Справа № 420/21230/25
26 січня 2026 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_2 ) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-
До Одеського окружного адміністративного суду 01 липня 2025 року (документ сформований в системі Електронний суд 30.06.2025) надійшла позовна заява ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_2 ), в якій просив:
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ; АДРЕСА_3 ) від 27.05.2025 та невнесення актуальних даних про результати військово-лікарської комісії Позивача (відомостей про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку) стосовно визнання 05.01.2023 ІНФОРМАЦІЯ_3 Позивача непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі ст. 61а Графи ІІ Розкладу хвороб до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (Розклад хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби), затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України» до Єдиного державного Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів у відповідності до Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» й Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ; АДРЕСА_3 ) від 27.05.2025 та внести актуальні дані про результати військово-лікарської комісії Позивача (відомостей про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку) щодо визнання 05.01.2023 ІНФОРМАЦІЯ_3 Позивача непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі ст. 61а Графи ІІ Розкладу хвороб до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (Розклад хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби), затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України» до Єдиного державного Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів у відповідності до Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» й Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559.
Ухвалою суду від 08 липня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін в порядку ч. 5 ст. 262 КАС України.
На обґрунтування позовних вимог зазначено, що 05.01.2023 військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_1 визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі ст. 61а Графи ІІ Розкладу хвороб до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (Розклад хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби), затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України» (далі - Положення № 402), що підтверджується тимчасовим посвідченням військовозобов'язаного від 05.01.2023 серії НОМЕР_3 та Довідкою військово-лікарської комісії від 05.01.2023 № 2871.
Представник позивача зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_3 внесено відповідні відомості до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного та Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) щодо вірного результату вказаної вище військово-лікарської комісії у розрізі виключення Позивача з військового обліку та наявності статусу «невійськовозобов'язаний».
Під час додаткового уточнення своїх облікових даних Позивачем через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного та резервіста (застосунок від Міністерства оборони України «Резерв +») та формування оновленого електронного військово-облікового документа ОСОБА_1 стало відомо, що в Реєстрі міститься неактуальна інформація в розрізі результатів військово-лікарської комісії останнього від 05.01.2023 (відомостей про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку), а саме щодо постанови ВЛК «придатний», замість вірної - «непридатний».
В той же час, з аналізу електронного військово-облікового документа ОСОБА_1 вбачається вірна дата військово-лікарської комісії, виключення останнього з військового обліку та наявності статусу «невійськовозобов'язаний».
У зв'язку з викладеним вище та з метою виправлення недостовірної інформації в Реєстрі 27.05.2025 Позивач звернувся за місцем проживання та останнім місцем перебування на військовому обліку й проходження військово-лікарської комісії, тобто на адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 (далі - Відповідач), який є правонаступником ІНФОРМАЦІЯ_5 , з відповідним листом, який отримано Відповідачем 29.05.2025.
Відповідачем, в порушення вимог низки нормативно-правових актів, не було вчинено жодних дій, направлених на внесення актуальних відомостей до Реєстру на підставі чинного військово-облікового документа та рішення військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_5 від 05.01.2023 № 28/71 відповідно до якого ОСОБА_1 визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку та не було надано жодної відповіді на звернення позивача.
Представник позивача вважає бездіяльність відповідача протиправною, оскільки, на його думку, відповідачу надані документи, які в повній мірі підтверджують факт виключення позивача з військового обліку військовозобов'язаних, та є безумовною підставою для внесення інформації до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Представник позивача звертає увагу, що згідно з частини 6 статті 37 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу», виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які, зокрема: визнані непридатними до військової служби.
Згідно з пункт 9 розділу ІІІ Порядку ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 28.03.2022 № 94 виправлення недостовірних відомостей Реєстру, а також включення (не включення) до Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, здійснюється за результатами розгляду їхньої мотивованої заяви із зазначенням підстав, передбачених законодавством, яка подається до органів ведення Реєстру.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 559 у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;
в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
На думку представника відповідача, аналіз наведених норм свідчить про те, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відповідальними особами за ведення Реєстру до обов'язку яких належить, зокрема, внесення змін до персональних та службових даних військовозобов'язаних на підставі відомостей, що подаються органу ведення Реєстру військовозобов'язаними.
Копія ухвали про відкриття провадження у справі доставлена до електронного кабінету відповідача 08.07.2025 року, що підтверджено довідкою про доставку електронного листа від 09.07.2025 року.
До суду відзив на позовну заяву не надходив.
До суду 12 вересня 2025 року від представника позивача надійшла заява про долучення доказів до матеріалів справи.
Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив таке.
Матеріалами справи підтверджено, що відповідно до тимчасового посвідчення військовозобов'язаного від 05.01.2023 серії НОМЕР_3 та Довідки військово-лікарської комісії від 05.01.2023 № 2871, 05.01.2023 військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_1 визнано непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі ст. 61а Графи ІІ Розкладу хвороб до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (Розклад хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби), затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України» (далі - Положення № 402).
Відповідно до п. 10 тимчасового посвідчення військовозобов'язаного від 05.01.2023 серії НОМЕР_3 , тимчасове посвідчення видано з виключенням з військового обліку.
Відповідно до п. 14 тимчасового посвідчення військовозобов'язаного від 05.01.2023 серії НОМЕР_3 , 05.01.2023 виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_6 за ст. 37 ЗУ «Про ВО і ВС».
Згідно з відомостей у застосунку «Резерв+» станом на 14.05.2025 року ОСОБА_1 категорія обліку: не військовозобов'язаний, підстави зняття/виключення: непридатні, ТЦК та СП : ІНФОРМАЦІЯ_7 ; постанова ВЛК: Придатний, дата ВЛК: 05.01.2023.
Суд встановив, що засобами поштового зв'язку Укрпошта позивач направив на адресу відповідача заяву від 27.05.2025 року з проханням внести актуальну інформацію до Реєстру на чинного військово-облікового документа та рішення військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_6 . Позивач просив вчинити вказані дії у строк, встановлений Порядком № 559.
До заяви було додано копія тимчасового посвідчення, копія довідки військово-лікарської комісії та роздруківка електронного військово-облікового документа.
Цю заяву отримано Відповідачем 29.05.2025.
Але відповіді на цю заяву позивач не отримав.
Також суд встановив, що 27 серпня 2025 року представником позивача - адвокатом Венгером Тарасом Юрійовичем направлено адвокатський запит на адресу ІНФОРМАЦІЯ_8 з метою отримання інформації а саме: щодо стану розгляду звернення ОСОБА_1 , отриманого ІНФОРМАЦІЯ_9 29.05.2025 року.
10.09.2025 на адресу адвоката Венгера Т.Ю., надійшла відповідь ІНФОРМАЦІЯ_1 від 03.09.2025 № 164 на адвокатський запит від 27.08.2025, відповідно до якої зазначено, що відсутні законні підстави для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення ОСОБА_1 з військового обліку у зв'язку з непридатністю до військової служби на підставі поданих документів, та з метою приведення облікових даних відповідно до вимог чинного законодавства, запропоновано особисто прибути з військово-обліковими, медичними документами до ІНФОРМАЦІЯ_8 щодо виправлення недостовірних відомостей у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню частково, з огляду на таке.
Відповідно до статті 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб, який було продовжено відповідними Указами Президента України та діє до теперішнього часу.
Указом Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.
Статтею 1 Закону України №3543 «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (далі - Закон №3543, в редакції на час виникнення спірних відносин) визначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Абзацом 5 статті 1 Закону №3543 визначено, що особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Статтею 1 Закону України «Про оборону України» передбачено, що воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози та забезпечення національної безпеки, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.
Статтею 1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» (далі, - Закон № 2232-ХІІ) визначено, що захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку. Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом.
Відповідно до статті 1 Закону №2232-ХІІ, військовий обов'язок - це захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Приписами частин 2-3 статті 1 Закону №2232-XII визначено, що військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення та Державної спеціальної служби транспорту (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями. Військовий обов'язок включає підготовку громадян до військової служби; приписку до призовних дільниць; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 33 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовий облік громадян України поділяється на облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний.
Згідно з ч. 5 цієї статті Закону, військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (ч. 1 ст. 34 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»).
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16 березня 2017 року № 1951-VIII (далі, - Закон № 1951-VIII) єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Основними завданнями Реєстру є: 1) ідентифікація призовників, військовозобов'язаних, резервістів та забезпечення ведення військового обліку громадян України;2) інформаційне забезпечення комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань особовим складом у мирний час та в особливий період; 3) інформаційне забезпечення громадян України, у тому числі осіб, звільнених з військової служби, які мають право на пенсію, та членів сімей загиблих військовослужбовців відомостями щодо виконання ними військового обов'язку (ч. 1 ст. 2 Закону № 1951-VIII).
Права та обов'язки призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначені статтею 9 Закону № 1951-VIII, до яких віднесено, що призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.
Надання громадянам України інформації відповідно до статті 9 цього Закону здійснюється згідно з Порядком ведення Реєстру, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та/або шляхом електронної інформаційної взаємодії через інформаційні (інформаційно-комунікаційні) системи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері цифровізації, відповідно до законодавства про електронну інформаційну взаємодію (ч. 4 ст. 14 Закону № 1951-VIII).
Відповідно до п. 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку від 11.04.2024 року № 3633-ІХ установлено, що під час дії Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 3 березня 2022 року № 2105-IX: громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності); у разі перебування за кордоном - шляхом повідомлення на офіційну електронну адресу або на офіційний номер телефону, які зазначені на офіційному сайті територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).
Відповідно до п. 1 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 (далі,- Порядок), який набрав чинності 18 травня 2024 року, військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу» та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 “Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа».
Відповідно до п. 3 Порядку відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
У разі коли відомості, зазначені у графах 1-5, 13 та 14 військово-облікового документа на бланку, не відповідають відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, він вважається недійсним (крім військово-облікових документів військовозобов'язаних та резервістів СБУ, розвідувальних органів).
Відповідність відомостей, зазначених у військово-обліковому документі на бланку, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, перевіряється через:
електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста;
районний (міський) територіальний центр комплектування та соціальної підтримки або його відділ (орган СБУ, розвідувальний орган).
Згідно з п. 4 цього Порядку, у разі невідповідності відомостей, зазначених у посвідченні призовника, тимчасовому посвідченні військовозобов'язаного, військовому квитку осіб рядового, сержантського і старшинського складу та військовому квитку офіцера запасу, відомостям, що містяться у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, громадянин України для внесення відповідних змін:
у паперовій формі - повинен звернутися до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку;
в електронній формі - повинен скористатися засобами електронного кабінету призовника, військовозобов'язаного, резервіста для звернення до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку.
Зміни вносяться протягом п'яти робочих днів з дня реєстрації заяви.
Сукупний аналіз наведених норм права доводить, що Порядок передбачає альтернативні способи перевірки відповідності відомостей, зазначених у військово-обліковому документі на бланку, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, як в електронній так й в паперовій формі.
Водночас у способі «паперовій формі» зазначено, що заявник повинен звернутись до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (органу СБУ, розвідувального органу) за місцем перебування на військовому обліку, не деталізуючи яким чином має бути реалізований визначений Порядком спосіб звернення до уповноваженого органу.
Тому, виходячи із текстуального аналізу п. 4 Порядку, суд доходить висновку, що доводи відповідача щодо необхідності особистого прибуття позивача до ІНФОРМАЦІЯ_8 для перевірки відповідності відомостей, зазначених у військово-обліковому документі на бланку, відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, не підтверджено приписами чинного законодавства, а тому є безпідставними та відхиляються судом.
Суд доходить висновку, що відповідно до умов Порядку позивач не позбавлений права особистого звернення із заявою про внесення інформації в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, поштою.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач подав власноручно підписану заяву про внесення інформації в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, поштою.
При цьому згідно з матеріалами справи ТЦК та СП не ставив під сумнів факт, що ця заява була направлена позивачем особисто, та отримана відповідачем.
На дату розгляду справи суду не надано докази розгляду відповідачем вказаної заяви по суті порушеного питання.
Посилання відповідача у відповіді на адвокатський запит на те, що відповідно до п. 3 Порядку відомості, що зазначені у військово-обліковому документі громадянина України, який перебуває або був виключений з військового обліку Збройних Сил, СБУ, розвідувального органу, повинні відповідати відомостям, що містяться в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів, а тому законних підстав для внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів про виключення позивача з військового обліку на підставі поданих документів, відсутні, суд вважає помилковими, оскільки, як було вже зазначено, відповідно до умов Порядку позивач не позбавлений права особистого звернення із заявою про внесення інформації в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, поштою, а отже положення Порядку допускають виправлення невідповідності відомостей в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі поданих документів, у тому числі поштою.
Крім того, суд враховує, що в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів наявна невідповідність лише в частині виправлення на правильний висновок за постановою ВЛК від 05.01.2023, а саме: «придатний» на «непридатний», що повністю узгоджується із наявними в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів іншими відомостями стосовно ОСОБА_1 , а саме: його категорія обліку «невійськовозобов'язаний», підстава зняття/виключення: «непридатні».
За таких встановлених судом обставин, суд доходить висновку, що позовні вимоги - визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ; АДРЕСА_3 ) від 27.05.2025 та зобов'язання розглянути цю заяву є правомірними та належать задоволенню шляхом визнати протиправною бездіяльністю відповідача щодо нерозгляду заяви позивача від 27.05.2025 року у строк встановлений п. 4 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 та зобов'язати відповідача розглянути заяву позивача від 27.05.2025 про виправлення недостовірної інформації в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо результатів військово-лікарської комісії від 05.01.2023 року на підставі поданих документів.
Своєю чергою, враховуючи, що заява позивача не була розглянута відповідачем по суті порушених у ній питання, що є дискреційними повноваженнями відповідача, позовні вимоги - в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо невнесення актуальних даних про результати військово-лікарської комісії Позивача (відомостей про результати медичних оглядів, що проводилися з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку) стосовно визнання 05.01.2023 ІНФОРМАЦІЯ_3 Позивача непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку на підставі ст. 61а Графи ІІ Розкладу хвороб до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (Розклад хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби), затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402 «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України» до Єдиного державного Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів у відповідності до Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» й Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 559 та зобов'язання внести актуальні дані Єдиного державного Реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, є передчасними та безпідставними, а отже не належать задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з ч.1 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Тому, виходячи із наявних у справі доказів, враховуючи відсутність відзиву на позовну заяву з боку відповідача, суд доходить висновку, що позовні вимоги є частково правомірними та належать задоволенню частково.
Враховуючи, що позовні вимоги задоволено частково, сплачений судовий збір належить стягненню з відповідача на користь позивача пропорційно до частини задоволених позовних вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_2 ) про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,- задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльністю ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_2 ) щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) від 27.05.2025 року про виправлення недостовірної інформації в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо результатів військово-лікарської комісії від 05.01.2023 року на підставі поданих документів, у строк встановлений п. 4 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_9 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_2 ) розглянути заяву ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) від 27.05.2025 про виправлення недостовірної інформації в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів щодо результатів військово-лікарської комісії від 05.01.2023 року на підставі поданих документів.
В іншій частині позовних вимог, - відмовити.
Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , місце знаходження: АДРЕСА_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір в розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.
Суддя Л.Р. Юхтенко