Справа № 589/2047/25
Провадження № 1-кс/589/1174/25
17 грудня 2025 року м.Шостка
Слідчий суддя Шосткинського міськрайонного суду Сумської області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Шостка клопотання слідчого слідчого відділення відділу поліції №1 (м. Глухів) Шосткинського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Сумській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів, -
Слідчий звернувся до суду з клопотанням про надання тимчасового доступу до тимчасовий доступ до речей та документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 (адреса: АДРЕСА_1 ).
Клопотання мотивує тим, що в провадженні СВ Шосткинського РУП ГУНП в Сумській області знаходиться кримінальне провадження № 12025200490000664 від 01.05.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 246 КК України.
В судове засідання слідчий не з'явився, надав заяву в якій клопотання підтримав, прохав розглянути без його участі.
Суд перевіривши надані матеріали клопотання, включаючи витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, у межах якого було подано клопотання, дослідивши докази по даних матеріалах, дійшов таких висновків.
В провадженні СВ Шосткинського РУП ГУНП в Сумській області знаходиться кримінальне провадження № 12025200490000664 від 01.05.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 246 КК України.
Згідно матеріалів клопотання, до чергової частини Шосткинського РУП ГУНП в Сумській області 01.05.2025 надійшло повідомлення від старшого державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища Сумської області ОСОБА_4 про те, що 01.05.2025 о 10.22 год під час перевірки території з вільним доступом встановлено факт порушення вимог природоохоронного законодавства в частині охорони лісів, а саме - на території Усоцького старостинського округу Ямпільської територіальної громади, виявлено осіб, які незаконно проводили рубку дерев породи береза та сосна, внаслідок чого навколишньому природньому середовищу спричинено тяжкі наслідки.
Згідно документів вилучених підчас обшуку на території ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » - у 2025 році підприємством ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » на території Усоцького старостинського округу Ямпільської СТГ в кварталі 96 виділ 1 на площі 13,5 га. проводиться санітарна рубка вибіркова. Даний захід проводиться згідно лісорубного квитка N? 20250318-000160 від 20.03.2025 року, виданого на підставі зміни до проекту організації та розвитку лісового господарства Ямпільське дочірнє агролісогосподарське підприємство « ІНФОРМАЦІЯ_3 ».
Відповідно до висновку експерта №СЕ -19/119-25/9611-ФХЕД - загальний розмір шкоди, яка завдана внаслідок незаконної рубки 155 сироростучих та 13 сухостійних дерев до ступеня припинення росту на землях ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » у кварталі 96 виділ 1, який розташований на території Усоцького старостинського округу Ямпільської СТГ Шосткинського району Сумської області з врахуванням індексу споживчих цін (індексу інфляції) за 2008-2024 роки, становить 2 265 661,56 грн (два мільйони двісті шістдесят п'ять тисяч шістсот шістдесят одна гривня 56 копійок). Під час здійснення вибіркової санітарної рубки ДП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » у кварталі 96 виділ 1 згідно спеціального дозволу на право використання лісових ресурсів (лісорубного квитка) N? 20250318-000160 від 20.03.2025 року недотримано вимоги нормативно-правових актів з охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів, а саме:
- пункту 26 санітарних правил в лісах України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.07.1995 N? 555 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України- від 26.10.2016 N? 756);
- пунктів 21, 26, 27, 29, 30 «Наставления по отводу и таксации лесосек в лесах СССР» від 27.12.1968 року.
Окрім того встановлено, що спеціальний дозвіл на право використання лісових ресурсів (лісорубний квиток) за N? 20250318-000160 від 20.03.2025 року, який видано для ДІ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » в кварталі 96 виділ 1 для проведення санітарної вибіркової рубки, видано із порушенням нормативно-правових актів з охорони навколишнього природного середовища, зокрема, відсутній фактичний відвід лісосіки в рубку, а саме:
- відсутні діляночні стовпи на кутах лісосіки, не проведено прорубування візирів на границі лісосіки із суміжними ділянками лісу;
- відсутнє клеймування дерев на шийці кореня для дерев, які відведеніу рубку;
- не визначено категорії придатності та нумерація дерев, які на висоті 1,3 метра мають ступінь товщини від 24 см і вище.
Враховуючи вищезазначене та відповідно до пункту 9 Постанови Пленуму Верховного Суду України N? 17 від 10.12.2004 року поруб дерев є незаконним, оскільки вчинений за дозволом, який виданий із порушенням чинного законодавства.
Окрім того відповідно до висновку експерта №1828 - ФОП ОСОБА_5 та залученими працівниками, недотримано вимоги п.26 Санітарних правил в лісах Українита ст.69 Лісового кодексу України. А також, з технічної точки зору дії (бездіяльність) ФОП ОСОБА_5 та залучених працівників- перебувають у причинному зв'язку з настанням самовільного порубу дерев.
При допиті в якості свідка ФОП ОСОБА_5 , керуючись ст.63 Конституції України, відмовився надавати свідчення з приводу обставин виконання робіт по договору №161 та з приводу найманих працівників, які виконували роботи по заготівлі деревини в кварталі 96 виділ 1 ДАП « ІНФОРМАЦІЯ_2 » і можуть бути причетні до вчинення самовільного порубу дерев.
Також ФОП ОСОБА_5 17.10.2025 був направлений письмовий запит, щодо надання інформації з приводу працівників, які перебували з ним у трудових відносинах, дозвільних документів і т.п.. Про те станом на теперішній час жодної відповіді від ФОП ОСОБА_5 не надходило.
Окрім того невстановлені відомості, щодо отримання ФОП ОСОБА_5 грошових коштів за надані послуги по заготівлі деревини у відповідному кварталі.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань - ОСОБА_5 зареєстрований як фізична особа-підприємець з 26.05.2022 року.
Для встановлення фактичних обставин вчинення кримінального правопорушення, пов'язаного з самовільним порубом дерев, необхідно встановити осіб з числа найманих працівників ФОП ОСОБА_5 , які мали б виконувати роботи та безпосередньо здійснювали заходи по заготівлі деревини, а також відомості, щодо оплати за надані послуги по заготівлі деревини.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 р. № 413 «Про порядок повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_4 та її територіальним органам про прийняття працівника (домашнього працівника) на роботу/укладення гіг-контракту або припинення трудового договору з домашнім працівником» - «… повідомлення про прийняття працівника (домашнього працівника) на роботу/укладення гіг-контракту подається власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом (особою) чи фізичною особою (крім повідомлення про прийняття на роботу члена виконавчого органу господарського товариства, керівника підприємства, установи, організації), та/або резидентом ОСОБА_6 до територіальних органів ІНФОРМАЦІЯ_5 за місцем обліку їх як платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а фізичною особою, яка уклала трудовий договір з домашнім працівником, - за її податковою адресою (місцем проживання) за формою згідно з додатком 1 до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором та/або до початку виконання робіт (надання послуг) гіг-спеціалістом резидента ІНФОРМАЦІЯ_6 засобами електронного зв'язку з використанням електронного підпису відповідальних осіб, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до вимог законодавства у сфері електронного документообігу; у разі припинення трудового договору з домашнім працівником фізична особа, яка уклала з ним трудовий договір, повідомляє територіальний орган ІНФОРМАЦІЯ_5 за місцем її податкової адреси (місцем проживання) про факт і підстави припинення укладеного з домашнім працівником трудового договору за формою згідно з додатком 2 протягом трьох днів з дня його звільнення».
Також ФОП зобов'язаний надавати до територіальних органів ІНФОРМАЦІЯ_5 та податкові звіти.
Таким чином документи (інформація) в яких відображена фінансова та податкова звітність ФОП ОСОБА_5 містяться у службовій документації ІНФОРМАЦІЯ_1 .
За таких обставин, у ході досудового розслідування у зазначеному кримінальному провадженні виникла необхідність у проведенні тимчасового доступу до документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 з вилученням копії таких документів.
Згідно із ч. 1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідно рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до ч.5 ст.163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі, документи:
1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;
2) самі по собі, або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;
3) не становлять собою, або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Відповідно до ч.6 ст.163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених ч.5 цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Так клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів відповідає вимогам ст.160 КПК України.
В клопотання зазначені речі та документи до яких просить слідчий надати доступ.
Зазначені речі та документи не є речами, до яких заборонено доступ (відповідно до ст. 161 КПК)
Слідчим доведено, що відомості вказані в зазначених документах та вказана інформація має значення доказів у кримінальному провадженні та без отримання тимчасового доступу до зазначеної інформації та документів неможливо довести обставини, які є суттєвими для кримінального провадження.
Отримання вищевказаної інформації, що міститься в речах і документах, у інший спосіб неможливо.
За таких обставин, слідчий суддя дійшов висновку, що клопотання є обгрунтованим, так як інформація, що міститься в таких документах, може бути використана як доказ для встановлення обставин у кримінальному провадженні та іншими способами таку інформацію неможливо отримати.
На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 132, 159-164, 370, 372 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання задовольнити.
Надати групі слідчих, які здійснюють досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12025200490000664,: ОСОБА_3 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , - тимчасовий доступ до речей і документів, що знаходяться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 , розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , - з отриманням копії документації в електронному та (або) друкованому вигляді в яких міститься інформація щодо здійснення фінансово-господарської діяльності ФОП ОСОБА_5 ІН НОМЕР_1 , щодо всіх наявних рахунків відкритих в банківських установах і ДКСУ, податкової звітності за 2025 рік, матеріалів перевірок за 2024-2025 роки, відомостей щодо осіб, які перебували у трудових відносинах протягом 2024-2025 років та відомості податкової звітності, щодо таких осіб.
Строк дії ухвали визначити до 17 лютого 2026 року.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Шосткинського міськрайонного суду
Сумської області ОСОБА_1
Ухвала виготовлена в двох примірниках.
Примірник № 1 знаходиться в матеріалах клопотання № 1-кс/589/1174/25
Примірник № 2 наданий слідчому ОСОБА_3