Постанова від 20.01.2026 по справі 910/7868/25

ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116 (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"20" січня 2026 р. Справа№ 910/7868/25

Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого: Шапрана В.В.

суддів: Андрієнка В.В.

Буравльова С.І.

За участю секретаря судового засідання Місюк О.П.

та представників сторін:

позивача - Муравського С.П.;

відповідача - Франюка А.В.

розглянувши матеріали апеляційної скарги Державного підприємства "Гарантований покупець" на рішення Господарського суду міста Києва від 18.09.2025

у справі №910/7868/25 (суддя - Привалов А.І.)

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Енерго-промислова група "Югенергопромтранс"

до Державного підприємства "Гарантований покупець"

про стягнення заборгованості.

ВСТАНОВИВ:

У червні 2025 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Енерго-промислова група "Югенергопромтранс" звернулося з позовом до Державного підприємства "Гарантований покупець" про стягнення 1690831,94 грн.

Позовні вимоги обґрунтовано неналежним виконанням відповідачем зобов'язань за договором №14814/01 від 06.02.2018 (зі змінами) у період з квітня по червень 2022 року, в частині не здійснення перерахунків за отриману у 2-му кварталі 2022 року електроенергію відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) №2057 від 03.11.2023, внаслідок чого виникла заборгованість у розмірі 1690831,94 грн.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 24.06.2025 відкрито провадження у справі №910/7868/25, вирішено здійснювати її розгляд за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 18.09.2025 (повне рішення складене 03.10.2025) у справі №910/7868/25 позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Енерго-промислова група "Югенергопромтранс" задоволено повністю.

Не погоджуючись із вказаним рішенням, Державне підприємство "Гарантований покупець" звернулося до Північного апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, згідно якої просило скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Північного апеляційного господарського суду від 23.10.2025 апеляційну скаргу у справі №910/7868/25 передано на розгляд колегії суддів у складі: Сибіга О.М. (головуючий суддя (суддя-доповідач)), Гончаров С.А., Тищенко О.В.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 24.10.2025 витребувано з Господарського суду міста Києва матеріали справи №910/7868/25.

06.11.2025 до Північного апеляційного господарського суду надійшли матеріали справи №910/7868/25.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 10.11.2025 відмовлено у задоволенні клопотання Державного підприємства "Гарантований покупець" про відстрочення сплати судового збору, апеляційну скаргу залишено без руху на підставі ч. 2 ст. 260 ГПК України та надано відповідачу строк на усунення недоліків шляхом подання доказів сплати судового збору у розмірі 38043,72 грн.

До суду 19.11.2025 представником Державного підприємства "Гарантований покупець" подано заяву про усунення недоліків, до якої додано платіжну інструкцію №1270 від 17.11.2025 про сплату судового збору за подання апеляційної скарги в сумі 25362,48 грн.

Натомість, в ухвалі про залишення апеляційної скарги без руху відповідачу було роз'яснено, що сума судового збору, яка має бути сплачена за подання апеляційної скарги, становить 38043,72 грн.

За вказаних обставин, ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 08.12.2025 повернуто апеляційну скаргу Державного підприємства "Гарантований покупець" на підставі ч. 2 ст. 260 ГПК України, оскільки скаржником не в повному обсязі усунуто її недоліки.

10.12.2025 через електронний кабінет Державне підприємство "Гарантований покупець" повторно подало апеляційну скаргу, у якій просить скасувати оскаржуване рішення та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Апеляційна скарга мотивована тим, що судом першої інстанції під час ухвалення оскаржуваного рішення неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, порушено та неправильно застосовано норми матеріального і процесуального права.

За доводами скаржника, строк остаточного розрахунку за електричну енергію відповідного періоду сторони визначили з вказівкою на подію, яка має неминуче настати (затвердження вартості послуги регулятором) з посиланням на п. 10.4 Порядку №641. Тобто, відповідач стверджує, що окрім строку затвердження послуги слід враховувати сам механізм їх затвердження, а саме: підписання актів купівлі-продажу з виробниками ВАД; підписання акту з Національною енергетичною компанією «Укренерго» з урахуванням сум визначених в підписаних актах з ВАД; затвердження послуги НКРЕКП з урахуванням розміру послуги зазначеної в акті з Національною енергетичною компанією «Укренерго». А тому, для здійснення оплати зі збільшеним розміром тарифу затвердженого постановою НКРЕКП №2057 від 03.11.2023 «Про встановлення на 2 квартал 2022 року «зелених» тарифів на електричну енергію та надбавки до «зелених» тарифів за дотримання рівня використання обладнання українського виробництва для суб'єктів господарювання» слід пройти ту ж саму процедуру, тобто: скласти та підписати акти коригування з виробниками ВАД; підписати акт коригування з Національною енергетичною компанією «Укренерго»; затвердити відкориговану послугу за відповідний період НКРЕКП. Однак на даний час НКРЕКП не прийняло постанову про затвердження відкоригованої послуги за спірний період.

Окрім того відповідач стверджує, що позивач не надано первинних документів на підтвердження наявності у гарантованого покупця обов'язку додатково сплатити 1690831,94 грн. Зазначена сума не охоплюється підписаними між сторонами актами купівлі-продажу електричної енергії, а є самостійно розрахованою позивачем сумою, яка не підтверджена жодними первинними документами. При цьому постанова НКРЕКП №2057 від 03.11.2023 не зумовлює виникнення у відповідача господарського зобов'язання з оплати вартості електричної енергії понад погоджений сторонами в актах розмір, тоді як у позивача відсутні повноваження на самостійний перерахунок вартості електричної енергії за «зеленим» тарифом.

Насамкінець апелянт наголошує, що при постановленні оскаржуваного рішення судом першої інстанції не враховано преюдиціальні обставини встановлені в справі №910/12634/22 щодо обсягу та ціни електроенергії поставленої позивачем відповідачу в період квітня-червня 2022 року.

Відповідно до витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Північного апеляційного господарського суду від 11.12.2025 апеляційну скаргу у справі №910/7868/25 передано на розгляд колегії суддів у складі: Шапран В.В. (головуючий суддя (суддя-доповідач)), Андрієнко В.В., Буравльов С.І.

Ухвалою Північного апеляційного господарського суду від 16.12.2026 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Державного підприємства "Гарантований покупець" на рішення Господарського суду міста Києва від 18.09.2025 у справі №910/7868/25, справу призначено до розгляду на 20.01.2026 та надано позивачу строк на подання відзиву на апеляційну скаргу.

21.12.2025 до суду від Товариства з обмеженою відповідальністю "Енерго-промислова група "Югенергопромтранс" надійшов відзив на апеляційну скаргу, згідно якого позивач просить відмовити в задоволенні скарги, оскаржуване рішення залишити без змін.

Заперечуючи проти вимог апеляційної скарги позивач зазначає наступне:

- внаслідок прийняття постанови НКРЕКП №2057 від 03.11.2023 змінився розмір ставки «зеленого» тарифу, тоді як обсяг відпущеної електроенергії протягом квітня-червня 2022 року є незмінний, погоджений сторонами в актах купівлі-продажу за квітень від 30.04.2022, за травень від 31.05.2022, за червень від 30.06.2022;

- позивач вжив всіх необхідних заходів для складання, підписання та затвердження відкоригованої послуги НКРЕКП за період квітень-червень 2022 року. На даний час відповідні акти не складені, не підписані та не затверджені саме з вини відповідача. Враховуючи, що з дати підписанні актів купівлі-продажу електроенергії за 2-й квартал 2022 року пройшло більше трьох років, з метою стягнення наявної заборгованості, позивач був вимушений самостійно провести розрахунки за тарифом, встановленим постановою НКРЕКП №2057 від 03.11.2023;

- заборгованість за поставлену у квітні-червні 2022 року електричну енергію за «зеленим» тарифом та підписаними між сторонами актами купівлі-продажу електроенергії, яка була предметом спору у справі №910/12634/22, погашена у повному обсязі. Водночас, у відповідності до встановлених постановою НКРЕКП №2057 від 03.11.2023 розмірів «зелених» тарифів на електричну енергію та надбавок до «зелених» тарифів за дотримання рівня використання обладнання українського виробництва для суб'єктів господарювання, позивач має право на додаткове отримання грошових коштів у спірному розмірі.

27.12.2025 Товариство з обмеженою відповідальністю "Енерго-промислова група "Югенергопромтранс" подало до суду заяву, згідно якої просило скасувати ухвалу Північного апеляційного господарського суду про відкриття апеляційного провадження, апеляційну скаргу повернути Державному підприємству "Гарантований покупець".

У призначене засідання суду 20.01.2026 з'явилися представники сторін та надали пояснення по суті апеляційної скарги. Відповідач вимоги апеляційної скарги підтримав, просив суд скасувати оскаржуване рішення та відмовити в задоволенні позовних вимог. Позивач заперечував проти доводів скарги, просив залишити без змін оскаржуване рішення суду.

Відповідно до ст. 269, ч. 1 ст. 270 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. У суді апеляційної інстанції справи переглядаються за правилами розгляду справ у порядку спрощеного позовного провадження з урахуванням особливостей, передбачених при перегляді справ в порядку апеляційного провадження.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, дослідивши докази, заслухавши думку представників сторін, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів встановила наступне.

Я слідує з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, 06.02.2018 між Державним підприємством "Гарантований покупець" (гарантований покупець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Енерго-Промислова група "Югенергопромтранс" (виробник за "зеленим" тарифом) був укладений договір №14814/01.

В подальшому між сторонами укладено ряд додаткових угод, відповідно до яких внесено зміни та доповнення до договору, зокрема додатковою угодою №278/01 від 30.06.2019, статті 1-10 договору замінено статтями 1-8 в новій редакції.

За умовами п. 1.1 договору (в редакції додаткової угоди №278/01 від 30.06.2019), виробник за "зеленим" тарифом зобов'язався продавати, а гарантований покупець зобов'язався купувати всю відпущену електричну енергію, вироблену виробником за "зеленим" тарифом, та здійснювати її оплату відповідно до умов цього договору та законодавства України, у тому числі Порядку купівлі електричної енергії за "зеленим" тарифом, затвердженого постановою НКРЕКП від 26.04.2019 №641 (далі - Порядок).

Пунктом 2.3 договору сторони погодили, що виробник за "зеленим" тарифом зобов'язується продавати, а гарантований покупець - купувати всю відпущену електричну енергію виробника в точках комерційного обліку електричної енергії генеруючих одиниць виробника за встановленим йому "зеленим" тарифом з урахуванням надбавки до тарифу.

Відповідно до п. п. 2.4, 2.5 договору, виробник за "зеленим" тарифом продає гарантованому покупцеві електричну енергію відповідно до Порядку за тарифами, величини яких для кожної генеруючої одиниці за "зеленим" тарифом встановлені Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, у національній валюті України. Вартість електричної енергії, купленої гарантованим покупцем у виробників за "зеленим" тарифом у розрахунковому місяці, визначається відповідно до глави 10 Порядку на підставі тарифів, встановлених НКРЕКП для кожної генеруючої одиниці за "зеленим" тарифом.

Згідно із п. п. 3.2, 3.3 договору, розрахунок за куплену гарантованим покупцем електроенергію здійснюється грошовими коштами, що перераховуються на поточний рахунок виробника за "зеленим" тарифом, з урахуванням ПДВ. Оплата електричної енергії, купленої гарантованим покупцем у продавців за "зеленим" тарифом у розрахунковому місяці, оплата продавцем за "зеленим" тарифом частки відшкодування вартості врегулювання небалансу електричної енергії гарантованого покупця, формування актів купівлі-продажу електричної енергії та актів приймання-передачі частки відшкодування вартості врегулювання небалансу електричної енергії гарантованого покупця здійснюються згідно з главою 10 Порядку або главою 6 Порядку продажу електричної енергії споживачами.

Відповідно до п. 4.1 договору, продавець за "зеленим" тарифом має право вимагати від гарантованого покупця повну та своєчасну оплату товарної продукції відповідно до глави 3 цього договору.

Пунктом 4.5 договору визначено, що гарантований покупець зобов'язаний: купувати у продавця за "зеленим" тарифом вироблену електричну енергію, за винятком обсягів електричної енергії, необхідних для власних потреб; у повному обсязі здійснювати своєчасні розрахунки за куплену у продавця за "зеленим" тарифом електричну енергію; розраховувати розмір частки відшкодування вартості врегулювання небалансу електричної енергії продавця за "зеленим" тарифом відповідно до глави 9 Порядку.

На виконання умов договору позивачем протягом 2-го кварталу 2022 року продано, а відповідачем куплено всю відпущену електричну енергію, вироблену продавцем за "зеленим" тарифом, що підтверджується актами купівлі - продажу електроенергії:

- за квітень 2022 року від 30.04.2022 на суму 7379847,72 грн;

- за травень 2022 року від 31.05.202 на суму 8851288,82 грн;

- за червень 2022 року від 30.06.2022 на суму 8182287,29 грн.

У листопаді 2022 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Енерго-промислова група "Югенергопромтранс" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом, в якому просило стягнути з Державного підприємства "Гарантований покупець" заборгованість за січень-вересень 2022 року у розмірі 10866006,63 грн.

Рішенням Господарського суду міста Києва від 21.11.2023 у справі №910/12634/22, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 25.04.2024, стягнуто з Державного підприємства "Гарантований покупець" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Енерго-промислова група "Югенергопромтранс" заборгованість у розмірі 9718221,62 грн та витрати по сплаті судового збору у розмірі 145773,33 грн.

Як зазначив позивач, що також не оспорюється відповідачем, заборгованість за поставлену у період квітень-червень 2022 року електричну енергію за "зеленим" тарифом та підписаними сторонами актами купівлі-продажу електроенергії на даний час погашена.

Водночас, 03.11.2023 НКРЕКП постановою №2057 "Про встановлення на 2 квартал 2022 року «зелених» тарифів на електричну енергію та надбавки до "зелених" тарифів за дотримання рівня використання обладнання українського виробництва для суб'єктів господарювання" установила Товариству з обмеженою відповідальністю "Енерго-промислова група "Югенергопромтранс" на 2 квартал 2022 року «зелений» тариф на електричну енергію в розмірі 407,58 коп/кВт*год (без ПДВ), надбавка до «зеленого» тарифу (без ПДВ) 40,76 коп/ кВт*год, «зелений» тариф з урахуванням надбавки (без ПДВ) 448,34 коп/ кВт*год.

Позивач вказує, що вартість електроенергії, яка була продана у 2-му кварталі 2022 року мала бути приведена у відповідність до чинного законодавства, а саме збільшитися у відповідності до постанови НКРЕКП №2057 від 03.11.2023.

Проте, станом на 01.06.2025 перерахунки за 2-й квартал 2022 року Державним підприємством "Гарантований покупець" у відповідності до чинного законодавства не проведені, розрахунки у повному обсязі за придбану у позивача електроенергію в період часу з 01.04.2022 по 30.06.2022 відповідачем не здійснено.

Так, 24.04.2024 позивач звернувся до відповідача з претензією щодо погашення заборгованості в розмірі 1780279,03 грн, яка виникла у відповідності до встановлених постановами НКРЕКП від 03.11.2023 №2057, №2058 розмірів "зелених" тарифів на електричну енергію та надбавок до "зелених" тарифів за 2-й та 3-й квартали 2022 року.

Відповідач вказану претензію залишив без відповіді та задоволення.

24.09.2024 позивачем направлено Державному підприємству "Гарантований покупець" адвокатський запит №24/09-2024 про надання документальних матеріалів, в якому вимагалось підтвердити чи спростувати виконання відповідачем положень постанови НКРЕКП №2057 від 03.11.2023 та оформлення і направлення на адресу позивача актів коригування до актів купівлі-продажу електроенергії за квітень, травень та червень 2022 року. До адвокатського запиту позивачем долучено акти коригування до актів купівлі-продажу електроенергії за квітень-червень 2022 року.

У відповідь на адвокатський запис Державне підприємство "Гарантований покупець" листом №15/5320 від 30.09.2024 повідомило, що лише після надання Приватним акціонерним товариством «Національна енергетична компанія «Укренерго» оновлених даних комерційного обліку продавців за «зеленим» тарифом за період березень-червень 2022 року Державне підприємство "Гарантований покупець" буде мати можливість здійснити відповідні коригування вартості купленої електричної енергії по всіх продавцях за «зеленим» тарифом, у т.ч. за квітень-червень 2022 року, з дотриманням вимог постанови НКРЕКП №2057 від 03.11.2023.

13.11.2024 позивачем направлено адвокатський запит №13/11-2024 про надання документальних матеріалів на адресу Приватного акціонерного товариства «Національна енергетична компанія «Укренерго», у відповідності до якого вимагалось повідомити по яким причинам Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» станом на 10.11.2024 не надало до Державного підприємства "Гарантований покупець" оновлені дані комерційного обліку виробників за «зеленим» тарифом, що в свою чергу не дало можливості гарантованому покупцю виконати положення постанови НКРЕКП №2057 від 03.11.2023.

20.11.2024 у відповідь на вказаний адвокатський запит Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» повідомило, що надало Державному підприємству "Гарантований покупець" оновлені сертифіковані дані комерційного обліку за період березень-червень 2022 року.

26.12.2024 позивачем направлено відповідачу лист за №403/04 щодо надання актів коригування до актів купівлі-продажу електроенергії за квітень, травень та червень 2022 року.

На вказаний лист відповідач листом №41/52 від 09.01.2025 повідомив, що Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» за період березень-червень 2022 року не надано гарантованому покупцю сертифікованих даних комерційного обліку електроенергії.

Вказані обставини слугували підставою для звернення позивача до суду з даним позовом про додаткове перерахування на розрахунковий рахунок позивача грошових коштів за постачання електроенергії в період часу з 01 квітня по 30 червня 2022 року в сумі 1690831,94 грн.

Відповідач проти позову заперечив, посилаючись на те, що позивач не надав будь-яких належних та допустимих доказів, а саме первинних документів на підтвердження наявності у гарантованого покупця обов'язку додатково сплатити 1690831,94 грн. Крім того, у позивача відсутні повноваження для самостійного перерахування вартості електричної енергії за «зеленим» тарифом.

За наслідком розгляду даного спору суд першої інстанції задовольняючи позов виходив з встановленого ним факту порушення відповідачем зобов'язань щодо повної та своєчасної оплати електричної енергії за договором №14814/01 від 30.06.2019 з урахуванням постанови НКРЕКП №2057 від 03.11.2023.

З наведеними висновками місцевого господарського суду погоджується і колегія суддів та вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Частиною 1 статті 526 ЦК України передбачено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Укладений між сторонами договір №14814/01 від 30.06.2019 за своїм змістом та правовою природою є договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу, який підпадає під правове регулювання норм §5 глави 54 ЦК України та Закону України "Про ринок електричної енергії".

Згідно з п. 18 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про ринок електричної енергії» (в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладається, зокрема, договір про купівлю-продаж електричної енергії за "зеленим" тарифом.

Слід зазначити, що за загальним правилом покупець зобов'язаний оплатити товар після його прийняття або прийняття товаророзпорядчих документів на нього. Водночас, закон містить застереження, що договором або актом цивільного законодавства може бути встановлений інший строк оплати (ч. 1 ст. 692 ЦК України).

Так, Законом України «Про ринок електричної енергії», визначено, що вартість послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії визначається у відповідні розрахункові періоди як різниця між вартістю електричної енергії, купленої ним за "зеленим" тарифом, та її вартістю, розрахованою за цінами ринку "на добу наперед". Розрахунок вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії здійснюється постачальником універсальних послуг відповідно до порядку купівлі електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії, з урахуванням доходу постачальника універсальних послуг від продажу гарантій походження електричної енергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії. Вартість послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії затверджується Регулятором (абз. 3 ч. 6 ст. 63).

Згідно із положеннями ст. ст. 33, 62, 63 Закону України "Про ринок електричної енергії" на відповідача, який є оператором системи передачі об'єднаної енергетичної системи України, та позивача, який виконує функції постачальника універсальних послуг, Законом покладено спеціальні обов'язки для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії, зокрема: спеціальні обов'язки із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел.

Порядок і строки розрахунків за договорами купівлі-продажу електричної енергії за «зеленим» тарифом регулюються Порядком купівлі гарантованим покупцем електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії, який поширюється в тому числі на постачальників електричної енергії та оператора системи передачі, затвердженим постановою НКРЕКП №641 від 26.04.2019.

Фактичний обсяг відпущеної/спожитої продавцем електричної енергії визначається в кожному розрахунковому місяці, щодо якого здійснюється оплата відповідно до договору (п. 8.3 Порядку).

Пунктом 10.1 Порядку встановлено, що до 15 числа (включно) розрахункового місяця гарантований покупець здійснює оплату платежу продавцям із забезпеченням їм пропорційної оплати відповідно до оперативних даних щодо обсягу товарної продукції, наданої АКО, підписаної КЕП уповноваженої особи, за перші 10 днів розрахункового місяця, що визначається відповідно до обсягів відпуску електричної енергії генеруючими одиницями продавця, що визначені відповідно до пунктів 8.7 та 8.8 глави 8 цього Порядку, з урахуванням авансових платежів та заборгованості продавця перед гарантованим покупцем за спожиту електричну енергію.

До 25 числа (включно) розрахункового місяця гарантований покупець здійснює оплату платежу продавцям із забезпеченням їм пропорційної оплати відповідно до оперативних даних щодо обсягу товарної продукції, наданої АКО, підписаної КЕП уповноваженої особи, за перші 20 днів розрахункового місяця, що визначається відповідно до обсягів відпуску електричної енергії генеруючими одиницями продавця, що визначені відповідно до пунктів 8.7 та 8.8 глави 8 цього Порядку, з урахуванням авансових платежів та заборгованості продавця перед гарантованим покупцем за спожиту електричну енергію.

З урахуванням положень глав 7 та 8 цього Порядку гарантований покупець протягом двох робочих днів з дня отримання сертифікованих даних комерційного обліку електричної енергії від адміністратора комерційного обліку здійснює розрахунок вартості електричної енергії, за яку здійснюється оплата продавцю за розрахунковий місяць, та направляє йому акт купівлі-продажу в електронному вигляді, підписаний зі своєї сторони КЕП уповноваженої особи, на електронну адресу (п. 10.2 Порядку).

Згідно з п. 10.3 Порядку, після отримання від гарантованого покупця на електронну адресу акта купівлі-продажу продавець надає у триденний строк з дати отримання актів купівлі-продажу гарантованому покупцю два примірники акта купівлі-продажу, підписані зі своєї сторони. Гарантований покупець у п'ятиденний строк з дати отримання актів купівлі-продажу підписує їх зі своєї сторони та надсилає продавцю один примірник поштою.

Відповідно до п. 10.4 Порядку, після отримання від продавця акта купівлі-продажу протягом трьох робочих днів з дати оприлюднення рішення Регулятора щодо затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел, наданої гарантованим покупцем у розрахунковому місяці, гарантований покупець здійснює остаточний розрахунок з продавцем із забезпеченням йому 100 % оплати відпущеної електричної енергії попереднього розрахункового періоду (місяця) з урахуванням авансових платежів. У разі необхідності оплати продавцем спожитої електричної енергії продавець здійснює таку оплату протягом двох робочих днів з дати отримання від гарантованого покупця підписаного КЕП уповноваженої особи акта купівлі-продажу.

Так, постановою НКРЕКП №1117 від 09.09.2022 затверджений розмір вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої гарантованим покупцем, зокрема, у лютому-червні 2022 року.

Враховуючи вимоги п. 10.4 Порядку та постанови НКРЕКП №1117 від 09.09.2022, відповідач повинен був здійснити остаточний розрахунок з Товариством з обмеженою відповідальністю "Енерго-Промислова група "Югенергопромтранс" із забезпеченням товариству 100 % оплати відпущеної електричної енергії попереднього розрахункового періоду (місяця) з урахуванням авансових платежів протягом трьох/п'яти робочих днів з дати оприлюднення рішення регулятора щодо затвердження розміру вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел, наданої гарантованим покупцем у розрахунковому місяці.

За повідомленням позивача, що не заперечується відповідачем, відповідач здійснив повну оплату отриманої електроенергії у відповідності до вартості послуги встановленої постановою НКРЕКП №1117 від 09.09.2022.

Однак, відповідні розрахунки вартості електроенергії та відповідно оплата, здійснені без урахування постанови НКРЕКП №3024 від 30.12.2021.

Так, згiдно ч. 30 ст. 9-1 Закону України «Про альтернативнi джерела енергiї» "зелений" тариф для об'єктiв електроенергетики, введених в експлуатацію до 31 грудня 2024 року, та приватних домогосподарств i споживачiв, у тому числi енергетичних кооперативiв, договiр про купiвлю-продаж електричної енергiї з якими укладено до 31 грудня 2024 року, не може бути меншим за фiксований мiнiмальний розмiр "зеленого" тарифу, який на дату останнього у кожному кварталi засiдання Нацiональної комiсiї, що здiйснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, перераховується у нацiональну валюту за середнiм офiцiйним валютним курсом Нацiонального банку України за останнiх 30 календарних днiв, що передують датi такого засiдання.

Вiдповiдно до ч. 31 ст. 9-1 Закону України «Про альтернативнi джерела енергiї» до "зеленого" тарифу на електричну енергiю, вироблену з альтернативних джерел енергiї (крiм доменного та коксiвного газiв, а з використанням гiдроенергiї - лише мiкро-, мiнi- та малими гiдроелектростанцiями) на об'єктах електроенергетики, у тому числi на чергах будiвництва електричних станцiй (пускових комплексах), введених в експлуатацiю з 1 липня 2015 року по 31 грудня 2024 року, Нацiональною комiсiєю, що здiйснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, встановлюється надбавка за дотримання на вiдповiдних об'єктах визначеного статтею 9-2 цього Закону рiвня використання обладнання українського виробництва. Надбавка до "зеленого" тарифу за дотримання рiвня використання обладнання українського виробництва встановлюється та пiдлягає застосуванню на весь строк дiї "зеленого" тарифу. Надбавка за дотримання рiвня використання обладнання українського виробництва не встановлюється до "зеленого" тарифу на електричну енергiю, вироблену об'єктами електроенергетики (генеруючими установками) споживачiв, у тому числi енергетичних кооперативiв, приватних домогосподарств.

Відповідно до ч. 32 ст. 9-1 Закону України «Про альтернативнi джерела енергiї» держава гарантує, що для суб'єктів господарювання, якi виробляють електричну енергiю з альтернативних джерел енергiї на введених в експлуатацiю об'єктах електроенергетики, буде застосовуватися порядок стимулювання виробництва електричної енергiї з альтернативних джерел енергiї, встановлений вiдповiдно до положень цiєї статтi на дату введення в експлуатацiю об'єктiв електроенергетики, у тому числi введених в експлуатацiю черг будiвництва електричних станцiй (пускових комплексiв), якi виробляють електричну енергiю з альтернативних джерел енергiї. У разi внесення змiн до законодавства, що регулює порядок стимулювання виробництва електричної енергiї з альтернативних джерел енергiї, суб'єкти господарювання можуть обрати новий порядок стимулювання.

Iз наведених норм слiдує, що ставка «зеленого» тарифу пiдлягає перегляду щоквартально - такий перегляд ставки є аспектом гарантованої державою пiдтримки електроенергетики iз альтернативних джерел.

Постановою НКРЕКП «Про затвердження Порядку встановлення, перегляду та припинення дiї «зеленого» тарифу на електричну енергiю для суб'єктiв господарської дiяльностi, споживачiв електричної енергiї, у тому числi енергетичних кооперативiв, та приватних домогосподарств, генеруючi установки яких виробляють електричну енергiю з альтернативних джерел енергiї» вiд 30.08.2019 №1817 (далi - Порядок №1817) встановлено формулу перерахунку «зеленого» тарифу. Метою Порядку №1817 є прозорiсть ціноутворення та загальнодоступність показників, з яких вираховується «зелений» тариф.

Вiдповiдно до п. 1.5. Порядку №1817, «зелений» тариф для суб'єктiв господарювання, споживачів електричної енергiї встановлюється на квартал та розраховується шляхом множення фіксованого мiнiмального розмiру «зеленого» тарифу (п. 1.4.) на середнiй курс гривнi до євро за останнi 30 календарних днiв, що передують датi останнього у попередньому кварталі засiдання НКРЕКП.

Таким чином, при визначеннi вартостi електричної енергiї у спiрний перiод необхiдно виходити iз застосування норм Закону України «Про альтернативнi джерела енергiї», згiдно з якими оплата вартостi електричної енергiї не може проводитись iз розрахунку ставки, що є нижчою нiж фіксований мінімальний розмір «зеленого» тарифу, перерахований щоквартально відповідно до вимог ст. 9-1 Закону України «Про альтернативні джерела енергiї». В іншому випадку порушуються майнові права виробника електричної енергії.

Гарантований покупець взяв на себе обов'язок дотримуватися вищевказаних вимог Закону України «Про альтернативнi джерела енергiї», вступаючи у правовідносини iз позивачем, що зафіксовано у п. 2.1. договору.

30.12.2021 НКРЕКП прийнято постанову №3024 «Про встановлення «зелених» тарифiв на електричну енергiю та надбавки до «зелених» тарифiв за дотримання рiвня використання обладнання українського виробництва для суб'єктів господарювання», відповідно до п. 1 якої установлено «зелені» тарифи на електричну енергію, вироблену суб'єктами господарювання на об'єктах електроенергетики, що використовують альтернативні джерела енергії, та надбавки до «зелених» тарифів за дотримання рівня використання обладнання українського виробництва згідно з додатком. Ця постанова набрала чинності з 01.01.2022.

31.03.2022 НКРЕКП прийнято постанову №363 «Про внесення змiн до деяких постанов НКРЕКП», відповідно до п. 1 якої внесено зміни до п. 3 постанови НКРЕКП №3024 вiд 30.12.2021 продовживши дiю постанови вiд 30.12.2021 №3024 з 01 сiчня 2022 р. «до останнього дня кварталу в якому буде припинена або скасована дія воєнного стану».

Таким чином, регулятор шляхом прийняття постанови №363 вiд 31.03.2022 фактично зупинив процедуру щоквартального перегляду "зеленого" тарифу, яка прямо передбачена ст. 9-1 Закону України "Про альтернативнi джерела енергiї".

Законнiсть постанови НКРЕКП №363 вiд 31.03.2022 була предметом розгляду у справах №640/13467/22 та №500/3045/22.

У цих справах Касацiйний адмiнiстративний суд дiйшов висновку про те, що в силу положень ст. 9-1 Закону України «Про альтернативнi джерела енергiї» НКРЕКП було зобов'язано щоквартально переглядати ставки «зеленого» тарифу. А прийняття НКРЕКП Постанови №363 вiд 31.03.2022 є бездiяльнiстю органу, що не може бути причиною обмеження майнових прав виробникiв електричної енергiї на отримання належного в силу прямої норми закону розмiру оплати за продану електроенергiю.

У зв'язку з цим, у тому числі на виконання судових рішень у справах №640/13467/22 та №500/3045/22, НКРЕКП прийнята постанова №2057 вiд 03.11.2023 «Про встановлення на 2 квартал 2022 року «зелених» тарифів на електричну енергію та надбавки до «зелених» тарифів за дотримання рівня використання обладнання українського виробництва для суб'єктів господарювання», тобто цією постановою врегульовані правовідносини, які виникли до набрання нею чинності.

Відтак, вартість електроенергії, яка була продана відповідачу у 2-му кварталі 2022 року мала бути приведена у відповідність до тарифів встановлених постановою НКРЕКП №2057 вiд 03.11.2023.

Разом з тим, НКРЕКП до цього вже було прийнято рiшення про затвердження розмiру вартостi послуги, наданої у спірному перiодi - 2 квартал 2022 року (постанова НКРЕКП №1117 вiд 09.09.2022), відповідно подальша змiна розмiру вартостi такої послуги (яка спричинена дiями самого Регулятора) не спричиняє змiну строку здiйснення гарантованим покупцем повного розрахунку з виробниками електричної енергiї.

Отже, з огляду на приписи ст. 65 Закону України "Про ринок електричної енергії", п. 10.4 Порядку №641, п. 3.3 договору та ст. 530 ЦК України грошове зобов'язання відповідача за розрахунком вартості придбаної у позивача у розрахунковому місяці в рамках виконання договору електричної енергії мало бути виконано протягом трьох робочих днів з моменту затвердження розміру вартості послуг з урахуванням надбавки (постанови НКРЕКП №2057 вiд 03.11.2023).

Відповідно до п. 959 додатку постанови НКРЕКП №2057 вiд 03.11.2023 для Товариства з обмеженою відповідальністю "Енерго-промислова група "Югенергопромтранс" на 2-й квартал 2022 року встановлено «зелений» тариф на електричну енергію в розмірі 407,58 коп/кВт*год (без ПДВ), надбавка до «зеленого» тарифу (без ПДВ) 40,76 коп/ кВт*год, «зелений» тариф з урахуванням надбавки (без ПДВ) 448,34 коп/ кВт*год.

Отже, відповідач був зобов'язаний провести з позивачем остаточний розрахунок за поставку електричної енергії у квітні-червні 2022 року (за актами купівлі-проджажу електроенергії) згідно з тарифом, встановленим постановою НКРЕКП №2057 від 03.11.2023 у таких розмірах:

- за квітень 2022 року від 30.04.2022 на суму 7890963,34 грн;

- за травень 2022 року від 31.05.202 на суму 9464313,94 грн;

- за червень 2022 року від 30.06.2022 на суму 8748978,49 грн.

Загалом за період квітень-червень 2022 року позивачем поставлено відповідачу електроенергію, з урахуванням тарифу встановленого постановою НКРЕКП №2057 від 03.11.2023, на суму 26104255,77 грн.

Разом з тим, відповідачем здійснено оплату отриманої електроенергії лише на суму 24413423,83 грн.

Таким чином, за період часу з квітня по червень 2022 року відповідач зобов'язаний додатково перерахувати позивачу грошові кошти у сумі 1690831,94 грн.

Доводи скаржника стосовно того, що позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Енерго-промислова група "Югенергопромтранс" не охоплюються актами купівлі-продажу електричної енергії та не підтверджені жодним первинним документом є неспроможними, оскільки внаслідок прийняття постанови НКРЕКП №2057 від 03.11.2023 змінився лише розмір ставки «зеленого» тарифу, тоді як обсяг відпущеної електроенергії протягом квітня-червня 2022 року є незмінним, він погоджений сторонами в актах купівлі-продажу за квітень від 30.04.2022, за травень від 31.05.2022, за червень від 30.06.2022.

При цьому слід відмітити, що позивач зі своєї сторони вживав всіх необхідних заходів для складання, підписання та затвердження відкоригованої послуги НКРЕКП за період квітень-червень 2022 року. Відповідні акти коригування до актів купівлі-продажу електричної енергії між гарантованим покупцем та виробником електроенергії, на підставі постанови НКРЕКП №2057 від 03.11.2023 за спірний період не складені, не підписані та не затверджені саме з вини відповідача. Отже, беручи до уваги, що з дати підписання актів купівлі-продажу електроенергії за 2-й квартал 2022 року пройшло більше трьох років, з моменту прийняття постанови НКРЕКП №2057 від 03.11.2023 більше двох років, проте відповідач не здійснив оплату отриманої електроенергії з урахуванням відповідних надбавок, позивач правомірно самостійно здійснив розрахунки за тарифами встановленими постановою НКРЕКП №2057 від 03.11.2023.

За наведеного судом першої інстанції обґрунтовано визнано безпідставними посилання відповідача на те, що позивач самостійно перерахував "зелений" тариф, тим самим, на думку відповідача, взяв на себе повноваження суб'єкта владних повноважень (НКРЕКП), з огляду на те, що як встановлено судом вище, тариф для позивача встановлювався постановою НКРЕКП №2057 від 03.11.2023, а тому після прийняття зазначеної постанови позивачем з урахуванням встановлених в ній тарифів здійснено розрахунок боргу. Немає підстав стверджувати, що позивач при розрахунку суми основного боргу застосував неправильну та/або завищену ставку «зеленого» тарифу.

Також є неспроможними твердження апелянта стосовно того, що для здійснення оплати зі збільшеним розміром тарифів, затверджених постановою НКРЕКП №2057 від 03.11.2023 слід пройти знову процедуру за якою необхідно: скласти та підписати акти корегування з виробниками ВАД; підписати акт корегування з Національною енергетичною компанією «Укренерго».; затвердити відкориговану послугу за відповідних період НКРЕКП, і лише після затвердження відкоригованої послуги НКРЕКП настає строк оплати, враховуючи слідуюче.

Iз п. 10.4 Порядку №641 слiдує, що єдина обставина, з якою пов'язано момент виникнення обов'язку гарантованого покупця здiйснити повну сплату вартостi електроенергiї є прийняття НКРЕКП постанови щодо затвердження розмiру вартостi послуги iз забезпечення збiльшення частки виробництва електричної енергiї з альтернативних джерел, наданої гарантованим покупцем у розрахунковому мiсяцi.

Така постанова була прийнята НКРЕКП 09.09.2022 за №1117, а вiдтак саме з цього моменту у починається строк для здiйснення повної оплати з боку гарантованого покупця.

Змiна розмiру вартостi послуги гарантованого покупця (чи необхiднiсть такої змiни) згiдно з п. 10.4 Порядку №641 (в редакцiї станом на період вiдпуску) не визначено як пiдставу для змiни строку для здiйснення остаточного розрахунку гарантованого покупця iз виробником.

З роздiлу 10 Порядку №641 (в редакцiї станом на дату затвердження постанови НКРЕКП №2057 вiд 03.11.2023) слiдує, що законодавець допускає виникнення необхiдностi коригувань окремих показникiв актiв приймання-передачi послуги (мiж гарантованим покупцем та ОСП) - однак i в цьому випадку Порядок №641 не встановлює правило про необхiднiсть прийняття постанови про внесення змiн до первiсної постанови про затвердження розмiру вартостi послуги гарантованого покупця для виникнення строку для здiйснення доплати (остаточного розрахунку) по вартостi електроенергiї з урахуванням коригованих показникiв.

Тобто, доводи апеляцiйної скарги про неврахування судом першої інстанції відсутності передумов для настання строку для здiйснення гарантованим покупцем повної оплати електричної енергiї свого пiдтвердження не знаходять.

Стосовно тверджень скаржника про неврахування судом першої інстанції преюдиціальних обставин встановлених в справі №910/12634/22 щодо обсягу та ціни електроенергії поставленої позивачем відповідачу в період квітня-червня 2022 року, слід відмітити, що предметом спору у вказаній справі було стягнення з Державного підприємства "Гарантований покупець" заборгованості за січень-вересень 2022 року у розмірі 10866006,63 грн.

Підставою позову було прийняття регулятором постанов №557 від 31.05.2022 (затверджено розмір вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії, наданої відповдіачем у січні 2022 року), №1117 від 09.09.2022 (затверджено розмір вартості послуги у січні - травні, липні, жовтні 2021 року та у лютому - червні 2022 року), №1190 від 20.09.2022 (затверджено розмір вартості послуги у липні 2022 року), №473 від 14.03.2023 (затверджено розмір вартості послуги у серпні 2022 року).

Водночас, 03.11.2023 НКРЕКП постановою №2057 установлено позивачу «зелений» тариф на електроенергію на 2-й квартал 2022 року у розмірі 407,58 коп/кВт*год (без ПДВ), надбавка до «зеленого» тарифу (без ПДВ) 40,76 коп/ кВт*год, «зелений» тариф з урахуванням надбавки (без ПДВ) 448,34 коп/ кВт*год.

Тобто, у відповідності до встановлених постановою НКРЕКП №2057 від 03.11.2023 розмірів «зелених» тарифів на електричну енергію та надбавок до «зелених» тарифів за дотримання рівня використання обладнання українського виробництва для суб'єктів господарювання, Товариство з обмеженою відповідальністю "Енерго-Промислова група "Югенергопромтранс" має законне право на отримання оплати з урахуванням встановлених регулятором тарифів.

З огляду на викладене, враховуючи, що відповідач лише частково виконав взяті на себе зобов'язання за договором, сплативши вартість електроенергії частково (без урахування тарифів встановлених постановою НКРЕКП №2057 від 03.11.2023), у зв'язку з чим, на час звернення до суду першої інстанції з позовом у останнього виникла заборгованість за договором у сумі 1690831,94 грн, яка підтверджена належними та допустимими доказами та не спростована відповідачем, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про наявність у відповідача грошового зобов'язання перед позивачем у розмірі 1690831,94 грн.

Таким чином, аргументи апеляційної скарги відповідача не спростовують правомірності висновків місцевого господарського суду щодо встановлених обставин справи та не можуть бути підставами для його скасування.

Доводи, викладені у відзиві на апеляційну скаргу, беруться до уваги судом апеляційної інстанції як такі, що узгоджуються із застосуванням норм права судом першої інстанції.

Стосовно поданої позивачем до суду заяви, згідно якої товариство просило скасувати ухвалу Північного апеляційного господарського суду про відкриття апеляційного провадження та повернути апеляційну скаргу скаржнику, колегія суддів відмічає, що відповідні повноваження відсутні в суду апеляційної інстанції. Водночас, у разі не згоди з ухвалою суду апеляційної інстанції про відкриття апеляційного провадження Товариство з обмеженою відповідальністю "Енерго-Промислова група "Югенергопромтранс" може викласти свої заперечення щодо вказаної ухвали в касаційній скарзі на постанову суду, прийняту за результатами розгляду даної справи.

Статтею 276 ГПК України встановлено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи викладене, ґрунтуючись на матеріалах справи, колегія суддів Північного апеляційного господарського суду дійшла висновку про те, що місцевим господарським судом при винесенні оскаржуваного рішення належним чином досліджено обставини справи та надано цим обставинам відповідну правову оцінку, рішення Господарського суду міста Києва від 18.09.2025 у справі №910/7868/25 відповідає фактичним обставинам справи та не суперечить чинному законодавству України, а тому передбачених законом підстав для його зміни чи скасування, в розумінні приписів ст. 277 ГПК України, не вбачається. Доводи викладені в апеляційній скарзі висновків місцевого господарського суду не спростовують, тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги Державного підприємства "Гарантований покупець".

З урахуванням відмови в задоволенні апеляційної скарги, судові витрати за розгляд справи в суді апеляційної інстанції покладаються на апелянта в порядку ст. 129 ГПК України.

Керуючись ст. ст. 267 - 285 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд -

УХВАЛИВ:

1. Апеляційну скаргу Державного підприємства "Гарантований покупець" залишити без задоволення.

2. Рішення Господарського суду міста Києва від 18.09.2025 у справі №910/7868/25 залишити без змін.

3. Витрати по сплаті судового збору за подання апеляційної скарги покласти на скаржника.

4. Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду у строк двадцять днів з дня складення її повного тексту.

Повна постанова складена 26.01.2026.

Головуючий суддя В.В. Шапран

Судді В.В. Андрієнко

С.І. Буравльов