01.11.2023, з 01.12.2023, з 01.01.2024, з 01.02.2024, з 01.03.2024, з 01.04.2024, з 01.05.2024, з 01.06.2024, з 01.07.2024, з 01.08.2024, з 01.09.2024, з 01.10.2024, з 01.11.2024, з 01.12.2024, з 01.01.2025, з 01.02.2025, з 01.03.2025, з 01.04.2025, з 01.05.2025, з 01.06.2025;
зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.02.2023, з 01.03.2023, з 01.04.2023, з 01.05.2023, з 01.06.2023, з 01.07.2023, з 01.08.2023, з 01.09.2023, з 01.10.2023, з 01.11.2023, з 01.12.2023, з 01.01.2024, з 01.02.2024, з 01.03.2024, з 01.04.2024, з 01.05.2024, з 01.06.2024, з 01.07.2024, з 01.08.2024, з 01.09.2024, з 01.10.2024, з 01.11.2024, з 01.12.2024, з 01.01.2025, з 01.02.2025, з 01.03.2025, з 01.04.2025, з 01.05.2025, з 01.06.2025 без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.10.2025 у справі №420/24289/25 набрало законної сили 11.11.2025.
06.01.2026 до суду від позивача надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в порядку ст.382 КАС України, в якій представник позивача просить:
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду, яке прийнято 10.10.2025 р. у справі №420/24289/25 в частині перерахунку позивачеві пенсії.
В обґрунтування вказаної заяви позивач вказав, що листом від 18.11.2025 р., він звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою виконати рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.10.2025 р. у справі №420/24289/25 в частині здійснення перерахунку пенсії.
Листом від 17.12.2025 р. за № 40021-3839/1-02/8-1500/25 відповідач повідомив позивача, що перерахунок пенсії позивача буде проведено у порядку черговості.
Як вказує позивач, відповідач в порушення існуючого законодавства з власної видуманої ініціативи визначає порядок виконання судового рішення, яке набирає силу закону з дати його ухвалення, нехтуючи при цьому приписами ст. 325 КАС України яка визначає, що Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення. Неприпустимим для суб'єкта владних повноважень встановлювати черговість виконання судових рішень, які набрали законної сили, оскільки жодним нормативно-правовим актом йому це не визначено.
Відповідно до статті 382 КАС України в адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Наведена стаття також передбачає, що суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
З огляду на вказане, позивач просить задовольнити вказану заяву.
Від представника відповідача заяв, клопотань та заперечень до суду не надходило.
Розглянувши подану в порядку ст.382 КАС України заяву, суд зазначає про наступне.
Відповідно до ст.129-1 Конституції України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
За приписами ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Одним із способів судового контролю за виконанням судового рішення є зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За приписами ч.1 ст.382 КАС України, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Згідно із ч.1 ст.382-1 КАС України, суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення (ч.2 ст.382-1 КАС України).
Згідно ч. 6 ст.382-1 КАС України, ухвала суду про задоволення заяви та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення є остаточною і оскарженню не підлягає. Заперечення на таку ухвалу включаються до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене частиною першою статті 382-3 цього Кодексу.
Відповідно до ч.3 ст.382-1 КАС України, встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Верховний Суд у постанові від 20.02.2019 р. у справі №806/2143/15, звертав увагу на те, що застосування ст.382 КАС України має на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставою її застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи - позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Як вже вказувалось вище, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 10.10.2025 у справі №420/24289/25 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.02.2023, з 01.03.2023, з 01.04.2023, з 01.05.2023, з 01.06.2023, з 01.07.2023, з 01.08.2023, з 01.09.2023, з 01.10.2023, з 01.11.2023, з 01.12.2023, з 01.01.2024, з 01.02.2024, з 01.03.2024, з 01.04.2024, з 01.05.2024, з 01.06.2024, з 01.07.2024, з 01.08.2024, з 01.09.2024, з 01.10.2024, з 01.11.2024, з 01.12.2024, з 01.01.2025, з 01.02.2025, з 01.03.2025, з 01.04.2025, з 01.05.2025, з 01.06.2025 без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням раніше виплачених сум.
При цьому, позивачем до заяви про встановлення судового контролю додано копію заяви позивача від 18.11.2025 до ГУ ПФУ в Одеській області, в якій позивач просить відповідача здійснити перерахунок та виплату його пенсії на підставі вищевказаного рішення суду, за результатами чого про прийняте рішення письмово повідомити та надати на адресу позивача копію протоколу про здійснення перерахунку пенсії за грудень 2025 року.
Разом з тим, відповідачем надано лист від 17.12.2025 за вих.№ 40021-38391/Р-02/8-1500/25, в якому повідомлено про наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Щоденно до Головного управління надходить величезна кількість таких судових рішень. Враховуючи окремі обмеження в роботі Головного управління у зв'язку із введенням воєнного стану в Україні, а також дотримання спеціалістами правил безпеки під час оголошення повітряних тривог, швидке і якісне виконання судових рішень унеможливлюється.
Тому, враховуючи принцип рівності конституційних прав і свобод громадян України, закріплений ст. 24 Конституції України, судові рішення опрацьовуються спеціалістами в порядку черговості від дати набрання законної сили рішенням суду.
Відповідач листом повідомив, що найближчим часом рішення суду від 10.10.2025 по справі № 420/24289/25, яке набрало законної сили 11.11.2025, буде опрацьовано належним чином та виконано. Головне управління робить все можливе задля підвищення оперативності опрацювання всіх судових рішень, що підлягають виконанню.
Разом з тим, відповідачем не надано до суду доказів на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.10.2025 у справі №420/24289/25.
Таким чином, розглянувши заяву позивача, суд дійшов висновку про наявність підстав для її задоволення шляхом встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Разом з тим, суд зазначає, що достатнім строком на подання відповідачем до суду звіту про виконання рішення є тридцятиденний строк з моменту отримання копії цієї ухвали.
Також суд зазначає, що відповідно до ч. 3, 10 ст.382-3 КАС України, у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до ч.3 ст.382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення. У разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до ч.3 ст.382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку щодо необхідності зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надати до суду відомості про керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення.
Керуючись ст.243, 248, 382, 382-1 КАС України, суд
Заяву позивача в порядку ст. 382 КАС України про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду - задовольнити.
Встановити судовий контроль за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.10.2025 у справі №420/24289/25.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 10.10.2025 у справі №420/24289/25 протягом 30 днів з моменту отримання копії цієї ухвали.
Звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення повинен відповідати вимогам частини 2 та 3 статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Роз'яснити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області, що наслідком недодержання вимог частини 2 та 3 статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України при подачі звіту про виконання судового рішення є постановлення судом ухвали про відмову в його прийнятті.
Попередити Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, що відповідно до ч. 3, 10 ст.382-3 КАС України у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до ч.3 ст.382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення. У разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до ч.3 ст.382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надати до суду відомості про керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала суду набрала законної сили та оскарженню не підлягає.
Заперечення на неї включаються до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене ч.1 ст.382-3 КАС України.
Суддя Дмитро БАБЕНКО